Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#28101) AeSDé Team


AeSDé Team
őstag

Végül letettem a Linuxról, rájöttem hogy más formában lesz rá szükségem.

A logoutos cikkben ajánlott Reflect-el ghostoltam az SSD-t, majd az EVO-ról bootolva a Windows saját lemezkezelőjével hozzácsaptam az üres területet a rendszer partícióhoz.

Ez a megoldás okozhat a későbbiekben bármi problémát, vagy teljesen megbízható eredményt ad?

Egy másik kérdés:
Az eddig használt Kingston most átkerülne a laptopomba, azon viszont eddig egy 500-as partícióról futott. Ha ugyan ezzel az eszközzel zsugorítom a partíciót ~100GB környékére, Reflect-el ghostolom SSD-re, majd kiterjesztem hogy lefedje az egészet, az is teljesen korrekt megoldás, vagy okozhat hibákat?

[ Szerkesztve ]

(#28102) GmailOutlook válasza Doky586 (#28083) üzenetére


GmailOutlook
tag

Köszi mindenkinek a választ, de egyelőre teljes a káosz... :(

Azt mondták nekem egy számítógép szaküzletben 2 napja, hogy az SSD-t tilos partícionálni mert lerövidíti az élettartamát.
Valaki szerint lehet, valaki szerint meg tilos? Most akkor melyik az igaz???

Ha lehet partícionálni és pl. lesz egy 100 GB-os C: partícióm amin a 60 GB méretű op.rendszer és egyéb szoftverek vannak és van egy 400 GB-os D: partícióm a dokumentumoknak.
A C: meghajtó sokat lesz használatban a szoftverek miatt. Így a C: esetleg jóval hamarabb el fog használódni? Ahogy már korábban kérdeztem ez a 60 GB-nyi adat kizárólag a C: partíció 100 GB-os területén belül tud mozogni, vagy az SSD teljes területén?

„Napjaink SSD-i (legalábbis a többségük) statikus wear levelinget használ. Mint az a nevéből talán kitalálható, ez azt jelenti, hogy az algoritmus a statikus adatokat is folyamatosan mozgatja. Ez azzal az előnnyel jár, hogy az SSD teljes felülete egyidőben válik írhatatlanná…”
https://prohardver.hu/teszt/mindent_az_ssd-krol/wear_leveling.html

„Az SSD-k esetében el kell felejteni azt a belénk rögzült képet, amit a töredezettségmentesítő programokban látni, amikor a merevlemezt szeretnénk optimalizálni, az SSD nem úgy működik, mint a HDD, hogy a tányér külső peremétől befelé íródnak fel az adatok, hanem az SSD vezérlője szétszórja az adatokat "mindenfelé", pontosabban lehetőleg egyenletesen a NAND-ok között.”
https://prohardver.hu/teszt/mindent_az_ssd-krol/wear_leveling.html

Ez esetben elképzelhető, hogy ha létrehozok 2 partíciót az SSD-n, akkor az a 2 partíció nem lesz fizikailag elkülönítve az SSD-n (mint a Winchesteren), hanem ez olyan mintha 2 könyvtárat hoznék létre? És pl. az egyik könyvtárhoz tatozó adatok szanaszét szórva vannak tárolva az SSD-n fizikailag és csak meg van címkézve, hogy a C: partícióhoz tartozik és a wear leveling a teljes SSD-n mozgatja az adatokat?

Vagy esetleg mégis, fizikailag elkülönítve és elszeparálva egymástól hoz létre az SSD-n egy C: meg egy D: partíciót, ami fixen egy adott helyen marad az SSD-n?

[ Szerkesztve ]

(#28103) radi8tor válasza GmailOutlook (#28102) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ne bonyolítsd túl a dolgokat. :)

Particionálni lehet az SSD-t. Semmi baja nem lesz tőle. Ahol ezt mondták legközelebb ne kérj jótanácsot. ;)

Wear leveling jól működik particionált vagy nem particionált meghajtókon is. Csak annyi a lényeg hogy ne írd tele. Ha ezt nem tudod betartani, akkor hagyj rajta particionálatlan területből 15%-ot.

⭐ Stella

(#28104) GmailOutlook válasza radi8tor (#28103) üzenetére


GmailOutlook
tag

Oké, köszi!
De még mindig nem tudom, hogy a wear leveling a 2 partíció esetén is ugyanúgy mozgatja az adatokat mintha egy partíció lenne?
Tehát nem fog a C: területe hamarabb elhasználódni?

(#28105) radi8tor válasza GmailOutlook (#28104) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem fog. Az meghajtó-szintű dolog.
Úgyis a vezérlő romlik el előbb. Kivéve, ha torrentre használod napi 24 órában az SSD-t.

⭐ Stella

(#28106) Gyula84 válasza #41133696 (#28094) üzenetére


Gyula84
veterán

fórumra tudsz regisztrálni

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#28107) Emperor_ válasza AeSDé Team (#28101) üzenetére


Emperor_
addikt

Első kérdésre igen, az úgy jó, a válasz. A második kérdést részletezd még, nem teljesen értem!

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28108) dugo_ válasza AeSDé Team (#28101) üzenetére


dugo_
veterán

Nem okoz gondot és a nagyobb partíció zsugorítása, tükrözése, kiterjesztése is egy működű eljárás.

(#28109) GmailOutlook válasza radi8tor (#28105) üzenetére


GmailOutlook
tag

Nem torrentezem.
Rendben, köszönöm! :)

(#28110) #41133696 válasza #41133696 (#28097) üzenetére


#41133696
törölt tag

(#28111) #41133696 válasza #41133696 (#28110) üzenetére


#41133696
törölt tag

Úgy 5 évvel ezelőtt még kellett biztonsági mentés SSD firmware frissítés előtt.

"Shutdown confirmation
The drive will not properly function until you shut down and reboot the system. If you continue to shutdown the system now, press Yes button. Or if you do not shutdown now but manually do later, press No button"

(#28112) AeSDé Team válasza dugo_ (#28108) üzenetére


AeSDé Team
őstag

Köszönöm!

Elsőre összesen 8GB-ot tudtam zsugorítani rajta (1% töredezettség mellett), most ráeresztettem a Windows töredezettségmentesítőjét. Vajon ennyi elég lesz neki ahhoz, hogy 110 GB alá toljam, vagy valami spéci eszköz kell?
A ténylegesen foglalt terület 70 GB.

[ Szerkesztve ]

(#28113) #41133696


#41133696
törölt tag

Firmware update óta 12 C fokkal magasabb a hőmérséklet, és mozgatja folyamatosan az adatokat, de csak alacsony sebességen.

(#28114) dugo_ válasza AeSDé Team (#28112) üzenetére


dugo_
veterán

Én minitool partition wizard-dal szoktam megcsinálni minden ilyet. Az egyben megcsinálja, max ha nagyon töredezett, akkor lassabban.
70 gigás rendszernek bőven le kéne mennie annyira.

(#28115) #41133696 válasza Gyula84 (#28106) üzenetére


#41133696
törölt tag

Köszi, azt láttam én is, csak ilyen gyáriszám alapján való regisztrációra gondoltam.

(#28116) junior11


junior11
veterán

Sziasztok, tavaly február óta használom a laptopban a 850 EVO SSD-t, és a Windows 10 alkotói frissítését tiszta telepítésként raktam fel, a Samsung magician újabb változatával, mely szerint régebbi firmware-t használok, van újabb. Van értelme frissíteni (egyébként semmi gond nincs a működésével) vagy rizikós? Még sosem csináltam, nem szeretnék semmit elrontani. Köszi minden tanácsot.

The Truth Is Out There - Az igazság odaát van

(#28117) radi8tor válasza junior11 (#28116) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

850 EVO-hoz nem látok frissítést itt. :F

⭐ Stella

(#28118) junior11 válasza radi8tor (#28117) üzenetére


junior11
veterán

Igen, néztem, én sem találtam...

The Truth Is Out There - Az igazság odaát van

(#28119) AeSDé Team válasza dugo_ (#28114) üzenetére


AeSDé Team
őstag

Köszi, megnézem azt az eszközt is!
Közben sikerült megoldani, a Defraggler kínál egy külön opciót a szabad terület töredezettségmentesítésére.

(#28120) X@b3e


X@b3e
addikt

Összeállt az új konfig, tesztelgetem. Win 10 öt és fél perc alatt felszaladt, tetsziiik :D

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#28121) #41133696 válasza #41133696 (#28113) üzenetére


#41133696
törölt tag

FW Update után átrendezi az összes cellát? Mert egyfolytában ír, igaz alacsony sebességgel.

(#28122) Nagya21 válasza Nagya21 (#28035) üzenetére


Nagya21
addikt

Hali!!
Megjött a Goodram ssd, nagyon jó idáig.
Visszaaplikáltam a Kingston v300 120Gb ssd-t, és felraktam a kingston ellenörző progiját, ami jelzett egy szoftfrissítést, megcsináltam, jelenleg a WOT települ rá.
A Kingston progija sem jelez semmi problémát, és a HD Sentinel is jónak jelzi.
Majd meglátom mi lesz.
Üdv Nagya

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#28123) sulu1701


sulu1701
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy Am3+ rendszer FX8350-el Giga 990XA-UD3 lap, amibe szeretnék vásárolni egy NVMe-s M.2 csatlakozású SSD-t.
Mivel nincs ilyen csatlakozó a alaplapon így azt kérdezném van-e olyan I/O kártya, amivel áthidalható a dolog?
Ha van ilyen kártya akkor várható valamilyen szintű sebességcsökkenés, vagy egyáltalán értelme ezzel foglalkozni?

Köszi előre is a választ! :R

(#28124) varmi2 válasza sulu1701 (#28123) üzenetére


varmi2
nagyúr

Létezik ilyen kártya, de a te lapod régi ahhoz, hogy onnan tudjon bootolni. De normál, otthoni használatra felesleges az nvme ssd, gyakorlatilag ugyan azt a hatást eléred sata3-as ssdvel is. A windows 15 helyett 10 másodperc alatt bootol, nem tök mindegy ): ?

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28125) X@b3e válasza varmi2 (#28124) üzenetére


X@b3e
addikt

Ha csak 10 másodperc alatt bootolna be, ki is dobnám ;]
Am ezzel a felfogással eleve az ssd is felesleges, nem mindegy, hogy akkor 15 mp alatt bootol be, vagy 25 alatt? :U

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#28126) varmi2 válasza X@b3e (#28125) üzenetére


varmi2
nagyúr

Hát azért nem mindegy, hogy hdd van a gépben vagy ssd. De normál, otthoni felhasználásra felesleges az nvme ssd. Főleg akkor, ha az adott gép nem is tud bootolni róla.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28127) Doky586 válasza varmi2 (#28126) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Azért jól látni hogy az OS által a betöltéskor lényeges 4KQ32 esetén az SSD és HDD közt >150x különbség van, amíg SATA és Nvme közt kb <2x lehet a különbség..

ugyanazon gépben mértem..

[ Szerkesztve ]

(#28128) dugo_ válasza Doky586 (#28127) üzenetére


dugo_
veterán

És még az a <2x különbség is csak 1-2mp-et jelent bootnál:

http://techreport.com/review/30813/samsung-960-pro-2tb-ssd-reviewed/5

(#28129) sulu1701 válasza varmi2 (#28124) üzenetére


sulu1701
aktív tag

Köszi a választ,
azért kérdeztem ezt a típust mert tervben van egy gépfejlesztés de csak az év második felében lesz belőle valami, így akkor már a "újabb" NVMe mint a sata3 amire pénz költenék.

(#28130) varmi2 válasza Doky586 (#28127) üzenetére


varmi2
nagyúr

Így van, én is ezt mondtam. Hdd ssd között ég és föld, sata3 ssd, nvme ssd között nem sok, így normál használatra nem éri meg a több pénzt.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28131) Doky586 válasza X@b3e (#28125) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

az előzőeket olvasd el

(#28132) X@b3e válasza Doky586 (#28131) üzenetére


X@b3e
addikt

Nem kell elolvasni, használtam mind a hármat, érezhető a különbség :)

Tesztekre hivatkoztok, nem tapasztalatra. Azt el lehet mondani, hogy személy szerint neked nem éri meg, én meg azt mondom, h már nem vennék sata3-at, ha a lapom támogatja az m2-est, nemhogy lebeszéljek róla mást :U

[ Szerkesztve ]

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#28133) #41133696 válasza X@b3e (#28132) üzenetére


#41133696
törölt tag

+1

Rendszernek én sem vennék mást, de játékok tárolására még a SATA3 jó ;)

(#28134) AtHoS válasza inf3rno (#28087) üzenetére


AtHoS
nagyúr

"A swap-et is vedd bele, az a ram 1.5x-ese"

Ez már nem általános érvényű, ugyanis W10-nél már optimalizáltak a lapozófájl automatikus kezelésén

Nálam pl. ez a helyzet (W10 pro x64)

read-only mode on the forum

(#28135) #41133696 válasza #41133696 (#28121) üzenetére


#41133696
törölt tag

(#28136) bitmad


bitmad
aktív tag

Sziasztok!

Van egy új Acer Aspire F5-573G noti, amiben van egy 96GB-os ssd, meg egy 1TB-os hdd.
Először felment rá a win10, és a legújabb hdsentinel v5.01 szerint az ssd már 20TB írt adatmennyiségnél tartott, úgy hogy a rendszeren kívül semmi nem volt rajta.
Utána kipróbáltam win8.1-el, ekkor már 40TB-nál tartott az ssd a hdsentinel szerint. Itt is csak a rendszer volt rajta.
Utána visszaraktam a win10-et, ekkor már 60TB volt az összesen írt adatmennyiség. Pár alapvető program felrakása után, most jelenleg 70TB felett vagyok.
Ez az ssd hibája vagy a hdsentinel számol rosszul?

ui.: A hdsentinel szerint pedig a hdd összes indulás/leállás száma : 160
Úgy hogy a noti összesen ment eddig kb. 10-11 órát.

[ Szerkesztve ]

(#28137) varmi2 válasza bitmad (#28136) üzenetére


varmi2
nagyúr

Tegyél fel egy ssdok progit, és tedd be ide a képét.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28138) Unteroff


Unteroff
aktív tag

Üdv!

Van egy ismerősöm, akinek van egy kicsit régi, megkopott Intel kétmagos+ 2x2 Gb DDR2 RAM-os gépe amelyben van egy Asrock Wolfdale 1333-d667 rev ga 2.04 (Asszem' ez a pontos tipusa). Egy HDD-ről bootol be rendszer, 32-es Win 7 van rajta. Neki elég is lenne ez, csak netezésre, néha egy kis youtube, meg flashjáték. Annyi a probléma, hogy nagyon lassú, és lassan tölt be. Annyira nem néztem elavultnak a gépet.
Felajánlottam neki egy Adata Premier Pro SP600 64GB (100/100 a Seninel), eddig egy netezős G1820-asban volt használatban (egy 120-as HyperX-et kapott helyette).
Beraktam a gépbe, felismerte (de szétcsatlakoztattam a HDD-t, nehogy véletlen arra rakjam) és ráraktam a Win 10-et. Végig is ment a telepítő és jött a szokásos újraindítás is. Csakhogy egy a boot szövegnél most megakadt és egy ilyet írt ki:

ultra dma mode-5 s.m.a.r.t. capable but disabled
És kiírja a SSD-t is mellé.

Ha ráköttöttem a HDD-t is, akkor annál is kijelezte a hibát, de ha kihagytam az SSD-t, akkor betöltötte a régi Win 7-t.

Sajnos nem értem rá tovább nézegetni, mit lehet csinálni ellene, illetve ez egy hete történt már, időhiány miatt nem tudtam utána nézni, hogyan is lehet a hibát elhárítani, vagy a biost beállítani.

Vagy van olyan gép, amelybe már sehogy nem lehet SSD-t rakni, mert nem kompatibilis? Nagyon nem tervezek új gép beszerzését. Egyáltalán lesz-e valami teljesítmény változás, érdemes-e belerakni?

Előre is köszönöm a választ! :R

Steam: BlasiusUnteroffizier SC: Felcser Origin: Felcser_HUN Uplay:FelcserBlasius

(#28139) bitmad válasza varmi2 (#28137) üzenetére


bitmad
aktív tag

Kipróbáltam akkor a legújabb ssdok progival is, az összes adatokra amik az írt/olvasott adatmennyiségre és használati időre vonatkozott, arra N/A a válasz.
Most nem tudok berakni képet, mert a noti nem az enyém, és nincs nálam.
Holnap már tudok képet mutatni.

[ Szerkesztve ]

(#28140) Doky586 válasza Unteroff (#28138) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Vagy van olyan gép, amelybe már sehogy nem lehet SSD-t rakni, mert nem kompatibilis?"

Amelyik gépben nincs SATA port, csak PATA, abba valami átalakítóval bele lehet erőltetni, de nem érdemes.. De a tied nem ilyen.

(#28141) Emperor_ válasza bitmad (#28136) üzenetére


Emperor_
addikt

Ez nekem inkább HDS specifikus problémának tűnik. Van topicja ott tudod jelezni.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28142) Emperor_ válasza Unteroff (#28138) üzenetére


Emperor_
addikt

Az üzenet arra vonatkozik, hogy az eszköz (jelen esetben az SSD) tudna SMART adatokat szolgáltani, de a BIOS-ban ki van kapcsolva a SMART. Meg kéne keresni és bekapcsolni és meglesni, hogy mi történik.
Hogy a win10 miért nem indul, arra nincsen tippem :F .

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28143) bitmad válasza varmi2 (#28137) üzenetére


bitmad
aktív tag

(#28144) varmi2 válasza bitmad (#28143) üzenetére


varmi2
nagyúr

Érdekes... nem tudom, hogy miért ír ennyit, vagy mutat ennyit.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28145) palyti


palyti
csendes tag

Sziasztok! Van egy AHCI-ban telepített windows 7, amit registryben átállított IDE-re, ez működik is, elindul IDE módban a windows, viszon elromlott a windows aktiválás és nem is tudom aktiválni sehogy sem. Hogy lehet ezt megoldani?

(#28146) #92049152


#92049152
törölt tag

Sziasztok!

Egy WD Green 120GB M.2 SSD (WDC WDS120G1G0B-00RC30) kezd vacakolni a gépemben. Volna ötletek, hogy miket kellene csinálni vele vagy vigyen szervizbe?

Február elején vettem és 2,5 fél hónap alatt 9%-ot vesztett a kondícióból.

AHCI bekapcsolva, TRIM bekapcsolva.

Konfgi:
H110N
i5 6600
8GB RAM
RM 550x

[ Szerkesztve ]

(#28147) dugo_ válasza #92049152 (#28146) üzenetére


dugo_
veterán

Semmit nem kell vele csinálni, így működnek az SSD-k. Jobb oldalon ott van a kondíciós SSD-s cikk.
HDS-t frissítsd, hogy kiderüljön az írt adatmennyiség, lehet a kondíció visszajelzés is változna, ha felismeri. De elég alacsony a gyári íráslimit ezen a modellen, nem lenne meglepő, ha tényleg ilyen gyorsan lepörögne.

[ Szerkesztve ]

(#28148) dobi


dobi
aktív tag

Üdv!

Van egy (Kingston V300 240GB) SSD a laptopomban ami valamelyik nap lemerült utána a Win10 nem indult el róla! Ha berakom az asztali gépembe az SSD-t SATA-ra akkor amíg rá van dugva ott sem indul el a másik Win10 sem! Viszont ha USB-n csatlakoztatom akkor úgy látja, az adatokat is amit le tudok menteni de nem engedi sem formázni sem partícionálni az SSD-t (az újratelepítésről nem is beszélve)! Mi lehet a gondja?

Köszi

(#28149) Emperor_ válasza #92049152 (#28146) üzenetére


Emperor_
addikt

A hibernálást tiltsd le, ha nem használod!
A virtuális memóriát pedig fixáld kb így: 400 MB - 2000 MB.

Jó lenne valamilyen progival kideríteni, hogy mennyi az írt adatmennyiség. A WD-nek nincsen valamilyen erre szolgáló progija?

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28150) Angel2014


Angel2014
addikt

Sziasztok!

Lenne egy hp compaq presario cq62 Notebook AMD konfiggal belekerült egy 250-es kingston SSD a Sentinel is és a SSD life is hibát ír...Sentinel 80/100-as.

Az SSD TRIM funkciója támogatott de inaktív...

Biosban nincs lehetőség az AHCI bekapcsolására ...OP rendszer Win7 32 Bit.

Lehet ezzel kezdeni valamit? Szerintetek várhatóan tovább romlik a kondíciója?

Csak a Weider ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.