Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#28951) #74018560 válasza Emperor_ (#28950) üzenetére


#74018560
törölt tag

Gondolom mindegy melyik IC-re dugom a SATA-t, nem? :F [link]

Meg lehet hülye kérdés, de USB 3.0-ra nem lenne érdemes rádugni valami átalakítóval? :F

(#28952) xuldar válasza #74018560 (#28951) üzenetére


xuldar
őstag

Az alaplapod leírásában nem látok Sata3 portot, egyébként az értékek jók. USB-ről nem tudom, bootolna-e az SSD-n lévő rendszer, de lényegesebb, hogy nem menne a TRIM, ami fontos az SSD egészségének.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#28953) King Unique válasza #74018560 (#28951) üzenetére


King Unique
titán

Ha USB-s megoldással csatlakoztatod, akkor nem fog róla bootolni a meglévő Win10 és jelenlegi állapotában csak adattárként tudod használni. Ha USB-n csatlakoztatva akarod róla futtatni a rendszert, akkor eleve a beépített WTG, vagy ahhoz hasonló egyéb megoldás szerinti telepítés szükséges.

Egyébként USB 3.0-n akkor lesz gyorsabb a SATA2-nél, ha az USB-chip SATA3 alapú és tud UASP-t, amely utóbbit az OS is támogatja. De akkor még ott van pl. a fórumtárs említett TRIM, amelynek működése amúgy is kérdéses.

[ Szerkesztve ]

(#28954) Doky586 válasza #74018560 (#28949) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha érezhetően gyorsabbat akarsz (mert nem elég a mostani) akkor veszel új (legújabb) alaplapot+procit+ramot is. Minden más megoldás a gyakorlatban érzékelhetetlen növekedést fog csak hozni, legfeljebb a szintetikus tesztjeid javulhatnak.
Próbálkozhatsz még sata3 pcie kártyával is, de gond lehet hogy nem biztos hogy bootolni fog róla.

(#28955) #74018560


#74018560
törölt tag

Köszi mindenkinek a válaszokat! :R

(#28956) Emperor_ válasza #74018560 (#28951) üzenetére


Emperor_
addikt

A lapodon csak SATA2-es csatoló van, de ezen ne aggódj, mert hétköznapi használatban nincsen észrevehető különbség köztük (SATA2<>SATA3). A többi kérdésedre kaptál választ a kollégáktól.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28957) Jimmy8


Jimmy8
senior tag

Sziasztok!

Az normális dolog, hogy ha a hyperx savage ssd-mről nagyobb mennyiségű adatot törlök (pl 2db 4GB-os film, esetleg többszáz fotó), akkor annyira megfogja a rendszert (Win 7 64 bit), hogy a gépen semmit nem tudok csinálni? A lemezhasználatot ekkor 100%-nak mutatja. A TRIM parancs működik.

(#28958) Doky586 válasza Jimmy8 (#28957) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem a méret a lényeg hanem a darabszám. 2db file tuti nem akasztja meg, de millió db 4kB file törlése akár pár (tized)másodpercig is eltarthat. (Hdd-n pedig percekig)

(#28959) Jimmy8 válasza Doky586 (#28958) üzenetére


Jimmy8
senior tag

Sajnos nem csak 1-2 másodperc, van mikor 20-30 másodperc is.. :(
Pl. 400-500db 3-4MB-os fotó törlésekor.

[ Szerkesztve ]

(#28960) Doky586 válasza Jimmy8 (#28959) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Próbáld ki másik OS-el is (pl pendriveos linux), ha ott nem jelentkezik akkor tuti semmi köze az SSD-hez. Rakd pl újra a wint.

(#28961) xuldar válasza Jimmy8 (#28957) üzenetére


xuldar
őstag

Én valami rezidens vírusirtóra vagy malware-irtóra gyanakodnék, azok szokták megfogni a törlést/másolást, mert mindent ellenőriznek.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#28962) Jimmy8 válasza Doky586 (#28960) üzenetére


Jimmy8
senior tag

Köszönöm a választ, kipróbálom :K

(#28961) xuldar : Neked is köszi :) . Avast Free-t használok.

Azért itt az ajánlott adattábla is, hátha találtok rajta valami "gondot":

[ Szerkesztve ]

(#28963) Doky586 válasza Jimmy8 (#28962) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Így biztosabb lehetnél hogy nem ezzel van gond:

(#28964) nagybá


nagybá
senior tag

Üdv Mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne, hogy amennyiben nem windows-t szeretnék telepíteni most vásárolt (Samsung 850EVO) SSD-re, hanem simán csak programokat szeretnék rá telepíteni, mi a teendó? Leszedtem a Magician-t is, de nem igazán látom, hogy ott mit kellene csinálni.
Eszközkezelő felismeri az SSD-t.
Azt hittem, hogy ezt is lehet formázni, mint az HDD-t és utána mehet rá az adatpakolás.

Válaszotokat előre is köszönöm!

(#28965) Ribi válasza nagybá (#28964) üzenetére


Ribi
nagyúr

És nem úgy volt?
Nem tudtad formatálni?

(#28966) Vakegérke válasza nagybá (#28964) üzenetére


Vakegérke
veterán

Szia!

Minden további nélkül formázható. A lemezkezelőben adj neki betűjelet, aztán hajrá.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#28967) nagybá válasza Vakegérke (#28966) üzenetére


nagybá
senior tag

Oké, akkor csak a lemezkezelőt, kell megtalálni :D
Köszi!

Megvan, nagyon szépen köszönöm a segítséget, most formázza :)

[ Szerkesztve ]

(#28968) Vakegérke válasza nagybá (#28967) üzenetére


Vakegérke
veterán

Szívesen. Használd egészséggel a gépedet. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#28969) Adams15


Adams15
aktív tag

Sziasztok!

Rossz topikba írtam a gondomat korábban. :DDD Erre esetleg tudtok valamilyen megoldást, javaslatot?
:R [link]

(#28970) Emperor_ válasza Adams15 (#28969) üzenetére


Emperor_
addikt

Mutass lécci egy képernyőmentést a "Details" gombra kattintva!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28971) Adams15 válasza Emperor_ (#28970) üzenetére


Adams15
aktív tag

Szerk.: A details rész is ott van, közvetlenül a fő ablak alatt!

[ Szerkesztve ]

(#28972) mm779


mm779
tag

Sziasztok!

Káros-e az SSD-nek élettartam szempontjából ha a virtuális gép(ek)et futtatok rajta?

Ugye ha tárhelyet allokálok az SSD-nek (pl. 50 Gb-ot), akkor az egy állandó blokk lesz az SSD-n, plusz nem tudom, hogy a TRIM funkció ilyen esetben hatásos-e. A host operációs rendszer Windows 10, a VM-ek pedig Linux / Windows 7,10-ek lennének.

(#28973) Emperor_ válasza Adams15 (#28971) üzenetére


Emperor_
addikt

Valóban :U . Képernyőmentésekhez vagyok szokva :D , nem vettem észre.

Az egy rendszerpartíció, nem számít, hogy nem jó az allignálása. Evvel a tool-lal rendbe tudod hozni, úgy emlékszem: [link]

Ha nem megy, akkor egy MBR-es partíciót készíts és az rendben lesz!

(#28972) mm779
Attól még a háttérben folyik a cellák pakolgatása. Károsnak nem káros, de komolyabb írási terhelhetőségű SSD-t igényel. Milyen SSD-d van?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28974) mm779 válasza Emperor_ (#28973) üzenetére


mm779
tag

Ilyen SSD-m van: CRUCIAL 275GB MX300 SATA3 2,5"

Alapvetően valamilyen Linux-os VM-et futtatnék rajta szoftverfejlesztéshez.

(#28975) Adams15 válasza Emperor_ (#28973) üzenetére


Adams15
aktív tag

Köszönöm a segítséget! Ez elvileg megoldja a szerintem relatíve gyors kondíciócsökkenést is?

[ Szerkesztve ]

(#28976) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Most néztem az ssd-m és azt írja, hogy pár napja használom... pedig több mint egy éve.
Mivel ellenőrizzem, hogy rendes adatokat kapjak?

Laptopban van.
[ Szerkesztve ]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#28977) storm4 válasza Vangelis (#28976) üzenetére


storm4
aktív tag

....és, ha frissebb sentinellel nézed? ;)

Bocsássunk meg ellenségeinknek,de nevüket soha ne felejtsük el! A sebek a múltra emlékeztetnek,de nem kell meghatározniuk a jövőt.

(#28978) Emperor_ válasza mm779 (#28974) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezek a gyári adatok:
275GB drive: 80TB Total Bytes Written (TBW),
equal to 43GB per day for 5 years

Véleményem szerint a MX300 erre a célra karcsú. (Az MX300 ajánlott SSD, gyakran ajánljuk opredszer és játékok alá.)
Persze minden a felhasználás intenzitásától függ. Azt javaslom, hogy fél évente nézz rá, hogy mennyi az írás rajta. Illetve 1 hétig vizsgáld meg, hogy mennyi írást kap.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28979) Emperor_ válasza Adams15 (#28975) üzenetére


Emperor_
addikt

Samsung SSD-knél előfordul, hogy pár nap után leesik 99%-ra, ez nem gond, így viselkedik. Ha rohamos kondícióromlást tapasztalánál, akkor jelentkezz újra!

Olvasnivaló.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28980) Adams15 válasza Emperor_ (#28979) üzenetére


Adams15
aktív tag

Fuhh, köszi! :R

(#28981) Vangelis válasza storm4 (#28977) üzenetére


Vangelis
nagyúr

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#28982) Frawly válasza mm779 (#28972) üzenetére


Frawly
veterán

Nem káros. Nyugodtan virtuálgépezhetsz rajta. Nekem is MX300 van, és csapatom rajta a virtuálgépeket és a torrentet is, és még mindig 100%-os a kondíciója, igaz még csak 3 hónapos, de akkor sem ment le még 99-re se. Hamarabb fog elavulni a meghajtó, meg hamarabb fog a vezérlő behalni, minthogy a sok írás miatt elhasználódjanak a cellák az adatterületen.

(#28983) Frawly válasza Emperor_ (#28978) üzenetére


Frawly
veterán

Napi 43 giga nagyon sok, normál virtuálgépes fejlesztés ennek töredéke sincs. 43 gigából naponta kétszer újra lehet húzni kompletten az egész virtuális gépet a 0-ról. Nyugodtan lehet, bírja az MX300.

(#28984) Solymi81


Solymi81
aktív tag

Sziasztok,

Egy-két nappal ezelőtt a Win elkezdett hibaüzeneteket kidobni, hogy rossz az SSD-m.
Megnéztem HDS-ben és 0%-os a kondíció, 315TB írt adattal, 122 nap alatt.

Semmi extra dolgot nem futtatok a gépen, torrent is HDD-re van irányítva.
A Feladatkezelő I/O írásnál a legmagasabb értéke a Firefoxnak volt 490,000 körüli értékkel ill. az Egyéb I/O műveleteknél olyan 200,000, de ennyit a Feladatkezelő is elvisz meg egy-két program, mint pl. MSI Afterburner vagy a Logitech Gaming Softwer.

Csatoltam képet is: [SP920 kondíció hiba]

Ismeretlen eredetű programot, folyamatot nem találtam, NOD32 se jelzett semmit.

Érdemes FW-t frissíteni vagy vmi malware keresőt futtani (melyiket?) vagy küldjem el a képet a boltnak is ahol vettem, hogy cseréljék?

[ Szerkesztve ]

(#28985) mm779 válasza Frawly (#28982) üzenetére


mm779
tag

Köszi szépen a segítséget!

(#28986) Emperor_ válasza Solymi81 (#28984) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezen nem segít semmi. Ennek a típusnak nincsen írási limit a garanciájában, ki kell hogy cseréljék.

Egy furcsaságot látok, hogy az Adata saját progija nem jelez semmi problémát.

Ez az írás mennyiség elképesztően sok, ha megkapod az újat akkor ki kéne deríteni, hogy mi írt ennyit.

Mutatom a rendszer SSD-met, 2014. november 4-e óta használom. Kapja az ívet, játék, a kölykök yt-oznak ezerrel, stb.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28987) Csorbi válasza Solymi81 (#28984) üzenetére


Csorbi
addikt

Én az 1.14-es fw-t azért még rádobnám...

(#28988) Emperor_ válasza Frawly (#28983) üzenetére


Emperor_
addikt

A VHD fileok folyamatos matatása, visszaírása sok írással jár, szorozva a gépek számával. Meg kell nézni mennyi az annyi a valós felhasználás során.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28989) tpeter77 válasza Adams15 (#28980) üzenetére


tpeter77
addikt

az én Evo 850-esem közel 10 hónapja használom, eddig 1.8TB írt adat van rajta, power on time 67 nap, és 99% a kondició.

(#28990) Solymi81 válasza Csorbi (#28987) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Azt hogy lenne érdemes csinálni, mert ahogy nézem a frissítés töröl minden adatot az SSD-ről.
Ha csinálok rendszer visszaállító pontot/biztonsági mentést, akkor az FW marad az új?

(#28991) Solymi81 válasza Emperor_ (#28986) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Annyival még kiegészíteném, hogy nem 122 napos az SSD, hanem 1 éves. Igaz ez nem oszt, nem szoroz.
Rémlik mintha egyszer nem ismerte fel indításkor, de aztán ment minden rendesen.

3 év garit vállalt a bolt az SSD-re, ha a FW frissítés nem működik, akkor marad a bevitel.
Remélem nem lesz probléma a garizással és nem fog sokáig tartani.

(#28992) Frawly válasza Solymi81 (#28984) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nagyon durva. Naponta 2,64 TB-nyi írásra jön ki. Ennyinek nem kéne észrevétlennek maradni. Ilyen brutális írásokat pont hogy bugos szoftverek szoktak okozni, olvastam már Firefox egyes hibás kiadásairól, meg volt múltkor valakinél valami gaming controller progi, ami valami logolás miatt extrém mértékű írást produkált, szép lassan, alattomosan ment egész nap a háttérben, kezdetben nem is volt gyanús, csak a Feladatkezelő erőforrásfigyelőjével lehetett kiszúrni hosszútávon. Annak az SSD-nek reszeltek, de okulásképpen azért a helyedben ránéznék, hogy mi fingatta így ki.

Az esetedben az is furcsa, hogy 315 TB sok ugyan, de mivel az SP920 MLC-s SSD, ezért annak 1-2 ezer TB-os nagyságrendig bírnia kéne a stressztesztek szerint. Ez sehogy nem áll össze, főleg, hogy írod, hogy TRIM meg minden van rajta, torrentet sem kap, meg semmit.

Szerk.: látom írtad, hogy 1 éves az SSD, nem 122 napos. Ez esetben is nagyon sok, napi átlag 883,7 GB-nyi írás. Ez még torrentes léptékkel is sok, akár csak HDD-re ennyit összetorrentezni naponta.

[ Szerkesztve ]

(#28993) Solymi81 válasza Frawly (#28992) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Mit kellene keresnem vagy néznem? I/O írást csak? És mekkora értéket?
Van vmi program ami logolja, hogy mennyi adat lett írva összesen?
Vagy esetleg vmivel az SSD-ből kinyerni, ha van belső monitorozója?

A szoftvereket néztem, FF I/O értéke felment 900,000 környékére is, gondolom tovább is.Egyéb I/O-ban Feladatkezelő és a Total Commander is bőven 1,200,000 felett volt, szóval gondolom ezek az értékek normálisak.

Ettől függetlenül, gondolom a boltnak cserélnie kellene az SSD-t, miután bevizsgálták(?).

(#28994) Csorbi válasza Solymi81 (#28990) üzenetére


Csorbi
addikt

Dehogy töröl, hol olvasol ilyet? :F
Itt a munkahelyemen megcsináltunk már vagy 100-at...letöltöd a fw-t, lefuttatod, és amikor végzett, újraindítod a gépet. Ennyi.

(#28995) Solymi81 válasza Csorbi (#28994) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Nekem is fura volt a dolog, de ez van leírva a hivatalos pdf-ben amit az új FW mellé tettek
Teljesen mindegy amúgy, csináltam mentést a lemezről, ha törli, hát felrakom újra.

Kíváncsi vagyok, hogy ez az FW megold(hat)a-e a dolgot.

(#28996) Execᵀʰᵀˢ


Execᵀʰᵀˢ
tag

Egy kérdés, mi történt, hogy így megszaladtak az árak? Egy éve még lehetett kapni 20-25k között Samsung 750/840-eset (120 gigásat), most meg többnyire csak 250-eset látok, persze drágábban.

(#28997) dugo_ válasza Execᵀʰᵀˢ (#28996) üzenetére


dugo_
veterán

Megborult a NAND piac már jó ideje a nagy kereslet miatt, azért drágul minden, amin memória van.
Egy éve se volt normális, hogy 20-25k legyen egy 120-as... Ennyiért vettem 3 éves is. :D

(#28998) Csorbi válasza Solymi81 (#28995) üzenetére


Csorbi
addikt

Nem tudom most épp megnézni a PDF-et, mert a support oldaluk karbantartás alatt áll, de nem azt írja, hogy törölHETI? Mert az nagyon nem ugyanaz :) Nyomokban mogyorót tartalmazHAT! :D

(#28999) Solymi81 válasza Csorbi (#28998) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Ott van az, csak google-ben kell rákeresni és elérhető :)

Ezen lepődtem meg én is, elolvastam párszor, hogy biztos, jól értem-e.

"Updating the firmware will clear the data stored in the SSD. It is extremely important that you back up your data before updating the SSD firmware"

Lehet a javítás miatt van, esetleg a biztonság kedvéért írták így.

- Improvement for SSD unstable in BIOS by adding free block checking flow.

(#29000) Csorbi válasza Solymi81 (#28999) üzenetére


Csorbi
addikt

Mondanom sem kell, ez a túlbiztosítás túlbiztosításának a túllihegése, ezzel a gyártó máris bevédte magát, ha neadjisten történne valami malőr. Ettől függetlenül, mindig legyen biztonsági mentés mindenről. Mindig.
De hidd el, normál esetben nem töröl semmit. Elég sokat megcsináltam már, rengeteg SP920-at használunk a cégnél. Olyan ez, mint a BIOS frissítés...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.