Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30151) vadkörte válasza dzz (#30150) üzenetére


vadkörte
addikt

A Kodi-val egyidomított földigiliszta is elboldogul. :DDD
Ha érzel hozzá kellő affinitást, hajrá. :) Én(!) nem vállalnám be. Azért majd csepegtethetnél beszámolókat a project állásáról

Üdv. V. Körte

(#30152) dzz válasza vadkörte (#30151) üzenetére


dzz
aktív tag

Adat(hw)gyűjtési fázisban vagyok :) Leginkább ismeretekre van szükségem, hogy miféle tapasztalatok vannak klf. összetevőkkel kapcsolatban. Olykor jönni fogok egy-egy kérdéssel, akkor leírom az aktuális helyzetet is.

[ Szerkesztve ]

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#30153) fpeter84 válasza dzz (#30148) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ha úgysincs igazán helye egy kijelzőnek, akkor lehet a háttér vasnak nem is olyan fontos az! Nálam a következőképpen áll most össze a kocsiban a rendszer: egy openwrt-t futtató Carambola2 modulra építettem egy dobozt amiben egy ES9023 adja a hangot az I2S buszon ISO7240-es digit izolátoron illetve izolált dc-dc tápon keresztül. Ennek a hangja keresztülmegy egy KRC-86B kékfog modulon és úgy megy a rádió aux-ba. A kékfog opcionális, hogy külső eszköz is szólhasson bármikor. A owrt modulon többek között fut egy mpd szerver ami az USB-n rádugott modulról játsza a zenéket, amit az MPD Control app-on keresztül lehet vezérelni... Kizárásos alapon ha nem droidozol akkor talán almázol - gondolom arra is lehet bőven találni hasonló app-okat mpd-hez...

Szépséghibája a rendszernek, hogy ahhoz hogy elérjem az mpd szervert IP kapcsolat kell: vagy az owrt modulnak kell AP-nek lennie - ekkor ugye a telefonról elmegy a net - vagy a telefont kell hotspot módba tenni, rácsatlakozik a modul és úgy megy a kommunikáció - ennek a szépséghibája meg hogy kapcsolgatni kell ahhoz hogy ne szívja az akkut mindig... Utóbbin talán lehetne segíteni automatizálással - droid alatt ott van pl a hazai fejlesztésű E-Robot amivel pl adott kékfog eszköz közelségére aktiválni lehetne a hotspot módot - nem tudom hogy almacsutkára milyen hasonló megoldások vannak, de biztosan akad ez az... Illetve még a kékfogas IP kapcsolaton gondolkodtam el, az is lehet egy megoldás ha sikerül owrt alatt összehoznom...

FM rádió téma: feladtam... próbáltam Si4703-as USB stick-el, TEA5767 I2C modullal, RTL2832 USB adapterrel RTL SDR-el is (talán volt még valami 4dik ami nem jut eszembe), de egyik sem adott igazán értékelhető vételi minőséget az autóban. Városon belül még csak-csak, de ahol a nem túl nagy durranás autórádióm még tökéletesen veszi a bp-i adókat, ott ezek már mind elvéreztek akár különböző helyekre rakott drótantennákkal, akár az autó saját hátsó ablakba integrált antennájával. Ezért maradt a normál rádió is a kocsiban...

Egyébként még volt egy oldalszál: vettem egy droidot futtató visszapillantó tükröt - a kijelzője gyengécske volt, de mivel naptól jól védetten volt ezért tulképp lehetett volna használni, de mire belaktam addigra gondolt egyet és megdöglött. Néha sikerült bekapcsolnom ha szétbontom, baxtatom, úgyhogy valami szalagkábel vagy forrasztási kontakthiba lehet, de feladtam. Pedig az MPD Control-al egészen kényelmes megoldás volt + navi...

(#30154) dzz válasza fpeter84 (#30153) üzenetére


dzz
aktív tag

Köszönöm az infókat, mindjárt megnézem a linkelt dolgokat! Amúgy nem almázom és nem droidozom, Androidos telefonunk van (LG V30), de nem ásnám bele magam a mélyébe, mert nincs rá szükségem. Linux alatt jól meg vagyok, jöhet az openwrt is, bár pár éve rendes Fritzboxunk van, nem kellett még mókolni, mint annó a tplink 1040-el :) Nézelődöm tovább és jövök a kérdésekkel!

ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86

(#30155) HXY


HXY
addikt

(#30156) fpeter84 válasza HXY (#30155) üzenetére


fpeter84
senior tag

Jó és maga a chip típus is ajánlott, de nyugodt szívvel merem javasolni a CH340G/C fajtákat is... Van ehhez is win/linux/droid támogatás is már... Az FT232 és PL2303 kerülendő mert sok a klón és problémásak, a fenti kettőnél ilyenről nem tudok...

(helyből 2-3 darabot vegyél hogy legyen még a fiókban, mert úgyis el fog keveredni :)) )

@dzz: természetesen openwrt helyett lehet bármi más linux disztró is, csak nekem ebből volt itthon kéznél és könnyű volt nyákra ültetni és éppen stabillá vált az I2S audio driver is hozzá - bár saját kernelt kellett miatta forgatni hogy benne legyen... carpc-s időkben sokat szenvedtem a földhurok/generátorzaj problémákkal, kísérleteztem többféle gép mellett integrált/pci/usb kártyákkal is, de erősen úgytűnt hogy leginkább az égieken múlik hogy éppen hogy szól, ezért döntöttem a galvanikus leválasztásos megoldás mellett végül, de mostanra már USB-hez is lehet kapni izolátort, vagy akár egy SPDIF optikai kimenetes USB hangkártyára is lehet tenni kínából egy nem túl drága DAC-ot...

[ Szerkesztve ]

(#30157) HXY válasza fpeter84 (#30156) üzenetére


HXY
addikt

Köszi!
Egy Pi-s oldalon is ezt a CP2102-öt ajánlják. :)
[link]

[ Szerkesztve ]

(#30158) fpeter84 válasza HXY (#30157) üzenetére


fpeter84
senior tag

A lényeg hogy 3.3V-os legyen max az I/O része, ne 5V-os... Ahogy nézem a CP2102 más nem is tud lenni, tehát tökéletes a célra. Amit linkeltél az licites, ha nem akarsz rá várogatni figyelgetni akkor itt kb ugyanannyi fix áron, vagy 5db-os csomagban

most látom hogy a cikk amit linkeltél az pont ezt a témát feszegeti... el is rakom könyvjelzőbe... :R

[ Szerkesztve ]

(#30159) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene megosztás vs RPi témában. Van egy WIN megosztásom. Nevezzük Share-nek. Ebben olyan fájlok vannak, amiket szeretnék elérni a hálózat minden gépéről. Elsősorban Filmek, Zenék, Képek.
A következőt csinálom.
RPi-n létrehoztam az mnt mappában egy könyvtárat:
sudo mkdir WIN_Share

Ezután a Share mappámat mount-olom hozzá, és mivel jelszó/felhasználóv kell hozzá, ezért ezt használom:
sudo mount -t cifs -o username=user_nevem,password=psw-m
//Hálózatom_neve/Share /mnt/WIN_Share

Ellenőrzöm, hogy valóban fel van-e csatolva:
cd mnt/WIN_Share
Itt rendben látom a Share mappában lévő megosztásokat.

Ezután, szeretném, ha minden reboot után újracsatlakozna, ezért FSTAB-ba ezt írom:
//Hálózatom_neve/Share
/mnt/WIN_Share cifs username=user_nevem,password=psw-m 0 0

A problémám, hogy reboot után nem csatlakozik a megosztásom. Kézzel fel tudom verni, de ez elég kényelmetlen. Tudnátok abban segíteni, hogy mit rontok el? :R

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30160) borsodika


borsodika
őstag

Raspbian rendszeren van akinek sikerült usb-s hdd-t (ntfs) samba-n megosztania? Ott tartok, hogy Windows-os gépről látom a megosztott mappát, de sehogy sem enged belépni.

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30161) cigam válasza toth_janika (#30159) üzenetére


cigam
félisten

Ezt
//Hálózatom_neve/Share
/mnt/WIN_Share cifs username=user_nevem,password=psw-m 0 0

egy sorba kell írni, nem törheted ketté:
//Hálózatom_neve/Share /mnt/WIN_Share cifs username=user_nevem,password=psw-m 0 0

borsodika
Ezt olvastad?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30162) toth_janika válasza cigam (#30161) üzenetére


toth_janika
őstag

Persze, egy sorban írtam, csak a komment miatt szedtem ketté. Minden programkód egy sorban van.

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30163) cigam válasza toth_janika (#30162) üzenetére


cigam
félisten

A felhasználónév, vagy jelszó tartalmaz speciális karaktert, vagy szóközt?
A mount -a milyen (hiba)üzenetet ad?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30164) toth_janika válasza cigam (#30163) üzenetére


toth_janika
őstag

Nem, nincs benne semmi extra. A mount -a nem ad semmilyen (hiba)üzenetet. Viszont restart után nem csatolódik fel a meghajtó...

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30165) cigam válasza toth_janika (#30164) üzenetére


cigam
félisten

Vagyis, ha kiadod a mount -a parancsot, az rendben felcsatolja? Erről beugrott, hogy a raspi config-ban van egy olyan (boot)opció, hogy várjon a hálózati kapcsolat felépítésére(Wait for Network at Boot).
Lehet, hogy az fstab hamarabb lefut, minthogy felépül a hálózati kapcsolat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30166) toth_janika válasza cigam (#30165) üzenetére


toth_janika
őstag

Aham. És azt hogy tudom szerkeszteni? Nem akarok hülyeséget mondani, de nem Raspiban van fent, hanem OSMC. (Ha ez jelent valamit)

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30167) cigam válasza toth_janika (#30166) üzenetére


cigam
félisten

Akkor a /boot/config.txt-be írd bele:
boot_delay=5
Ez 5mp-et késleltet.

Ill. egy reboot után nézd át a dmesg | grep mount kimenetét.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30168) bacsomarton válasza danielberndt (#30114) üzenetére


bacsomarton
tag

Szia!

Ha még aktuális....

Elvileg megy a captive portál is, de én még nem próbáltam. Viszont egyszer használatos idő, vagy forgalom arányos kódokat remekül tud generálni. A lapon találsz előre bekonfigurált img-et is.

https://bacsomarton.com/2016/03/15/vallalati-wifi/
https://bacsomarton.com/2016/03/16/vallalati-wifi-3-resz-daloradius/

(#30169) toth_janika válasza cigam (#30167) üzenetére


toth_janika
őstag

Beírtam a boot.txt-be a késleltetést. Toltam reboot-ot, de semmi nem változott... :(

A dmesg | grep mount kimenete:

[ 2.510752] EXT4-fs (mmcblk0p2): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 10.859722] FAT-fs (mmcblk0p1): Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsck.

Az első az egy RPi-re dugott NFTS-es vinyó kéne, hogy legyen. A második az a kötet, ami a Win-es PC-ben van (az is NTFS).
Próbáltam az fsck-t futtatni, de ennyit kaptam:
fsck from util-linux 2.29.2

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30170) cigam válasza toth_janika (#30169) üzenetére


cigam
félisten

Meg kell adni neki a hibás fájlrendszer partícióját is, valahogy így:
fsck /dev/mmcblk0p1

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30171) mamusz11


mamusz11
tag

Sziasztok!

Olyan problémám lenne hogy egyszer csak a Pi elvesztette a hdd, egyszerűen nem latja megállt a torrent a fajlszerver.
A sudo lsblk -f parancsra hozza hogy felvan csatolva de ezen kívűl semmi ?
PC látja
Szerintetek?

Learning never exhausts the mind!

(#30172) mamusz11 válasza mamusz11 (#30171) üzenetére


mamusz11
tag

Rosszul írtam...a mountpointnál nincs semmi.
sudo nano /etc/fstab a fájlban hozzá van rendelve a leírás szerint de mikor kiadom a sudo mount -a parancsot ezt kapom : mount: /dev/sda1: can't read superblock

[ Szerkesztve ]

Learning never exhausts the mind!

(#30173) cigam válasza mamusz11 (#30172) üzenetére


cigam
félisten

Sérült a fájlrendszer. Próbáld meg kijavítani: sudo fsck /dev/sda1

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30174) szpeti40


szpeti40
addikt

A pi 3 b+ mennyire van már támogatva? Leginkább recalbox, retropie és rasplex érdekelne.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30175) golya87 válasza szpeti40 (#30174) üzenetére


golya87
őstag

Nekem Osmc mellett a 1080p-s filmeket nem bírja, 720p megy hibátlanul, még nem az igazi a hálózati driver.

(#30176) szpeti40 válasza golya87 (#30175) üzenetére


szpeti40
addikt

De wifin gyorsabb mint a sima b nem?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30177) djcsabii


djcsabii
csendes újonc

Sziasztok!

Még mindig a NAS -al szívok, a problémám az lenne, hogy ha felcsatolom az usb-s hdd-t (NTFS)
fstab-ban a következő sorral: "UUID=8242E10942E10331 /mnt/hdd ntfs-3g uid=1000,gid=1000,umask=007 0 0"
akkor az "mnt/hdd" könyvtárhoz nem tudok tulajdonost beállítani a következő sorral:"sudo chown -R pi:users /mnt/hdd"
Valakinek lenne valami ötlete?

(#30178) golya87 válasza szpeti40 (#30176) üzenetére


golya87
őstag

Specifikációk alapján igen, nincs személyes tapasztalatom.

(#30179) toth_janika válasza cigam (#30170) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm, de úgy érzem, befejezem az RPi-s pályafutásomat. Ma filmnézés közben megfagyott a film. Újraindítás után kiírta, hogy "fatal error", meg hogy "emergency mode"-ban indítsam az RPi-t. Az nem fog menni, mert nincs billentyűzetem. Gondoltam újrahúzom az OSMC-t, de a kártya állítólag írásvédett. Sehol sem tudom formázni. Se High Sierra-n, se WIN7-en, se WIN10-en, se Ubuntu-n... :W
Mit tuduk vele csinálni?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30180) hpeti2 válasza djcsabii (#30177) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Engedd el az NTFS-t. Nem windows ez.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#30181) cigam válasza djcsabii (#30177) üzenetére


cigam
félisten

Tudsz, csak ezt már felcsatoláskor megadod: uid=1000,gid=1000 (pi:pi) ahogy az ls -la is mutatja pi az user, és pi a csoport.

Írd át az fstabban:
UUID=8242E10942E10331 /mnt/hdd ntfs-3g uid=pi,gid=users,umask=007 0 0

toth_janika
Tipikus SD kártya elhalálozási tünet. Ha olyant vettél, vidd vissza a boltba, és cseréltesd ki garanciába.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30182) djcsabii válasza cigam (#30181) üzenetére


djcsabii
csendes újonc

Köszi, így már működik, igaz csak úgy engedett be ha fájlkezelőbe \\raspberrypi -ként keresem nem pedig \\IP-Cím alapján.

(#30183) Noxy válasza toth_janika (#30179) üzenetére


Noxy
veterán

Hát nem tudom, de nálam az évek alatt összegyűlt egy marék SD kártya. A win32 disk manager-l a beállított jól működő rendszert le lehet klónozni, ès ezt 5 perc alatt fel lehet írni egy másik kártyája. Nálam 3 SD kártyán van fent uaz a rendszer. Ilyen esetben csak kártya csere, és megy minden tovább. Max a mèdiatár frissítése tart egy kicsit tovább.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30184) djcsabii


djcsabii
csendes újonc

Sziasztok,
asztalra parancsikont hogy lehetne létrehozni, ami egy mappát nyitna meg?

(#30185) toth_janika válasza Noxy (#30183) üzenetére


toth_janika
őstag

és @cigam
Köszönöm a válaszokat, bár nagyon nem hallom ezt örömmel... Azt nem értem, hogy miért mehetett tönkre. Hónapok óta megy mindenféle buzgerálás nélkül... Na jó, nem userkedem :DDD
Mindenesetre most berendeltem egy NAS-t és szegény Pi megy a dobozába...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30186) fpeter84 válasza toth_janika (#30185) üzenetére


fpeter84
senior tag

Sajnos nekem is van jópár döglött kártyám... Ment már tönkre rpi-ben, bpi-ben, telefonban, arduino mellett teljesen indokolatlanul. Legutóbb pont az új rpi3+-ban 2 hete: furán elkezdett akadni a raspbian, nézem a dmesg-et tele van mmc i/o hibákkal. Újraindítás, se kép se hang. Kártya át gépbe, és semmit nem lát belőle. Win, Linux, 3 féle kártyaolvasó egyik sem lát belőle abszolút semmit. Kártya kuka... Szerencsére csak valami olcsó 8 gigás volt, de ez már legalább a 3dik kártya ami ok nélkül feldobja a talpát az évek során... Ez a technológia sajnos ilyen szemét...

(#30187) tboy93 válasza fpeter84 (#30186) üzenetére


tboy93
nagyúr

Nekem nagyjából 8-10db halott micro sd-m van a fiókban. Többsége kínai webshopból jött. Van egy több mint 10 éves kingston 8gb-os micro sd-m, annak a mai napig semmi baja. De a sincerity-től rendelt sandisk-ek is elég jól bírják.

(#30188) toth_janika válasza tboy93 (#30187) üzenetére


toth_janika
őstag

Nekem az RPi-hez rendelt "gyári" SD kártya halt meg... Most rendelek valami 3e Ft-os adata-t, belőle 3at és meglátom :) A médialejátszó kelleni fog, amíg nem jön a másik, ezért muszáj felélesztenem a lapot...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30189) fpeter84 válasza tboy93 (#30187) üzenetére


fpeter84
senior tag

no nálam meg pont az az érdekes, hogy a kínaiak mind tökéletesen teszik a dolgukat, a döglöttek meg itthon vásárolt kingston, adata, meg valami felirat nélküli 2 gigás amit annó egy méregdrága hajós navihoz kapott az ismerősöm :)

(#30190) petya220


petya220
senior tag

Arch linux-on hogy lehet kibővíteni a belsőtárhelyet? :F :F mert.. kevés.. :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30191) vargalex válasza petya220 (#30190) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Pontosan mire gondolsz? Ha a telepítési leírást követted, akkor a kártya teljes kapacitását használod...

Alex

(#30192) petya220 válasza vargalex (#30191) üzenetére


petya220
senior tag

Szia!
Sajnos nem így csináltam... :D
Iso / img (nem tudom melyik volt.. )-ból telepítettem win32-vel.

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30193) vargalex válasza petya220 (#30192) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Magán a Pi-n nem tudod megcsinálni, de PC-n egy linuxon így.

Alex

(#30194) mamusz11 válasza cigam (#30173) üzenetére


mamusz11
tag

Megoldotta a problémát :R
Amióta sikerült működésre bírni azóta csak a transmission ment és a kodi ....Mi okozhatta ezt a gondot?

Learning never exhausts the mind!

(#30195) szpeti40


szpeti40
addikt

Valaki meg tudná nézni, hogy a recalbox megy-e pi 3 b+ -on?
Előre is köszi :R

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30196) cigam válasza mamusz11 (#30194) üzenetére


cigam
félisten

Szuper!

Tulajdonképpen bármi okozhatta. Pl. éppen írt rá, amikor kihúztad a konnektorból, vagy jött egy "tüske" amit a tápegység nem tudott lekezelni, de lehetett egy kontakthibás vezeték/csatlakozó is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30197) mr.perfect válasza toth_janika (#30179) üzenetére


mr.perfect
tag

mondjuk az SD kártya hibája miatt kidobni az egész RPi-t elég érdekes.. és ha az új NAS-ban mondjuk tönkremegy a vinyó akkor azt is kidobod?

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30198) vkp válasza toth_janika (#30188) üzenetére


vkp
aktív tag

Időnként jövök és elmondom: Sandisk Extreme Pro-t kell használni.

Amióta lecseréltem az összes PI-ban amit használok (~20 db), semmi problémám velük.

[ Szerkesztve ]

(#30199) MaCS_70 válasza vkp (#30198) üzenetére


MaCS_70
félisten

Kérdés, hogy milyen használatra. Érzékeny, fontos üzemre, ahol fontos a megbízható üzem, megérheti a 3× felárat, kísérletezésre, játszadozásra nem biztos.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30200) mr.perfect válasza MaCS_70 (#30199) üzenetére


mr.perfect
tag

Nyilvánvaló, viszont kinek mi a fontos. Nekem pl. fontos, hogy a hetekig reszelgetett jól működő rendszert ne kelljen nulláról újrarakni.. pedig csak otthoni felhasználás..

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.