Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#32051) Doky586 válasza Frawly (#32050) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

És amígy a Sata3 SSD vs HDD viszony: ~130x
addig a Sata3 SSD vs NVMe SSD viszony csak ~4x azaz nincs érzékelhető sebességnövekedés.

(#32052) Frawly válasza Doky586 (#32051) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nem azért, mert csak 4× különbség van, ha 400×-os lenne, sem lenne gyorsabb, a SATA3 SSD-k access time-ja is már rég elérte azt a küszöbszintet, amikor bottleneck lép fel. Ezt úgy lehet ellenőrizni, ha RAM drive-on méred a latencyt, az hiába lesz gyorsabb a SATA3-as SSD-hez képest is ~1000-3500-szor, róla futtatva progikat, virtuális OS-t nem lesz már gyorsabb, nem lesz kimutatható sebességkülönbség töltési időkben.

Egyébként én egy olyan tesztre lennék kíváncsi, ahol valamilyen technikával egyre inkább bekorlátoznak egy gyors SSD-t, egyre inkább limitálják a átvitelét, majd a latency-ét, és lefuttatják ugyanazokat a teszteket, amelyeket életszerű felállásban mérnek betöltési és bootidőket. Kíváncsi lennék, hogy hol van az a küszöbszint, ami még pont nem ütközik bottleneckbe, és emiatt nem érezni a korlátozást, és mekkora az a sebességcsökkenés, ami már a töltési időkön jól látható.

Még én is csinálnék ilyeneket szívesen átlagosabb SSD-vel, de nem tudom hogy lehetne megoldani, hogy következetesen és fokozatosan lehessen lassítani. Szerintem ehhez firmware szintjén kéne beavatkozni.

(#32046) choco01: a HD Sentinelnek nem tetszik az új Win10 frissítés, úgy látja nem megy a TRIM, mikor pedig igenis megy, a Samsung Magician-t feltéve tudod ellenőrizni. Olyan, hogy „teljesítmény”, olyan igazából nem is létezik. Olyan, mint az „Élményindex”, meg benchmarkokban a pontok, egy szoftverben kreálták meg, hogy jelzés értékű legyen, meg állapotokat hasonlítson össze.

[ Szerkesztve ]

(#32053) chopin42


chopin42
őstag

Üdv!
Az miért van, hogy a legutóbbi win frissítés óta (tegnap előttig tudtam húzni, utána nem engedte tovább...) a hd sentinel az adatlapon látható gépben lévő ssd-re 80% teljesítményt ír, ha lefuttatok egy tesztet felugrik ismét 100-ra. Eddig nem votl ilyen gond, a frissítéshez tudom kötni, előtte nem vettem észre :U

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#32054) arn válasza Frawly (#32050) üzenetére


arn
félisten

Lehet en is lecserelem az evot, egy 30 eur tobbletet meger.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#32055) Emperor_ válasza chopin42 (#32053) üzenetére


Emperor_
addikt

Hét hozzászólás.nyit olvass vissza 😉!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32056) king.mp


king.mp
aktív tag

Sziasztok!

Kis segítséget szeretnék kérni.
Adott egy Intel 600P-s M.2 ssd.

HD Sentinel kondiról és egyéb infókról semmit sem közöl. Crystal disk, AS ssd rendben lefut. De valami mégsem kerek.
Mi lehet a gond?
Előre is köszi

[ Szerkesztve ]

(#32057) Abrion válasza king.mp (#32056) üzenetére


Abrion
senior tag

nem vagyot profi az ilyenben, de talán az hogy F meghajtó száma van C helyet és 0% kihasználtsággal :D

[ Szerkesztve ]

(#32058) king.mp válasza Abrion (#32057) üzenetére


king.mp
aktív tag

Mivel teszt miatt dobtam be a sajátomba, így nem meglepő, hogy F és nem C.
kb 1 giga ami most rajta van.
De ez nem változtat a tényen.

(#32059) Emperor_ válasza king.mp (#32056) üzenetére


Emperor_
addikt

A HDS még nem ismeri. Küldj riportot a fejlesztőnek!
Mi a gondod?
Írási sebessége?

Intel.nek van saját programja SSD állapot vizsgálat.ra. Avval nézted már?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32060) king.mp válasza Emperor_ (#32059) üzenetére


king.mp
aktív tag

Riportot tegnap este küldtem. (Bár akitől vettem, ő mellékelt sentinel képet, ahol minden infó látható volt.)

Ami zavar, pl.: Kondi állapotát nem tudom ellenőrizni.
Valamiért mintha a Smarthoz nem férne hozzá.

Viszont a sebességgel nincs semmi gondom. :)

A lap amiben van: Msi b250 gaming m3

[ Szerkesztve ]

(#32061) weiss válasza king.mp (#32060) üzenetére


weiss
addikt

Biosban nincs letiltva a smart?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#32062) king.mp válasza weiss (#32061) üzenetére


king.mp
aktív tag

A másik ssd-nél hibátlanul működik. így nem valószínű. :F

(#32063) Emperor_ válasza king.mp (#32060) üzenetére


Emperor_
addikt

Az intel nvme driverrel tennék egy próbát:[link]

HDS ki is írja, nézd csak meg!

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32064) chopin42 válasza Emperor_ (#32055) üzenetére


chopin42
őstag

Elnézést, nem olvastam a topikot, gyors megoldást kerestem :)
Köszönöm!
Legalább a gyanúm beigazolódott, a win frissítést késleltetni kell, ameddig lehet... :W

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#32065) king.mp válasza Emperor_ (#32063) üzenetére


king.mp
aktív tag

Az nvme drivert már reggel eljátszottam.
Másik ssd-t kikapom majd és megnézem, hogy egy friss rendszerrel, hogy csak az nvme van bent, mit fog művelni.
De köszönöm! :)

(#32066) king.mp


king.mp
aktív tag

2 lapban próbálva, friss rendszert is húztam fel. smartot egyszerűen nem éri el. többi ssd-vel nincs gond. csak ez szop@t.
Létezhet, hogy brand gépből származó ssd ilyet produkáljon?

[ Szerkesztve ]

(#32067) Doky586 válasza king.mp (#32066) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

HDS smart füle vagy Crystal Disk Info mit mond..? Ha semmit vidd vissza a boltba.

[ Szerkesztve ]

(#32068) king.mp válasza Doky586 (#32067) üzenetére


king.mp
aktív tag

Tárolókapacitáson kívül semmit. még a fw verzióját sem jeleníti meg.

(#32069) Doky586 válasza king.mp (#32068) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Smart nem is adja vissza a tárolókapacitást senkinél..
FW verziót sem kell a smartnak visszaadnia.

Inkább mutass róluk képeket.

[ Szerkesztve ]

(#32070) king.mp válasza Doky586 (#32069) üzenetére


king.mp
aktív tag

No, csak annyi látszik, hogy mekkora a tárhely és mennyi foglalt. semmilyen más infót nem mutat....

(#32071) korren


korren
aktív tag

Sziasztok!

Gondoltam megosztok veletek egy -számomra - érdekességet.

Szoktam vásárolni hwApróról SSD-t, különböző méretű és márkájú, illetve kondíciójú fordult már meg a kezem közt, eddig a számomra átlag, vagy az alatti terheléssel, probléma mentesen.

Legutóbb egy AData SU800 -at vettem, 256 GB-os méretben, gyanúsan kevés, ~150 GB írással. Speciel az AData a személyes kedvencem SSD-k terén.

Vásárlás után szokás szerint az egyik SATA3-as porttal rendelkező gépbe berak, partíció letol, gyorsfomázás, majd, HD Sentinel, SSDLifePro futtat. Kondíció a fenti írás mennyiséggel ofc 100%.
Aztán futtatom a gyáró saját szoftverét, ez esetben AData SSD Toolbox-ot. Kondíció stb. tökély. Aztán csekkolom az esetleges FW update-et, mit ad isten, van rá lehetőség, nem ezen szoftveren belül, hanem a gyártó oldaláról letölve egy Linux-os bootolható pendrive-ot készít, arról boot, majd teljesen automatikusan - megjegyzem profi módon - végbemegy az FW update.

Vissza Windows, fenti eljárás, hasonló sorrenben, erre meglepetten tapasztalom, hogy az SSD-m immár NULLA írással van terhelve, tehát az írt adatmennyiség zeró, kondició persze száz.
Ergo az FW update után akár ez egy új SSD-nek is tűnhet.

Kíváncsiságból egy pár nap elteltével és pár gigabyte írás után a fenti FW update-et megismételtem és láss csodát, újra lett egy null kilóméteresnek tűnő SSD-m.

Lehet csak engem lep ez meg, a tudatlanságom okán, hogy ilyen lehetséges, másrészről nem aggódom túlzottan, korrekt áron vettem az SSD-t, illetve 200 GB TBW-t vállal az AData erre a típusra, ami - gondolom - még így látatlanban is ki fog jó ideig tartani.

Elnézést a hosszúra nyúlt beszámolóért, egyrészt más tanulhat az esteből, illetve ha vkinek van/volt hasonló tapasztalata, kérem ezen a felületen ossza meg velünk.

-I like the misery. -I like this world!

(#32072) Frawly válasza korren (#32071) üzenetére


Frawly
veterán

Néhány modellnél valóban nulláz a számláló firmwarefrissítéskor, míg másoknál nem. A helyedben mégsem aggódnék, hogy az eladó ezzel trükközött, jó eséllyel ő is átlag user volt, aki egyrészt nem hinném, hogy tud erről a lehetőségről, másrészt meg átlag felhasználáskor nem írt rá annyit, hogy azt el kelljen tusolni. Így valószínű, hogy ha csak 150 GB írást mutatott a SMART, akkor annyi írás volt rajta ténylegesen. Ez tipikusan az az írásmennyiség, aminél látszik, hogy megvette, feldobott rá egy Win7-10-et, meg progikat, nyomott 1-2 benchmarkot, és kb. egy hét használat után eladta.

Ha egyébként egzotikusabb SSD-k is megfordulnak a kezed között, írhatnál róluk beszámolót. Főleg a Corsair, Patriot, PSY, Apacer, Intenso, Silicon Power, Teamgroup érdekelne, azokat nem nagyon veszi senki (bár lehet emiatt használtan sem kapod meg), nincs velük tapasztalat. Speckója többnek tűrhetőnek tűnik, de így 0 tapasztalattal megvenni elég vaktában kockáztatás, legtöbbször az áruk sem jobb, vagy nem sokkal az ajánlott modelleknél, emiatt nem próbálja őket be senki, de ez így egyben egy ördögi kör.

(#32073) Emperor_ válasza korren (#32071) üzenetére


Emperor_
addikt

Köszi az infót!
Eléggé ritka jelenség, Kingston-nál volt csak ilyen, ott is talán egy típusnál.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32074) BaLee


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Olvastam, hogy az SSD-k véges ideig tárolják csak az adatokat, egy cikkben azt írták, hogy sok mindentől függ de 3 hónap és 10 év között van ez az időszak. Mondjuk ez arra vonatkozik, hogy energia ellátás nélkül. Én szeretnék venni egy SSD-t adattárolásra, mert a vinyó mindenképpen hangos, erre meg csak ritkán írnék és az fixen ott is maradna, visszaolvasva is ez lenne a helyzet. Ha a gépre rá van kötve akkor áramot is kap.

Érdemes így tárolni az adatokat? Vagy mindenképpen HDD? A tárhely nem szempont mert 100-200gb adatról van szó max amik viszont nem szeretném ha elvesznének.

(#32075) Cobrusz


Cobrusz
senior tag

Sziasztok
Van egy V300-as SSD-m.
Régen win7-en nem volt ilyen lassú, most lett újra rakva a rendszer win10-el.

De olyan lassúnak érzem a méréseket....
Mi lehet a gond?

Köszönöm... :R

(#32076) zsolt501 válasza Cobrusz (#32075) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Valami biztos nem stimmel, mert lassabban olvassa mint írja.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#32077) Cobrusz válasza zsolt501 (#32076) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Most lemértem "0fill" -be.

Ez már jobban nézz ki.
Kíváncsi vagyok mit mondtok rá.... vagy mi lehet a gond... :R

(#32078) zsolt501 válasza Cobrusz (#32077) üzenetére


zsolt501
nagyúr

A 4K-s olvasási sebességek még mindig jóval elmaradnak az írási képességeinél.
Én valami driver problémára gondolok, te telepítettél valami SATA drivert?

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#32079) Cobrusz válasza zsolt501 (#32078) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Asrock oldaláról raktam fel a "Intel Rapid Storage Technology driver and utility ver:15.8.1.1007" drivert... :F

(#32080) weiss válasza Cobrusz (#32077) üzenetére


weiss
addikt

Nincs gond, a V300 az ilyen, főleg az újabb NAND chipes verziók. Enyém még lassabb.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#32081) Doky586 válasza BaLee (#32074) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos még a piramisok kőfalába vésett feliratok is előbb-utóbb elvesztik az információt.

Már gondolkodtam azon is hogy egy HDD vagy egy SSD őrzi meg biztosabban az információt egy 5km-re bekövetkezett Hirosima méretű atomrobbanás után, de senki nem jelentkezett akinek tapasztalata lenne ilyesmiben.. :))

Az SSD prospektusában pedig minimum 1év tápfesz nélküli tárolást garantálnak.

(#32082) Cobrusz válasza weiss (#32080) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Én még akkor vettem mikor kijött kb.... még a gyári firmware van rajta, nem is frissítettem. :F

(#32083) Frawly válasza BaLee (#32074) üzenetére


Frawly
veterán

Ha hosszú távon kell mentést megőrizni, akkor inkább HDD-t vegyél. Abból is van halkabb, kisebb fogyasztású. Az SSD idővel elfelejti az adatot, ha nem használod, ezt általában 1 évig garantálják, ahogy a kolléga írta. Az SSD rendszerlemeznek való, nem adattárolásra, archiválásra.

(#32084) rover45


rover45
senior tag

Sziasztok, hadd kérdezzek :)
Vettem cirka 1 éve, helyben, ismerőstől, használtan egy 120Gb Kingston SSD-t.
A vásárláskor HD Sentinel-lel megnéztem, 95-98% körül volt a kondíciója.
Tökéletesen megy a mai napig egy ritkán (2 hetente egyszer) használt, sokadik gépemben, win10 van rajta.
A minap tettem mellé egy HDD-t is, aminek szerettem volna megnézni az állapotát, akkor szembesültem vele, hogy az SSD kondíciója 27%-ra zuhant.
Ennek mi lehet az oka?

(#32085) Doky586 válasza rover45 (#32084) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mit ír a HDS? (pont azt kitakartad)

(#32086) rover45 válasza Doky586 (#32085) üzenetére


rover45
senior tag

Igen,másolom :)

A lemez felületén található 62 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.
A szektorok javításának számából ítélve a lemez állapota több lépcsőben romlott.
Ezen a ponton a merevlemez garanciális cseréje még nem lehetséges, csak ha a kondíció tovább csökken.
Ajánlatos a merevlemez naplójának bizonyos időközönkénti figyelése. A program itt tárolja az esetlegesen előforduló újabb problémákat.
Az SSD TRIM funkciója támogatva és engedélyezve az optimális teljesítményhez.

Ajánlatos az adatok sűrű mentése az adatvesztés elkerülése érdekében.

(#32087) King Unique válasza rover45 (#32084) üzenetére


King Unique
titán

SSD-khez javasolt lehetőség szerint a HDS-nek mindig a legújabb (5.20) verzióját használni, nem egy eleve régit (4.60)... Ha a legújabb is hibát ír, illetve a tesztjei, valamint a gyártó saját tesztprogramja, akkor lehet ok aggodalomra. A felület tesztelésénél a sötétebb zöld színű blokkok elvileg még nem jelentenek hibát, de olyan értelemben nem is normálisak, hogy azoknál a szokásosnál jóval lassabb az elérés. De, ha most ez az SSD az aktuális rendszermeghajtó, akkor a teszt közben az OS és a programok futása miatt előfordulhat ilyen, amire a teszt előtt a HDS is felhívja a figyelmet.

[ Szerkesztve ]

(#32088) King Unique válasza King Unique (#32087) üzenetére


King Unique
titán

Ja, most nézem az egy destruktív írás teszt, nem szimpla olvasás, szóval az OS és programok valós idejű futása így pláne nem játszik... :D

[ Szerkesztve ]

(#32089) rover45 válasza King Unique (#32088) üzenetére


rover45
senior tag

Az újabb, 5.20 verzióval is szépen lefutnak a tesztek és nem jeleznek problémát :)
És igen, nem erről fut jelenleg a rendszer.

(#32090) Doky586 válasza rover45 (#32089) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Tehát minden rendben? (user error volt?)

(#32091) rover45 válasza Doky586 (#32090) üzenetére


rover45
senior tag

Úgy értem, a kondíció továbbra is 27%, de nincs felületi hiba, a tesztek lefutnak és csak a korábban bemásolt hibaüzenetet kapom.

(#32092) Doky586 válasza Doky586 (#32085) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Most már igazán mutathatnál egy képet az Áttekintés és a Smart fülről (decimális adat-oszloppal).

[ Szerkesztve ]

(#32093) Emperor_ válasza Cobrusz (#32077) üzenetére


Emperor_
addikt

Tennék egy próbát az Intel driver leváltásával.
Jobb oldalon cikk "Gyorstalpaló..." 4.pont.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32094) Cobrusz válasza Emperor_ (#32093) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Mármint csak szimplán töröljem le?

Mértem 1-et az "atto" bench-el...
Itt egész jó eredmények jöttek ki.. :U

[ Szerkesztve ]

(#32095) rover45 válasza Doky586 (#32092) üzenetére


rover45
senior tag

(#32096) Emperor_ válasza Cobrusz (#32094) üzenetére


Emperor_
addikt

Ahogy a doksiban le van írva, úgy tedd vissza a Windows alap drivert. Mérj egyet és látni fogod, hogy van e különbség az Intel féle driverhez képest.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32097) Emperor_ válasza rover45 (#32095) üzenetére


Emperor_
addikt

97 az elhasználódási mutatója. Ez valami HDS bug. Vagy az van, hogy az olvasási hibákat így súlyozza a kondíció számolásakor.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32098) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Érkezett hozzám egy noti, benne egy Kingston SUV400S37/240G típusú SSD-vel, ami egyik napról a másikra a Win7 indítása közben kékhalált dobott. Tudom, nem a legkedveltebb típus, tekintsünk el ettől. Gondoltam sima újratelepítés, de aztán rá kellett jönnöm, hogy vélhetően az SSD adta meg magát. Rádugtam külső meghajtóként egy másik gépre, a meghajtókat látom, de a tartalmukat nem. Formázni nem lehet, a lemezkezelő pedig lefagy, ha az SSD a géphez van csatlakoztatva.

Próbáltam a Kingston SSD Toolbox-szal firmware frissítést, de nem látja a meghajtót.

Egyelőre eddig jutottam, hamarosan kipróbálom, hogy SATA portra dugom, de szerintem ugyanez lesz a helyzet.

A slussz poén, hogy az SSD biztosan garanciális, mert 1 éve vette a tulaj (3 év szokott lenni ezekre), de egy Pesti boltban vásárolta, és vidékre költözött, nem akart foglalkozni vele, illetve a számla sincs már meg. Van esély ilyenkor a gariztatásra?

Köszi a segítséget előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#32099) Cobrusz válasza Emperor_ (#32096) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Visszaraktam ahogy le lett írva... szinte ugyan az :W
Akkor ez ennyit tud... nembaj 970evo m2 lesz a következő váltás :))

(#32100) Frawly válasza Cobrusz (#32099) üzenetére


Frawly
veterán

Amit betettél a (#32094)-ben ATTO benchmarkról screenshotot, az teljesen jó, ott kifutja azt, amit SATA3 SSD-nek tudnia kell. Az NVMe-vel meg hiába kapnál jobb benchmarkeredményeket, ha átlag felhasználásnál nem éreznéd gyorsabbnak.

A SATA driver lecserélésétől nem lesz gyorsabb. Normális driver csak azért kell, hogy menjen a TRIM, de nálad az is megy.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.