- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
-
LOGOUT
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
#89309696
törölt tag
Hali.
A /home szabad terület 1.1 Giga. De ez már fél éve így van, akkoriban pattogott érte párszor, de mindig kiikszeltem és abbahagyta. Most hónapokkal később megint elkezdte kiírni és hiába ikszelem ki 5 perc múlva megint vinnyog érte. Nem lehet valahogy ezt az üzenetet kikapcsolni? Vagy miért jut eszébe 5 percenként engem figyelmeztetni?
-
Petya XT
senior tag
-
printer-driver-cups-pdf
(#12596) Cyrin
Példádon keresztül jól látható, miért nem célszerű főverziót így frissíteni, ha van mód rá, ha nincs.
Aki PPA-t használ, jóval többet fog szerkesztgetni a sources-list-ekben, mintha kimenti a PPA listák fájljait és egyenként újra berakja, update/install. Tiszta és szárazabb érzés. Míg alverziókat lehet frissíteni, mivel az Ubuntu alap ugyanaz, főverziónál ez nem igaz és itt egy PPA list, amiből látszik, mi lesz a gond 19.x-ról 20.x-re frissítéskor:/etc/apt/sources.list.d/fingerprint-fingerprint-gui-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/gezakovacs-ppa-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list
etc/apt/sources.list.d/mikhailnov-pulseeffects-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/nilarimogard-webupd8-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/no1wantdthisname-ppa-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/noobslab-apps-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/noobslab-themes-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/notepadqq-team-notepadqq-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
etc/apt/sources.list.d/paulo-miguel-dias-pkppa-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/rvm-smplayer-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/sylvain-pineau-kazam-bionic.list
etc/apt/sources.list.d/teejee2008-ppa-bionic.listEzt a listát érdemes elmenteni, az FSTAB-ot, a telepített programok listáját és a history fájlt és már mehet is a pure Mint 20 és egy friss rendszert kevesebb idő konfigolni fentiek alapján és nincs fejvakarás, hogy miért nem működik ez vagy az.
Aki nem jön rá 1 sec alatt, mi a gond a PPA listával és a főverzió frissítéssel, kap egy dedikált példányt a Hogyan telepítsd rohadt egyszerűen józan paraszti ésszel a Linux Mint-et c. nagyszerűségből. nonpublic lesz amúgy a sok okoskodó miatt
így sincs ppa (pl google chrome, teamviewer) de még dolgozok vele
Tipikusan azok a programok, amiket érdemesebb hivatalos oldalról leszedni, TW-ból amúgy is csak Eoan PPA van, Google Chrome-ot meg a wget-es módszer is a hivatalos oldalról tölti le.
szerintem
-
Cyrin
addikt
nálam nincs grub menü, viszont a ppa-k eltűntek. igaz én elkúrtam az utolsó előtti lépést, pont fordítva távolítottam el a programokat, mint kellett volna, azokat távolítottam el amiket meg kellett volna hagyni
már rendbetettem, újra kellett őket csak telepíteni, de pl így sincs ppa (pl google chrome, teamviewer) de még dolgozok vele, csak a lányom lenyúlta a minecraft miatt épp...
-
KTU
addikt
Reggel csináltam, kb. 45 perc, míg végre használhattam a rendszert.
De én újonc Linux Mint felhasználó vagyok.Alig tudtam kivárni, nem reggel kellett volna nekiesni.
Frissítés után indulásnál a GRUB menü jelent meg, nem a 19.3-nál megszokott kép fogadott, Windows is van az SSD-n.
Elcsesztem valamit?
Majd talán estére, vagy holnap lesz időm vele foglalkozni. -
KTU
addikt
válasz
vonalzoo #12592 üzenetére
Nekem is, de azt kell végigcsinálni amit (#12588) Cyrin linkelt:
How to upgrade to Linux Mint 20 -
sonar
addikt
Helló,
Kezdek átállni még 18-asról. Most hirtelen nem találtam a cups-pdf csomagot.
Mi van helyette? -
Cyrin
addikt
-
Frawly
veterán
válasz
Petya XT #12584 üzenetére
Na látod, mondtam én, hogy nem ördöngösség. Már ezelőtt is jól ment, csak arra kellett figyelni, hogy a legfrissebb, 440-es ág legyen fent NV driverből, meg a kernel elég friss legyen hozzá. A 20-as verzióval csak annyi változott, hogy már figyelni sem kell, mert alapból mindenből van annyira új verzió benne, hogy mindenféle hackelés nélkül alapból jól kell mennie. Persze rolling disztrókon, mint a Manjaro, eddig is jó volt, csak ilyen CentOS, Debian, Ubuntu, Mint vonalon volt gond, hogy túl régi kernel, túl régi mesa csomag, és hiába tette fel valaki külön figyelemmel, PPA-ból a legújabb NV drivert, a verziók ütötték egymást, ezért opcionálisan PPA-zni kellett újabb mesa csomagért, meg fel kellett rakni a hivatalos tárolóból egy újabb opcionális kernelt, ami elérhető, de default nem települ. A hivatalos tárolókban lévő régebbi NV driver meg nem volt jó 19-es verzióban meg előtte, régi volt eddig. Ezért fontosak az új verziók, én ezért is használok rollingot, mert ott ezekből sosincs probléma. Igaz NV kártyám nincs, de a verziófüggőségek sok proginak és egyéb drivernek számíthatnak.
-
Petya XT
senior tag
válasz
NeoPampalini #12580 üzenetére
Hát ez több mint furcsa. Van ez a kis izé lent a tálcán hardver figyelő, azt hiszem( panel kisalkalmazás), azon tűnt fel.
Jelenség: kártya berak, és elkezdődik a rendszerben egy 5-10 mp ugrálás, teljesen szabályos időközönként. CPU teljesítmény 3-ról 20 %-ra ugrik, majd vissza, és ez annyira érezhető, hogy mind offline, mind online videó nézésnek reszeltek. GT 1030 alatt ugyanez.
És annyira zavaró, hogy asztali környezeten is érződik. Először a LUKS-ra gyanakodtam, de nem az okozta. A Dellben a GT1030, az Asusban a GTX 1050Ti. Tehát nem az van, hogy az egyik gépem szar, gondoltam mehet egy Manjaro. Ott annyi változás, hogy XFCE alatt már az igp is ST-et produkált. Mondjuk ahhoz még kevésbé értek, mint a Minthez.(oszt ahhoz se nagyon, így el lehet képzelni)
Egy közös, mind a két kártya egy család. De én már nem tudom.
Két gép ua.: H81, I3 4330, 2x4 RAM. A GT 1030 már nincs meg, mert idegből eladtam az aprón.Frawly:
Köszönöm ezt ki fogom próbálni, mert azért az általad sorolt szempontok miatt, csak jó volna használni. -
Frawly
veterán
válasz
Petya XT #12579 üzenetére
Próbáld újra 20-as Minttel. Vagy ha nem ragaszkodsz a Minthez, van még másik 1001 disztró. Mindnek mennie kéne. A Haswell nem olyan régi, a 1050Ti sem. Esetleg amíg nem telepíted a drivert, addig letiltod kernelparaméterrel az NV kártyát, és addig a drivertelepítés idejére az Intel IGP-t használod, hogy legyen kép, vagy a grafikus felületre bejelentkezés helyett átváltasz egy konzolra, és onnan telepíted a drivert:
sudo ubuntu-drivers autoinstallVagy:
sudo apt install nvidia-driver-440Minten van erre külön menüpont, Eszközkezelő vagy Driverkezelő vagy a franc tudja hogy hívják, a beállítások között elérhető, letölti a kártyához megfelelő drivert.
Dedikált kártya mindenképp jobb, ha más nem, szoftveres dekódolás szempontjából, több formátumot, többféle felbontáson és frissítésen kikódol, több kijelzőt támogat, újabb HDMI csati, nagyobb felbontásokat, frissítéseket támogat. Egy integrált GPU sose fog a nyomába érni a rendes dedikált kártyának.
Az IGP minden szempontból marha rossz, egyedül a legújabb AMD integrált GPU-k mennek el szódával. Nem is kell hozzá játék, egy régi alkalmazás, ami 3D-t használ, akár csak egy Flash játék, vagy modellezős, CAD, videóvágós alkalmazás. De még játéknál is, szoktam ilyen 15-20 éves retró játékokat játszani, és pl. a MoH:AA egy 18 éves játék, és nem futott, mert valami OpenGL extension-ök hiányoztak neki, nem az OpenGL driver hibádzott, hanem a GPU nem támogatta, pedig a GPU 10 évvel későbbi (18 évvel későbbi Intel GPU-k sem támogatják a mai napig), mit a játék. Szerencsére registry hack-kel le tudtam tiltani ezeket az extension-öket, így a játék nem használja, de azért gáz, hogy egy 18 éves játék sem fut, sokat elmond az integrált hulladékokról. Nem az van, hogy csak nálam nem futott, hanem a játék Steam oldalán is kint van, hogy Intel GPU nem támogatott, egy csomó reklamáló hozzászólás is van alatta.
Pedig a 18 éves játék az olyan régi, annyira kicsi erőforrásigényű, hogy az újabb CPU-knak Mesa LLVMpipe szoftverrenderben is el kéne tudnia vinnie, egy magon, 720p-ig legalábbis.
-
Petya XT
senior tag
válasz
Frawly #12578 üzenetére
Köszönöm a minden igényt kielégítő válaszod, a döcögéssel kapcsolatban. Ennyire én nem másztam bele, nem is igazán követem a linux rendszerek lelkének fejlődését. Én csak felhasználó vagyok, minden mélyebb tudás nélkül. Nyilván az alap dolgokat be tudom állítani, de kb. itt ki is merült.
Mindig rápróbálkoztam, és mindig letérdelt a rendszer. Úgy elbarmoltam mindig, hogy rossz volt ránézni.
Sajnos nekem is régi vasaim vannak, mind a kettő SFF, Haswell az egyik egy Dell, a másik egy Asus. Az LP méret, és táp miatt meg van kötve a kezem, emiatt nem cserélünk. Bőven elég a teljesítményük. A VGA meg akkor a legerősebb LP volt extra tápcsati nélkül.
Mondjuk játszani konzolon játszok, de multimédia szempontjából nyilván jobb lenne a dedikált kártya.De! Emiatt a Mint sem fog menni, így ez egy 22-es csapdája lett
-
Frawly
veterán
válasz
Petya XT #12575 üzenetére
Elvileg használható a 1050Ti. Csak a legújabb 440-es driverágat telepítsd, lehetőleg tárolóból, és a kernel ne legyen túl régi. Mint 20, Ubuntu 20.04 elég új, vagy Arch/Manjaro vonal az jó, a Mint 19.x és Ubuntu 19.04-10 az már régi lehet neki.
A másik véglet, hogy a kernel nem lehet túl új se, a jelenlegi 5.7.x az jó, de az 5.8 RC-ág az túl új.
Sajnos ez a baj a zárt driverrel, bináris, és ahogy a kernel meg a rendszerkomponensek eltörnek dolgokat. Ezt a kernelfejlesztők már 15 éve leszögezték, és senki idióta zárt forráskódú szutyka miatt nem tartják a visszafelé kompatibilitást, nem fognak feszengeni fejlesztés közben. Ha valami eltörik, nem működik, akkor eltörik, és ezt feature-nek kell tekinteni nem bug-nak! Magyarán az az alapelv, hogy nem a kernelesek igazodnak a driveresekhez, hanem fordítva.
Meg lehet köszönni az nVidiának, hogy még 2020-ban is a zárt forráskódú drivereit erőlteti. Egyébként ez azért van, mert a bináris driverek tartalmaznak optimalizációkat, amiket az nVidia féltve őriz, nehogy a konkurencia profitáljon belőle, így nem hajlandó megnyitni a forráskódot. Az AMD ezzel szemben megunta anno a szopást, hogy állandóan a kernelesek meg a gyorsan fejlődő Linux világa mögött kullognak a nagy sokára kiadott zárt driverfrissítéseikkel, így inkább kinyitották a drivereket. Mikor gépet vettem, ez kiemelt szempont volt, hogy a Linux meg a normális Freesync miatt csakis AMD kártya. De egyébként is azt vettem volna, mert főleg használt kártyáknál ár/érték-arányban verhetetlenek sokszor, pl. RX570, mindössze 21k-nak megfelelő összeget fizettem érte használtan, és mindent visz 1080p high settings 60 fps-sel. Ezért lesz a következő laptopom is szigorúan mobil Ryzen-es amiben AMD Vega GPU van integrálva. Windows alatt kb. holt mindegy lenne, ott talán az nVidia driverek hajszállal jobbak is, de Linux alatt nagyon nem mindegy.
-
Petya XT
senior tag
válasz
#20749568 #12576 üzenetére
Most sajnos pont ez van. Intel GPU. Sajnos a nyílt driverrel is ugyanaz a gondom. 10-20 mp-ként megakad a rendszer, tűszerű kiugrásokkal.
Millió fórum, beállítások és társai. Egyszerűen nem megy rendesen.
Nem is kínlódok vele, mert mindig reinstall a vége. Lemondtam a kártyáról, bár a reményt nem adtam fel, hogy egyszer működni fog. De ahogy látom, és elég pesszimista vagyok már, ez nem prioritás. -
Petya XT
senior tag
válasz
#20749568 #12574 üzenetére
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem kicsit keserű a cukor, ezzel az Nvidia témával kapcsolatban. Van egy 1050Ti kártyám, fent rohad a szekrényben, mert nem tudom használni. Értem én, de először ezt a rendszer döcögést, és az ebből adódó ST-et kellene megszüntetni. Nem a menüket polírozni. Én maximálisan megértem, hogy ez egy ingyenes rendszer, minden tiszteletem, nagyon szeretem, de nekem( és még sok más embernek is) ez lenne a fontos. Addig minden más csak közönséges kofalárma
-
savior
őstag
Helló.
Azt szeretném kérdezni, hogy mi az újitás a 20as Mint-ben?
Van valami lényegi vátozás?
Meg van 1-2 játék (Path of Exile, Black Desert online) amivel játszani szoktam, és ezek esetleg jól futnának e Linux alatt, illetve jobban futnak e, mint a 19-es Mint-el? (gépem az adatlapomon)
Köszi. -
Frawly
veterán
válasz
zizidor #12570 üzenetére
Egyetértek. A gond az, hogy még sok gépet szerelnek HDD-vel, és az SSD-s kiszerelésért túl nagy felárat kérnek, sokkal olcsóbb inkább ha az ember saját maga vesz a gépbe SSD-t.
De én nem csak a HDD only gépek árusítását tiltanám be, de pl. laptopoknál is a TN panelt (egy kivételt engedélyeznék, legalább FullHD-s felbontású high refreshrate panel) és a FullHD-nál kisebb felbontású kijelzőt. Hogy ne pakoljanak gépekbe még így 2020-ban is 1280×720 és 1366×768-as panelt, ami általában TN is. Az 1600×900 határeset lenne, de az mindig TN.
Pedig ma már egy FullHD IPS panel nem drága, telókban is már egész megfizethető, a notigyártók meg csak lehúzó áron adják, és még upgrade-elni se nagyon lehet, mert BIOS fehérlistával is súlyosbítva van, hogy a lehúzó áras gyári panel legyen csak jó bele.
Meg az odaforrasztott RAM is gáz, meg ha csak 1 RAM foglalat van. Ezeket is be kéne tiltani. Meg 32 bit only gépek árusítását is újonnan.
Amit még nagyon utálok, új notikban az összesben oda van forrasztva a proci. Eleve a mobilprocik vannak így tervezve, hogy nem foglalatba, hanem felszíni forrasztásra. De az összes mobilproci, Intel, AMD, teljesen mindegy, mindegyik, ami az elmúlt 6 évben jött ki. Az ilyen görénységeknek véget kéne vetni sürgősen.
-
zizidor
őstag
válasz
ubyegon2 #12567 üzenetére
"ma már azért többnyire SSD-k vannak legalább a notikban"
Én lennék az első, aki pezsgőt bontana ha betiltanák az SSD nélküli új gépek árusítását. Árban minimális különbség, de egy HDD-s géppel piszkosul megszopatja magát a kedves vásárló. És általában nincs is tisztában ezzel. -
csixy
addikt
válasz
Frawly #12568 üzenetére
Darwin óta tudjuk, hogy a genetikai anyag másolása és újrahasználatba vétele során hibák keletkeznek statisztikai módszerekkel kimutatható gyakorisággal és jellegzetességgel és ettől halad előre a kipróbálások során az evolúció. Sajnos a számítástechnikában ez a módszer mindig csak katasztrófához vezethet. A hibák hibájából csak a hibák hatványa lesz. ... Ennyit a képfájl visszaolvasásáról és újra használatba vételéről.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12567 üzenetére
Nem mindegyik tudja a session mentést, de azért pár igen, nem csak a KDE. Ahogy olvasom a Cinmanó régen tudta, de mivel bugos feature volt, azóta kivették belőle. Netes fórumok szerint gnome-session-manager használatával (ezt használja az Openbox is) vissza lehet bele hekkelni, de akkor sem működik jól. Nem vagyok mély szakértője a témának, mivel ezt a session funkciót sem használtam soha, egyszer régen KDE és Openbox alatt eleve be volt kapcsolva valamelyik disztrón, de azonnal idegesített az első reboot után, ki is nyomtam a rákba.
De mondom, ez Windowson is problémás. Vagy amikor nem problémás látszólag, akkor is lehet belőle gond, hogy pl. már 2 hónapja altatva-folytatva van a rendszer, és próbál rámenni a frissítés, de valami olyan bug keletkezik, ami miatt nem tud felmenni. Újraindítás után újrapróbálva persze meg minden jó. Mindenképp érdemes néha napján újraindítgatni a gépet, frissítések életbeléptetése, frissítési és egyéb bugok elkerülése érdekében, meg sokszor az erőforrás-fogyasztást is helyreteszi a reboot. Nem szabad rá sajnálni az időt Hibernálásmániás Henrikeknek sem.
Meg a hibernálással nem csak az OS-nek lehet gondja, hanem olyan is van, hogy az OS problémátlanul lemegy és ébred hibernációból, de van 1-2 alkalmazás ami nem szereti, és összefossa magát, crashel, stb.. Ezt is figyelembe kell venni, ez egy elég komplex téma. Nem úgy van, hogy egyszerű az, sok buktatója van.
-
válasz
Frawly #12566 üzenetére
Valóban, ma már azért többnyire SSD-k vannak legalább a notikban, ha desktopokban nem is és arról mondjuk 2-3 sec plusz idő, mire feláll ugyanúgy a rendszer, mint suspendből, gondolom hibernálás is dettó, azt régen is kilőttem alapból. Ma már szerintem nem is default ez a disztróknál. Nekem bőven elég, ha a FF megjegyzi, hol tartott, a programokat úgyis naponta kell megnyitnom, legalábbis a napi reportot úgysem csinálja meg helyettem a program.
KDE-nél lehet beállítani, hogy a lezáráskori programokkal induljon, ez szerintem nincs is Cinnamonnál, szóval kizárt dolog, mert nem tudom.
Szóval sok értelme nincs SSD-val ezeknek a régen igen hasznos suspend meg hibernation dolgoknak, mégis sokan annyira hozzászoktak, hogy fontos nekik. Rendes bakapcsot azért is szeretem jobban, mert ha valami services vagy más rosszcsontkodik, akkor azt már bootnál kiszúrom.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12565 üzenetére
Nem minden gépen reménytelen, ki kell próbálni, pár alaplapon, laptopon simán megy Linux alatt is, de azt kell tudomásul venni, hogy ha működik is,
1) ez nem adott, csak mázli
2) bármikor eltörhet a jövőben, ezért komolyan építeni rá nem érdemesAzzal nem értek egyet, hogy szegény windowsosoknak rossz. Nagy veszteség nincs vele, mert SSD-n minden villámgyorsan bootol, a WM/DE/alkalmazásban a session kezelése meg beállítható, hogy automatán, a grafikus felületre belépéskor, meg az adott alkalmazás indulásakor töltse be az utolsó munkamenetet. Tehát érdemi kényelmetlenség nincs nagyon, nem nagyon változik a workflow. Fogja Windowskezelőné ECDL Mancika, és leqrja a laptop tetejét, ezzel előzetes beállítás alapján shutdownt hajt végre a gép. Felnyitja, jön egy kisebb kellemetlenség, hogy meg kell nyomni a bekapcsológombot a gépen, tudom ez óriási munka, sokan sérvet kaptak benne, bár vannak olyan laptopok, ahol beállítható a BIOS-ban, hogy kinyitással azonnal induljon. Majd SSD-ről Linux esetén bebootol a rendszer 3-8 mp. alatt. Automata bejelentkezés jelszó nélkül megoldható, ebben a 3-8 mp.-ben már az is benne van, hogy a grafikus felület betöltődik, és visszaállítja a munkamenetet, persze ezt az adott alkalmazásnak is támogatni kell, hogy onnan tudja folytatni a munkát, de böngészők, szövegszerkesztők, IDE-k, kép/videószerkesztők, stb. szokták tudni.
Ennyi. Tehát csak egy bekapcsológomb-nyomása, meg egy alig pár mp. extra töltési idő a különbség, csak be kell állítani. Ez simán nem a „rossz lehet” kategória. Hátránya csak annyi, hogy ha pl. a háttérben ment valami letöltés vagy telepítés, az nem folytatódik, de hát ki az a marha, aki normálisan működő hibernáció, sleep esetén folyamatban lévő letöltés, frissítés, telepítés, konvertálás közben vágja le a képernyőt, hogy aludjon be a gép? Mert az egyébként sem normális.
Ráadásul ez egyébként Windowson sem garantálható, hogy mindig jól működik, csak az esély nagyobb rá.
-
válasz
Frawly #12564 üzenetére
Ja, tényleg elég általános gond ez, rengeteget olvastam Manjaro, Ubuntu használóknál ezt a bosszantó jelenséget. Mondjuk én simán elvagyok így is, de aki Windowson ezt megszokta, hogy működik, annak rossz lehet. Notebookon én már csak Linuxot láttam vagy másnak a notiján a Windows utolsó pillanatait.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12563 üzenetére
Tutinak semmiképp nem tuti, egy elég sajnálatos állapot. De általános, ezért nem a Mint, Ubuntu, systemd, meg nem a rolling, stb. tehet róla, hanem kernelszinten van a probléma, de még csak a kernelfejlesztők sem hibáztathatók, hogy a vonatkozó kerneldriverek rosszul vannak megírva. Ez leginkább az alaplapgyártók szemétsége, hogy a saját termékükön nem sztenderd megoldással gányolják rá ezeket az energiagazdálkodási funkciókat, mindenki kedvére gányol össze egy saját megoldást, amihez legfeljebb Win only drivert ad ki. Ezzel a Linux kernelesek nem sok mindent tudnak csinálni, 1-2 elterjedt lapnál írnak saját hacket és kitesztelik, de ettől még a gépek 99%-án ez nem fog segíteni. Ehhez egy egész iparágnak kell összekapnia magát. Ezen a kernelesek meg a Mint nem sokat tudnak segíteni, akkor se ha olyan keményen dolgoznak rajta, hogy befosnak.
Rollingtól is teljesen független, nézd meg, Minten is előjön, ami az LTS-es voltával épp a rolling ellenkezője. Ez ilyen terület sajnos egyelőre. Reméljük előbb-utóbb a gyártók összekapják magukat, ahogy anno az AMD és Nvidia is meg tudtam magát erőltetni GPU driverek terén.
-
válasz
Frawly #12562 üzenetére
Hiba? Ezek szerint ami a HP Elitebookoknál eleinte idegesítő volt, kiderül, hogy így a tuti? Itt ugyanis suspendből kinyitva meg kell nyomni a bekapcs gombot, így éled fel a gép, de akkor hamar és a wifi is azonnal feláll. Széndékosan én sem használom a suspend-et, de többnyire csak annyi erőm van este, hogy lacsapjam a gép tetejét és szpaty!
Egyik beta frissítés után azt vettem észre, hogy a lezárás után csak az asztal jött be azonnal, de nem reagált semmilyen inputra, ki kellett vennem a lezárás jelszavazását és akkor minden OK lett. Ezt nem tulajdonítom a Mint 20 Cinnamon hibájának, de az viszont Cinnamon panel hiba, hogy a bezért programot nem rakja le tálcára, hanem bezárja. Azelőtt ez is működött, ezek a gyakori frissítések kicsit már emlékeztetnek a rollingra, főleg így, hogy mindegyik után van valami apró bug. Amit Te features-nak titulálsz rollingoknál.
-
Frawly
veterán
válasz
lev258 #12561 üzenetére
Igen, ez általános hiba, hogy hibernációból, és sleepből néha nem is jön vissza a gép, és ha vissza is jön, akkor is gond lehet Wi-Fi-jal, energiagazdálkodással, stb.. Ez sokféle hardvert érint, és minden disztrón előfordul, nem Mint-specifikus.
Sajnos ez a része a Linuxnak még nem érte utol a windowsos támogatási szintet. Nálam mázli, hogy sose altatom, sose hibernálom a gépet, sose tettem, én mindig is friss reboot híve voltam. Ma már egyébként sincs jelentősége, mert az SSD mindent bebootolnak alig néhány mp. alatt, és a komolyabb grafikus felületek és komolyabb alkalmazások tudnak session managementet, így onnan lehet velük folytatni a munkát, ahol az ember abbahagyta. Az állandó reboot kiváló arra, hogy frissítések életbe lépjenek, meg tiszta lappal induljon mindig az ember. Sok kisebb bugot lehet vele elkerülni Windowson is, mert még ott sem hibátlan ez a hibernálok, altatok műfaj, annak ellenére, hogy ott ebben előrébb tartanak.
-
#12901120
törölt tag
Helló,
a 19.3-ban és az új LTS Ubuntukban is van egy olyan hiba, hogy alvó állapotból való visszatérést követően nincs internet. Csak laptop restart követően oldódott meg a probléma. Az új Mintben is benne van ez a bug, vagy javították már? -
Frawly
veterán
Ubuntuból is ki tudod pucolni a snapes hulladékokat. Az update-ben igazad van. Akár még Archra is felteheted a Unityt, esetleg ArcoLinux/Manjaro dwm-re, mert azok nem sok csomaggal érkeznek, nem kell gyomlálni belőle. De akár még Ubuntu minimal installból is kiindulhatsz, arra húzod fel a Unityt.
Compizhoz nem muszáj Unityt használni, a Compizt lehet önállóan is WM-ként használni, hozzá tudsz adni saját dokkot, paneleket, sokkal különb saját DE-t tudsz belőle rittyenteni, mint a Unity. Compizzal az a két nagy baj, hogy egy ideje már nem fejlesztik tudtommal, meg szerintem elég bloat is.
-
-
Frawly
veterán
Egyiket se kell lepucolni. Felteszed a Unity-t, és abba jelentkezel be, mikor a login manager felületén vagy. Onnantól kezdve default mindig abba fog belépni. Az XFCE, Mate maradhat, azok is Gtk-sok, mint a Unity, nem zavarnak sok vizet.
Bár azt nem értem minek akarnál Unity-t. Gyenge MacOS/tablet utánzat, rohadt bloat, rohadt lassú, semmiben nem tud többet, mint az ugyanúgy kinéző Gnome3, ami legalább rendesen támogatott, nem csak a kisebb közösségi projekt.
Meg ha már ilyen Unity és Gnome3 vizekre evezel, akkor inkább pattintsd fel a 20.04-es Uborkát, arra az ideálisabb.
-
csixy
addikt
Egy Asrock E350M1-es múzeumi alaplapocskát szerkesztettem be az Acer emachines dobozkámba a régi atomos alaplap helyett. Most flasheltem rá a "legújabb" 2014-ben keltezett 2.10-es BIOS-t. Hát egy erőmű lett. Kidobtam belőle a DVD drájvot, benne hagytam a 160 gigás hitachi HDD-t, lett bele az öreg 30-as corsaire SSD, a 128gigás flexelt samsung470-es SSD és egy 500gigás Samsung 860 evo. Csak Legacy telepítéseket követtem el. Került rá egy Mint 20-as Cinnamon és egy Cinnamonos Reborn os. Tökjó lett. Egy a bajom : A fényerőt hogy lehet lejjebb venni?
-
Sziasztok!
Unity7-tel szeretnék 20-as Mint-et használni.
Az XFCE-t, vagy a Mate-et könnyebb teljesen lepucolni a disztróról?
Kössz!
-
válasz
Frawly #12551 üzenetére
Ja, tudom, hogy van legálisan 30 napig használható verzió is, de valahogy sose akarom annyira erősen, így marad el mindig a dolog.
Bár most a Mint Cinnamonra lehet ráijesztek vele, mert a panel KDE-sedése kezd idegesíteni. Az első 20 beta-nál én tüntettem el a panelről a bezáródó Franz ikonját, most a tegnapi frissítés után szintén ugyanez történik. Azt vettem észre, hogy az inditó panelikonra kattintva felugrik az ablak és egy más területen egy pillanatra egy transparent ugyanakkora ablakkeret is felvillan majd eltűnik. Szóval így hiába is kerestem a panel beállításai között.....azt se tudom, hogy a Franz csinálja ezt vagy a tegnap frissült Cinnamon. Viszont qrvára bosszant, ugyanez volt anno a bajom az apró dolgokban alkalmatlan KDE-vel is. Na ha már így alakult, holnap elkezdem felhegeszteni erre is a plasma-t vagy berakom a másik SSD-n lévő plasma-sított Mint Cinnamon 19.3-at és ha engedi a 20-ra frissítést, akkor ráengedem a Cinna update-et meg a 20.04 plasma update-jét.
Máris jobb ötletnek látom ezt, mint Winx-et piszkálgatni.
A Linux után hatalmas visszalépésnek fogod érezni, nem is indokolt használni, hacsak nem valami olyan Win only program futtatásához kell, ami nem fut Wine-ban vagy nem jól.
Ja, múlt évben még megvolt HDD-n egy 8.1 segítési célokkal, amikor 15 percet használnom kellett, minden bajom volt!
Ez a fordítási dolog jogos, eleinte még előfordulnak lefordítatlan szövegek.
A Winx-ről meg tényleg sikeresen segítettél lebeszélni magam. brühühü....
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12550 üzenetére
Kipróbálni Win7 termékkulcs nélkül is lenne esélyed, mert telepítéskor termékkulcs kihagyását nyomsz neki, és feltelepíti kulcs nélkül, és használható a Win10. Annyi, hogy a sarokba ki fogja írni, hogy nem aktivált példány, meg nem engedi személyre szabni az asztalt, színek, téma, háttér, áttetszőség. De ezt leszámítva teljes értékűen használható. Kipróbálni ez elég. Persze nagyon a szívedhez kapni nem fogsz, a HP-n viszonylat tűrhetően fog SSD-ről futna, de semmi nagy szám, igénytelen felülete van, Win7-Win8 keresztezése, jó bloat, csomó ×4rt ki kell kapcsolni ahhoz, hogy minimális szinten használható legyen. Telepítéskor még arra figyelj, hogy ne legyen internetkapcsolatod, és offline fiókkal hozd létre a felhasználód, telemetriát, Cortanát, egyéb nyomorékságokat indulásból gyomláld ki. Telemetriát nem is lehet, csak Basic-re venni. A Linux után hatalmas visszalépésnek fogod érezni, nem is indokolt használni, hacsak nem valami olyan Win only program futtatásához kell, ami nem fut Wine-ban vagy nem jól.
Előbb, amit fordítási hibát említettem, az általában nyelvfordítás, nem forráskódból fordítás. Tehát a telepítő lokalizációjában benne marad itt-ott egy-egy lefordítatlan rész, ilyesmire gondoltam. Ez legfeljebb csúnya, de magát a telepítést nem befolyásolja. Csak azért korrigálom, mert félreérthető.
Ami az elég ritkán kitételt illeti: elég ritkán minden eltörik. Az összes mai OS annyira komplex, mindenféle driver, meg biztonsági folt, és rengeteg rajta futó szoftver, hogy valami biztosan el van benne mindig törve, legfeljebb ha mázlid van, akkor valami olyan eszköznél, ami neked nincs, vagy olyan alkalmazásnál, amit te nem használsz. Ezért is jó a minimalista rendszer, kevesebb minden törik el benne, mert kevesebb van benne, ami egyáltalán eltörhet.
-
válasz
Frawly #12549 üzenetére
Super! Akkor még mindig van esélyem kipróbálni a Winx csodát, mert így mégse szidhatom ha nem is láttam még soha. Persze igencsak meglepne, ha tényleg megpróbálnám valamelyik SSD-met beszennyezni, de sose lehet tudni.
Ez az állandó várok, meg még 55-öt kell aludni attitűd tipikus Debian, Ubuntu, Mint-vonalas jelenség. Rollingék csapatják azonnal az új verziókat, és elég ritkán van belőle gond
Figyelj, mindenkinek kell egy kis izgalom, a kiadás alapú disztrósoknak a megjelenés izgalma, a rollereseknek meg a mindenkori frissítések utáni izgalom.
Mer'ugye ez az
elég ritkán
megfogalmazás azért nem túl egzakt. finoman szólva.... -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12508 üzenetére
Így van, ha a gépen van Win7 serial matrica, azt még most is megeszi a Win10. Nemrég telepítettem két ilyen gépre Win10-et, legújabb v2004-es verziót, 64 bites Professionalt. Simán felmentek, Win7 Prof-os kulccsal beaktiválódtak, és nincs velük probléma azóta se. Win7 Home Basic, Home Premium-os Serialt is megeszi a Win10, csak akkor Win10 Homeként települ.
Azzal is egyetértek, hogy nagyobb disztróknál felesleges megvárni, mire a főoldalra is kikerül a végleges iso. Már béta/RC állapotban le lehet húzni, az utolsó béta/RC már nem szokott változni, max. csak találnak benne valami fordítási hibát, vagy telepítőbe kisebb bugot, az sem szokott sok embert érinteni, és frissítésként lejön pár nap után. Felesleges várogatni, főleg, ha nem meglévő rendszer frissítése lesz, hanem tiszta telepítés. Ez az állandó várok, meg még 55-öt kell aludni attitűd tipikus Debian, Ubuntu, Mint-vonalas jelenség. Rollingék csapatják azonnal az új verziókat, és elég ritkán van belőle gond, akkor sem mindig bug, hanem néha feature okán.
-
Frawly
veterán
válasz
#89309696 #12517 üzenetére
Szerintem jó eséllyel minden hardvert fog hajtani, de ezt itt neked senki nem tudja garantálni. Régi dedikált Nvidia GPU-kkal, meg ritkább Wi-Fi és Ethernet kártyákkal akadhat gond!!! Persze ezek is megoldhatók, de lehet nagyobb vitézkedést igényel, mint amennyihez idegrendszered meg tudásod van. Én azt mondom, hogy kár ezen annyit izgulni, hogy vajon menni fog-e. Kiírod egy pedrive-ra, a gépen bebootolod Live módban, már sok minden ott eldől, tesztelhető. Ha pozitívak a tapasztalatok Live-ot futtatva, akkor telepítsd fel a gépre, ha nem akarod a jelenlegi rendszert összepiszkítani érte, akkor egy USB-s külső meghajtóra telepítsed először, nincs kockázat, nem kerül semmibe. Ha így is jó, használhatónak találod, akkor feltolod ténylegesen is a gép belső lemezére.
Még Ethernet-kártyákkal is lehet gond. Kevésbé valószínű, mint Wi-Fi-jal, de előfordulhat. Ezért célszerű telepítéskor készenlétbe állítani egy univerzálisabb, Realtek vagy Intel USB-s Wi-Fi modult, mert addig jó szolgálatot tehet, amíg a netről le nem húzod a belső hálózati interface driveréhez szükséges dolgokat.
-
Frawly
veterán
válasz
straightedge #12525 üzenetére
Az Alienware laptoppal nem lenne gond driverügyileg. De ha windowsos grafikus formátumokkal dolgozol, akkor nálad munkacélra kiesik a Linux. Max. magánrendszernek tedd fel dualbootban a Linuxot, ha annyira kíváncsi vagy rá, hogy 10 év elteltével milyen lett.
(#12494) Fehér Farkas: röviden a problémák a Snap-pal, Flatpakkal, egyéb konténerizált formátumokkal:
1) nagy méret
2) mivel saját libjeivel jön, ezért több dolog törhet el, és a kétszer meglévő libek (egyik, ami a disztróban van gyárilag, a másik ami a konténerrel jön) duplán foglalják az erőforrásokat, emiatt több prociidő és memória is kell neki, magyarán lassú szutyok.Ezek csak akkor használd, ha kell egy olyan program, ami
1) nincs benne a hivatalos tárolókban
2) nincs hozzá PPA, vagy van, de verziófüggőség miatt nem használható
3) forráskódból nem tudod vagy nem lehet lefordítani.De csak így hobbiból, mert megkívántad, meg jól néz ki, meg hátha jó, meg mi baj lehet alapon nem ajánlott vele vitézkedni. Azért írtam, hogy csakis vészesetben.
-
http://ftp.heanet.ie/mirrors/linuxmint.com/stable/20/
Mint említettem, az előbbi linken a hivatalos verziót töltheted le, amikor a weboldalon bejelentik, ez a link ugyanaz lesz majd, csak a weboldalt és a tükörre mutató linkeket is át kell kicsit szerkeszteni, alakítani. Ahogy látom, a főoldal átalakításáig nem várnak, mert már fenn van náluk is a Download szekcióban:
Viszont ott a dlink még a beta-ra mutat, a release notes már viszont kész van:
Nincsenek olyan sokan a Mint csapatnál, hogy egy ember csak a weboldal karbantartását végezze.
Na akkor még 1x. Ha a heanet ftp oldalán fenn van a stable verzió, az már a hivatalos, végleges Mint 20
Nem akarod elhinni, azt látom, akkor várj csak, míg a főoldalon is leírják neked, hogy megjelent.
Látsz ismerős nevű hivatalos tükröt a képen? a magyar tükör alatt
-
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12541 üzenetére
A dátumot én is láttam, de a link még mindig a hivatalos oldalon lévő 19.3-ra mutat. Jó persze, ez már szőrszálhasogatás a részemről, csak a "vicces oldalakon" közölt fals infó szúrja a szemem.
Akinek kell az úgy is utánajár, akinek meg nem sürgős (mint nekem) az úgyis kivárja a hivatalost a Mint oldalán.
-
Ezek szerint le vannak maradva a hivatalos oldal frissítésével. Akkor elnézést kívánok!
Nem biztos, hogy le vannak maradva, hiszen hivatalosan nincs még bejelentve a megjelenés.
Gondolom fel kell tölteni az összes hivatalos tükörszerverre, amiből van jócskán. Amíg ezek nincsenek meg és nem ellenőrzik, hogy mindenütt minden OK-e, addig nem fogják bejelenteni.Az meg nem véletlen, hogy a heanet-et érdemes nézni, gyanítom, oda pattan fel először. Az, mint látszik a linkből, hivatalos tükör.
Ezek a vicces oldalak persze minél hamarabb megírják, hogy megjelent, de ez is érthető.
Egyébként a DW is hamarabb megjeleníti, mint a hivatalos oldal.
Ezt a sort érdemes figyelni, mert ebből látszik, ha ftp szerveren már fenn van:
Utolsó frissítés: 2020-06-25 20:13 UTC (közvetlen a megnevezés alatt)
-
Cyrin
addikt
Linux Mint 20 Available to Download, This is What’s New
"Linux Mint the Toyota of Linux distro, reliable but not appealing :)"
-
_t0Mi_
aktív tag
Sziasztok,
Szerettem volna megnézni magamnak ezt a Linux distro-t, Windows-ról vátlanék laptopon.
HP Zbook 14 G2Egyelőre csak pendrive-ról futtatom a rendszert, viszont beleütköztem néhány hibába:
- A touchpad nagyon furcsán viselkedik, sokszor "túlszalad" a célomon, nem pontos
- A hang maxon is sokkal halkabb, magasabb, cicergős, zavaró
- Nagyon erős képtörést tapasztalokA kérdésem csak annyi lenne, hogy ezek a problémák csak a Live futtatás miatt vannak, és teljes telepítésnél meg fognak szűnni? Vagy nem ilyen egyszerű az élet?
Köszönöm!
-
válasz
#89309696 #12527 üzenetére
Na szép is lenne, ha én lennék szagértő!
Kb annyira nokedli vagyok az egészhez, mint ti, csak én 6 éve téblábolok a zavarosban, így aztán sok minden rámragadt.
(#12533) K0zm0
Szerencsére nem tudom ilyenkor megállni.
Eddig sem tudtam. Szóval szerencsétek van, nincs mit köszönnötök.
Ez a wifi driver dolog nálad elég érdekes volt, ilyet még nem beta-teszteltem soha, nekem még a live alatt beírt wifijelszót is használta első bootkor.
-
K0zm0
aktív tag
Egy észrevételem lenne a Live-verzióval kapcsolatban:
Bár minden eset egyedi, lehetséges, hogy az enyém is de amikor én próbáltam ki a notin amire végül rátelepítettem aMintet (ez lett a "főgépem") a Live módban minden komponenst felismert.
Amikor feltelepítettem (tiszta telepítéssel) viszont a wi-fi-t nem ismerte fel. Szerencsére nem kellett mókolni, mivel rám szólt, hogy hagyjam a géphez csatlakoztatva a Live usb-t és indítsam el a Driver Managert, majd magától telepítette a szükséges illesztőprogramot. (Broadcom).
Nem tudom, hogy más gyártó drivereit is tudja-e telepíteni, vannak itt nálam tapasztaltabbak is akik tudnak válaszolni, csak gondoltam leírom mibe futtottam bele a"linuxozás" elején. -
NeoPampalini
senior tag
válasz
straightedge #12529 üzenetére
A winehq.org szerint működik, mondjuk ez olyan, hogy megnézed, aztán kiderül.
Vannak sajnos grafikai bug-ok Wine-nal, pl. az, hogy a "kép amit éppen látsz", "le van maradva" egy egérkattintásnyi eseménnyel.
Magyarul (Sketchup-ban tapasztalat): kijelölök egy objektumot, és addig nem látszik a kijelölés, amíg egy következő esemény (zoom-olás vagy bármi) nem történik. Együtt lehet élni ezzel, de idegesítő. Kismillió workaround van, nálam mondjuk egyik sem vált be.
Win10-ről nem tudok mit mondani, én anno Win7 mellé telepítettem, de az én gépemen nincs se aktív SecureBoot, se semmi extra, így csak helyet csináltam az SSD-n, majd minden gond nélkül feltelepült, GRUB boot menüből utána ki lehetett választani, hogy win vagy linux induljon.
Első körben írd ki egy pendrive-ra, és nézd meg Live módban, ha elindul, működik minden hw eszköz, akkor olyan nagyon nagy baj nem lehet. -
straightedge
tag
válasz
NeoPampalini #12528 üzenetére
Igen én is így láttam. Sajnos nem megoldható amit írtál ,hogy egy közös formátumot találni mert a kollégáim ps-ben és ai-ban dolgoznak meg indesignban így azok a fájlok mindenképp szükségesek és nem tudjuk húzni azzal az időt, hogy konvertálgassunk 20-30 gb-os nagy fájlokat folyamatosan.
Wine-al mennyire életképes ez a 2 alkalmazás? Virtuális gépet nem akarok használni meg az rontja a gép teljesítményét is, és eléggé kell nagy grafikus fájlokhoz.
Meglévő windows10 mellé könnyen feltudom húzni a Mint-et? Kell esetleg mókolni valamit pluszban? (10en éve nem telepítettem linuxot emlékeim megkoptak már ezen téren)
-
NeoPampalini
senior tag
válasz
straightedge #12525 üzenetére
Ezekkel a brand-specifikus dolgokkal mindig ez van, hogy nem mindig lehet 100%-os alternatívát találni. Amennyiben nem lehet kikerülni az AI-t, akkor két eset van: megpróbálhatod Wine-nal telepíteni, vagy virtuális gép + windows.
Vagy, ha van olyan egyéb file formátum, ami mindkét oldalon (win, linux) elfogadható és importálható/exportálható, akkor esetleg azt használni, nem tudom.
-
válasz
#89309696 #12524 üzenetére
Akkor nem sok gond lehet, Intel CPU, VGA se lesz gond szerintem, ilyen tipusú gépeknél én még nem hallottam, hogy más gond lehetne.
Valójában nem is azt akartam én mondani, hogy tuti jó lesz, hanem a linkekkel segíteni a döntésedben. Meg persze azzal, miket eddig olvastam az egyszerű Inteles konfigokról.De ezután inkább ilyen tanácsadásokba nem megyek bele, az tuti.
-
straightedge
tag
Sziasztok!
Szeretnék winről visszaváltani linuxra. Kb 10 éve nem használtam már linuxot, a Mintet ajánlottak, hogy ez az egyik legjobban kezelhető és nagy közösséggel bíró disztribúció.Problémám, hogy én grafikus vagyok és szükségem van photoshop, illustrator, indesign és corel programokra. Nézegettem alternatívákat, annyira nem is lenne vészes megtanulni, a fő probléma az, hogy nem kezeli jól pl az Inkscpae az ai fájlokat.
Ez lenne számomra az elsődleges, hogy megtudjam nyitni minden gond nélkül a ps, ai, indd fájlokat.
A másik, meg, hogy Alienware 15R3-as laptopom van, mennyire kezeli jól a drivereket?
Előre köszönök minden segítséget. -
válasz
growler #12520 üzenetére
Ez ritka hülye kérdés volt.
Persze, hogy nem. Igazad van. Nem 100%, hogy működni fog. Van a linkekben Linuxos fóruma a Lenovónak, ott megkérdezheted.
Na most jobb?
(#12522) laca026
Jól mondod, bár a két link azért több, mint tipp.
De én minden gondolkodás nélkül megvenném, max ha kérdeznék, akkor a pontos tipust is megadnám, mivel így a wifi adatait nehéz lecsekkolni, az lehet egyedül gond. Azt meg kell nézni pontosan ID alapján.
(#12521) Fehér Farkas
Igaza van growler ft-nek is, mit játszom itt a látóasszonyt!
-
#89309696
törölt tag
-
#89309696
törölt tag
[link]
Egy ilyen brand gépre a Mintet ha felhúzom fel fogja ismerni rendesen a dolgokat? -
Dehogynem, csak nem az egyszerűsítésben látod a rutin szépségét, hanem a megkutyult rétegek még összébb kavarásában.
De legalább abban is kezd rutinod kialakulni, miként mássz ki a saját csapdáidból. Én ezeken a műveleteiden mindig jókat szoktam pislogni.
Persze azt se feledjük, hogy nekem nincs nehéz dolgom, mivel fő rendszerként a kezdetektől Mint Cinnamont használok. Hiába hopperkedtem régebben még, ez fixen megvolt mindig. A Mint meg a Cinnamon.
-
Fura, de most, hogy mondod.....ott is megnéztem, de aztán terminalból raktam fel. Célszerűbbnek tartom a részletesebb információk miatt és ezek szerint az apt ennyivel jobb. No meg a history parancs kilistázásából később egyből látom, miket raktam fel kézzel.
Így viszont a gparteddel kapcsolatos morgáson érvényét veszti.
-
Igazán nincs mit! Persze, hogy felmegy az, különben ha kell valakinek, célszerűbb már a telepítés elején bepipálni ezt az opciót. Én nem raktam fel, pont azért, hogy alkalomadtán megnézem hogyan lehet normálisan* utólag felrakni, szóval ez is kipipálva.
*Itt a nem totál kezdőknek a terminal és synapticra kell gondolniuk.
De ebben a Gparted-ben mit voltál képes találni, ez a ékegyszerű telepítés.
ubyegon@MintCbeta-8570p:~$ sudo apt install gparted
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
gparted-common
Javasolt csomagok:
gpart reiser4progs udftools
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
gparted gparted-common
0 frissített, 2 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 0 B/481 kB.
A művelet után 2.393 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] -
Én is azért tettem fel, mert azt írtad, hogy jó.
Fene a pofád, sejtettem én, hogy nekem címzed a kritikát.
2025-ös határidő az most honnan jött? Csak működsz még addig, én is hasonlóképpen tervezem.
A Mint 20 után 2025-ig még jön 3 alverzió, szóval nem hiányzik ide rolling.
-
Ja valóban, a Reborn OS már a kedvenced, sorry! Nekem a rolleresek egy kaptafa.
Fogadjunk, hogy nem is haragszol annyira.
Annyira már nem.
Alapból robbantam erre e bejegyzésre most, mert én ismerem azt az agyonbarkácsolt low-level sw kavarást, amit tudsz művelni a gépeddel/rendszerekkel. Így aztán nem teljesen helyes azzal indítani, hogy mit csinált nálad a Mint 20 beta!
Ez olyan volt, mintha a Flash SSD topikba beírnád, hogy rakoncátlankodik a 860 EVO-d! Persze azt rajtam kívül kevesen tudnák, hogy milyen átalakításokat végeztél rajta a kedvenc flexeddel.
Na még ezek mellé csak a Winx hiányzik......nincs a HP-n matrica Win7-hez? Azzal is legális, ha elfogadja a serialt nem? Valahol olvastam, de nem tuti, hogy így van.
Szóval a Mint 20 beta tökéletesen működik, mióta felraktam, kb napi átlag 16 órában használom. Nem variálgatok már sokat rajta, lassan már nem is fogok érteni hozzá annyit sem, mint eddig. És miért? Azért, mert működik!
کیا تم سمجھ گئے ہو؟
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #12506 üzenetére
A manjarót már nem kedvelem. A reborn os szerintem tisztább érzés. Ha neked nem szimpi, attól függetlenül UEFI-ben lett feltolva a Reborn is és a LM20 is. Mindkettő fahajas. Valószinüleg nem fogják egymást zavarni, mindkettő Grubos és külön-külön mappájuk van az EFI partícióban. Még egy harmadik oprenncernek hagytam helyet, de az addig üres marad, amíg egy legális licencet nem kerítek hozzá valahonnan. A tippet a meta kodek telepítéshez köszönöm! Fogadjunk, hogy nem is haragszol annyira.
-
válasz
#20749568 #12505 üzenetére
Én nyugodt vagyok, max az a mai címlapos valami, aminek semmi köze nincs az LMDE4-hez, az sok volt, de most még Papogány komám is feszegeti a pattanó idegeimet!
Az említett címlapos első oldal azoknak szól, akik használják/ismerik az LMDE3-at, a második oldal mobillal készült képeihez nem fűznék semmit, nem is néztem tovább, max privátban megkérdezném a konnektorát a cikknak, hogy mégis ezmiaszar? De nem érdekes, több szót nem vagyok hajlandó erről írni. Papogány rosszkor nyekergett. Ez van.
Papogány, menjél vissza Manjarozni gyorsan!
-
Hát azért vannak még gondok az Uljanaval (LM20).
No offense, de qrvára nincsenek azzal gondok, a felhasználó jellemző kutyulása miatt vannak gondok. Régebbi HP-kon mi a lószarnak vigéckedtek azzal a szar UEFI-val? Ezerszer ki lett tárgyalva, hogy sok régebbi eszköz hibrid EFI-je gyakorlatilag használhatatlan egyes disztróknál. De nehogy már ez egy rendszer hibája legyen, legacyban működik, így vagy normális UEFI képes gépet kell venned vagy kegacyban kell használnod. Ennyi ez. A f*szért csináltok magatoknak azzal a retek UEFI-val ennyi nyűgöt aztán jön a nyekergés, hogy jajnemjóezamint.....
Aztán itt lesz a kép az elszálló kodek telepítőről.
Hát b+ ezt nem hiszem el! Gondolom nem zavart, hogy valóban első lépésekként lehet onnan felrakni, de egyébként ott jelzi az ablakban a függőséget, valamiért nem tudta eltávolítani. 100%-ban user bénaság ez is. Egyszerűen neki le kell cserélni ilyenkor a libavcodec58 csomagot, de Te ezt akadályozod.
Mi lenne ha ezzel próbálnád felrakni, még látnád is, mi történik?
sudo apt install mint-meta-codecs
A gpartedet újra kellett telepíteni, hogy megtalálja a kezét-lábát.
Ez is ujjgyakorlat, de Te valahogy megoldottad, hogy itt is legyen valami kavarc.
Minden tökéletesen telepíthető és működik a Mint 20 Cinnamon beta verzióban.
Ha valamivel mégis elakadnál, csak szólj.
-
Petya XT
senior tag
Sziasztok!
Tudnátok segíteni egy picit újfent?
A VLC-vel akadt gondom a 19.3 alatt. Ebben alapból nincsen benne, így viszont kizárólag angolul hajlandó társalogni, holott a 19.2-ben ékes magyar nyelven is beszélt. Sehol sem találok interfész nyelv opciót, a nyelvi csomagoknál pedig teljes a telepítési státusz.
Köszönöm!Laca026: Köszönöm a tippet én is a Kasperskyvel kapcsolatban, így hanyagolhatom a clamav-t!
-
csixy
addikt
Hát azért vannak még gondok az Uljanaval (LM20). Az UEFI telepítés végén a grub telepítő elszállt. Még jó hogy az előzőleg telepített Reborn os bootmenüjébe be tudtam csalni és úgy be tudtam bootolni , ezután már a hiányzú grub.cfg-ot tudtam generálni egy grub-mkconfig -o paranccsal. A gpartedet újra kellett telepíteni, hogy megtalálja a kezét-lábát. Aztán itt lesz a kép az elszálló kodek telepítőről. De azért már nem szedem le, majd csak kigyógyul lassacskán.
A nyelvi támogatásnál az angol nyelvek kivakargatása után elfelejti a feleslegessé vált függőségeit kitörölni. -
#89309696
törölt tag
válasz
#20749568 #12497 üzenetére
Ja én azt hittem, hogy van valami kritikus hiba a flatpakben ami miatt nem ajánlott használni.
A felsorolt hibáiból igazából az önkéntesen belerakott hülyeségek a legzavaróbbak, a Telegram felugrálása elképesztően idegesítő, gondolom azt akarták vele helyettesíteni, hogy a Mint nem tud sárgán villogni a tálcán ha üzenet jön, így feldobatják az egész ablakot. Filmnézés közben, komment írása közben, játék közben is. Ez egy hajmeresztő hülyeség volt akárki is tette bele és szerintem nem fogják kiszedni (azóta kétszer frissült és nem került ki), mert akinek nem tetszik az telepítse fel konzolból az eredetit amiben nincs.
-
válasz
#89309696 #12495 üzenetére
A Mint Cinnamont azért szeretik, akik ismerik, mire képes, mert fullos és ez nem azt jelenti, hogy visual hatásokban az, hanem a saját programcsomagja az Xapps és a saját fájlkezelője a Nemo gyakorlatilag minden home user igényt lefed a többi alapból fenn lévő programokkal.
Egyébként a múltkori képkivágós kérdésed után volt is ilyen válasz, hogy a Pix tud ilyet.
-
#89309696
törölt tag
Egyébként a múltkor kerestünk egyszerű és gyors képvágót, több program is fel lett sorolva, szerintem mind feleslegesen túlbonyolított. Aztán megtaláltam, hogy az alapból feltelepített Pix tud ilyet, rácsot húzogatva képet lehet vágni, van méretarány rögzítés, alapvető fény és színmódosítási lehetőségek, ez egy jó és egyszerű program. Sajnos ceruza nincs benne, de legfeljebb Drawinggal rámegyek a már vágott képre, igaz a kétszer tömörített jpeg nem lesz szép, de ha valamit össze akarok firkálni annak tök mindegy úgyis.
-
#89309696
törölt tag
válasz
Frawly #12481 üzenetére
Mi olyan nagy baj a flatpakkel, hogy csak vészesetben használják? Két kattintás és működik a program ami kell (már ami fentvan), Google áruház kb., ennél faszább dolgot kitalálni se lehetne.
Az nekem se tetszik, hogy sok helyet foglal, önállóan frissülnek kontrollálhatatlanul és extra funkciókat belepakolnak a készítői amiről azt hiszik jó, de ez még messze van a csak vész esetén használjuktól. -
Igazán nincs mit! legfeljebb kicsit többet fogok csuklani!
No de tényleg, mi történhet? A Mint telepítés annyira minimális sikertelenségi mutatóval bír, hogy ezen módszerekkel szinte borítékolt a siker. Amúgy is menet közbeni próbálkozásokkal, szívásokkal lehet igazán tanulni, no ebben viszont tényleg biztos vagyok. Volt benne részem, persze lehet nem kaptam ennyi bölcs ötletet! No de viccen kívül, tényleg nyugodtan gondold ki, melyik megoldás a legszimpibb és ha túlvagy rajta, mindenképpen referálj!
-
Ez a kedves ismerősöd igen bölcs ember!
Egyébként belegondolva magam a helyzetedbe, ha úgyis csinálsz feleslegesen egy TS mentést is, annyit csinálnék, hogy tisztán raknám fel a Mint 20-at, a már meglévő /home-ot a telepítés particionálási szakaszában felcsatoltatnám, felraknám újra azt a három programot, amit a mostani 19.3-ra is és a létrejött .config mappát felülírnám az elmentett 19.3 .config mappával. Ennél egyszerűbb működő módszert hirtelen nem tudok elképzelni.
Ha ez beválik, már törölheted is a TS mentést vagy megtartod. A /home mentés fájljait azért egy darabig őrizném, hátha valamire rá kell pillantani később. Na mit szólsz, milyen egyszerűnek hangzik?
Ennek annyi előnye lesz, hogy a Mint 20 stabil verzió megjelenésekor már végre tudod hajtani, nem kell várnod, míg az előző rendszer felajánlja a verzióváltó frissítési opciót! Amellett meg mondhat nekem bárki bármit, egy tiszta telepítés mindig megnyugtatóbb, mint bármi más. -
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12489 üzenetére
Egy kicsit off, de ahogy egy kedves ismerősöm - akitől rengeteget tanultam - mondta nekem: "Csak egy rossz kérdés van: amit nem teszel fel!"
Nos ha ez a helyzet akkor nagyban megkönnyíti a dolgomat, csak áthúzom a külső HDD-re aztán jóccakát. Azért tutira megyek és csinálok egy mentést a TS-el is.
-
Ja, hogy nálad külön /home van....így más a helyzet persze! Nekem sosem volt még külön, emiatt írtam, amit írtam. Egyébként ja, sok rejtett mappa és fájl van a /home-ban, nézd meg Nemo-ban a Ctrl+H lenyomása után. A .-tal kezdődő mappa vagy fájl az alapból rejtett.
hogy ismét egy noob kérdés lesz
Mert más nem noob kérdésekkel kezdte? Persze van, aki nem, de rá is *-ott.
Szóval ne zavarjon, ha noob kérdéseket teszel fel.
Egyébként most kapcsolok, hogy egy verziófrissítés csak belenyúl szerintem a /home-ban lévő konfig fájlokba is......szóval a /home-ban lévő rejtett mappákból, fájlokból csinálhatsz másolatot azért, nem nagy állományok, pillanat alatt megvan. Ezek jó része úgyis felesleges lesz, mondjuk én a régi .themes és .icons mappából másolom át a Mint 20-ba a fájlokat, nem kell újra összevadászgatni.
-
Azért a /home-ban lévő konfig fáljokat ments le valahová, az a biztos. Nem kell Timeshift se, csak egy mappába átmásolod és ha beüt a ménkő, az új telepítés azonos konfigjait felülírod. Én szeretem az új szűz rendszeren újra elvégezni a szokott beállításokat, igaz évről-évre kevesebb program van fenn, így nem olyan vészes a dolog.
(#12486) Frawly
Ha így folytatod, rollingon kötsz ki a végén, ha majd egyszer rájössz, hogy Cinmanó meg a szokásos témáid, programjaid azokra is simán feltehetők
Ha közel olyan jól, stabilan fog majd egyszer működni a rolling nálam is, mint a beta Mint Cinnamon ztóbbi időben, akkor jó nekem a rolleres disztró is.
Egyébként talán már 18-cal kezdődően így használom a Mint-et, hogy azonnal felrakom a betat és amikor kijön a stabil, nekem már arra van frissülve, nem volt még gondom ezekkel.
miért feltétlenül csak AC3-ra jó konvertálni
miért kell ehhez SeleneEgyszerűen egyszer ezzel oldottam meg a konvertálást és azóta pikkpakk megy így és lusta vagyok másokkal bíbelődni. Ugyanaz, mint a Cinnamonnal is, bloat nagyon, de már rutinból kattintok párat és kész a dolog. Sose fejlődők persze, de az ilyeneket azonnal akarom letudni, így aztán, ha valamit már megtanultam, azt nem adom.
Handbrake nem kell, Windowson azt használtam. FFmpeg parancsait meg oly ritkán használom/nám, hogy mindig meg kéne keresgélni. Párszor pedig használtam már, például felirat ráégetésre és tetszett.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12484 üzenetére
Na, fene, ubyegon, mint korai adopter, beta használó. Ha így folytatod, rollingon kötsz ki a végén, ha majd egyszer rájössz, hogy Cinmanó meg a szokásos témáid, programjaid azokra is simán feltehetők
Azt viszont nem értem, hogy DTS-t
1) miért feltétlenül csak AC3-ra jó konvertálni, AAC, Ogg, FLAC, mp3, whatever miért nem jó, modern videókonténerek, mint az mkv ezeket is megeszik, az aac, mp3 sávokat a régiek is.
2) miért kell ehhez Selene, az FFmpeg/Handbrake miért nem jó?
ffmpeg -i bemenet -acodec ac3 -b:a bitráta_kbps_ban kimenet.ac3 -
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12484 üzenetére
Semmi speciálisabb programot nem futtatok Tricia alatt. (Az egyetlen amit manuálisan adtam a repo-kezelőbe az a Brave browser.) A többi (pl. qBit, Clementine, stb.) az mind a hivatalos repoból van.
Na, akkor valamelyest megnyugodtam.Ha valamit egyszer alaposan felkonfigurálok, a hajam égnek áll ha mégegyszer neki kell ülni valami miatt! (Tudom, szörnyű vagyok, de utálok valamit kétszer megcsinálni, ezért is érdekelt a TS használata.
)
-
Timeshift már csak van, nem okoz gondot! Amúgy meg jó az, ha van.
Az upgrade 19.3-ról milyen formán megy végbe? Esetleg nem próbáltad?
Nem próbáltam még, mert látóasszony vagyok ugyan, de ez még túlzottan arrébb van.
Ha kijön a stabil, utána 1-2 héten belül(egyre hamarabb történik ez) meg fog jelenni a lehetőség a Frissítéskezelőben, szerintem a Szerkesztés fül alatt, bár ez legutóbb is kétséges volt számomra, mert régen csak alverziókat lehetett frissíteni onnan. Ha megy a 19.3 to 20 frissítés, akkor terminalból is meg lehet majd csinálni. Amúgy ez a beta napokon belül stabil verzió lesz, én totál tiszta beta telepítést csináltam és már frissültek alaprendszer részei is, szóval már szerintem ezekkel tesztelik és kész is. Gyanítom, hogy amit felraktam és frissült, ez lesz a megjelenő stabil napokon/órákon belül. Legutóbbinál is pont így volt.
Ezekben a 19.3 to 19 linkekben benne vannak különböző óvatossági szinteken, hogyan zajlott az upgrade, de benne vannak a terminal parancsok is, azzal pár lépés csak a frissítés:
How to Upgrade to Linux Mint 19 [Step by Step Tutorial]
How to Upgrade to Linux Mint 19
How to Upgrade to Linux Mint 19 (In 4 Simple Steps)Szóval kb ugyanez lesz a metodika a 20-ra frissítésnél is.
beállításokat és egyéb progik opcióit meghagyja-e
Ahol nem lesz rendszerszintű változás, ott meghagy minden konfigot többnyire, programoknál meg szerintem tuti nem lesz változás. De én nem nagyon vettem észre olyan rendszerkomponens változást, ami miatt ne maradnának meg a beállításaid. Akkor sem, amikor felraktam a 19.3-ra a Mint 20 PPA-ból a Cinnamon+Nemo+Xapps elemeit. Szóval emiatt nyugodt lehetsz.
Szerintem.
Mindenképpen megvárom a hivatalos release-t!
Óvatos vagy!
Mondjuk nekem megvan a 19.3 is még, de már ezt használom, mióta felraktam. Sajna pár program még nincs meg Ubuntu 20.04-re így előfordulhat, hogy emiatt vissza kell mennem Bionic alapú 19.3-ra. Tegnap épp DTS hangot konvertáltam AC3-ra és emiatt kellett volna a Selene, de az még csak Bionic PPA-s volt, nem is ment fel Mint 20-ra.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12482 üzenetére
Látom ismét visszaköszön a Timeshift!
Lehet, hogy ez egy hülye kérdés lesz (vagy kettő): mikor lesz "official-release" a Mint 20-ból?
A másik kérdésem (főleg hozzád ubyegon2): ha jól látom tiszta telepítést csináltál a betaból. Az upgrade 19.3-ról milyen formán megy végbe? Esetleg nem próbáltad? Igazából abból a szempontból érdekelne, hogy a beállításokat és egyéb progik opcióit meghagyja-e? Mindenképpen megvárom a hivatalos release-t! -
válasz
Frawly #12481 üzenetére
Google keresést hozzáadni, hanem el kellett látogatni egy mintes weboldalra, onnan feltenni a keresőmodult.
Ez most is ugyanígy van, csak jeleztem, hogy ott a kattintható szöveg, ami odavisz, ahol még egyet kattintasz.
Én a kezdetekkor is könnyen megtaláltam, így ez könnyű, tekintve, hogy nálam nullább informatikai alapképzettségű ember nincs.
A Flatpak meg itt van továbbra is a Szoftverkezelőben, ha kell valakinek, de nem az van, mint Ubuntunál, hogy már terminalból is snap verziót tudsz csak telepíteni. Nonszensz teljesen.....
Timeshift-tel az is volt a gond, hogy bár roppant egyszerű a kezelése, sokaknak ez is kínai volt és emiatt volt a hőbörgés. Amúgy egy kattintással tovább lehetett lépni aztán kikapcsolni a Frissítéskezelőben. Nagyon kezdőknek akarták ezeket a könnyítéseket berakni már telepítés utáni használatra, de annyira egyszerű mentéskezelő nem létezik, ami 1bitestóninak is megérthető könnyen. Ez van. Vagy kétszáz másik disztró, no meg Win, de ezek első használatba vétele jóval bonyolultabb. Nem dícsérnék most listaelső disztrókat, hogy mennyi értelmetlen/használhatatlan valami van benne kezdőknek.....
Ezt meg direkt neked..... Menugombot figyeld
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #12480 üzenetére
Örülök, hogy ezek nagy része akkor már meg van oldva. Legutóbb, mikor néztem, FF alatt nem lehetett Google keresést hozzáadni, hanem el kellett látogatni egy mintes weboldalra, onnan feltenni a keresőmodult. Nem nagy feladat, de elég sok felhasználón kifog, még youtuberek is hőbörögnek rajta.
Ugyanez a kulcstartónál. Nem azt mondtam, hogy nem lehet kikapcsolni, de nem a v1.0-ás user számára nyilvánvaló módon, vagy terminálból kell törölgetni, vagy seahorse-t elindítve kell beállítani, de ez nincs rendesen dokumentálva.
Timeshiftnél szintén nem az volt a gond, hogy volt, hanem bele lett tolva a felhasználó arcába, és igen, ahogy írod, ezt eredményezte, hogy az emberek azt hitték, hogy kötelező használni. Pont ez volt vele a fő baj.
Egyébként szerintem a Flatpak sem jobb, mint a Snap. Az nem baj, ha ezek opcionálisan elérhetők. Én nem használnám, de én Mintet és Ubuntut se használok, úgyhogy azért nem releváns. De akinek segítség, azoknak benne maradhat, csak ne default legyen rátolva mindenkire, és legyenek figyelmeztetve az emberek, hogy csak vészesetben használják, ha elérhető a tárolóban bináris csomag, akkor azt használják inkább helyette.
-
válasz
Frawly #12479 üzenetére
Alapból támogatom. Egy jó lépés ez a Minttől.
Mondtam neked pár hete, hogy ez nem lesz Ubuntu.
Persze erősködtél, vitáztál, hiába utaltam arra, mennyi ideje használjuk együtt a Mint Cinnamont.
Bár kicsit a másik végletnek érzem, hogy az apt még telepíteni sem engedi a snap-ot. Lehetőségnek azért meg kéne tartani, hátha valakinek hasznos, ha nem tudja az adott szoftvert máshogy beszerezni.
Mint-nél még mindig a
Flatpak
van alapból, nem gond a Snap letiltás. Flatpak telepítés akkor van, ha kifejezetten ezt szeretné a user!Amit én még a Mint helyében meglépnék: engedném könnyebben a default Firefox keresőmotort megváltoztatni, mert a mostani default Bing és trükközős Google keresőmotoros telepítés weboldalról körülményes, sok kezdő felhasználót frusztrál.
3 kattintás, de ha a felhasználó nem néz bele a Firefox Beállítások Kereső fül opciói közé, akkor mit akar? Azért pár beállítást csak meg kell ejteni még egy Mint felrakása után is.
kb ennyi lépés a telepítés és a boot utáni beállítás:
imént raktam fel újra a 20 betát és gyorsan lejegyeztem a lépéseket1 pendrive beboot
2 terminal setxkbmap hu
3 wifi jelszavazás
4 telepítés indítása
-3rd party no pipa
-particionálás kézi
-telepítés elind, adatok megadása, auto login, jelszó, innentől automatikus
-rebootboot után
FF sync, kieg. gmail
tapipad beállít
FF opengl, fontrender beállítás, cache ramdikbe,
particiók autocsatolása
dark theme, OS beállítások, panel etc.
szokásos programok felrakása terminalból egy-két parancs
rendszer frissítéseMenjünk tovább,
A Seahorse kulcstartó szintén.
Én sose látom, nem jön elő, kivéve, ha Chrome-ot rak fel valaki. Ha zavaró, terminalba következő parancs:
rm -v ~/.local/share/keyrings/*.keyring
forrás[link]
Meg ezt a Timeshift-et nem tolnám ekkora erőkkel, az nem baj, ha benne van, és akinek kell, használja, de ne legyen ráerőszakolva senkire.
Nincs már Timeshift, ezzel indít a Frissítéskezelő:
Akinek kell a Timeshift, elindíthatja a Frissítéskezelőből illetve a Menuből vagy terminalból. Szerintem amúgy jó ötlet volt kezdésnek, csak sokan azt hitték, hogy kell is használni, pedig csak egy lehetőség volt.
A tükörkiszolgáló váltásra figyelmeztetés megmaradt, az is igen hasznos, mert a kezdőnek eszébe sem jut és a default USA tükrök nem mindig a legoptimálisabbak.
**********************************************************
Mivel 2. friss telepítés után vagyok, aki felrakja most vagy később a 20-as Cinnamont és elakad, segítek. Ha odaírjuk, hogy Legacy telepítés, UEFI installt nem ismerem, így egyre kevésbé szállok már be a helpbe. Szerencsére már sokan UEFI-znek, így nem fog hiányozni a belevaum.Ja és alap, hogy az előző/meglévő 19.3 historyt elmentettük, most azt átfutjuk. Meglepően hasznos.
-
Frawly
veterán
Alapból támogatom. Egy jó lépés ez a Minttől. Bár kicsit a másik végletnek érzem, hogy az apt még telepíteni sem engedi a snap-ot. Lehetőségnek azért meg kéne tartani, hátha valakinek hasznos, ha nem tudja az adott szoftvert máshogy beszerezni. Annyi elég lenne, hogy default, a user tudta nélkül ne erőltessék a snapos megoldásokat.
Azt se értem, hogy a Chromium miért üres csomag. Nyugodtan csomagolhatná a Mint a bináris Chromiumot, vagy akár forráskódból is forgathatná. Nem lenne egy nagy kunsz, és simább lenne, mint felhasználóknak magyarázni meg máshová elküldeni őket, ahonnan beszerezhetik.
Amit én még a Mint helyében meglépnék: engedném könnyebben a default Firefox keresőmotort megváltoztatni, mert a mostani default Bing és trükközős Google keresőmotoros telepítés weboldalról körülményes, sok kezdő felhasználót frusztrál. A Seahorse kulcstartó szintén. Meg ezt a Timeshift-et nem tolnám ekkora erőkkel, az nem baj, ha benne van, és akinek kell, használja, de ne legyen ráerőszakolva senkire.
-
libit
tag
udv!
van egy asrock deskmini a300-as + athlon 3000, videokimenetek: DP, HDMI, VGA, LM19.3 cinnamont telepitettem.
mediaservernek hasznalnam, monitor vagy tv nelkul. a problemam, hogy az asztal felbontasa csak 1024x600 (vagy mennyi), szoval tul kicsi - ha teamvieweren keresztul nezem, hasznalhatatlan
kijelzo nelkul alap esetben nem enged semmilyen valtoztatast, hogy tudnam megis atallitani? -
válasz
growler #12476 üzenetére
Igazán nincs mit!
Végre egyszer megelőztelek! Mindig benézek ide, van-e már új beta, de most a DW-n szúrtam ki, hogy épp ma frissült, persze a hivatalos oldalon nem találtam, de emlékeztem a heanet.ftp-re.
ubyegon@mint20b-8570p:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: mint20b-8570p Kernel: 5.4.0-37-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.6.3 wm: muffin 4.6.2 dm: LightDM 1.30.0
Distro: Linux Mint 20 Ulyana base: Ubuntu 20.04 focalElső update is megvolt, reboot után jön a szokásos apró állítgatások sora. Nekem bejön, hogy semmin nem kell gondolkodni, csak rutinból végigmegyek a megszokottakon.
ubyegon@mint20b-8570p:~$ systemd-analyze
Startup finished in 4.624s (kernel) + 2.611s (userspace) = 7.236s
graphical.target reached after 2.104s in userspaceKicsit sok az autoindított app/service, mindig csak az első kettőt hagyom meg.
im-launcher
nekem új, azt se lövöm ki, valami xwayland-dal kapcsolatos dolog lehet.....Szerencsére nincs wayland még.
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2)
v: 4.2 Mesa 20.0.4 compat-v: 3.0 direct render: YesTetszik, hogy az Időjárás panelapp egyből automatikusan mutatja a helyi időjárást, nem kell kiválasztani a helyet. Persze nem tudom Budapesten kívül más lokációval is így lesz-e.....
-
Cyrin
addikt
-
BigManus
addikt
Sziasztok!
Ha van itt valaki a linuxmint.hu oldalról, kérem jelezze, hogy nem lehet regisztrálni az oldalra.
Az üzemeltetőnek írtam, de semmi reakció... -
fradi81
veterán
Facebookozás csak nálam lassú windowshoz képest? Csoport kezelés iszonyat szenvedős. (Chromium, chrome, firefox)
-
KTU
addikt
válasz
#89309696 #12467 üzenetére
Régóta használom a Telegramot, Linux Mint-en csak fél éve.
Nem jött elő nálam ilyen probléma. Nem Flatpak, és nem is a szoftverkezelőből raktam fel.
Letöltöttem az oldalukról, (nem neked a link, csak hátha kipróbálja más is)
Előtte szoftverkezelőből tettem fel, és voltak problémáim.Verzió: Telegram 2.1.10
Béta telepítés bekapcsolva. -
#89309696
törölt tag
Hali.
Használ valaki Telegramot? Egy hete kezdte, ha valaki ír nekem akkor felugrik az ablaka, még filmnézés közben is fullscreenen. Nem találok a beállításai között ilyen opciót. Flatpak úgyhogy valami némafrissítés tette ezt bele. Esetleg rendszerszinten nem lehet ilyen felugrást tiltani? Ha már a programban nem kikapcsolható.
-
qdak
addikt
Köszönöm, de nem ment.
Valamit nem így kellett volna csinálnom az előző hsz-em alapján? (én nyírtam ki, vagy valami hiba ?), másrészt miért nem indulhatott a programok zöme ?Bocsi de úgy felcseszett, hogy feltoltam egy Win10-et, nem azért mert az marha jó, de cégnél már csak azt lehet feltenni, úgyhogy "ismerkedek vele".
Remélem nincs harag, köszönöm mindenkinek aki segített.
Azért erre a nem indulásokra kiváncsi lennék. -
Cirbolya_sen
aktív tag
-
qdak
addikt
válasz
#20749568 #12461 üzenetére
Egész pontosan:
-vnc-t telepítettem (x11vnc), de szokás szerint, hiába nyomtam a programok listája frissít, majd indítra nem történt semmi, több használandó programnál is ütköztem ebbe, látszólag feltelepül, telepített programok listája nincs benne, letöltésnél rákeresve telepítve, de nem indul. konzolból telepítve dettó. Amúgy több programnál kommenteket nézem: "can't run 19.*" "do nothing")-utána: apt-get update (egyszer kiírta ellenőrizze az internet kapcsolatot)
-nyomtam egy ujraindítást.
[kép]
[kép]
ide visszadob állandóan.growler ha megcserélem a z/y t akkor kiírja érvénytelen jelszó.
Más is járt így, nézem, de nem tudok konzolt varázsolni
-
qdak
addikt
Hello,
Gondban vagyok!
Most kb 5 perce frissítettem, re startoltam is, indításnál jelszót kér, természetesen a jelszavam nem fogadja el, nem írja hogy rossz jelszó (kipróbáltam mást is de), más jelszót nem használtam
tölt 2 pillanatot, majd visszadob -
válasz
#20749568 #12455 üzenetére
Öööö aham, bocsi, kevertem a Kezdővel a témát, ott van trükkösen megoldva, hogy az én blogbejegyzéseimre mutatnak egyes fejezetek linkjei.
(#12456) Dhampir
Miért éppen urdu nyelven, és miről szól igazából?
Háááát....szerintem ezt már sose tudjuk meg, csak annyira emlékszem, mit az offból linkeltem előbb! Azt tudom, hogy valami barom kiakasztott és csak urdu nyelven kommunikálhattam le, mivel így véltem elkerülhetőnek a banhullámot!
Nem mintha nem lenne így is pár érvényes ban éppen.....
-
válasz
#20749568 #12452 üzenetére
Az mán döfi!
No de rövidebb? Így se volt túl hosszú......a linuxmint-hu-s fejezetek felsorolása elég értelmetlennek tűnik meg rengeteg halott link is van.
Ha ennek a mostaninak kéne a konvertálatlan verziója, jó pénzér' tied lehet!
(előző Tg múlóban lévő érdemeit azért ne feledjük kiemelni!)
-
válasz
Dhampir #12449 üzenetére
B+ Frawly ez nem arab, hanem urdu!
Most már nem csak Frawlynyek polgártársnak szól ez!
Eredet mára homályba veszni látszik!
No de nincs itt off már! Mint láthatjátok, pár napja, röpke 2 év elteltével újra új seriff érkezett a városba és nagyon kemény!
Ha valaki nem érti: Aweriot Topikgazdára gondolok!
-
Ezt:
LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l2convert.so skypeforlinux
env LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skypeforlinux
többféle verzióban.
A Camorama, Zoom a fentiek nélkül, azonnal adott piros képet. A Cheese csak a fenti módszerrel adott piros képet. A skypeforlinux egyikkel sem talál kamerát.
Az a baj, hogy ha ilyen hitvány képet fog adni akkor mindegy is a workaround. -
Tudtok olyan webkamerát mondani, gyakorlati tapasztalattal ami működik jó minőségben Mint Cinnamon 19.3-on skypeforlinux alatt?
Nagymama, VX-1000-es kamera. Egy új gép amire linux mint cinnamon 19.3 került. Nem működik. A Zoom-al működik de mindenki piros. Próbáltam a Neten található konverter lib-et de nem megy.
Sajnos nem tudok új dolgokat tanítani így a megszokott Skype-nak kell működnie.
Jó lenne ha a win10-en is menne, mert ha minden kötél szakad azt kell feltennem. -
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12443 üzenetére
Köszönöm!
Igyekszem utánajárni a legtöbb dolognak, amit esetleg nem értek és szerencsére ezen a fórumon segítséget is kapok hozzá! Eddig tetszik a "linuxozás", csak azt sajnálom, hogy nem előbb váltottam. Sajnos az iskolai tanulmányaim és a szakmai képzés egy éve alatt nem igazán ismertettek meg minket a Linuxszal. (Bár az MacOS-t és az Ubuntut érintőlegesen előszedtük, de csak olyan mutatóba, hogy ilyen is van.) -
Szerintem okosan csináltad, hogy előbb kérdeztél, sajna sokan belecsapnak a lecsóba és utána kérdeznek, hogy jujnemtudommiven, felraktam ezt és nem indul, nincs kép, etc....
Szóval kicsit egyszerűbb mindenkinek az esemény előtti érdeklődés, örülök, ha kaptál itt hasznosítható helpet!
Remélem pár év múlva én is hasonlóképpen segíthetek majd a kezdő linuxosoknak!
Biztos lehetsz benne, de nem kellenek ahhoz évek, megy az hamarabb is, a hozzáállásod alapján jól fogsz haladni. Napról napra kicsit többet fogsz érteni a rendszerből, home user szintig meg tényleg csak át kell látni az alapokat, a Linux logikáját és kis utánolvasással topikozással mindent meg lehet oldani.
Szóval sok sikert a Linuxozáshoz!
-
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12441 üzenetére
Nem kukacoskodásból, de pont ezért néztem előtte körbe, hogy mivel érdemes próbálkozni mielőtt belefutok egy pofonba!
Itt tapasztalatból és "beta-tester"-ből nincs hiány, szóval köszönöm nektek!
Remélem pár év múlva én is hasonlóképpen segíthetek majd a kezdő linuxosoknak! -
Kezdő user értékeléssel vigyázni kell.
Vegyük a Timeshiftet példának. Keres a user egy mentő programot, talál is egy pár fejvakarósat, kezd lemondani a dologról míg nem egyszer csak rátalál a TS-re! Hoppa, magyar és könnyen érthető kezdőfelület, juhúúúú....és már nyomja is a mentést. Fasza, megvan, gyorsan megnézegeti a többi fülön mik vannak, hát nem nagyon érti mire valók ezek, de megnyugszik, a lényeg meg van!
Aztán pár hét múlva nyekken a rendszer, mert betelt a root partició, hűűűűű b+ miaszar lehet itt! Nagy nehezen rátalál a hibára, a TS telementette a particiót! Mit szűr le ebből első mérgében? Hogy de szar ez a Timeshift! Pedig ha jobban megnézi, valamelyik fülnél ott egy opció, amit ha alkalmazásba veszed a programot, akkor default bejelölődik az automata mentés egy alap intervallummal. Ha ezt az elején észreveszed, már tudod kezelni, vagy kikapcsolod vagy beállítod egy számodra optimalizált gyakoriságra és ha megfeledkezel róla, akkor is be fog ugrani, ha vészesen kezd fogyni a hely!
Szóval a kezdők sok elsőre egyszerűnek tűnő programmal felületesen bánnak és ebből később b+ lesz!
Ugye, hogy így nézve már mennyivel másabb megítélés alá esik, mi a programhiba és mi a user error!? Nem egyszer szívtam hasonlók miatt, persze mindig tudtam, hogy én vagyok a marha.
-
Frawly
veterán
Igen, itt most nem a Linux, hanem az írásvédettség számít. Teljesen mindegy, hogy Windowsból, Total Commanderből, vagy honnan csatolod. Amit én írok az egy félírásvédett megoldás. Fel tudsz tölteni a megosztásba, de csak ÚJ fájlokat, a meglévőket nem tudod módosítani, felülírni. A ransomware pont ezt csinálja, hogy meglévő fájlokat írna felül lekódolt tartalommal, de így pofára esik, mert nem tud a meglévő tartalomhoz hozzáférni, azt csak olvasni tudja.
Egyedül annyi a kényelmetlensége, hogy ha új archívumot, biztonsági mentést másolsz fel, amiben vannak azonos fájlok, vagy azonos fájlok különböző verziói, akkor azokat csak ilyen verziószámozással tudod feltölteni, pl. márfeltöltött.mp4 fájl mellé másik márfeltöltött.mp4 fájlt nem tudsz feltölteni, hanem márfeltöltött(1).mp4 vagy márfeltöltött_v2.mp4 vagy ilyesminek kell elnevezned, vagy a kezelőszoftvernek átszámozni. De a biztonság az ilyen, mindig is a kényelem rovására ment.
-
qdak
addikt
válasz
Frawly #12426 üzenetére
Szerintem, az hogy a megosztás másolata, CSAK Linux alatt látható, nincs megosztva, csak linux alatti szinkron van, manuálisan, így kb olyan mint a linux system vinyó, amire nem is került fel semmi turpisság
Vírusirtónál fontos, hogy ne csak fent legyen, de rendszeresen legyen frissítve ne csak az adatbázis, hanem maga a virusirtó is kapja meg az update-eket.
Ahogy írtam Nod32, legfrisebb, minden téren, nem tört keygenes.
Ami most van fent, ebben van ilyen védelem, így le is rendezte Safe módba.FTP Szerintem sajna ha pl totalcmd ben csatolnám az ftp meghajtót, ugyanígy jártam volna, bár ha írásvédett és ha azt a linux intézi, akkor nem biztos.
Meg ha ftp, akkor, nem vagyok benne biztos, hogy torrentezni tudok?tomtyi, gregory91 Kaspersky descrypter-el próbáltam, nem tudott mit kezdeni vele.
Vannak olyan "ransomware"-ek is ami törli az eredeti fájlokat és a helyére tesz be random dolgokat Akkor ez a magyarázat, miért találtam meg a "national instruments" több száz képét a gépemen, meg később ilyen random png-ket, mintha 1 weblapon a nyilakat, ikonokat lementeném.
100% nem az én képeim voltak, és csak én használtam a HDD-t.Frawly nekem ezt fordítja: Óvatosan gazdálkodjon, ne zárja be a bejárati ajtót!
-
Nem sokat használtam a Timeshiftet, de ha tényleg gázos lenne, a Mintes csapat már rég kivette volna az alaprendszerből, Amiket leírsz, azok erősen user errornak gyaníthatóak. Kivéve, ami inkább vicces: valaki nem tudott visszaállítani a mentésből, mert a progi nem ext4 fájlrendszert használ Semmilyen mentő program nem használ ext4-et, az ext fs nem ilyesmire való. A BTRFS meg az rsync, amik közül lehet választani a pillanatkép elkészítése előtt. Egyszerű a TS kezelése, de nem annyira, hogy ne lehessen jól elszúrni. De ez a többire is igaz, szerintem érdemes lenne ezt is kipróbálnod.
Mások hozzászólása alapján valakinek komplett telenyomta a HHD-jét a képfájlokkal
Ja igen, erre figyelj oda, mert a felhasználónak kell beállítani a mentések készítésének gyakoriságát, ha óránkénti mentést szabsz meg a programnak, akkor azt fogja tenni.
Ez nem a program hibája lesz. Nem ugrik most be a pontos neve annak, amikor az adott mentésnél csak a változások lesznek módosítva felülírással, itt ugye nem készül annyi képfájl, hogy hamar megteljen az ügyes user lemeze. De most látom, hogy be lehet állítani azt is, mennyi változatot őrizzen meg a rendszer.
-
Frawly
veterán
A Clonezilla vagy a terminálos dd parancs teljesen jó megoldás, esetleg Live Macrium Free vagy hasonló. Viszont abban igaza van most ubyegonnak, hogy amit lehet fájlszinten menteni, azt jobb, könnyebb úgy menteni, pl. adatpartíciók. Igazából Linuxnál még a rendszerpartíció is menthető fájlszinten, én csináltam már ilyet, tar.gz-be mentettem komplett rendszert, amit vissza is lehetett állítani működőre. Egyedül arra kell figyelni, hogy ha MBR boot, akkor az MBR legyen elmentve, meg ha frissen létrehozott partícióra viszed át, akkor a bootmanagerben és fstab-ban az UUID vagy PARTUUID számokat át kell írni. Ez utóbbival nem kell szenvedni, ha klónozol szektorszinten az elsőnek említett megoldásokkal, mert az nem csak a fájlokat, mappákat viszi át, de az MBR-t, meg UUID-ket is klónozza vele.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #12431 üzenetére
Tényleg igazad van, nézd el nekem, ma nem vagyok a topon!
A Timeshiftet ismerem, de végigfutva a vele kapcsolatos fórumokat nem tűnik valami megbízhatónak. (Mások hozzászólása alapján valakinek komplett telenyomta a HHD-jét a képfájlokkal, valaki nem tudott visszaállítani a mentésből, mert a progi nem ext4 fájlrendszert használ,stb. Lehet, hogy nem volt nekik megfelelően felkonfigurálva, nem tudom.)Mindenesetre a Systembacknek illetve a clonezillának utána nézek, köszönöm a javaslataitokat!
-
Frawly
veterán
válasz
gregory91 #12428 üzenetére
Igen, én ezt arra írtam, hogy a futó ransomware nem engedi a vírusirtókat futni. Ez nem csak ransomware-nél van így, hanem minden vírusnál, ha már felkerült a gépre, onnantól a vírusirtónak reszeltek, teljesen mindegy mi van fent.
Természetesen a lekódolt fájlokon max. a decrypterek meg egyéb file-rescue megoldások tudnak segíteni, de ehhez néha szerencse is kell, hogy vissza lehessen állítani, mert vannak esetek, amikor az adatoknak bukó van, nem állíthatók vissza.
-
Timeshift része amúgy az alaptelepítésnek. Ha Te raktad fel a rendszert, ismerned kell, mert telepítés után első dolga a Mint-nek a user orra alá tolni, hogy csináljon mentést!
Ja és feléledt a régi remek Systemback is, ezúton is köszi az infót growler szakinak!
Biztonsági mentést szeretnék csinálni az egész HDD-ről (összesen 80BG adatról lenne szó 2 partíción
Ezt így minek? Nem elég csak a rendszerről, az adatokat simán csak átmásolnád a HDD-re, túl nagy így a hibalehetőség az adatok esetében. szerintem
-
gregory91
senior tag
Timeshift,clonezilla...
-
K0zm0
aktív tag
Hali!
Tudnátok nekem valamilyen rendszertükröző/klónozó programot ajánlani Mint-re? Biztonsági mentést szeretnék csinálni az egész HDD-ről (összesen 80BG adatról lenne szó 2 partíción (rendszer+saját fájlok)). A képfájlt külső HDD-n szeretném tárolni. Ha lehet valami könnyen kezelhetőt keresék elsősorban grafikusat, de ha nem bonyolult akkor jöhet konzolos is!Előre is köszönöm, szép napot mindenkinek!
-
gregory91
senior tag
válasz
Frawly #12426 üzenetére
Ransomware okozta károk helyreállítására vírusirtót nem, de érdemes lehet úgyn. descrypter-ekre vadászni amit a legtöbb vírusirtó fejlesztő cég a rendelkezésünkre bocsát ki.
Vannak olyan "ransomware"-ek is ami törli az eredeti fájlokat és a helyére tesz be random dolgokat,vagy olyan is ami csak rejti az eredeti állományokat,szóval valahol logikus lehet a file-rescue programok használata. -
#40553216
törölt tag
válasz
Frawly #12426 üzenetére
Van Kaspersky Rescue Disk bootolható LiveCD.
-
Frawly
veterán
Igen. Hiába jelszóvédett a megosztás, ahogy beadagolod a jelszavát, hogy használd, onnantól a windowsos ransomware simán használja jelszó nélkül. Azért mondtam, hogy úgy beállítani, hogy csak feltölteni lehessen a megosztásra, meglévő adatot felülírni ne lehessen. Még jelszóval se. Meg ne kérdezd, hogy pontosan hogy kell, ezt vagy Windows vagy haladó Linux topikban kéne megkérdezni, hogy a Samba megosztást hogy állítsd be. Én nem használok ilyet.
Onnantól, hogy a gépen a rendszer vírusos, már hiába teszel fel új vírusirtót, semmit nem fog érni, halottnak a csók. Vírusirtónál fontos, hogy ne csak fent legyen, de rendszeresen legyen frissítve ne csak az adatbázis, hanem maga a virusirtó is kapja meg az update-eket. Warez vírusirtókkal ez szokott a baj lenni, hogy a vírusadatbázis frissül, de maga a vírusirtó nem. Meg ahhoz, hogy érjen valamit, a Windowst is frissíteni kell rendszeresen. Sajnos valamelyik Windows frissítés pont ezért is tiltja le a SMB 1.0 és 1.1 protokollt, meg a gépek tallózását, hogy ilyen ransomware-ek ne tudjanak belegányolni megosztásokba.
Én gépek közötti megosztásra FTP-t használok (Archon leginkább vsftpd), ami szintén egy nem biztonságos, elavult protokoll, de könnyebb beállítani, lehet írásvédetten használni, és ilyen windowsos ransomware-ek nem tudják támadni. Csak addig futtatom az FTP szervert, amíg szükség van rá. Úgy se sokat használom, ha valami nagyobb adatot kell megosztani gépek között, ami hálózaton lassan menne át, azt egy pendrive-nak használt külső SSD-n hordozom a gépek között, mert így egyszerűbb, gyorsabb.
Ha nincs gyakorlatod FTP szervereknél, és meredek lenne a linuxos terminálos FTP, akkor Windowsra is vannak FTP szerverek, amik felhasználóbarátabbak, grafikus felülettel, felpattintod a windowsos gépre, és Linux alól indítod a rámásolást FTP kliensből (FileZilla), vagy FTP-t kezelő fájlkezelőből (Double Commander, vagy az asztali környezet által használt fájlkezelő + ahhoz tartozó FTP plugin). Kicsit kényelmetlenebb, mint egy Samba megosztás, de sokszor könnyebb konfigurálni, kisebb az erőforrásigénye, és az elavultsága ellenére még mindig biztonságosabb, mint a MS 30 éves SMB szutyka. Akár SFTP-t is be lehet izzítani, néhány progi azt is tud kiszolgálni, meg elérni, az még el sem avult, biztonságos protokoll.
Ott van még a linuxos NFS, olyat még nem használtam, állítólag azt is állati nehéz bekonfigurálni.
-
qdak
addikt
válasz
Frawly #12422 üzenetére
Én úgy értettem, ha asszony megtudja
de nem kellett sósavat inni.
Azon gondolkodtam, hiába lett volna jelszóvédett is, mert onnantól ugyanúgy hozzáfér, talán ez a meg nem osztott, Linux alatti clone működik, direkt úgy állítottam, hogy ha a forrásból eltünik a file, attól még ne törölje, meg amúgyis manuálisan csinállom.
Szerintem kiírtottam (kopp-kopp) nem is tudom milyen vírusírtót tettem fel nod32 után, de azt is legyalulta újraindítás után.
(#12419) Megoldva (lecsatolás átnevez, felcsatol.)
-
Frawly
veterán
Szerintem itt a topikban is tudnak segíteni, akik Sambát használnak Linuxon. A sósavat csak iróniának írtam, jelezve azt, hogy Linuxon kártevő bekapásához sokszorosan tevőleges belfékség kell, nem úgy van, hogy egyszeri valaki megesik, mint a szűz lány. A te esetedben sem a Linux fertőzödött meg, hanem túl nyitott megosztás volt átjáróház egy Windowsról fertőző kártevőnek.
Egyébként pont ezért is van Linuxra vírusirtó. A linuxos rendszernek nem kell, az nem lesz vírusos, de ha van olyan megosztásod, vagy háttértárad, ami windowsos gépre is csatlakoztatva lesz, akkor azokon ne legyen olyan vírus, ami a windowsos gépeket segít fertőzni, hogy ne vegyél részt vírus terjesztésében.
-
qdak
addikt
válasz
zizidor #12420 üzenetére
Nod32 volt, legfrisebb verzió (nem cracked...), simán törölte a vírus, majd telepíteni sem lehetett (csak megkerülve), mert azt írta fent van, de a mappa üres volt, ez 2x is megtörtént, mivel 1x csak a nod hiánya tünt fel.
Linux:
Most nézem a Samba shares meghajtót 114GB adat van rajt 457GB teljes (használható), szabad hely 319GB.
457-(114+319)
457-(433)=24GB barátok közt isA Mint meg a Samba tárolhat valamit, vagy számíthatok valami meglepetésre, a 24GB on meghúzódva (bár particionálni csak nem tudott már a vírusunk...)
-
qdak
addikt
Már csak annyi, hogy átneveztem a meghajtót, adminból jól is látszik, viszont asztalon, meg eszközök alatt a régi neven fút.
Lemezek alatt csatolásnál jó a név, viszont azonosítás mint fülnél, nincs lehetőség Label=abc kiválasztására, ahogy a többi hdd be van állítva, csak a régi nevet engedné. -
qdak
addikt
-
lev258
veterán
A recovery szoftverek törölt adatokat szoktak visszahozni. Én már szedtem elő ezzel pendrive-ról több éves cuccokat is. Nálad nem törlés volt, hanem titkosítás.
Ezek a károkozó szoftverek elsőként a védelmi szoftvereket szokták kiiktatni, amennyiben elég fejlettek.
A Mint-nek biztosan van valamilyen biztonsági mentés szoftvere. Viszont neked kell beállítani, mikor mentsen és milyen mappákat.
Ismétlem: "a felhasználó hozzáértése, óvatossága és tudatossága szükséges" -
qdak
addikt
válasz
lev258 #12411 üzenetére
Az lehet, mert nem küldtem neki mostanság semmit mappába.
De akkor ez az ajánlott adatmentő miért talál ilyeneket? Honnan ezek a file ok ?Mint nem csináll visszaállítási pontot ? ([link] itt elég szép leírás van, hogy kikapcsolja a Win alatt és törli)
Vicc, hogy a nod32 eltünt letörlődött
pedig szabad keze volt, egyből karanténozhatott, mindenféle okézás nélkül.
Frawly Legfrisebb
Erre bizonyíték, hogy szerintem esetedben az extAKÁRHÁNY partíción ... tuti nem fertőződöt: A rendszeren nincsenek nyomok.A jövőben ajánlom, hogy a Samba-megosztást úgy állítsd be, hogy csak új fájlokat lehessen feltölteni, a meglévőket ne lehessen módosítani, ha már felkerültek.
Ebbe majd segítség kell, ha van kedved segíthetsz.
Csak előbb megiszom a sósavat
-
Frawly
veterán
Ennek lehet az az oka, hogy a linuxos meghajtók fel voltak csatolva Samba-megosztásra a Windows felé, és a windowsos ransomware elérte őket szabadon.
Jól írták, Linuxra nincs ilyen szutyok. 1-2 ransomware-t írtak régebben Linuxra, de azokhoz az kell, hogy 10000 éve nem frissített, nem foltozott Linuxon futtasd őket, szándékosan, kézzel, külön rendszergazdai módban indítva, és közben egyik lábad vödör vízben, a másikat meg becsatlakozol a 230V-os fali aljzatba, de előtte megiszol egy flakon sósavat is, hogy rendesen üssön az egész cucc együtt. Tehát nem úgy megy, mint Windowson, hogy magától fertőződik a rendszer, automatán, felhasználói beavatkozás nélkül.
Ha másik gépben van a linuxos meghajtó, vagy ugyanazon a gépben, de nem NTFS, hanem linuxos fájlrendszeren, akkor a linuxos adatokkal a windowsos vírus semmit nem tud csinálni, elérhetetlen lesz neki.
Ha viszont felcsatolod Samba-megosztásnak, akkor a Windows, meg az arról futó ransomware eléri a megosztást, függetlenül attól, hogy másik Windows-rendszerről, Linuxról, MacOS-ről, BSD-ről, Androidról, Haiku-ról lett-e megosztva. Ez a lényege a Samba megosztásnak, hogy egyfajta OS- és fájlrendszerfüggetlen szoftveres protokoll, absztrakciós réteg.
Erre bizonyíték, hogy szerintem esetedben az extAKÁRHÁNY partíción lévő linuxos fájlrendszer és rajta a linuxos rendszer tuti nem fertőződött meg, az továbbra is simán bootol, és működőképes, csak azok az adatpartíciók, vagy a rendszerpartíción az a mappa, ami fel volt csatolva megosztásnak, az kódolódott le kizárólag.
A jövőben ajánlom, hogy a Samba-megosztást úgy állítsd be, hogy csak új fájlokat lehessen feltölteni, a meglévőket ne lehessen módosítani, ha már felkerültek. Így a ransomware hiába is próbálná átkódolni a meglévő fájlokat, nem tudja, csak olvasni tudja őket, módosítani nem.
-
qdak
addikt
válasz
#20749568 #12407 üzenetére
Igen, a Mint-es gép, azon van (volt?) a 2. mentésem, pont hogy, ha megsül a gép vagy bármi, legyen 1 klón róla, de a Mint-es gép meghajtóján is ez van:
[kép]Tippem szerint hálózatban voltak, amelyen a Windows látott bizonyos lemezeket Igen. De pl a gyerek gépe tiszta, pedig az ő megosztott mappáját is látom.
Recovery: elvileg eltüntek a régiek, meg ajánlották. Gyakorlatilag, amit talált, vagy már nem az én képeim, vagy nem tudom, lehet csak random generált vackok, amivel a vírus helyettesítette az eredetit ?
-
qdak
addikt
válasz
lev258 #12404 üzenetére
[lockbit-ransomware]
A fileok egy nagy része *.lockbit re válltott, jellemzően jpg-k az összes családi kép 99%a(még jó hogy van fb-nk)
A vírust amúgy legyűrtem, de ő győzött...
Írták a Stellar Windows Recoveryt, az visszaállítja a filokat, vissza, DE az összes kép, amit visszaállított ennek a ..... cégnek a logója
De az én gépemen nem volt ilyen a családi fotók között, az tuti... -
Megoldást keresek webkamera problémára.
Anyukám új gépére Mint Cinnamon 19.3 került. A régi gépen (elhalálozott), win7-en jól működő MS Lifecam VX-1000 kamera nem ad képet a Skype-on. Pedig ez a legfontosabb a gépben.
Cheese-ben nincs kép, Camorama-ban van egy elég rossz minőség.
Találtam egy ilyen megoldást, csak azt nem értem, hogy miképpen fog ez a script betöltődni induláskor?
Neki mindig menni kell a Skype-nak, nem csak kézzel indítva.
Tudtok megoldást? -
lev258
veterán
Részleteket nem írtál, de minden veszélyben van, amihez a Windows is hozzáfér. Egyébként Linux-ra is készülnek ilyen jellegű szoftverek, csak ritkábban.
Önmagában egy Linux rendszer sem garancia a biztonságra, ahhoz a felhasználó hozzáértése, óvatossága és tudatossága szükséges. -
qdak
addikt
Mai napra valami vírus, szinte az összes tartalmat *.lockbit kiterjesztésre változtatta, a vírus a windowsos gépen van, mégis a linuxos gépben lévő meghajtók is így jártak... pedig annyira írták, hogy ide nincs vírus, ezért itt tartottam a másolatokat...
-
zizidor
őstag
Kicsit úgy érzem, mintha arról vitatkoznátok hogy a gulyásleves finomabb vagy a meggyes pite. A Java jobb vagy a C#? Attól függ, ugye. Az LTS-nek és a rollingnak is megvan a létjogosultsága, a célja, célközönsége. Egy kevésbé kockázattűrő rendszerben nyilván jobb az LTS, de aki ezt választja, az egyúttal bevállalja azt is, hogy a támogatás végén bizony nagy ugrás jön. Főleg ha valaki kimaxolja a támogatott időszakot. Minden helyzet egyedi, és a feltételek ismerete nélkül nem lehet konkrétan kijelenteni, hogy melyik választás a jobb.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest