Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30701) powerray


powerray
tag

Sziasztok!

Mi a legjobb megoldás, arra, hogy backupoljam a jelenlegi raspberrym beállításait, packageit és azok beállításait is, hogy egy másik meglévő rendszerre át tudjam vinni és ott alkalmazni?
Van valami jó backupoló raspberryre?

Köszi a segítséget és a tippeket!

(#30702) borsodika válasza cigam (#30641) üzenetére


borsodika
őstag

cigam:

Az irományoddal kapcsolatban 1 kérdés: Ha nem fixen van felcsatolva egy usb-s hdd hanem az általad írt második opcióval akkor, hogy lehet az éppen mountolt mappának jogosultságot állítani? Mert így root user a szerzője és pl torrent kliensel nem tudok írni a mappába.

Kétféle vélemény van: az enyém és a helytelen.

(#30703) Csicsóka válasza joysefke (#30698) üzenetére


Csicsóka
őstag

Használtam jó egy évig non stop egy Bpi M2U lapot mindenesnek. (tűzfal, router, server, wifi AP) A Debian 8 eMMC-ről futott. Különösebben nem dédelgettem, csak a ramlog-al óvtam. Ezen felül csak a /tmp ment ramdiskbe. Ez idő alatt semmi problémája nem volt. A droid is igencsak igénybe veszi az eMMC-t főleg a cache partíciót, és azt is "bírja"

(#30704) cigam válasza powerray (#30701) üzenetére


cigam
félisten

Olvass vissza: #29897

borsodika

a /usr/bin/pmount --umask 000 --noatime -w --sync /dev/$1 /media/$1 parancs csatolja fel. Az --umask 000 azt jelenti hogy mindenki írhatja, olvashatja.
De!
A felcsatolt partíción, ettől még nem változik meg (rekurzívan) a fájlok/mappák jogosultsága. Azt ugyanúgy be kell állítani, mintha statikusan, az fstab-ban leírtak alapján csatolnád fel.

Tippem szerint a fájlrendszer "gyökerért" (/) csatolja fel ezzel a joggal, de a már rajta található mappák és fájlok jogosultságait a fájlrendszerből olvassa ki.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30705) mr.perfect válasza powerray (#30701) üzenetére


mr.perfect
tag

legegyszerűbb, viszont kicsit macerás megoldás: kivenni az SD kártyát és windows alatt a w32diskimager progival csinálni róla egy image-et. Ezt bármikor vissza lehet írni egy másik kártyára..

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30706) dni


dni
őstag

Sziasztok,

korábban olvastam a topicban, hogy többen használjuk a pi-t TVHeadend szerverként. Az volna a kérdésem, hogy van-e valakinek tapasztalata https-en keresztüli tvheadend kliens használttal kapcsolatban? Beépített lehetőséget nem találtam, így gondlom csak kézműves megoldássa lehetne megoldani, de sajnos nem találtam tutorialt hozzá)
(Az volna a tervem, hogy a mostani médialejátszómat (Intel NUC n3050) lecserélem egy AppleTV 4K-ra, (TvhClient) amire már nem tudok VPN klienst telepíteni, szolgáltatói router sem képes vpn kliensként üzemelni, viszont szeretném, ha biztonságos kapcsolaton keresztül érném el a TV szerverem, ami egy másik lakásban üzemel)

[ Szerkesztve ]

(#30707) golya87 válasza dni (#30706) üzenetére


golya87
őstag

A szolgáltatói router mögé tudsz tenni DMZ-be sajátot. Sajnos a VPN-en kivül még nekem sem sikerült máshogy megoldanom a te általad felvetett problémát.

(#30708) sztanozs válasza dni (#30706) üzenetére


sztanozs
veterán

Bedobsz egy PiZero(W)-t mellé, és menni fog a VPN.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#30709) dni válasza sztanozs (#30708) üzenetére


dni
őstag

Mármint a pizero volna az openvpn szerver?

(#30710) sztanozs válasza dni (#30709) üzenetére


sztanozs
veterán

VPN kliens, a másik lakásban a PI vagy a router lenne a VPN szerver. De vpn helyett sima tuneling is játszhat.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#30711) azbest válasza dni (#30706) üzenetére


azbest
félisten

ha jól sejtem a https, azaz a titkosítás része a problémás. Ez nem mai, de lehet neked is jó [link]

A https lényegében egy titkosított csatornába csomagolt http, ahogy nézem ez történik ott is. Hacsak nem került be a https támogatás magába a tvheadendbe is azóta, mióta konfigurálást nézegettem.

Annyi különbség, hogy ebben a http változatot csomagolják be. De minimális módosítással a htsp (9982) portra is lehet cserélni a tartalmat a leírásban. Csak nem tudom, hogy a kliens oldal vajon támogatja-e ezt (tvhclient).

Mondjuk ez akkor nem https (http becsomagolva ssl-be), hanem htsps :D

Én egy nexx mini router használtam régebben vpnezéshez openwrt-vel, openvpnnel. Elvileg fel lehet úgy konfigolni, hogy csak megadott cím esetén menjen a forgalom a vpn-en át és a többi a sima neten. Csak, hogy ne minden forgalom menjen át a pi-n, ha nem ez a cél. Peresze ehhez azért utána kell olvasni valószínűleg.

[ Szerkesztve ]

(#30712) sztanozs válasza dni (#30709) üzenetére


sztanozs
veterán

BTW, a TvhClient nem tud authentikációt, úgyhogy végülis mindegy, hogy SSL mögé rakod vagy sem.
Amint valaki megtalálja nálad a nyitott portot, akkor használni is tudni fogja, titkosítástól függetlenül.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#30713) azbest válasza sztanozs (#30712) üzenetére


azbest
félisten

de tud :) legalábbis az androidosban kell/lehet username és password

[ Szerkesztve ]

(#30714) sztanozs válasza azbest (#30713) üzenetére


sztanozs
veterán

iTunes leírásból gondoltam - bár ezek szerint csak a Kodi-ra vonatkozik :B
(TvhClient does not support passwords in webinterface!)

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#30715) z123456789


z123456789
addikt

Sziasztok, mivel máshol nem találok a témához kapcsolódó írásokat, itt tenném fel a kérdést.
Az istenért nem jövök rá, hogy mit hova kellene írni. Már párszor pedig beálllítottam a Volumio-t a PI-n, de most véletlenül sem találom el, hogy mit kéne bepötyögnöm.
Ha valaki tudna segíteni akár privátban, nagyon hálás lennék. Már 2 napja ezzel nyűglődök. :(
Csak egy sima Spotit akarok hallgatni, meg a NAS-ról a FLAC//WAV zenéimet. :/

Zyxel Nas + Raspberry pi

Köszi előre is.

SZERK.: ha egyszer végre lesz kis időm jobbanbeleásom magamat, mert amúgy SPOTInál nem jönnek be a mentett listáim, és rohadt idegesítő. :(((

[ Szerkesztve ]

(#30716) Patice válasza z123456789 (#30715) üzenetére


Patice
nagyúr

Szerintem a zenelejátszós topikban is kapnál választ. ;)

A bekarikázott rész az a NAS DLNA megosztása. Felveheted a zenéket tartalmazó mappát úgy is, ez esetben a többit nem kell kitölteni.

Álnév: ahogy az (egyéb módon) felcsatolt mappát hívni szeretnéd.

NAS IP cím: (bármíly meglepő) ide a NAS IP címét kell beírnod. Pl. 192.168.X.X. Remélem a routeredben adtál fix IP-t a NAS-odnak.

Útvonal: a zenéket tartalmazó mappa elérési útvonala. Más lesz SMB és NFS megosztás esetén.

Alül a Haladó beállítások gombra kattintva tudod állítani, hogy SMB, vagy NFS legyen.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30717) MaCS_70 válasza Csicsóka (#30696) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezek szerint a LibreELEC tehát kártyakímélőbb, mint az OSMC?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30718) z123456789 válasza Patice (#30716) üzenetére


z123456789
addikt

Akkor nem szemetelek ide, ott folytatnám. :R

(#30719) Csicsóka válasza MaCS_70 (#30717) üzenetére


Csicsóka
őstag

Talán egy kicsivel jobban kímél, mivel az OSMC a /var alá nem tesz ramdisket. Az oprendszer írási műveletek jó része oda is irányul. A /tmp alá ők is raknak.

Ez itt egy S905-ön futó OSMC, de az rpi-n is így van, a data kivételével.

osmc ~ # df
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
devtmpfs 306M 0 306M 0% /dev
/dev/data 4,8G 1,4G 3,5G 28% /
tmpfs 407M 0 407M 0% /dev/shm
tmpfs 407M 11M 397M 3% /run
tmpfs 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
tmpfs 407M 0 407M 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 407M 4,0K 407M 1% /tmp
10.1.1.1:/media/Nas 917G 782G 136G 86% /mnt/Nas
tmpfs 82M 0 82M 0% /run/user/0

Más eltérés a két rendszer közt nincs, mert az LE is gyakran írja az SD ext4 partícióját, minden médiatárba bekerült új tartalom esetén.

(#30720) joysefke válasza Csicsóka (#30719) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Múltkor nézegettem a linuxos htop parancs által megjelenített adatokat: ki lehet választani, hogy a futó processzekhez listázza az aktuális háttértár - I/O sebességet. A bibi csak az volt, hogy nekem mindenhova konstans 0-t adott meg, holott a háttérben aktívan letöltött a transmission-daemon, tehát volt háttértár írás.

Tudsz esetleg tipped adni valami tényleg működő I/O-adatmennyiség monitorozra, mert szívesen megmérném, hogy 1GB adatmennyiség letöltése mennyi tényleges háttértár-írással jár.

(#30721) vargalex válasza joysefke (#30720) üzenetére


vargalex
félisten

Sok alkalmas tool létezik. Pl. az ismertebbek. De akár egyszerű file olvasással is. Pl. /sys/block/mmcblk0/stat, vagy /proc/diskstats.

Alex

(#30722) MaCS_70 válasza Csicsóka (#30719) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nagyon köszönöm!

Annyit még tudnál segíteni, amúgy oktatási célzattal, hogy mit nézzek az Általad mutatott adattáblán? Szeretném egy kicsit megismerni a rendszert.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30723) Csicsóka válasza MaCS_70 (#30722) üzenetére


Csicsóka
őstag

Itt a tmpfs-el kezdődő sorok jelentik a ramdisk-et, az utolsó oszlopban lévő csatolási pontok alá mountolva.
A /dev/data, a TV box eMMC data partíciója, ami maga a gyökér fájlrendszer.
10.1.1.1-el kezdődő sor pedig a szerverem NFS-en kiajánlott könytára, a /mnt/Nas-alá mountolva.
Hasonló infókat szolgáltat még a mount parancs, ezt is lehet nézegetni.

(#30724) Salex1


Salex1
senior tag

Stabil, jól működő android van pi3-ra? Ha igen, hol érhető el?

(#30725) MaCS_70 válasza Csicsóka (#30723) üzenetére


MaCS_70
félisten

:R

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30726) Salex1


Salex1
senior tag

Végül csak felraktam a raspbiant, és teljesen jó lesz nekem, egyedül még annyit kellene megoldani, hogy automatikusaninduljon el alatta a KODI. Tudnátok ebben segíteni, hogy lehet ezt megoldani?

(#30727) Salex1 válasza Salex1 (#30726) üzenetére


Salex1
senior tag

Ja, és még egy kérdés: Raspbian alatt a VLC-n nincs kép, csak hang. Ezt hogy lehet orvosolni?

(#30728) joysefke válasza Salex1 (#30726) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Libreelec-kel automatikusan indul el a Kodi.

Raspbianhoz picit följebb leírtam amit találtam (de sajnos nem tudtam kipróbálni, de működőképesnek tűnt)

Gyorssegélyként, ha a GUI nélküli Raspbiant használod:
Belépsz terminállal (Pld. Termius a Google Play-ben vagy egyszerűen egy csatolt billentyűzetről) a Pi-re, ott pedig kiadod a:
nohup kodi &

parancsot. Ha csak egyszerűen beírnád a terminálba hogy kodi az is működne, de a futó kodi a terminálhoz lenne kötve (zárod a terminált vagy véletlenül bezárul a terminál) ami nem ideális.

[ Szerkesztve ]

(#30729) cigam válasza Salex1 (#30726) üzenetére


cigam
félisten

Megoldás

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30730) Salex1 válasza cigam (#30729) üzenetére


Salex1
senior tag

Sajnos nem megy, mert a service aktiválásnál ezt írja ki:
The unit files have no installation config (WantedBy, RequiredBy, Also, Alias
settings in the [Install] section, and DefaultInstance for template units).
This means they are not meant to be enabled using systemctl.
Possible reasons for having this kind of units are:
1) A unit may be statically enabled by being symlinked from another unit's
.wants/ or .requires/ directory.
2) A unit's purpose may be to act as a helper for some other unit which has
a requirement dependency on it.
3) A unit may be started when needed via activation (socket, path, timer,
D-Bus, udev, scripted systemctl call, ...).
4) In case of template units, the unit is meant to be enabled with some
instance name specified.

Másik problémám, hogy sem a kodi alatt, sem a simán a raspbianban a VLC-vel nem mennek a 720p-s filmek.
Liberelec-et indítva viszont megy.

(#30731) azbest válasza Salex1 (#30730) üzenetére


azbest
félisten

Kodihoz a videoramnak legalább 112 MB kell, de 256 is lehet, többet nem éRdemes. Alapból talán 64 szokott lenni raspbianon.

A vlc a desktopra akarja rajzolni a videót, de a video driver nem támogatja a rajzolás gyorsítását. Hiába dekódolja a gpu a videot könnyedén, ha proci erőből kell kirajzolni. Ha egyszer wayland alapú lesz akkor talán megy. Bár lehet ahhoz meg kevés a ram. Célszoftvert étdemes használni, nem általános desktopot.

A kodi desktopon sem így csinálja, hanem kerülő úton.

[ Szerkesztve ]

(#30732) cigam válasza Salex1 (#30730) üzenetére


cigam
félisten

Ez fura, mert mindég tiszta rendszert telepítve végigmegyek a leírt lépéseken, parancsokon. Így ellenőrzöm, hogy biztosan működnek-e amiket összehordtam. Annyi történhetett, hogy akkortájt tértek át a systemd-re, és még nem volt egy kész indító script, ezért kellett sajátot létrehozni. Lehet ez azóta változott, de mivel éppen nincs működő Pi-m, nem tudok ránézni.

B. lehetőség, hogy a /home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi/autostart fájl végére beírod, hogy
@kodi -fs -d 4
Ez a grafikus felület elindításakor vár 4másodpercet, és elindítja a kodi-t.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30733) Zsombe


Zsombe
senior tag

Sziasztok!

Kb. 2 hete vásároltam egy Pi 3+-t, edddig semmi gond nem volt vele. Most viszont sem a plex, sem az ssh nem megy rajta. Próbálok ssh-n bejelentkezni és azt írja kapcsolat visszautasítva. Pinggel elérhető a gép.

Mit lehet ilyenkor tenni? (fizikai belépés elég nehézkes lenne, mert se billentyűzetem, se monitorra nincs rákötve)

''Élni annyit jelent, mint nevetni a halálon és belehalni a röhögésbe.'' - Boris Vian

(#30734) azbest válasza Zsombe (#30733) üzenetére


azbest
félisten

a) dinamikus ip cím kisztás van és nem is a pi válaszol pingre, hanem más kapta azt az ip-t.
b) valami gebasz van tényleg. Ha biztosra akarsz menni, akkor mégscsak érdemes egy billentyűzetet dárugni és megnézni (kezdve az ip címmel). Végső esetben áramtalanítással újraindítás is lehet, de akkor lehet elveszted az esélyét annak, hogy meglásd a logokból, hogy mi történt. Már ha a háttértárral is történt valami.
Mondjuk ha nincs rákötve semmi, akkor lehet a kompozit videón ad alapból képet... szóval a menet közbeni váltáshoz vakon gépelve lehet talán a megfelelő parancsot megcsinálni, vakon bejelentkezés után :D

[ Szerkesztve ]

(#30735) llacee


llacee
őstag

Sziasztok!

Van egy Rpi3Bm és két nem használt JBL Control One hangsugárzóm.

Meg lehet oldani a nappaliban lévő pc-ről a konyhába küldeni a zenét LAN/WIFI-n keresztül?

Elvileg 8ohm és 50w-tól ajánlott az erősítő hozzá.

Konyhában lenne a Rpi wifin meg a hangfalak a szekrények tetején.
Létezik ekkora teljesítményű értelmes árú erősítő modul? Nem kell audiofil :D

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#30736) Degeczi válasza llacee (#30735) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze, az Aliexpress tele van pár dolláros modulokkal, bármelyik jó lehet - csak rajtad múlik, melyik tápellátását tudod a legegyszerűbben megoldani.

Audiofilnek viszont amúgysincs értelme alap RPi-n, mert katasztrofálisan rossz az analóg kimenet hangja, ezért érdemes lehet pl. USB hangkártyával helyettesíteni

(#30737) azbest válasza Degeczi (#30736) üzenetére


azbest
félisten

audio_pwm_mode=2
Módban már nem olyan katasztofális. A konyhába bőven jó :)

[ Szerkesztve ]

(#30738) llacee


llacee
őstag

Köszönöm Nektek!

Mondjuk van egy nem használt analóg szereó erősítőm, lehet azt jobb lenne üzembe állítani és a Pr-t DAC-cal elé kapcsolni?
Az jobb végeredményt adhat és a hálózatban is elérhetem?

(#30739) Salex1 válasza cigam (#30732) üzenetére


Salex1
senior tag

Köszi, ha haza érek kipróbálom.
A video memóriát hogy lehet nagyobbra venni?

(#30740) Degeczi válasza azbest (#30737) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Hmm, valóban: azt írják, 7 bites, de kb. 16x túlmintavételezett (781 kHz) hangot kapcsol be - az már valóban teljesen elfogadható lehet :R

(#30741) cigam válasza Salex1 (#30739) üzenetére


cigam
félisten

Közben találtam egy plusz opciót, hogy elinduljon:

[Unit]
Description = Kodi Media Center
After = remote-fs.target network-online.target
Wants = network-online.target

[Service]
User = pi
Group = pi
Type = simple
ExecStart = /usr/bin/kodi

[Install]
WantedBy=graphical.target

+ memóriát, úgy ahogy írtam:
"A raspi-config programban, az Advanced Options -> Memory Split menüpontban adjunk 256MB memóriát a GPU-nak."

Utána pedig:

"Még ne lépjünk ki, mert az Interfacing Options -> Camera menüpontban engedélyeznünk kell a kamera csatlakozó használatát. Erre azért van szükség, mert a Kodi nem tud lejátszani néhány VP6, VP8, MJPEG, Theora, stb. kódekkel készült videót, viszont a kamera interface bekapcsolásával ezek a kódekek is elérhetővé válnak".

Tuti elolvastad az egész oldalt? :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30742) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Pi2-m van, amin Libreelec fut, csak filmnézésre használom Kodival. Hogyan tudnám úgy frissíteni a Libreelecet, hogy ne kelljen mindent újrahangolnom a Kodi alatt (menü, skin stb)?

(#30743) cigam válasza melan (#30742) üzenetére


cigam
félisten

A /storage/.kodi/userdata/ mappa tartalmát átmásolod az új rendszerre. Létezik hozzá Backup add-on, ami lementi/visszatölti a beállításokat.
Elméletileg tudja magát frissíteni újratelepítés nélkül, nem? Ha ugyanarra a kártyára tolnád rá az új rendszert, előtte készíts róla egy lemezképet (pl. usbit-el).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30744) Noxy válasza melan (#30742) üzenetére


Noxy
veterán

Én már jártam úgy hogy a frissített rendszerrel gond volt. Vissza kellet raknom a régebbit.
Akkor megfogadtam ha nincs semmi gondom azzal amit használok, (csak a Kodi megy) akkor nem frissítek. A kiegészítők meg auto.. frissülnek.

[ Szerkesztve ]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30745) melan válasza cigam (#30743) üzenetére


melan
senior tag

A fiam PI3-asán ma bekapcsoláskor frissítette magát a rendszer automatikusan, úgyhogy megoldódott a kérdés: a beállítások megmaradtak. Ámbár az egyik film kicsit akadozott induláskor...

Egy kérdés még: apró sárga villámjel van a jobb felső sarokban, ami induláskor néha eltűnik, illetve film lejátszás alatt nincs, de néha felvillan. Ez hibát jelez (alacsony vagy magas feszültség)?

(#30746) Vodike válasza melan (#30745) üzenetére


Vodike
tag

Használj rendes, lehetőleg gyári adaptert.

exTiga

(#30747) Salex1 válasza cigam (#30741) üzenetére


Salex1
senior tag

Így már megy. Úgy tűnik a 720p is.

Viszont szembesültem egy újabb problémával (bár nem olyan vészes), hogy a vezetékes billentyűzet nem megy. Vagyis megy, de nem a karakternek megfelelő betűt üti be.

(#30748) cigam válasza Salex1 (#30747) üzenetére


cigam
félisten

A kodiban? Beállítottad a nyelvet, és a bill. kiosztást?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30749) Salex1 válasza cigam (#30748) üzenetére


Salex1
senior tag

Igen, próbáltam több kiosztással is. De a számok helyén .,és betűk vannak. Ha kilépek raspbian-ba akkor jól működik.

(#30750) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Üdv Urak.
van egy max7219 dot led matrix modulom ami 8X8-as és ebből van egyberakva a 4x(8x8) sorban gyárilag.
namost a modulok működnek is rendben de mindegyik ugyanazt mutatja arra keresnék megoldást,hogy az adott szöveget a kijelző hosszában futtassa ne pedig a 8x8 szegmenseken.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.