Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#51651) emre válasza Morris (#51649) üzenetére


emre
veterán

Talán segít:
Mielõtt radiátort választana/ radiátor méretezés
Kondenzációs kazánokról

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#51652) #03969024 válasza emre (#51651) üzenetére


#03969024
törölt tag

A radiátoros cikk egy marhaság, a másikban van leírva a tuti. Akkor a leggazdaságosabb a fűtés, ha minél alacsonyabb az előremenő vízhőmérséklet, s a lehető legnagyobb a hőlépcső, vagyis minél jobban lehűl a víz a radiátorban. Tehát, a lehető legnagyobb radiátor kell választani, persze az esztétikumot, illetve a zsebünket is figyelembe véve.

(#51653) r.levente75 válasza Morris (#51649) üzenetére


r.levente75
addikt

Gondolom a tervező megtervezte?

(#51654) realist


realist
őstag

Kádválasztásnál mennyire kell figyelni a kád hossza mellett maradó szabad helyre? Van valami minimum helyigény?

konkrét példa:
170 cm-es helyre egy 160cm-es kád ugye simán befér?

(#51655) Morris válasza r.levente75 (#51653) üzenetére


Morris
veterán

Még nem. Egyelőre csak tájékozódom.

(#51656) r.levente75 válasza realist (#51654) üzenetére


r.levente75
addikt

Igen befér kényelmesen, sőt még falazni is kell egy kicsit.

(#51657) r.levente75 válasza Morris (#51655) üzenetére


r.levente75
addikt

A radiátor méretét a gáztervező számolja ki, az adott helység légköbmétere és a kázán típúsa alapján, meg természetesen számtalan tényező alapján. A teljesség igény nélkül, pl nyílászárók, külső szigetelés, falazat típusa, lakás, épulet jellege, tájolása stb.

[ Szerkesztve ]

(#51658) #03969024 válasza r.levente75 (#51657) üzenetére


#03969024
törölt tag

Elméletben. Legtöbbször a fűtésszerelő "ekkora helyiségbe ilyet SZOKTUNK tenni" mondata hangzik el!

(#51659) r.levente75 válasza #03969024 (#51658) üzenetére


r.levente75
addikt

Sajnos így van! :((

(#51660) Morris válasza r.levente75 (#51657) üzenetére


Morris
veterán

Ha egy mód van rá, szeretném túl méretezni a radiátorokat. Abból kevesebb gond van...

(#51661) Morris válasza Morris (#51660) üzenetére


Morris
veterán

Az éjszakát végig gondolkodva, inkább napkollektoros rendszert építtetnék. És maradna a bojler.
Sajnos sok sz*pás van a gázzal. Inkább nem erőltetem a tervezést és társait. :U

(#51662) emre válasza Morris (#51661) üzenetére


emre
veterán

A tervezés egy dolog. Biztos nálatok is lehet találni olyan embert aki 25-50 matyiért szinte bármit képes engedélyeztetni.
Én első körben kivitelezővel beszélnék, akár többel is, hogy az adott helyzetben mit érdemes csinálni, merre érdemes fejleszteni.

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#51663) Morris válasza emre (#51662) üzenetére


Morris
veterán

A jelenlegi rendszer:
Meleg víz előállítás: bojler
Fűtés: vegyestüzelésű kazán + fég gáz kazán - radiátoros fűtés.

A tervem az volt, hogy a bojler helyére rakok egy kondenzációs kazánt. Így a bojler és a fég gáz kazán kiesik. A kond. kazánt a fürdőbe szeretem volba rakni. Oda viszont nincs bevezetve a gáz.
A gond ott van, hogy az engedélyeztetés, terv, a kémény + ezazamaz 100 környéke. + egy normális kondenzációs kazán 300k. A kond. kazán füst csövét az oldalfalon kivezetni nem lehet, mivel az a szomszéd portájára néz.
Erre nekem nincs fölös energiám + pénzem.
Egy kollektoros rendszer is ennyibe fáj, de ezzel szvsz többet spórolnék.
Az ablakokat már megrendeltem. 3 rétegű üvegezés, 0,5-ös értékek. Megy a homlokzata 15cm szigetelés. Így a fűtés költsége sem lesz egetverő. :U

(#51664) emre válasza Morris (#51663) üzenetére


emre
veterán

Villany bojler adja a meleg vizet?

Nálam is vegyes kazán, meg egy fég gáztemető kazán van ami be sem volt kapcsolva.
Meleg vízre van két kémény nélküli gázbojler, egy 120 és egy 80 literes, barátságos gázfogyasztással. (ezeket örököltem a házzal) Neked is ilyent javasolnék.
Ha már az épületben van a gáz akkor a fogyasztó bekötése nem lehet akkora probléma.
Nekem 25 volt a tervezés, szintén kondenzációs kazánnal, olyan helyre ahol a gáz kivezetést a legkedvezőbben meg lehet oldani. De még nem ugrottam neki a kivitelezésnek.

[ Szerkesztve ]

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#51665) Morris válasza emre (#51664) üzenetére


Morris
veterán

Igen, villanybojler van.
A konyhában nincs meleg víz, de nem is kell, mert mosogatógép lesz beépítve. A jelenlegi kis lakásunkban sem használunk meleg vizet a konyhába.
Meleg víz egyedül a fürdőbe kell a tusoláshoz. Ezt a villanybojler szolgáltatja vezérelt árammal.

Rengeteget gondolkoztam a kondenzációs kazánon és szerintem nem éri meg. Nagyon drága maga a készülék. Iszapleválasztó is kell neki. Plusz a mai gyártástechnológiát ismerve nem igen lesz hosszú életű. Ergo ehhez javítási költség is társulni fog.
Aztán ott van még a gáz kérdése. A konyhában indukciós lap lesz. Ott van a gázcsonk. Megszüntetni nem szeretném, mert jól jöhet, de marad annyi.
A fürdőbe nincs bevezetve a gáz. Ha be lenne, akkor lehet megpróbálkoznék egy zárt égésterű átfolyós melegítővel, de mivel csövezni is kell meg gáztervet készíttetni, sok lenne a munkadíj + az anyag és még mindig ott van a tény, hogy függök a gáztól.
Ezért is gondolkodom a napkollektorban. Egy jó vákuumcsöves cuccal akkor is van meleg vizem, ha nincs gáz. De még áramszünet esetén is, mert gravitációsan megoldható egy esetleges tusolás, úgy, hogy nem fagyok bele a kádba.
+ rádolgozik a bojlerre ami szintén jóval kevesebbet fog fogyasztani a vezérelt áramból is.

Ha bekerülnek az ablakok és felrakom a szigetelést, akkor már drasztikusan csökken a fűtési költség.
Innentől fölöslegesnek érzem a drága kondenzációs kazánt.

(#51666) csemberlen válasza Morris (#51665) üzenetére


csemberlen
őstag

Akkor a fűtésed tisztán fa/szén alapú lesz? Magyarországi éghajlaton a napkollektor nemigazán megtérülő.Valamint kellene hozzá egy 300-500 literes tároló is.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#51667) pjen válasza Morris (#51665) üzenetére


pjen
félisten

Azért teljesen ne zárd le mert a penészedés fog drasztikusan nőni.A fütést klímával is megoldhatod,kicsit barátságosabb árban,és a bútorok mögött is mozgatja a levegőt.

(#51668) Morris válasza csemberlen (#51666) üzenetére


Morris
veterán

Nem tisztán, mert van egy régi fég kazán a vegyestüzelésű kazán mellett a kazánházban. Az besegít majd, ha nem vagyunk otthon.

Pjen: klíma mindenképp lesz, csak nem tudom hogy milyet vegyek.
Tegnap láttam az obiban whirlpool klímát. A++, 200k és ebben benne van a beszerelés is. 3 év gart adnak rá.
Jó ez vagy, mást ajánlasz?

Lesz 3 légbevezető is a házban.

[ Szerkesztve ]

(#51669) emre válasza Morris (#51668) üzenetére


emre
veterán

Annak horror gázfogyasztása van.

Mivel meg már van gázkazán az épületben annak kombi kazánra való cseréje sokkal kisebb macera mint egy új gázfogyasztó kiépítése. Ezért említettem, hogy egy értelmes kivitelezővel kellene beszélned először.

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#51670) Morris válasza csemberlen (#51666) üzenetére


Morris
veterán

Vab egy 200 literes bojler, abba szeretném bekötni a kollektort.

Emre. Addig amíg el nem romlik, nem dobom ki. Utána lehet érdemes beruházni egy sima gáz kazánra.

[ Szerkesztve ]

(#51671) Morris válasza Morris (#51670) üzenetére


Morris
veterán

Bár ahogy látom, sima gáz kazánt már nem is lehet kapni, csak kombit.

(#51672) pjen válasza Morris (#51668) üzenetére


pjen
félisten

Ha fűteni is akarsz a klímával japánt vegyél és olyant ami fűtésre van optimalizálva.Drágább de hatékonyabb is.Keress rá például a skandináv országokban milyen használnak.Pl:nordic ethera.

(#51673) thyeby


thyeby
őstag

Sziasztok!

Homlokzatszigetelés témában van köztetek olyan, aki már némi mazsolázásnál kicsit jártasabb ebben a témakörben?
Pillanatnyilag konkrét kérdéseim a következők:

- 2x8 cm eltolt grafitos EPS-el szigetelném a homlokzatomat. Két ajánlat tevőből kettő 22,5 cm dübelt javasolt. Számításaim szerint viszont 250-es tipli kellene legalább. (16 cm EPS + 2x1 cm ragasztó + 2-3 cm jelenlegi kőporozott vakolat + 6-8 cm a tiplinek a falban.) Ehhez talán inkább csak a megerősítésre lenne szükségem, mint győzködésre, hogy elég oda a 22,5 cm-es dübel. Hanem az igazi kérdésem az, hogy ismeri e valaki e süllyesztett, pogácsákkal takart technológiát? (Erre azért lenne inkább hajlandóságom, mert fémszeges megoldásról lévén szó, egyrészt komolyabb tartást garantál, valamint a szeg U érték csökkentő hatását is lenullázza, valamint a pontszerű hőterhelés általi hőhíd keletkezését is.) Az Ejot kidolgozott erre egy technológiát, valamint egy célszerszámot. (Ún. STR elv - 7. oldal.) Jól értettem, hogy ezzel az eljárással a pogácsa vastagságának mértékével bepréseli a tipli maga alatt a falon levő EPS-t? Nem fog ez jelentős hullámosodást előidézni a táblák síkjában? Mennyibe kerül egy ilyen célszerszám, ill mennyivel drágítja az eljárás a rögzítést?

- Épp a két rétegben való eltolásos módszert kiváltandó, megjelent a piacon az ún. lépcsőzetes kialakítású EPS. Nem olcsóbb a köztes ragasztó árával, csupán gyorsabb felrakni. Igen, ez így OK. De létezik ebben a rendszerben a sarkokra kialakított "lépcső" is, vagy ott marad minden a régiben? :F

- Kifejlesztett az Ytong egy Multipor nevű szigetelőanyagot, ami még új a piacon jelenleg. Sajnos nem sok érdemi pontosítást sikerült találnom róla az interneten. Volt már valakinek dolga ezzel kültéren? Nem tudom pl - bár ha kutakodnék, számíthatnám - hogy milyen vastag EPS-t vált ki pl 10 cm vastag multipor. Mert akár hajolhatnék is arra, hogy a vizesedés és a rágcsálók miatt ez kerüljön a lábazatra XPS helyett.

Több fa van, mint asztalos!

(#51674) ALI_G válasza Morris (#51649) üzenetére


ALI_G
veterán

padlófűtés nem megoldható? Kondenzációs kazán azt szereti igazán. Ha fontos a komfort, akkor megtervezteted, vagy legalább olyan kivitelezővel dolgoztass, aki képes kiszámolni a ház hőszükségletét (helyiségenként!).

immergasról jókat hallani.

(#51675) ALI_G válasza Morris (#51665) üzenetére


ALI_G
veterán

vákuumcsövesnél mit csinálsz télen ha napokig nem süt a nap? És ha süt, akkor is jóval kevesebbet mint nyáron. Csak marketing, hogy azzal lehet fűteni. Átmeneti időszakban lehet elég lenne. Csak a gáztervet és a kazán árát vesd össze a napkollektor költségével, kétlem, hogy olcsóbb a kollektor.

(#51676) Morris válasza ALI_G (#51674) üzenetére


Morris
veterán

Nem szeretnénk padlófűtést, az az igazság.
A kollektort csak a meleg víz előállításának besegítésére használnám. Azaz tusoláshoz, fürdéshez.

(#51677) ALI_G válasza Morris (#51676) üzenetére


ALI_G
veterán

Ha vagytok 5-en a csaladban, akkor megfontolando a kollektor. Ha kevesebben, akkor max ha tamogatja az allam.

(#51678) macilaci78 válasza Morris (#51676) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A négyévszakos kollektor drágább.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#51679) Morris válasza macilaci78 (#51678) üzenetére


Morris
veterán

Akkor mit javasoltok. Maradjak a kondenzációs kazánnál?

(#51680) r.levente75 válasza thyeby (#51673) üzenetére


r.levente75
addikt

Multipor ytong, ez egy belső hőszigetelő rendszer, nem kültérre való. Nagyon törékeny puha anyag, terhelni nem lehet, csak minimális mértékben. Külső lábazatra nem való! Méregdrága!!, persze ez relatív dolog. Speciális végső felületképzést igényel.

(#51681) #03969024 válasza Morris (#51676) üzenetére


#03969024
törölt tag

A vákuumcsöves addig lehet jó, amíg nincs hó rajta, mert sohasem olvad le róla. Ha téli üzemre méretezed, akkor nyáron meg takargathatod, bár lehet, hogy van értelmesebb megoldás a "túltermelésre". Padlófűtéssel mi bajod? Szerintem szenzációs! Csak nehogy a "Lebegteti a port." tévhittel gyere!

(#51682) Morris válasza #03969024 (#51681) üzenetére


Morris
veterán

Mennyibe kerülne egy komplett padlófűtéses rendszer kiépítése?
Amúgy jah, az is gondom vele, hogy lebegteti a port. Sajnos mindketten enyhén allergiások vagyunk.

(#51683) #03969024 válasza Morris (#51682) üzenetére


#03969024
törölt tag

Nem lebegteti, ez urban legend! Allergiásoknak kifejezetten ajánlott. Csak azok hozzák ezt fel kifogásként, akik sohasem kerültek padlófűtés közelébe!

(#51684) ALI_G válasza #03969024 (#51681) üzenetére


ALI_G
veterán

A holeolvasztast azert kitudjak kuszobolni, ugy mint az auto hatso szelvedojen :) Lassan amugy annyi ho sincs hogy megmaradjon, van ez a globalis felmelegedes dolog. :)

Sajat velemeny: a magyar viszonyokhoz a kondenzacios kazan a jo valasztas a legtobb haztartas reszere. Gazbol tengernyi van, fajlagosan szinte a legolcsobb, beruhazas merteke nem tulzo, biztonsagos, tiszta.
Kazanbol en a nemetek kozul valasztottam, aminek a leghosszabb a garancia ideje (7 evre meghosszabbithato). Szinte mindegyikhez lehet venni hoszivattyut, amivel a rendszer mindig a kulso homerseklethez merten a leggazdasagosabb a futest valasztja (atmeneti idoszakban hoszivattyu, telen kazan). Idorol idore szokott lenni palyazat korszerusitesre, es ugy mar megeri (lasd: geo tarifa). Persze radiatorral messze nem olyan hatekony.
Ha van penz, hosszu tavon jobb a full hoszivattyu. Ennek feltetele a padlofutes, jo hoszigeteles. Van belole hmv-s is.
Klimaval olcsobb futeni, de azt a komfortot nem eri el mint a padlofutes. Csukott ajtonal tobb fokos homerseklet kulonbsegek lesznek szobak kozott, vagy minden szobaba kell klima. Atmeneti idoben hasznalom en is, tenyleg nem rossz es a matek is kijon. Van ra topik, ott szamokat is tudnak mondani.
Nalunk padlotemperalas es mennyezet hutes-futes lesz. Kondenzacios kazan es ha lesz tamogatas, akkor hoszivattyu is.

Nem mellekesen megjegyzem, hogy a tema az egyik legosszetettebb a hazfelujitas temaban, honapokat el lehet vele tolteni. Sok sikert a donteshez!

(#51685) #03969024 válasza ALI_G (#51684) üzenetére


#03969024
törölt tag

Köszi, de én már döntöttem! Padlófűtés, hálókban radiátor, fürdőben mindkettő. Német kondis cirkó. Már 7 éve használom. Mennyezetfűtésen gondolkodtam, de akkor még iszonyat drága volt.

(#51686) macilaci78 válasza Morris (#51679) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem azt mondtam, hogy szar a napkollektor, csak azt, hogy télen vagy leengeded a vizet belőle, hogy szét ne fagyjon, vagy számolj a kevés napsütéses óraszámmal.

Én magam radiátor párti vagyok alacsony előre menővel, meleg burkolat, igény szerint kis darabszőnyegek és benti papucs.

lancerboy: Laktam padlófűtéses kecóban, köves és padlószőnyeges hálószoba is volt. 3-5 hónapig tartott, mire úgy, ahogy megszoktam. Baba a fűtött ágyneműtartó, de teljesen más a hőérzet, nekem alvás szempontjából nem vált be.
A követ hetente mostam fel, a padlószőnyeg rövid szőrű, már-már filces volt, azt hetente porszívóztam.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#51687) #03969024 válasza macilaci78 (#51686) üzenetére


#03969024
törölt tag

Gondol csak bele: Ahol kisgyerek van, csúszik-mászik, egy lapozott padlót úgy tisztán tudsz tartani, hogy ehetsz róla, míg a szőnyeget nem. Ja, és nem hideg a padló! Aki pedig még mindig azt hiszi, hogy lebegteti a port, kicsit tájékozódjon szobaszél témában.

(#51688) Morris válasza macilaci78 (#51686) üzenetére


Morris
veterán

Én is radiátor párti vagyok. Meleg burkolattal (padlószőnyeg).

A padlófűtés nekem sem jön be. Egyszerűen nem. Nem tudom miért.
2 éve megcsináltam a jelenlegi kecóba a laminált padlózást. Azóta is utáljuk. Hideg. Pedig a 4. emeleten lakunk.

[ Szerkesztve ]

(#51689) thyeby válasza r.levente75 (#51680) üzenetére


thyeby
őstag

Ha megnézed itt (Ytong honlap), az utolsó marketinges bekezdés így fest:

"Kártevőálló: Az ásványi anyagtulajdonságából adódóan ellenáll a hőszigeteléseket megtámadó kártevőknek. A külső homlokzati hőszigetelést a madarak nem csípkedik ki, a bogarak és rágcsálók pedig nem költöznek bele."

Igazság szerint nem tudok róla túl sokat, csak azt, hogy az ytong falazóblokk anyagával egyezik, csak habosított kivitelben. De ennyi nekem ahhoz kevés, hogy komolyan alternatívaként kezeljem.

Több fa van, mint asztalos!

(#51690) thyeby válasza Morris (#51682) üzenetére


thyeby
őstag

Nekem a padlófűtés nem ad kellemes komfortot. Valahogy amikor az embernek melegebb a talpa, mint a feje, az olyan ...ambivalens. Egy vendégséget kibírok így, de abban élni nem lenne jó.

Több fa van, mint asztalos!

(#51691) föccer válasza thyeby (#51689) üzenetére


föccer
nagyúr

Az Ytong is habosított beton, csak más fajta cementet használnak benne, illetve gőzérlelik, majd feldarabolás után autoklávban gyorsan szilárdítják. Egyébként én is szoktam hasonló habbetont csinálni. Hasonló lesz a szilárdsága, mint az ytongnak, csak kvázi folyadékként tudunk vele közműcsöveket, alagutakat kitöltni, kvázi korlátlan mennyiségben.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#51692) thyeby válasza #03969024 (#51681) üzenetére


thyeby
őstag

"Padlófűtéssel mi bajod? Szerintem szenzációs! Csak nehogy a "Lebegteti a port." tévhittel gyere!"

Amikor húsz esztendős voltam, magam is zseniálisnak gondoltam ezt. Ám miután volt szerencsém kipróbálni, pálfordulat következett. És így voltam az alufelnivel is, míg ki nem próbáltam. Ma már azt mondom, tört volna el a kezem, amikor hazahoztam a téligumikhoz négy alu kereket.
A por lebegtetés szerintem is urban legend. A szálló port nem látjuk ugyan, de érzékenyek szipogni kezdenek tőle. Akkor látjuk, amikor leül a polcokra. De ezt a méretű és fajsúlyú port a radiátor jobban képes meglebegtetni, mint a padlófűtés, ugyanis a radiátornak rendesen huzatja van. Vagy fel fogja kavarni a kánikulában bekapcsolt bólogatós ventilátor, de ugyanúgy minden ajtónyitás, szellőztetés, vagy csak szimplán az, amikor megvetjük az ágyunkat.

Több fa van, mint asztalos!

(#51693) thyeby válasza föccer (#51691) üzenetére


thyeby
őstag

Hogyan csinálod ezt a habbetont? :F

Lehet, hogy jó lenne ezzel az eljárással "varrni össze" a homlokzat és a födém szigetelését. PU habra gondoltam eredetileg, de ha ez olcsóbb, miért ne? (A pillanatnyi felállás az, hogy a födém szigetelése nem ér ki a homlokzatig - úgy, hogy azon most még nincs is szigetelés.)

Több fa van, mint asztalos!

(#51694) #03969024 válasza thyeby (#51689) üzenetére


#03969024
törölt tag

"A külső homlokzati hőszigetelést a madarak nem csípkedik ki"

Nálam az eresz alja nem ér a falig, nincs még készen a hőszigetelés. Kilóg a kőzetgyapot, tetőfóliába csomagolva. Kicsipkedik a madarak, pedig ásványi eredetű!
Egyébként ezzel a hőszigetelés témával "törököt fogtál", minden gyártó a maga portékáját dicséri, a kőzetgyapotosok hivatkoznak a páraáteresztő képességre, az EPS gyártók szerint a falakon alig távozik pára, az a grafitos nekem kissé gyanús... No, most legyen okos az ember!

(#51695) #03969024 válasza thyeby (#51692) üzenetére


#03969024
törölt tag

Érdekes, nálam nem meleg a padló, inkább csak nem hideg. Igaz, csak 20-21 fokra fűtök, nekem ennyi bőven elég. Takarékos, nem kell külön takarítani, nem látszik, nem kell agyalnom, hová fúrjak, mint a falfűtésnél, jobb a helyiség hőelosztása. Egyetlen hátránya, hogy precíz kivitelezést kíván, már a padló elkészítése is.

(#51696) föccer válasza thyeby (#51693) üzenetére


föccer
nagyúr

Nem arra nem jó. Ezt kifejezetten csőkitöltésre, tömedékelésre találtuk fel. Nem hazsnált közműcsöveket töltönk ki vele, akár több 100 méter hosszan úgy, hogy csak a két végét kell kiásni a földből és ha nincs teljesen eltömődve, akkor ki tudjuk nyomatni. Illetve Cegléd körnéykén már több korábban ivővíz vételezésre hazsnált mélyfúrású kutat zártunk le ugyan ezzel a technológiával.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#51697) thyeby válasza #03969024 (#51694) üzenetére


thyeby
őstag

Igen, így van, ahogyan mondod.
Azon már túl vagyok, hogy a gyártó marketigdumájától butuljak. Már harmadik éve téma ez a homlokzat szigetelés, beleástam tehát kicsikét magamat. (Volt rá elég idő. :D )
Nem is ez az igazi dilemma, az ember már bizonyos szint után (Vagy fölötte, vagy alatta? Hogy is írjam, hogy telibe találjam?) átlátja amikor nem szól a dal másról, csak arról, hogy tartják a pénzért a markukat. Az a dilemma, amikor három szakvizsgázott energetikai mérnök három teljesen különböző szakvéleményt ad ugyanarról a dologról.
Nem mondom, tényleg nem könnyű optimumot számolni (mert ugye mik is legyenek a szempontok, és azok prioritási rendje mi legyen), de Putyin valamikori kampányszlogenjét szoktam idézni, miszerint nem ihatjuk meg a világ összes vodkáját, nem tehetjük magunkévá a világ összes nőjét. De törekedni kell rá.
És szoktam is gondolni, hogy marakodnak a legokosabbak is rajta, de még szerencse, hogy dönteni nekem kell.

Több fa van, mint asztalos!

(#51698) TheProb


TheProb
veterán

Megszáradt purhabot mi oldja? Az a szar sikeresen fröcskölt mindenfelé bőven miután miután már nem is volt nyomva és beleragadt a szúnyoghálóba. Most nem tudja visszahúzni a tokba a hálót... :W

Bár a fő gond az, alig lehet hozzáférni a tokhoz. Nem lehet kivenni valahogy a hengert amire a hálóz tekeri vissza? Anno egyiket cserélték nálunk, annyira nem bonthatták meg a redőnyházat hozzá... Lehet csak vmi reteszt kéne benyomni is kijönne az egész, úgy már meg lehetne takarítani rendesen..

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#51699) Ferdzsoo


Ferdzsoo
addikt

Srácok magasfényű járólapról maradék gyári viaszréteget mivel lehet eltávolítani? Próbáltuk sokmindennel, persze jön jön csak kurvanehezen, mi az ami hatékony?

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#51700) föccer válasza TheProb (#51698) üzenetére


föccer
nagyúr

Vannak poliuretán hígítók, bár lehet, hogy oldani fogja a szúnyog hálót is, így valószínűleg cserés lesz. :(

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.