Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29151) Fecogame válasza vadkörte (#29148) üzenetére


Fecogame
veterán

Persze, ha neki csak az kell, akkor az a legegyszerűbb :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29152) odrif


odrif
MODERÁTOR

Üdv!
Olyan kérdésem lenne ha veszek egy Raspberry Pi-t és rácsatlakoztatom ezt az USB DVB tunert-t:[link]
Akkor tudok-e a Tvheadend programmal a MindigTv adásait rögzíten a hálózatba kötött NAS-ra?
Illetve mindeközben tudok-e a Tv-n MindigTv adásait nézni ha a Rasberry-vel HDMI kábellel össze van kötve?
Ha nem vagyok itthon akkor távolról tudok-e ezzel a programmal időzíteni, vagy elindítani felvételt mobiltelefonról? [link]

20 éve a Prohardveren

(#29153) vadkörte válasza chris-v (#29150) üzenetére


vadkörte
addikt

"Megértem, csak kicsit húztalak"
Végülis az ember gyereke mit várjon egy vámpírtól! :DDD

"Bár ha meggondolom lehet inkább legozni kellene..."
Logout-on olvastam a napokban egy Millenium Falcon építést. Az árak xxx.xxx Ft :Y láttán a hidegrázás kerülgetett.

Ez a kis rádióprojekt is "teljesen felesleges" kategória, hisz ott a konyhai rádió, órával. Amire kell, arra jó. Itt inkább az építés öröme ami izgalomba hoz. Nameg az, hogy egy halálraítélt eszköz, még ha csak részeiben is, de tovább élhet.

Üdv. V. Körte

(#29154) csubyy válasza odrif (#29152) üzenetére


csubyy
tag

Elméletileg igen.

(#29155) #peter


#peter
csendes tag

Van aki szokott 3d nyomtatóval nyomtatni a pi-nek házat?

(#29156) doberman válasza #peter (#29155) üzenetére


doberman
senior tag

álmomban... bocs nem bírtam kihagyni.. :B
viszont a környezetemben mintha valaki említette volna, hogy talált kész, nyomtatható terveket gugli segítségével..

8lnu

(#29157) azbest válasza #peter (#29155) üzenetére


azbest
félisten

lehet egyszerűbb lenne magát az igazi kérdést feltenni :D

Ha meg valami nyomtatással kapcsolatos kérdés, akkor lehet hamarabb tudnak válaszolni a 3d nyomtatás topicban :)

(#29158) Fecogame


Fecogame
veterán

Van olyan Raspberry ház, amiben egy 2,5"-os HDD és maga a Raspberry Pi3 is elfér? Jó lenne egy helyen tárolni :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29159) Rengete


Rengete
aktív tag

Rengete
(fanatikus tag)
Sziasztok! Rpi3 ra feltettem egy rasplexet. Minden tökéletesen működött, tv távirányító ceccel irányított mindent. 2 nap nem használat után, megint átkapcsoltam rá de a távirányító nem hozta ki alvó üzemmódból, nem érzékelte szeriten a távirányítót. Látszik minden csak kicsit be van sötétedve a képernyő. Nem tudtam mást, újraindítottam. Most viszont nincsenek meg a film illetve a sorozat mappa. Gondolom kijelentkezett. Nem vagyok otthon csak az asszon panaszkodott. Gondoltam mire hazaérek meg lesz a válasz. :) Lehet erre valami megoldás? Ki lehet mondjuk kapcsolni valahol az alvó üzemmodot?

(#29160) Fecogame válasza Rengete (#29159) üzenetére


Fecogame
veterán

Beállítások között meg fogod találni, ha jól emlékszem, akkor a HDMI-CEC résznél ( Beállítások / Bemenet ).

Más: Nálam néha szét szokott csúszni a HDD és a RPi3 közötti kábel, ezt is ellenőrizd. Ha újra összekötötted, indítsd újra az egészet.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29161) dew28 válasza Fecogame (#29158) üzenetére


dew28
aktív tag

[link]

tessek.

[ Szerkesztve ]

(#29162) Egy-két válasza Rengete (#29159) üzenetére


Egy-két
tag

Vagy nem biztos hogy plexnél is van ez, de kodi nekem infrával van vezérelve, és hosszú idő tétlenség után kb1 nap, nekem se veszi az infra jelet. Ekkor az első gombnyomás hoz képest várni kell egy keveset max 1 perc és utána már felébred az infra vevő kis lelke :)

(#29163) vadkörte


vadkörte
addikt

Srácok!
Az ha jól sejtem nem egészen normális, hogy egy frissen partícionált és formázott micro SD-re a Win 20-200 kByte/sec, max. 540 Kbyte/sec sebességgel másolja fel a NOOBS tartalmát? (USB 2.0 és 3.0 porton egyaránt)
A Pi mellé vett SanDisc lemez lenne az... Legalább fél évig egy tabletben volt vendégmunkás, előtte pár hónapot töltött a Pi-ben. Tesztprogramok nem mondanak semmit, de van egy sahda gyanúm.
Lehet jó lesz felkukkantany Mymemory-ra, hogy milyen akciók vannak SCHC-ra... :((

Üdv. V. Körte

(#29164) petya220 válasza vadkörte (#29163) üzenetére


petya220
senior tag

SD formatter-t engedd rá!
Teljes formázás rendbe szokta tenni az ilyet

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29165) vadkörte válasza petya220 (#29164) üzenetére


vadkörte
addikt

Vagy 3x... Bár a teljes formázásra nemigen lett volna 2 órám (15 perc után még mindig 0%-on állt) Kétszer a Minitool is elszállt rajt. Végülis durván 1,5 óra alatt felmásolta magát (érdekes, hogy ugyanaz a NOOBS egy 8GB-os Samu-ra alig 15 perc alatt felment.
A telepítő lefutott működik mind a Raspbian, mint a LibreElec... A futásán sem érezni semmi akadozást.
Azért költöztem vissza, mert a 8GB-oson nem volt annyi hely, hogy lefrissítse magát a Raspbian.
Ettől függetlenül a bizalmam kicsit megingott ebben a kártyában.

Üdv. V. Körte

(#29166) Keef_Lee válasza vadkörte (#29165) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Kicsit hasonló cipőben járok. kb. 1,5 éve tapasztalathiányában gyorsan noobsról feltettem az osmc-t, meg a raspbiant 8 Gigas sandiskre. Utóbbit akkor egyszer indítottam el. A kütyü osmc-vel nonstop megy azóta. De mostanában sokszor üzenget, hogy nincs elég hely a frissítéshez. Ilyenkor ssh-n beletörlök az apt-be, de előbb-utóbb meg kell valahogy oldanom.

[ Szerkesztve ]

(#29167) petya220 válasza vadkörte (#29165) üzenetére


petya220
senior tag

wow, érdekes :W
Nekem ha meghal az kártyám, akkor ott cakkumpakk az egész partíciós tábla belehal, amit utána nem is tudok már rendbe hozni.. :O

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29168) Rag


Rag
csendes tag

Pi3-hoz csinálgatok saját tápot, meg dobozt...
Kérdés, hogy csak az USB-ről lehet megtáplálni vagy GPIO 2.4 lába felől is?
Könnyebb lenne tüskét forrasztani, mint usb-t.
Vaálszt előre is köszönöm!

(#29169) Rag válasza vadkörte (#29163) üzenetére


Rag
csendes tag

Akkor én is beállnék ebbe a sorba:-(
Formázás telepítés órák alatt sem lett kész NOOBS alatt, de a kártya belehalt.

(#29170) vadkörte válasza Keef_Lee (#29166) üzenetére


vadkörte
addikt

OSMC elfér egy cirka 2GB-os kártyán, ha nem akarsz sok beépülőt használni. LE elvan 1GB-on is, de ekkor azért már nyafog. (Volumio-nak még ez is kényelmes)
A Raspbian telepítve elterpeszkedik 4GB-on. A 8GB-os kártyán van egy ~1GB-os recovery partíció, a Raspbian boot partíciója, a Raspbian az OSMC bootpartíciója, az OSMC és kb ennyi volt. Egyedül a recovery mérete csökkenthető, de ezt nem sikerült hozzácsapnom a Raspbian partíciójához. Próbáltam live Ubuntu-val is de nem jutottam érdemi eredményre.
Ha csak OSMC-t használsz, csinálj egy rendszermentést, azt másold ki, satírozd le a kártyát és telepíts egy szűz OSMC-t, majd update, a mentést töltsd vissza és használhatod. Diszkrétebben nem hsiezm, hogy meg tudod oldani.

(#29168) Rag:
Igen képes. Vannak HAT-ek, amik így táplálják (delej HAT-be, onnan GPIO-n a Pi-be) de óvatosan!

(#29169) Rag:
2.4.4-es 2017.11. havi NOOBS volt. Meg tudom oldani a telepítést NOOBS nélkül is, de így egyszerűbb volt.
Miután felmászott a telepítőcsomag, maga a telepítés megvolt kb. 20 perc alatt, a Raspbian teljes update-je terminálból még kb. 45 perc, a "belakása" közben 10 perc, a LE-t csak minimálisan laktam be, mert ment vissza a másik kártyának a mentése (beállítások miatt), majd frissítettem, azzal megvoltam szintén kb. 10 perc alatt.
Néha jól jön a Raspbian, a Berryboot-ot jobban szeretem, mert sokrétűbben használható, csak ott meg az egyes image-ek frissítésétől rázott a hideg.

Üdv. V. Körte

(#29171) Zoly75


Zoly75
aktív tag

Sziasztok!

Van egy pi3, USB-n külső HDD, Raspbian, Kodi.
Néha felvillan a kis sárga villám, ami, ha jól tudom azt jelzi, hogy kevés az áram. Pontosan mi kevés neki? A feszültség, vagy az áramerősség?
Kapott egy erősebb tápegységet (elvileg 3A), de még mindig jelentkezik a kis villám néha, igaz ritkábban.
Mi a megoldás? Csak az, hogy a HDD kap külső tápot? Ha igen, hogyan?

Köszi

(#29172) apezka válasza Zoly75 (#29171) üzenetére


apezka
tag

Az a megoldás, ha a HDD-t aktív USB hub-ra dugod. Így nem a Pi-ről lesz táplálva.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#29173) Yahoo


Yahoo
aktív tag

Sziasztok!

Az előzőekben említett sárga villám problémába futottam bele én is RPI3-B esetén.
Volt is otthon egy külső tápos USB HUB-om, bekötöttem az USB HDD számára, viszont ha ezen keresztül csatlakozik, nem ismeri fel az RPI.
Tehát ha direktbe megy RPI-be, akkor minden gond nélkül látja az eszközt, ha HUB-on keresztül, akkor nem.

Kipróbáltam ugyan ezt egy PC-n, ott HUB-on keresztül is felismerte az USB HDD-t.

Mi lehet a gond?

Köszönöm!

(#29174) lehella


lehella
senior tag

Sziasztok,
van arra megoldás, hogy a telefonomon lévő képeket és videókat valahogy a Pi lejátsza? Openelecet használok és a két eszköz egy hálózaton van.

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#29175) Fecogame válasza Zoly75 (#29171) üzenetére


Fecogame
veterán

Én egy ilyen kábellel oldottam meg az áram dolgot KÉP

Az egyik port megy az RPi3 egyik USB portjára, a másik az USB tápegységbe, az Y alja pedig a külső HDD-be.

Yahoo, a fenti neked is megoldás lehet.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29176) Yahoo válasza Fecogame (#29175) üzenetére


Yahoo
aktív tag

Ilyen megoldással van most, csak annyi különbséggel, hogy nekem nincs házban a HDD, így a másik vége SATA.
Viszont néha így is bevillan a sárga villám...

(#29177) Fecogame válasza Yahoo (#29176) üzenetére


Fecogame
veterán

Mekkora tápot használsz? Külön-külön porton táplálod a HDD-t és a raspberry-t is?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29178) Yahoo válasza Fecogame (#29177) üzenetére


Yahoo
aktív tag

Papíron 2.5A a táp. Ezt csak a raspberry használja.
Külön tápos USB HUB-ba van dugva a SATA USB kábel egyik ága és a bill+egér.

(#29179) layerke válasza #peter (#29155) üzenetére


layerke
aktív tag

Igen van, nagyon jó házak vannak hozzá, jó párat nyomtattam már, méretpontosak, szépek és elég strapabíró is némelyik.

(#29180) zoli121


zoli121
aktív tag

Erre valaki? :)

Ha nem áll lángokban a számítógép, akkor szoftverproblémáról lehet szó./// GTA Social Club : zoli1233 Hirdetéseim: http://hardverapro.hu/tag/zoli121

(#29181) vadkörte válasza zoli121 (#29146) üzenetére


vadkörte
addikt

Az információ kevés. Milyen operációs rendszer - "asztali", vagy dedikált médialayer - milyen böngésző és miért pont böngésző, milyen kódolás (X264-el boldogul, X265-öt ne mszereti).

Üdv. V. Körte

(#29182) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok.
Raspberry PI3 - Raspbian Strech - a Pi Hole-t. Egyes https oldalak (pl totalcar ) nem jönnek be sajnos. Nem tudjátok minlehet a gond? Nem tudom használja-e valaki ezt a reklámszűrő megoldást, csak reménykedek hogy tudtok segíteni

(#29183) Teagol


Teagol
aktív tag

Sziasztok!

RPI3-at használok Raspbiannal.
Feltettem rá ftp szervernek VSFTPD-t.
Portot kellene váltanom, mert már megy egy ftp szerver és szeretném nyitni a portot a routeren is.
A port, mondjuk legyen 71-es a példa kedvéért.

Google tanácsára megnyitom a sudo nano /etc/vsftpd.conf -ot és beszúrom alulra
listen_port=71

Elvileg ennyi lenne?
Mert továbbra sem látom a PI-t.

(#29184) Savageboy válasza Teagol (#29183) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Lehet félreértelek, de attól, hogy van a helyi hálózaton egy másik hoston FTP szerver alap portokkal, még megoldható, hogy a Pi-n is alap portokon fusson a szerver és kívülről elérhető legyen, mindössze a routerben kell úgy beállítani, hogy pl. az általad említett 71-es külső portot forwardolja LAN-on a Pi 21-es portjára.

(#29185) Teagol válasza Savageboy (#29184) üzenetére


Teagol
aktív tag

Köszönöm, ez megoldotta! :R

(#29186) jubilleum


jubilleum
senior tag

Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Van egy (igazából kettő) raspberry pi zero w-m.
Van egy (tényleg egy) dell  E228WFP monitorom.
A kettő szeretném összekötni.
Először próbáltam dvi-dvi kábelt, egy dvi-hdmi átalakítóval majd egy hdmi-mini hdmi átalakítóval.
Semmi.
Utána kipróbáltam egy másik dvi kábelt ami vastagabb volt, ott sikerült kép foszlányokat megjeleníteni (bootnál raspberry logo) de ennyi
Ekkor gondoltam hogy kábel hosszával meg a sok átalakítóval lehet a baj, ezért vettem egy dvi-hdmi (single link) 50cm-es kábelt, de itt megint csak azt érem el hogy semmi.
Természetesen közben próbálgattam a config.txt-t különböző paramétereit állítgatni.
Van ötletetek hogy hogy tudnám megoldani a képátvitelt?

Köszönöm!

(#29187) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

Jelenleg egy RPI2-m van libre elec-kel.
Valaki használt/próbálta már RPI2 és RPI3-on a libre (vagy akár open)elec-et? Mekkora a sebességbeli különbség?
A mostani RPI2 nem rossz, de néha jobban élvezném a gyorsabb indulásokat indexeléseket.
Vagy inkább valami mini PC? Azt nem tudom a mini PC-t lehetne-e HDMI-n keresztül vezérelni a rajta futo Kodi-t ahogy RPI-n...

(#29188) rekop válasza WolfLenny (#29187) üzenetére


rekop
senior tag

Nekem van mindkettő, gyakorlatilag nem veszed észre a különbséget. Van S905-öm is LE-vel az észrevehetően gyorsabb például egy mediár frissítésnél. HDMI CEC megy azzal is ugyanúgy mint a Pi-vel.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#29189) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

(#29190) WolfLenny válasza rekop (#29188) üzenetére


WolfLenny
senior tag

Milyen márka?

(#29191) rekop válasza WolfLenny (#29190) üzenetére


rekop
senior tag

Mini M8S de ez már nem is kapható szerintem. Ha ilyesmit szeretnél van külön topikja ezeknek a boxoknak ott tudnak tanácsot adni.
Egyet én is biztosan tudok, ha 4K lejátszás is szóba jöhet LAN-on keresztül, csak gigabites csatlakozóval rendelkező lejátszót keress, mert a 100-as sajnos sok esetben kevés lesz. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#29192) Teagol válasza WolfLenny (#29190) üzenetére


Teagol
aktív tag

Itt az összefoglalóban nagyon pontosan le van írva minden, de ha kérdezel, megmondják.
[link]

Nekem egy GT1 fut hibátlanul Libreelec alatt. Gigabites.

(#29193) Egy-két


Egy-két
tag

Na engem is elkapott a volumio őrület/imádat, viszont van egy dolog amit sehogy sem tudtam megvalósítani.
IR távirányítása a netrádiómnak egyedi, nem justboom és egyéb gyárilag felkonfigolt távirányítóval. Lirc telepítés betanítás minden ment, majd nálam a webes felületen be van állítva a justboom, annak a lircd configját is átszabtam a nekem megfelelőnek, de valamiért így se szabályozza a hangerőt ilyeneket.

begin remote
name lircd.conf
bits 15
flags SPACE_ENC|CONST_LENGTH
eps 30
aeps 100

one 284 1826
zero 284 769
ptrail 286
gap 67546
toggle_bit_mask 0x0

begin codes
Home 0x10
Mute 0x25B2 0x264D
Power 0x25A2 0x265D
Up 0x2622 0x25DD
Down 0x2522 0x26DD
Left 0x1712 0x14ED
Right 0x1612 0x15ED
OK 0x15
Menu 0x16
Back 0x17
Volume-Up 0x24A2 0x275D
Volume-Down 0x26A2 0x255D
end codes

end remote

Vagy mi más módon tudjam vezérelni fizikailag a netrádió funkciót? Már abba is beletörődtem, hogy a rádióállomások között nem tudok távkapcsról váltani, de legalább a hangerő szabályozás menjen...
Bárminemű volumio okosságot ugyanitt elfogadok :R

[ Szerkesztve ]

(#29194) WolfLenny válasza Teagol (#29192) üzenetére


WolfLenny
senior tag

TV távirányítójával tudod kezelni a Kodi menüjét?

(#29195) jogaman


jogaman
csendes tag

Sziasztok!

Tök új vagyok ebben az egész Raspberry Pi témában és segítséget szeretnék kérni.

Szeretnék építeni egy időjárás állomást amely monitorozza a kinti hőmérsékletet és wifi kapcsolaton keresztül kilogolja a gépemre kb 6 órás bontásban, napi 1x (addig tárol és egyszerre mindent elküld ha kérem)

Mi szükséges hozzá?
Hogyan érdemes elkezdeni ?
Előre is köszi!

Akár azt mondod sikerülni fog, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van! /Henry Ford/

(#29196) Egy-két válasza jubilleum (#29186) üzenetére


Egy-két
tag

A boot/config.txt-Ben érdemes lehet valami boost értéket feljebb venni, hátha akkor nem veszik el a jel. Másik hogy ha több átalakítót használsz az totál nem megy pi-n. Én anno amint megérkezett akkor próbáltam a hdmi-DVI átalakítót sorosan kötni egy DVI-vga átalakítóval és az istennek se jött ki kép.
Majd megvettem drágán a hdmi - vga átalakítót( azóta se használom kb) és azzal már ment.
Másik tippem még számodra, hogy felbontás mi van beállítva?
Érdemes lehet egy 1024-768at kötelező jelleggel beállítani a hdmi-modeoknál, hátha emiatt nincs kép, mert a szivárvány cucc azt hiszem hogy más felbontású mint a többi.
És még azt is érdemes lehet beállítani hogy kötelező jelleggel a hdmi portra küldje ki a képet (forced hdmi out) mert ha nem érzékel a hdmin csücsülő megjelenítőt, ezt okozhatja a rakat átalakító is akkor analóg kimenetére küldheti a képet. Ami jelen esetben ugyebár pár gpio melletti lyuk.

(#29197) Egy-két válasza jogaman (#29195) üzenetére


Egy-két
tag

http://www.instructables.com/id/Complete-DIY-Raspberry-Pi-Weather-Station-with-Sof/

(#29198) doberman válasza jogaman (#29195) üzenetére


doberman
senior tag

szia!
igen, kivitelezhető. kérdés az, hogy Te magad építed az időjárás állomást, vagy készen veszed? Az előbbi sok bütyköléssel jár de nem lehetetlen. A szenzorok megvásárolhatók, csak az a fránya mechanikai kivitelezés...
Az utóbbira meg vannak már jól működő megoldások.
Pl egy ilyet akcóban 25-27 ezerért megvehető. Ennek van usb portja. hostkábellel csatlakozik a pi-hez. Én is ezt az utat követtem, az eredmény itt és itt megnézhető... az előbbi a pi-n futó webszerver, míg az utóbbi Weather Undergroundra feltöltött adatokból származik...
ha bővebben érdekel, kérdezz.

8lnu

(#29199) MaCS_70 válasza doberman (#29198) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor kérdezek én!

Pont az Általad leírt programot szeretném megvalósítani. Jelenleg van egy hasonló készletem, ami egy HeavyWeather nevű programmal kommunikál -- soros porton.
Ezt vajon össze lehet hozni egy webszerveres időjárás-jelentéshez?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29200) doberman válasza MaCS_70 (#29199) üzenetére


doberman
senior tag

van pontos tipusod?
a pi-n egy jessie van, és a weewx fut mint szoftver. támogatott hw
Nézem ezt a HeavyWeather-t, ez win-re van... hát ha pi-re lesz kötve akkor linux-osat kell keresned.
(a fent említett program letölti az adatokat, számolgat,grafikont készít, skinelhető.. bele lehet nyúlkálni..stb)

8lnu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.