Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29451) vargalex válasza toth_janika (#29440) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A szerveren tűzfal nem zárja esetleg a szükséges portokat? Megfelelő interface-on hallgat? Ha nem tallózod, hanem IP alapján akarod elérni, úgy sem megy?

Alex

(#29452) Zoly75


Zoly75
aktív tag

Hali!

Beállítottam egy rpi 3-at külső HDD-vel (nincs külön tápja) média pleyer-nek KODI-val.
A sárga villám néha felvillan, de amúgy nincs gond a lejátszással.
Hogy ne legyen sárga villámom, beszereztem egy USB elosztó kábelt. A közös végét dugtam a HDD-be a külön álló végeit meg az rpi-be, illetve egy USB-s tápra (400mA).
De így belefagyott a boot-ba. Túl kicsi lett volna a HDD-re kötött táp? Vagy a kábel kavart be valahogy?

Aki csinált már ilyet az milyen kábellel, milyen tápokkal használja a rendszerét?

(#29453) Keef_Lee válasza Zoly75 (#29452) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Pinek eredeti 2,5 A, a HDD-nek külön 2A-es van nálam. Azt hittem, hogy az utóbbi nem lesz jó, mert valami régi tablet töltő, de ilyen volt itthon anno és működik.

(#29454) hpeti2 válasza toth_janika (#29440) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Szia!

Itt találsz jó NFS leírást. Én még jó régen ez alapján simán megcsináltam és működött külső vinyóval. Persze az oldalon lévő más leírásokat is felhasználtam.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#29455) MaCS_70 válasza Zoly75 (#29452) üzenetére


MaCS_70
félisten

Használj saját tápos USB hubot!

Nem tudom, most mit mond erre a tudomány, de jó pár éve én még azt tanultam, hogy egy egységre nem kötünk két tápot.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29456) toth_janika válasza vargalex (#29451) üzenetére


toth_janika
őstag

A szerveren nincs tűzfal. Ha beírom az OSMC-be, hogy smb://szerver.ip.cime/megosztás akkor azt írja, hogy "Nem sikerült csatlakozni a szerverre"...
@hpeti2:
Megnézem ezt a leírást :) Köszi

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29457) doberman válasza toth_janika (#29456) üzenetére


doberman
senior tag

win felöl: parancssorban: net view \\szerver.ip.cím mit ad vissza?

8lnu

(#29458) petya220


petya220
senior tag

Milyen szenzorokat javasoltok otthoni projektre?
Bármi jöhet!

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29459) válasza M0RGI (#29441) üzenetére



senior tag

Nekem van egy kínai és van egy angol. Semmi különbséget nem vettem észre működésben.

(#29458) petya220 :
Nyilván attól függ milyen projektben gondolkodsz. Én most csinálok egyet (gyakorlatilag kész van, már csak finomítani kell) egy időjárásállomást. Jelenleg Pi3-on fut, de később tervezem átrakni zerora. DHT22-es van rajta (amit később lecserélek egy BOSCH BME280-ra), meg egy kamera. Percenként mér hőmérsékletet páratartalmat, (később légnyomást) és megjeleníti egy 2x16-os LCD kijelzőn (felváltva dátum/idő - hőmérs/páratartalom)
Az adatokat elmenti adatbázisba is, és kirakja webserverre ahol látod a pillanatnyi mért adatokat valamint a hisztorikus adatokat is. A kamera is percenként csinál képet, szintén kirakja a webszerverre, és nap végén csinál belőle egy timelapse videót. (azt is tervezem hogy rakok rá egy mozgásérzékelőt, és ha mozgás van, akkor is csináljon képet és küldje el mailben). Ahogy írtam kb. 90%-os a kivitelezés, ha minden jól megy, csinálok nyákot az érzékelőknek és nyomtatok neki házat.

[ Szerkesztve ]

(#29460) M0RGI válasza (#29459) üzenetére


M0RGI
őstag

köszi!

(#29461) adrian360


adrian360
őstag

hmm nálam valami nem okés a táppal, amit hozzá kaptam papiron 2.5 amperes, de állandóan sárga villámozik, a samsung telefontöltővel nem dobálja, és ahogy ide oda cserélgetem, sem a táp sem a kapcsolós kábel nem tűnik elégségesnek. úgy tűnik be kell szereznem egy másikat

(#29462) válasza adrian360 (#29461) üzenetére



senior tag

Nekem is villámlik, de ezen kívül más nem történik, úgyhogy hagyom.

(#29463) chris-v válasza Aryes (#29443) üzenetére


chris-v
senior tag

Próbálj meg beállítani egy másik gombot rá, hátha.
De egyébként működnie kellene mindegyikkel. Ha ez egyik kilép a másiknak is kellene szerintem.

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29464) Zsírkrétamen


Zsírkrétamen
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék mielőbb vásárolni egy Raspberry Pi 3 készüléket, és érdeklődnék, hogy melyik rendszert kéne használnom.
A cuccot csak "internetezős pc-ként" használnám, tök átlagos dolgokra, pár cikk elolvasása, egy kis fb, illetve még ami fontos, hogy a videókat full hd-ben tudjam, lejátszani youtube-ról. Játék nem fontos, arra tudom hogy ott az az emulátoros rendszer, meg tudom hogy minecraft pe-t fel lehet rá varázsolni, az bőven elég, de most nem is szempont. Van erre a ketyerére desktop ubuntu, és ilyen általános használatra megy? Vagy windows iot használható a mindennapokban? Tudom hogy ott a raspbian, viszont a fentebb említett 2 rendszert már használtam, elsősorban azokra lennék kiváncsi, hogy használható-e, van-e ezeknek értelme.

(#29465) válasza Zsírkrétamen (#29464) üzenetére



senior tag

Ubuntu Mate van rá, de a Raspbian jobb szerintem. Pláne mivel Debian alapú mint az Ubuntu, nem fog gondot okozni a használata. A Windows IOT Core nem desktop rendszer.

(#29466) Fecogame válasza Zsírkrétamen (#29464) üzenetére


Fecogame
veterán

Raspbian.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29467) Zsírkrétamen válasza (#29465) üzenetére


Zsírkrétamen
senior tag

Rendben, akkor maradok a Raspbian-nál :R

(#29468) Tressy válasza Zsírkrétamen (#29467) üzenetére


Tressy
senior tag

Ezeket állitsd be hozzá mert akkor úgy fog menni ahogy elvárná az ember

[link]

(#29469) petya220 válasza (#29459) üzenetére


petya220
senior tag

Ez a timelapse-s dolog tetszik!
csak nincs még kamerám, meg nincs kb 2 méteres camera kábel xDD legalábbis én még nem láttam ilyet :U

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29470) válasza petya220 (#29469) üzenetére



senior tag

Nekem sincs 2 méteres kábelem, a pi van fellógatva.

(#29471) toth_janika válasza doberman (#29457) üzenetére


toth_janika
őstag

Sorry, ezt már nem tudtam megnézni, mert elvitték a WIN-es gépet (nekem csak mac-van, meg az ubuntu)
De közben azt már elértem (ForkLift-ben), hogy a mac látja a megosztást... Csak az RPi nem :(

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29472) maestro87


maestro87
őstag

Sziasztok!
Raspberry Pi 3-hoz (LibreElec) melyik DVB-C tuner az ajánlott ha FHD-ban is akarok rögzíteni (Digi kábel)?
Illetve két tunerrel meglehet oldani, hogy egyszerre két csatornáról is rögzítsen? :R

(#29473) choco01


choco01
addikt

Hali.

Szerintetek jobb ötlet egy RPi3b-t (vagy orange pi plus 2) venni torrenetezés, és a letöltött elemek megosztására, filmek távolról való lejátszására, NAS helyett? :U

:R

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#29474) wassermann válasza choco01 (#29473) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha szeretsz barkácsolni és szoftverekkel foglalkozni, igen. Ha kényelmes vagy, akkor inkább egy kész NAS!

(#29475) válasza choco01 (#29473) üzenetére



senior tag

Háát ezekre a feladatokra csak kompromisszumosan képes a pi.

(#29476) choco01 válasza wassermann (#29474) üzenetére


choco01
addikt

Hát egy részt azért néztem mert olcsóbb, és sokrétű, másrészt tanulmányi okokból el kell kezdenem linuxxal foglalkozni, így ez hasznos lenne, de nem tudom mennyire nehéz kivitelezni.. Van okos tv ami tamogat Plexet, meg kéne samba, dlna, meg a torrent kliens max 50-100 torrentre.

Pé:
És valamelyik konkurens, pl. : Pi Plus 2?

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#29477) válasza choco01 (#29476) üzenetére



senior tag

Egy Odroid XU4 szerintem jó lehet hozzá.

(#29478) janesz64


janesz64
csendes tag

Sziasztok, tegnap óta tábortag lettem, ketyeg a Pi3.
Cigam cikke szerint szépen megcsináltam mindent de két lépésben nem jutottam előbbre, ebben kérek segítséget.
1. Kitty/SSH elérés
Kitty a Win10-en, SSH bekapcsolva (Raspbian grafikus felületen) - Kittyben beírom az IP címet 192.168.0.102 - kéri a jelszót (már megváltoztatva az alap) és nem megy tovább. IP címet a TP-Link felületére belépve DHCP menüben olvastam ki, tehát az jó. De mi nem? Se LAN kábelre dugva, se WIFI-n nem megy a jelszókérésnél tovább.

2. Külső HDD elérés. A HDD a TP-Link-re csatlakoztatva, WIFI-n keresztül kell elérni.
Erre egyetlen megoldást nem találtam eddig. a //192.168.0.1/volume1 (Winben fordított \ így érem el) nem létező útvonalat jelez a Raspi
Van 3 lehetőség a felületen, de melyiket kell és hogyan használni? (fájlkezelő ablakban hálózati meghajtó csatolás pont)

Köszi
:F :F

(#29479) doberman válasza janesz64 (#29478) üzenetére


doberman
senior tag

nem használtam még kitty-t. de user - pass a belépés.
melyik oprendszert tetted az rpi-re? ( a root belépés legtöbbnél tiltott, felhasználóként kell loginolni majd su. keresem cigam fórumtárs cikkét csak még nem leltem meg...)
egyébként ha először kommunikálsz ssh-n egy szerkentyűvel akkor egy tanusítvány elfogadása az első amit látnod kellene.
esetleg próbáld ki a Putty-ot, Kitty helyett.

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#29480) choco01 válasza (#29477) üzenetére


choco01
addikt

Az a baj hogy túl drága, Orange Pi Plus 2-re van kuponom kb. 15000ft lenne, és a keretem is annyi.. Arról mi a véleményed? :U

[ Szerkesztve ]

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#29481) janesz64 válasza doberman (#29479) üzenetére


janesz64
csendes tag

Szia, Putty-val ugyan ott vagyok
Wifi és LAN IP címmel ugyan ez az eredmény...
a jelszót nem ismeri fel, és nem ütöttem el.
Az SSH fájlt létrehoztam, a megfelelő meghajtón, a gyökérben

Nem értem :(

a cikk
https://logout.hu/cikk/raspbian/raspi_config.html

feltöltöttem két képet,

https://logout.hu/dl/upc/2018-03/10/304499_uhgdfofab2xnbhgh_kepkivagas.png

https://logout.hu/dl/upc/2018-03/10/304499_qpw21wsnmc7tgvt0_kepkivagas2.png

[ Szerkesztve ]

(#29482) doberman válasza janesz64 (#29481) üzenetére


doberman
senior tag

az első képen kérdezi, hogy elfogadod-e az ssh kapcsolathoz a kiszolgáló által küldött tanusítványt...
igen, el kell fogadnod ahhoz, hogy kommunikálni tudj vele...
(cikket mindjárt végig olvasom..)
csak egy kérdés gyorsban: jól látom, hogy a felhasználói név úgy kezdődik, hogy rasp... nem pi a felhasználói név és raspberry az alapértelmezett user/pass??

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#29483) Zsírkrétamen


Zsírkrétamen
senior tag

Tegnap beüzemeltem a kicsikét, viszont van egy kis gondom. Van egy Mad Catz rat 5-ös egerem, és elég furcsán viselkedik. Maxra tolom a dpi-t és még akkor is nagyon lassú. Ha az egérmutató sebességét maxra állítom a pi beállításaiban, akkor jó lenne, de akkor néha random elteleportálgat az egérmutató. Ötlet? Az egér jó, windows alatt semmi baja, linuxos drivert nem találok hozzá. Ha egy régi/sima egeret dugok a pi-be azzal tökéletesen működik.

(#29484) MaCS_70


MaCS_70
félisten

A következő problémám akadt:

Több OSMC/Kodi csatlakozik a NAS-hoz, SMB-n. Ez eddig ment is szépen, évek óta, problémamentesen.
Tegnap volt viszont egy kis topológiai reform, aminek keretében megváltozott a NAS IP-címe.

A Kodikban utána is akartam állítani a médiamappák elérési útját, de akár szerkeszteni akarom a meglevő beállításokat (ami nyilván a kézenfekvő megoldás), akár újra fel akarom venni őket, mindig "File exists" hibaüzenetet kapok. Fotóra, zenére, filmekre, vegyes fájlokra, mindenre...

Maguk a mappák nyilván elérhetőek, be is tudok lépni, csak elmenteni nem engedi a fenti hibával.

Hogyan tudom egyszerűen átállítani az elérési utak IP-címét?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29485) petya220 válasza (#29470) üzenetére


petya220
senior tag

Nekem az nem jó :(
Mivel messze van az ablak... :DD

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29486) janesz64 válasza doberman (#29482) üzenetére


janesz64
csendes tag

Már 1 újra telepítés megtörtént, a nev maradt, pi nem is lehet a jelszó, Kitty leszedte erte a fejem. Es igen,az igen gombot nyomtam. Egyébként nem is jutsz jelszoig

(#29487) doberman válasza janesz64 (#29486) üzenetére


doberman
senior tag

pi a felhasználói név,
raspberry a jelszó

de végül is melyik oprendszert tetted fel?

8lnu

(#29488) válasza choco01 (#29480) üzenetére



senior tag

Ez is jobb mint a Pi3. Ott az a baj, hogy a hálózat és az USB disk ugyanazt az (egyébként sem túl gyors) USB2-es buszt használja tehát NAS-ra nem ideális.Az Orange Pi-t nem ismerem, de mivel látok rajta SATA2 csatolót, ezért esélyes hogy az külön buszon megy.

(#29489) janesz64 válasza doberman (#29487) üzenetére


janesz64
csendes tag

Szia,

nahh, újra gépnél

Tehát a rendszer Kezdőképernyőről puskázva
Raspberry pi Desktop
Raspbian
Relase 2.2
2017 nov

A képek alapján ismét megváltoztattam a nevet/jelszót

Az eredmény ugyan az...

Merre tovább?

köszi

https://logout.hu/dl/upc/2018-03/10/304499_hvak5pyc9vcjayf9_kepkivagas_2.thumb.png

https://logout.hu/dl/upc/2018-03/10/304499_qigfffwfgbo3zjfb_kepkivagas2_2.thumb.png

Előkapartam a letöltő oldalt
DEBIAN STRETCH WITH RASPBERRY PI DESKTOP
The Raspberry Pi Desktop OS for PC and Mac - based on Debian Stretch
Version:November 2017
Release date:2017-11-16
Kernel version:4.9

ez lett telepítve

[ Szerkesztve ]

(#29490) cigam válasza janesz64 (#29489) üzenetére


cigam
félisten

De miért Pihome-ot írsz be felhasználónévnek?!
Többen leírták: pi a felhasználónév, vagyis amikor azt kérdi ki vagy (login as:), arra a helyes válasz az, hogy pi.
Ezután adod meg a pi felhasználóhoz tartozó jelszót.

Nem kevered te a hostname-et, az username-el?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29491) janesz64 válasza cigam (#29490) üzenetére


janesz64
csendes tag

dehogynem :DDDD

király vagy

akkor jöhetne a 2. kérdés? :)

Wifi-n keresztül az USB tár elérése

(#29492) janesz64 válasza doberman (#29487) üzenetére


janesz64
csendes tag

Bocs, tényleg nem esett le a két név közti különbség...
arra koncentráltam, hogy nem lehetek annyira hülye, hogy elfelejtsem amit 5 másodperce adtam meg :)

(#29493) cigam válasza janesz64 (#29491) üzenetére


cigam
félisten

WiFi-n keresztül USB-t? Ez két eltérő dolog. Pontosan mi, és hogyan(milyen protokollal) van megosztva a hálózaton?

pl. nem mindegy hogy jelszavas, vagy jelszó nélküli smb megosztás:
sudo mount -t cifs -o guest //WindowsPC/megosztásneve /media/idecsatolja
vagy
sudo mount -t cifs -o username=felhasználónév,password=jelszó //WindowsPC/megosztásneve /media/idecsatolja

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29494) janesz64 válasza cigam (#29493) üzenetére


janesz64
csendes tag

Egy TP-Link USB portján van a HDD
A Pi nem kap vezetékes hálózatot, csak WIFI-t
A Win alatt egyszerű hálózati kapcsolatként van felcsatolva, otthoni hálózat beállítva, de nem a Win-alól szeretném, hanem attól függetlenül, ha lehet. Közvetlenül a Routerről.
volume1 a lemeznév \\192.168.0.1 a cím
Storage Sharing: elérés jelszóval
FTP: engedélyezve, port 21, az egész partíció
Media Server: engedélyezve, Server name: TP-LINK_51B8

ezt látom a TP-Link felületén
nincs kiküldve az IP, csak belső hálózaton megy

mit kell használni a Pi-n?

(#29495) cigam válasza janesz64 (#29494) üzenetére


cigam
félisten

Pl. az /mnt/ mappába készítesz pl. egy nas mappát (sudo mkdir /mnt/nas), és abba csatold fel az alábbi parancsal:

sudo mount -t cifs -o username=felhasználónév,password=jelszó //192.168.0.1/volume1 /mnt/nas

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29496) janesz64 válasza cigam (#29495) üzenetére


janesz64
csendes tag

Működik :)

Ha jól látom ezt elég egyszer és nem kell az újraindítás után ismételni... (legalábbis egy újraindítás után felismerte a mappát)

Közben belefutottam egy problémába.
A Pi-n nincs se egér, se billentyűzet. Egy pár perc után leveszi a képet, de nincs mit megpiszkálni, hogy felébredjen :) erre mi a megoldás?A laptop sincs állandó üzemben, hogy onnan megcsiklandozzam...

Köszi

(#29497) janesz64


janesz64
csendes tag

Sziasztok,
Egy újabb problémám akadt :)
Létre szeretném hozni a VCN kapcsolatot.
Ezt a parancsot használva, szegény Pi teljesen megadta magát, órákon át nem tudta végig vinni a telepítést...

sudo apt-get update
sudo apt-get install realvnc-vnc-server realvnc-vnc-viewer

Valamit még kellene csinálni, vagy ez így jó?

köszi

(#29498) cigam válasza janesz64 (#29496) üzenetére


cigam
félisten

Képernyővédő kikapcsolása+a Desktop verzióban gyárilag ott fityeg a realVNC. Miért küzdesz egy másik telepítésével?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29499) janesz64 válasza cigam (#29498) üzenetére


janesz64
csendes tag

Mert így sokkal egyszerűbb :)

rácsatlakoztam... ilyenkor egy új ablakot ad? Mert a Kodi éppen frissíti az adatbázist és azt nem látom

(#29500) bbalint18


bbalint18
újonc

sziasztok!
először egy média centert szeretnék építeni az rpiből, azt szeretném megtudni, hogy miket rendeljek pontosan, és később telepítsek hozzá :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.