Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30951) Aryes válasza cigam (#30947) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egész nap gugliztam a témában, kb ugyanerre jutottam. Legtöbb helyen azt írják, hogy nincs rajta semmi védelem, de valahol azt írták, túlfesz védelem így is van rajta (raspi 3b). Fordított polaritás ellen csak odafigyeléssel tudom védeni a cuccot, biztosítékot nem kötök rá, mert nem lesz semmi nagy fogyasztású cucc rákötve, csak billentyűzet, legfeljebb gamepad. Vagy nem jól gondolom, és nem emiatt kell rá biztosíték? Gyári raspi dugasztáppal fogom használni egyébként.

(#30952) mamusz11


mamusz11
tag

Úgy hiszem megvan a gond...

pi@raspberrypi:~ $ sudo lsblk -f
NAME FSTYPE LABEL UUID MOUNTPOINT
sda
└─sda1 ext4 untitled 9b2b41cb-1f36-4926-837b-d1c2335c9323 /mnt/PiHDD
mmcblk0
├─mmcblk0p1 vfat RECOVERY D4DE-7EFC
├─mmcblk0p2
├─mmcblk0p5 ext4 SETTINGS 2f193fbb-bfca-49d9-a821-5c13db148ea2
├─mmcblk0p6 vfat boot E176-3D3E /boot
└─mmcblk0p7 ext4 root 46a9a66c-8729-4a7b-8f3c-01ad94c7ab7f /

ez így néz ki viszont itt ha jól sejtem hiányzik valami
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/mmcblk0p6 /boot vfat defaults 0 2

UU

Semmi nem tudok beleírni mert read only lett. Hogy tudom ezt orvosolni és mit írjak az fstab-ba?

Learning never exhausts the mind!

(#30953) mamusz11


mamusz11
tag

Amint kiadom sudo mount -o remount,rw /ezt a parancsot a cucc újra indul és bejön a desktop.
Következő újraindításnál viszont megint elkell ezt játszani és csak akkor jön be a desktop!

Learning never exhausts the mind!

(#30954) cigam válasza Aryes (#30951) üzenetére


cigam
félisten

Biztosíték nem a nagy áramfelvételű "cucc" miatt szükséges, hanem a nem üzemszerű terhelés miatt, aminek felléptekor leválasztja a fogyasztót tápegységről. Vagyis ha csinálsz egy rövidzárlatot vagy egyéb hiba bekövetkeztekor túlterhelné a tápegységet, nem a tápegység fog "leégni", vagy a hibás alkatrész túlmelegedni(kigyulladni!!!), hanem megszakítja az áramkört.

mamusz11

Úgy tűnik sérült a fájlrendszer, és induláskor csak olvashatóként csatolja fel. Akkor add ki a lenti parancs párost, miután írhatónként újra fecsatoltad.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30955) mamusz11 válasza cigam (#30954) üzenetére


mamusz11
tag

pontosan azt hogy csinálom? :)

Learning never exhausts the mind!

(#30956) cigam válasza mamusz11 (#30955) üzenetére


cigam
félisten

Amikor bejön a desktop, akkor is hibaüzenetet ad a sudo touch /forcefsck parancs?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30957) Aryes válasza cigam (#30954) üzenetére


Aryes
nagyúr

Értem, köszi!

(#30958) mamusz11 válasza cigam (#30956) üzenetére


mamusz11
tag

Nem, de reboot után ugyan úgy csak command line, kikell adnom a sudo mount -o remount, rw / megint...és csak úgy lesz desktop

Learning never exhausts the mind!

(#30959) cigam válasza mamusz11 (#30958) üzenetére


cigam
félisten

Akkor a /dev/mmcblk0p7-t csatold fel valhová pl. az /mnt alá, és a sudo touch /mnt/forcefsck parancsot add ki. Az a lényeg, hogy a / partíción legyen egy forcefsck fájl. ekkor boot-kor lefuttatja a lemezellenőrzést, amíg még nincs zárolva a felcsatolt partíció.

Esetleg elindítasz egy live-linux-ot pendrive-ról, és arról futtatod a kártya partícióinak ellenőrzését/javítását.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30960) mamusz11 válasza cigam (#30959) üzenetére


mamusz11
tag

fstab -ba kell beírnom ezt?:
/dev/mmcblk0p6 /mnt vfat defaults 0 2

utanna
sudo mount a

Learning never exhausts the mind!

(#30961) cigam válasza mamusz11 (#30960) üzenetére


cigam
félisten

Dehogy is. Elég egy sudo mount /dev/mmcblk0p6 /mnt

A sudo fsck.ext4 /dev/mmcblk0p6 se fut le?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30962) mamusz11 válasza cigam (#30961) üzenetére


mamusz11
tag

fel mountoltam ment a force touch is és ugyan ugy csak cli jön be ha írhatóvá teszem akkor tölti rögtön a desktopot
Erre pedig ezt adja:
pi@raspberrypi:~ $ sudo fsck.ext4 /dev/mmcblk0p6
e2fsck 1.43.4 (31-Jan-2017)
/dev/mmcblk0p6 is mounted.
e2fsck: Cannot continue, aborting.

Learning never exhausts the mind!

(#30963) cigam válasza mamusz11 (#30962) üzenetére


cigam
félisten

Nem egy malomban őrlünk. Létre is jött a forcefsck fájl? Miközben újraindult miket írogatott ki fájlrendszer ellenőrzéskor? Merthogy ennek a fájlnak az lenne a feladata, hogy ha induláskor talál egy ilyent a / könyvtárban, akkor lefuttat egy fájlrendszer ellenőrzést, amit egy már futó rendszeren nem enged, mint a pédád is mutatja.

Utánna elindul a raspi-config? Ott be tudod állítani az autologin-t?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30964) mamusz11 válasza cigam (#30963) üzenetére


mamusz11
tag

pi@raspberrypi:~ $ sudo mount /dev/mmcblk0p6 /mnt
pi@raspberrypi:~ $ sudo touch /mnt/forcefsck
pi@raspberrypi:~ $ cd /mnt
pi@raspberrypi:/mnt $ ls
bcm2708-rpi-0-w.dtb bootcode.bin fixup_x.dat os_config.json
bcm2708-rpi-b.dtb cmdline.txt forcefsc overlays
bcm2708-rpi-b-plus.dtb config.save forcefsck start_cd.elf
bcm2708-rpi-cm.dtb config.txt issue.txt start_db.elf
bcm2709-rpi-2-b.dtb COPYING.linux kernel7.img start.elf
bcm2710-rpi-3-b.dtb fixup_cd.dat kernel.img start_x.elf
bcm2710-rpi-3-b-plus.dtb fixup.dat LICENCE.broadcom
bcm2710-rpi-cm3.dtb fixup_db.dat LICENSE.oracle
pi@raspberrypi:/mnt $

Reboot után mintha semmi nem történt volna ezek a fájlok eltűnnek és csak a kezdetekkor fel mountolt PiHDD marad ott

Hiába állítom be raspi-config-gal hogy GUI-val töltsön be ugyan úgy csak cli lesz

[ Szerkesztve ]

Learning never exhausts the mind!

(#30965) cigam válasza mamusz11 (#30964) üzenetére


cigam
félisten

Pedig ott egy lemezellenörzésnek le kelett volna futnia. Lassan kifogyok az ötletekből. Nálam akkor csinált hasonlót, amikor a memóriakártya a végét járta. Vagy mentsd le az SD kártyát, pl. usbit-el, vagy csak egyszerűen futtass rajt egy destruktív tesztet, pl. chkflsh. Aztán ha mégis jó a kártya húzd újra a rendszert.

Napokig kereshetnénk, hogy mi a pontos hiba, de nem tudom helyetted átbogarászni a különféle naplófájlokat.pl. írtam, hogy a dmesg-el irasd ki a kernelüzeneteket, de erre sem írtál semmit.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30966) mamusz11 válasza cigam (#30965) üzenetére


mamusz11
tag

Elküldöm pm be itt nagyon hosszu lenne. Próbálkozok még és akkor max ujra rakom

[ Szerkesztve ]

Learning never exhausts the mind!

(#30967) cigam válasza mamusz11 (#30966) üzenetére


cigam
félisten

pastebin-re jobb lett volna, mert többen látják, hátha másnak beugrik róla valami.

Még 1-et próbálnék ki, hogy live linux alol az összes partícióját lecsekkolom.

Közben rájöttem, hogy csúnyán benéztem, a /dev/mmcblk0p7-et kell csekkolni, nem a 6-ot. a 6 /boot, 7 a / csatolási pont.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30968) mamusz11 válasza cigam (#30967) üzenetére


mamusz11
tag

Akkor a 7 a /mnt re moutoljam ?

Learning never exhausts the mind!

(#30969) cigam válasza mamusz11 (#30968) üzenetére


cigam
félisten

igen, és ugyanúgy tedd rá a forcefsck fájlt, majd reboot

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30970) .Farkas.


.Farkas.
tag

Sziasztok!

Van egy Raspbian amin be van allitva,hogy a Chromium automatikusan induljon el full screenbe majd egy Citrix Webstore jojjon be.

Kerdesem valahogy be lehet allitani, hogy bootolas utan maradjon fekete a kepernyo kb 10 masodpercig? Szoval ugy szeretnem h csak akkor legyen kep amikor mar teljesen betolott a rendszer es elindult a Chromium is.

(#30971) gazso75


gazso75
aktív tag

Előkeveredett a lomok közül egy RPi 1, van csatasorban 2 RPi 3 (LE fut mind a kettőn), van egy Ubi PC amin Motioneye, TM, és Pihole, fut.
Mire használjam fel, az 1est ? Van valami ötletetek ?

[ Szerkesztve ]

(#30972) cinemazealot válasza gazso75 (#30971) üzenetére


cinemazealot
addikt

Én egy ezresért vettem egy 17"-es DVI bemenetes LCD monitort aprón, ami 12 V-os tápról megy. A táp után teszek egy step-down konvertert, arról megy majd a RPi, a monitort pedig majd vagy egy mozgásérzékelő vagy maga a RPi fogja kapcsolgatni. Falióra, hírújság, időjárás, netteszt/ping státusz (szokott rakoncátlankodni a szolgáltatóm, ezért monitorozom)... mindez egy okostükör projektben, a monitort megfosztva az eredeti burkolatától, extrém lapos kivitelben... én ilyesmit készülök elkövetni. :)

[ Szerkesztve ]

(#30973) Flowtation válasza gazso75 (#30971) üzenetére


Flowtation
őstag

:) Nahát. Nekem még két 1-es működik napi használatban kodival. Lehet már cserélnem kéne... Hogy on is legyek, sokaknak van pl rádió belőle a konyhában, de az említett tükör is jó alternatíva.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#30974) doberman válasza gazso75 (#30971) üzenetére


doberman
senior tag

Volumio?
próbából összeraktam egyet +usb hangkártya... azóta ezt hallgatom a műhelyben... :DD

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#30975) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

A következő gondom lenne. Adott 2 db Rpi3, Raspbian strecht lite + kodi. Alkalmanként amikor a Kodira átváltok fekete képernyő fogad a tv-n, a sudo /etc/init.d/kodi status parancsra active-t ír, a kodi restart nem segít csak a teljes rendszer reboot. Akkor elindul rendesen. Van ötlete valakinek?
Más: Volumio-val rádiót is lehet hallgatni (persze neten keresztül, pl, streaming linkel)

[ Szerkesztve ]

(#30976) gazso75 válasza cinemazealot (#30972) üzenetére


gazso75
aktív tag

Ezt a MagicMirror projectet már néztem én is, meg a Volumio is elgondolkoztatott ( bár a nappali+konyha egyben van, és ott egy LE amiről megy erősítőre kötve netrádio/youtube )
A kérdés mennyi beruházás, az MM ?
Gonolom kell hozzá:
- Monitor/TV
- Two-Way üveg ( már ha tükörként is funkcionálna )
- Valami jó keret
- ???

(#30977) gazso75 válasza kovbandi82 (#30975) üzenetére


gazso75
aktív tag

Mikor én is Raspbian+Kodi kombót használtam hasonlóan jártam, de nem fordítottam neki különösebb figyelmet. Raspbian-t háttérben használtam ( akkor még azon ment a motioneye, TM ), gyakorlatilag csak a Kodi ment.
Aztán LE lett belőle :)

(#30978) Degeczi válasza gazso75 (#30977) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"Aztán LE lett belőle"
Az mi? :F

(#30979) gazso75 válasza Degeczi (#30978) üzenetére


gazso75
aktív tag

LibreElec

(#30980) cinemazealot válasza gazso75 (#30976) üzenetére


cinemazealot
addikt

A keretet össze lehet barkácsolni barkácsáruházból származó lécekből, amiket aztán olyan színűre festesz/lakkozol, amilyenre szeretnéd. Az egészhez persze kell majd táp (~4000 Ft), step-down konverter (~300 Ft), lapos és rövid HDMI kábel (~300 Ft, én ezt egyik irányból le akarom fejezni és rá akarom forrasztani a monitor DVI bemenetére), valami SD kártya a szoftvernek (max. 1500 Ft), esetleg valami USB-s aktív hangfal (max. 1000 Ft), hogy ha akar köhögjön is...

...esetleg a vezérléshez lehet valamilyen mozgásérzékelős GPIO-s trükközés, vagy húzol a monitorra egy érintés érzékeny felületet, esetleg a monitor alá a keretre odaszerelsz egy régi trackballt, netalántán mikrofon és hangvezérlés (én ezt tervezem)...

...aztán ha az egész működik, el lehet gondolkozni azon, hogy akarsz-e belőle tükröt. Ekkor jön még rá valamilyen plexi/üveg lap meg félig áteresztő fólia, idáig nem gondoltam még végig, ez nálam első körben nem is cél. :)

[ Szerkesztve ]

(#30981) Degeczi válasza cinemazealot (#30980) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem kell forrasztani, nincs $1.5 egy átalakító

(#30982) cinemazealot válasza Degeczi (#30981) üzenetére


cinemazealot
addikt

Igen, de a monitor seggéről most hátrafelé néz a DVI aljzat, ha még ezt is és a HDMI-t is beledugom, akkor a képernyő síkja legalább 10 centire lesz a faltól. A forrasztással ezt szeretném lecsökkenteni max. 2 centire. Minél laposabb gépet akarok összerakni. :)

[ Szerkesztve ]

(#30983) Degeczi válasza cinemazealot (#30982) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ja, olyat rég láttam, már jó ideje alul szokott lenni a csatlakozó

(#30984) cinemazealot válasza Degeczi (#30983) üzenetére


cinemazealot
addikt

Igen, ez egy régi 17"-es monitor, amire azért vetődtem rá, mert nem 230 V-os, hanem 12 V DC tápja van, így egy tápegységről működhet majd az egész a Pi-vel együtt.

(#30985) kovbandi82 válasza gazso75 (#30977) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Én is háttérben használom, hanem bosszantó ez a reboot dolog. Nem nekem, asszonynak :D
Senki más nem találkozott még ezzel a problémával? :(

(#30986) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Igazából nem érthetően írtam le, bocsánat. A HDMI jel nem jön, azt írja, nincs jel.
A netet feltúrva végül találtam egy olyat, hogy a config.txt-ben kell 2 sort módosítani:
hdmi_force_hotplug=1
config_hdmi_boost=4 (max9)

Remélem megoldódik...

(#30987) Aryes válasza cinemazealot (#30982) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát, azt a rengeteg vezetéket olyan pici helyre beforrasztani... :Y Magát a DVI aljzatot nem tudod kifordítani?

(#30988) Aryes válasza kovbandi82 (#30986) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha nincs használva, az enyém is kikapcsolja a képet, de ha a tv-t oda kapcsolom, magától felébred (HDMI-CEC). Ha az általad írt config.txt módosítás nem hoz eredményt, nézd át az energiatakarékossági beállításokat, állítsd be, hogy ne kapcsoljon ki soha.

(#30989) Aryes válasza gazso75 (#30971) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én most építettem be egy pi-t egy eredeti c64 házba retropie-al. Igaz én pi3-at tettem bele (hogy erősebb emulátorokat is tudjak rajta futtatni), de valaki pl. Apple emulátort épített Pi 1-ből.

(#30990) cinemazealot válasza cinemazealot (#30980) üzenetére


cinemazealot
addikt

:Y Ó, baker, féltem, hogy nem lesz sima ügy, de hogy 1920×1080-as felbontáson 60 Hz-en ilyeneket produkáljon rögtön 2 kábel is RPi2B-ről (színes pixelek szerteszét):

Kipróbálom majd más felbontással és frissítéssel is, de nem sok reményt fűzök hozzá.

(#30987) aryes
Nem tudom, még nem szedtem szét a monitort. :) A forrasztás egyébként nem lenne gáz... de lehet, hogy másik kábelt kell keresnem. :W

[ Szerkesztve ]

(#30991) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Kipróbáltam a Volumio-t. Nagyon jó cucc. Idáig routerról oldottam meg webes felületen a rádiózást. Viszont az itthon "felesleges" lévő RPI3-at azért túlzásnak tartom erre a célra :D
Rpi1-en is elmegy ez a cucc? Van tapasztalat?

(#30992) kovbandi82 válasza kovbandi82 (#30991) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Most láttam telepíthető "rá" a kiegészítők közt KODI is.

(#30993) azbest válasza cinemazealot (#30990) üzenetére


azbest
félisten

amúgy a pi esetén marha jó, hogy a hdmi szignál erősségét is lehet állítani config.txt-ből. Szóval lehet ellensúlyozni némileg a vacak kábelt. [link]

CONFIG_HDMI_BOOST
Configures the signal strength of the HDMI interface. The default value is 0 and the maximum is 11.

The default value for the original Model B and A is 2. The default value for the Model B+ and all later models is 5.

If you are seeing HDMI issues (speckling, interference) then try 7. Very long HDMI cables may need up to 11, but values this high should not be used unless absolutely necessary.

Látom pár kommentel előrébb más is használja. A leírás szerint állítólag 5ös lehet a tieddel a default, szóval írd 7-re.

[ Szerkesztve ]

(#30994) cinemazealot válasza azbest (#30993) üzenetére


cinemazealot
addikt

Újra és újra elcsodálkozom, mi mindenre képes ez a kis gép. :D Köszi a tippet. 7-es értékkel a piros pixelesedés eltűnt, de nagyobb képtartalom változásnál el-elsötétült a kép. Feltoltam 10-re, most stabilnak tűnik.

Aztán kipróbáltam egy GTX1050 és a fenti monitor között egy a Degeczi kolléga által is javasolt átalakítóval, azzal is minden rendben volt (igaz, csak 1280×1024-es felbontást próbáltam).

Köszi még egyszer. :R

(#30995) Csicsóka válasza kovbandi82 (#30991) üzenetére


Csicsóka
őstag

Van, rossz tapasztalat Zero W-n. Ebben az időben értekeztünk róla bőven, olvass kicsit vissza. Azóta is moOde fut rajta, tökéletes!

[ Szerkesztve ]

(#30996) Csicsóka


Csicsóka
őstag

PiHut-on a hétvégén, 10% kedvezmény a 20 font feletti vásárlásokra.

(#30997) you_zsolex


you_zsolex
csendes tag

Sziasztok!
Pi3 B+ tud valaki működő leírást Windows 10 telepítésre, milyen sd Card kell vagy lehet USB-re is telepíteni.Akkimek van ideje részletesen le írhatná magyarul.

Zsolex

(#30998) cigam válasza you_zsolex (#30997) üzenetére


cigam
félisten

Az nem asztali W10, mint PC-n, csak egy grafikus felület nélküli operációs rendszer, amiből "bármit" építhetsz a ráírt programmal, és a hozzá csatlakoztatott eszközökkel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30999) ::djuice::


::djuice::
csendes tag

Szisztok!

Midis téma:
Komplex zenekari live act felhasználásra (is) nem tudom hogyan, mivel lehetne egy ilyen interfacet építeni (Arduino?, RaspberyPI?)

Specifikáció
- 6 usb device csak usb-s midi kontrollerek, billentyűzetek fogadására (egyenként tápellátás biztosításával + plug 'n play eszközfelismerés!)
- 3 usb host a midi jeleket számítógépek felé párhuzamosan egyidőben továbbítandó
- 8 DIN midi port szabadon konfigurálhatóan input vagy output címzéshez
- eseményszűrés, mátrix routing, port tiltás és engedélyezés szoftveresen
- eszközön vagy pc-n való teljeskörű konfigurálás és beállításmentés + több
konfig memoriába tárolása, előhívása, program szintű váltása
- PC nélküli stand alone működőképesség

Volna erre valaki hobbista, stb. itt aki tudna árajánlatot adni és kihívásnak érezné a feladatot?
(Volna rá igény!)

Előlapra mehetne vmi kis display, gombok programozáshoz, vezérléshez (esetleg lábpedál csatlakoztatás vezérléshez) és a portonként LED indikátor aktivitásjelzéshez.
Létezik kereskedelmi termék sok hasonló, meg drága is, de egyik sem usb-s támogatású vagy nem elég usb portot raktak rájuk.

Mutatom:
MOTU - [link]
Miditech - [link]
Mio4 - [link]

(#31000) kovbandi82 válasza Csicsóka (#30995) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Szomorúan olvastam, hogy a Volumio nem faszántos Pi-zeron. Kíváncsiságból felraktam Pi3-ra, és annyira megtetszett, hogy nem is szedem le. Nekem megfelel (Rádió + YT ) a jack csatiból kijövő hang. Gondoltam veszek egy Pi zerot pár ezerért, felrakom arra, de akkor úgy tűnik marad az Rpi3 a rádió :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.