Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#32151) Beren válasza Doky586 (#32150) üzenetére


Beren
tag

:D

(#32152) #21092864 válasza Beren (#32147) üzenetére


#21092864
törölt tag

Akkor igen, klónozás első körben :)

(#32153) Beren


Beren
tag

Nos, túl a klónozáson, már az SSD-ről írok. :)
Emperor_ azt írta, tegyek fel egy SSDOK riportot, megszakértitek, így:

[link]

- Ha jól látom, az alignálás rendben (a Macrium intézte).
- ~20 GB hely szabadon van hagyva a 256 GB-ból (az nincs particionálva) - elég ennyi?
- A hibernálást kikapcsolom.
- A virtuális memória egy HDD-n van, azt gondolom, érdemes visszatenni az SSD-re a sebesség miatt.

Kel még valamit bizgetni? :)

Beren

(#32154) King Unique válasza Beren (#32153) üzenetére


King Unique
titán

Az alignálás eleve rendben lehetett, ha Windows 8.1-gyel volt particionálva a telepítés során a HDD. Ami normál esetben nyilván a klónozás után is jó marad, illetve a Macrium szintén megfelelően állítja be.

Az az általánosan vett 10-15% szabad hely az SSD-n lehet particionált területen is, nem muszáj emiatt nem lefoglalt területet leválasztani.

Ha egyáltalán nem használod a hibernálást és a hibrid alvást, akkor ki lehet kapcsolni, de amúgy nem muszáj. Leginkább csak + tárhely felszabadítása végett szokták.

Felesleges a lapozófájlt HDD-re tenni / azon hagyni az SSD állítólagos kímélése miatt, maradhat nyilván az SSD-n. 16 GB RAM-nál amúgy már nem nagyon fogja használni a Windows, de kikapcsolni nem javasolt. Mivel előfordulhat, hogy bizonyos esetekben problémát okozhat a hiánya, illetve egyes külső programok működésénél is. Viszont a 24 GB normál használat mellett nem igazán indokolt és lehetne csökkenteni a méretét, illetve min. és max. értékeket megadni.

[ Szerkesztve ]

(#32155) Beren válasza Beren (#32153) üzenetére


Beren
tag

Közben lett egy AS SSD Benchmark is.

(#32156) Beren válasza King Unique (#32154) üzenetére


Beren
tag

Ahogy az SSD bootol, az gyorsabb, mint ahogy a hibernálásból magához tért a gép, szóval azt mindenképpen kikapcsolom. :)

A lapozófájlt pont hogy vissza akarom tenni az SSD-re. Három HDD van a gépemben, az egyiken a rendszer, egy másikon, egy külön kis partíción volt a lapozófájl, a lemez elején, hogy a lehető leggyorsabb legyen. Viszont az SSD biztos gyorsabb, mint bármilyen HDD, még ha az eleje is... A mérete jó, sőt, néha kevés is, így nem akarom csökkenteni - zenét szoktam írogatni a gépen és amikor betöltök 8-10-15 hangszert, több tíz gigabájtnyi hangmintával, aztán effekteket is pakolok rá, akkor kevés szokott lenni a 16 GB RAM is. Ilyenkor kell a méretesebb lapozófájl.

(#32157) Frawly válasza Emperor_ (#32146) üzenetére


Frawly
veterán

Na, akkor jövök én az újratelepítős mantrámmal :DDD Mert a belakás nem szent. Majd be lesz lakva újra.

(#32156) Beren: így van, az SSD boot nagyságrendben ott van a hibernálási időnél. Ezért nem nagyon éri meg SSD-n hibernálni, hacsak nem elvárás, hogy pont ugyanazokkal a programokkal és megnyitott fájlokkal folytasd.

A lapozófájl mindenképp legyen az SSD-n, de vedd le a méretét. Nem az SSD kímélése miatt, de 16 giga RAM-nál felesleges 8 gigás lapozófájl átlag felhasználás mellett.

[ Szerkesztve ]

(#32158) #21092864 válasza Beren (#32153) üzenetére


#21092864
törölt tag

Annyi szabad hely elég, egy 20-25-öt én is mindig hagyok a 250-es Samsungon.
A hibernálás teljesen kilőhető, ha egyébként nem használod.
Virtuális memóriakezelésnél állítsd be, hogy a Windows maga menedzselje, és ennyi, ügyes, megoldja.
A 8.1 már szépen kezeli mindenféle trükközések nélkül is az SSD-ket. Igazából már a 7-től rendben van.

(#32159) Beren válasza Frawly (#32157) üzenetére


Beren
tag

Az újratelepítés jó dolog, másfél-kétévente végig szoktam zongorázni, de most sok a munkám, nincs rá idő, a klónozás meg már meg is van. :)
A lapozófájlról már írtam, hogy nem csak Office-internet vonalon üzemel a gép, a zeneszerkesztéshez a világ minden memóriája is kevés. Ráadásul időnként el kell indítanom egy-két virtuális gépet (a munkámhoz kell), az is harapja a RAM-ot rendesen, szóval kell az a 24 GB...

(#32160) Beren


Beren
tag

Kösz mindenkinek, a gépem hasít, mint a zsírozott villám. :DDD

(#32161) #32191744


#32191744
törölt tag

Sziasztok!

Van egy 3 hónapos Dell 7577-es típusú laptopom, amiben egy 256 GB-os SSD muzsikál.
Ezen van minden (Win10, 4 játék, stb)

A mai nap megnéztem, és 4 nap 12 óra alatt 1,11 TB-t mutatott Összes írt adatmennyiségnél.
Keresgéltem picit, majd írták itt ott hogy 130 nap alatt ír 4 TB-ot nekik.

Mi lehet a probléma? :F

(#32162) #21092864 válasza Beren (#32160) üzenetére


#21092864
törölt tag

:C :K

(#32163) Emperor_ válasza Beren (#32160) üzenetére


Emperor_
addikt

:)

A következő lépés lehet a RAM bővítés :K .

AdriánS
Le kell ülni a gép elé fél órára és kifigyelni az erőforrás figyelőben, hogy mi ír ipari méretekben az SSD-re.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32164) #21092864 válasza #32191744 (#32161) üzenetére


#21092864
törölt tag

Hányszor van ki-be kapcsolva?
Ez valami cache file, vagy hibernáció, vagy ilyesmi lehet. Bár nem sok a négy teleírás, de valami tényleg üti szegényt.

(#32165) bb.bocs


bb.bocs
őstag

sziasztok. samsng pm851 és 871 között mi a kül?

(#32166) El-Telya


El-Telya
csendes tag

Sziasztok.Lehetséges hogy egy régi alaplap(M4A785TD-V EVO)amelyen nyolc éves a "legújabb"bios nem ismeri fel az Adata SU650 SSD meghajtót?Pontosabban csak 1GB-os nak írja, a win10 nem engedi formázni.

(#32167) Frawly válasza #32191744 (#32161) üzenetére


Frawly
veterán

A PM961-et nem ismerem, de ötletem van. Néhány SSD típus nem a szokásos 512 szektoros mértékegységgel számolja az írásokat. Ezt a HDS meg egyéb progik félreértelmezik, és irreális írási statisztikákat jelenítenek meg.

Így próbából másolj rá fel 20-25 GB adatot, előtte és utána is írd fel a számlálót a HDS SMART füléről a megfelelő oszlopból. Majd hasonlítsd össze mennyivel emelkedett, tényleg annyi-e a különbözet, amennyit felmásoltál rá.

(#32168) bb.bocs


bb.bocs
őstag

fura, úgy néz ki hogy az msatás pm 851 olvasásban gyorsabb mint a 871es msatás. (számból arra gondolna az ember hogy a magasabb a gyorsabb.)
pm871msata:
540/280

pm851msata:
540/380
ergo a 851 olvasásban jobb mint a 871 :)

(#32169) #32191744 válasza Frawly (#32167) üzenetére


#32191744
törölt tag

Kipróbálom azokat, amiket írtatok, köszönöm. :R

A windows 10-nél a "leállítás" inkább egyfajta hibernálás. (gyorsabb indítás miatt). <-- Lehet, hogy ez miatt írt annyi adatot, nem? Ugyanis feladatkezelőnél ha rámegyek arra a fülre, hogy Teljesítmény, akkor azt írja, hogy az indítás óta eltelt idő: 12 nap 1 óra 37 perc xy másodperc. What?
Tehát minden leállításnál hibernálásba rakta magát, azért, hogy gyorsabban bootoljon? Ezáltal az adatmennyiséget minden egyes alkalommal újra és újra kiírja az SSD-re?

Vagy csak simán félrevezetnek az innen-onnan olvasott cikkek? :W

(#32170) DoItYourself válasza Frawly (#32167) üzenetére


DoItYourself
addikt

Nincs vmi másik, megbízható szoftver a HDS helyett? Az SSDOK is elég régi, a Toshiba XG5-öt nem ismerte fel.

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#32171) Frawly válasza #32191744 (#32169) üzenetére


Frawly
veterán

Az biztos, hogy nem amiatt van ennyi írás, de kipróbálhatod, a Gépházban kell kikapcsolni, Gyorsindítás vagy mi a görcs a neve. Néha nagyobb frissítések alattomos módon visszakapcsolgatják.

Sokkal valószínűbb, hogy más mértékegységben számolja el az írásokat, mint azt a HDS várná. Vagy valami bugos program a háttérben vadul írási loopba került, ezt a Feladatkezelőben tudod nézni az Írás oszlopot bekapcsolva.

Mindenesetre gyorsan járj a végére, mert az 1 TB-os írás még nem sok, még időben kivédenéd a helyzetet. Van, aki csak 300-600 TB-os írás után veszi észre, hogy túl sok lett az írás, akkor már megette a fene az egészet.

(#32170) DoItYourself: nem tudok róla, de ha találsz ilyet, ne tartsd magadban. Elvileg bármilyen progi megfelel erre a célra, amelyiknek van SMART kijelzése, de emellett szükséges, hogy legyen SSD adatbázisa is, különben neked kell bogarászni a SMART értékeket, meg eldönteni melyiknél melyik oszlopot kell nézni, és mit hogy számol el. Néha megtévesztő tud lenni, utána kell olvasni.

[ Szerkesztve ]

(#32172) Emperor_ válasza El-Telya (#32166) üzenetére


Emperor_
addikt

Azt nem írod, hogy működő oprendszer alól nézed vagy mi módon...
A lap SATA2-t, AHCI-t tud. Elvileg simán mennie kéne benne a SSD-nek.
Lehet SATA vezérlő hibás, lehet az SSD, stb.

1) másik gépben kipróbálni.
2) A BIOS-ban van lehetőség AHCI módra állítani a SATA portot, azt be kéne állítani. Ez esetben a oprendszert le kéne húzni, mert ha nem ebben a módban volt telepítve a win, akkor nem fog elindulni.
3) Telepítés előtti olvasnivaló

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32173) Pete1


Pete1
tag

Sziasztok,
Azt meg tudná mondani valaki, hogy mitől van az, hogy a Windows 1803 telepítése óta a TRIM inaktív?
Mit kell beállítani, telepíteni hozzá, hogy működjön? Vagy meg kell várni a windows frissítést?

(#32174) Pete1


Pete1
tag

...Bocs, azt nem írtam, hogy Intel Z170 apalap.....

(#32175) Minstrel válasza Pete1 (#32173) üzenetére


Minstrel
senior tag

Ugyanez van nálam is, azért néztem be ide, hogy megoldást keressek. Bekapcsolom a paranccsal, akkor a HD sentinel írja is, de következő ki-bekapcsolásnál már újra inaktív.

(#32176) Emperor_ válasza Pete1 (#32173) üzenetére


Emperor_
addikt

Tessék!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32177) Pete1 válasza Emperor_ (#32176) üzenetére


Pete1
tag

Szia,
Köszönöm a választ! Ezek szerint minden rendben, csak a HD Sentinel mutatja rosszul?

(#32178) El-Telya válasza Emperor_ (#32172) üzenetére


El-Telya
csendes tag

Próbáltam először a linkelt leírás szerint,a bios is és win10 telepítő is csak 1Gb-nak írta.Utána Win alól is megnéztem (másik meghajtó-hdd)ott is ugyanaz 1Gb,formázni nem tudta.Át tettem a laptopba az ssd-t az jól látta,simán telepítette a Win-t.A laptopból kivett Kingston Hyper Fury-t viszont egyből felismerte az alaplap,simán települt.Tehát valamiért az Adata-t nem ismerte fel a lap.Végül is minden jó lett csak meg kellet cserélnem az ssd-ket.

(#32179) Emperor_ válasza El-Telya (#32178) üzenetére


Emperor_
addikt

Minden jó, ha a vége jó :) .

Elég ritka az inkompatibilitás alaplap és SSD között...Esetleg az Adata-nak jelezheted a problémát, hátha kiadnak firmware javítást.

Pete1
Igen, de csak a win 1083 frissítés után.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#32180) #32191744 válasza Frawly (#32171) üzenetére


#32191744
törölt tag

A hibernálás lesz a tettes szerintem, most hogy letiltottam, egyből normálisan írja, hogy mennyi ideje megy a gép (5 perce). Eddig 12 napot írt. (Tehát 12 napja volt "bekapcsolva") :W
Csak az írhatott annyi adatot az SSD-re, mert figyeltem a feladatkezelőt is, és semmi..

Köszi Winfos.. :W :W

(#32181) Frawly válasza #32191744 (#32180) üzenetére


Frawly
veterán

Garantálom neked, hogy nem ez volt a probléma. Túl sokat nem ír a fast boot félhibernálása, mivel nem full hibernálást csinál. Szépen futtasd a szokásos programjaidat, mellette hagyd megnyitva a feladatkezelőt, erőforrásfigyelőt, és néz melyik folyamat mennyit ír. Semmit ne zárj be, és a gépet se kapcsold ki napokig. Hadd gyűljön az írási statisztika.

4 nap alatt 1 TB írás még teljes hibernálásnál is sok, az azt jelentené, hogy 16 GB RAM és 8 GB swap mellett is naponta 10× kapcsolod ki/be a gépet, ami kicsit soknak tűnik.

(#32182) DoItYourself válasza Minstrel (#32175) üzenetére


DoItYourself
addikt

Ellenőrizd le egy rendszergazdai parancssorból is:
Windows gomb - cmd - jobbgomb, futtatás rendszergazdaként

fsutil behavior query DisableDeleteNotify
(CRTL+C, a parancssoros ablakban pedig jobbgomb a beillesztés)

Ha 0 az eredmény, akkor a trim be van kapcsolva.

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#32183) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Egy 4 éves Crucial M500 mostanában jár 99%-os állapotnál. 1,2 TB körüli írással.

Ezt még igen kár volna cserélni nem? Mennyit bírnak ezek praktikusan?

A fura az, hogy a HDS naplója szerint ilyen fura módon csökkent az állapota, míg majd beállt 99%-ra.

[ Szerkesztve ]

(#32184) Anonymus23 válasza csubuka (#32183) üzenetére


Anonymus23
veterán

Azonnal dobjad kifelé...
4 évesen már 99%-os??? :Y
Az már majdnem sz@r...

:DDD ;]

;) - The Power of the Light Side

(#32185) csubuka válasza Anonymus23 (#32184) üzenetére


csubuka
addikt

Jó-jó értem én. Csak gondoltam rákérdezek, hogy ez rendellenes-e. Az Intel 520-am százas 5,5 TB írással szintén 4 évesen, és az az etalon :D

Valamint vinyós beidegződésem, hogy ha csökken a kondíció, akkor az kuka, mert ott gyorsan tudnak gondok lenni és nincs értelme rizikózni. SSD-knél azért erősen más ez.

*Meg érdekes, hogy ingadozott a kondíció egy időben a napló szerint, olyat még nem láttam.

[ Szerkesztve ]

(#32186) Doky586 válasza csubuka (#32183) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ha ez 2017-ben történt akkor miért most mutatod..?

(#32187) csubuka válasza Doky586 (#32186) üzenetére


csubuka
addikt

Mert most költöztetem Édesanyám SSD-jét egy új gépbe és most láttam, hogy nem 100%-os és még ilyet is produkált a naplóban, szóval most kell eldöntenem, hogy csere-e vagy maradjon :-)

[ Szerkesztve ]

(#32188) Anonymus23 válasza csubuka (#32185) üzenetére


Anonymus23
veterán

Én ilyen tekintetben nem nagyon adok a HDS-re, mert eléggé függ adott esetben az éppen telepített win drivertől vagy frissítéstől is. HDD esetében tökéletes, de SSD-nél nekem a CrystalDiskInfo jött be a legjobban, ez még az én OEM SSD-ből is ki tud olvasni minden szükséges adatot.

Sokkal esélyesebb, hogy az SSD majd valamikor hirtelen vezérlő elhalálozás miatt egyszer csak tényleg kuka lesz, de onnantól kezdve azt már semmi sem hozza vissza.
Én csak rendszert és telepített játékokat tárolok rajta, fontos adat nincs rajta ami ne lenne folyamatosan mentve máshova is. Nekem 1,5 évesen kb 6TB írt, és 30TB olvasott adattal is 99%-os...
Szóval jól haladsz ;)

;) - The Power of the Light Side

(#32189) Doky586 válasza csubuka (#32183) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Gyere vissza 40év múlva (amikor már 1-re csökkent) és akkor megbeszéljük mit tegyél.. :C

(#32190) csubuka válasza Anonymus23 (#32188) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a magyarázatot! Ránézek majd akkor másik progival is.

Majd mondom Édesanyámnak hogy óvatosan tárolja rajta a fontos dolgokat.

(#32189) Doky586: Értem, nem fogom túlaggódni. Csak gondoltam, ha már belenyúlok legyek alapos. Meg kérdezni nem árt. De cserélni felesleges kiadás lenne.

(#32191) Frawly válasza csubuka (#32183) üzenetére


Frawly
veterán

Az szörnyű csökkenés. Ilyen ütemben már csak 396 éve lenne hátra. Persze nem lesz annyi, mivel hivatalosan 72 TBW-t adnak meg rá, de még azzal számolva is 236 év jönne ki. Igazából ennek a vesztét is a vezérlő fogja okozni úgy kb. 10 év alatt, amiből elment 4, de még így bírni fogja hosszú évekig, valószínű előbb fogod lecserélni, mert túl kicsi lesz, de utána is be lehet fogni még régebbi gépekben vagy pendrive-nak.

Persze az is igaz, hogy ez hihetetlenül alacsony írási statisztikával van számolva, a 4 év alatt 1,2 TB az mindössze 861 mega(!)bájt per nap, ezzel szerintem te vagy a negatív rekorder a topik történetében, a második a múltkori kolléga napi 3,8 GB írással. Ez a 861 MB windowsos felhasználásnál nem reális napi használat mellett, max. csak Linuxon, ha nem nagyon használod semmire a gépre, csak az OS fut rajta.

Ha lenne rajta valami kímélő beállítás (átrakott swap, cache, kikapcsolt prefetch) azt kapcsold ki, tedd vissza default beállításra, minden legyen bekapcsolva, minden írás az SSD-re menjen. A vezérlő élettartama úgyis fix, így arra érdemes gyúrni, hogy mire eléri ezt, addigra minél több írást vegyél ki belőle, ne maradjon a cellákban túl sok bent hagyott írási lehetőség potyára.

(#32192) Doky586 válasza Frawly (#32191) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ezért javasolta a 40 évet, mert ha akkor tudok vele beszélni akkor nagyon boldog lennék (boldog lennék hogy élhetek addig), de ha 100 év múlva jön ahhoz már nem elég a fórum, ahhoz biztos szeánsz kellene.. :U

(#32193) csubuka válasza Frawly (#32191) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen! :R

A másik rekorder is én voltam, csak ez meg az Édesanyám :-)

Ő még kevésbé hajtotta a rendszert.

Értem, szóval ilyen felhasználás mellett kár aggódni, mert a vezérlő lesz a fő problémaforrás, aminek az élettartama eszerint főképp bekapcsolási idővel arányos vagy akár a ki-be kapcsolások számával.

(#32194) #21092864


#21092864
törölt tag

Tényleg a ki-bekapcsolások ölik a vezérlőt, és ezáltal az SSD előbb pusztul?
Én naponta tízszer kapcsolgatom, ha már 15 másodperc alatt bootol, akkor minek menjen, ha fél órára nem vagyok gépnél?
A végén kiderül, hogy ezzel ölöm meg :F

Értem, köszönöm :D

[ Szerkesztve ]

(#32195) csubuka válasza #21092864 (#32194) üzenetére


csubuka
addikt

Hmm, ez csak egy ötletelésem volt, abszolút semmi alapja nincs, kérdőjelet kellett volna mögé rakni.

[ Szerkesztve ]

(#32196) Frawly válasza #21092864 (#32194) üzenetére


Frawly
veterán

A napi 10 bekapcsolgatás kicsit soknak hangzik, de még talán elmegy, szerintem annyitól nem lesz baja. A túl sok bekapcsolgatás egyik hardvernek sem tesz jót, még a tápnak sem.

Ahogy az esetleírások beszámolnak róla, sem a ki/bekapcsolgatások száma, sem az üzemóra, sem az SSD-re írt adatmennyiség nem annyira meghatározó a vezérlőre nézve. Még a hőmérséklet sem. Egyedül a vezérlő öregedése, ami még akkor is bekövetkezhet, ha elteszed fiókba, vagy kikapcsolt állapotban van hozamosabb ideig a gépben, vagy a bolt, raktár polcán áll. Én emiatt nem vennék túl sok éves SSD-t, hiába 0 km-es, nincs rajta sok írás, a vezérlő öregedhet kikapcsolt állapotban is. Kivéve, ha van rajta gari, mert akkor ha kimúl, van hová fordulni.

Szóval ha megvetted, használni kell. Nem kímélni. Ha nem kell a gép nyugodtan kapcsold ki. Nyilván egy ésszerű szinten kell maradni a napi ki/bekapcsolgatásokkal, de nem kell kímélni.

(#32197) arn


arn
félisten

ha mar lud, legyen kover(ebb)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#32198) Cobrusz válasza arn (#32197) üzenetére


Cobrusz
senior tag

Evo mennyire melegszik? :B
250EVO-t szeretnék mostanság venni...
:R

(#32199) Doky586 válasza arn (#32197) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Mennyire melegszik fel egy több perces írásteszt alatt?

(#32200) arn


arn
félisten

mindegyik elegge melegszik... de a tesztekben benne van minden :) ezt csak azert tettem be, mert azonos evot es prot ritkabban latni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.