Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#28051) bandras54


bandras54
aktív tag

Sziasztok!

Egy olyan problémám lenne, hogy nem tudom kiolvasni az adatokat az SSD-ről (nvme samsung 950). Tökéletesen működik de koncíció, S.M.A.R.T stb. adatot nem lát sem aida sem hdsentinel. Gép bios legfrissebb. Esetleg valakinek ötlete a "problémára"?
Köszönet

(#28052) *Ropi* válasza dugo_ (#28048) üzenetére


*Ropi*
félisten

Majdnem, de azért köszönöm, hogy legalább megpróbáltad. :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#28053) Emperor_ válasza bandras54 (#28051) üzenetére


Emperor_
addikt

Itt van egy driver. Azt már próbáltad?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28054) bandras54 válasza Emperor_ (#28053) üzenetére


bandras54
aktív tag

Igen, de nem megy fel. Nem talál kompatibilis eszközt

(#28055) Emperor_ válasza bandras54 (#28054) üzenetére


Emperor_
addikt

Mi a pontos típusa?

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28056) bandras54 válasza Emperor_ (#28055) üzenetére


bandras54
aktív tag

Pontosabban ez a típus:
PM951 NVMe SAMSU (238 GB)

(#28057) Doky586 válasza bandras54 (#28056) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mert ez NEM samsung 950.. Elég egyértelmű, attól függetlenül hogy a számok közeliek.. ;)

(#28058) kmarci25 válasza kmarci25 (#28006) üzenetére


kmarci25
veterán

Üdv! Hétvégén megcsináltam az IDE/AHCI váltást és működik minden, megy az OS plusz a programok az SSD-ről, ez úton is köszönöm mindenkinek a tanácsokat, segítésget!!! :R

Ez az SSD van a gépben: Crucial MX300 (275GB) /SATA/. Kérdésem, hogy hogyan tudom szemmel tartani (illetve a nem hozzáértő felhasználó) az SSD állapotát? Az lenne a fontos, hogy ne egyik napról a másikra adja be a kulcsot majd remélhetőleg pár év múlva, hanem jelezzen valahogy, hogy melegszik a pite. :DDD
Szóval igazából a HD Sentinel-nek valamilyen alternatívája (lehetőleg freeware) érdekelne. Nem szükésges annyira részletes jelentés, monitorozás mint a HDS-nél, elég csak a kondíció kijelzése. Létezik ilyen?

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#28059) Raymond válasza kmarci25 (#28058) üzenetére


Raymond
félisten

A NAND chip-ek "faradasat" latod a SMART adatokbol ugyanugy mint a HDD-nel, de ott nem fogod elerni a hatarokat soha. A masik dolog amitol az SSD-k meghalhatnak az a controller chip hiba, ez pedig egyik naprol (pillanatrol) a masikra kovetkezik be, nem tudod elorejelezni sehogy.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#28060) bandras54 válasza Doky586 (#28057) üzenetére


bandras54
aktív tag

Szuper. Akkor már ezt is tudom. És esetleg közelebb tudnál vinni a megoldáshoz?

(#28061) Laraxior válasza bandras54 (#28060) üzenetére


Laraxior
titán

Igen.
Samsung nvme 1.1-es drivert keress.
HDSentinelből pedig a legfrissebb ismeri fel.
Aidából is friss kell, de azt gyakrabban frissítik, tehát nem muszáj a legújabb.
Nekem kettő is van ebből a típusból :))

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#28062) varmi2 válasza kmarci25 (#28058) üzenetére


varmi2
nagyúr

ssdok progit időnként iditsd el, ennyi

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28063) kmarci25 válasza varmi2 (#28062) üzenetére


kmarci25
veterán

Ehhez kérhetnék egy linket? (Amit itt a logouton találtam, az nem működik.)

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#28064) Vakegérke válasza kmarci25 (#28063) üzenetére


Vakegérke
veterán

Link
Jelszó: ssdok

[ Szerkesztve ]

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#28065) varmi2 válasza kmarci25 (#28063) üzenetére


varmi2
nagyúr

itt

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#28066) kmarci25 válasza Vakegérke (#28064) üzenetére


kmarci25
veterán

Köszi mindkettőtöknek, melóhelyi gépről nem nyílt meg :U , de telefon/mobilnettel már működik. :K

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#28067) bandras54 válasza Laraxior (#28061) üzenetére


bandras54
aktív tag

Köszönöm a választ, segítséget. Találtam 1.1 drivert de ez is azt mondja hogy nincs expressz eszköz csatlakoztatva. Hdsentinelt frissítettem, még mindig semmi.

(#28068) #20844032 válasza Doky586 (#28057) üzenetére


#20844032
törölt tag

Nekem volt PM951-em, arra ez a driver is simán felment. Mondjuk nekem driver nélkül is látta a hdsentinel gond nélkül, meg ment is, de a driverrel gyorsabb lett valamivel.

(#28069) Laraxior válasza bandras54 (#28067) üzenetére


Laraxior
titán

Milyen alaplapban van?

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#28070) bandras54 válasza Laraxior (#28069) üzenetére


bandras54
aktív tag

Alienware 15 r2 laposban. BIOS-t is felfrissítem már. Nagyon nem akarok ragozni a témán. Feladatát hibátlanul ellátja. Az időtöket sem akarom rabolni. :)

(#28071) lowzor


lowzor
veterán

Hali!

Adott egy vadonatúj 250 gigás Samsung 850 EVO, amiről nem hajlandó elindulni a frissen telepített Win 10, csak fekete képernyő jön be, majd visszatér a Boot menübe.
HDSentinel 100/100-at ír kondíciónak, valamint itt egy SMART róla: [link]
Egy Kingston V300-ról tökéletesen működik a rendszer.
Mi lehet a gond?

(#28072) Raymond válasza lowzor (#28071) üzenetére


Raymond
félisten

Fuss vele meg egy kort ugy, hogy huzd le a tobbi SSD-t es HDD-t es csak a Samsung-ot hagyd benne a telepites idejere.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#28073) lowzor válasza Raymond (#28072) üzenetére


lowzor
veterán

Nem az enyém a cucc, csak távoli segítséget próbálok nyújtani. Ez már meg lett próbálva, sajnos úgy sem működött.

(#28074) Raymond válasza lowzor (#28073) üzenetére


Raymond
félisten

Pedig a tarolok mennyisegebol itelve ami azon a screenshot-on van az a legvaloszinubb hogy a win beirkalt valamit ahova nem kene es nem a Samsung-on keresi az osszes (vagy egyaltalan) boot cuccot. Esetleg lehuzni mindent a Sumsung-on kivul, Windows telepit es boot (visszadugasok nelkul). Aztan egyenkent dughatod vissza a tobbit (ne a Kingston-al kezd :) ). Tuti hogy van valami jobb modszer is arra hogy megtalald a problemas tarolot, de ez igy hulyebiztos mert csak a kabeleket kell dugdosni.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#28075) xcbiker


xcbiker
addikt

Van valami részletes leírás arra, hogy hogyan lehet egy olyan Windows 7 USB-s telepítőt csinálni ami felmegy egy NVMe-s SSD-re?

[ Szerkesztve ]

Notebook javítás, BGA chip csere. Adatmentés Sérült Adathordozókról.

(#28076) #20844032 válasza xcbiker (#28075) üzenetére


#20844032
törölt tag

Én már telepítettem néhány windows néhány nvme-s ssd-re, de még sosem kellett hozzá semmi extra :)

(#28077) GmailOutlook


GmailOutlook
tag

Sziasztok!

- Tudnátok abban segíteni, hogy egy vadi új 512 GB-os SSD-t van értelme kétfelé partícionálni C:-re és D:-re?

(Azért kérdés a kérdés, mert nem tudom hogy a laptopom ami most 5,5 éves még meddig bírja. És ha 1-2 éve múlva megadja magát akkor egy másik gépbe átszerelve az SSD-t, az oprendszert újra kell telepíteni és gondolom egyszerűbb, ha külön vannak a programok a C:-n?)

Amennyiben igen, úgy:
- Mekkora legyen a C: és mekkora a D: partíció? (Win10 + Office 365 megy majd rá.)
- C:-re pl. 100GB? Sok vagy kevés?
- Partícionálás nem érinti negatívan az SSD élettartamát? Gondolok itt a partícióeltolásra (alignálásra), hogy „vándoroltatja” az adatokat. Ez esetben a C: tartalma azaz a programok csak a C:-n belül mozognak, vándorolnak? Vagy a C: és a D: tartalma is egyben vándorol az SSD teljes egészén?

(#28078) radi8tor válasza GmailOutlook (#28077) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze, van értelme particionálni. Legalább le lehet menteni az oprendszert image-be (biztonsági mentés).
Szerintem 100 GB kicsit sok, bőven elég 60 GB is. Még így is több, mint a fele üres lesz.

Az élettartamára nem lesz semmilyen negatív hatással. Ne aggódj nem fognak összekeveredni az adatok. A wear levelinget meg megoldja a vezérlő, ki tudja milyen módon. :)

Alignálás csak C meghajtónál érdekes (első aktív partíció). A többi ahhoz igazodik majd.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#28079) Doky586 válasza lowzor (#28073) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Nem az enyém a cucc, csak távoli segítséget próbálok nyújtani."
Mire az ilyen táv-táv-táv segítségben visszajut az info addig annyit torzul hogy semmi értelme nem lesz..

A-B-C-F ... F-C-B-A
volt ilyenre kísérlet, csak egy történetet kellet elmondani egymásnak, de mire visszaérkezett már nem is hasonlított a történet az eredeti szövegre, pedig csak pár lépés volt.. :))

(#28080) GmailOutlook válasza radi8tor (#28078) üzenetére


GmailOutlook
tag

Köszönöm szépen a segítséged Radi8tor!

Kérhetném, hogy kicsit érthetőbben "konyhanyelven" elmagyarázd a leírtakat?
Az alábbi fogalmakkal pl. egyáltalán nem vagyok tisztában:
image (biztonsági mentés)
wear leveling

És az mit jelent, hogy az alignálás a C meghajtónál érdekes és a többi ahhoz igazodik?
Ebben az esetben a C: és a D: adathalmaza egyben vándorol az SSD teljes egészén?

C meghajtón belül is érdekes, hogy legyen mindig 10% szabad hely, vagy az lehet 98%osan telített is, ha pl. a D meghajtón van még (SSD teljes méretéhez mérten) 30%-nyi üres tárhely?

(#28081) AeSDé Team


AeSDé Team
őstag

Sziasztok!

Egy költözéshez lenne szükségem segítségre. Adott a következő helyzet:
- 120GB-os Fury, Windows 10 telepítéssel [PARTÍCIÓK]
- Most vásárolt 250GB-os EVO 850

Kívánt eredmény az EVO-n:
- 20GB partíció Linux operációs rendszernek
- Maradék területre átmásolni a Fury-n lévő Windows 10-et
- Kibővíteni az NTFS partíciót úgy hogy lefedje a teljes SSD-t
- Bootloader konfigurációja, hogy mindkét OS-t lássa

A folyamatban ott akadok el, hogy a linux telepítése után hogyan kellene áthelyezni a Windows 10-et (és egyéb nyalánkságait, mert a kis sunyi eleve 4 partícióra bontotta a meghajtót) majd pedig kibővíteni az NTFS partíciót hogy lefedje az SSD teljes fennmaradó területét.

[ Szerkesztve ]

(#28082) dugo_ válasza AeSDé Team (#28081) üzenetére


dugo_
veterán

Először tükrözés, utána linux telepítés (közben a telepítővel megcsinálod a C bővítését, maradékra telepítesz), grub2 beírja magát a helyére, biosban kiválasztod a linux bootloaderét elsődlegesnek, örül.

(#28083) Doky586 válasza GmailOutlook (#28080) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az alignálás minden olyan partíción számít ahova írni szoktál (de a rejtett partícióknál nem lényeges). A szabad hely lemez szinten legyen meg (nem partíció szinten).

(#28084) Emperor_ válasza lowzor (#28073) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezt olvassák el első körben.
A BIOS-ban végig kéne ellenőrizni a BOOT sorrendet! Korrigálni ha szükséges!
Egy másik gépben mindent le kéne törölni a friss SSD-ről.
Lehúzkodni minden más háttértárat.
Elvégezni a telepítést.
Ha már minden szépen fut az új SSD-ről, akkor lehet csak visszadugni a többi háttértárat.

Nekem egyenlőre ez user error-nak tűnik és nem hibás SSD-nek vagy inkompatibilitásnak(ami eleve igen ritka jelenség).

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28085) lowzor válasza Emperor_ (#28084) üzenetére


lowzor
veterán

Szerintem is user error...
Kb jobban érdekel engem a probléma, mint magát a delikvenst... :(((
Nem is nagyon csinálja meg, amiket tanácsként kap.

Köszi a válaszokat! :R

(#28086) #41133696 válasza #41133696 (#27981) üzenetére


#41133696
törölt tag

Acronis True Image 2015 - Backup 3 SSD tartalmának biztonsági mentése HDD-re 4K!

Az SSD-k átviteli sebessége, és hőmérséklet monitorozása.

(#28087) inf3rno válasza GmailOutlook (#28077) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem jó a 100G, nekem volt, hogy az is betelt. Azt is vedd bele, hogy a letöltések mappa a rendszer meghajtón van, szóval vagy átrakod a D-re, és oda töltesz mindent, vagy odafigyelsz, hogy sok gigás dolgokat ne ránts le, mert elfogyhat a helyed, ha túl kicsire veszed a meghajtót. A swap-et is vedd bele, az a ram 1.5x-ese. A rendszer nekem tisztán (swap nélkül) win7-el 45GB körül van minden frissítéssel néhány programmal, gondolom a win10 is ilyesmi lehet. Valamennyire alkalmazkodni szokott a meghajtó mérethez amúgy. Gondolom kevesebb biztonsági mentést csinál a rendszerről, vagy nem tartja úgy meg a letöltéseket, ha kevesebb a helye.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#28088) kromatika


kromatika
veterán

sziasztok.Adott egy 250Gb Samsung 850 Pro SSD.Az lenne a kérdésem,hogy a Magacian softver új firmware frissítést ír.Ha frissítem,akkor törlődnek azok az adatok is,amit pl a hd sentinel ír az eltelt napok számáról,és írás mennyiségéről?

(#28089) gabro0 válasza fanti (#27813) üzenetére


gabro0
őstag

Az utóbbi hetekben mi a tapasztalatod az SM961-el? Olvastam neten, hogy üresen hozza a gyári teljesítményértékeket, de ha már van rajta adat, akkor már nem olyan stabil a teljesítmény. Simán lehet, hogy azóta az újabb firmware/driver megoldotta. Érdekel mi a helyzet vele mostanában friss szoftverekkel.

Ha valakinek van még SM961-el tapasztalata, ne tartsa vissza.

[ Szerkesztve ]

(#28090) Raymond válasza kromatika (#28088) üzenetére


Raymond
félisten

A SMART adatok nem torlodnek firmware frissiteskor, de mondjuk csak azert frissiteni hogy meglegyen nem ajanlatos. Ha van az update alltal orvolsot problemad akkor van ertelme. A 850 Pro-nal az utolso update ezt irja:

"Improved compatibility and accuracy of 'Power on hours' in S.M.A.R.T. "

Csak emiatt frissiteni talan tulzas. Egy adat a SMART-bol ami egyebkent sem annyira fontos, ott a hibak mennyisege es az iras mennyisege a lenyeges igazabol.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#28091) interface2k válasza Kristof9094 (#12612) üzenetére


interface2k
csendes tag

Szia!

Olvastam a V300-as problémád. Az enyém is ez totál ezt csinálja. 80% a teljesítmény...

Tudtál vele valamit csinálni?

Üdv:

GZS

(#28092) dugo_ válasza interface2k (#28091) üzenetére


dugo_
veterán

Ez nem a V300 problémája. Nem megy a TRIM, azért 80% a teljesítmény. Valószínűleg felraktál valami nem odavaló chipset drivert.

SSDOK képről kiderülhet, hogy mi a gond.

(#28093) Doky586 válasza interface2k (#28091) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Már 1000x le lett írva, összefoglalóban is ott van..
Vissza kell kapcsolni az eszközkezelőben a szabványos M$ féle AHCI (vagy IDE) 2006-os driver-re... és akkor menni fog a TRIM és visszamegy 100%-ra a teljesítmény.

[ Szerkesztve ]

(#28094) #41133696


#41133696
törölt tag

Plextor oldalán van mód a regisztrációra, vagy nincs? Mert nem találom :)

Ma váltott át 100-ról 99%-ra a kondíciója.

[ Szerkesztve ]

(#28095) Gyula84 válasza #41133696 (#28094) üzenetére


Gyula84
veterán

erre inni kell :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#28096) Shamli86


Shamli86
tag

Üdv. olyan kérdésem lenne, hogy ha firmwaret frissítek egy Samsung 850 pro ssd-n, akkor minden adat törlődik?

(#28097) #41133696 válasza Shamli86 (#28096) üzenetére


#41133696
törölt tag

Igen.

(#28098) dugo_ válasza Shamli86 (#28096) üzenetére


dugo_
veterán

Nem. Persze mentés minden ilyen esetben különösen fontos.

There is always the risk of data loss when updating SSD firmware. It is imperative that the user backs up any important data before performing a firmware update.
http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools.html

(#28099) Doky586 válasza Shamli86 (#28096) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem - az esetek 95% -ban
Igen - az esetek 5% -ban

[ Szerkesztve ]

(#28100) Shamli86


Shamli86
tag

Köszönöm a válaszokat!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.