Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#32501) Frawly válasza Doky586 (#32500) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, erre először én is azt írtam neki, hogy az enyémhez képest csak két hozzászólást kellett volna visszaolvasnia. De aztán láttam, hogy nála alapvetően nem ez lesz a probléma, hanem lehet súlyosabb gond is a háttérben. Először azt is akartam neki írni, hogy felesleges volt utánaolvasás nélkül firmware-t frissíteni, de aztán átgondolva a 840 EVO az pont az a modell, aminél amúgy is erősen ajánlott frissíteni.

[ Szerkesztve ]

(#32502) Deadzone41 válasza Frawly (#32499) üzenetére


Deadzone41
őstag

Köszi a választ. A Magican szerint megy a trim. Nem hirtelen ment le a kondíció nálam ennyire, hanem folyatosan csökkent mióta megvan. Lehet azért, mert 24/7 megy a gép?

[ Szerkesztve ]

(#32503) Doky586 válasza Frawly (#32501) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem nincs semmi problémám a 840 EVO -val.. [kép]

(#32504) Frawly válasza Doky586 (#32503) üzenetére


Frawly
veterán

Nála valami nem kerek. Csak 52%-ot írt hozzád képest a 840 EVO-jára, de 6,6× több üzemidő van neki benne (ami gyanúsan kevés 1,2 GB/nap írásátlagra jön ki), de ez nem magyarázza, hogy a kondíciója miért esett 21×-esen gyorsabban. Pedig semmi hibára utaló jel nem látszik az SSD-jén. Arra gyanakszok, hogy valami még korábbi firmware-frissítés kavart be a számlálóknak. Neki is 97% környékén kéne állnia. Az sem kéne számítson, hogy 24/7-ben üzemel.

[ Szerkesztve ]

(#32505) Doky586 válasza Frawly (#32504) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

és az összefoglalót se olvasta:

"Ha kérdésed lenne ... akkor kérünk, hogy már eleve úgy írj a Flash SSD topikba, hogy a ... SSDOK programról illessz be egy képet a hozzászólásodhoz!"

(#32506) Frawly válasza Doky586 (#32505) üzenetére


Frawly
veterán

Az most itt mindegy, mert a HDS-ről végül tett be képet, meg a Samsung Magician is ugyanazokat az adatokat mutatja neki, nem változtatna a körképen az SSDOK screenshotja.

(#32507) Amartus válasza Frawly (#32497) üzenetére


Amartus
senior tag

Köszönöm.

Istenem, tele van csillagokkal...

(#32508) Deadzone41 válasza Doky586 (#32505) üzenetére


Deadzone41
őstag

pótolom, ha segít:

(#32509) Frawly válasza Deadzone41 (#32508) üzenetére


Frawly
veterán

Ezen is minden klappol, tehát a beállítások, driver is jók.

Viszont a firmware-ből veszem észre a Samsung oldalán írt verziószámokkal összevetve, hogy ez nem 840 EVO, amilyen a kollégának is van. Ez a „sima” 840-es, nem a Pro, nem az EVO változat. Bár 2 TB írás után nem hinném, hogy akkor is ennyit kellett volna esnie a kondíciónak.

(#32510) Doky586 válasza Deadzone41 (#32508) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A rajta levő firmvare olyan öreg mint dédapám..
Updatelni kellene, de nem kizárt hogy a régi hibás firm már tönkretette.. :(

(#32511) koko52


koko52
veterán

Üdv!
Melyiket ajánljátok? Western Digital Green 120GB M.2 MLC vs Silicon Power M56 120GB M.2 SLC

Egy árban vannak, gondolom az slc tartósabb???

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#32512) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Sziasztok!

Nemrég vettem egy Adata SP 900-at, használtan, olcsón.

Így minden rendben vele? Nem nagyon tudom hogy mit kell nézni. :B

(#32513) Deadzone41 válasza Doky586 (#32510) üzenetére


Deadzone41
őstag

A Samsung magican azt írja, hogy up to date.

(#32514) Doky586 válasza Deadzone41 (#32513) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Új magician kell az új firm letöltéshez emlékeim szerint..

(#32515) Frawly válasza koko52 (#32511) üzenetére


Frawly
veterán

Egyik sem. Adata SU650. Attól is függ, hogy menyibe kerül az a kettő, amit írtál, mert ha a fentinél is szignifikánsan olcsóbbak, akkor a WD Greent vagy a Kingston A400-at meg lehet venni.

Egyébként rosszul írtad, mert mind a WD Green, mind az SP M56 planár TLC-s meghajtó, a cache SLC-s csak rajtuk. SLC-s meghajtót már régen nem kínálnak a konzumer kategóriában, már csak szervereknél használnak olyat, az SLC-s meghajtók amúgy is baromi drágák, már az árcímkén elszörnyedsz.

(#32512) Silentfrog: rendben lévőnek tűnik, a kondíciója megfelel a korának és az írásmennyiségnek, a beállításaid is jók. Nincs vele semmi egyéb tennivaló.

[ Szerkesztve ]

(#32516) Silentfrog válasza Frawly (#32515) üzenetére


Silentfrog
veterán

:R Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#32517) FistXL


FistXL
aktív tag

Sziasztok vettem egy 240Gb-os Kingston A400-as SSD-t. A sebességével nem vagyok megelégedve. Az oldalukon 500Mb/s olvasási és 350Mb/s írási sebességet írnak. Nekem ennyit sikerül kipréselnem belőle. Az SSD-t kedden vásároltam újonnan. Mitől van nekem ennyire alacsony sebességem az SSD-vel?

A másik kérdésem, hogy a "Warranty void if removed" matrica ami az egyik csavaron van, különböző szögekből ha ránézek akkor mindig a másik oldala csillog. Nem szedték le korábban valahogy, ennek így kell kinéznie?

A harmadik, hogyha az SSD dolgozik akkor cincogó hangja van. Mitől van, ha egyszer "nincs benne mozgó alkatrész"? :F

Köszönöm a segítséget!

(#32518) Amartus


Amartus
senior tag

Samsung 860 EVO-ra fogok klónozni.
Macrium Reflect Free-t használjak mindenképp, vagy használjam inkább a Samsung-ét?

Az egyik klónozás kisebb ssd-ről -> nagyobb ssd-re, teljes klón; a másik egy hdd c partíciójának(rendszer) + rendszer 100MB klónozása lesz.

Istenem, tele van csillagokkal...

(#32519) FistXL


FistXL
aktív tag

Az SSD egyébként a HDDSentinel szerint 100%-os...

(#32520) King Unique válasza Amartus (#32518) üzenetére


King Unique
titán

Akár az SSD gyártójának a szoftvere is elég ehhez, de amúgy a Macrium komolyabb program ilyen célra, több beállítási lehetőséget ad. Ha a klónozásnál eltérő a háttértárak kapacitása, az sem feltétlen gond, ami egy másik topikban részletezve volt.

(#32521) Emperor_ válasza FistXL (#32517) üzenetére


Emperor_
addikt

sata2-es portra kötötted.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32522) FistXL válasza Emperor_ (#32521) üzenetére


FistXL
aktív tag

Ez a sata 2 limitje? A matrica és a halk "cincogás" normális?

(#32523) Amartus válasza King Unique (#32520) üzenetére


Amartus
senior tag

Ugye itt mindig, ha arról van szó, hogy usb-n keresztül is mehet a klónozás, azt értik, hogy a cél lemez egy dokkolóban, vagy külső tokban van és az csatlakozik az usb-n? Tehát nem valami varázslatos módon történik a klónozás...

Istenem, tele van csillagokkal...

(#32524) Frawly válasza FistXL (#32517) üzenetére


Frawly
veterán

Vagy a lapod tud csak SATA2-őt, vagy olyan SATA portjára dugtad, amely SATA2-es. Azért megy csak ennyit, SATA3-on menne kb. annyival, amennyit a gyártó ígér.

A cincogó hang normális SSD-knél. Nálam két Crucial MX300, Samsung PM800, Adata SU650 is ad ilyen hangot, ha intenzív terhelés van. Amolyan elektromos gerjedéshang, ami egy kicsit egyfajta seek hangra emlékeztet. Lehet egy kicsit zavaró, de nem kell vele foglalkozni, az SSD működését nem befolyásolja. Állítólag valami elektromos alkatrész adja ezt a hangot, valaki már magyarázta a laptopos topikban, mozgó alkatrész tényleg nincs benne.

A warranty matrica gondolom hologrammos, hogy ne lehessen hamisat visszaragasztani a helyére.

(#32525) Frawly válasza Deadzone41 (#32508) üzenetére


Frawly
veterán

Adalék még ehhez a témához: közben a másik SSD-s topikban linkelte valaki, hogy Samsung sima 840-ese hogy áll, és nála 7,87 TB írás után is 92%-os kondíciójú a meghajtó. Viszont nála sem stimmel valami, mert csak 66 nap üzemidőt mutat, ami a 3955 bekapcsolással és ezzel az írásmennyiséggel sehogy nem klappol. Ennek alapján nagyon erős a gyanúm, hogy ezeknél a korai 840-es szériánál rosszul jelez ki a SMART, gondolom firmware-frissítés zavar be neki. Így könnyen elképzelhető, hogy az a 37%-os kondíció nálad tévesen regisztrált adat, ha nincs egyébként baja az SSD-nek, akkor ne foglalkozz vele, ha esetleg lemenne 1-re, küldd vissza gariztatni.

(#32523) Amartus: a klónozást nem érinti, hogy milyen felületen csatlakozik a forrás/célmeghajtó, USB, eSATA, SATA, M.2 is lehet.

[ Szerkesztve ]

(#32526) Emperor_ válasza FistXL (#32522) üzenetére


Emperor_
addikt

Igen.
Cincogást én eddig nem tapasztaltam SSD-nél.
Fotó segítségével megérteném a kérdést 😉

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32527) King Unique válasza Amartus (#32523) üzenetére


King Unique
titán

Ha máshogyan nem tudod megoldani, akkor igen, a klónozás idejére a célmeghajtó csatlakozhat akár USB-n is. Viszont a művelet végeztével nyilván nem USB-ről kell bootolni az átklónozott a rendszert, hanem betenni az SSD-t a gépbe és SATA-n.

(#32528) Frawly válasza Emperor_ (#32526) üzenetére


Frawly
veterán

Fura, hogy mennyire nem egyezik a tapasztalatunk. Én meg nem cincogó SSD-vel nem találkoztam még. Bár nem is mindegyikre a cincogás a jó szó, bár valamelyik tényleg magas hangon cincog, míg más modellek inkább mély hangon adnak elektromos kaparóhangot. Lehet az is számít, hogy milyen gépre dugod.

(#32529) FistXL válasza Emperor_ (#32526) üzenetére


FistXL
aktív tag

Így néz ki a "garanciamatrica" Ennek ugye így kell normál esetben kinéznie? Nem látok rajta felszedésből, vagy akármiből adódó sérüléseket

(#32530) Frawly válasza FistXL (#32529) üzenetére


Frawly
veterán

Sima hologramos matrica, ahogy nézem épségben van, nem babráltak még vele, így a gari érvényes a meghajtóra.

SATA portokkal mire jutottál? Milyen alaplapban használod?

(#32531) Doky586 válasza FistXL (#32529) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Még sosem láttál hologramos matricát..? :Y na ez az.
Javaslom ne piszkáld.

(#32532) FistXL válasza Frawly (#32530) üzenetére


FistXL
aktív tag

Köszi a választ, a sata gond már megoldódott, időközben eladtam a régi gépemet, az új alaplapon már van Sata 3, szóval szépen megy 480mb/s-al az olvasás és 300mb/s az írás. A lap egy MSI B350 PC MATE.
Már csak a cincogás érdekelne: https://drive.google.com/open?id=1e4IrE216GmOn6P0NNVLhsIwTsbzIYp11 Ez biztosan normális? Viszonylag hangos

(#32533) FistXL válasza Doky586 (#32531) üzenetére


FistXL
aktív tag

De igen, csak olyat nem, ami a közepénél van "szétválasztva" :K Azt hittem, hogy meg van sérülve, annak drága volt a cucc, hogy kidobjam, mert nem lesz garancia, ha tönkremegy :)

(#32534) Frawly válasza FistXL (#32532) üzenetére


Frawly
veterán

Sajnos nem tudom lejátszani ezeket a hangfájlokat. Próbáld meg wav-ként feltölteni, vagy flac-ban.

(#32535) FistXL válasza Frawly (#32534) üzenetére


FistXL
aktív tag

[link] Hoppá, elfelejtettem, hogy a guugli nem szereti ezeket a fájlokat, itt vannak .flac-ban :)

(#32536) TIT válasza FistXL (#32535) üzenetére


TIT
veterán

Nekem lejátszotta de ez nem cincogás hanem C-64,Entreprise töltés közben.
Az enyémnek semmi hangja,max.a házam rezonál mióta ssd van.

[ Szerkesztve ]

(#32537) FistXL válasza TIT (#32536) üzenetére


FistXL
aktív tag

Ha lefuttatom a CrystalDiskMark-ot, a mérés minden különböző részénél más hangja van. Meg ha másolok valamit, vagy csak bekapcsolom a gépet, máshogy "cincog" minden különböző műveletnél.

(#32538) Frawly válasza FistXL (#32535) üzenetére


Frawly
veterán

Ennyire magasan sípolósat még nem hallottam. Nálam úgy ad kaparó hangot, ahogy nálad hallható a második felvétel közepén. Nem tudni pontosan mitől van, melyik chip adja benne ezt a hangot. Pedig vannak, akiket nagyon zavar, mert kifejezetten azért vesznek SSD-t, hogy tökéletes kussban legyen. Ehhez nálam az Adata SU650 áll a legközelebb, bár amikor a dd if=/dev/zero-s írástesztet ráeresztettem, az is rázendített erre a kaparásra.

(#32539) kali válasza Emperor_ (#32526) üzenetére


kali
legenda

Én sem tapasztaltam még soha cincogást vagy hasonló hangot, ami kirívóan feltűnő lett volna, pedig használtam már és jelenleg is használok több típusú SSD-t olyan halk laptopokban, amikben csak néha pörög fel a ventilátor, aztán lekapcsol egy időre, így biztos feltűnt volna a furcsa hang, pláne az éjszakai csendben.
Még azt sem mondhatom, hogy szigetelik/bezárják az SSD hangját a laptopok, mert mindegyiknél vannak ott (is) nyílások a szellőzés elősegítése végett.

[ Szerkesztve ]

(#32540) Doky586 válasza FistXL (#32537) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Én legfeljebb akkor hallottam SSDből hangot ha láttam is az ssdt, de PCbe építve bedobozolva nem.

(#32541) Emperor_ válasza FistXL (#32529) üzenetére


Emperor_
addikt

Angol felirat és a kinézete alapján egy hologram-os gari matrica. Nem piszkálandó!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32542) Emperor_ válasza FistXL (#32535) üzenetére


Emperor_
addikt

Meghallgattam. Magas hangon cicereg. Miért hallani ennyire? Nyitott ház?
Ha nagyon zavar, akkor vidd vissza gariban!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32543) Frawly válasza kali (#32539) üzenetére


Frawly
veterán

Azért gondolom úgy, hogy géptől is függ, hogy mibe rakod. Nálam Latitude-ban és ThinkPad-ben is cincognak, pedig egyik sem halk laptop. Igaz a ThinkPad magában is cincog, pl. görgetés közben. Gondoltam arra is, hogy tápellátás, de USB-re kötve külső meghajtóként is cincognak.

Az is biztos, hogy nem gyártótól függ, mert Crucial, Samsung, Adata, Toshiba, Sandisk, Intel, Kingston, OCZ, Corsair meghajtóknál más is tapasztalja. Az is mindegy, hogy SATA, vagy NVMe.

[ Szerkesztve ]

(#32544) kali válasza Frawly (#32543) üzenetére


kali
legenda

Nekem a Latitude elég halk (rendszeresen kitisztítom és MX-4-et adtam neki nem olyan régen a gyári helyett, ami sokat javított adott tekintetben), nagyon ritkán indul be a ventije, csak amikor olyat csinálok, ami meghatározott terhelést ró a rendszerre, Crucial MX300 275 GB SSD van benne és hiába hallgatózok csendben és olyankor, amikor a venti nem megy, semmi cincogás nincs az SSD terhelésekor sem.
A feleségemnek Lenovo laptopja van, abban Samsung 860 EVO 250 GB SSD és a fentiek igazak arra is.
Több tényező függvénye lehet a dolog.

(#32545) Frawly válasza kali (#32544) üzenetére


Frawly
veterán

Igazából senki nem tudja pontosan mitől van. Egyesek szerint a kondik adják ezt a hangot, mások szerint a tekercsek (de olyan nincs az SSD-ben, ez inkább tápokban bír jelentőséggel). Nem csak SSD-k, alaplapok, videókártyák, tápok is tudnak ilyen elektromos zajhangot adni. Állítólag azonos termékek között is van, amelyik jobban, és amelyik kevésbé/nem csinálja. Jó példa erre, hogy a te 275 gigás MX300-ad nem csinálja, az én 525 és 1050 gigás MX300-aim igen.

Vannak olyan nézetek is, hogy minden elektromos berendezés ad ilyen hangot, csak ideális esetben jó minőségű alkatrészekből legyártva olyan halkan, hogy nem lehet egyáltalán hallani nagy teljesítményen sem, mert teljesítményfüggő is.

[ Szerkesztve ]

(#32546) Tosee


Tosee
őstag

Sziasztok!

Szerintetek a mellékelt képen miért nem mutatja a smart érkékeket a jobb szélső oszlop alján (bios-ban be van kapcsolva)?

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#32547) Frawly válasza Tosee (#32546) üzenetére


Frawly
veterán

Mivel az UV500 még egy újabb, kevésbé elterjedt modell, így az SSDOK adatbázisa nem tartalmazza, anélkül pedig nem tudja a SMART-tot értelmezni. Lehet még a HD Sentinel sem támogatja (bár a SMART-tot lehet kijelzi). Ha rá akarsz nézni, akkor a Kingston SSD Toolbox-ot tedd fel.

A beállításaid mindenesetre jónak tűnnek az SSDOK-ban írtak alapján. Crystal Disk Markkal is tudnál tesztelni 3×1 GB-os beállítás mellett? Ha nagyon belejössz, akkor AS SSD Benchmark és ATTO screenshot is mehet mellé :D

(#32548) Tosee válasza Frawly (#32547) üzenetére


Tosee
őstag

Sajnos a Kingston SSD Toolbox sem ismeri...

Kettő teszt eredmény, de csak SATA II-t támogat az alaplapom (Gigabyte EP35-DS3R) (ATTO-t nem ismerem):

[ Szerkesztve ]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#32549) Frawly válasza Tosee (#32548) üzenetére


Frawly
veterán

Ilyenkor azt írják, hogy mikor nem látja a Kingston SSD Toolbox, akkor AHCI-re kell állítani az SSD-t (nálad eleve azon van), szabvány SATA driverrel kell hajtani (eleve azt használod már), a progi indulásakor az UAC-ben teljes hozzáférést kell engedélyezni (vagy rendszergazdai joggal indítani), ha így sem jön össze, akkor a Kingston SSD Manager-t megpróbálni helyette.

A benchmarkeredmények SATA2-höz megfelelőnek néznek ki. Legvégső esetben a HD Sentinel SMART fülével meg lehet próbálkozni.

(#32550) Tosee válasza Frawly (#32549) üzenetére


Tosee
őstag

Így van, már a telepítés előtt ezeket átálítottam az ajánlott beállításokra! Próbáltam futtatani a Kingston SSD Toolbox-ot rendszergazdaként, de nem hozott változást, továbbra sem látja!
A Kingston SSD Manager viszont már több mindent lát! Fel is dobott egy firmware frissítést, de nem tudm mivel jár a frissítés szóval ezt egyenlőre nem frissítettem (nemrég végeztem a windows telepítésével / beállításával, szóval nem szívesen kezdeném előről)! Viszont az eddig írt / olvasott maximális adatot ez sem mutatja...

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.