Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30901) ajalberto


ajalberto
csendes tag

Sziasztok!

Elnézést, ha már volt téma, új vagyok még itt.

Most kaptam meg a jó helyről rendelt ventilátoromat + házat a raspberry pi 3-hoz, libreelec-et használok rajta.
Na már most ha rádugom a gpio csatlakozásra a ventilátort, szépen megy is folyamatosan. A kérdésem, hogy használhatom e így, vagy lehet e komolyabb baja a PI-nek?
Google szerint lehet baja, [link] ezt a linket néztem leírásnak, hogy hogy lehet automatizálni a hűtést.

Vélemények, tapasztalatok esetleg valakinek???

(#30902) cigam válasza ajalberto (#30901) üzenetére


cigam
félisten

Attól függ, hogy melyik lábra dugtad. Amúgy meg teljesen felesleg a ventilátor.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30903) Kisrozi válasza Archttila (#30899) üzenetére


Kisrozi
csendes tag

azt a mindenit, nagyon köszönöm, már is open. Akkora királyok vagytok !!!!. Nagyon köszönöm. Érdemes lenne ezeket a trkköket is összeírni. Hálás vagyok a segítőkész hozzászólásokért !

(#30904) Kisrozi válasza cigam (#30897) üzenetére


Kisrozi
csendes tag

Köszönöm szépen, este pont itt teszteltem, és nyitottnak mutatja.

(#30905) Carvus válasza cigam (#30900) üzenetére


Carvus
senior tag

Na szórakoztam még vele pár órát, de sajnos nem sikerült életre kelteni a rendszert. Sejtettem az elején, hogy ez lesz és egyébként sok minden nem is volt rajta...inkább csak az vezérelt hobbikertészként, hogy akkor is megcsinálom valahogy! Inkább Unchartedoztam volna ez idő alatt... ;]

Mindenesetre köszi a tippeket, beállítások, fájlok megmaradtak, de szerintem más OS-t próbálok következőnek. :U

(#30906) ajalberto válasza cigam (#30902) üzenetére


ajalberto
csendes tag

Konkrétan erre a két lábra dugtam:

(#30907) wassermann válasza ajalberto (#30906) üzenetére


wassermann
Topikgazda

... tényleg nem biztos hogy kell az a ventilátor: a Pi nem PC, hanem egy törpe fogyasztású - felépítését tekintve egy mobiltelefonszerű izé... A kereskedők nyilvánvalóan pénzt akarnak ezért minél több dolgot akarnak rád sózni. Az enyém minden gond nélkül csak hűtőbordával, ház nélkül lóg a TV-m mögött

(#30908) cigam válasza ajalberto (#30906) üzenetére


cigam
félisten

Ez így jó, fix 5V-ot kap, nem a processzor i/o lábait terheli.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30909) Kisrozi válasza ajalberto (#30906) üzenetére


Kisrozi
csendes tag

Nem szeretnék nagyon beledumálni, de ha nagyon szeretne rá hűtventillátort, ugyanakkor félti a PI-t az állandó terheléstől, akkor miért nem kerüli ki a pi-t, és miért nem közvetlenűl a tápról ( párhuzamos kötésben, esetleg szint illesztéssel ) hajtja meg a ventit? Nem egy ördöngs dolog, ha nagyon kell az a venti :-) ...

(#30910) Degeczi válasza Kisrozi (#30909) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pontosan ezt csinálta.

(#30911) Kisrozi válasza Degeczi (#30910) üzenetére


Kisrozi
csendes tag

Azt hittem a procin keresztűl kapja az 5 ( vagy 3 ) voltot. :-(
arra gondoltam , hogy a komplett panelt is ki tudja kerlni viszonylag egyszerűen.
Sorry, csak egy ötlet volt

(#30912) ajalberto válasza cigam (#30908) üzenetére


ajalberto
csendes tag

WOW! Köszönöm szépen mindenkinek a segítő jellegű hozzászólásokat! Akkor ha jól érzelmezem a gpio kiosztást, a 18-as porton keresztül lehet vezérelve meghajtani a ventit, de azzal terhelném a procit. A jelenlegi bekötés pedig a direkt 5V. Bocs mindenkitől ha nehezen fogom, de eddig csak xbmc-re volt használva, most szeretnék többet kihozni belőle vagy vennék még egy pi-t.

(#30913) cigam válasza ajalberto (#30912) üzenetére


cigam
félisten

Bármelyik io porton keresztül meghajthatod, de nem közvetlenül. Fontos hogy a motor áramfelvételét/terhelését nem viselné el, rövid úton tönkremenne, Ezért szükséges pár plusz alkatrész, ami leveszi a(z elektromos) terhelést a processzorról, és a (relatíve)nagy árm kapcsolását egy tranzisztor(vagy FET) végzi. A programtól függ, hogy melyik lábra csatlakoztatva működik, és folyamatosan szabályozza a sebességet (pwm), vagy statikusan, a hőmérséklettől függően kapcsol ki-be(mint egy rezsó, vagy bojler).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30914) dancsuri


dancsuri
veterán

RaspAnd Oreo 8.1 for Raspberry Pi 3 Model B and Model B+

költekezz, hogy más is költekezhessen!

(#30915) namilegyen válasza dancsuri (#30914) üzenetére


namilegyen
tag

😲 erre kíváncsi leszek.

(#30916) dancsuri válasza namilegyen (#30915) üzenetére


dancsuri
veterán

9 dollárért tesztelheted

költekezz, hogy más is költekezhessen!

(#30917) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok. A következő kérdésem lenne.
Adott a gyerekszobában egy led tv, hdmi csati van rajta, de nem okos. Van egy Rpi3 Raspbian Jessevel, webszerver meg pár apróság fut rajta. Gondoltam, hogy veszek egy TV okosítót a gyerekeknek, DLNA kiszolgáló van a lakásban, viszont az is felötlött bennem, hogy magára a Jessere telepítek KODIT, DLNA forrásból tud lejátszani, és akkor nem kell vennem külön eszközt. Viszont nem tudom, hogy a kettőt egyszerre elbírná-e az RPI. Igazából elvben a DLNA nem emészt fel annyi erőforrást, mint a direkt lejátszás, pl Plex. Van valakinek tanácsa?

(#30918) pvt.peter válasza Archttila (#30899) üzenetére


pvt.peter
őstag

én is épp ezt akartam linkelni, sejtettem, hogy egyszer még hasznos lesz :D

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#30919) Archttila válasza pvt.peter (#30918) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

:D :R

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30920) cigam válasza kovbandi82 (#30917) üzenetére


cigam
félisten

a DLNA nem emészt fel annyi erőforrást, mint a direkt lejátszás

Ez biztos? Csak annyi történik, hogy DLNA saját protkolon küldi át a streamet. A dekodólása éppen olyan nehéz, mintha samba/nfs/... megosztásból játszanád le. Annyi a "könnyebség", hogy komolyabb DLNA szerverek valós időben transzkódol(hat)nak, hogy a lejátszó mindég olyan streamet kapjon amit biztosan képes dekódolni.

Amúgy meg próba cseresznye, valószínű nem lesz semmi gond a lejátszással.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30921) kovbandi82 válasza cigam (#30920) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

1080p-s filmeket simán viszi, Openwrt Minidlna a megosztó.
Viszont amit észrevettem, hogy nagyon ritkán mintha a Rpi megszakítaná a HDMI-n a hangot/képet de csak 1 másodpercre.

(#30922) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Lenne még egy kérdésem. Így hogy már lejátszásra is használom az Rpit, kellene egy távirányító is. Lehetőleg ami a Kodit is kezeli.
Nem tudom ki milyet használ, első körben ezeket néztem:

[link]

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#30923) Tressy válasza kovbandi82 (#30922) üzenetére


Tressy
senior tag

Utolsó az nem giroszkópos csak a nyilakkal tudod az egeret irányitani.Bár kodi irányitására teljesen megfelel

(#30924) doberman válasza kovbandi82 (#30922) üzenetére


doberman
senior tag

a legegyszerűbben telefonról:
Yatse vagy Kodi Remote.
kicsit drágábban:
Microsoft Remote

8lnu

(#30925) stopperos válasza kovbandi82 (#30922) üzenetére


stopperos
senior tag

Én vettem egy TSOP 31238 infra vevőt, és egy távirányítón bekódoltam pár gombot bizonyos funkciókhoz.
Amúgy meg telefonról a Kore alkalmazást használom.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30926) wassermann válasza kovbandi82 (#30922) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem meg egy PC-hez való Logitech vezetéknélküli egér/billentyű párosom van, mivel a Chromiummal netezek is (a Pi-m dual boot-os: OSMC / Raspbian).

(#30927) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Tegnap megjott a B+
A korabbi 10MB/s atlag 40MB/s-re nott. :)
Raspbian Lite
Transmission
Digi 500/200
35-40GB-os REMUX anyagok

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30928) Archttila válasza Archttila (#30927) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

LAN kabel... Ez lemaradt :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30929) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Köszi a választ mindenkinek.
Másik kérdésem is lenne: feleségemnek megtetszett a gyerekszobai KODI, az online tartalmak miatt. A mi szobánkban is dolgozik egy Rpi3 modell B, jelenleg Strecht van telepítve rá, egy Pihole fut rajta ( a többi igazából nem mérvadó, google drive szinkron naponta kétszer, szóval nem energia zabálló dolgok). Ha erre még egy Kodit rátelepítek, elbírja a gép szerintetek? Alkalmanként lenne online pár mese/sorozat nézve róla. Igazából csak ezért nem akarnék még egy Rpit venni, így is sok a kütyü már.

[ Szerkesztve ]

(#30930) cigam válasza kovbandi82 (#30929) üzenetére


cigam
félisten

Simán. Nem nagy terhelés alkalmanként pár videót lejátszani, és a pihole sem annyira számításigényes feladat.

Végül melyik távvezérlő mellett döntöttél?

sati

Nem 3B+? A sima B+ nem gigabites ;)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30931) kovbandi82 válasza cigam (#30930) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Valószínű ez lesz az:

[link]

Még pár dolognak utánaolvasok, majd meg is rendelem. Nekem a telefonos Kodi remote is megfelelne, azt is használom, csak nem tudom a feleségem/gyerek mennyire tudná kezelni, bár utóbbi szerintem gond nélkül :D

Akkor felrakom az ittenire is a Kodit, köszi a segítséget.
Eme link alapján jó is lesz sztem, a Jessere is innen raktam fel:
[link]

(#30932) cigam válasza kovbandi82 (#30931) üzenetére


cigam
félisten

Nekem jó/elég a gyári repóból származó. Az igazi majd az lesz, ha végre megjelenik a stabil 18. Azon már működni fog az HBO go plugin.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30933) Archttila válasza cigam (#30930) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Termeszetesen az, csak siettem :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30934) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Nem tudja valaki a képernyő kalibrálás opció miért nem jelenik meg? A másikon be tudtam kalibrálni a kis négyszögekkel a képet.

(#30935) mr.perfect válasza dancsuri (#30916) üzenetére


mr.perfect
tag

Ja ez nem kicsit gáz, hogy pénzért adják.. amúgy kipróbáltam volna én is..

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30936) Archttila válasza mr.perfect (#30935) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

+1

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30937) wassermann válasza kovbandi82 (#30934) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Jártam már én is így a kép kalibrálással: nekem a két kis nyil kint volt, kép sarkától kívül. Csak úgy tudtam beljebb húzni ha a képről kitolva az egeret, kívül (vakon) fogtam meg őket.

(#30938) kovbandi82 válasza wassermann (#30937) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sikerült már, köszi :D Ugyanez volt a baj

(#30939) ajalberto válasza cigam (#30932) üzenetére


ajalberto
csendes tag

Nekem most lett kész a libreelec beta frissités, felraktam a hbogo plugint, tökéletesen működik! Feleségem most is filmet néz rajta.

Ha upc horizon go is lesz, akkor visszaadjuk a beltérit, marad anyósom TV-jén.

(#30940) moooooo


moooooo
csendes tag

Sziasztok! Van működő airplay plugin raspberryhez amivel képet is tudok tükrözni? Mert az rplay-t nem sikerült feltenni, localhost belépéssel gondok vannak, valamit sikerült feltennem de az meg csak hangot küld ki.

(#30941) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Rpik között az SD kártyákat lehet cserélgetni? Teszem azt 2 Rpi3 modell B-n az SD felcserélhető rendszerestől, ugyanúgy elindul?

(#30942) Degeczi válasza kovbandi82 (#30941) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze. Így, azonos típus mellett végképp, de még a hardverkülönbségeket is lekezeli a legtöbb disztribúció (de ott már nem mind, néha eltérő image kell a különböző típusokhoz)

(#30943) Aryes


Aryes
nagyúr

Sziasztok! Ha a "power in" microUSB csatlakozó helyett GPIO-n keresztül szeretném megtáplálni (egy kapcsolót akarok közbeiktatni), mire kell figyelni (a nyilvánvaló dolgokon kívül, mint, hogy ne kössem be fordítva és ne csináljak rövidzárat)? A tűsor 2db 5V tűje közvetlenül össze van kötve a power csatlakozó 5V-jával, vagy van a kettő közt vmi elektronika? Mindkét tűt szokás ilyenkor használni, ugye? Rpi 3-ról van szó egyébként.
Más: van annak valami szerepe, hogy ilyen sok GND tű van a GPIO soron, vagy csak azért van így, hogy a különböző HAT-ekre ne kelljen akkora header-t rakni?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#30944) kovbandi82 válasza Degeczi (#30942) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Az jó, mert akkor le akarom a rendszereket cserélni asztal nélküliekre, de így lassan amikor időm van megcsinálgatom az egyiken, és ha kész csak sd ki, sd be a másikba :D

(#30945) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Felraktam a Raspicastot a Rpire. Dzépen is megy, viszont mivel a Kodi is fut, ott van az is a háttérben, screencaston "átlátszódik". Valahogy ezt kitudom küszöbölni?

(#30946) mamusz11


mamusz11
tag

Sziasztok!

Olyan problemam akadt hogy bekapcsolasnal csak cmd jön be. Alapbol ugye rendes desktop töltődött be de most csak cmd. Semmit nem babraltam vele csak kb 1hetig kivolt kapcsolva/aramtalanitva.
sudo raspi-config—>command not found
Torrent kliens megy!

Learning never exhausts the mind!

(#30947) cigam válasza Aryes (#30943) üzenetére


cigam
félisten

A kapcsolási rajz szerint simán össze van kötve, az USB oldal felöl van egy biztosíték. A tüskén való tápláláskor is ajánlott egy 2A-est beiktatni.

kovbandi82
Egyszerre csak az egyik fusson?

mamusz11

Induláskor vagy a naplófájlokban (pl. dmesg) nem panaszkodik a fájlrendszer hibájára? Egy ellenörzést is lefuttathatsz.
sudo dosfsck -w -r -l -a -v -t /dev/mmcblk0p1
Vagymásik (linux-os) gépben átvizsgálni a fájlrendszert.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30948) mamusz11 válasza cigam (#30947) üzenetére


mamusz11
tag

pi@raspberrypi:~ $ sudo dosfsck -a /dev/mmcblk0p1
fsck.fat 4.1 (2017-01-24)
/dev/mmcblk0p1: 168 files, 165913/177795 clusters
pi@raspberrypi:~ $ sudo dosfsck -t /dev/mmcblk0pl
fsck.fat 4.1 (2017-01-24)
open: No such file or directory
pi@raspberrypi:~ $ sudo dosfsck -t /dev/mmcblk0p1
fsck.fat 4.1 (2017-01-24)
/dev/mmcblk0p1: 168 files, 165913/177795 clusters

[ Szerkesztve ]

Learning never exhausts the mind!

(#30949) cigam válasza mamusz11 (#30948) üzenetére


cigam
félisten

sudo touch /forcefsck
sudo reboot

Ez a blokkolt második ext4-es partíciót is ellenőrzi újrainduláskor.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30950) mamusz11 válasza cigam (#30949) üzenetére


mamusz11
tag

pi@raspberrypi:~ $ sudo touch /forcefsck
touch: cannot touch '/forcefsck': Read-only file system

Learning never exhausts the mind!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.