Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#29701) MasterMark válasza Mr.C (#29700) üzenetére


MasterMark
titán

Linux alatt viszont semmi sem látja?

Itt kapni (nem reklám) PCI-e átalakítót, de ez miben segítene?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#29702) Mr.C válasza MasterMark (#29701) üzenetére


Mr.C
őstag

Sokmindent próbáltam már és végül arra jutottam, hogy másik gép kellmert a firmware exe formátumú.

Amúgy lát valamit de fstab-ba nem rakja be

Az adapterrel meg az a baj, hogy nincs asztali gépem...

sudo rm -rf /*

(#29703) hackeeeee válasza Mr.C (#29700) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Lehet, hogy egy
diskpart
clean

elég lenne, de ez csak tipp.

Véleményem szubjektív...

(#29704) Doky586 válasza Mr.C (#29702) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez rontotta el..?
nvme format -l 1 /dev/nvme0

Akkor a
nvme format -l 0 /dev/nvme0
nem csinálná vissza..?

(#29705) Mr.C válasza hackeeeee (#29703) üzenetére


Mr.C
őstag

Ezt is ki akarom próbálni.... Igazából minden lehetséges opciót

Doki: nem, mivel nincs benne az fstab-ban. Ez a bajom, hogy nem is lehet mount-olni

[ Szerkesztve ]

sudo rm -rf /*

(#29706) Doky586 válasza Mr.C (#29705) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A Win 8-10 támogatja a 4K natív lemezeket. De a Linuxod eszerint nem.. :F
[link]

[ Szerkesztve ]

(#29707) Mr.C válasza Doky586 (#29706) üzenetére


Mr.C
őstag

Az a szép, hogy se Ubuntu se kali?
Lehet egy nightly-val kéne kiprobalni, bár én úgy tudtam, mind a kettő támogatja

sudo rm -rf /*

(#29708) Doky586 válasza Mr.C (#29707) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak nincs belefordítva / aktiválva..?

Szerintem térj át valamelyik Linux topikra.

[ Szerkesztve ]

(#29709) hackeeeee válasza Mr.C (#29705) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Diskpart-olni tudsz egy win10 telepítővel is akár, esetleg egy próbát megérne.

Véleményem szubjektív...

(#29710) Mr.C válasza hackeeeee (#29709) üzenetére


Mr.C
őstag

Hát csak itt az volt a baj, hogy 4gigás USBre csal egy 2015-ös w10home ment fel, ami mondjuk úgy hogy semmit sem ér. De majd meg fogom próbálni.

Most be van adva az ssd szervizbe (reménykedem a legjobban, bár erős kételyek vannak a szaktudással kapcsolatban), ha minden jól megy jövő héten elkedhetek megint tesztelni rajta minden féle dolgot (ha nekik sem sikerül)

Annak meg akkor utána fogok járni, hogyan lehet diskpart-ot elohozni a telepítővel :R

sudo rm -rf /*

(#29711) MasterMark válasza Mr.C (#29710) üzenetére


MasterMark
titán

3 GB-os a 64 bit-es Win 10 telepítő. 2 GB a 32 bit-es. Telepítésnél hibaelhárlítás, és kérsz egy parancssort.

De amúgy kezdésnek az sem lenne rossz, ha a windows telepítő látná hogy oda telepítheti.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#29712) hackeeeee válasza Mr.C (#29710) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Ez hirtelen Win8, de lényegében ugyan így kell.

CMD-ből mehet a diskpart.

Véleményem szubjektív...

(#29713) King Unique válasza Mr.C (#29710) üzenetére


King Unique
titán

Az MCT-vel letöltött 1709 eleve több kiadást tartalmaz és mégis csak 3,26 GB. De van a Live Linuxokhoz hasonló WinPE megoldás formájában is (példa). Ezeknél eleve egy komplett asztali környezet van egy rakás beépített programmal, szóval többet tudnak egy mezei Windows-telepítőnél. Igaz, nem hivatalos megoldások, de attól még használhatók diagnosztikai, adatmentési stb. célra. Viszont a lemez törléséhez, új partíciós tábla készítéséhez stb. elvileg egy GParted is elég lenne, ha felismerné az SSD-t. Szóval a DiskPart sem feltétlen fog csodát tenni, ha annyira el lett cseszve rajta valami.

Amúgy meg elég zavaros ez a strory... Már az sem világos minek kellett egyáltalán piszkálni a logikai szektorméretet, illetve hogy mit is gányolt az a parancs. Egyébként ez a logikai / fizikai szektorméret normál esetben fix szokott lenni és az átlag drive-oknál eleve 512e van, míg a 4Kn-es típusok már gyárilag olyanok.

[ Szerkesztve ]

(#29714) Doky586 válasza MasterMark (#29711) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak a 32 bites férne rá a 4GB-os pendrivera.

.

MCT-vel kizárólag windows alól (linuxról nem) lehet letölteni a nagyobb tömörítésű (WIM helyett ESD) így kisebb méretű ISO-kat.

[ Szerkesztve ]

(#29715) Dealer95 válasza Mr.C (#29710) üzenetére


Dealer95
őstag

Corvinhoz ha elhozod beteszem a Z170 MPower 2. M.2 foglalatába és Win10 alatt megpróbálhatom formázni neked.

Hopp, látom már nincsen nálad a cucc.

[ Szerkesztve ]

(#29716) Mr.C válasza Dealer95 (#29715) üzenetére


Mr.C
őstag

Köszönöm mindenkinek a segítséget! Még fogok mindent próbálni!

Ha mégse sikerülne a szerviznek, akkor majd jövő hét után egyeztetünk erről! :)

[ Szerkesztve ]

sudo rm -rf /*

(#29717) oxalisz


oxalisz
tag

Mi lehet az ok?
Adott egy e554. Rendszertelenül előfordul, hogy a kijelző lecsukása után a gép nem kerül alvó állapotba, hanem a hűtés maxon. pörög; és nem áll le a gép. Ugyan ez kikapcsoláskor is lejátszódott már nem egyszer.
Egy másik háttértárral a jelenség nem áll elő. (win10 Home 64 HU 1709/1699.64)
Jól gondolom, hogy a bibi a háttértárral (2,5"-s,120GB 535 ssd) van, és ha igen, garanciális oknak minősül-e?
A válaszokat előre is köszönöm.

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#29718) schawo válasza oxalisz (#29717) üzenetére


schawo
titán

Windows újratelepítés után is maradt a probléma?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#29719) szucsandris


szucsandris
újonc

Lenne egy Sandisk X400-as 256 Gb-os SSD, amivel az alábbi gond van:

Korábban volt már pár órát használva (windows volt rátelepítve és kb 10 órát ment).
Külső USB-s eszközbe tettem, működött is. Majd megszüntettem a particiót. Feltelepítetten a Sandisk toolboxát (SanDisk SSD Dashboard). Indítottam a toolbox-szal egy "secure erase"-t és egy "sanitization"-t, mert le akartam teljesen törölni. A "Sanitization" közben lefagyott (lehet, hogy összeakadt a HDD sentinellel vagy nemtom), így kiléptem a programból és kihúztam az SSD-t.

Visszadugtam, de azt írja ki hogy inicializálni kell az SSD-t. (Inicializálás nélkül nem engedi formázni.)
A window lemezkezelőben (windows 10-ben és egy másik régebbi laptop window7-jében is) próbáltam inicializálni (GPT és MBR-t is próbáltam már 1000x), de hibaüzenetet jelenik meg: "I/O eszközhiba miatt nem lehetett végrehajtani". Firmware frissítést is próbáltam a Sandisk toolboxban, de a helyzet változatlan.

A HDD Sentinel és a Sandisk toolbox is látja az SSD-t. (100/100-as 10 óra használat, sectorhiba nincs. "unallocated" területként jelenik meg a lemezterület) Gyártási ideje 2017. szeptember (blokk, számla sajna nincs hozzá, így nincs hova visszavinni garanciába).

Meg lehet valahogy csinálni? Van valakinek ötlete? Vagy kuka az egész?

[ Szerkesztve ]

(#29720) oxalisz válasza schawo (#29718) üzenetére


oxalisz
tag

Egyenlőre nem telepítettem újra, hanem egy hdd került a helyére. Ezt megelőzően erre klónoztam az ssd-l, és most hiba nélkül ketyeg.

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#29721) Dealer95 válasza szucsandris (#29719) üzenetére


Dealer95
őstag

Szia!

Diskpart
List disk
Select disk 1 (ha 1-es az adott ssd sorszáma)
Clean

Ezután próbáld meg inicializálni.

(#29722) szucsandris válasza Dealer95 (#29721) üzenetére


szucsandris
újonc

Ok. köszi, de ezt már végigcsináltam. :(
Sima "clean" parancs végigfut, de továbbra sem lehet az inicializálást megcsinálni, mert ugyanúgy kijön a hibaüzenet.
"clean all" parancs meg végig sem tud futni, mert visszajön a hibaüzenet.

(#29723) ginola


ginola
addikt

Sziasztok

Dell 5430-ban 500 GB Samsung 850 Evo.
Ezek az értékek megfelelőek?

[ Szerkesztve ]

(#29724) aTe014 válasza ginola (#29723) üzenetére


aTe014
aktív tag

Szerintem teljesen rendben vannak az értékek. :) Csináltam most én is egy mérést a 850 Pro-mal, amit lassan 1 hónapja használok, az értékek minimális eltérésekkel megegyeznek: [link]

Szokták még javasolni, hogy a Windows driverét érdemes használni az Intel helyett, de szerintem ilyen értékek mellett nem érdemes vele babrálnunk. :)

u.i.: Ja, és ne ijedj meg, ha pár nap után már 99 lesz a kondíció, a Samsungok általában egyből leugranak, ha elkezdik használni őket, azután normális esetben stagnálnak.

[ Szerkesztve ]

i14Pro

(#29725) hackeeeee


hackeeeee
Jómunkásember

Van még 1 HDD a gépben. Ha beállítom, h x perc után kapcsolja le a vinyót, akkor az SSD-t is "leállítja" ha nem használom, vagy az nem támogat ilyen opciót?

Merevlemez kikapcsolása opcióra gondolok.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#29726) bobalazs válasza hackeeeee (#29725) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

SSD-ben nincs forgó alkatrész nem értem hogy gondolod ezt a "leállítja" funkciót.

(#29727) hackeeeee válasza bobalazs (#29726) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Fogalmam sem van, ezért kérdeztem, hogy ettől függetlenül esetlegesen nem-e áramtalanítja ilyen esetben, ugyan úgy mint a vinyót.

Véleményem szubjektív...

(#29728) MasterMark válasza hackeeeee (#29725) üzenetére


MasterMark
titán

SSD-vel nem csinál semmit.

Switch Tax

(#29729) ginola válasza aTe014 (#29724) üzenetére


ginola
addikt

A windows driverét hogyan lehet installálni, lehet egyáltalán cserélni?

(#29730) Khelben


Khelben
nagyúr

Sziasztok, van egy Samsung 840 Pro, ami ezt produkálja:

Ha jól sejtem, ennél azért jóval gyorsabbnak kellene lennie. Elég sokat ment már (9000+ óra), és rémlik hogy volt ebből valami botrány is annó, hogy a 840-esek be tudtak lassulni. Lehet ezt valamivel javítani? Firmware frissítés vagy ilyesmi?

(#29731) aTe014 válasza ginola (#29729) üzenetére


aTe014
aktív tag

Itt leírták, de leírom újra:

Jobb gomb az Intel chipset-en -> Illesztőprogram frissítése -> Illesztőprogramok keresése a számítógépen tallózással -> Választás a számítógépen található illesztőprogram-listából ->Szabványos SATA AHCI vezérlő

De én ennél tovább nem mentem, nekem marad az Intel.

[ Szerkesztve ]

i14Pro

(#29732) dugo_ válasza Khelben (#29730) üzenetére


dugo_
veterán

A PRO szériát nem érintette a lassuló bug, csak az EVO-t.
Utóbbinál a firmware update előtt a DiskFresh nevű programmal lehetett a normál értéket előcsalni, ami egyszerűen cellánként leolvasta és újraírta az SSD-t, ezzel normál szintre visszaemelte a cellafeszültségeket. Esetleg ezt megpróbálhatod.

Vagy ránézhetnél SSDOK-kal, hátha látszik valami szoftveres gond, beállítás hiba:
https://logout.hu/bejegyzes/fire_soul_cd/ssdok_ssd_informations_tool_by_fscd.html
Töltsd fel a képet róla.

Illetve nekem volt egy haldokló bga-s laptopom, amin hasonlóan csökkent a SATA csatornák sávszéle, amíg meg nem halt az alaplap.

CDM-mel 0fill-lel kéne mérni, úgy jobban összehasonlíthatóak az eredmények.

Szerk.:

Na, akkor ez a gyors és kevésbé kellemetlen megoldás volt. :D

[ Szerkesztve ]

(#29733) Khelben válasza Khelben (#29730) üzenetére


Khelben
nagyúr

Bocsánat, ez akár törölhető is. Idegen gép és nem néztem meg a BIOS-t, ki volt kapcsolva az AHCI. Most már normálisak az értékek is.

(#29732) dugø: Samsung Magiciant töltöttem le így hirtelen és egyből írta, hogy AHCI ki van kapcsolva.

[ Szerkesztve ]

(#29734) hackeeeee válasza MasterMark (#29728) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Köszi! :R

Véleményem szubjektív...

(#29735) Frawly válasza MasterMark (#29728) üzenetére


Frawly
veterán

Azért ez szerintem nem teljesen igaz. Az SSD-nél is van egyfajta alvó mód, és lehet ebben tartja a bekapcsoló energiagazdálkodás x idő után. Nem mondom, hogy annál az adott SSD-nél is ez történik, de így kéne történnie. Hacsak nem tudsz linket arra vonatkozóan, ahol ezt cáfolják.

(#29736) Frawly válasza aTe014 (#29731) üzenetére


Frawly
veterán

Ha van TRIM, AHCI, és hozza az SSD a gyári értékeket, akkor mindegy melyik driverrel van hajva, Intel vagy MS. Alapból az MS driver kerül fel, értelmetlen eleve feltenni rá az Intel-félét. Lehet ártani sem árt, csak értelme nincs sok, ha egyszer jobb sem lesz.

(#29737) hackeeeee válasza Frawly (#29735) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Alapjaiban véve ez érdekelne.. Mondjuk gondolom itt az ebből történő "felébresztés" ha így van nem tart addig mint a HDD-nél, értelemszerűen.

Véleményem szubjektív...

(#29738) Frawly válasza hackeeeee (#29737) üzenetére


Frawly
veterán

Nyilván nem, szerintem ms-okban mérhető, de erről kéne keresni forrást.

(#29739) aTe014 válasza Frawly (#29736) üzenetére


aTe014
aktív tag

"Alapból az MS driver kerül fel"

Nekem alapból az Intel "került fel", vagyis azt mutatja, nem állítgattam semmit. Pont azért maradok az Intel drivernél, mert jó az AHCI, TRIM és az értékek is, ahogy írtad.

i14Pro

(#29740) Frawly válasza aTe014 (#29739) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig nálam MS driverrel települt Win10-en az MX300. Már ahogy emlékszek, most rossz a gép, nem tudom megnézni. Lehet feltettél Intel chipset drivert, vagy az Update telepítette, és az ilyen mindenes driver volt, ami a SATA vezérlőnél is lecserélte intelesre a drivert, anélkül, hogy tudtál volna róla. De ha jó, akkor tényleg nem kell piszkálni.

(#29741) ginola


ginola
addikt

Sziasztok!

Ez így teljesen rendben van?

(#29742) Frawly válasza ginola (#29741) üzenetére


Frawly
veterán

Igen. Miért ne lenne rendben? Ahogy az MX300, úgy az 850 EVO is fizikailag 512 bájtos szektorokkal rendelkezik, tehát még az alignálás is mindegy neki, meg az amúgy is rendben van, ha a Windows telepítőjével vagy Lemezkezelőjével particionáltál, vagy modern Linuxszal. Azt meg a szükségletek döntik el, hogy neked mekkora partíciók kellenek rá.

Egyébként ha már felmerült: a HD Sentinel vagy valami más Windows alatt mutatja, hogy hány bájtos fizikai szektorok vannak az SSD? Erre még kíváncsi lennék, pl. a Fury, Adata, stb. milyen szektorkiosztású, az a gyanúm, hogy már egyik sem 4K-s.

(#29743) Emperor_ válasza ginola (#29741) üzenetére


Emperor_
addikt

Ami a képen látható az okés, de sikerült kitakarnod lényeges sorokat. Kérlek a partíciók nélkül is tégy fel egy SSDOK képet. Készít kép mentést gombnyomásra, a fő képernyőről.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#29744) King Unique válasza Frawly (#29742) üzenetére


King Unique
titán

Mutatja a HDS is az információk fülön a szektoronkénti bájtokat. Ahogyan nyilván a Windowsban is megtekinthetők a rendszerinfók pl. az msinfo32.exe futtatásával. De (rendszergazda) parancssorban még bővebb infókat lehet lekérdezni pl. NTFS fájlrendszernél (példa). Utóbbi egyébként egy USB HDD, nem SSD.

(#29745) Frawly válasza Emperor_ (#29743) üzenetére


Frawly
veterán

Tett már be teljes SSDOK képet pár hsz.-szel ezelőtt.

Az SSDOK-ban észrevettem egy fordítási hibát, az angol information-nek nincs tsz.-a, azaz nincs olyan, hogy informations.

(#29746) Emperor_ válasza Frawly (#29745) üzenetére


Emperor_
addikt

Valóban.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#29747) ginola válasza Emperor_ (#29743) üzenetére


ginola
addikt

Ahhoz képest annyi változott, hogy a az Intel AHCI drivert, szabványos AHCI driverre cseréltem utólag. Remélem ez nem gond!

[ Szerkesztve ]

(#29748) hackeeeee válasza Frawly (#29742) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Erről jut eszembe, ugye Nekem adattárolásra van használva a 850 eov, és a Microsoft apró partíciójára incorrect status-t ír, maga a partíció, amit használok, az correct. Ezzel kell foglalkozni? Ugye nincs róla boot meg semmi.

Véleményem szubjektív...

(#29749) dugo_ válasza hackeeeee (#29748) üzenetére


dugo_
veterán

Lassabb lehet. A Minitool Partition Wizard például tud eltolást javítani menet közben is akár adatvesztés nélkül, bár egy ilyen művelet előtt illik mentéssel rendelkezni.

(#29750) hackeeeee válasza dugo_ (#29749) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

De még úgy is, hogy azt a partíciót nem is használom? Hozzáteszem a windows formázta így, mikor létrehoztam a partíciót.

Ez lenne az?

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.