Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#28851) Frawly válasza Bandi821 (#28849) üzenetére


Frawly
veterán

Valamit benézhettél, mert GPT-ről nem lehet EFI-re váltani, a kettő ugyanaz. Van egy részről az UEFI és a BIOS, ez két külön dolog, egymásnak megfeleltethető, néha ugyanúgy is néznek ki (ilyen kék karakteres TUI felület sárga vagy fehér szöveggel, és néhol piros vagy szürke háttérkiemeléssel), de épp úgy nem keverendő össze, ahogy a DOS command prompt és a Windows alatti Parancssor/Javítókonzol, még ha úgy is néznek ki adott esetben. Attól függ, hogy hogyan használod a gépet. UEFI módban bootkor GPT partíciós táblát keres bootoláskor. Hagyományos BIOS-t emulálva MBR-t próbál beolvasni a meghajtók elejéről. Az EFI megint egy harmadik dolog, az UEFI bootolásnál van a bootbejegyzések tárolására, tipikusan EFI FAT32 partícióval megoldva, de lehet anélkül is EFI stub bootot csinálni, igaz ahhoz olyan OS és fájlrendszer is kell, ami támogatja ezt. Néhány alaplap UEFI bootoláskor tud MBR-t is kezelni amolyan hibrid módban.

Valószínű, hogy nem csak UEFI-t frissítettél, hanem kikapcsoltad a BIOS emulációt is (nem a Legacy bootot állítottad be), és így már az UEFI módban induló telepítő tudott mit kezdeni a meghajtóval, létre tudta hozni az EFI FAT32 partíciót, meg a saját partícióját, amire fel tudott települni.

(#28850) bord: megtaláltad az SSD problémamegoldós topikot, mert ez az, csak a topik címe nem egyértelmű. Milyen alaplapról is van szó? Mert pont volt a milyen SSD-t vegyek topikban is egy kérdező, valami olyan szutyok alaplappal, ami nem tudott AHCI-t.

(#28852) janos80_


janos80_
újonc

[link]
Ez lehet segit

(#28853) janos80_ válasza bord (#28850) üzenetére


janos80_
újonc

Neked ment a link :))

(#28854) bord válasza janos80_ (#28853) üzenetére


bord
csendes tag

Nézem :)

(#28855) Frawly válasza janos80_ (#28848) üzenetére


Frawly
veterán

Az előbb neked ment, hogy megtaláltad a topikot, de már nem tudom átszerkeszteni. A helyedben nem aggódnék, a 43 fok sem sok egy SSD-nek. Nálam is 20-27 fok körül indul valamivel, 34 fok körül van a normál üzemi hőmérséklet, ha hosszan játszok, vagy nagyobb terhelés alatt van a gép, akkor felmegy 44-45 fokig, de az a maximum, annyitól meg nem lesz baja. Igaz ez egy laptop, ebbe nem úgy van, hogy beszerelsz plusz hűtőbordát meg ventit, gondolom a maximumra felszabályozó venti és hőcsövek ellenére sem hűthető le jobban, kis helyen szorul meg a forró levegő.

Az tényleg érdekes, hogy egy másik ugyanilyen SSD meg 10 fokkal hűvösebb. Megnézhetnéd kézrátétellel is, lehet hogy a firmware miatt a szenzor mér félre. Ha nem a legújabb van rajta, akkor frissítsd firmware-t.

Plusz ahová átteszed az SSD-t, ott biztosítsad, hogy ne legyen 10 fokkal melegebb.

(#28856) Frawly válasza janos80_ (#28852) üzenetére


Frawly
veterán

Ha nem inteles a lap, meg nem XP, akkor valószínű nem fog segíteni, de kipróbálni ingyen van. Sok alaplapnál nem AHCI néven fut, hanem SATA mode, native SATA, stb. neveken, plusz van olyan lap is, ahol nincs IDE/Legacy mód egyáltalán, csak SATA van, és azért nem látni semmilyen AHCI-s beállítást.

(#28857) bord válasza bord (#28854) üzenetére


bord
csendes tag

Láttam,de nem tudom mit kéne csinálni,csinálok rosszul.Trim parancsot win8 elkuldi szerintem "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" nálam is nulla,trimet gondolom adata 930 kezeli,viszont nvidia keverhet be,hiába próbálom törölni tárolóvezérlőnél nvidia sata drivert újból viszzajön,nem tudom mit rontok el.
Újraindítás előtt:

újraindítás után:

Nvidia sata vezérlőből az egyiket tiltani,a másikat törölni lehet.

[ Szerkesztve ]

(#28858) bord válasza bord (#28857) üzenetére


bord
csendes tag

Így már jó lesz?

ssdok is működik

[ Szerkesztve ]

(#28859) Frawly válasza bord (#28858) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, így már jó lesz. Végül az a registry hack segített, amit linkeltek felettem?

A jövőre egy jó tanács: Alt + PrnScr kombóval csak az aktuális ablakról csinál képet a rendszer, nem az egész képernyőről, plusz .jpg helyett .png-be érdemes menteni. Ha kényelmesen akarod csinálni, akkor PrnScr helyett a beépített Snipping Tool is használható.

[ Szerkesztve ]

(#28860) bord válasza Frawly (#28859) üzenetére


bord
csendes tag

Én voltam a fa.... :W
Registry rendben volt,én nem mentem tovább (figyelmetlen voltam) az illesztőprogram keresése a számítógépen menü után :W
mert csak utána jön a választás a számítógépen lévő illesztőprogramok listán.


Itt még van egy nvidia driver csak átállítás ,újraindítás után nem látszik és mindez a tárolóvezérlők menüpontban
Ahci beállítás se a biosban se az eszközkezelőben nincs régi nvidia lapkakészlet miatt.
Remélem nem írtam nagy butaságot :)
Már csak azt kell megoldanom hogy sata 1 is érzékelje az ssdt mert csak sata 2-es vagy fölötte látja a bios de lehet így marad és kötöm rá a többi sata eszközt.Még kontakt hiba is lehet mert úgy rémlik ebbe a csatiba nem volt dugva sem régebben.
Mindenkinek köszönöm a segítséget :))
.

(#28861) janos80_ válasza Frawly (#28855) üzenetére


janos80_
újonc

Biztositanam en ,ha egy laptopban lenne erre mod... :)) :DD
igazabol a kerdesem arra iranyult,hogy van e valakinek arra otlete,hogy par ora elteltevel miert kezd el melegedni es felmenni mindig 10 fokkal, valamint ha ezutan a felmelegedes utan ujrainditom a gepet,akkor miert kezd el lehulni. pedig a venti sem megy gyorsabban mint azelott,szoval az nem hutheti le.
a baj az,ha atteszem a masik helyre ,akkor ott a 42 a sima indulo hofok, es majd erre jon ra az a titokzatos +10 fok,ami mar 52-53 fok lesz... azt meg egy picit sokallom.
a 2 ssd pontosan megegyezik. az fw is egyforma. a meleg ssd valoban meleg,nem csak szoftveresen merve,hanem kezratetellel is megbizonyosodva.. :K

(#28862) Frawly válasza bord (#28860) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, igen, kerestetni kell vele a drivereket, és felajánlja a szabvány MS AHCI eszköz driverét, azt kell választani, és nem jön vissza az alaplap saját SATA drivere, egyből lesz TRIM. Ez le is van írva a PH-s SSD-cikkekben, hogy a sima MS-os drivert kell használni, nem az alaplapét.

Látom a képernyőképek terén is volt előrelépés, már csak azt kell megoldani, hogy ne úgy mentsd Paintben, hogy egy sztenderd fehér, fix felbontású háttérre illeszted be, hanem valami normálisabb rajzolóprogramba egész képként beillesztve mented el, vagy a Snipping Toollal mented, hogy akkor tényleg csak akkorák lesznek a képek, amekkora az ablak volt.

(#28863) Frawly válasza janos80_ (#28861) üzenetére


Frawly
veterán

Az OS, driver is ugyanaz mindkét SSD-nél?

(#28864) janos80_


janos80_
újonc

egyforma. mind a ketto ugyanabban a laptopban van, egyidoben. :K

(#28865) bord válasza Frawly (#28862) üzenetére


bord
csendes tag

Igazából nekem kellet kiválasztani a drivert,mert szerintem win8-ban van nvidia sata driver és alapból azt használja.
Én nem telepítettem alaplapi drivert és mégis volt nvidia sata. Pedig csak win8,1 ment fel internet nélkül semmi más program frissítés.
Mindig tanul az ember még néhány fórum hozzászólás és "profi" lesz az ember :)
köszönöm a segítséget mindenkinek :)

(#28866) Emperor_ válasza bord (#28865) üzenetére


Emperor_
addikt

Macerás sajnos a nForce és SSD behangolása.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28867) pendre54


pendre54
addikt

Üdv!
Ma érkezett meg egy új 240 GB-os HyperX Savage. Telepítve a Win 10, és többé-kevésbé már be is laktam az SSD-t, gondolom, hogy ezek az értékek rendben vannak. Ami feltűnt, hogy az SSDOK-nál a jobb alsó sarokban, az értékek nem látszanak, kell azzal valamit csinálni, hogy látszódjanak majd ott is az értékek?

Közben rájöttem, hogy egy régebbi SSDOK-ot használtam, ezért nem volt meg minden adat, itt a legújabbal készült kép:

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#28868) radi8tor válasza pendre54 (#28867) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha szeretnéd, hogy egy következő verzióban támogatva legyen az SSD, akkor balra lent található create reporttal csinálj egy jelentést és küldd el a fejlesztőnek.

⭐ Stella

(#28869) Emperor_ válasza pendre54 (#28867) üzenetére


Emperor_
addikt

Minden okés :K .

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28870) Oldman2


Oldman2
veterán

Van a fiókban egy Samsung SM841 128GB-os mSATA SSD és adott egy HP Compaq 8100 Elite desktop gép, amiben 3,5"-os sATA HDD-van.

Érdemes-e ebbe a gépbe az említett msATA SSD-t betenni, ha igen, milyen adaptert kellene hozzá beszereznem?

(#28871) dugo_ válasza Oldman2 (#28870) üzenetére


dugo_
veterán

(#28872) Oldman2 válasza dugo_ (#28871) üzenetére


Oldman2
veterán

Köszi, a 2,5" és a 3,5" -os sATA csatlakozó ugyanolyan?

(#28873) dugo_ válasza Oldman2 (#28872) üzenetére


dugo_
veterán

Igen. Csak a tokozás fizika mérete más. De egy SSD-t bárhova egyetlen csavarral, vagy kétoldalú ragasztóval tudsz rögzíteni, az se baj, ha nem jönnek ki a 3,5"-os tálcán a csavarhelyek.

(#28874) Oldman2 válasza dugo_ (#28873) üzenetére


Oldman2
veterán

Oké, köszi az infókat!

(#28875) ImI87


ImI87
őstag

Sziasztok !

Van egy kis gondom új laptop+ új SSD témakörben:

Adott egy ASUS G752 laptop. Gyárilag egy 1 TB-os HDD volt benne, előtelepített Windows-zal.
Vettem hozzá egy Samsung 960 EVO 500 PCIe NVME SSD-t.

Az első bekapcsoláskor átklónoztam a szűz állapotú HDD-t az SSD-re, és már az SSD-t használom rendszermeghajtóként, azzal kezdtem belakni a rendszert.
Minden frankó, megvan a sebesség, (látszólag) jól működik minden.

Feltettem a Samsung Magician progit, legfrissebb verzió, de ez nem látja az SSD-t, mintha ott sem lenne.PEdig ugye erről megy a rendszer.
Ekkor nézegelődtem a bios-ban, és látom, hogy a SATA configuration menüben RAID módra van állítva.
(nem tudom, hogy ennek a beállításnak van-e köze az NVME SSD-hez, hiszen ez már nem SATA porton kapcsolódik)
Átállítottam a sata mode-ot AHCI-re, és ekkor nem tölt be a Win10 az SSD-ről. azt írja: inaccesible boot device.
Ha visszarakom RAID-ra, akkor simán bebootol. Mindegyik esetben duplán ellenőriztem, biztos, hogy az SSD-ről akartam boot-olni.

Érdekesség: Ha a sata mód AHCI-re van állítva, akkor a bios-ban előjön egy menü, hogy NVME configuration, de nem lehet állítani semmit, csak infókat ad az SSD_ről.
Ha RAID-ra van állítva, akkor nem is látszik ez a menü.

Kérdéseim:
Miért nem látja a Magician progi az SSD-t?
Miért nem tud betölteni a Win10 az SSD-ről, ha a sata mód AHCI-re van állítva?

(#28876) Doky586 válasza ImI87 (#28875) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A magiciánt felejtsd el és uninstalláld.. Használdd az SSDOK-t és a CDM-et.
Az összefoglalóban benne van az IDE (raid) -ról AHCI-ra váltás módja (csak egyetlen reg. kulcsot kell átírni újraindítás előtt)

[ Szerkesztve ]

(#28877) ImI87 válasza Doky586 (#28876) üzenetére


ImI87
őstag

Ok, köszi, meglesem. Tudnád pontosítani, hogy van ez a reg kulcs leírás?

És még egy dolog:
találtam olyat a neten, hogy SAMSUNG NVME driver.

Ilyet érdemes/kell telepíteni? Mire jó ez?

[ Szerkesztve ]

(#28878) Emperor_ válasza ImI87 (#28877) üzenetére


Emperor_
addikt

Ebben a cikkben megleled.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28879) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Addot egy máfél éves intel 535 120GB 5 év gar.
Most 99% os (ssdok,hdsentinel) foglalkoznak ezzel garanciában ?
Normális ez?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#28880) focus


focus
csendes tag

Vettem egy Adata SU700 120GB SSD-t a gyerek notebookjába amin ő csak netezik, filmeket néz, officet- vagy egyéb nem teljesítmény igényes programot használ. Azaz nincsnek túl nagy elvárások az SSD-vel szemben.

De a 4K olvasás ezzel együtt is nagyon lassú egy SSD-hez képest: 11 MB/sec :O
Ha átrakom ezt a drive-ot egy asztali gépbe ott 30 fölötti értéket hoz. Hol lehet a hiba?

(#28881) Laraxior válasza DonThomasino (#28879) üzenetére


Laraxior
titán

Foglalkoznak vele igen. Visszaadják, hogy köszönjük szépen, tessék egészséggel használni még kb 42 évig. :))

- Konfig 1.0: Z790F, 14700KF, 32GB, RTX4090, Thor 1200W, 7000D, Odyssey G9 49" oled - Konfig 2.0: x299 Dark, 9980XE, 48GB, 1080HoF, EVGA 850W, Z906, S90C 77" oled

(#28882) dugo_ válasza DonThomasino (#28879) üzenetére


dugo_
veterán

Az SSD kondíciója, tények és tévhitek

focus

Ennyit bír kihajtani az a semmire se való N-es Celeron.

[ Szerkesztve ]

(#28883) ImI87 válasza Emperor_ (#28878) üzenetére


ImI87
őstag

Szia !

Köszi, megcsináltam ami le volt írva, de sajna nem változott semmi, AHCI módban ugyanúgy nem indul el a win10. Mit lehetne még csinálni? :F

Amúgy van még egy érdekesség:

A laptop-on gyári állapotban a sata mode RAID-ra volt téve, ennek alapján úgy sejtem, hogy a az előtelepített win10 is így lett felrakva.
Kipróbáltam, hogy az eredeti hdd-ről boot-olok:
RAID esetében betölt a win, és kezdődne a rendszer beállítása.
Aztán ha átraktam AHCI-re, így már nem tölt be, bejön a képernyő, és írja hogy nem tudta elindítani a win-t, és újraindítja a gépet.

Mivel én az eredeti hdd-t klónoztam, és azt tettem rá az SSD-re, így nyilván az SSD-n is ezek a beállítások vannak.

Még kicsit küzdök, meg olvasok, de ha nagyon nem megy, akkor elengedem a témát.
Egyébként mit vesztek azzal, ha így marad RAID módban? :F

(#28884) Doky586 válasza ImI87 (#28883) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Mit lehetne még csinálni?"
Screenshotokon megmutatod mit váltasz át (lehet valahol nem azt csinálod ami le van írva, de magad nem veszed észre), és megmutatathatod a lemezkezelőt is.

(#28885) ImI87 válasza Doky586 (#28884) üzenetére


ImI87
őstag

OK, itt vannak a képek:

(#28886) ImI87


ImI87
őstag

Itt van egy CMD mérés:

Az SSDOK nem indul el, azt írja, hogy nincs kompatibilis SSD...

A Samsung NVME driver sem települ fel, mert ő is azt írja, hogy nincs kompatibilis NVME eszköz.

Itt valami nem kerek.... :((

[ Szerkesztve ]

(#28887) Doky586 válasza ImI87 (#28886) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem ne variálj tovább, szépen megy ez így is.. (lehet az odd nem engedi a váltást)

A klónozás során eléggé össze lettek nyomorítva a partíciók. Azt érdemes ellenőrizni msinfo32-vel hogy a partíciók kezdete osztható-e 4096-al maradék nélkül. [kép]

(#28888) ImI87 válasza Doky586 (#28887) üzenetére


ImI87
őstag

Megnéztem, az SSD mindegyik partícióján maradék nélkül osztható az eltolás.

De azért az zavar, hogy minden progi, ami ezzel foglalkozik azt írja, hogy nincs támogatott SSD.
Ezt az NVME SSD-t nem ismerik fel normálisan. Nem okoz ez bármi gondot?

Azt még mivel tudom megnézni egyszerűen, hogy a klasszikus SSD-hez szükséges beállítások rendben vannak-e? (trim, lapozófájl, virtuális memória, stb...

(#28889) Doky586 válasza ImI87 (#28888) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem az eszközkezelő képeden egyedül az Intel Dynamic Platform ami ismeretlen. Nem az alatt van az SSD?

trim: mivel nem sikerült telepítened a Samsungos drivert ezért feltételezem a win telepítette magának a Microsoftosat, az pedig biztos kezeli a Trim-et..

[kép]

[ Szerkesztve ]

(#28890) ImI87 válasza Doky586 (#28889) üzenetére


ImI87
őstag

Na, csak sikerült a dolog. :))

Tettem egy végső próbát.

Átraktam sata mode-ot AHCI-re.
Így nem töltött be a Win, és bejött a helyreállító.
Első körben a nem tudta megjavítani magát.
Rámentem, hogy gyári állapotra visszaállítsa magát, gondoltam próba szerencse.

Visszaállt alapra, betöltött rendesen, és így minden működik. :C
Engedte már felrakni a Samsung NVME driver-t, a Magician progi is felismerte az SSD-t.

SSDOK továbbra sem talál kompatibilis SSD-t, de ez nem annyira zavar.
Nem lehet, hogy az SSDOK még nem ismeri ezeket az SSD-ket?
Vagy van ennek friss verziója? A mostani 1.5.5.14

(#28891) Oldman2 válasza ImI87 (#28890) üzenetére


Oldman2
veterán

Ez a legfrissebb verzió, légyszíves az itt olvasható címre és módon reportold a problémát...

(#28892) ImI87 válasza Oldman2 (#28891) üzenetére


ImI87
őstag

OK, elküldtem.

(#28893) Doky586 válasza Oldman2 (#28891) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem már másfél éve nem fejleszti, mert nem ér rá, mással foglakozik...

(#28894) Emperor_ válasza ImI87 (#28890) üzenetére


Emperor_
addikt

A SSDOK fejlesztője időhiánnyal küzd, ezért nincsen továbbfejlesztve a progi, az NVME-s SSD-ket nem ismeri.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#28895) 3800+


3800+
őstag

Sziasztok!

Nem sokára én is veszek egy SSD-t a gépbe, és azt szeretném kérdezni, hogy az SSD tulajdonságaival tisztában vagyok, de az hogy az oprendszer működése lekerül a vinyóról milyen hatással van a vinyóra? 500Mbps (valós) netnél a letöltés max 30Mbps tud lenni, mert a vinyó szerintem nem képes gyorsabban írni a sok háttérfolyamat írása-olvasása miatt. A letöltéseket természetesen hagynám a vinyóra, hogy ne az SSD-re menjen a sok írás.

Szóval lényegében a kérdésem az, hogy aki vett SSD-t mit tapasztalt a vinyója működésével kapcsolatban?

MSI Z370-A PRO, XFX 6700XT, Intel i7-8700, AIO, 2x8+2x16 GB 2400Mhz

(#28896) Multibit válasza 3800+ (#28895) üzenetére


Multibit
veterán

500Mbps (valós) netnél a letöltés max 30Mbps tud lenni, mert a vinyó szerintem nem képes gyorsabban írni
:))
Azért ebben ne legyél biztos! Még jó, hogy a NAS-om nem tud erről (hogy így kéne működnie). Ezt gondold át! Az a 30 Mbps nagyon karcsú.

(#28897) 3800+ válasza Multibit (#28896) üzenetére


3800+
őstag

Bocsánat félreérthetően fogalmaztam! 500Mbps a sávszélesség, és a letöltési sebesség amit konkrétan látok letöltéskor, na az a 30 Mbps, holott 45 Mbps körül kéne lennie papírforma szerint. Azt hogy valós, azért írtam, mert ténylegesen el is jut annyi a gépbe sebességteszt szerint.

MSI Z370-A PRO, XFX 6700XT, Intel i7-8700, AIO, 2x8+2x16 GB 2400Mhz

(#28898) Multibit válasza 3800+ (#28897) üzenetére


Multibit
veterán

Továbbra sem értem. Mindegy, ne OFFoljuk tovább a topicot.

(#28899) Vakegérke válasza Multibit (#28896) üzenetére


Vakegérke
veterán

HDD-től függ. A 4 terás WD-m 110 kilóval, vagyis cirka 13MB-tal ír.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#28900) Multibit válasza Vakegérke (#28899) üzenetére


Multibit
veterán

... és a HDD teltségétől! De az a szűk 4 MB/s akkor is kevés :K

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.