Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#31451) toto0569 válasza Frawly (#31448) üzenetére


toto0569
addikt

Hát így nem értek hozzá :( :U azt sem tudom,hogy hol keressem?
Most egy régebbi OCZ Agility 3 van benne de az sem remekel.Érzem a kapcsolásoknál és itt a mérés is.

(#31452) toto0569


toto0569
addikt

A BIOS ezt írja:
NVMe controller and drive information

No NVMe Device found

(#31453) Kékes525


Kékes525
félisten

Az SSD tesztje. 53 fokig ment a hőmérséklet a teszt alatt.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#31454) toto0569


toto0569
addikt

Valaki tudna segíteni ebben a NVMe driver problémában.
Kicsit mérges vagyok mert kedd óta szórakozok vele és nem megy normálisan az SSD :W

(#31455) TIT válasza dugo_ (#31431) üzenetére


TIT
veterán

Köszi.
Akkor hamar eléri a 100Tb-t de mindegy mert az adata 2milla órát igér.
Mondjuk nem vili miért írt ennyit amikor a játék 70gb a win meg nem hiszem,hogy ennyit írna.

(#31456) dugo_ válasza TIT (#31455) üzenetére


dugo_
veterán

Hát ha neked a 8 és fél év (ezzel a tendenciával számolva) az hamar, akkor igen...

Fog ez a napi átlag még lejjebb menni, ahogy véglet belakod a rendszert.

(#31457) TIT válasza dugo_ (#31456) üzenetére


TIT
veterán

Nem az elég lenne csak hirtelen irreálisan soknak tünik amikor csak rendszer van rajta pár progival.
2 hét után mintha lassabban bootolna ill.kapcsolna ki a gép.
Milyen progival lehet monitorozni a napi ill.eddigi forgalmat?
SSD life nem igen tudta+aida se,igaz az ssd life nem is ismerte pedig 2 éves tipus.
Sebességmérés tényleg nem tesz neki jót mert pl.3gb-t ír rá? Max.beállítom kevesebbre.

[ Szerkesztve ]

(#31458) Sub-ZeRo válasza toto0569 (#31424) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Bios update volt?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31459) toto0569 válasza Sub-ZeRo (#31458) üzenetére


toto0569
addikt

Igen megtörtént.
Most elvileg jó az olvasás 540MB/s és az írás is 450MB/s.
Viszont a 6 éves gépemhez képest lassabban tölti be a böngészőt.
Ha próbaképpen másolást indítok az 1 terrásról az ssd-re lassabban másol mint a régi gépemben az 1 terrásról ,1 terrásra.

[ Szerkesztve ]

(#31460) Sub-ZeRo válasza toto0569 (#31459) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Gondolom nem ugyan az a vezérlő van benne. Gondolom a proci sem ugyan az, mint a 6 éves gépben.
Ha fent vannak az alaplapi driverek, töröld le a pi...ba. Nekem ha fent van (ryzen5 1600) a driver, akkor NAS-ról indítva a filmet kiakad az egér + ha beletekerek a filmbe akkor is. Mindegy milyen driver van a hálókártyához, megáll az egér.
Szóval egyedül driver a hálókártyához kell (de az is legyen tesztelve, hogy frankón működik) meg a vga driver legyen fent. Ennyi. Semmi más driver nem kell a géphez, főleg ha win 10-en vagy.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31461) toto0569 válasza Sub-ZeRo (#31460) üzenetére


toto0569
addikt

De a 6éves gép gyorsabban nyitotta meg a böngészőt ugyan ezzel az ssd-vel.
Az új gép meg mindenben a duplája sebességben.
A driverek jók

[ Szerkesztve ]

(#31462) Frawly válasza TIT (#31455) üzenetére


Frawly
veterán

Az első néhány napban több rá az írás. OS-t telepítesz, játékokat, az SSD benchmarkok is írnak, de ezeket nem fogod minden nap csinálni. Ahogy telnek a napok, csak használod, belakott a rendszert, akkor majd elkezd az írásátlag csökkeni, anélkül, hogy arra törekednél.

De még ezzel az ütemmel is 8,5 év nagyon sok, és akkor sem a cellák fáradnának ki, hanem csak jótállási limitet éred el. Gondolj vissza, HDD-ből melyik bírt nálad ennyit folyamatos napi használat mellett? 8-9 év múlva amúgy is elavulna az az SSD, addigra lesznek megfizethető ársávban is sokkal gyorsabbak és nagyobbak, addigra a gépet is le fogod cserélni, amiben benne van.

A 2 millió óra MTBF az az üzemórára vonatkozik, nem az írásmennyiségre, a legtöbb gyártónál 1-1,5-2 millió környékén mozog.

A Windows nem csak annyit ír, amit a lemezre látsz írva foglalásként. A háttérben ír egy csomó szolgáltatás, Windows Update, vírusirtó, böngésző, programok frissítenek. Az átlagos felhasználás átlaga 20-30 GB / nap szokott lenni, de nem kevés ember van ezalatt is. Minden a felhasználási szokásoktól függ, majd hosszabb távon látod meg, 30-60-90 nap múlva.

A Windows meg persze, hogy lassul, ahogy lakod be. SSD-n is. Az SSD benchmarkokat sem kell kevesebb írásra állítani. Ha tesztet futtatsz, maradjon a 3×1 gigás teszten. Úgyse minden nap tesztelsz, csak főbb beállításváltoztatások után, aztán úgyis látod mennyi, meg megunod. Gondolom nem azért vetted a meghajtót, hogy egész nap benchmark fusson rajta.

Az írást az gyártó saját programjával nézd. Ha jól emlékszem, neked Adatád van, akkor az Adata SSD Toolboxot futtasd, az mindig megmondja mennyi az írás a meghajtón. Esetleg összevetheted az HS Sentinellel, de ha eltérés van, akkor az Adata progija a mérvadó.

(#31463) Doky586 válasza toto0569 (#31459) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor használd a régi géped, az újjat pedig ajándékozd oda valakinek, így mindenki elégedett és boldog lesz.. :)

[ Szerkesztve ]

(#31464) toto0569 válasza Doky586 (#31463) üzenetére


toto0569
addikt

Ez nagy segítség volt,köszönöm az érdemi hozzászólásod.

(#31465) Sub-ZeRo válasza toto0569 (#31461) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hátha a 6 éves gép gyorsabban nyitja meg a böngészőt akkor az új gépet ne használd.
Nem tudom mennyivel nyitja meg, de gondolom nem órákkal kell számolni...
Ha úgy gondolod a driverek jók, akkor én itt el is köszöntem. :)

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31466) Piftuka válasza toto0569 (#31461) üzenetére


Piftuka
veterán

Én a helyedben "biztos, ami biztos" alapon elvégeznék egy CMOS reset-et, visszaállítanám a BIOS alap beállításait.

Aztán "árgus szemekkel" átnézném az összes csatolófelületre, vezérlőre, SATA kapcsolatra vonatkozó beállítást, hátha valami kimaradt, amikor beállítottad.

Megnézném alaposan a gépkönyvet is, nincsen-e valami "rejtett" jumper, ami elkerülte esetleg a figyelmedet.

Gyanús, hogy mégis csak az alaplapi beállítások körül kell keresni a megoldást.

Amennyiben ezt a részét kizártad a "képletből", akkor pedig egy "szűz" Windows7 telepítést követően, miután az alaplapi chipset driver-t feltelepítetted, megnézném annak az SSD-nek a működését ismét.

Ugyanis a másik problémaforrás bizony a nem megfelelő illesztőprogram, és/vagy a vonatkozó illesztőprogram nem megfelelő működése lehet még ilyen esetben.

Ha a Windows7 megoldja a problémát, érdemes elgondolkodnod azon, hogy tényleg szükséged van-e a Windows10-re!?

"Aquila non captat muscas."

(#31467) *Ropi* válasza toto0569 (#31461) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem Toshiba vagy Adata SSD? Valamelyiknek vannak lassulási problémái, csak nem emlékszem, hogy melyiknek (talán Adata inkább).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#31468) Emperor_ válasza toto0569 (#31461) üzenetére


Emperor_
addikt

Mindenki okulására mérd le stopperrel!
Kérünk adatokat is! A régi gép nekem pld semmilyen információt nem hordoz :-|.
Operációs rendszer, alaplap, cpu, ram, böngésző verzió, pluginok száma, miről fut az operációs rendszer, miről a böngésző, hány bites az operációs rendszer.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31469) Frawly válasza toto0569 (#31464) üzenetére


Frawly
veterán

Mindkét gépen csinálj screenshotokat, ugyanazzal az SSD-vel. SSDOK, CDM. Esetleg HD Sentinel.

(#31470) arn


arn
félisten

A wd black 3drol mi a velemeny? Kicsit vegyesek a reviewk... vhol furan lassu, vhol meg nagyon repeszt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#31471) TIT válasza Frawly (#31462) üzenetére


TIT
veterán

Köszi.
Hát a wd black 2009 óta megy és semmi baja :) de elég lesz a 8 év persze ssd-nek.
Tényleg lassul idővel a win csak már elfelejtettem,mert 4 éve nem volt win reinstall.
Igen adata van,csak elég puritán volt a szoftvere és nem írt semmit ill.optimalizációt írt de arra nem nyomtam,nehogy derfaggolni kezdje.

(#31472) Frawly válasza TIT (#31471) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor szerencsés vagy azzal a WD-vel. Szerintem ennyit annak az SSD-nek is ki kéne bírnia.

Idővel minden OS belassul, még a Linux is, de csak az egy kicsit, a Windows jobban, mert jobban gyűjti a registryben a szemetet.

Optimalizációra is nyugodtan rányomhatsz a gyári szoftverben néhány hetente, nem defragol (a gyártó sem hülye, hogy ilyet belerakna a saját SSD-szoftverébe, hogy a saját termékeit rongálja vele feleslegesen), hanem TRIM-eli a fájlrendszeren a szabad helyet, de ezt csinálja a Windows beépített Töredezettség-mentesítője is, mivel felismeri, hogy nem HDD, és nem szabad defragolni.

Elvileg ezt a trimelést a Windows is csinálja menet közben, de néha napján, vagy érdekességképp ezt az Adata-s optimalizációt is lezavarhatod, lemegy max. fél perc alatt.

A gyártó azért teszi az optimalizációt bele a gyári szoftverbe, hogy aki régi Windowst használ (2k, XP, 2k3), amelyik nem támgatja a TRIM-elést, vagy valami újabb Windowst, ami alatt hibás beállítás, driver miatt nem fut a TRIM, az is tudjon TRIM-elni kézileg, ha egyszer az OS automatán nem tud, így nem kell évekig trimeletlen meghajtót használnia, vagy live Linuxot bebootolnia, és onnan trimet futtatni. Akinek olyan SSD-je van, amelyikhez nem jár gyári szoftver, és nem tud máshogy trimelni, meg nem akar ezért linuxos iso-t letölteni meg kiírni, az csinálhatja azt is, hogy letölt valami 3rd party defragger progi ingyenes változatát, azok is tudnak optimalizációt, aminek szintén trimelnie kell a meghajtót.

[ Szerkesztve ]

(#31473) TIT válasza Frawly (#31472) üzenetére


TIT
veterán

Értem köszi.
Haver wd blackje szintén 8 éves és semmi baja.

Wint megnéztem de defragolni akarta(ami fura) ezért inkább tiltottam a defragot.

(#31474) Emperor_ válasza arn (#31470) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezt a típust még nem néztem. A WD SSD.k terén nem igazán remekel...

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31475) Frawly válasza Emperor_ (#31474) üzenetére


Frawly
veterán

Tény, hogy eddig SSD fronton nem villantott nagyot a WD, de attól még lehet ez a 3D Black lehet jó. Gyártói specifikációk és tesztek alapján legalábbis nem néz ki rossznak, de az a bökkenő, hogy teszteknek én már nem hiszek, nem csak SSD terén, hanem semmiben, mind lefizetett, bújtatott reklám, úgyis azt hoznak ki belőle, amit akarnak, a legtöbbször messze nem az a legjobb vétel, amit győztesként kihoznak, legyen szó alaplapról vagy akármiről. A megbízhatóságát meg nem tudják mérni úgyse.

Plusz ezek a benchmarkok sem érnek sokat, mert pl. az Intel Optane 900P tesztekben áll-leejtősen jó eredményeket hoz, a gyakorlatban meg Linusék lemérték a betöltési időket, és ilyen tized másodpercek különbségek ha vannak, magyarán az ember kitörölheti vele, csak ilyen benchmarktoplisták élén villogásra jó, meg pénzelverésre. Az a fontos egy SSD-nél a megbízhatóságon túl, hogy elérjen egy olyan adatátviteli és elérési idő szintet, hogy ne legyen bottleneck a többi hardverhez képest, afölött mindegy mennyivel gyors, mert csak kihasználatlan overkill lesz. Ezt meg nagy átlagban SATA3-as SSD-k is hozzák, mert a felhasználás átlagossága a legnagyobb korlát. A nagy fájlokkal végzett művelet is becsapós NVMe-nél, mivel általában durván visszaesik a sebességük, ha kifogy a DDR cache.

Ahogy nézem, ez a WD Black 3D egy árban és kategóriában van a 960 EVO-val, kb. minden téren azt hozzák, valahogy egy Samuban jobban bíznék, inkább venném azt, ha M.2-esre lenne szükségem.

(#31476) arn válasza Emperor_ (#31474) üzenetére


arn
félisten

kicsit atbugaztam tegnap a reviewkat. a sorok kozott erdemes olvasni.

papiron nagyon jo, ot ev gar, fogyasztasa alacsony

lesen: 3400MB/s • schreiben: 2500MB/s • IOPS 4K lesen/​schreiben: 410k/​330k • Speicherzellen: 3D-NAND TLC, 15nm, SanDisk/​Toshiba, 64 Layer • TBW: 300TB • MTBF: 1.75 Mio. Stunden • Controller: Sandisk/​WD, 8 Kanäle (20-82-007011) • Cache: keine Angabe (LPDDR4) • Protokoll: NVMe 1.3

mixelt felhasznalasnal jo


tisztan iras/olvasasnal nagyobb blokkoknal olvasasban jo, irasban kiemelkedo
kis blokkoknal belassul (ez akar lehet firmware problema is)

a mixelt olvas/irasban nagyon eros

olvasasnal van mas anomalia is

osszessegeben a 960evo kornyeken van, vhol gyorsabb (mint a pro), vhol lassabb. majdnem vettem egyet de inkabb visszamondtam es kivarok, mar nagyon erik a samsung 980. ennek furan hullamzik a teljesitmenye.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#31477) Emperor_ válasza arn (#31476) üzenetére


Emperor_
addikt

A grafikonok alapján erős a gyanúm, hogy a SanDisk Extreme PRO van átgyúrva.
Köszi!
Megnézem alaposabban ezt a WD-t.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31478) arn válasza Emperor_ (#31477) üzenetére


arn
félisten

Ugyanaz hwileg a ketto :) vagy kozel ua.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#31479) weiss


weiss
addikt

Sziasztok a Win7 NVMe driverek gyártóspecifikusak? Eddig csak Intel és Samsung drivert láttam.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#31480) Frawly válasza weiss (#31479) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg nem kéne gyártóspecifikusnak lennie, ahogy a SATA driverből is elég szokott lenni a MS-féle szabványos AHCI driver. Viszont fene tudja, gyártófüggő lehet, lehet van olyan lap, amelyiknek kell a saját spéci drivere.

(#31481) weiss válasza Frawly (#31480) üzenetére


weiss
addikt

Kösz! Kicsit kutakodtam, és elvileg tényleg van MS driver.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#31482) vak_bottyan válasza Frawly (#31447) üzenetére


vak_bottyan
tag

Köszi.Sajna az egész gépet csavarozni kell!Alulról nem lehet hozzáférni,csak a billentyűzet felől!Bocsi az . Amazonon láttam Samsung EVO 850-860-at is.120-130€ az ára az 500Gb-s verziónak. Valszeg azt veszek majd.Ez még belefér a keretbe.

(#31483) Piftuka


Piftuka
veterán

Az SSD-ről milyen módszerrel tudom garantáltan eltávolítani az adatot úgy, hogy az ne legyen visszahozható, de a felület, és a funkció ne sérüljön meg?

"Aquila non captat muscas."

(#31484) Doky586 válasza Piftuka (#31483) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Parted Magic alól Secure Erase (1 percbe se telik)

[ Szerkesztve ]

(#31485) Frawly válasza Piftuka (#31483) üzenetére


Frawly
veterán

Secure Erase. Ez végigtrimeli az egész meghajtót. Windows alatt a meghajtó gyári szoftvere szokott ilyet tudni. Ha a gyári szoftver nem tudja, akkor nem tudom van-e rá más windowos módszer.

Linux alatt a hdparm --security-erase tud ilyen, vagy az blkdiscard -s parancs. Inkább a második módozatot ajánlom, ha csak Linux alól tudsz próbálkozni, meg a hdparm-nál valamit félregépelsz, és tönkreteheti a meghajtót.

Gondolom el akarod adni, vagy gariba adod be, azért akarod törölni.

(#31482) vak_bottyan: az pech, ha teljesen szét kell szedni az SSD berakásához a laptopot. Akkor ha nem bízol magadban, bízd a szervizre.

[ Szerkesztve ]

(#31486) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Kis tapasztalat.

Adata SU800 128GB - 1 hónap után meghalt, teljesen, se gép se recuva, se BIOS , se Active Boot CD, egyszóval semmi nem látja.

Megy vissza garanciába.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#31487) Piftuka válasza Frawly (#31485) üzenetére


Piftuka
veterán

"Gondolom el akarod adni, vagy gariba adod be, azért akarod törölni."

El soha nem adnám, viszont igen, szeretném visszavinni még a jótállás keretein belül, a korábban beszéltek miatt és alapján.

Tudod, még mindig az Intel 535-ös...

Egyébként megnéztem az EASEUS Partition Master programban a "wipe" funkciót, és vagy hat féle opciót lehet azon belül is választani.

"Zero fill", és még mit tudom én mi...

Teljesen mindegy, melyiket engedem rá az SSD-re? Ismétlem, a cél nem tönkretenni, hanem az adatokat véglegesen eliminálni róla. Tehát, hogy senki ne hozhassa vissza.

Úgy olvastam cikkekben, hogy egyes recovery tool-ok képesek a wipe-olt SSD-ről is visszahozni az információt... Ez igaz? :F

"Aquila non captat muscas."

(#31488) King Unique válasza Piftuka (#31487) üzenetére


King Unique
titán

Nemrég már ajánlották a Secure Erase használatához a Parted Magic bootolható megoldását... De, ha az SSD gyártójának saját programja tud ilyet, akkor az is jó.

Amúgy meg akár már egy teljes formázás, illetve egyes programoknál a wipe funkció használata és az egyszeres felülírás is elég ahhoz, hogy ne lehessen róla az adatokat visszaállítani. Legalábbis otthoni környezetben a szokásos adatmentő programokkal nem fog menni, max. esetleg talán profi adatmentéses eszközökkel laborban. De normál esetben egy következő tulaj nyilván nem vinné ilyen helyre és nem fizetné meg csak azért, hogy megnézze mit tartott rajta az előző tulaj.

[ Szerkesztve ]

(#31489) Emperor_ válasza Graphics (#31486) üzenetére


Emperor_
addikt

Köszi a visszajelzést!
Te vagy az első jelentkező, megdöglött SU800-al :U .

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31490) Graphics válasza Emperor_ (#31489) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Tudom, engem is meglepett a dolog, 3-4 db van ismerősi körben, én is ezért vettem bátran.

Fura is volt, egy Lenovo Thinkpad-ben használták. Ma jön érte a futár, kíváncsi leszek, de egyértelmű a hiba.

Valószínű , hogy egyedi eset lesz.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#31491) choco01 válasza Graphics (#31490) üzenetére


choco01
addikt

Én is legalább már 6dbot vettem, és eddig mind jó! :U

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#31492) toto0569 válasza Emperor_ (#31468) üzenetére


toto0569
addikt


[link]

CrystalDiskMark 6.0.0 x64 (C) 2007-2017 hiyohiyo
Crystal Dew World : https://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 526.017 MB/s
Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 487.634 MB/s
Random Read 4KiB (Q= 8,T= 8) : 114.989 MB/s [ 28073.5 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 8,T= 8) : 140.551 MB/s [ 34314.2 IOPS]
Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 112.002 MB/s [ 27344.2 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 71.859 MB/s [ 17543.7 IOPS]
Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 10.568 MB/s [ 2580.1 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 54.957 MB/s [ 13417.2 IOPS]

Test : 1024 MiB [C: 42.5% (23.6/55.4 GiB)] (x3) <0Fill> [Interval=5 sec]
Date : 2018/04/20 20:34:25
OS : Windows 10 Professional [10.0 Build 16299] (x64)
OCZ Agility 3 60GB

Video:Most aránylag gyorsan megnyitotta

Windows10 Pro Redstone 3 64Bit

[ Szerkesztve ]

(#31493) Frawly válasza Piftuka (#31487) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor az Intel SSD Toolboxot indítsd el rajta, annak kéne tudnia Secure Erase-t.

Azt rosszul írták akkor a neten, az egyszeres felülírás is elég, azután még senki nem hozott vissza semmit. A zerofill meg ilyenek is működnek, de azokat HDD-re tervezték. De az egész meghajtóra kiterjedő TRIM az jobb megoldás, az való rá.

(#31494) toto0569


toto0569
addikt


Ez mit jelent?

(#31495) Frawly válasza toto0569 (#31494) üzenetére


Frawly
veterán

Az, hogy az a driver, amit telepíteni próbálsz, az nem a gépedben lévő hardverekhez készült. Ha Intelt akarsz telepíteni, akkor downloadcenter.intel.com-ról töltsd le egy a lapoddal kapcsolatos, általános INF Update Utility-t, az induláskor megnézi milyen hardverelemek vannak a gépben, és ahhoz tölti le a drivereket, nem neked kell keresgetni melyik jó hozzá.

(#31496) toto0569 válasza Frawly (#31495) üzenetére


toto0569
addikt

Köszi! :R

(#31497) Doky586 válasza Piftuka (#31487) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A SE az nem wipe (az HDDkhez való), nem terheli felesleges írással az SSDt, csak 1-2 féle van: [link] jellemzően 3-5 másodperc alatt végez.

[ Szerkesztve ]

(#31498) Doky586 válasza Doky586 (#31497) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A videón már nem látszik, de SSD esetén elég a standard SE, nem szükséges az advanced..

[ Szerkesztve ]

(#31499) Frawly válasza Doky586 (#31497) üzenetére


Frawly
veterán

Elméletben az adattal felülírás kétszeres írásterhelést ad az SSD-nek, azaz egy 120 gigás SSD-n 240 giga új írás történik. Egyszer 120 giga TRIM miatt (írás előtt alapállapota kell hozni a NAND cellát, hogy írni lehessen bele), meg még egyszer 120 giga a tényleg új adat.

Ha csak secure erase-t nyom valaki, akkor csak egyszeres írásterhelés, mert csak a TRIM fut le. Inkább ez való SSD-re, de működnek a hagyományos HDD-s módszerek is.

A security erase-nek, szektor szintű TRIM-nek is kétféle változata van, attól függően, hogy az SSD támogatja-e a hardveres öntitkosítást ATA jelszó segítségével vagy sem.

Ha támogatja, akkor a vezérlő csak az első néhány szektort trimeli le, ezzel elveszik a titkosítás feloldásához szükséges kulcs. A meghajtó többi részén ott marad az adat, de titkosítva, később senki nem tudja visszaállítani. Ugyanis ezek a meghajtók akkor is titkosítva tárolják az adatot, ha nincs bekapcsolva az ATA jelszó, csak akkor a vezérlő meg a BIOS/UEFI nem kér be egy plusz jelszót, hogy azzal oldja fel a meghajtó elején lévő titkosítási kulcsot. Ez a fajta security erase nagyon kicsi többletírást okoz csak a meghajtón, szinte elenyésző. Az Intel 535, Samu 8xx sorozat ezt tudja. Ez a művelet kevesebb, mint 1 másodperc alatt lefut.

Ha nem támogatja az öntitkosítást, vagy támogatja, de szoftveresen valaki teljes adatfelületen kényszeríti ki, akkor a meghajtó egész felülete TRIM-elődik. Ez már kicsit tovább tart, de nem vészes, 1 terás meghajtónál is max 60-90 másodperc mindössze, kisebb SSD-knél arányosan kevesebb, a meghajtó sebességétől is függ. De még ez is villámgyors ahhoz képest, mint mikor valaki hagyományos HDD-t zerofillezik végig, mert az meg órák kérdése is lehet.

(#31500) Doky586 válasza Frawly (#31499) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha jól tudom a Samu 830 volt az utolsó (6+ éve?) ami nem támogatta a titkosítást és ott kellett végigírni az egész lemezt, ahogy az első két bekezdésedben taglalod. Szerintem ugorjunk a múzeális eszközökről a jelenlegiekre.. :)

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.