Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30051) rii


rii
nagyúr

sziasztok

Raspberry Pi -hez van jóféle hangkimenet-hangkártya?

sima stereo lossless-hez.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30052) Aryes válasza BB9360 (#30049) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én a következő filléres vezeték nélküli megoldást használom tvnézésre:
- 1500Ft-os kínai sztereó Fm transzmitter a tv fülhallgató kimenetére kötve
- a telefonom rádió appja a transzmitterre hangolva
- tetszőleges fülhallgató a telefonba dugva

Egy pici statikus zajt leszámítva teljesen rendben van a hang, éjszakai tvnézéshez tökéletes. ;)

(#30053) apezka válasza rii (#30051) üzenetére


apezka
tag

Sok fajta DAC van, mivel nem írtál semmi elvárást Google a barátod : Raspberry Pi DAC

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#30054) rii válasza apezka (#30053) üzenetére


rii
nagyúr

milyen elvárásokra gondolsz?

ár?
vagy kimenetek száma?
ez utóbbi esetében elég 2 db RCA.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30055) Patice válasza rii (#30054) üzenetére


Patice
nagyúr

Igen, az ár elég meghatározó.
Vagy az, hogy digitális kimenet legyen rajta, mert van külön DAC-od, vagy analóg kimenet.
Analóg kimenet esetén van preferenciád, hogy milyen DAC-chip legyen rajta?
Lehessen külön tápolni a DAC kártyát?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30056) BB9360 válasza Egy-két (#30050) üzenetére


BB9360
aktív tag

Játszhatna, de annyira nem. Elsőre azt hittem, hogy bluetoothos vezeték nélküli megoldással megoldom, és akkor jó lesz, mert a felhasználhatóság köre széles, senkit nem zavar. Ha 5+-os kábel kell, akkor az tényleg csak az este, egyedül történő tv-zéshez jó, amikor már mindenki alszik, de legalábbis senki nem járkál, mert különben ott van a vezeték. De köszönöm, az ötlet egyáltalán nem rossz, sőt!

(#30057) BB9360 válasza Aryes (#30052) üzenetére


BB9360
aktív tag

Ez sem rossz, még mindig macerás, de van benne valami, tetszik!

(#30058) BB9360 válasza Egy-két (#30043) üzenetére


BB9360
aktív tag

és @többiek, akik még foglalkoztak a kérdésemmel
köszönöm!
Megnéztem, egy JBL Clip 2 BT hangszóróval, azon is volt késés, de zene hallgatásakor nem tapasztaltam röccenést.
Nem találtam meg, hogy hogyan lehet szoftveresen butítani, de szerintem nem is érdekes, mert elengedem ezt a BT-s filmnézést, zenehallgatást a Pi-ről, hacsak nem a fentebb vázolt FM transzmitter-es olcsójánost próbálom ki...
Köszönöm!

(#30059) BB9360 válasza Aryes (#30052) üzenetére


BB9360
aktív tag

Rákerestem a gearbest-en. FM transmitterre mindösszesen 1 olyan találatot adott, ami 3,5 mm jack-es, mindegyik szivargyújtós volt. Jól gondolom, hogy ha ezt a jack-et csatlakoztatom a tv-be, akkor az ott kiadott hangot továbbítja? Mert az eredeti célja szerint a telefonhoz kellene és azt adja ki a kocsi rádiójának. Na most, ha ezen beállítok egy sávot, pl. 87,5MHz, akkor azt kell a mobil eszközrádió appján is megkeresni. Viszont ez azt is jelenti, hogy ha pl. a szomszéd ebben az időben, amikor én ezt használom, a rádióján hangol, akkor behozza neki a 87,5MHz-n az én "adásomat", ugye?
És így garantáltan nincsen késés?

[ Szerkesztve ]

(#30060) DIEGO15 válasza BB9360 (#30059) üzenetére


DIEGO15
őstag

Igen, jól gondolod, bár a szomszéd nem nagyon fog belőle hallani semmit :)

[ Szerkesztve ]

(#30061) BB9360 válasza DIEGO15 (#30060) üzenetére


BB9360
aktív tag

Gyorsabb voltál, mint a szerkesztésem :-)

(#30062) petya220 válasza BB9360 (#30059) üzenetére


petya220
senior tag

A raspberry tud fm transmitterként is működni :D
ahhoz nem kell ilyet venni. :U

Sőt, ha ráteszel egy egy 10 centis rézkábelt valamelyik gpio-ra akkor az utca végén is vehetik az adást. :D Csak ez nem biztos hogy ajánlott.. Nem tudom, hogy hogy van a törvény, hogy mekkora távig legális.

[ Szerkesztve ]

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30063) BB9360 válasza petya220 (#30062) üzenetére


BB9360
aktív tag

"A raspberry tud fm transmitterként is működni"
Ezt kifejtenéd bővebben? Hogyan? (számomra csak lakáson belüli vétel érdekes, de tudom, hogy a hullámoknak nem én parancsolok...)

(#30064) Aryes válasza petya220 (#30062) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem csak régebbi modelleken működik ez a megoldás? Amúgy tényleg jó ötlet, kár, hogy nem nekem jutott eszembe. :)

(#30065) Aryes válasza BB9360 (#30059) üzenetére


Aryes
nagyúr

2-3 méteren túl már elég gyenge a jel, a szomszéd már csak zörejeket tud fogni.
Az enyém is autós cucc, én csináltam hozzá usb kábelt a szivargyújtó kábeléből (a szivargyújtó 5V-ot adott ki, így egyszerű volt), a tv-ről kapja a tápot.
Mivel analóg, semmi késés nem lesz az tuti. Különben a használata sem körülményes, a telefont zsebre vágod és járkálhatsz a házban nyugodtan.

(#30066) BB9360 válasza Aryes (#30065) üzenetére


BB9360
aktív tag

Akkor a linkelt cuccal még egyszerűbb. Ha a telefon rádió appjával veszem a jelet, akkor onnan késés mentesen kaphatja a BT-s füles vagy csak a vezetékes lesz a jó megoldás?

Ha a Pi valóban tudja az FM átvitelt, akkor azt még megvárom, ha valaki leírná, hogy hogyan...

(#30067) petya220 válasza Aryes (#30064) üzenetére


petya220
senior tag

Zero w-n megy, és szerintem pi 3-on is

Leírás

[ Szerkesztve ]

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30068) wassermann válasza BB9360 (#30066) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az olcsó A2DP-s Bt-kben mindig lesz csúszás,
kivéve ha nem, a legkorszerűbb Apt-x Low-Latency-st veszel, de az jóval drágább kategória: Apt-X LL

[ Szerkesztve ]

(#30069) tboy93 válasza wassermann (#30068) üzenetére


tboy93
nagyúr

Mondjuk ez a jövő :K

(#30070) Aryes válasza BB9360 (#30066) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az én telefonomon (és a legtöbb készüléken) csak vezetékes fülessel lehet a rádiót használni, mert azt használja antennaként. ;)

(#30071) BB9360 válasza wassermann (#30068) üzenetére


BB9360
aktív tag

És ez esetben mindkét oldalon kell az aptx ll vagy elég, ha a füles tudja? A Pi egyébként tudja?

(#30072) BB9360 válasza Aryes (#30070) üzenetére


BB9360
aktív tag

Ez mondjuk igaz, khm.

(#30073) BB9360 válasza petya220 (#30067) üzenetére


BB9360
aktív tag

Nem rossz, de ennél nekem egyszerűbb a filléres kínai cucc. Ha az van legalább ilyen jó!

(#30074) mr.perfect válasza BB9360 (#30073) üzenetére


mr.perfect
tag

ennél az egy db drótnál mi lehet egyszerűbb? :D

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30075) sztanozs válasza mr.perfect (#30074) üzenetére


sztanozs
veterán

Ez mono-fm hangot ad, ami nem szükségszerűen felel meg egy filmnézős elvárásnak.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#30076) rii válasza Patice (#30055) üzenetére


rii
nagyúr

tiszteletem!

bevallom, ez felét sem értem annak amit írtál, a raspí egy totál ismeretlen terület a számomra.
első lépésként akkor csak a felől had érdeklődjek, hogy egy raspí rendszerrel lehet -e olyan jelet küldeni az erősítő RCA bemenetére, ami minimum van olyan jó, mint egy PC-s, 10-15.000 Ft-os hangkártyával? (mert e kettő közt vacilálok ... ( mini-ITX PC vagy raspy )

eddig laptopról ment a lossless 3,5-es jack-en át az erősítőbe, és a lánc ezen eleménél szeretnék javulást elérni, hogy az erősítő jbb forrásból kapja a jelet.

ehhez gondoltam volna a raspí rendszerre ...

( A DAC az a Digitial-Audio_converter? A jelet át kell konvertálni analógba, ha a RCA-n akarja kiküldeni az erősítőbe? )

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30077) Tim82 válasza rii (#30076) üzenetére


Tim82
nagyúr

első lépésként akkor csak a felől had érdeklődjek, hogy egy raspí rendszerrel lehet -e olyan jelet küldeni az erősítő RCA bemenetére, ami minimum van olyan jó, mint egy PC-s, 10-15.000 Ft-os hangkártyával? (mert e kettő közt vacilálok ... ( mini-ITX PC vagy raspy )

Igen, lehet.

( A DAC az a Digitial-Audio_converter? A jelet át kell konvertálni analógba, ha a RCA-n akarja kiküldeni az erősítőbe? )

Igen, az és igen, át kell konvertálni. De amúgy a 10-15k-s PC-s hangkártyában is van DAC (sőt, minden hangkártyában).

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#30078) rii válasza Tim82 (#30077) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm!

egy erre vonatkozo raspy komponens listát szabadna kérnem?
ami egy pc 10-15-es hangkártyának felel meg.

nekem az lenne a legjobb ha RCA kimenete lenne a Raspi -nek

( voltaképp az alaplapi hangkártyán is van DAC? csak "olyan is"? )

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30079) Tim82 válasza rii (#30078) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem fogok tudni neked listát adni, messze nem ismerem a teljes kínálatot... Én ráadásul Hifiberry Digi+-t használok, ami nem DAC, hanem digitális (koaxiális + optikai) kimenetet adó kiegészítő a Raspberry Pi-hez.

A topikban keress rá a "Hifiberry" és a "Pifi" szavakra, emlékeim szerint mindkettő viszonylag olcsón jó megoldás.

Itt is kérdezz rá.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#30080) rii válasza Tim82 (#30079) üzenetére


rii
nagyúr

oksa!

nagyon köszönöm!

raspy-re amúgy hogy megy fel az oprendszer?
milyen linux ami megy rá?

illetve másik linux-os gépről (laptop) el tudom érni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30081) Tim82 válasza rii (#30080) üzenetére


Tim82
nagyúr

Kell a RaspPi-nek egy micro SD memóriakártya, arra tudsz rendszert telepíteni.

Van rá Raspbian (Debian Pi-re írt változata), Ubuntu Mate, illetve azt hiszem, Fedora is.

Vannak specifikus Linux "céldisztrók" is, pl. van rá LibreElec, OSMC médialejátszásra, illetve Volumio, RuneAudio zenére, vagy pl. RetroPie mint régi konzolok emulációinak futtatására kihegyezett disztró.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#30082) rii válasza Tim82 (#30081) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm a segítséget!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30083) BB9360 válasza mr.perfect (#30074) üzenetére


BB9360
aktív tag

A Pi programozásának elhagyása. Ami majd utána vmi más, nem kívánt dolgot eredményez esetleg, én meg nem értek hozzá. Tettem rá egy DAC-ot, nem akarnám, hogy abba bekavarjon. Persze ez az egész nem olyan egyszerű, mert mindig be kell menni a beállításokba, átállítani erről arra, majd vissza...

(#30084) Aryes válasza petya220 (#30067) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én sehol nem látom azt, hogy ezt be lehetne állítani kodi-ban audio kimenetnek. Csak hangfájl lejátszását tudja sugározni.

(#30085) Tim82 válasza rii (#30082) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ja igen, el tudod érni a Pi-t másik gépről - Linuxosról is, Windows-osról, hálózaton látod.

Multimédiára, zenére kihegyezett "céldisztrók" esetén általában van kliensként használható program a távirányításra.

Nálam otthon jelenleg két Pi van, az egyik zenelejátszó (RuneAudio-val telepítve), Windows 10 alól Chimney-vel, Linux alól Cantata-val távirányítom. A másik RetroPie-s "konzol", annak csak a memóriakártyájára (mint hálózati gép tárhelyére) szoktam másolni játék ROM-okat.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#30086) rii válasza Tim82 (#30085) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm .-)))))
asziszem mindenképp raspi lesz nem itx-es pc .-)

majd szét google-ozom a kapott infokat .-)
most már van merre pislognom .-)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30087) fpeter84 válasza gazso75 (#30032) üzenetére


fpeter84
senior tag

Amennyi felületes tapasztalatom akad opel kapcsán az android auto-val, nagy ívben elkerülném... Inkább egy 2DIN droidos fejegység, az 1000x rugalmasabb, több dologra lehet használni, nem kell párosítással meg kábelezéssel baxakodni... Nézz körbe ebay-en eu-ra szűkítve ha nem akarsz kínából vámoltatni, egész tűrhető a kínálat (többnyire) angliából, én is most ezekkel szemezek...

(#30088) Aryes válasza fpeter84 (#30087) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én csak azt nem értem, miért van ilyenekre szükség... Navigálni ott a telefonom, minden más színes, villogó, világító cucc a kocsiban csak elvonja a figyelmem a vezetésről, ezért balesetveszélyes.

(#30089) fpeter84 válasza Aryes (#30088) üzenetére


fpeter84
senior tag

Azért én szívesebben nézek nagyobb kijelzőn navit, meg választok zenét, mint a kis egérmonitor telefonon, amihez ráadásul rendesen előre is kell hajolni ha a tartójába beteszem és hozzá kellene nyúlni... Régebbi autómba tettem egy 10 colos érintőkijelzővel egy komplett carpc-t és imádtam windows+centrafuse+igo-val. Mostanra viszont már ott tart az android hogy inkább azt választanám az autóba is...

Az android auto viszont förtelmesen ostoba, csak a maps-et támogatja semmi mást, a médialejátszó funkció is nyomi béna, ráadásul wifi+bt+kábeles párosítással kell xarakodni és az eszközkompatibilitása is csapnivaló. Egyszerűen nem is értem hogy mi a fenének fektettek ennyi energiát egy teljesen használhatatlan funkcióba - semmi másra nem lenne szükség ezekben a gyári fejegységekben, mint egy vezetéknélküli kijelző funkcióra ami hajlandó az érintőkijelzős parancsokat is visszajuttatni a mobil felé. Egyszerűen jelenítse meg annak a képét, és én majd eldöntöm hogy igo, waze, maps, vagy éppen mit szeretnék a kijelzőn látni...

(#30090) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

Szerintetek mi okozhatja azt egy Rpi 3-nál, hogy újraindítás közben és a boot legelején megjelenik a villám jel pár másodpercre a jobb felső sarokban (nem minden alkalommal)? Eddig nem volt ilyen problémám, gyári 2,5A-es táppal használom és a vezeték nélküli billentyűzeten kívül semmi más nincs rákötve, ritkán van használva.

Előre is köszi a segítséget! :R

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#30091) wassermann válasza Crvsh3R (#30090) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A megjelenő villám szerintem egy figyelmeztető előjelzés csak, hibát nem okoz. Nekem is már hónapok óta néha, ritkán előjön (gyengül a tápegségben vmi alkatrész)

(#30092) Crvsh3R válasza wassermann (#30091) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Akkor elég gyorsan halnak ezek a tápok, mert kb. 1 éves az Rpi3 + tápom és kb. 20 alkalommal lett bekapcsolva pár órára.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#30094) Noxy válasza fpeter84 (#30089) üzenetére


Noxy
veterán

Az android auto viszont förtelmesen ostoba,

Azért ostoba mert ez csak egy alapszoftver.
Ezzel elmennek az Genfbe, Parizsba, Frankfurtba stb.., a nagy autóbemutatókra, és ott ezzel várják a nagy fejegység gyártókat Alpine, Kenwood, Blaupunkt, JVC, stb.. hogy további pénzmagért tovább fejlesztik nekik, amit később az ő fejegységükre telepítenek.
Ami meg megmarad, azt így "bután" kikerül a piacra.
Én legalábbis ezt olvastam valahol.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30095) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Freeradiust valaki használ? Semhol egy épkézláb leírást nem találok :(

(#30096) gambeca


gambeca
tag

Sziasztok!

Vettem egy ilyen lcd kijelőt.

Ezt a kijelzőt hogy tudom Volumio rendszeren működésre bírni?

[ Szerkesztve ]

Az ott hagymás bab? -Nem, krumplis hal...

(#30097) kovbandi82 válasza fpeter84 (#30089) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Apple Car se jobb. Saját térképet támigat csak, és ugye abban nincs offline mód :( A POI adatbázisa is csapnivaló a Googlehoz képest.

(#30098) Csicsóka válasza gambeca (#30096) üzenetére


Csicsóka
őstag

(#30099) gothic20


gothic20
aktív tag

Sziasztok

Szeretnék kérni egy ki segítséget. Van egy Pi 3B+-om, amin retropie-fut. Szóval retro játék konzolnak használom. A kérdésem az lenn, hogy vezeték nélküli kép továbbítás megoldható lenne-e valahogy, valamilyen hdmi wifi eszközzel? Mert kényelmesebb lenne ha nem kellene vacakolni a 2m hosszú kábellel is.

Nietzsche: "Az ellentmondás elviselésének képessége nagyfokú kultúrára vall."

(#30100) wassermann válasza gothic20 (#30099) üzenetére


wassermann
Topikgazda

HDMI "átlövővel" mindenféle programozás és gond nélkül, pl.: [link]

A kérdés csak az az összes ilyen vezetéknélküli cuccnál, hogy mekkora késleltetéssel működnek... egy film lejátszásnál semmilyen gondot nem jelent, ha kis késéssel jelenik meg. A játékban viszont simán lelőnek, ha később ugrassz arrébb :-(

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.