Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#31801) Emperor_ válasza TIT (#31800) üzenetére


Emperor_
addikt

Meantime Between Failure [link]

Ugye, hogy ugye :R

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31802) Emperor_ válasza Piftuka (#31798) üzenetére


Emperor_
addikt

3D TLC. A 256GB-os 144 TBW-jű, 5 év garival.
A 3D TLC tartósabb a sima planár TLC-nél.

A felé kéne terelni a dolgot, hogy ne intel-t adjanak, hanem valami MLC típust. Én a 545s-el is kiegyeznék, a 535-nél biztos jobb :K .

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31803) nioskbn


nioskbn
csendes tag

Sziasztok !

Vettem ma egy SSD-t, de az a gondom vele, hogy a gép látja, de úgymond nem férek hozzá. Eszközkezelő, BIOS és a saját progija is látja. Most a C: meghajtóm egy SSD a D: pedig egy külső vinyó. Mellékelek egy képet is, ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném. :)

[ Szerkesztve ]

(#31804) King Unique válasza nioskbn (#31803) üzenetére


King Unique
titán

A fájlkezelőben csak akkor jelenik meg, ha van meghajtóbetűjele. De, ha vadi újan vetted az SSD-t, akkor eleve particionálatlan. Vagyis a lemezkezelőben inicializálni kellene MBR / GPT séma szerint, majd létrehozni egy új kötetet.

(#31805) Frawly válasza TIT (#31800) üzenetére


Frawly
veterán

De, a meghibásodások közötti idő, ahogy írod. A lényeg, hogy az a 2 millió óra nagy szám, még a leggyengébb SSD-kre is írni szoktak 1 milliót, az is rengeteg idő. HDD-ből nekem 8 éves a legidősebb (azelőtt meg volt egy 7 éves, ami laptopban volt, és eladtam a géppel együtt), igaz az külső HDD, nem megy minden nap. Az SSD-től nem várom el ezt, bár szerintem az MX300-aim is fognak ennyit menni. De ha tönkremennek 3-5 év után, akkor sem dőlök a kardomba, már akkor megérték az árukat, viszonylag jó áron vettem őket.

(#31806) margithid


margithid
veterán

Sziasztok!
SSD-nek mennyi lehet a max hőmérséklete?

(#31807) Silentfrog válasza margithid (#31806) üzenetére


Silentfrog
veterán

0-70 fokig írják.

(#31808) margithid válasza Silentfrog (#31807) üzenetére


margithid
veterán

Azt megtaláltam én is, de gondolom 70 fok az már nagyon durva.
Valamilyen tapasztalat nincs, hogy esetleg 50 fok felett már előjöhet gyakrabban gond?
Most egyébként 44 fokos, a hdd is, ez szerintemm ég belefér, nyáron lehet lesz 50 fok is.
A házam első hütőj elszállt, lehet majd pótolnom kell, az azért jópár fokot hűt.

(#31809) Piftuka válasza Emperor_ (#31802) üzenetére


Piftuka
veterán

"3D TLC. A 256GB-os 144 TBW-jű, 5 év garival.
A 3D TLC tartósabb a sima planár TLC-nél."

Attól még az MLC-nél nem tartósabb. A "tartósság" fogalmát pedig Intel kapcsán én már nem tudnám olyan magabiztossággal emlegetni, mint ~3 éve...

"A felé kéne terelni a dolgot, hogy ne intel-t adjanak, hanem valami MLC típust. Én a 545s-el is kiegyeznék, a 535-nél biztos jobb "

Ami a "terelést" illeti, hát én is azt kértem, hogy másik típust kaphassak cserébe. Csak éppen az én SSD-met sokkal kevesebbért számítanák be, mint amennyiért vettem.

(Az 545s említése azért irreleváns jelen esetben, mert abból csak a 128 GB-os modellt forgalmazzák.)

Mindazonáltal, ahogyan említettem, tegnap este megírtam a vonatkozó levelemet nekik, és mi történt?

A cserekén felajánlott, 256GB-os Intel 545 SSD árát 29.190 forintról 36.190 forintra emelték! Vagy még az éjjel, vagy most reggel, rögtön nyitáskor.

Véletlen volna? ... :N

[ Szerkesztve ]

"Aquila non captat muscas."

(#31810) Doky586 válasza margithid (#31808) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

70 fokon valószínű meg fogja élni a garanciaidő végét és az azt követő héten döglik meg. Ha egyszeris eléri a 71 fokot ugrik a gari. 70 fok alatt arányosan nőni fog az élettartama... (40 fok alatt pl 30 évre)

(#31811) Emperor_ válasza nioskbn (#31803) üzenetére


Emperor_
addikt

Pár hónap múlva kérhetünk egy beszámolót?
Crucial MX500-nak nézem :-) az SSD.d.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31812) nioskbn válasza King Unique (#31804) üzenetére


nioskbn
csendes tag

sikerült, köszönet :R

(#31813) nioskbn válasza Emperor_ (#31811) üzenetére


nioskbn
csendes tag

Igen, ha nem felejtem el :D

(#31814) TIT válasza Frawly (#31805) üzenetére


TIT
veterán

Vagyis 2 ssd meghibásodása között durván 3 hónap telik el?
Tudom a kingston 1 millát ír,azért se vettem azt,meg gyengucibb picit.

margithid: kb.5 fokot jelent az elsü venti,azért a vinyó ne menjen 40 fok fölé nagyon.

Piftuka Az aqua ennyire gyökér cég lett?
Azt az árat adja vissza amennyi a számlán van kész,vagy cserélje amilyenre akarod.
Ha nem akkor békéltető vagy a dohányba menj szépen be a főnöknőhöz.

(#31815) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Vettem egy ilyen SSD-t egy otthoni netes gépbe. J&A 120GB Leven JS500 LVN-JS500-120G SSD
Csak megosztok veletek néhány eredményt.

Hátha valaki kíváncsi rá. Noname valami egyébként, nem is vártam tőle túl sokat. Ez ennyit tud.....

Ha valakinek kell még valamelyik progival tesztet futtatni az szóljon. Szívesen lefuttatom.
Eddig amúgy nekem megfelel. Gyors, és szépen teszi a dolgát.




[ Szerkesztve ]

(#31816) Frawly válasza tzsolesz (#31815) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz a visszajelzést. Ezekből az adatokból ítélve rendben lévőnek tűnik. Tudnál csinálni mérést a legújabb Crystal Disk Markkal? Csak hogy látszódjonanak a random read/write eredmények is. Azok látszódnak most is az első képen, de csak IOPS-ban, úgy nehéz összehasonlítani.

Az elérési idő teljesen jó A szekvenciális átvitelnél olvasáshoz mér mindenfélét 338-459 MB/sec-et. A szekvenciális írás kicsit gyengébb, de az sem vészes, átlag felhasználás alatt nem jön ki. Bootidő mennyit javult?

(#31817) LEON_01


LEON_01
tag

Nekem MX300 528GB-os van, és tökéletes. Használat: Win Temp, torrent, média, stb.

(#31818) tzsolesz válasza Frawly (#31816) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Hát kérlek ez ennyit tud. :D
Az írást nem néztem amikor megvettem. Ez van. Nekem ez is gyors, a régi vinyómhoz képest. Úgy is venni akarok nagyobbat a nyáron.

(#31819) Doky586 válasza tzsolesz (#31818) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha nagyobb számot akarsz látni íráskor akkor a '0fill' beállításd válaszd a CDM-ben (gyorstalpaló cikk)

(#31820) Frawly válasza tzsolesz (#31818) üzenetére


Frawly
veterán

Nem olyan vészes ez. A Kingston A400 sem megy többet, meg a többi hasonló, belépő szintű meghajtó sem. Az írást eleve visszafogja az, hogy 120 gigás a meghajtó, a nagyobb tárterületű modellek eleve gyorsabban írnak. Ezek a számok inkább csak benchmarkon jönnek ki, a rendszert használva a mindennapokban nem érezni. Fordítva is igaz, ha 10× ilyen gyors meghajtóval nézed, a gyakorlatban az sem tűnik gyorsabbnak, ez egyfajta paradoxon, egy szinten túl nem a háttértár sebessége számít, addig is szintig is csak annyira, hogy elérjen egy olyan kritikus szintet, hogy ne legyen bottleneck, a többi onnan már a procin, buszsebességen múlik inkább.

Ez a J&L SSD még ezekkel a random read/write/access time eredményekkel is majdnem 100× olyan gyors, mint egy hagyományos HDD. Ez a szint meg bőven elég arra, hogy a bootidőt le lehessen vinni 10 mp. alá, meg a programok többsége azonnal a képernyőre vágódjon.

(#31819) Doky586: meg lehet próbálni. Valószínű nem fogja növelni a számokat, de ahogy a vak asszony mondaná, meglátjuk. Elvileg csak azoknál az SSD-knél fontos, amelyeknek a vezérlője tömörít. A gyártó is 530/160-as szekvenciális értékeket ad meg erre a JS500-as SSD-re.

5×1GB teszt helyett elég 3×1GB-os beállításokkal futtatni a tesztet, kevesebb írás a meghajtónak, gyorsabban is végez.

[ Szerkesztve ]

(#31821) tzsolesz válasza Frawly (#31820) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Akkor jó ez. Nekem amúgy tök gyors. Örülök, hogy végre van egy jó gépem 10 év után. :)
ezt most raktam össze (adatlapom).

Doky586 Nem sok változás lett. Asszem 135 a vége. Óvodásnak minden vicc új. Így ez nekem is. Eddig HDD-t használtam. Attól gyorsabb, és legalább nincs hangja sem.... :K

(#31822) Frawly


Frawly
veterán

Tegnap láttam egy YT-videón ajánlásban a Piriform Defraggler-t. Akinek XP-je van, vagy driverprobléma miatt nem megy az automatikus TRIM, és a gyári szoftverben nincs manuális TRIM, használhatja SSD trimmelésére. A neve ellenére az SSD-ket csak optimalizálja, nem töredezettségmentesíti, azaz trimmelést hajt végre. Ugyanaz a cég, amelyik a CCleaner-t fejleszti.

[ Szerkesztve ]

(#31823) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Nem olyan régen lecseréltem a Samsung 830 64 Gb ssd-m egy Samsung 850 Pro-ra 256-os. Eddig sosem foglalkoztam azzal hogy mennyi adatot írt naponta hetente, most is csak kíváncsiságból lestem rá, A pronak bírnia kell a stapát. Viszont telepítés után eltelt már vagy 2 hónap és így is napi 20 Gb új írott adat keletkezik. Tök átlagosan használom a gépet, semmi extra. Az optimalizálást hetente megcsinálja a Windows 10. Normális lehet hogy ennyi íródik naponta az ssd-re? Most sem foglalkozok vele, csak kíváncsi vagyok. Szerintetek?

(#31824) margithid válasza Silentfrog (#31823) üzenetére


margithid
veterán

Baromi sok!
Én kikapcsoaltam a lapozófile-t, van Ramom bőven, igy nem használja az SSD-t.
Ja és a hibernálást is kikapcsoltam.
Nekem eddig az intel ssd-re (MLC-s) 236 tera lett írva, kondició 31%, teljesítmény 80%.
Ez kb 2-3 év alatt. (non stop használom, virtuális gépek futnak, ott is le van tilve a lapotófile)

(#31825) King Unique válasza Silentfrog (#31823) üzenetére


King Unique
titán

A napi 20 GB még egyáltalán nem vészes, mondhatni átlagos érték, amiről ebben a topikban is volt már szó több alkalommal. A 850 Pro sorozat adatlapján 150 TBW érték van megadva a 256 GB-os modellnél. Az nem derült ki mennyi írás van a tiedben, de ha a 0-tól indulunk, akkor azt ilyen napi átlaggal kb. 20,5 év alatt éri el. De amikor eléri, akkor sem fog egyből tönkremenni, mivel általában jóval többet is kibírnak ezek az SSD-k a névlegesen megadott értékeknél (teszt). Ilyenkor max. csak a garancia ugrik. Addigra viszont már bőven lejár a gari, illetve lecseréled az SSD-t is, aminek valószínűleg előbb fogja beadni a vezérlője a kulcsot.

[ Szerkesztve ]

(#31826) Silentfrog válasza King Unique (#31825) üzenetére


Silentfrog
veterán

41 nap és 2 Tb írás van rajta, ebben benne van 2 újratelepítés ami elég sok írás már magában. Aggódni nem aggódtam hisz a 150 TBW sem jelenti azt hogy ott vége az ssd-nek, csak a napi 20 Gb tűnt elsőnek soknak. Ha kb átlagos akkor már el is oltódott bennem a kíváncsiság tüze! :D

[ Szerkesztve ]

(#31827) Milka 78


Milka 78
nagyúr

Intel 600p meghajtóknál összeomlást okozhat a Windows 1803-as, áprilisi frissítés.
Nálam a 1803 van napok óta,de nem tapasztalok semmi anomáliát.
Minden esetre érdekes.

[ Szerkesztve ]

(#31828) margithid válasza Milka 78 (#31827) üzenetére


margithid
veterán

Nekem is intel ssd van a gépeimben, meg nem mondom már milyen, de eddig semmi gond nincs!

(#31829) Energie X


Energie X
őstag

Sziasztok!

Van egy Samsung 860 Evo, amit be kellene raknom egy Lenovo házba, ahol a merevlemez a ház oldalára van csavarozva (Vertikálisan). A vinyó megy ki, helyette megy az SSD. De kellene hozzá valami keret. Mit tudtok ajánlani amit még ma be tudnék szerezni erre a célra?
[/I

Leginkább ebből a boltból lenne jó, de ha van másik is, vagy valaki megválna a sajátjától ne tartsa magában.

[ Szerkesztve ]

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#31830) Anonymus23 válasza Energie X (#31829) üzenetére


Anonymus23
veterán

Mivel nincs benne mozgó alkatérész, simán egy csavarral odafogatod a házhoz és kész, lehet, talán nem a legszebb, de semmi jelentősége sincs.
Ha csak a kábeleken lógna se lenne semmi baja...

;) - The Power of the Light Side

(#31831) #07746304


#07746304
törölt tag

Helló, bekapcsolt BitLocker mellett, a SAMSUNG 850 EVO 500 GB-os SSD-nél van értelme a Magician szoftverben bekapcsolni a hardveres titkosítást?

(#31832) Energie X válasza Anonymus23 (#31830) üzenetére


Energie X
őstag

1 csavarral rögzíteni azért gáz lenne :/ semmilyen beépítő keret nincs?

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#31833) Doky586 válasza Energie X (#31829) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha van kézi fúrógéped, akkor fúrj 2-4 lukat oda ahova kell, ez lemaradt a házról..

(#31834) Emperor_ válasza Energie X (#31829) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezek közül bármelyiket megveheted, amennyiben van rajta alsó csavar hely a 2,5" és 3,5" meghajtónak _is_.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31835) Anonymus23 válasza Energie X (#31832) üzenetére


Anonymus23
veterán

Miért lenne gáz?
Egyrészt amit már írtam is, nincs benne mozgó alkatrész, azaz nem fog rezonálni, másrészt 50g!!!, azaz 1 csavarral oda lehet simán fogatni.
Van aki simán kétoldalas ragasztóval rögzíti oda, azért jobb a csavar, mert a kábel merevségéből fakadólag nem fogja leszedni.

Illetve ha jól meghúzod azt az egy csavart és "irányba" van állítva az SSD (esztétikailag és kábel rendezés szempontjából), akkor kb ugyanolyan tökéletes lesz (me se fog mozdulni, mivel nincs súly, ami elhúzza), mint a mostani HDD elrendezése.

Egyébként van beépítő keret, amit linkeltél oldal ott is van egy halommal, de én erre egy fillért nem dobnék ki, mert kb. se funkcionális se esztétikai oldalról nem leszel előrébb vele...

;) - The Power of the Light Side

(#31836) Frawly válasza #07746304 (#31831) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nincs értelme bekapcsolni. Sőt, a Bitlockert kéne leszedni, és helyette a hardveres titkosítást bekapcsolni.

Sőt, én úgy tudom, hogy az ezt támogató SSD-k, mindig titkosítanak, a vezérlőnek ez az alapműködése. Kikapcsolhatatlan feature. Legfeljebb ha nincs ATA-jelszó beállítva a BIOS/UEFI-ben, akkor a titkosításhoz használt kulcsot ott tárolja titkosítatlanul a meghajtó elején. Ha viszont beállítasz ATA-jelszót, akkor azzal titkosítja le az adatok titkosításához használt kulcsot. Az én Crucial MX300-am is így működik.

[ Szerkesztve ]

(#31837) Frawly válasza Energie X (#31832) üzenetére


Frawly
veterán

De, van beépítőkeret, 3,5 -> 2,5 colos beépítőkeretnek hívják hivatalosan. Viszont az a szívás vele, hogy a spéci brand házakba csak a saját brand keretük jó. Lehet a Lenovód is ilyen.

Simán elég, ha az SSD-nek csak az egyik felét csavarozod oda. Alig pár grammos meghajtó, megtartja az egyik oldalán akár csak egy csavar. Ez nem HDD, hogy nehéz, meg rezonál, és tökéletesen vízszintben kéne lennie. Ez lóghat a kábelen, meg lehet fejjel lefelé, stb..

(#31838) Mr.Peter


Mr.Peter
aktív tag

Sziasztok!
Sikerült egy olyan laptophoz hozzájutnom amiben van egy kiegészítő SSD (Kingston SMSM 150S324G).
Windows 10 et telepítettem, majd bújtam a netet, illetve itt a fórumot, de nem igazán találtam infót, hogy hogyan tudom hadra fogni. Gyorsítótárazás? Hogyan? HDD Sentinel szerint eddig életében 2MB ot írt összesen, viszont sok adatátviteli hiba volt.
Tudnátok ebben segíteni?

<<<KEEP IT REAL!>>>

(#31839) Ra's al Ghul


Ra's al Ghul
senior tag

Sziasztok!

Mi módon lehet egy SSD -ről adatot véglegesen törölni (mint HDD -n DBAN -nal)?
Egy eddig céges környezetben használt SSD, amire már nincs szükség tovább lesz adva. Viszont elötte a rajta lévő adatokat szeretnék törli. Erre van valami megoldás? A gyártó oldaláról letölthető secure erase az mennyire törli véglegesen az adatokat?

Segítséget előre is köszi.

Theatricality and deception are powerful agents to the uninitiated.

(#31840) Frawly válasza Ra's al Ghul (#31839) üzenetére


Frawly
veterán

Azzal kéne csinálni, mármint a gyártó oldaláról letöltött gyári programmal, az végigtrimmeli a meghajtót, és ezzel minden adat elvész.

Csak az a baj, hogy nem minden SSD-hez van gyári program, ha épp nincs hozzá, akkor szopórollerezés következik, mert Windowsra NINCS olyan progi, ami ezt általánosan tudná, amit kicsit furcsállok is.

Akkor HDDErase-t lehet letölteni, ez a bootolható DOS-os progi, de már elavult, régóta nem fejlesztik.

Ezen túlmenően csak Linux alatt lehet ilyen általános secure erase-t, vagy annak megfelelő végigtrimmelést. A különbség az utóbbi kettő között, hogy a security erase firmware szintjén történik, de a meghajtónak tudnia kell hozzá ATA-jelszót kezelni (ami meg megköveteli hogy hardveres öntitkosítást támogasson), viszont ez a módszer még azokat a tartalék cellákat is törli (amit a meghajtó wear levelinghez meg garbage collectionhöz használ), amihez az OS-nek nincs hozzáférése. A másik megoldás az, ami az összes szektort trimmeli (nem firmware, hanem OS szintjén), végül is ez is töröl minden elérhető cellát, de ilyen tartalékcellákban lehet marad benne adat, persze ehhez csak adatmentő cégek, meg igazságügyi szakértő, meg titkosszolgálatok tudnának amúgy is hozzáférni, átlag vevő, meg az OS nem. Linux alatt valódi security erase-t a hdparm nevű parancssori programmal lehet végrehajtani, de nagyon nem felhasználóbarát progi és elég veszélyes művelet, mert ATA jelszót kell hozzá átállítani, és ha laikus user félregépel valamit, kizárja magát a saját SSD-jéből, amit utána se a gyártó, se semmilyen szerviz, se a Kürt nem tud visszaállítani, meg erre szerintem a garancia sem terjed ki, szóval mehet az egész meghajtó a szemétbe! Ezért szoktam helyette az egyszerű végigtrimmelést ajánlani, ami Linux alatt a sudo blkdiscard /dev/sda parancsal lehet végrehajtani (feltéve, hogy az SSD a /dev/sda azonosítót kapja, ezt lehet át kell írni a lsblk parancs infói alapján). A blkdiscard „súgója” azt írja, hogy -s kapcsolóval valódi security erase is végrehajtható, de azt a meghajtónak támogatnia kell, ezt még sose próbáltam, pedig lehet, hogy a hdparm-nak egy biztonságosabb alternatívája. Ezeket a linuxos parancsokat mondjuk egy Rufus-szal pendrive-ra kiírt, és Live (kipróbálás) módban indított Ubuntu termináljába kell begépelni, de jó hozzá akármilyen bootolható Linux, ami tartalmazza ezeket a progikat, a legtöbb disztróhoz alapból mellékelik.

Van egy másik linuxos alternatíva is, Parted Magic, ez fizetős szoftver, Linux-alapú, bootolható, ez is tud a leírása szerint security erase-t.

Akinek az SSD-jéhez nincs gyári szoftver, és nincs idegrendszere ezekkel a linuxos megoldásokkal bíbelődni, akármilyen HDD-khez készült wipolós, zerofillezős programmal is csinálhatja. Ez nem SSD-khez való, de nem megy tőle tönkre az SSD, csak kap egy kör plusz végigírást, ami 64-500 GB-os SSD-nél még nem gáz, 1-2 TB-osnál már lehet rajta vitatkozni, hogy nem baromság-e.

[ Szerkesztve ]

(#31841) Doky586 válasza Ra's al Ghul (#31839) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Előszöris válaszd ketté az ssdket: a 10 évnél idősebbeket egyszerűen valami felülírásos programmal írd felül (pl ccleanerben is van ilyen), a fiatalabb ssdket Parted Magic alól Secure Erase programmal törölheted ami darabonként 1 percbe sem telik.

Kereshetsz gyártói programot is, de az mivel windowsos nem fog úgy működni ahogy gondolod, ugyanis ha az ssd érzékeli hogy egy OS használja őt (pl fileműveletek) akkor lockolja magát biztonsági okokból (nehogy véletlen öntörlést hajtson végre), amiből tápresetig ki sem jön, így win esetén elég bonyolult kidolgpzni ennek elkerülésére a módszert, ezért használd a külső bootos linux Parted Magic -et.

(#31842) Frawly válasza Doky586 (#31841) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet tényleg az az oka, amiért nincs Windowsra ilyen security erase-t végrehajtó program általános jelleggel, a Win nem engedi, míg használja a meghajtót. Linux alatt nem tudom hogy oldják meg, még nem birizgáltam ezt egyik SSD-n sem, míg rendszer futott róla.

[ Szerkesztve ]

(#31843) Doky586 válasza Frawly (#31842) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Gondolom ha win alatt a lemezkezelő mutatja hogy hány partíció van a lemezen, onnantól kezdve letiltja az ssd a SE-t [kép], így lehetetlen törölni. Linux alatt PM nem mountolja fel egyáltalán a lemezt (csak a nevét és portszámát közli mint a bios) ezért nem tilt le..

Biztos beállítható a win is hogy működjön, különben a gyártó nem írna wines SE programot, de nekem egyszerűbb a kész linuxos tool..

[ Szerkesztve ]

(#31844) King Unique válasza Doky586 (#31843) üzenetére


King Unique
titán

Ha már a gyártók biztosítanak ehhez natív programot Windowsra, akkor nyilván nem véletlenül és megoldható ott is a Secure Erase, nem feltétlen muszáj ehhez pendrive-ról külön rendszert bootolni. Amit egyébként pl. a Samsung szoftvere is tud készíteni szükség esetén, tehát nemcsak a PM opció. De az mondjuk logikus, hogy az "öntörlést" egy éppen aktív rendszermeghajtónál nem engedi a program. Ellenben, ha másodlagos meghajtó, akkor már kellene és a PM esetében is nyilván ez történik, az sem önmagát törli. Windowsnál az automount pedig egyszerűen kikapcsolható parancssorban és akkor még felcsatolni sem fogja a másodlagos meghajtóként funkcionáló SSD-n a kötet(ek)et.

[ Szerkesztve ]

(#31845) Doky586 válasza King Unique (#31844) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez lehet így van de pl neki is az E meghajtónál szürke a SE funkció, az automount win esetén nemcsak a betüjeladást szabályozza? Mert ha már a lemezkezelőben látszódnak a partíciók rajta addigra már az ssd befagyasztotta a biztonsági módját tudtommal. Inkább teljesen offline-ra kell tenni a lemezt, tápresetet adni neki és utána próbálkozni a gyártói program SE funkciójával.
Persze ha féltucatnyi gyártó termékéhez kell keresgélni a gyári programokat (mert nem akarja az univerzálisat használni) akkor türelme is kell hogy legyen.. :K

(#31846) King Unique válasza Doky586 (#31845) üzenetére


King Unique
titán

Windowsnál tudtommal a meghajtóbetűjel hozzáadása / elvétele a partíciónál = mount / unmount. A leválasztás (offline disk) opció pedig magát a teljes lemezt csatolja le. De itt a Secure Erase szempontjából az lehet a gond, amit egyébként egyik-másik gyártó szoftvere ír is. Vagyis, hogy a meghajtó particionált és a művelet előtt szükséges róla eltávolítani azokat, azaz nem lefoglalt (unallocated) legyen. Utána viszont már engednie kellene a programnak a biztonsági törlést értelemszerűen másodlagos (nem rendszer) meghajtóként.

[ Szerkesztve ]

(#31847) Doky586 válasza King Unique (#31846) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Tudnál linkelni olyan videót ahol egy gyári program windows futása alatt csinál Secure Erase -t ?

Én csak olyat találtam ahol a Magician készít egy DOS-os pendriveot és arról bootolva megy a SE..

(#31848) King Unique válasza Doky586 (#31847) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudom miért olyan hihetetlen ez, ha már a gyártók készítenek hozzá szoftvert Windowsra. De, ha konkrétum kell, akkor az alábbi teszt elvileg pont ezt mutatja be a Kingston szoftverénél.

[ Szerkesztve ]

(#31849) Doky586 válasza King Unique (#31848) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm a megerősítést. Az utolsó 3 kép szól erről. Azt teszi amit mondtam. Egy videó azért jobb lett volna, legalább a kérdező is látná a folyamatot egészében hogy kell ezt win alatt csinálni..

(#31850) Doky586 válasza Doky586 (#31849) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Samsung: [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]

A készített linux pendrivot már nem bootoltam be, mert az már nem windows alatt fut..

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.