Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17001) cigam válasza MaCS_70 (#16999) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Pontosan mire gondolsz?

ther
Kezdjük a -C-vel. Mit ad válaszul?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#17002) szasanyi válasza consono (#16987) üzenetére


szasanyi
félisten

& gyurkikrisz - köszi!

To all: RPi2 a rádugott (egyetlen) külső HDD-t (2,5" USB3 NTFS) lekapcsolja? Magát a RPi2-t tudom, hogy nem lehet kikapcsolni csak áramtalanítani.

(#17003) MaCS_70 válasza cigam (#17001) üzenetére


MaCS_70
félisten

Főleg képernyőmegosztásra, PC-ről, Androidról.

Érdekes, hogy a Windows Media Playere eleve az OSMC-t ajánlja fel megosztott kijelzőnek -- de más ilyen lehetőséget még nem találtam, mindenki másnál a Chromecasthoz vezet a képernyőmegosztási ikon.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#17004) erik365


erik365
aktív tag

Valaki megtenné, hogy leírja részletesen, hogy varázsolok gépről memória kártyára oprendszert.
Ha van valami leírás azt is szívesen fogadom. :)
A google nem a barátom :N

1.4 T-jet M32

(#17005) PiciDikenz


PiciDikenz
aktív tag

Helló,

Szeretnék építeni Rpi2-ből egy plex szervert, amin transmission is fut. A plex egy külső tápos usb-s vinyóról kapja a kakaót, ezen kívül semmi nincs a pi-re kötve, hálózat természetesen vezetékes.

Nagyjából sikerült is a telepítés, de a legtöbb filmem esetében, az "ez a szerver nem elég erős a transcode-hoz" üzenet jelenik meg, amit a .js fileok átírásával, és az írási jogosultság elvételével sem tudtam megszüntetni.

Elindulnak azonban az ezer éves DVD-s alacsony bitrátás filmek, amiknél sajnos meg kellett, hogy állapítsam, hogy brutálisan szaggat, pár másodpercet lejátszik, megáll swappel majd megint pár másodperc és így tovább...

Az asztali pc-m wifin csatlakozik a hálózatra, de 300Mbitet lazán tud a router, így azt kizárnám, a pi pedig mint írtam vezetének keresztül van felcsatolva. A plex szervert a belső címmel érem el, nem a plex.tv-n keresztül.

Először gondoltam arra, hogy elfogy a pi ereje, de a procimagok 50%-on sem dolgoznak, a ram meg félig sincs. A hálózati statisztikát kielemezve nem látszik extrém forgalom, ilyen 500-600k/s nagyon maximum az eth0-n, ezért a hálózati limitet sem éri el az eszköz.

A kérdésem az lenne, hogy egyrészt a transcode letiltás kiiktatására valaki tud-e mást a js hacken kívül, illetve, hogy mitől lehet ez a szörnyű bufferfesztivál?

(#17006) PiciDikenz válasza erik365 (#17004) üzenetére


PiciDikenz
aktív tag

Win32 Disk imager nevű progit lekapod, betallózod a letöltött disztró image-ét, kiválasztod a memóriakártyád betűjelét, majd ha vársz egy kicsit a művelet befejeztével kész is a használható rendszered.

(#17007) MaCS_70 válasza erik365 (#17004) üzenetére


MaCS_70
félisten

Leírni most kicsit problémás lenne, mivel telefonról írok, de az OpenElec és az OSMC oldalán a letöltésnél részletesen le van írva.
A lényeg, hogy a letöltött image-fájlt kell egy erre való programmal (pl. Win32DiskImager, amit telepíteni kell a PC-re) felmásolni a kártyára, amivel a működésre kész alaprendszer a PI számára már működtethető.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#17008) Virág et. válasza erik365 (#17004) üzenetére


Virág et.
senior tag

A Raspberrypi.org-on (ahonnan le tudod tölteni a rendszereket) fent van, tényleg csak minimális keresgélésre van szükség, pld:
NOOBS
Raspbian
Openelec

[ Szerkesztve ]

(#17009) erik365


erik365
aktív tag

Köszönöm a segítséget! :R

1.4 T-jet M32

(#17010) ther válasza cigam (#17001) üzenetére


ther
aktív tag

írtam privátot

Aálírás

(#17011) DarkByte


DarkByte
addikt

Jó lenne ha lehetne kapni ismét Pi0-át. :U
Egy fickó összehozta hogy az ESP8266-al működjön GPIO-n keresztül a WiFi. Van SDIO módja a chip-nek, amihez most már a legújabb hack szerint még a SPI ROM flash-t sem kell lekapni róla. Az RPi-n pedig egy minimális config hegesztéssel be lehet kapcsolni a GPIO-n az SDIO kezelést, a kernel automatikusan fel is ismeri és feltölti rá a szükséges firmware-t, majd látszik Linux alatt mint standard WLAN kártya. :C [link]

Igaz az 1bit-es SDIO miatt maximum 20Mbit/s-et tud, de a legtöbb beágyazott projekthez ez több mint elegendő és az USB portok megmaradnak :) Kíváncsi vagyok ki gyártja először rendesen összerakott HAT-ként, bár házilag megépíteni sem egy nagy szám, pár drót gyakorlatilag és egy kis kézügyesség forrasztáshoz. Nekem is van itthon egy első generációs ESP-01 amivel kipróbálnám :)

[ Szerkesztve ]

(#17012) azbest válasza DarkByte (#17011) üzenetére


azbest
félisten

ha 20Mbitet tud, az már bőven jobbnak hangzik, mint amiről soros kapcsolatnál olvastam :)

Ma futólag arról olvasgattam, hogy a zero egyszerűsége miatt valsz az adat usb felől is kaphat tápot, ahogy a régi pi-k esetén is volt. Aki több usb-t szeretne, de mégis zerot vesz annak jó lehet, hogy valószínűleg elég a hubot tápolni, ha az kiküldi a bemenetére is azt.

(#17013) tvamos


tvamos
nagyúr

Ilyen van valakinek?
[link]
Tetszik...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#17014) Pulsar válasza tvamos (#17013) üzenetére


Pulsar
veterán

APM fut rajta? nem rossz, bár az ára nem épp a legolcsóbb... ennyiért kompett APM-et lehet venni GPS-el, és minden nyalánksággal szinte.
De azért :R a fejlesztőnek

[ Szerkesztve ]

(#17015) tvamos válasza Pulsar (#17014) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ja... a GPS nekem is hiányzik róla.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#17016) MaCS_70 válasza Spuri2000 (#16909) üzenetére


MaCS_70
félisten

És ha a PI folyamatosan, tehát már az erősítő bekapcsolásakor is megy?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#17017) ther


ther
aktív tag

RPi2-vel való ismerkedésem során a következőt tapasztaltam:
- TV-vel HDMI-vel össze van kötve, CEC enabled.
- TV-n szintén be van kapcsolva a támogatás, továbbá a tápszinkronizálás is.
- RPi-t áram alá helyezem, fut minden szépen, RPi-n világít a piros és a zöld led is.
- TV-zés után kikapcsolom a TV-t, az RPi-n már csak a piros led világít, de a RPi még mindig elérhető (SSH-n is, és TV bekapcsolás után is látszik ugyanez).

Ez alapján úgy tűnik, hogy akkor kéne világítania a zöldnek, ha SD kártya nélkül bootol, illetve ha nem is világít, akkor is, mikor eléri az SD kártyát, akkor fel fel kéne villannia (amit szintén nem láttam miután a folyamatos zöld kialudt)

Ez normális működés? Szerintetek miért van?

Aálírás

(#17018) vargalex válasza ther (#17017) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Mivel van SD kártya a PI-ben és a TV kikapcsolása után sem olvasás nem történik onnan, sem írás nem történik az SD kártyára, így teljesen normális, hogy nem villan fel a zöld led.

Alex

(#17019) ther válasza vargalex (#17018) üzenetére


ther
aktív tag

Viszont ha én ha TV kikapcsolás után SSH-zok illetve transmissiont futtatom, akkor kéne villognia a zöldnek? Vagy ilyenkor már csak memóriából dolgozik?

Aálírás

(#17020) tvamos válasza tvamos (#17015) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lattatok esetleg olyan projektet, ahol a GPS is integrálva van? Minden kéne, compass, giroszkóp, g szenzor, barometrikus szenzor is.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#17021) bear_ válasza ther (#17017) üzenetére


bear_
aktív tag

A TV nem kapcsolja ki magával a Pi-t.

(#17022) vargalex válasza ther (#17019) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ahogy írod: ha nem végez műveletet az SD-n akkor nem fog villogni.
Próbáld ki, hogy ssh-zol a pi-re, majd kiadod:

dd if=/dev/zero of=/home/pi/test.img bs=1M count=100
sync

Ezzel létrehozod a /home/pi/test.img file-t (természetesen az útvonalat módosítsd a neked megfelelőre, a lényeg, hogy az SD-re mutasson) 100 MB-os mérettel. Ekkor biztos, hogy villogni fog.
A transmission gondolom nem az SD-re tölt, így nem is jár SD művelettel.

Alex

(#17023) envagyok válasza vargalex (#17022) üzenetére


envagyok
veterán

Van két pi2.
Mindkettő fenn van a hálózaton, mindkettő látszik is pc-ről, pingelni is tudom.
Mindkettőn ugyanaz a daily developer verzió van, openelecből, mindkettőn engedélyezve van az ssh.
De az egyiken nem tudom belépni :(
Az elképzelhető, hogy amelyiknél nem tudok belépni, már több openelec eszköz volt azon az ip-n?

Mitől lehet ez?

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#17024) ther válasza vargalex (#17022) üzenetére


ther
aktív tag

Ezt este megnézem, köszi :)

Aálírás

(#17025) azbest válasza envagyok (#17023) üzenetére


azbest
félisten

nem írtad, hogyan próbálsz belépni és miben jelenetkezik, hogy nem tudsz belépni.
Van olyan, hogy az ssh érzékeli, hogy más a fingerprint és kiírja hogy nem stimmel. Ilyenkor azt is kiírja általában, hogyan lehet kitörölni a régit.

(#17026) envagyok válasza azbest (#17025) üzenetére


envagyok
veterán

Putty

És a hiba : network error, connection timed out
De pingre válaszol, látszódnak a mappák, tudok rá másolni, stb. A pi is látja a hálót (nason vannak a filmek)
SSH engedélyezve, jelszó kikapcsolás tiltva mindegyiken.
Egyiken megy, másikon nem :(

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#17027) lalimano


lalimano
tag

Sziasztok!
Egy [ilyen] érintőképernyő hogy adja tovább a jelet annak az eszköznek, amire rákötjük?
Telefonnal szeretnék valami hasonlót külső kijelzőként használni, de nem teljesen értem mik kellenek hozzá.
(HDMI-t tudok csinálni MHL-el, tápellátás meg 12V-os powerbankkel elvileg megoldható, de egy külön USB-t is rá kéne kötni OTG-n a telóra, hogy érintőképernyőként funkcionáljon?)

Keresek használt CCFL/UV/Neon csövet inverter nélkül

(#17028) Pulsar válasza lalimano (#17027) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, usb-n kapja vissza az érintési pozíciót

(#17029) sztanozs válasza lalimano (#17027) üzenetére


sztanozs
veterán

Mobilra nem fog egyszerűen összejönni az érintés-érzékelés.
Esetleg egy rootolt androidra, ami otg-t támogat fel tudod kézzel hegeszteni a driver modulját, de out-of-the-box szvsz semmivel nem fog menni.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#17030) Pulsar válasza sztanozs (#17029) üzenetére


Pulsar
veterán

Főleg hogy egy usb-s van, ami vagy MHL vagy OTG

(#17031) lalimano válasza Pulsar (#17030) üzenetére


lalimano
tag

OTG-t meg MHL-t még nem próbáltam egyszerre, de vannak olyan átalakítók amiken van mindkettő.
Azt mondod, hogy ez nem működhet? Vagy csak nem mindegyik teló tudja egyszerre a kettőt?

Keresek használt CCFL/UV/Neon csövet inverter nélkül

(#17032) cigam válasza envagyok (#17026) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A putty-ba név, vagy IP van beállítva? Nézd át még1x, nincs-e elírva benne a cím, a port.
A pi-n nincs limitálva/dedikálva a beléptethető cím(tartomány)?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#17033) Pulsar válasza lalimano (#17031) üzenetére


Pulsar
veterán

Sosem próbáltam együtt, csak külön külön. És én eddig csak olyan adaptert láttam ami vagy egy, vagy az. Illetve ha MHL volt be dugva, akkor tölteni lehetett mellette USB-n, de az a port másra nem volt alkalmas. Mondjuk ez rég volt, lehet változott a dolog azóta, ki kéne próbálni. :)

envagyok: OSMC-n pl a menüben ki lehet kapcsolni az SSH-t. Nem lehet, hogy neked ez van ki nyomva?

(#17034) tamasgal


tamasgal
senior tag

Skacok, a fentebb linkelt kijelző egyidejűleg megy a rendes hdmi kijelzővel? Megmozgatná a fantáziám...

(#17035) Pulsar válasza tamasgal (#17034) üzenetére


Pulsar
veterán

Egyidejűleg? Úgy érted osztani a HDMI-t mondjuk a TV-re, és erre?

(#17036) wassermann válasza tamasgal (#17034) üzenetére


wassermann
Topikgazda

(#17037) tamasgal válasza wassermann (#17036) üzenetére


tamasgal
senior tag

Sajnálom, már szinte láttam is magam előtt ahogyan bevándorol a motyó egy hifi méretű házba és a gépről is lehetett volna vezérelni, ráadásul látványnak sem lett volna utolsó!

[ Szerkesztve ]

(#17038) azbest válasza tamasgal (#17037) üzenetére


azbest
félisten

nem biztos, hogy értem mit szeretnél.
HDMI switcch olcsón kapható kínából, ami 3 bemenetet képes egy monitorra tenni és gombnyomásra váltani köztük, hogy melyiket mutassa. (példa)

A pi is tud egyszerre több kijelzőt, a hdmi + gertvga kapcsán youtubeon van videó róla. Más kombinációk is lehetnek. Az általad linkelt lcd boardon is van többféle bemenet, a gombsorral gondolom választható, hogy melyik bemenetéről mutassa a képet.

[ Szerkesztve ]

(#17039) Pulsar válasza azbest (#17038) üzenetére


Pulsar
veterán

ha jól értem ő pont fordítva szeretné, azaz, egy HDMI és két képernyő egyszerre.

(#17040) tamasgal válasza Pulsar (#17039) üzenetére


tamasgal
senior tag

Igen, egyszerre menjen a nagy lcd tv és a kicsi kijelző. Nagyon mutatós készüléket lehetne faragni belőle.

(#17041) Pulsar válasza tamasgal (#17040) üzenetére


Pulsar
veterán

Szerintem azt egy ilyen splitter-el simán meg lehetne csinálni, kérdés, hogy pl CEC mennyire szereti?! :)

(#17042) tamasgal válasza Pulsar (#17041) üzenetére


tamasgal
senior tag

Köszönöm, akár alternatíva lehet ez is. Kattog az agyam rendesen. Még pi-m sincsen de nagyon érik :) Most van egy picuri Acer htpc-m Kodival, de át szeretném költöztetni a Kodit másra (ezért olvasgatom ezt a topikot már vagy két hónapja) mert az Acer-re valami hifis oprendszert szeretnék tenni.

(most olvasom a feltett alap kérdésem, hát elég balfék módon "fogalmaztam" meg)

[ Szerkesztve ]

(#17043) azbest válasza tamasgal (#17040) üzenetére


azbest
félisten

egy kimenetet két különböző kijelzőn nem fogsz tudni mutatni (legfeljebb két azonos kijelzővel menne, valamilyen elosztóval, de ennek nem sok köze van a pihez). Ebayen vannak hdmi elosztók, de ami csak passzívan két monitort köt rá az valsz nem fog működni. Aktív duplázók meg szerintem baromi drágák.

- hdmi kimenet + gertvga tud két kimenetet [link]
- hdmi + dsi touch lcd is tudhat egyszerre működni [link]
- hdmi + usb2- kijelző csatolóból is van ami működhet [link]

Lehet még pár lehetőség. Nem mindegyiknél írják, hogy akár két linuxos asztalt is kezelne, konfiguráció függőek.

szerk: hdmi splittert is látok olcsón ebay-en, de nem tudom hogy működne különböző monitorokkal (példa)

[ Szerkesztve ]

(#17044) tamasgal válasza azbest (#17043) üzenetére


tamasgal
senior tag

Nagyon köszönöm átnézem őket!

(#17045) Pulsar válasza azbest (#17043) üzenetére


Pulsar
veterán

itt nyilván a lényeg, hogy az egyik kijelző, ami lehet bármi, ha splitterel van osztva, el van látva egy érintő képernyővel. Én szerintem simán működhet a dolog, egyedül az előbb említett CEC amit nem tudom mennyire szereti az ilyen splittereket.

tamasgal: Vagy Te nem tükrözni szeretnéd a két képernyőt, hanem mondjuk a TV-n megy a film, vagy bármi, az érintő képernyőn meg csak mondjuk a funkció gombok?

[ Szerkesztve ]

(#17046) azbest válasza Pulsar (#17045) üzenetére


azbest
félisten

mivel a cec csak egy ér a sok közül, valsz könnyen leválasztható. Inkább arra gondoltam, hogy ha a splitter buta, akkor csak ugyanazt a jelent akarja kiadni két irányba osztva, amihez két különböző monitor nem biztos, hogy tud igazodni. Egyébként a ddc necces inkább, amivel lebeszéli a monitorral, hogy mit tud. Ha kettő van, akkor buta módban bármi megtörténhet.

Ha viszont a splitter okos és a bemenetét feldolgozza és a két rákötött moniotorra a saját bufferjéből generál megfelelő paraméterű, felbontású (skálázott, ha különböző) képet, az működhet :)

Mostanában laptop kapcsán néztem displayport átalakítókat és hihetetlen mennyi féle van és milyen nehéz kibigozni, melyik a biztosan aktív. Meg pécén egy usb3-as vga adaptert is próbáltam, megfelelő géppel meglepően jól ment. De ez már itt off-ban is off :)

[ Szerkesztve ]

(#17047) tamasgal válasza Pulsar (#17045) üzenetére


tamasgal
senior tag

Én símán csak a tükrözésre gondoltam de amit most mondtál az még szuperebb lenne!

Azbest: az aktív osztó szerintem az ára miatt kizárva.

[ Szerkesztve ]

(#17048) arnd


arnd
senior tag

Olyan megoldással találkoztatok már, hogy openelec mellé 5110-es nokia kijelzőt aplikálni?
Az alfanumerikus kijelzők drágábbak is, meg csúnyábbak stb.

Úgy néz ki, hogy az o'play megadta magát, és a gyerekek lenyúlják a pít...

(#17049) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Ötleteket, segitséget szeretnék kérni az alábbi problémámra.
Ami adott: tv a nappaliban, wifivel. Pi1, két db nas, router, ezek a hálóban.

Most universal media servert használok a laptopon, de ez igy elég körülményes szerintem, mert a laptopot csak átmeneti tárolónak használnám a "filmkölcsönzés" idejére, másrészt a nasok nem tudnak dlnat...tehát az ums most a laptop. Tök felesleges mert ha megosztok a laptopon, akkor azt elérem pl kodival is...

Szeretném a két nast háttértárolónak használni, elsősorban filmek, mesék, esetleg zene, képek. Mivel a tvm tud dlna-t, de a nasok nem ezért arra gondoltam, hogy lehet e a málnából ilyen dlna szervert csinálni? Ha igen akkor elegendő e a wifi hd tartalmak továbbításához, mert ha már van ilyen tvm, használjam ki és hogy elég e a tv beépített medialejátszója? (lg LF632V).

Másik megoldás: Valahogy lehúzok egy lankábelt a nappaliba és ott elrejtem a málnát mondjuk a tv mögött. Igy akkor nem kell tökölni a szerverrel, a kodi mindent lejátszik, csak úgymond fizikai akadályok vannak. Igazából eddig is igy volt, csak a nappaliban volt minden, de most kellett egy pc a hálóba tanuláshoz és felvittem minden cuccot (modem,router,stb) mert igy legalább megszünt a káosz a tv mellett.

Egy fontos kérdés: eddig a nasok a hálózaton voltak, de arra gondoltam, hogy usb keresztül tenném a pire. Ha igy van meg lehet azt oldani, hogy a laptopra letöltött filmet elkészülte után átmásoljam a nasra? Vagy ehhez hálózat kell?

Ti milyen megoldást javasoltok? Persze az én elképzelésemtől eltérőt is szivesen fogadok. Nem rettenek meg a szerver építéstől/konfigurálástól sem, de még soha nem csináltam. Cél a hátékonyság és az egyszerű kezelhetőség.

Előre is nagyon köszönöm a segitséget.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#17050) cigam válasza Flowtation (#17049) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

- Beüzemeled a Pi-n a raspbian-t. (Lássa a NAS-okat, stb)
- Telepítesz rá egy dlna szervert
+
- A laptopot hagyd ki a buliból, az Rpi-n futtasd a torrentet, ami a NAS ra töltöget.

Mivel a wifi kapcsolat sebessége esetleges, és mindent a hálózaton kommunikál, érdemes LAN kapcsolatot kiépíteni neki. Gyakorlatilag mehet a router mellé. Így alapból gyorsan eléri a a NAS-t, és az internetet.(torrent). Ki kell próbálni, hogy a TV wifin keresztül elég gyorsan eléri-e. Ha igen, készen vagy, ha nem akkor próbaképpen ki kel húzni egy kábelt a TV-ig, és úgy kipróbálni.

Mondjuk lehet az 1-es szűk keresztmetszet lenne, és kellene a 2-es hozzá (Nekem 2-es van és röhögve megoldja)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.