Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30201) vkp válasza MaCS_70 (#30199) üzenetére


vkp
aktív tag

Használom beléptető servernek, radiusnak, asterisknek, stb. Nincs kedvem 2-3 havonta cserélgetni bennük az elhulló kártyákat.

(#30202) cigam válasza mr.perfect (#30200) üzenetére


cigam
félisten

Erre találták ki a mentést. Sokkal olcsóbb mint a kártya, de igazad van, ahol nem csak egy otthoni médialejátszónak van használva megérheti a drágább (ipari) kivitel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30203) vottokar


vottokar
senior tag

Sziasztok! Elég sokat olvasgattam itt a témában, de most már úgy lassan egy heti szenvedés után inkább kérdeznék.
Adott egy friss OSMC-vel telepített Rpi 3B. Médiacenternek kellene, de mellette jó lenne, ha kiváltaná az én nem power user torrentező gépemet. (Ezért is választottam az OSMC-t) Neten, az osmc oldalán talált leírás alapján fel is telepítettem. Felraktam a SAMBA-t és a Transmissiont is. Működött is rendben a rendszer, letöltött, megosztott, csak hát ugye az SD kártya "/home/osmc/Downloads" könyvtárába, ami azért nem egészséges a kártyának, meg az adott tárhely sem valami hatalmas. Szintén neten olvasottak alapján végrehajtottam a:
-transmission leállítását. "sudo systemctl stop transmission"
-setting.json szerkesztését "sudo nano /home/osmc/.config/transmission-daemon/settings.json"
-transmission elindítását. "sudo systemctl start transmission"
A setting.json-ban a módosítások ezek lettek:
"download-dir": "/home/media/DATA80",
"incomplete-dir": "/home/media/DATA80",
A Rpi-re dugott hdd neve természetesen DATA80 rajta a file szerkezet szerintem ntfs, de most, hogy rádugtam az usb-n a notimra már nem is látom (a gépen win10 home van) (fejvakarós szmájli), de visszadugva a pi-re hálózaton meg látom és tudok is róla írni-olvasni.. (mégjobban fejvakarós szmájli)
Előfordulhat, hogy valamiképp átkonvertálta az ntfs-t valami linuxos formátumra az OSMC? Nekem elméletileg teljesen mindegy, Ezt a kicsi hdd-t nem akarom másra használni, jó ez nekem akár linuxos üzemmódban is.
De hogy visszatérjek az alapgondomra. Az átírt setting.json-al a torrent elindul a letöltés, de pár száz kB után leáll „permission denied” hibával. Sok olvasás után arra gondolok, hogy:
-vagy rosszul adtam meg annak a nyűves HDD-nek a nevét és elérési útját a setting-ben.
-vagy valamiért nincs jogosultságom ezekre a dolgokra a hdd-n.
Mivel az irományomból kiderült, hogy teljesen hü*ye vagyok a linuxhoz, szívesen fogadnák egy kis segítséget, hogy mit is tudnák tenni, hogy első körben legalább a transmission beinduljon a hdd-vel kombinálva.
ui. rmatyi mester írását elolvastam, de van egy sanda gyanúm, hogy az elmúlt 3 évben túl sok minden változott, mert az egy az egyben másolás követés nem működött… :(

[ Szerkesztve ]

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#30204) Patice válasza vottokar (#30203) üzenetére


Patice
nagyúr

Nekem jogosultság problémának tűnik.

NTFS fájlrendszerű vinyóra ne akarj Linux jogosultságokat rákényszeríteni.... :U

A megoldás az, hogy Ext3/4-re formázod a vinyót.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30205) vottokar válasza Patice (#30204) üzenetére


vottokar
senior tag

És azt hogy a fittyfenébe tudom megtenni csupa win-es gépes környezetben? :) :( Vagy remélhetőleg megy magáról az osmc alól is putty-val? A winyó tartalma nem számít, repülhet minden.
Sajnos, mint írtam sík hü*ye vagyok a linuxhoz.
Esetleg van valami olyan oldal, ahol ez irányban okosodhatnék?

[ Szerkesztve ]

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#30206) Patice válasza vottokar (#30205) üzenetére


Patice
nagyúr

Win alól is lehet simán Ext4-re formázni. Ehhez csak egy megfelelő partíció kezelő program kell. Én pl. A MiniTool Partition Wizard-ját szoktam használni. Otthoni használatra ingyenes. Így nem kell Linux alatt ezt megcsinálni.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30207) Aryes válasza vkp (#30198) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezt akár nyugodtan bele is lehetne tenni a téma összefoglalóba!
Samsung kártyákat többnyire gyorsan kicsinálja, Kingston-t középtávon szinte biztosan, SanDisk jól bírja a kiképzést. Természetesen a topikban olvasott tapasztalatok alapján írtam ezeket.

(#30208) azbest válasza vottokar (#30205) üzenetére


azbest
félisten

vaagy, akár egy pendrive-os live linuxról is megteheted. Néha egyébként is jól jön egy ilyen. Például maga az ubuntu telepítő is megy live módban. Például rufus progival kiírva pendrivera az iso-t. Bár lehet bebootol akár sd kártya olvasóról is.

[ Szerkesztve ]

(#30209) Csicsóka válasza vottokar (#30203) üzenetére


Csicsóka
őstag

Az OSMC automount a rádugott HDD-t biztos hogy a /home/media/DATA80 alá csatolja?
Mert S905 alatt (Vero 4K) a /media alá szedi fel.
SSH-n belépve OSMC alatt is lehet a HDD-n ext4 fájlrendszert létrehozni.
Chrome, vagy más böngészőben is elérhető a TR, és állítható a letöltés helye, sebesség korlát, peers, stb. pld.
10.1.1.1:9091

(#30210) vottokar válasza Patice (#30206) üzenetére


vottokar
senior tag

Ma reggeli állapot. Furcsamód a win10 egyből felismerte a külső lemezt, és NTFS-re van formázva, ahogy emlékeztem. Akkor megpróbálom ext3-ra formázni a merevlemezt és úgy nekiugrani mégegyszer.

Csicsóka: Sajnos semmi sem biztos. De úgy emlékszem, hogy oda. (valamelyik hivatalosnak tűnő raspberry oldalon olvastam) De azért még utánanézek és kipróbálom amit írtál.

De most mennem kell dolgozni, mert munkaidőben vagyok.... :B

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#30211) Alyens


Alyens
aktív tag

Sziasztok!

Néhány hete kísérletezgetek Rasberry Pi 3+ HTPC-ként történő használatával a KODI segítségével. Minden funkcióban hozza az elvártakat, kivéve a legfontosabbat, ami a képminőség. Szépen működik a hardveres HD kódolás, a processzor használat alacsony, de a kép sokkal szemcsésebb, mintha PC-ről vagy a TV USB-jéről játszom le ugyanazt tartalmat. Próbáltam a Raspbian-ra telepítve, vagy önálló rendszerként, ugyan az az eredmény. Átpörgettem a beállításokat, és a neten is nézelődtem, de semmi érdemlegest nem találtam.

Valaki találkozott már ezzel a problémával?

http://shrimpland.hu

(#30212) vadkörte válasza Alyens (#30211) üzenetére


vadkörte
addikt

Pi2+LibreELEC kombót használok mediaplayer-nek és ugyanazt a file-t lejátszva semmiféle minőségbeli eltérést sem tapasztalok.

Milyen file, milyen felbontás, kódolás, stb...

Üdv. V. Körte

(#30213) Alyens válasza vadkörte (#30212) üzenetére


Alyens
aktív tag

OSMC-vel próbáltam, lehet kipróbálom a LibreELEC-et.
15-20 különböző fájlt néztem, vegyesen avi, mkv, 720p és 1080p (a kódolást nem tudom fejből)
Olyan a kép mintha csinálnék egy fotót nagyon magas ISO értékkel, éles a kép de szemcsés/zajos.

http://shrimpland.hu

(#30214) cigam válasza Alyens (#30213) üzenetére


cigam
félisten

Hát fotózd le, had lásuk a difit. Amúgy hogyan van összekötve a TV-vel? Próbáltad másik TV-n/kábellel, vagy másik tápegységgel?
Csak a videólejátszás problémás vagy GUI-n is látható a probléma?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30215) vadkörte válasza Alyens (#30213) üzenetére


vadkörte
addikt

Értem és nem értem. Értem, a jelenség leírását, de az okát nem. A Te hw-ed jelentősen erősebb, mint az enyém, tehát ez nem okozhatja. Vegyesen játszok le 240p-től 1080p-ig, avi, flv, mkv, stb... állományokat
Régebben próbáltam OSMC-t is, "belül", az is "csak" egy Kodi, csak tartalmasabb az alapja.
X264-es kódolás felett ne próbálkozz.

Üdv. V. Körte

(#30216) Alyens válasza cigam (#30214) üzenetére


Alyens
aktív tag

Megpróbálok majd képet csinálni. HDMI kábellel van összekötve, ami PC-ről szép képet produkált, gyári 2,5A-es táppal használom. Más tv-vel, táppal nem próbáltam még.
A GUI-ban nem látom de amikor az OSMC üdvözlő képernyő megjelenik, már azt is zajosnak látom egy kicsit.

http://shrimpland.hu

(#30217) vottokar válasza vottokar (#30210) üzenetére


vottokar
senior tag

Megszületett az eredmény. Béna vagyok! :)
Próbáltam Patice fórumtárs által javasolt dolgot. Sikerült is létrehoznom ext3 és ext4 formátumban is a merevlemezt, szerintem sikerült is, de attól függetlenül a RPi osmc pároson nem látni. Biztos valamit én rontottam el, de sajnos az idő haladtával feladtam és próbálkoztam a Csicsóka fórumtárs ötletével. HDD vissza ntfs-re. A Rpi-re dugás után már meg is jelent automount-os eszközök között. Miután a szokásos módon megszerkesztettem a setting.json-t "download-dir": "/media/DATA80", "incomplete-dir": "/media/DATA80"-ra elindult a letöltés egyből rendesen... :W .
Kipróbáltam sok kis file-al meg naggyal is, úgy néz ki, hogy működik. Ezt nagyon rondán benéztem....
Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek
Természetesen nem fogom elengedni a linuxos vonalat, mert a munkám miatt muszáj lesz vele megismerkednem. (linux fut az új vezérlőinken) :( úgyhogy még biztos megjelenek, de most próbálkozom más dolgaimmal..

[ Szerkesztve ]

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#30218) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Jól gondolom, hogy az SMB megosztás nem működik az RPi-n? Beszereztem a NAS-t, kapott 3 új memóriakártyát az RPi, bellítottam az SMB-t és nem látja a lap. :W

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30219) Noxy válasza toth_janika (#30218) üzenetére


Noxy
veterán

bellítottam az SMB-t és nem látja a lap.

És a NAS-n?
Nem tudom de nekem a NAS-n is engedélyezni kell 1x a megosztásokat. [link]
Helyi hálón az NFS-hozzáférésel érem el, máshonnan meg a WebDAV-hozzáférés-l érem el a Kodi-l.

[ Szerkesztve ]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30220) Fecogame válasza toth_janika (#30218) üzenetére


Fecogame
veterán

Működik az :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30221) toth_janika válasza Noxy (#30219) üzenetére


toth_janika
őstag

Hm... A NAS-on vannak az SMB megosztott mappák. WIN alatt az SMB megosztásokat rendben fel tudom csatolni. A NAS-on (Syno DS218+) minden SMB-t engedélyeztem. Nem tudom mit tehetnék még...

@Fecogame:
OK, elhiszem, de hogy?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#30222) vargalex válasza Alyens (#30216) üzenetére


vargalex
félisten

Ez inkább TV beállításnak tűnik. Azok ugyanis jellemzően bemeneteknént, felbontásonként és képfrissítési frekvenciánként külön tárolják a beállításokat. Valószínűleg valami képjavító, vagy élesség más beállításon van, mint PC esetén.

Alex

(#30223) Alyens válasza vargalex (#30222) üzenetére


Alyens
aktív tag

Köszönöm, a tippet, ez vezetett el a megoldáshoz. Leírom hátha más is találkozik a problémával;
A kiválasztott aktív HDMI inputon a TV beállításaiban a kép beállítások között átváltottam "TV"-ről "Számítógép"-re és megszűnt a szemcsés zajos kép. Egy Philips TV-ről van szó.
:R

http://shrimpland.hu

(#30224) borsodika


borsodika
őstag

RPI3+ -hoz melyik a legjobb desktop GUI-s videólejátszó?

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30225) wassermann válasza borsodika (#30224) üzenetére


wassermann
Topikgazda

KODI

(#30226) borsodika válasza wassermann (#30225) üzenetére


borsodika
őstag

Azt telepítettem fel elsőnek, de a Kodit nem tudom se usb-s egérrel se VNC-n keresztül távolról irányítani.

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30227) wassermann válasza borsodika (#30226) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Valami gond lehet a beállításaidnál, mert az USB-s egérnek és az USB-billentyűzetnek is simán mennie kell! (én most sajnos nem tudom megnézni pontosan hol van az a pont a beállítások között)

[ Szerkesztve ]

(#30228) borsodika válasza wassermann (#30227) üzenetére


borsodika
őstag

A pontos hibajelenség az, hogy nem mutatja az USB-s egérkurzort csak 1 kis fekete kockát bizonyos részeken. Az a bizonyos fekete kocka lenne az egérkurzor. Full default beállításokkal volt indítva, de akkor megnézem a beállításait.

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30229) cigam válasza borsodika (#30228) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan melyik rendszeren próbáltad ki a KODI-t?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30230) borsodika válasza cigam (#30229) üzenetére


borsodika
őstag

Raspbian.

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30231) mr.perfect válasza borsodika (#30230) üzenetére


mr.perfect
tag

nálam működik ez a kombo (raspbian+kodi) van egérkurzor is igaz nem USB-s egérrel hanem ilyennel:

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30232) cigam válasza borsodika (#30230) üzenetére


cigam
félisten

De melyik? A lite, vagy a desktop? Mert lehet a desktop esetén "összeveszik" a két GUI.
Uptodate frissítve van? Mikori kiadás?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30233) fpeter84


fpeter84
senior tag

Valami nagyon szerencsétlen együttállás lesz ott a háttérben, egy újrahúzás mindenből a létező legfrissebbre biztosan megoldja a jelenséget... Próbáld ki egy másik SD kártyával, vagy csinálj asztali gépen egy backup-ot a jelenlegiről ha van rajta fontos, és tedd rá a legújabb stretch-et és arra a legújabb 17.6-os kodi-t. Nekem desktop stretch-es kombóban is tökéletesen megjelenik az egérkurzor...

(#30234) doberman válasza borsodika (#30226) üzenetére


doberman
senior tag

esetleg Kodi remote valamilyen okos eszközről...

8lnu

(#30235) borsodika válasza doberman (#30234) üzenetére


borsodika
őstag

Ez jónak tűnik, kipróbálom. Köszi!

cigam: Desktop van fent.

[ Szerkesztve ]

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30236) vadkörte válasza borsodika (#30235) üzenetére


vadkörte
addikt

Vagy a Yatse
Android-ra és iOS-re is elérhető. Komoly tudású app, a free is bőven elég és ha kell több KODI-t is kezel.

Üdv. V. Körte

(#30237) wassermann válasza borsodika (#30235) üzenetére


wassermann
Topikgazda

DE, alapból működnie kell a normál USB-s egérnek és a normál USB-s billentyűnek is ...

(#30238) Mana86


Mana86
tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy RPi3, rajta egy Plex serverrel. Kb fél éve üzemel így és frissítéstől függetlenül eddig 2x fordult elő az alábbi hiba.
Minden előjel nélkül elveszti a filmek feldolgozásának dátumát, így a frissen "megvásárolt" filmek nem elől vannak, hanem össze-vissza bekerülnek a többi közé. Van valakinek ötlete mitől lehet ez?

(#30239) llacee válasza Mana86 (#30238) üzenetére


llacee
őstag

Sziasztok!

Újoncként szeretném kérni a segítségeteket.
Első körben egy wifi/vagy LAN-on keresztül mobilról elérhető kapcsolókat/mozgás szenzor email küldést szeretnék összehozni RASPIvel esetleg kamera funkció. Később lehet belevágok egy kazán termosztát összehozásába is.
Melyik alaplap a javasolt ezekre a projectekre Pi3B vagy Pi Zero WH?

Köszönöm szépen!

(#30240) wassermann válasza llacee (#30239) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A kapcsolgatás, vezérlés közel nulla teljesítmény-igényű, tehát a Zero is jó. Inkább az határozza meg, melyikre találsz esetleg hasonló teljesen kész projektet.

(#30241) llacee válasza wassermann (#30240) üzenetére


llacee
őstag

Köszönöm a választ. Közben azon gondolkoztam, hogy a kerti faházig, ahová tenném az eszközt lehet nem elegendő a wifi vételi teljesítmény egy stabil kapcsolathoz.
Viszont UTP kábel van kivezetve, tehát mivel Zero-ban nincs lan, marad a Pi3B...

Van valami hátulütője, ha ebay-en kínából rendelem, vagy máshol is ugyan az a kínai van?

( azt mondják, ami nem kínai gyártás manapság, az hamis :D )

(#30242) doberman válasza llacee (#30241) üzenetére


doberman
senior tag

zero-hoz ilyen usb-lan adaptert használok...

8lnu

(#30243) Egy-két válasza doberman (#30242) üzenetére


Egy-két
tag

És hogy szuperál? Bírja a 100 Mbitet? Mert retek jó áron van :D

(#30244) fpeter84 válasza Egy-két (#30243) üzenetére


fpeter84
senior tag

Ha tényleg az a csipp van benne akkor az valóban USB 2.0 és tudnia kéne nagyságrendileg egy 60-80-90mbit-et hoznia - ami kérdéses lehet az a hosszútávú terheléses, melegedéses stabilitás - van hasonló adapterem ami elvérzik ezen a téren. Kis adatforgalomra tökéletes hosszútávon, de 10 perc max tempós letöltést már nem bír ki... Mondjuk egy ház letördelés+kis hűtőborda lehet ezt is megoldaná... :)

(#30245) doberman válasza Egy-két (#30243) üzenetére


doberman
senior tag

nem mértem... de a zeron-n futó libreelec-kodi viszi a média tartalmakat - pl a házi stream-szerverről a hd adások... - igazából nagyobb vas kellene mögé, hogy ki lehessen hajtani, nem ilyen harmat gyenge zero.. papír szerint 100-as. linux ismeri, kodi megy a többi nem számít...
;]

8lnu

(#30246) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok.
Ez szerintetek kompatibilis RPI-vel?
[link]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#30247) fpeter84 válasza Gyb001 (#30246) üzenetére


fpeter84
senior tag

HDMI-n biztosan, USB-n nem feltétlenül, arról nem derül ki semmi...

Jópofa cucc, kár hogy se ez se a 10" verziójából nincsen kapacitív taccsos - nagyon el tudnám képzelni az autóm műszerfalán ezt a szálhúzott fémházas formát :)

(#30248) Egy-két válasza doberman (#30245) üzenetére


Egy-két
tag

Ja ez így nekem tökéletes infó :)
Rendelkezem én is egy pi0-val és anno megvettem a gembird ethernet adaptert magyar honban jó drágán, mert nem találtam nagyon semmi ehhez hasonló, valóban jól működő ethernet kiegészítőt. Így érdekelt, hogy azóta tényleg lett ilyen fasza alternatíva.
Köszi a tippet :)

(#30249) Leho_89


Leho_89
csendes tag

Az mitől lehet, hogy a Pi 3+ LAN-on 10 megával szedi transmission-ön a dolgokat, viszont, ha átváltok 5ghz wifire akkor csa 4-el? Elvileg nem kellene a wifinek gyorsabbnak lennie? A modem és a Pi között kb 10cm van.

(#30250) doberman válasza fpeter84 (#30247) üzenetére


doberman
senior tag

na de ennyi pénzért? nagyon soknak tűnik.. ;]

8lnu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.