Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30751) azbest válasza Kicsirics77 (#30750) üzenetére


azbest
félisten

nincs rajta valami jumper a címzés módosításához? Bár ez csak gyenge tipp, viszont van tutoriál a neten ilyesmiről is [link]
Esetleg valami sorrendiség nem jó talán.

[ Szerkesztve ]

(#30752) Kicsirics77 válasza azbest (#30751) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Nincs rajta jumper,pythonban van a program,de nem jöttem rá.ha nem scrollozza a szöveget akkor kiteszi a 4 kijelzőre,ha scrollozza a szöveget akkor minden kijelzőn fut.a cascaded változóval sem minden esetben működik.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30753) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok!

Nem teljesen Raspberry, de ha nem sikerül akkor az lesz belőle!

Szeretnék egy HP ThinClientre Raspbian ( vagy egyéb hasonló) oprendszert feltenni!

Futna rajta egy OpenVPN ( Céges hálózatot elérni) Illetve szeretném belső hálózatról elérni.
Tulajdon képpen egy köztes megálló lenne a benti adatok videók és az itthoni gép között.

Autonómba kéne működnie tehát a router mögé felrakva a sarokba hálózati eléréssel/vezérléssel!

A HP TC be van egy IDE csati meg egy SATA csati

AZ tud működni hogy az IDE röl leszedem a mostani 2 giga flash memóriát teszek rá egy kisebb winyót arra megy az oprendszer a SATA-ra meg teszek egy 1 terrás winyót ahova meg tölti le az adatokat.
Gyakran küldök(nék) haza 3-5 gigás videókat ezért gondoltam ezt.

Vagy jobban járok ha nem bonyolítom a HP-vel hanem rögtön Pi3 B+?

(#30754) cigam válasza Kicsirics77 (#30752) üzenetére


cigam
félisten

A manuel szerint az elsőre megy csak a DIN, és az első DOUT-ból megy a második DIN-jébe.

Pi -» DIN 1.kiljelző DOUT -» DIN 2.kiljelző DOUT -» DIN 3.kiljelző DOUT...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30755) Fecogame válasza SwissAirplan (#30753) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez attól függ.

Milyen célokra használnád a gépet? Mindent szedj össze, akár mutlimédia lejátszást, fájlmegosztást is :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30756) SwissAirplan válasza Fecogame (#30755) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

NAS az van itthon külön! egy i5 ös gépből csináltam OpenMediaVault-al.. akkor kapott el a gépszíj! :DD

Mondjuk 2 célja lenne az egyik irodai gépről videók fogadása! 4-6 giga!

Meg van egy streemcsatornára előfizetésem, /NFL/ és ha lehetne akkor onnan a videók mentése, de az csak másodlagos.

Mivel érdemes foglalkozni!

Raspbiant- OpenVPNt-Transmissiont javasolnak fórumokon meg ahogy nézegetek downloadboxokat.

Mondjuk ez nem a szó hagyományos értelmébe vett torrentbox lenne mert csak szed de nem seedel.

HP client itthon van azért gondoltam hogy belemászok abba mondjuk egy Pi3 se drága...

[ Szerkesztve ]

(#30757) Kicsirics77 válasza cigam (#30754) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Igen,összekötve is úgy van gyárilag a nyáklap aztán mégsem az egész kijelzőn fut a szöveg hanem mindegyik 8x8 mátrixon külön-külön fut ugyanaz.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30758) azbest válasza SwissAirplan (#30753) üzenetére


azbest
félisten

A hp gép gondolom egy normál, kompakt pécé. A raspbian egy olyan debian, ami a raspberry pi-re lett optimalizálva. Szóval a megoldás, neked nem kell az arm boardra fordított, raspberry pi-hez módosított debian, hanem egyszerűen csak a normál debiant próbáld meg. Úgy látom a debian 32 bites x86-os procikat is támogatja még, szóval régebbi pécé hardverre is van. Ha újabb fajta, akkor meg 64 bites.

[ Szerkesztve ]

(#30759) Salex1


Salex1
senior tag

Na most meg a raspotify-al van gondom. Raspbian alatt telepítettem, de nem tudom, hogy lehet használni. Nem szerepel a menüben, nem tudom hogy kellene elindítani.

(#30760) rosejbli


rosejbli
senior tag

Sziasztok!

Egy pi3b-n szeretnék torrentezni és lassan össze is szedek hozzá minden alkatrészt, hogy megcsináljam.
HDD-vel kapcsolatban lenne egy olyan kérdésem, hogy notebook HDD-t használ valaki ilyen célra?
Nem öli meg idő előtt, hogy folyamatosan pörög?

(#30761) Aryes válasza Kicsirics77 (#30757) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pontosan mit értesz azon, hogy "fut a szöveg"? A python script-ben kellene keresni a hibát. Próbálj másik scriptet. Lehet, hogy ez csak egy karaktert scrolloz a végtelenségig. Van olyan rész a script-ben, ahol meg tudod adni a kijelző hosszát/méretét?

[ Szerkesztve ]

(#30762) cigam válasza Salex1 (#30759) üzenetére


cigam
félisten

Telefonnal.

rosejbli
Nem lesz tőle semmi baja. Ugyanakkor egyik leírásban sem szerepel, hogy örökmozgó, vagyis bármikor elromolhat. Nem kap nagyobb terhelést, mintha egy PC-re lenne dugva, ami folyamatosan be van kapcsolva.

Kicsirics77
Ezzel próbáld ki.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30763) student


student
őstag

Helló,
mit gondoltok arról nyugdíjas gépnek beválhatna pi3?
átlagos böngészés, gmail, youtube (480p elég, csak ne akadjon), skype megoldható?
amiket leírtam így első blikkre kevésnek tűnik a specifikációja.
milyen oprendszer lenne ideális ehhez?

(#30764) borsodika válasza student (#30763) üzenetére


borsodika
őstag

Raspbian

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30765) rosejbli válasza cigam (#30762) üzenetére


rosejbli
senior tag

Köszi!

Csak azért gondoltam, hátha ezeket úgy tervezik, hogy a sűrű ki-be kapcsolást bírják inkább jobban.

(#30766) golya87 válasza student (#30763) üzenetére


golya87
őstag

Nyugdíjas gépnek, igények (sebességbeli) nélkül, de egy 4-6 éves noti is jobb erre a célra.

(#30767) azbest válasza student (#30763) üzenetére


azbest
félisten

Csak ha utálod az öreget.

Nem igazán.. 1GB rammal ne számíts komplett desktop élményre.

(#30768) namilegyen


namilegyen
tag

Valamiért lefagy a pi raspbiannal. Olyankor se képet nem ad se sshn nem tudok kapcsolódni. Táp kihúz visszadug után indul rendesen. Van olyan log fájl ahonnan meglehet tudni hogy mi okozhatja a kifagyást? Csak a deluged fut folyamatosan egy külső usb vinyóval.

(#30769) jerry311 válasza sutszi (#30275) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ebbe belefutottam én is.
Nekem úgy tűnik akkor a leggyorsabb ha csak 0.0.0.0 IP címet visszaadó listák vannak a szűrve.
Ha már van benne olyan is ami 127.0.0.1-et ad vissza, vagy a Pi saját IP-jét (csak FQDN lista, nem tartalmaz IP-t), akkor lassul a dolog a time out-ok miatt.

Tesztelné valaki más is?

(u.i.: Nálam egy virtuális gépen fut Debian alatt, jóval több erőforrással mint egy Pi, szóval kétlem, hogy ilyen baja lenne.)

(#30770) Salex1 válasza cigam (#30762) üzenetére


Salex1
senior tag

És direktben, hogy a pi-n fusson úgy nem lehet?

(#30771) weiss válasza rosejbli (#30760) üzenetére


weiss
addikt

Több, mint 4 éve megy egy 100 GB-os IDE-s laptopvinyó. Egyelőre bírja.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#30772) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

cigam,aryes:

megoldódott,lévén mivel most először találkoztam python kóddal és foglalkoztam vele,a fene nem gondolta,hogy 0 90 -90 a kijelző forgatása,ezért nem akarta a cascaded változót sem elfogadni.
de megoldódott,mostmár kezdem kapargatni a felszínt így majd haladok lépésről-lépésre.
Köszi mégegyszer.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30773) rosejbli válasza weiss (#30771) üzenetére


rosejbli
senior tag

Ha annyit kibír nekem is, akkor már boldog leszek.

[ Szerkesztve ]

(#30774) rosejbli


rosejbli
senior tag

És 1 USB port az max mekkora áramerősséget tud leadni? Olvastam, hogy összesen 1.2A a négy port. Ha csak egy valamit dugok rá, az egészet ki tudja venni vagy van egyenként is valami megkötés?

[ Szerkesztve ]

(#30775) pető bá'


pető bá'
őstag

Sziasztok!

Erősen ismerkedem a Pi-re elérhető oprendszerekkel, programokkal, viszont kérnék egy kis segítséget, hogy merre érdemes indulni.

Terv:
- USB-n HDD-re távoli eléréssel torrentek letöltése - Deluge? Próbáltam, mindenre elég volt nekem.
- HDMI-n buta tv-re kötve a HDD média tartalmának lejátszása - Kodi?
- DLNA megosztás -> hálózaton levő okos tv-re, windows-os gépekre a tartalom eljuttatása - MiniDlna-t próbáltam, illetve a Kodi megoldását, de azzal az mkv fájlokat nem tudta lejátszani az okosTv (2010 körüli samsung)
- távoli elérés - VNC, Távoli asztal.
- Samba
- Spotify - raspotify-t próbáltam tökéletesen működik

Raspbian alatt a fenti dolgokat össze is legóztam teszt jelleggel (a külső HDD-t leszámítva), de nincs erre valamilyen egyszerűbb megoldás, oprendszer? Vagy ez így optimálisnak hangzik, az igényeket figyelembe véve?

Köszönöm a segítséget előre is! :R

"... and I hope you have a great day!"

(#30776) wassermann válasza pető bá' (#30775) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én a Raspbian-nal maradnék, főleg ha már a dolgokat ki is próbáltad rajta. Kis állítgatással (ZRAM) a Chromium is egész jól megy, így egy vezeték nélküli billentyűzet/egér párossal akár netezni is tudsz a buta TV-n, a többi dolgon kívűl

(#30777) powerray


powerray
tag

Sziasztok!

Egy raspberry pi-m van és az lenne a kérdésem, hogy miért van az, hogy egy újonnan létrehozott user-el nem tudok belépni az automatikusan felmountolt külső vinyómra?

/media/pi könyvtárba már nem enged be, ahol a mountolt eszközök lennének, a mappának a tulojdonosa és a csoportja "root", és ha hozzáadom az "ftppi" usert a root csoporthoz, akkor se enged be (750 joga van a mappának). Ha megváltoztatom a csoporját a mappának, akkor se. És 777 joggal se.

ftppi@raspberrypi:/media $ groups ftppi
ftppi : ftppi root ftp
ftppi@raspberrypi:/media $ ls -la
összesen 12
drwxr-xr-x 3 root root 4096 nov 29 2017 .
drwxr-xr-x 21 root root 4096 márc 4 12:06 ..
drwxr-x---+ 10 root root 4096 jún 24 20:40 pi
ftppi@raspberrypi:/media $ cd pi/
bash: cd: pi/: Engedély megtagadva
ftppi@raspberrypi:/media $

Biztos valami egyszerű amatőr hiba, mit ronthatok el?
Köszi!

(#30778) cigam válasza powerray (#30777) üzenetére


cigam
félisten

Az a + jel a végén árulkodó. Mi a getfacl /media/pi parancs kimenete?

Létezik az /etc/mke2fs.conf fájl?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30779) powerray válasza cigam (#30778) üzenetére


powerray
tag

pi@raspberrypi:/media $ getfacl /media/pi
etfacl: Removing leading '/' from absolute path names
# file: media/pi
# owner: root
# group: root
user::rwx
user:pi:r-x
group::---
mask::r-x
other::---

Ez a kimenet jött. Nem egészen értem, akkor a groupnak 0-ás joga van? Mit tudok ezzel kezdeni, hogy egy adott felhasználó is be tudjon lépni? Bocsi elfelejtettem megjegyezni, hogy a 'root' meg a default 'pi' userek be tudnak lépni. De hiába rakom az 'ftppi' usert az összes olyan groupba, amibe ők szerepelnek nem mükődik. :(

(#30780) powerray válasza cigam (#30778) üzenetére


powerray
tag

Ja igen és van mke2fs.conf.

(#30781) cigam válasza powerray (#30779) üzenetére


cigam
félisten

Ez az ACL. Hogy ne legyen egyszerű a kezdők élete. Amikor kezdi megérteni, és használni a fájlrendszerben leírt jogosultságokat, megjelenik az ACL, és mindent felülbírál.

setfacl -m "u:ftppi:rwx" /media/pi

Ez a parancs módosítja az ACL-t, és írás/olvasás/belépés jogot ad az ftppi felhasználónak, a /media/pi mappára.

---

Kibővítettem a raspbian cikket, egy SD kártya kímélő tippeket adó oldallal. Ahogy eddig is minden ki/helyreigazítást szívesen fogadok.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30782) mr.perfect válasza cigam (#30781) üzenetére


mr.perfect
tag

nálam a getfacl parancs -bash: getfacl: command not found -al jön vissza.

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30783) cigam válasza mr.perfect (#30782) üzenetére


cigam
félisten

Milyen rendszeren adtad ki a parancsot? Nem feltétlen része az alap rendszernek, de akár utólag is telepíthető.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30784) powerray válasza cigam (#30781) üzenetére


powerray
tag

Köszönöm! Felnyitottad a szemem :D bár nem egészen értem, hogy ha nem volt fent alapból az ACL akkor hogy volt ACL-ezve az a mappa :/

(#30785) pető bá' válasza wassermann (#30776) üzenetére


pető bá'
őstag

Köszi a választ!

Most kipróbáltam egy LibreElec - Kodi párost, ha csak a buta tv lenne a cél, még elég is lehetne, viszont már a dlna sem megy igazán, a távoli elérés meg használhatatlan kb. Úgyhogy maradok a Raspbian-nál, eddig elég sokat google-ztam, lehet, hogy inkább egy-két kérdéssel ide jövök majd :) :R

"... and I hope you have a great day!"

(#30786) cigam válasza powerray (#30784) üzenetére


cigam
félisten

Nem. Nálad eleve fel volt téve, ahogy nálam is Raspbian Desktop alatt. mr.perfect rendszerén viszont nem települt alapból, valószínű másik rendszert futtat (ubuntu, osmc,...?).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30787) Patice válasza pető bá' (#30785) üzenetére


Patice
nagyúr

Én megnézném (kipróbálnám), hogy a Raspbian-ra fel lehet-e rakni az OMV-t (Open Media Vault). Ezzel a hálózati megosztás (fájlszerver), MiniDLNA-val a médiaszerver és Trasmission/Deluge-val a torrent is megoldható. Távoli asztalt is tud, telepít adott gépre egy Xfce felületet és rdp-vel elérhető + ugye kell hozzá routerben port forward, meg DDNS.

Mindehhez a Kodi-t berakni szvsz. problémás. OMV-vel - olvasataim alapján - nem jó barátok.

Vagy a másik út, hogy LibreELEC és pluginekkel bővíted. A Kodi saját adatbázisát ugyan meg tudja osztani DLNA-n, de itt a Raspberry microSD kártyájának olvasási sebessége + LAN (WiFi?) átviteli sebessége lesz korlátozó tényező. LE alá szerintem nagyon sok plugin elérhető, amikkel fel tudod okosítani olyan szintre, ami neked kell.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30788) cigam válasza Patice (#30787) üzenetére


cigam
félisten

Raspbianra OMV-t telepíteni? Ez a fából vaskarika tipikus esete.

de itt a Raspberry microSD kártyájának olvasási sebessége + LAN (WiFi?) átviteli sebessége lesz korlátozó tényező
?? A többi rendszeren gyorsabb a kártyaolvasás, és megtáltosodik a hálózat?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30789) Patice válasza cigam (#30788) üzenetére


Patice
nagyúr

"Raspbianra OMV-t telepíteni? Ez a fából vaskarika tipikus esete."

Miért?

Kodinál az adatbázisban vannak képek is (már ha létrehozta a médiatárat) és ezeket DLNA esetén meg is osztja a kliensekkel, és amikor a kliens elkezdi olvasni az adatbázist, elkezdi a képeket is letölteni. Persze közben lehet navigálni, csak lassú lesz.
MiniDLNA annyira minimál, hogy igen, gyorsabb tud lenni, mint a Kodi saját megoldása, mert nem tol(na) át annyi adatot.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30790) cigam válasza Patice (#30789) üzenetére


cigam
félisten

Mert az OMV is egy célszerszámnak van összefaragva. Nem egy önálló program, mint a Firefox, vagy a transmission, hogy külön telepíthető bármelyik rendszerre.

Ha a kodi a dlna-is, mi(miért) tallózná be hálózaton? Oké lehet másik lejátszóval is használni, de elég ritkán használom(pláne egyszerre a kettőt)ezért nem tapasztaltam még ilyen lassulást. De mondhatjuk azt is, hogy valamit valamiért. Nem mellesleg ezzel meg pont a LibreElec ellen hoztál fel példát ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30791) Patice válasza cigam (#30790) üzenetére


Patice
nagyúr

Sima Debian-ra is telepíthető az OMV, akkor szerintem Raspbian-on is mennie kell.

Cubox-i-re is van Armbian, arra is simán felmegy az OMV. Tapasztalat.

LE alá nem próbáltam méh, de szerintem plugin-ként létezik más DLNA szerver rá. Erre gondoltam.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30792) cigam válasza Patice (#30791) üzenetére


cigam
félisten

Feltelepítetted mint egy programot, vagy a Cubox-hoz fordított OMV rendszert tetted fel? Mivel egy debian alapú, de önálló disztribúció, továbbra is tartom, hogy nem lehet bármelyik rendszerre "csak úgy" feltelepíteni. Pl. a készítőitől is csak komplett lemezképeket lehet letölteni. Nem pedig önálló telepíthető csomagokat(.rpm, .deb,...). A telepítés leírása mutat egy megoldást, hogy hogyan telepítsd fel debian-ra mint egy szervízt, de nem tudom mennyire működhet ez a megoldás más disztribúcióknál.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30793) powerray válasza cigam (#30786) üzenetére


powerray
tag

Hát a getfacl parancs alapból nem ment csak, ha rákerestem apt-cache searchel a getfaclra kidobta, hogy az acl-t kell felraknom és amint felraktam működött a getfacl parancs. Csak ebből indultam ki, hogy nálam nem volt ACL. De mivel több rendszer is van a raspbian mellett (pl. recalbox) így lehet, hogy az kavarta be a dolgokat.

(#30794) cigam válasza powerray (#30793) üzenetére


cigam
félisten

Ja, hogy ja... Akkor ez is difi lehet a lite, és a Desktop verzió között.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30795) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Jó irányba mentek mert ez a téma engem is érdekel, ahogy irtam fentebb egy köztes gépet szeretnék csinálni!

Amit tudnia kell az transmission távoli elérés mivel nem lesz rajta monitor meg billentyűzet!
Illetve a fájlok amiket letöltött, azokan az elérése és áthuzása! valamint OpenVPN hogy VPN kiszolgálóhoz csatlakozni tudjak!

Nállam még nem eldöntött hogy egy HP TC-t alakitok át vagy egy Pi3 B -t veszek!

Igazság szerint mind a kettőhöz vennem kell plussz dolgokat, igy a kisebb méret miatt jobban hajlok a Pi felé!

Ötletetek van? NAS fut itthon külön!
Ha Pi akkor egy Raspbian + transmission + OpenVPN + valami a távoli elérésnek??

(#30796) cigam válasza SwissAirplan (#30795) üzenetére


cigam
félisten

+ valami a távoli elérésnek??

Mit értesz ezalatt? A fenti leírás alapján bőven elég a transmission vezérlése WEB-es felületről. OpenVPN-el nincs tapasztalatom.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30797) Patice válasza cigam (#30792) üzenetére


Patice
nagyúr

Feltettem mint egy programot.
Nem lehet bármelyik rendszerre, Debian kell alá. Más disztro-hoz nincs.

Itt a leírás: link.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30798) SwissAirplan válasza cigam (#30796) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Mondjuk igen... a Transmissiont elérem a webes vezérlőjével, amit meg kell állitani a raspberryn az meg Putty rol mehet!
A mentett fájlokat hogy fogom tudni elérni? Simán halózatban látni fogom??

OpenVPN el nekem sincsen tapasztalatom! De sajnos valami kell amivel tudok kapcsolódni a VPN kiszolgálóhoz!

De az még egy kemény menet lesz nekem mert OpenMediaVault alatt se sikerült beállítanom!

(#30799) cigam válasza Patice (#30797) üzenetére


cigam
félisten

Hát ezt mondom én is. A konkrét kérdés pedig nem debian, ra vonatkozott, hanem erre:
Cubox-i-re is van Armbian, arra is simán felmegy az OMV. Tapasztalat.

Meg is van a "megoldás". Az Armbian konfigurációs(?) programjából lehet telepíteni. Tippem szerint ez csak a szétboncolt - az eredeti omv image-ből táplálkozó - fájlokat másolja ki, nem csak egy mezei csomag telepítő. Ezért írtam, hogy fából vaskarika.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30800) Patice válasza cigam (#30799) üzenetére


Patice
nagyúr

Ha működik, akkor nem mindegy? És nekem inkább ez a lényeg.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.