Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30451) namilegyen válasza cigam (#30450) üzenetére


namilegyen
tag

Igen persze. Köszönöm. Os-nek teljesen kezdő linuxosnak mit ajánlanál?

(#30452) Aryes válasza namilegyen (#30449) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha a nem okos plazma támogatja a hdmi-CEC-t, akkor a kodi-hoz még egér sem kell, a tv távirányítóval tudod irányítani a lejátszást.

(#30453) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!
RPI ZeroW-n Kodi-t használok (most 8.2.5, de nemrég frissítettem erre).
Vu+enigma2 kliens fut a tévé stream-ek fogadására.
Időnként olyat tapasztalok, hogy a hang elkezd nyúlni, mint a régi mágnesszalag. Nem látok a képen akadást, csak a hang nyúlik meg, mint a rágógumi. Pár másodpercig tart, utána helyreáll. De később újra előfordul.
Ez zenei betéteknél, főcímzenénél jellemző, beszédnél igazából nem veszem észre.
Van valami ötletetek, hogy mi lehet ez?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#30454) Janaboy válasza popoiu (#30445) üzenetére


Janaboy
veterán

En arra jöttem ra ha semmilyen beállítás meg a config fajlos se, akkor az 99% h bug.

[ Szerkesztve ]

Janaboy

(#30455) Aryes válasza Laca0 (#30453) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha nem zeroW-ről lenne szó, azt gondolnám, hogy az újabb pwm módot használja az analóg kimeneten, állítólag az okoz(ott) ilyen nyávogást a digitális kimeneten (is), de ezen ugye nincs analóg kimenet. Esetleg nézd meg a config.txt-t, van-e benne egy ilyen sor:
audio_pwm_mode=2
És ha van, töröld, vagy kommenteld ki.

[ Szerkesztve ]

(#30456) popoiu válasza Janaboy (#30454) üzenetére


popoiu
csendes tag

Config fájlos módszert nem próbáltam. Esetleg van valami leírás, hogy mit hogyan?

(#30457) Janaboy válasza popoiu (#30456) üzenetére


Janaboy
veterán

[link]

Böngészőbe ird be a recalbox nevet vagy ipjet es ott is tudod szerkeszteni.

Janaboy

(#30458) popoiu válasza Janaboy (#30457) üzenetére


popoiu
csendes tag

Ok. Köszönöm.:DD

(#30459) cigam válasza namilegyen (#30451) üzenetére


cigam
félisten

Olvasd el ezt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30460) Csicsóka válasza namilegyen (#30449) üzenetére


Csicsóka
őstag

Nem lenne jobb erre egy Amlogic S905?
Van táp, távirányító, normális ház, Android, ha kell. LE, CE alatt kiváló média player.
Van hozzá Armbian, OMV ha arra vágysz.

(#30461) cigam válasza Csicsóka (#30460) üzenetére


cigam
félisten

Ott sem mindegy melyik, lásd az összefoglalót.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30462) namilegyen válasza Csicsóka (#30460) üzenetére


namilegyen
tag

Ilyenem halt le. Régóta érdekel a pi. Teszek egy próbát.

(#30463) petya220


petya220
senior tag

Szerintetek még el lehet adni jó áron pi 1-t? :W
Mert egy jó ideje csak itt áll... :U

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30464) MaCS_70 válasza petya220 (#30463) üzenetére


MaCS_70
félisten

Pár ezer forintot érhet, és van, aki ilyet keres. Ennyiért. (vö: Zero újonnan...)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30465) Csicsóka válasza cigam (#30461) üzenetére


Csicsóka
őstag

Persze hogy nem mindegy, csak azt nem értem miért nekem linkeled az összefoglalót?
Keress rá a nevemre az említett összefoglalóban, és láthatod miket szoktam ott csinálni.

(#30466) Csicsóka válasza namilegyen (#30462) üzenetére


Csicsóka
őstag

Ok, csak javaslat volt, de ha ismered akkor tárgytalan.
Jó az RPI is, nekem is van, de csak moOde audio fut rajta.

(#30467) cigam válasza Csicsóka (#30465) üzenetére


cigam
félisten

Mert a te felvetésedre volt válasz, ami_nem_neked_hanem a témának szólt. Csak egy válasz volt arra a szálra. Ha pedig annyira aktív vagy arrafelé akár be is linkelhetted volna, hogy tudjon róla (más is)...

Sose értettem miért teszik szóva, ha nem konkrétan nekik, csak az általuk felvetett témára reagálok. Öreg vagyok én már ehhez ...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30468) Laca0 válasza Aryes (#30455) üzenetére


Laca0
addikt

Köszi! Nincs ilyen sor benne, úgyhogy valami más lesz.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#30469) Csicsóka válasza cigam (#30467) üzenetére


Csicsóka
őstag

Lehet azért, mert én is öreg vagyok már. :B
Itt csak a "lásd" szó volt amit magamra vettem, ezek szerint, nem nekem szólt. Nem is szoktam egyébként az ilyesmire reagálni, inkább hasznos dolgokra fordítom az időm. Teszek le megint valamit, az S905 platform asztalára.

(#30470) Asztee


Asztee
aktív tag

Sziasztok ! Azt szeretném megkérdezni hogy egy ilyen usb-s wifi jó lenne-e nékem ? :F Van egy Rpi 1-esem ,abba kellene és Libreelec-et szeretnék rá rakni. A Libreelec felfogja ismerni magától vagy telepíteni kell valamit még hozzá ? ...és sebesség tekintetében mi a helyzet ? Azt tudom hogy ez a wifi sávszélesség az elég , de nem tudom hogy az Rpi-ben a buszok meg hasonlók tekintetében mi a helyzet. Szóval megfelelhet ez a célnak vagy vegyek inkább egy 8m-es LAN kábelt ? :F
Köszi.

[ Szerkesztve ]

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30471) stopperos válasza Asztee (#30470) üzenetére


stopperos
senior tag

Szerintem jobban jársz 8m kábellel, sokkal kevesebb gond.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30472) MaCS_70 válasza Asztee (#30470) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hasonlót használok, és Raspbian, LibreELEC és OSMC alatt is minden további eljárás nélkül, bedugás után működik.

Ha nem az AP-tal egy légtérben akarod használni, akkor jobban jársz egy antennás változattal!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30473) Asztee válasza MaCS_70 (#30472) üzenetére


Asztee
aktív tag

Köszönöm. A sebesség is rendben volt ? (Bírta a fullHD-t ? :D )
ui.: lehet ,hogy csak azért mert álmos vagyok ,de nem t'om mi az az "AP". Gondolom a routeremre célzol, de mi az az AP ? :F

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30474) Savageboy válasza Asztee (#30473) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Access Point

(#30475) MaCS_70 válasza Asztee (#30473) üzenetére


MaCS_70
félisten

Wifi esetén sebességről beszélni elég komoly meggondolatlanság. Gyakorlatilag semmilyen körülmények között nincs garancia semmilyen sebességre, annyiféle körülmény befolyásolja.

AP: amint Savageboy monda, access point, azaz wifis adó-vevő, ami a kombi routereinknek is szerves része.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30476) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Üdv Urak.
Pi3 B+ legfrissebb osmc ,wifi működik,de a vezetékes kapcsolatot engedélyezni sem lehet.Kikaptam egy hibás darabot vagy Én bénázok?

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30477) bacsi2


bacsi2
csendes tag

Sziasztok!

HiFiBerry Amp2-ről van valakinek saját tapasztalata?

Jelenleg Raspi 3B-n fut Kodi, és a hang az analóg jacken van rákötve egy régi hifi-re (sztereó erősítőnek használva), amin 2db Pioneer SP-240 (8Ω, 20W) hangfal lóg.

A hifinek elromlott a távirányítója és amúgy sem használjuk a többi funkcióját, így szeretném kiváltani. Alkalmas lehet rá az Amp2? Ha jól értelmeztem a leírását, "papíron" tudja amit kell, de azért van némi kételyem, a méretéből / súlyából / alkatrésszámából ítélve.

(#30478) Kicsirics77 válasza Kicsirics77 (#30476) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Osmc valami miatt nem kezeli,rasbian alatt tökéletes.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30479) Patice válasza bacsi2 (#30477) üzenetére


Patice
nagyúr

Saját tapasztalatom nincs, de nekem szimpatikusabb az allo megoldása. És ugye ehhez kell egy laptoptáp is.

Ahhoz a hangfalhoz szvsz. elégnek kell lennie.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30480) Asztee válasza MaCS_70 (#30472) üzenetére


Asztee
aktív tag

Na ma megérkezett a kicsike ,bedugtam a teljesen frissen telepített LibreElec 8.2.5-s Rpi-mbe ,de semi. A connectoins menü teljesen üres és sehol máshol se látom semmilyen jelét bármilyen hálózatnak. :(
Természetesen próbálkoztam reboot-tal is ,de semmi. Kipróbáltam az asztali gépben is és ott működött. (azaz az egység működőképes) Mit lehetne tenni még ? Van valamilyen tipped ? :F

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30481) MaCS_70 válasza Asztee (#30480) üzenetére


MaCS_70
félisten

A RPI közben csatlakozik az internethez?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30482) Asztee válasza MaCS_70 (#30481) üzenetére


Asztee
aktív tag

Nem. :N A kérdésedből azt feltételezem hogy talán kéne. :U hiszen pont azért kellene a wifi mert ott nincs mibe dugni :( Ha csak a telepítésig kell , azt meg tudom oldani hogy addig átköltözök vele a routerem mellé. Mingyárt ki is próbálom. :K

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30483) Asztee válasza Asztee (#30482) üzenetére


Asztee
aktív tag

Azóta már kipróbáltam vezetékes net-tel is. Így a connection menüben ott van a vezetékes kapcsolat ,de a wifi-s még mindig sehol. Volt néhány újraindítás is, (Usb-vel ,usb nélkül...) de semmi. Valami SSH-s bűvészkedés nem kell hozzá esetleg !? :F

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30484) apezka válasza bacsi2 (#30477) üzenetére


apezka
tag

Hali!

Én konyhai rádiót építettem Pi3-ból, AMP2-ből és 7" kijelzőből. Volumio fut rajta. Nekem bevált, bár én nem vagyok vájt fülű és pláne konyhába tökéletes.
Én egybe dobozoltam a dolgokat, így eltudtam rejteni a Pi3 (5V, 2A) és az AMP2 (18V, 3.xA) két külön (Kínából rendelt tápját. És természetesen így megoldódott az is, hogy csak egy 220V-os konnektora van szükségem, mert dobozon belül, megosztottam a bejövő delejt a belső tápegységek alapján.
Az AMP2-t a Volumio (és korábban a raspbian) is gond nélkül felismerte, kezelte. Annyival lehetne barátságosabb a használata, ha jack ajzat lenne rajta, de nekem ez nem okozott problémát...

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#30485) MaCS_70 válasza Asztee (#30483) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én biztosan nem nyúltam semmilyen beállításhoz. Viszont ha jobban belegondolok, az ugrik be, hogy nekem sem ment elsőre, de mivel igazán nagy szükségem nem volt akkor a wifire, nem is nagyon foglalkoztam vele. Aztán pár nap múlva gondoltam, csak megoldom, biztosan valami beállítási probléma. De nem tudtam megoldani, mert nem volt mit -- működött a wifi, mindkét stick, mindkét RPI-n, Raspbian (TheThingBox) és Kodi (OSMC) alatt is.

Úgyhogy van ennek valami érdekes tulajdonsága, ami miatt nem éppen azonnali a működés, de fogalmam sincs a pontos megoldásról. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30486) cigam válasza Asztee (#30480) üzenetére


cigam
félisten

Add ki terminálban az lsusb parancsot. Ott megjelenik?
Az ip link parancs listájában látszik?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30487) Asztee válasza cigam (#30486) üzenetére


Asztee
aktív tag

Az első kérdésedre úgy gondolom igen a válasz, a másodikra légyszi' állapítsd meg saját magad ! (Számomra az nem egyértelmű :B )

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30488) bacsi2 válasza Asztee (#30487) üzenetére


bacsi2
csendes tag

Húzd le USB-ről, majd dugd vissza, utána dmesg-et meg kéne nézni, mit ír:

dmesg | more

(#30489) cigam válasza Asztee (#30487) üzenetére


cigam
félisten

Ez egy RTL8189FTV, ami SDIO alapú és nem támogatott. Tehetsz egy próbát drivert faragni hozzá, de egyszerűbbnek tűnik ha elcseréled/veszel egy másik modult.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30490) Asztee válasza cigam (#30489) üzenetére


Asztee
aktív tag

És akkor milyen a támogatott ? :F Milyet vegyek , mire figyeljek ? Az eBay-en azt írták hogy ez "adapter dongle for raspberry".

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30491) Asztee válasza bacsi2 (#30488) üzenetére


Asztee
aktív tag

:Y Nagyon sok mindent ! :Y Mire vagy kíváncsi !?

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30492) cigam válasza Asztee (#30490) üzenetére


cigam
félisten

Ó, hát az internet sok mindent elbír... Nem volt mellette egy link a driver-re, vagy hogy pontosan mit ért alatta? Nyiss neki egy reklamációt.

Ez a lista jó kiinduló pont, de mivel ezekből 12 egy tucat, gyakran előfordul, hogy mindenféle bejelentés nélkül egy másik chippel kezdik el szerelni az adott terméket. (mert éppen kifogyott, már nem gyártják a benne használt IC-t, vagy találtak egy olcsóbb helyettesítőt,...)
A puding próbája, az evés. Addig veszed a kínai vackokat, míg találsz egy jót, vagy az egyik hivatalos boltból veszel garantáltan működőt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30493) Noxy válasza Asztee (#30490) üzenetére


Noxy
veterán

Ez biztos hogy támogatott.
Tavaly vettem, és gond nélkül felismerte.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30494) Asztee válasza Noxy (#30493) üzenetére


Asztee
aktív tag

Már rendelem is !!! :C

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30495) Kicsirics77 válasza Kicsirics77 (#30478) üzenetére


Kicsirics77
veterán

na csak megy osmc alatt is mindkét hálózat,csak osmc-ből nem a legfrissebb kell hanem az áprilisi kiadás.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30496) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Sziasztok!

24/7-es üzemre szeretnék egy Pi-t beüzemelni Pi-hole munkakörbe (egyelőre, valószínűleg Pi 3 b+ lesz majd). A kérdésem az lenne, hogy tápegységből érdemes a hivatalosat venni a cserélhető fejjel, esetleg a málnás shopból kapható Sunny-t venni? Az igazság az, hogy van egy Mean Well 5v/1.5A-s tápegységem is, ami anno tökéletesen kiszolgálta a cubietruck-omat, viszont nem 1 darabot szeretnék beüzemelni (több helyszín), így mindenképpen érdekelne, hogy mi a javasolt megoldás.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#30497) cigam válasza CactuS (#30496) üzenetére


cigam
félisten

Nekem pl. e-bay-es kínai van, de van abban ráció, hogy magyar (bevizsgált, engedéjezett) hivatalos forrásból szerzed be.
Ha spórolnál pár ezrest, és az e-bay-en keresel megoldást, arra figyelj, hogy ne "okos" töltő legyen, ami mobilokat képes gyorsan tölteni. Ezek egyrészt csak akkor adnak ki 500mA-nál nagyobb áramot, ha "telefonnak" érzékeli a rádugott eszközt, másik részük pedig (QC) akár 9-12V-ot is kiad magából gyorstöltő üzemmódban. Szóval 2x is jól meg kell nézni, nem beszélve a kábelről. Van olyan kivitel is hogy nem beépített vezeték lóg rajt, hanem csak egy USB csatlakozó van rajt, és (jó esetben) adnak mellé egy USB kábelt. Na ennek a minősége sem mindegy, mert könnyen előfordulhat, hogy kevés vezető anyag van benne, és nagyobb áramfelvételkor már akkora feszültség esik rajt, ami bizonytalanná, vagy lehetetlenné teszi a Pi működését.
+ ugye egy dolog hogy mit írnak róla, és mi van a dobozban.
A valóság kiderítéséhez hasznos eszköz egy ilyen USB-s feszültség/áram mérő. Egyből kiderül, hogy terheléskor is tartja-e a feszültséget, és hogy ki is tudja-e adni magából azt a 2-3A-t, ami rá van írva. Sőt! Még 1 ill. 2A-es műterhelést is kapni a tápegység teszteléséhez.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30498) pavika


pavika
tag

Sziasztok!
Születés napomra kaptam egy Pi 3 b+-t. A cikk alapján telepítettem a grafikus felülettel rendelkező verziót. A config fájlban pár dolgot beállítottam. Van egy használaton kívüli ntfs-re formázott 320 GB hdd-m, ezért telepítettem az ntfs-3g csomagot. A pi-re csatlakoztatva láttam, hogy a /media/pi/hdd helyre csatolta fel. A fenti cikk alapján, ha csak torrentezni szeretnék vele első körben, akkor mi a teendőm. Elég a transmission-s részt végrehajtani, vagy nem ilyen egyszerű.
A hdd-t a cikk alapján célszerű lenne fixen felcsatolni?
Köszönöm előre is a segítséget, vakon vagyok a témában.

(#30499) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

No akkor találós kérdés.
Bent a melóhelyen remekül megy a pi3b+ kábelen és wifi kapcsolaton is, bent egy wr742nd router van lede rendszerrel, itthon egy wdr 3600 openwrt-vel.Itthon meg se nyikkan vezetékesen,csak wifi hálózaton.Többfajta kábel volt próbálva mind jó mert más eszközök remekül mennek mindegyik kábellel.
Kissé el bizonytalanodtam.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30500) llacee


llacee
őstag

Sziasztok!Az lenne a kerdesem, hogy pi3b elhelyezheto egy napos tetoteraszon kulteren egy ip68 kotodobozban?Kapu es kinti lampak vezerlese lenne a cel itt tudnek legjobban az eszkozokhoz csatlakozni
.Vagy esetleg vegyek zero w-t.Azert nyaron es telen is eleg cudar ido van ott.Vagy esetleg mas gpios vezerelheto eszkoz?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.