Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29351) zsopu válasza vadkörte (#29349) üzenetére


zsopu
tag

Ki lesz cserélve, de nem én fogom! :D
Szerencsére olyan cégbe dolgozok, ahol vannak szakemberek és van profi páka (meg nem félnek használni)
De odahaza én sem mernék nekiállni... még tű wellerrel sem.

(#29352) Gyula84 válasza zsopu (#29351) üzenetére


Gyula84
veterán

kis gyakorlat és megy ezzel is :)

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#29353) válasza vadkörte (#29349) üzenetére



senior tag

6 lábút kis gyakorlattal simán ki lehet cserélni sima pákával.
De azt írja a kolléga hogy a cégnél vannak hozzáértő emberek, akkor lehet hogy van levegős forrasztóállomás is.

szerk: lassú voltam :)

[ Szerkesztve ]

(#29354) vadkörte válasza (#29353) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem ilyedek meg, ha valamit forrasztani kell, de ennek neki nem mernék állni. Pillanatpákával meg pláne.
Az meg, hogy a cégénél vannak hozzáértők tiszta szerencse.

Üdv. V. Körte

(#29355) válasza vadkörte (#29354) üzenetére



senior tag

Pillanatpákával én se :N

(#29356) Norby-007 válasza Yoshida (#29330) üzenetére


Norby-007
tag

Sajnos ez az én problémámra nem megoldás, és nem találok rá semmit, pedig itt egy kolléga azt írta, hogy RPi-n minden megoldható, igen csak hogyan? Én sajnos ezt nem tudom kitalálni :(

(#29357) doberman válasza Norby-007 (#29356) üzenetére


doberman
senior tag

szerintem a kérdésed fogalmazd át.. :K
mit értesz gateway-en? az itt forgolódó emberek zöme ip átjárót ért ez alatt...
milyen érzékelők? hova vannak kötve? a gatewayre , de ez alatt a routert "szoktuk" érteni. akkor ip alapúak a szenzorok? /akkor miit is csinál az Rpi?/ bennem ezek a kérdések merültek fel első olvasatban. egy egyszerű topológiai rajz - akár kézi rajz lefotózva- sokat lendíthetne a problémádon.
egyébként magát a pi-t ütemezve újraindíthatod beállított időközönként - pl a cron szolgáltatással...

8lnu

(#29358) válasza doberman (#29357) üzenetére



senior tag

vagy esetleg ha elmegy a net elkezdesz pingelni egy ip-t és amint válaszol, rebootolod a pi-t ?

(#29359) dew28 válasza Norby-007 (#29356) üzenetére


dew28
aktív tag

tessek

[ Szerkesztve ]

(#29360) janesz64


janesz64
csendes tag

Sziasztok, tanácsra, segítségre lenne szükségem...
Szóval egy ideje nézegetem a PI-t és teljesen összezavarodtam, hogy megfelel-e nekem.
A cél.
Egy tv mellé kellene olyan cucc amivel wifin keresztül elérek egy TP-Linkre usb-vel kötött HDD-t.
Kodi lejátszóval le is játssza és át is küldi TV-re HDMI kábelen. Nem ártana minimum HD minőségben...
Emellett szükséges egy webböngésző, szintén wifin, ami a digi online felületéről átküldi a tv műsort a tv-re.
Több helyen azt olvasom, hogy a 2. pontra nem igen alkalmas, néhány helyen pedig, hogy kis alakítással igen.
Kezdve ott, hogy legalább 5V 2,5A táp kell... de inkább 5V 3A

A témában totál kezdőnek számítok, ha lehet ezt vegyétek figyelembe :)

Elég erre a PI 3, vagy sem?
Érdemes-e erősebb vetélytársban gondolkozni, ha igen merre felé? Van egy ilyen: Tinker Board és még sokan mások. Android alapút is néztem, de a droid Kodi-ja nem hajlandó meglátni a HDD-t, így azt feladtam... (telefonon tesztelve)

Egy kölcsön PI-t már sikerült kis monitoron kipróbálni, valószínűleg nem 3-as volt, de a tv-re kötve meg se nyikkant. (HDMI kábellel)

köszi

(#29361) wassermann válasza janesz64 (#29360) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Egyetlen nehézségnek a Wifi-t látom (de azt meg csak az adott helyszínen kipróbálni lehe)t: a Pi lapra integrált antennája elég gyengusz. Nálam pont ezért hálózati kábel megy a Pi-hez mert a router másik helyiségben, kb 15m-re van. A többi dolog mind összehozható... ja és a Digi online felületét is meg kell nézni, megy-e Linuxos gépen Chromium alatt

[ Szerkesztve ]

(#29362) janesz64 válasza wassermann (#29361) üzenetére


janesz64
csendes tag

a wifi nem probléma, ha kell lehet kapni erősítőt :)

egy "kölcsön gépen" PI-n ment a weboldal digivel is, csak ugye a TV megállította...

[ Szerkesztve ]

(#29363) MaCS_70 válasza janesz64 (#29362) üzenetére


MaCS_70
félisten

Erősítő alatt jelismétlőre gondolsz? Ha igen, akkor ugye tudod, hogy a felezi a sávszélességet az időosztás miatt?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29364) janesz64 válasza MaCS_70 (#29363) üzenetére


janesz64
csendes tag

Lehet nem túl jól fogalmaztam, valami ilyesmire gondoltam: EDIMAX EW-7811UN wireless adapter ha jól sejtem, akkor ezekkel felerősíthető a vétel.
Egyébként a router ez TL-WR1043ND, kb 4 méterre a tv-től, falak nélkül, csak bírniuk kellene... ha mégsem, akkor a vevő oldalt erősíteném

(#29365) Keef_Lee válasza janesz64 (#29364) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Nekem ilyen edimax van a pi2-be dugva. Vasbetonon keresztül még meg se döccent egyszer sem. Persze ez mindig hely és építészeti megoldás függő is.

(#29366) Fecogame válasza janesz64 (#29364) üzenetére


Fecogame
veterán

Ha csak 4 méterre van tőle, akkor miért nem kötöd össze kábelesen? Sokkal stabilabb, gyorsabb kapcsolatot kapsz.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29367) MaCS_70 válasza janesz64 (#29364) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez egy sima USB-s vevő. Fogja a rádiójelet és átalakítja a számítógép számára USB-n értelmezhető adatfolyammá.
Nem igazán értem, hogy mit értesz erősítés alatt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29368) janesz64 válasza Fecogame (#29366) üzenetére


janesz64
csendes tag

mert a kábel látszik...

(#29369) janesz64 válasza MaCS_70 (#29367) üzenetére


janesz64
csendes tag

ööö :)

erősebben veszi a jelet mint a sajátja :) vagy nem?

(#29370) MaCS_70 válasza janesz64 (#29369) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát, nem. Az erősítő egy soros eszköz, ami a gyengébb bemeneti jelből azonos alakú, de erősebb jelet fabrikál.

Az, hogy az egyik megoldás "erősebb", mint a másik, még nem lesz erősítő.

De értem, mire gondolsz, és nem vagyok biztos abban, hogy az USB-s eszköz jobb vételt biztosít, mint az alaplapi. Persze teljesen reális, hogy igen.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29371) RAiN91


RAiN91
őstag

Sziasztok

Raspberry PI Zero V1.3-ra milyen rendszert rakjak, aminek elég a 2GB SD kártya? Párat már próbáltam, volt amelyiknek elég, de azoknak meg internet kellett volna ethernet csatlakozóról, ami ugye nincsen. Van esetleg valami alternatíva?

[ Szerkesztve ]

(#29372) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29371) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az legfőképpen attól függ, hogy mit szeretnél csinálni vele.

Médialejátszó, okosotthon, tanulás, stb.?

Egyébként ideiglenes wifivel már a legtöbb rendszernél gyárilag megoldott az UTP nélküli hálózatidomítás.

MaCS

UI: Nem piszkálódásból, hanem tisztán informatív céllal: a wifi is Ethernetet használ. Az Ethernet egy szinttel lejjebb van.
Manapság egészen magas szintig minden hálózat Ethernet.

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29373) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29372) üzenetére


RAiN91
őstag

Egy nagyon egyszerű programot írni. (Mozgásérzékelő ad egy jelet, és ennek következtében kapcsoljon egy relét az RPi. De előbb kellene rá valami rendszer, gondolom, csak nem akartam venni még SD kártyát is, ha már van egy 2GB-s.

(#29374) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29373) üzenetére


MaCS_70
félisten

Konkrét segítséget nem tudok adni, de 2 GB-ra ez bele kell, hogy férjen. Nálam több RPI is fut/futott 1-2 GB-os kártyákkal.
Annyit viszont hozzátennék, hogy lehet, hogy a kártya sebessége is fontos, de az Általad írt felhasználás ezt valahogy nem valószínűsíti, legfeljebb a konfigurálás lesz kissé jellempróbáló. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29375) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29374) üzenetére


RAiN91
őstag

És te melyik rendszert raktad rá az 1-2 GB-s SD-k-re?

Még abszolút kezdő vagyok, ma jópárat megpróbáltam, de nem sikerült még elindítani. (Kivéve a NOOBS-nak és a RISC OS-nak volt látható jele, de előbbinél kiírta, hogy kevés a hely, a másiknak meg hálózat kell, annál a pontnál megakadt, ami nincs, és nem is lesz).

Próbáltam még: DietPI, MiniBian, ezekkel is hasonló gondok voltak.

[ Szerkesztve ]

(#29376) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29375) üzenetére


MaCS_70
félisten

Már nem emlékszem, nekem is úgy ajánlottak megoldásokat.
Vannak kifejezetten karcsúságra optimalizált megoldások, akár GUI-val is. Ha vársz egy kicsit, a többiek biztosan tudnak ilyet ajánlani -- utóvégre valahol ez a RPI filozófiájának egyik fő eleme!

Egyébként milyen programot akarsz futtatni, milyen környezet kell hozzá?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29377) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29376) üzenetére


RAiN91
őstag

Egyelőre fogalmam nincs, de gondolom mindennek az alapja egy OS, lehetőleg GUI-val.

(Utána jöhet a többi, de addig nem ásom bele magam amíg nincs meg az OS)

(#29378) dni


dni
őstag

Sziasztok,

van RPI3-asom és egy PiFi Digi hangkártyám a hozzá készült "gyári" házban. Mostanában a RPI a jobb felső sarokban egy kis piros hőmérő képében jelzi, hogy melege van. Mit lehet tenni ebben az esetben? Van olyan borba, ami befér a kövítő kártya és a Pi közé, érhet egyáltalán valami egy ilyen megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#29379) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29377) üzenetére


MaCS_70
félisten

Pedig fontos lenne tudni, hogy milyen programot akarsz futtatni, hogy kell-e hozzá valami telepítendő környezet.
Ezt csak Te tudhatod.

Ha pedig csak egy kicsi program futtatása a cél, akkor miért fontos a GUI?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29380) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29379) üzenetére


RAiN91
őstag

Gyorsan utána néztem, Python fog nekem kelleni.

(#29381) rolio1


rolio1
tag

Sziasztok

Érdemes lehet leváltanom az RPi 3-asomat egy HP thinclient-re? T610-est gondoltam, teljesítményben hasonlóak lehetnek? Csak libreelec kodi menne rajta

(#29382) wassermann válasza rolio1 (#29381) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha tényleg csak az megy, nem érdemes!

(#29383) RAiN91 válasza RAiN91 (#29380) üzenetére


RAiN91
őstag

A Python telepítésénél tartok, illetve tartanék.

Úgy látom, csak úgy lehet telepíteni, ha hálózat is van. De nekem Pi Zero-m van, 1 darab USB-vel.

Így az USB-s hálózati megoldást találtam, ezen leírás szerint.

De akárhányszor csatlakoztatom a géphez, és másik géphez is, mindig ismeretlen USB eszközt ad a Windows. Google-ba beírtam, pár embernek volt hasonló hiba, de megoldást nem találtam rá. Pedig úgy gondolom ez az egyetlen megoldás, hogy feltelepíthessem a Pythont, vagy nem? (hálózatról)

[ Szerkesztve ]

(#29384) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29383) üzenetére


MaCS_70
félisten

Wifi?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29385) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29384) üzenetére


RAiN91
őstag

Az sincsen rajta.

(#29386) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29385) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor USB. Akár wifi-stickkel, akár UTP-adapterrel.

Filléres kütyük.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29387) válasza RAiN91 (#29380) üzenetére



senior tag

Igen, pythonnal kb. 10 soros program. Gyakorlatilag bármilyen os-en megy.

(#29388) vargalex válasza RAiN91 (#29373) üzenetére


vargalex
félisten

Erre én inkább egy Arduino/ESP8266/ESP32 mikrokontrollert használnék.

Alex

(#29389) RAiN91 válasza vargalex (#29388) üzenetére


RAiN91
őstag

Rájöttem közben, az tényleg jobb lett volna.

De haladok. Akinek USB Soros portnak ismeri fel a Windows PC a PI-t:

Manuálisan kell telepíteni a következő drivert eszközkezelőből: "RPI Driver OTG"
Illetve a feltelepíteni ezt: "Bonjour Print Services".

(#29390) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29389) üzenetére


MaCS_70
félisten

A Node-RED-et ismered?

Ez egy grafikus, folyamatvezérelt automatizálási szoftver. Hihetetlenül rugalmas és innovatív, komoly közösségi támogatással.

Egy egészen komplett raspbianos rendszert is építettek köré, amiben minden megvan, amire szükséged lehet.
Mondjuk nem kicsi, legalább 8 GB-os kártya kell hozzá, de ha még a kezdeteknél tartasz, szerintem érdemes ránézni: Thingbox.

A Vargalex által javasolt NodeMCU-t én is melegen ajánlom, állati jól összeszedett, jól támogatott, filléres kis eszköz.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29391) Monyos


Monyos
aktív tag

Sziasztok!

Egy nyomtató szervert szeretnék összerakni, de semmi plusz funkcióra nincs szükség ezen kívül.
Otthon már jól teljesít egy Raspberry Pi 3, de azon több további szolgáltatás is fut, csak nyomtatásra drága lenne és felesleges.
Amit kinéztem: NanoPi NEO2
Van rajta egy USB és egy gigabites LAN port 18$-ért.
A teljesítménye ennek is sok, de ennél egyszerűbb és olcsóbb eszközt nem találtam.
Van esetleg bármi ami ennél jobb lenne erre a feladatra??
Akár Wifi-vel is megfelelő lenne, nem muszáj vezetékes hálózati kapcsolat.

(#29392) Patice válasza Monyos (#29391) üzenetére


Patice
nagyúr

RPi Zero W?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29393) RAiN91 válasza MaCS_70 (#29390) üzenetére


RAiN91
őstag

Nem ismerem, ahogy nézem ez már nem az a szint, ami nekem kelleni fog.

Nagyon nem akartam magam beleásni a témába egyelőre (bár tetszik), csak egy egyszerű "riasztót" szeretnék csinálni, ami már lassan össze is jön. Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#29394) MaCS_70 válasza RAiN91 (#29393) üzenetére


MaCS_70
félisten

A Node-RED kifejezetten kezdőknek (pl. nekem) készült környezet, bár már annyira kinőtte magát, hogy már kifejezetten magas szintű rendszereket is készítenek vele.

Gyakorlatilag programozói tudás nélkül lehet vele nagyon gyorsan látványos eredményeket elérni.

A NodeMCU pedig egy igazi mindenes eszköz. Van rajta egy ESP8266-os chip, wifi, USB -- és többféle rendszer telepíthető rá.

Ráadásul a NodeMCU eszköz és a Node-RED szoftver is ismeri az MGTT-t, ami egy nagyon egyszerű és bevált adatforgalmi protokoll, így a NodeMCU-ra csatlakoztatott szenzorok/kapcsolók/stb. baromi egyszerűen olvashatóak/vezérelhetően a RPI-n futó NodeRED-ből a tetszőleges webböngészőn keresztül.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29395) Pulsar


Pulsar
veterán

sziasztok,
van egy pi zerom-m, amit wifisíteni akartam, de sehogy sem megy.

sudo iwconfig wlan0 up parancsra azt kapom, hogy nincs ilyen eszköz.A raspi-config is ezt mondja.
próbáltam egy másik usb-s wifi-vel, ami most is használva van, hátha az a baja, de az sem megy.
megcseréltem a másik otg átalakítóval, hátha az, de továbbra sem semmi. (A másikban egy billentyűzet van, ami működik mindkettőben)
Mit nézek el? Van valakinek ötlete?

(#29396) Titmouse09 válasza Pulsar (#29395) üzenetére


Titmouse09
aktív tag

Tudtommal csak a belső USB tud adatátvitelt, a szélen lévő (ahogy a neve is mutatja: PWR_IN) csak a tápellátásért felelős.

Xiaomi Redmi 3, Samsung Galaxy Tab S2 9.7 VE

(#29397) Aryes válasza Pulsar (#29395) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nekem gyanús a kép alapján, hogy az OTG csatlakozót (bal oldali) kitörted a helyéről, vagy nincs rendesen bedugva. Tápot honnan kap egyáltalán? A pwr csatlakozóba mi van dugva?

[ Szerkesztve ]

(#29398) Pulsar válasza Aryes (#29397) üzenetére


Pulsar
veterán

melyik a bal oldali? :D
Tápot a gpi porton kap.

Titmouse09 felcserélve sem megy, viszont a billentyűzet működik mindkettőben, így akkor nem csak tápnak jó.

(#29399) Aryes válasza Pulsar (#29398) üzenetére


Aryes
nagyúr

A kérdés jogos. :DDD Jobbra fordítottam a képet.

(#29400) Pulsar válasza Aryes (#29399) üzenetére


Pulsar
veterán

áhá :D átcseréltem az otg-t is és az aljzatot is. A billentyűzet mindig működik a wifi sosem.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.