Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29601) 2N


2N
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék a fiamnak egy málna PC-t, mert imadja a régi konzolokat (van is egy rakás neki az ócskától az ujabbakig) és az a cél, hogy retró konzolok emulátora fusson rajta, ezen felül pedig a STEAM játékok.

Mivel most jelent meg az újabb típus, nem vagyok biztos benne, hogy azzal is megoldható ez a feladat, de a szívem az új felé húz, mert ha jól láttam kapott néhány fontos frissítést a régihez képest.

Abszolút kezdő vagyok, minden segítőkész hozzászólast szívesen veszek.
Kérlek segítsetek! (HW szükséglet, Retropie, Steam...)

Üdv,
NN

(#29602) cinemazealot válasza 2N (#29601) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szia! Én nekem van egy olyan sanda gyanúm, hogy a Steam-es játékok nem fognak menni a Pi-n. Még ha el is volna indítható egyik-másik, szaggatni fog, mint állat. Arra inkább egy integrált GPU-s x86 alapú mini PC lenne jó egy SSD-vel, de azon is csak az egyszerűbb (kisebb grafikai igényű) játékok fognak elfutni szaggatás nélkül. Bár mintha láttam már volna futni Pi-n Unreal Tournament 1999-et (halovány emlékkép, nem vagyok biztos benne), de az nem is egy mai játék.

Mindez persze a RetroPi-os felhasználást nem befolyásolja, arra nyilván jó lesz ez a kis gép.

[ Szerkesztve ]

(#29603) MaCS_70 válasza 2N (#29601) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én meg Commodore 64-ezni szeretnék, de nagyon!

És sajnos nem igazán látom át a lehetőségét. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29604) vadkörte válasza lord.lakli (#29599) üzenetére


vadkörte
addikt

Döglődő - ill. hibázó - kártya, vagy kevés RAM. LE és OSMC szvsz 128MB alatt nem szeret futni. Elmegy 32MB-tal is, (mazohista módon kipróbáltam :DDD ) de a biztonság kedvéért 256MB-ot osztottam ki neki. (LE)

Üdv. V. Körte

(#29605) 2N válasza cinemazealot (#29602) üzenetére


2N
csendes tag

Szia!

Nagyon láma vagyok ehhez sajnos, ezért elnézéseteket kérem előre is.
Az alábbi videón akkor mit látunk? Másik gépen fut a Steam?
[link]

(Tényleg hülye vagyok ehhez, nem mókázok. :) )

Üdv,
NN

(#29606) 2N válasza MaCS_70 (#29603) üzenetére


2N
csendes tag

Szia!

A lehetőségét én sem látom még át, de a RetroPie-ban van Commodore emulátor ha jól látom.

És egy kérdés mindenkihez.
Az új rapsberry-n fut a RetroPie?

NN

(#29607) azbest válasza 2N (#29605) üzenetére


azbest
félisten

Bizony, másik gépre kapcsolódik és csak annak a képét mutatja [link]

Szép is lenne, ha a 35 dolláros mini számítógép képes lenne a több ezer dolláros pécék teljesítményére.

(#29606) 2N
a p3b+ -hez szükség lehet egy frissítésre, hogy az új hardvert támogató firmware belekerüljön. Ha van másik pi, akkor lehet, hogy azon lehet frissíteni. Ha nincs, akkor talán kézzel lehet a boot partició binárisain frissíteni, de még akkor is lehet gond a hálózattal, ha a régi rendszer esetleg nem támogatná az új usb-lan chipet. Ha támogatja, akkor onnan már a normál frissítéssel az alaprendszer is tudhat frissülni. Úgy tudom a retropie egy raspbian, csak elő van telepítve rajta az emulátoros környezet.

[ Szerkesztve ]

(#29608) 2N válasza azbest (#29607) üzenetére


2N
csendes tag

:R

(#29609) lord.lakli válasza Egy-két (#29600) üzenetére


lord.lakli
őstag

Minden frissítést feltettem. Köszi az ötletet, rálesek.

(#29604) vadkörte: köszi neked is.

GPU memória: 256 MB (gpu_mem_1024). Kártyáról a rendszer fut. Döglődése okozhat ilyet? Van tesztelési mód?

(#29610) cigam válasza lord.lakli (#29609) üzenetére


cigam
félisten

Másik tápegységgel is csinálja? Nincs tuningolva (órajel felemelve)?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29611) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Überlámakérdés: Hogy tudom elindítani a transmission web ui-ját? Hiába írom be, hogy PiIPcíme:9091/transmission/web azt írja, hogy a Webhely nem érhető el... Fut a daemon.

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29612) lord.lakli válasza cigam (#29610) üzenetére


lord.lakli
őstag

Nincs tuningolva, gyári töltő Pi2-höz. Nincs itthon másik töltő, max telefonhoz kapott.
Van olyan teló töltő ami jó lehet hozzá? Pi1 szépen elment éveket Samsung teló töltővel, de itt megvettem a gyárit.

(#29611) toth_janika: konfigot (settings.json) nézd meg RPC részt, mert a portot át lehet állítani, de általában engedélyezni kell, hogy milyen IP-jű gépek tudjanak csatlakozni hozzá. Persze és szerkesztés előtt le kell állítani.

[ Szerkesztve ]

(#29613) toth_janika válasza lord.lakli (#29612) üzenetére


toth_janika
őstag

Az rendben van, eddig megfelelően működött, csak reboot után nem indult el.
A service transmission.daemon start segítségével elindult a daemon csak a webes ui nem

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29614) lord.lakli válasza toth_janika (#29613) üzenetére


lord.lakli
őstag

Egy buta kérdés, tuti nem, de hátha: Nem került át másik portra, IP-re? Vagy transmission-t, ami az url-ben van nem konfiguráltad át másik névre?

[ Szerkesztve ]

(#29615) toth_janika válasza lord.lakli (#29614) üzenetére


toth_janika
őstag

Megnéztem. Fixen be van lőve neki a 192.168.0.101 cím, ezt is kapta meg a restart után. Semmi nem változott 1 órával ezelőtthöz képest, amikor még működött, csak annyi, hogy reboot volt :)

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29616) Gdi


Gdi
senior tag

Ma átvettem a Pi3 B+ -t és eléggé meglepődve tapasztalom, hogy tervezés megint nem lett a leg tökéletesebb.
Bár ha jól tudom a Zero W-n is ezt az antenna megoldást licenszelték.
A nem túl jó képért bocs, ép vonaton ülök...
Ráadásul kibontáskor már így fogadott.
[kép]

Szoval van ott két kicsi smd a panel szélén, a háromszög csúcsa felé. Az egyiket már csak a Szentlélek tartja. A közelében nem fogtam meg.
GG.
És ha valaki el kezd vele foglalkozni, biztos nem egyszer veszi kézbe...
de legalább ezt lehet vakuzni es uv-zni (pi3 csupasz csip baki)

És igen, a proci jócskán magasabb.

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29617) Aryes válasza Gdi (#29616) üzenetére


Aryes
nagyúr

Milyen háromszög?

(#29618) vargalex válasza Aryes (#29617) üzenetére


vargalex
félisten

A Made in felirat van benne... Sötétebb zöld terület.

Alex

(#29619) Gdi válasza Aryes (#29617) üzenetére


Gdi
senior tag

A málna logós fémborítassal szemben, a display csati mellett.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29620) Aryes válasza vargalex (#29618) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úristen, de gáz...

(#29621) Gdi válasza Gdi (#29616) üzenetére


Gdi
senior tag

Egy jártasabb szaki elmondaná nekem ez egyébként hogyan akar antenna lenni?
Egyáltalán mik azok és minek oda 2?

[kép]
Illetve ha nem cserélik jótállás/gariban és így adja magát egy kis mod, hova érdemes egy uFL csatit forrasztani: A "Made" felirat felett lévő első ellenállás után? vagy inkább ide a szélére?

Szerk: ha végigolvastam volna a cikket, akkor rájöttem volna korábban is :)

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29622) zsopu válasza Gdi (#29621) üzenetére


zsopu
tag

az ott szerintem nem antenna!
A sima pi3-nak a hátoldalán itt van:

Viszont az a forrasztás tényleg nem szép...

[ Szerkesztve ]

(#29623) zsopu


zsopu
tag

Sikerült kicserélnem (igen én forrasztottam) a múltkori megsült dupla tranzisztoros cuccost!
Ráadásul úgy, hogy kicsit nagyobb a lábszélessége! De a lényeg hogy feltámadt! Múkodik!

(#29624) MaCS_70 válasza zsopu (#29622) üzenetére


MaCS_70
félisten

De, az ott az antenna. A trapéz és a rövidebb párhuzamos oldalán levő két parányi kondenzátor együtt egy pontosan a wifi frekvenciájára hangolt egységet képez

MaCS.

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29625) azbest válasza Gdi (#29621) üzenetére


azbest
félisten

A zero w esetén van rendes helye az antenna csatlakozónak, a pi3 esetén félig meddig a 3b+ viszont mintha nem tartalmazná ezt.

Esetleg a sarki lyuk mellett van? Csak az fcc miatt kimaszkolták a földet. Valószínűleg ez lesz. "Véletlenül " a mellette futó jel vonalon uk mellett lehafyták a lakkot ;]

[ Szerkesztve ]

(#29626) zsopu válasza MaCS_70 (#29624) üzenetére


zsopu
tag

Megnézve a cikket, már rájöttem...
De a linkelt képen csak a két kondenzátor volt bekarikázva. az nem antenna (csak két smd kondenzátor)

(#29627) -dino-- válasza 2N (#29601) üzenetére


-dino--
csendes tag

kep
kep1
kep2
kep3
kep4
kep5

Ez az en gepem, nekem a pi egy C64 hazban van benne, egy 64GB kartyan van 3 particio.Raspbian, Kodi es
RetroPie. Ez utobbi van legtobbet hasznalva.Ezeket emulaciokat hasznalom: NES, SNES, C64, PC DOS, NEOGEO, MAME, PSX, AMIGA!!! ez utobbi kurvajo, HFS t hasznalok Workbench 3.0 val, sajat rendszerrel. WHDLoad os jatekok is remekul futnak. Van meg ScummVM is a sok kalandnak :)
Nem kis munka volt vele.Foleg a rendszer osszeillesztesevel, jatekok feltoltesevel.

Streamrol nem tudok nyilatkozni, mert nem erdekelt.. :))

(#29628) Aryes válasza -dino-- (#29627) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szép munka! :) Az eredeti billentyűzet ha jól látom nincs bekötve? A joystick portok hogy vannak illesztve?

(#29629) -dino-- válasza Aryes (#29628) üzenetére


-dino--
csendes tag

Be van kotve az eredeti billencs is, ha jol megfigyeled a C64 haz jobb oldalan van egy panel. :)
Konkretan ez, ez csinalja az eredeti C64 billenytuzet atalakitast, + a joystick portokat is.
http://www.vesalia.de/e_keyrahv2.htm
egyebirant jelenleg classic SNES USBs kontrollert hasznalok a DOS PC-emuhoz meg egy USB s jatekvezerlot pl az X-Winghez.

[ Szerkesztve ]

(#29630) MaCS_70 válasza -dino-- (#29629) üzenetére


MaCS_70
félisten

Le a kalappal! :R

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29631) -dino-- válasza Aryes (#29628) üzenetére


-dino--
csendes tag

Egyebkent sokat meditaltam, hogy lenne a legcelszerubb ezt megcsinalni.
Pl. A Pi nek van audio+composite kimenet, ezt 3db RCA csatlakozoval oldottam meg.(ha esetleg regi CRT TV re kotnem, legyen egy ilyen lehetoseg is) :))
tettem meg egy 4 portos USB hubot is a C64 hatuljara, kulso meghajtonak vettem meg egy 64GB s fizikailag pici meretu pendrive ot is, hogy a tarhellyel se legyen problemam, ezen felul a Pi t a gep bal oldalahoz toltam teljesen, talan a az utolso elotti kepen latszik, hogy miert. Itt kivagtam a C64 oldalat, hogy a pi rendszer microSD kartyat barmikor tudjam cserelni, ha kell, vagyis, hogy ne kelljen az egesz gepet szetbontani hozza.
A LAN, HDMI, tap csatikat is kihoztam atalakitokkal, a C64 haz hatuljara. Hat, uraim ennyi. :))
Lehet szamitogepeket kellene terveznem? :D

(#29632) chris-v válasza -dino-- (#29627) üzenetére


chris-v
senior tag

Zsír :Y :C

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29633) doberman válasza -dino-- (#29627) üzenetére


doberman
senior tag

az első képet kérhetnénk még egyszer, nagyíthatóan.. :R
jó elgondolás, ötletes kivitel... :C

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#29634) válasza -dino-- (#29631) üzenetére



senior tag

64 GB külső tároló. :D
Annó az egész osztálynak összesen nem volt 64GB anyaga Commodore-ra :D

Szép munka egyébként ! :R

(#29635) Aryes válasza -dino-- (#29629) üzenetére


Aryes
nagyúr

Láttam azt a panelt, de úgy láttam, hogy nincs bele semmi dugva. :)

(#29636) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Erre valaki esetleg valamit? :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29637) dew28 válasza toth_janika (#29611) üzenetére


dew28
aktív tag

siman http://raspberry_pi_IP:9091 cimen probaltad? whitelist?

[ Szerkesztve ]

(#29638) toth_janika válasza dew28 (#29637) üzenetére


toth_janika
őstag

Természetesen.
Nem változott semmi a settings.json-ban. Annyi volt, hogy restartot toltam az RPi-nek. Nem futott rá frissítés, semmi. Annyi, hogy a web UI-t nem érem el. Fut maga a daemon, látom, hogy megy az adatforgalom, de nem értem el a webes felültetet. Van valami parancs, "transmission-web --fork" vagy valami hasonló, de istennek nem találom sehol...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29639) vargalex válasza toth_janika (#29638) üzenetére


vargalex
félisten

Logban nem látszik semmi? Próbáltad újraindítani a daemon-t? A

netstat -an

parancs mit ad vissza?

Alex

(#29640) lehella


lehella
senior tag

Egy kis érdekesség Ambilight/ledszalag használóknak. Nálam a led szalag a TV usb portjáról kap áramot, így amint kikapcsolom a tv-t, a ledek is elsötétülnek. Mióta rákötöttem a közös csatlakozóra a ledszalag végén lévő + és - vezetékeket, azóta kikapcsolt tv mellett, random időközönként felvillan halványan fehér színben a szalag, majd egy kis idő után elalszik. Napi 1-2 alkalom, de este tűnik fel igazán. Most lehúztam ismét a szalag végét a csatlakozóból és várom, hogy elmúljon. Valszeg valami kóbor áram szivárog a TV usbről :F

[ Szerkesztve ]

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#29641) golya87 válasza lehella (#29640) üzenetére


golya87
őstag

Pár éve volt azt hiszem D szériás Samu tévém, annak bekapcsoláskor volt egy egyedi kattanása. Kikapcsolt állapotban naponta 1-2-szer hallatszott ez a kattanás. Lehet valami self check?

(#29642) azbest válasza golya87 (#29641) üzenetére


azbest
félisten

esetleg valami földhurok... kapcsolós aljzatot tettem egy kis aktív hangszóróm elé, s a másik konnektorba dugott másik eszköztől jövő analóg hang kábel földje valsz nem paszol hozzá, mert kattogó hangot ad néha.

(#29643) #54625216 válasza (#29634) üzenetére


#54625216
törölt tag

Összesen nincs 64gb anyag a világon Commodore-ra :DDD

(#29644) GAgyiXyXy


GAgyiXyXy
aktív tag

Nekem is megjött a két új b+ lapkám, amiből az egyik döglött, a tápfeszre panaszkodik. A másik pöpec, mármint műxik.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#29645) azbest válasza GAgyiXyXy (#29644) üzenetére


azbest
félisten

nem jó hír, hogy a QA vagy a csomagolók ennyire nem állnak a helyzet magaslatán. Talán mert brit [link] ;]

(#29646) Aryes válasza azbest (#29645) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez nagyon nagy :DDD

De elég gáz, hogy két kézbesítésből 2 sérült. :(

(#29647) fasd


fasd
csendes tag

Van valakinek gyakorlati tapasztalata Raspberry-tablet csatlakoztatásában? Képernyőnek szertném használni az Androidos tabletet. Vagy ha találkoztatok ilyen témával, megköszönném az útbaigazítást. Kösz!

(#29648) Aryes válasza fasd (#29647) üzenetére


Aryes
nagyúr

VNC jöhet csak szóba. De pl. filmnézésre nemigen lesz alkalmas. Esetleg direktben rákötve usb-n keresztül egy pi zero usb etherneten keresztül elég gyors lehet a kapcsolat magasabb fps-re (még mindig vnc-n keresztül).

[ Szerkesztve ]

(#29649) lehella válasza golya87 (#29641) üzenetére


lehella
senior tag

Samsung tv, F szériás viszont nincs kattanás, annak ellenére lehet megmaradt a funkció, csak halkan. Érdekes, hogy két napja lehúztam a ledszalag végét a tápról, ugyanúgy működik, de azóta nem láttam magától bekapcsolva.

[ Szerkesztve ]

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#29650) modeller


modeller
aktív tag

Sziasztok.

Próbálta valaki az új 3B+ -on a w10-et? Nem jutok túl szinátmenetes képnél, el se kezdi a telepitést. Nincs a közelemben sima 3B, hogy kipróbáljam azon megy-e. Raspbian megy simán. Neten se találtam semmit erről, hogy megy-e, vagy várni kell egy új verzióra a windows-ból.

Tavalyi véglegest és az insider preview image-t is próbáltam, semmi különbség.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.