Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26001) wassermann válasza Patroo (#25998) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Pi-kre normál asztali géphez hasonló Windows 10 nem megy fel! Ha ilyesmi kell, csak Linux-os környezet van.

Szerintem az a baj, hogy te egy fejlesztőknek való alapcuccot akarsz a Microsofttól letölteni, amihez regisztrálni kell !?

(#26002) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

A lap alján olvasható a kommenteknél, hogy még csak megjelenési dátum sincs sajnos, pedig már nagyon jó lenne... :(

[link]

(#26003) envagyok


envagyok
veterán

Megjelent az alexelec pi2/3-ra
Gyakorlatilag egy libreelec turbósítva (torrent,stb)
http://www.alexelec.in.ua/alexelec-rpi2-2-19-20170404-raspberry-pi-2-3/

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#26004) ger1895


ger1895
csendes tag

Sziasztok! Valaki próbálta már ezt a myDevices.com ot és a Cayenne.-t? Sajnos nem vagyok benne biztos hogy ingyenes és abban sem hogy mennyire biztonságos. Akinek van tapasztalata segíthetne ebben a két kérdésben. Előre is köszönöm.

(#26005) vargalex


vargalex
félisten

Nos, kb. 5 évig bírta a Nokia AC-10E tápom a Raspberry(k) folyamatos meghajtását. Anno még a 256 MB-os RPi 1-hez vettem a piacon használtan 500 Ft-ért. Majd cseréltem 512 MB-os verzióra, végül a megjelenése napján egy RPi2 B-re.
Szerdán gondoltam frissítem a rendszert, de előtte készítek egy image-t a kártyáról, így leállítottam. Lementettem az image-t, kártya vissza a Pi-be és táp alá helyezem. Ritmikus halk sípoló (rezgő) hangot hallottam a Pi-ből és csak a zöld led villogott. A piros fel sem villant. Gondolom az induláskor szükséges feszültséget már nem tudta tartani, folyamatos futás alatt nem volt gond.
Más táppal (többel is) próbáltam, indult szépen, de meg-megjelent a kis villám ikon. USB doctor-al nézve a feszültség nem esett le, úgyhogy a kábel lehet a ludas, de nem sikerült olyat találnom, amivel végleg eltűnne. Gondoltam addig jó lesz, amíg megnézem a Nokia tápot (jellemzően a kondik szoktak kiszáradni ezekben). Így is volt, tegnap megvettem az új kondikat, ma beforrasztottam és üzemel is tovább a jó öreg Nokia töltővel. Mindez 320 Ft-ból (kicsit drága helyről tudom az ilyen apróságokat beszerezni) és egy minimális munkából. :)

[ Szerkesztve ]

Alex

(#26006) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Esetleg valaki használ multibootban OSMC-t (NOOBS-al)? Próbálom feltenni Raspbian/OSMC/RecalBox triót, de ebből egyedül OSMC nem akar elindulni. Rögtön a bootolás elején ezzel a hibaüzenettel megáll a rendszer betöltése:

Waiting for root filesystem device /dev/mmcblk0p2

majd próbál javítani, de semmi.

A végén ennyit ír:
mount: mounting /dev/mmcblk0p2 on /real_root failed: invalid argument
FATAL ERROR: OSMC cannot mount /dev/mmcblk0p2 of ext4 filesystem

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26007) wassermann válasza vargalex (#26005) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Jó tudni, mert én is ilyen Nokia tápot használok sok éve már. igaz, nemrég ki lett egészítve egy döglött Sony-mobil kockatápjával, ami az USB-s TV-vevő felől egy Y-kábellel hátulról segít. Így összeállt egy redundáns rendszer. Ha kihúzom az egyiket, simán megy tovább a Pi3, Bár a túl sok rádugott dolog miatt ilyenkor már megjelenik az alacsony feszültségre utaló szimbóleum : )

[ Szerkesztve ]

(#26008) wassermann válasza Crvsh3R (#26006) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem minden gond nélkül megy NOOBS-os kártyán a Raspbian / OSMC páros. Nem a kártyád picike? Nálam 64GB-oson van fent együtt a kettő.

(#26009) Patroo válasza sellerbuyer (#26002) üzenetére


Patroo
újonc

Nem a normál win 10-et raktam rá hanem a win10 iot dashboard-ot!

(#26010) Crvsh3R válasza wassermann (#26008) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Egy új 16 GB-os Sandisk Ultra-ra próbálom feltenni. Feltelepül, de se NOOBS, se PINN-ről történő telepítésnél nem indul el (csak ez az egy rendszer).
Próbáltam NOOBS/PINN-el simán csak OSMC-t feltenni, de úgy sem megy. Egyedül akkor megy ha OSMC saját telepítőjével teszem fel, viszont úgy nem tudok más rendszert tenni mellé.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26011) wassermann válasza Crvsh3R (#26010) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem a Raspberry hivatalos oldaláról letöltött régi, sima NOOBS van innen, azt a kártyára tettem és feltelepített mindent gond nélkül. Minden egyes rendszernek két két particiót hoz létre. Ha esetleg variálni akarod a particiók méretét, telepítés után GPARTED-el átszabhatod őket. Nálam pl. az OSMC hatalmas particiót kapott utólag, mert videómagnóként a TV-ből oda rögzít és kell a hely a filmeknek.

[ Szerkesztve ]

(#26012) Crvsh3R válasza wassermann (#26011) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Variálni a partíciókkal nem akarok. Én is innen szedtem a NOOBS-ot, 2.3.0 van fent.
Feltettem inkább LibreELEC-et, az eddig is ment. Lefuttatok egy rpi-update-et. Ezt ti szoktátok futtatni? Érdemes néha?

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26013) vadkörte válasza Crvsh3R (#26012) üzenetére


vadkörte
addikt

A NOOBS-os Raspbian frissítéskezelővel nem mindig talál frissítést, terminalból kezdeményezve a frissítést általában szokott...

Üdv. V. Körte

(#26014) rewonka válasza wassermann (#26011) üzenetére


rewonka
tag

Érdekelne, tv-ből hogy rögzitesz?

(#26015) rewonka válasza Crvsh3R (#26012) üzenetére


rewonka
tag

Nekem retropie-on van fent kodi, és úgy van beállítva kodival bootoljon ha kilépek akkor elindul az emustation. De a raspbian desktop-ot is rá lehet rakni. Viszont multibootnak mondjátok el mi értelme? Ha működik egy rendszerrel is?

(#26016) nyirzoz válasza rewonka (#26015) üzenetére


nyirzoz
aktív tag

Retropie/OSMC párosra én ezt tettem fel.
A retro ikonja beépül a menürendszerbe, igy nem kell külön bootolni.

[Retrosmc]

[ Szerkesztve ]

(#26017) wassermann válasza rewonka (#26014) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Semmi varázslat nincs a TV-ből rögzítésben. Ha a PI-re van dugva egy USB-s DVB-T vevő, ami támogatott, két addon-t kell csak feltenni a KODI alá és a főmenüben a VIDEO, ZENE... mellett megjelenik egy olyan csoport is, hogy TV. Itt nézhetsz élő adást vagy a programújságból kiválasztod amit fel akarsz venni és azt rögzíti akár agy videómagnó.

(#26018) wassermann válasza rewonka (#26015) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A NOOBS-os multi-boot előnye hogy a Kodi mellett van még pl egy teljes Linux desktopod és rajta a Chromium. Most is erről írok épp. Persze ehhez így jó ha van egy vezetéknélküli billentyűzet/egér kombód. Így a TV-ről simán lehet írogatni.

(#26019) Keef_Lee válasza wassermann (#26017) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Tunerrel könnyű! :) Számomra az a meglepő, hogy még nem írt senki (aki ért hozzá... :) olyan addont, amivel lejátszott streamet fel lehet venni. (A pvr addonban nézve) Elvileg minden kódolás nélkül a streamet ts-be tolva a kijelölt helyre és kész.

(#26020) acerola1 válasza Crvsh3R (#26006) üzenetére


acerola1
újonc

Nálam is pont ugyanez a hiba. És nem vagyunk egyedül. Valami elromlott a rendszerben.
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=28&t=180044&p=1144929

(#26021) erer1000


erer1000
őstag

azt hogyan tudnám megoldani hogy:

van egy gép, és a pi3

pi3 lankábellel közvetlenül össze van kötve a géppel
lanon át tudok VNC-vel a pi-re csatlakozni

de a raspberry netre csatlakozáshoz a wifit használja.

van egy ezer éves laptop (Toshiba satellite 300CDS)
amiben van egy rekesz ahova befér a Pi gond nélkül, ide lenne berakva. laptop gyenge már mindenhez kb, de VNC-vel tökéletesen elbír még, így kvázi "felokosul" :)

Pi-vel lan kapcsolat lenne, és pi meg wifivel kapcsolódna internetre

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#26022) cigam válasza erer1000 (#26021) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A LAN portnak megadod a 192.168.10.1 címent, netmask maradhat 255.255.255.0, árjárónak ne adj meg semmit.
A LAPTOP hálózati kártyája legyen 192.168.10.2, netmask 255.255.255.0, átjárót itt sem kell megadni.

A LAPTOP 192.168.10.1 címen tud csatlakozni VNC-vel a Pi-re.

A WiFi kártyát meghagyod DHCP-n, és a routered majd beállítja.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26023) erer1000 válasza cigam (#26022) üzenetére


erer1000
őstag

köszönöm :R :R

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#26024) Satellite


Satellite
tag

Sziasztok!

Pi3 vásárlás előtt állok, - végignéztem az általam eddig használt oldalakat, (dealextreme, banggood, tinydeal, gearbest, stb.) - érdemes innen rendelni a Málnát+tápot, vagy inkább az maradjak itthoni, valós garanciájú forrásoknál?
Előre is köszi a javaslatokat!

(#26025) golya87 válasza Satellite (#26024) üzenetére


golya87
őstag

Vagy itthoni, FDH, MálnaPC...
vagy angol, Pimoroni, Farnell...

(#26026) erer1000 válasza Satellite (#26024) üzenetére


erer1000
őstag

én itt vettem

https://www.merlinhardver.hu/webaruhaz/raspberry-pi-3-alaplap-model-b-425023681223666/54847

posta hamar meghozta, és valamivel olcsóbb is mint más helyeken

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#26027) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Banana Pi-hez (M3) tudtok valamilyen pci-e (1x) bővítő panelt?

(#26028) DonCosta


DonCosta
tag

Sziasztok!

Ebbe a fórumba is leírom, hátha tud valaki segíteni:
Megvársároltam totya79 fórumtárs Cirrus Logic Audio kártyáját a Raspberry Pi-mhez.
Kipróbáltam RPi B+ Libreelec kombinációval. Szépen szól, de van egy kis problémám: nem lehet a Kodi felületén úgy beállítani, hogy a HDMI és a kártya valamelyik kimenete (pl analóg) egyidőben adja ki a hangot. Eddig így használtam magában az RPi- t: zenehalgatáskor a hifit, filmnézéskor a tévét kapcsoltam be. Folyton állítgatni kényelmetlen, HiHi-Tévé között nincs kapcsolatom.
Van lehetőség szerintetek a config.txt -ben, vagy valahol parancssorból ezt beállítani?

(#26029) Celtis válasza DonCosta (#26028) üzenetére


Celtis
veterán

Vagy felteszel dual-audio-s LE-t vagy kicsit benyúlsz a motorháztető alá. Nem túl nehéz megtalálni. Mindkét megoldás le van írva a Libreelec Dual audio support topikban.

[ Szerkesztve ]

(#26030) lac14548


lac14548
aktív tag

hello,

Ezzel a kábellel rá tudom kötni a raspberry-t egy monitorra?

/Motorola V2288/Siemens C35/Siemens MT50/Nokia 6600/HTC Touch Cruise/ZTE Blade/Samsung Galaxy S+/Xiaomi Redmi 1S/Xiaomi Redmi 2 Pro/Xiaomi Redmi Note 6 Pro/Realme 8 ...

(#26031) stopperos válasza lac14548 (#26030) üzenetére


stopperos
senior tag

Nem, a raspberry nem ad ki analóg jelet. Csak aktív átalakítókkal fog működni.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#26032) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

A vásárolt licenszeket a rpi3 véglegesen eltárolja a hardverben? Korábban megadtam neki a config.txt-ben, azóta párszor újrahúztak a kártyán a rendszereket és azt látom OSMC és Raspbian alatt, hogy mind2 enabled anélkül, hogy megint meg kellett volna adnom.

Egyébként OSMC-t javították (ami miatt nem települt NOOBS-PINN-el), a partíciók létrehozásánál volt valami gubanc a parancsokkal. Mostmár simán felmegy, csak frissíteni kell.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26033) lacko6 válasza Crvsh3R (#26032) üzenetére


lacko6
senior tag

szerintem kell hozza net..

(#26034) envagyok


envagyok
veterán

Újra fejlesztik az openelecet is.
Tegnap kijött a 8-as :)
openelec.tv

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#26035) azbest válasza envagyok (#26034) üzenetére


azbest
félisten

háát, bármilyen számot adhat neki :D

Azért a libreelec 26 014 módosítást tartalmaz, az openelec 24 508-at. Persze nincs semmi baj, ha egyel több alternatíva lesz :)

(#26036) envagyok válasza azbest (#26035) üzenetére


envagyok
veterán

Van már Alexelec is beépített torrentkezelővel és más nyalánkságokkal.
alexelec.in.ua

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#26037) alfa20


alfa20
senior tag

Sziasztok!

Ha a 4-es és 6-os pin-re rákötök egy ventilátort azt tudom vezérelni, vagy egyfolytában csak menne?

"Az agy olyan, mint az ejtőernyő: csak akkor működik, ha nyitott." (Thomas Dewar)

(#26038) Gyula84 válasza alfa20 (#26037) üzenetére


Gyula84
veterán

egyfolytában menne az fix 5volt a 4es láb

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#26039) Keef_Lee válasza alfa20 (#26037) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Ebben a kütyüben az egyik legjobb dolog, hogy semmi sem berreg benne.
Ezt akarod fejleszteni? :)

(#26040) wassermann válasza alfa20 (#26037) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Lehet ventillátorral szórakozni, esetleg egy nagyon zárt háznál talán kell is. De ha csak kap hutobordat haz nelkul gyonyoruen fut ejjel-nappal.

(#26041) alfa20


alfa20
senior tag

Nem hűtés maitt kell, csak van egy 5 voltos ventim amivel elszorakoznék, pythonnal, de így hogy egyfolytában menne, így nem játék.☺

Bár nem tudom lehet egy tranzisztorral lehet még lehetne vele kezdeni valamit.

"Az agy olyan, mint az ejtőernyő: csak akkor működik, ha nyitott." (Thomas Dewar)

(#26042) peter1998


peter1998
tag

Srácok a Thingspeak tud MQTT protkollt kezelni. [link] Ezen a linken található leírást használom. mqtt.thingspeak.com nem válaszol ha pingelem. A kérdés az hogy mi a thingspeak mqtt szerevere.

(#26043) DonCosta válasza Celtis (#26029) üzenetére


DonCosta
tag

Köszönöm a választ (a privátban feltett kérdésekre is)! Eddig nem hallottam ilyen projectről (Dual Audio).
A linkelt fórumot kicsit jobban megnézve látom, hogy valami olyanról van szó, hogy a Kodinak két Audio menüje is van és külön külön be lehet állítani két audio kimenetet.
Azt gondolom ez többeknek is hasznos lehet akik még keresnek a HDMI, analog, SPDIFF, stb hangkimenetek egyidejű használatára, RPi-hez csatolt Audio kártyával. :C

(#26044) vargalex válasza peter1998 (#26042) üzenetére


vargalex
félisten

Jónak tűnik a host név, csak az icmp echo reply le van tiltva. Nyitva van a script-ben található 80-as, 443-as és 1883-as porton is.

Alex

(#26045) SamSepiol válasza alfa20 (#26041) üzenetére


SamSepiol
újonc

Szia!
Én egy relé-modulon keresztül vezérlek a pi-vel egy 5V-os 0.36A-os kis ventit. Ezzel meglehet oldani egyszerűen GPIO-n keresztül.
Üdv.

(#26046) Patroo


Patroo
újonc

Sziasztok, ne haragudjatok, hogy nem ide illik, de hogyan lehet egy Windows 10 és egy openELEC operációs rendszert dual boot-ba feltelepíteni, ha valaki tudja kérem magyarázza el nekem részletesen!

Választ előre is köszönöm, Patrik!

(#26047) hpeti2 válasza Patroo (#26046) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Reméljük tudod mit is jelent a windows 10 raspberry pi-n...

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#26048) Patroo válasza hpeti2 (#26047) üzenetére


Patroo
újonc

Nem raspberry pi-re kell ezért jelöltem off nak a témát!

(#26049) Kékkutya válasza Patroo (#26046) üzenetére


Kékkutya
csendes tag

(#26050) Patroo válasza Kékkutya (#26049) üzenetére


Patroo
újonc

Nagyon szépen köszönöm!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.