Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29901) azbest válasza Ben4444 (#29899) üzenetére


azbest
félisten

Úgy látom külön topicja van a jelenségnek a hivatalos fórumon [link]

Bár ahogy olvasom, aki a mérési eredményeken kívül negatív jelzőkkel is illeti a pit és a mérnökeik tesztelési alaposságát, azt hamar bannplják. Sosem bírták a kritikát.

[ Szerkesztve ]

(#29902) Teagol


Teagol
aktív tag

Sziasztok!
PI3-on raspbian alatt vsftpd-t használok.
Ubuntu alatt látom is a mappákat, le is tudok tölteni, viszont a feltöltést nem engedi. :W
Olyan, mintha nem lenne jogosultságom hozzá.
Kapott a mappa egy sudo chmod 775 /mnt/mappát.

Mit rontok el?

(#29903) válasza Teagol (#29902) üzenetére



senior tag

Először szerintem próbáld ki hogy 777-tel megy-e. Ha igen, user gond van.
Ki a folder ownere?

(#29904) Teagol válasza (#29903) üzenetére


Teagol
aktív tag

Nem segített a 777.
A mappa tulajdonosa root. Ezzel lesz a baj.
Hogyan tudom módosítani?

(#29905) Teagol


Teagol
aktív tag

A tulajdonost megváltoztattam, de így sem enged másolni a mappába.
Elvileg bárki másolhatna bele ...

[ Szerkesztve ]

(#29906) Teagol


Teagol
aktív tag

MEGOLDVA!
a configot megnyitva szerkeszteni kellett, bent maradt a # jel a write_enable = YES és a local_umask = 022 előtt ...

(#29907) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok. A következő problémám lenne. Van egy Rpi3 Raspbian Strechel. Egy Bananan PI ( LEDE 17.0.4 ) SMB megosztása volt felcsatolva eddig neki. Azonban ma csatoláskor ezt a hibát dobja:
mount error(22): Invalid argument
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#29908) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

A parancs ez lenne:
sudo mount -t cifs -o username=*****,password=***** //-hostip-/SMBmnt /mnt

Idáig működött :(

(#29909) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Logban ez a bejegyzés van:
[ 13.854117] No dialect specified on mount. Default has changed to a more secure dialect, SMB2.1 or later (e.g. SMB3), from CIFS (SMB1). To use the less secure SMB1 dialect to access old servers which do not support SMB3 (or SMB2.1) specify vers=1.0 on mount.

[ Szerkesztve ]

(#29910) doberman válasza kovbandi82 (#29909) üzenetére


doberman
senior tag

mintha benne lenne a válasz a log-ban...
az SMB verziók nem stimmelnek.

8lnu

(#29911) kovbandi82 válasza doberman (#29910) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Igen, azt olvastam, de a szerveren az elérhető legújabb samba van. Minden más eszköz felcsatolja, csak a Raspbian nem. Azt kérdezném van-e megoldás, vagy dobhatom el a rendszert?

(#29912) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Megvan a megoldás, ha valaki így járna: a fstab-ban lévő cifs parancsba be kell rakni: vers=1.0
Tehát így nézzen ki a parancs:
//hostip/share /rpi_folder cifs username=***,password=***,vers=1.0 0 0

(#29913) doberman válasza kovbandi82 (#29911) üzenetére


doberman
senior tag

ha jól értem:
vagy a BanánPi-nek mondod meg, hogy engedje az smb3 -2.1 alatti klienseket is, vagy a rpi-re kellene magasabb verziójú kliens...

látom közben meglett a megoldás... :C

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#29914) EgySrac


EgySrac
tag

Sziasztok! A PC met szeretném kivaltani egy malnaval, csak torrentre használnám és 4k filmek hálózati megosztasara és lejátszására medialejatszon (Q5pro)
Melyik a legalapabb modell amire szükségem lenne ezek alapján? :R

(#29915) válasza EgySrac (#29914) üzenetére



senior tag

4k filmhez kevés lesz, bármelyiket is választod

(#29916) Gdi válasza (#29915) üzenetére


Gdi
senior tag

Fájlkiszolgálóként kevés 4K-ra?

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29917) Patice válasza Gdi (#29916) üzenetére


Patice
nagyúr

Igen.

Simán lehet már olyan 4K-s film, aminek a bitrátája felugrik 100 Mbit fölé. Ez torrenttel együtt biztos akadás...

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29918) Gdi válasza Patice (#29917) üzenetére


Gdi
senior tag

Hmm..
B+nál is? ~480Mbiten küzdenek az (USB hubra fűzött) eszközök, szóval ha levonjuk az overheadet, akkor elméletileg kb 200Mbps sávszél is rendelkezésére állhat "irányonként".
Torrenttel lehet más, de azzal nehéz számolni, hacsak nem tesz fix max limitet rá.

Más.. akkor esetleg egy Odroid?

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29919) EgySrac válasza Gdi (#29918) üzenetére


EgySrac
tag

Vagy lejátszás közben ki lenne kapcsolva a torrent addig.

(#29920) Egy-két válasza EgySrac (#29919) üzenetére


Egy-két
tag

Pár napja volt majdnem hasonló kérdés, és ott az odroid c2-t hozták ki győztesnek, hiszen gigabit ethernet és az USB 2.0 nem osztozik a sávszélességen.
Ahhoz mit szólnál ? :)
Ui.: én is inkább Raspberry párti vagyok, minthogy odroid

[ Szerkesztve ]

(#29921) Patice válasza Gdi (#29918) üzenetére


Patice
nagyúr

B+ tényleg jobb lehet ebből a szempontból, kérdés, hogy tart-e már ott a szoftveres része, hogy tényleg 100 fölé tudjon menni.

Pár hsz.-el korábban volt is itt erről szó. Szóval lutri, hogy a Pi 3B+ mennyire lesz jó a célra.

Kompromisszumokkal, lassú netkapcsolathoz jó a Pi, de egyes 4K tartalmakhoz szvsz. erősen határeset.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29922) vargalex válasza EgySrac (#29914) üzenetére


vargalex
félisten

Ha lejátszásra nem használnád az eszközt, akkor szerver feladatokra tényleg inkább egy Odroid, Banana Pi, vagy valami viszonylag erős USB3-as router. Magasabb árkategóriában NAS, vagy még inkább építeni egy home szervert miniITX alapokon.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29923) vadkörte válasza Gdi (#29918) üzenetére


vadkörte
addikt

Vagy normális NAS-t vennék/építenék, vagy ha mindenáron SBC, akkor egy XU4/Rock64 (inkább utóbbi)
"Meztelen" linux/OMV mindegyikre van, arra van Transmission is meg Deluge is. A teljesítményük bőven elegendőnek KELL lenni 4k-hoz is.
Bár nézeteimmel mélységesen ellenkezik, de USB3-on már az adatátvitellel sem lenne nagy probléma.

Üdv. V. Körte

(#29924) DIEGO15 válasza EgySrac (#29914) üzenetére


DIEGO15
őstag

Szerintem ez egy erősen többváltozós kérdés. Attól függ milyen szoftvert akarsz futtani majd rajta, hány db hdd-t akarsz rákötni (és az mekkorák), mi a az elvárt írási sebesség stb..

Nem vagyok a téma szakértője, kicsit sem, de én is most jártam erősen körbe a témát.

Minőségre és szoftveres támogatottságra (valószínűleg) a Raspberry a legjobb. Azonban nem feltétlenül a legalkalmasabb médiaszerver alapnak. Ha hálózaton akarod megosztani a filmeket, akkor szerintem mindenképp gigabites ethernettel szerelt lapot válassz, akkor is ha nem 4K az elsődleges felbontás amit nézni akarsz. Ezen kívül olyan lapot érdemes választani aminél nem osztozik az ethernet az usb-vel. Ha több hdd-t is szeretnél rákötni, akkor olyan lapot érdemes választani, aminél nem osztoznak egy darab porton a csatlakozók. Szerintem más gyártóknál nézz körbe: Odroid, BananaPi, OrangePi.

(#29925) zsopu válasza EgySrac (#29914) üzenetére


zsopu
tag

Nekem egy Banana pi m2 berry van. sata port+giga lan.
olvasási sebessége 50MB körül van írás 30MB (Rpi-vel 10-volt)
Transmission+samba+plex fut rajt.

(#29926) DIEGO15 válasza Gdi (#29918) üzenetére


DIEGO15
őstag

ODROID HC1, vagy HC2 jó megoldás lehet, ha csak egy HDD-t akarsz.

(#29927) szpeti40


szpeti40
addikt

Sziasztok!

Pi model b+ -t szeretnék venni, de ahogy olvasgatom a fórumot inkább várjak vele a kezdeti problémák miatt vele? pl. 1000-es módban lassú hálózati kapcsolat. Vagy ez csak szoftveres, ami majd javítva lesz?

Illetve, valaki használ ilyet? B+ -ot támogatja?

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29928) wassermann válasza szpeti40 (#29927) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A hardver-en biztos hogy nem változtatnak (legfeljebb egy év múlva, ha piacra dobnak egy új Pi-t). Az, hogy a firmware-ben buherálnak valamit valószínűbb!

(#29929) DIEGO15 válasza szpeti40 (#29927) üzenetére


DIEGO15
őstag

Ez az Expansion Board miért tetszik neked? Szerintem kis túlzással nem tud többet mint egy 5dolláros sata>usb átalakító. :)

(#29930) cigam válasza szpeti40 (#29927) üzenetére


cigam
félisten

Ez max. akkor jó, ha már van otthon egy eSATA lemezed, és azt szeretnéd rádugni. Mivel ez is USB-n csatlakozik a Pi-hez, semmilyen pluszt nem ad ahhoz képest, hogy egy külső USB-s házba dugnád az SSD-t, merevlemezt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29931) szpeti40 válasza DIEGO15 (#29929) üzenetére


szpeti40
addikt

Nemtudom, csak észre vettem, hogy van ilyen, nem ragaszkodom hozzá.
Egy usb -> sata átalakítóhoz kell külön táp a hdd-nek? vagy usb-n keresztül megoldja?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29932) DIEGO15 válasza szpeti40 (#29931) üzenetére


DIEGO15
őstag

Ha 2,5", akkor megoldja, (bár nem árt olyan kábel választani, aminek Y vége van, hogy meg tudd osztani a terhelést), de ha 3,5", akkor szinte biztosan külső tápos kell, 12V/2A.

Érdemes, olyat választani ami UASP kompatibilis, hogy ki tudd használni az USB2.0 ~40MB/s sebességét.

Pl.: Olcsó Noname, Kínai márkás

[ Szerkesztve ]

(#29933) szpeti40


szpeti40
addikt

Köszönöm a segítséget? :R

Ez mennyire megbízható bolt? Garancia hogy megy?

Valamint plex szervernek mennyire jó egy pi b+? pl transzkódoláshoz? SD sorozatokhoz és HD filmekhez.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29934) DIEGO15 válasza szpeti40 (#29933) üzenetére


DIEGO15
őstag

Azt tudod ugye, hogy ez nettó ár? Szállítással bruttó ~13eFt.

Én gigabit ethernettel szerelt lapot választanék a helyedben.

[ Szerkesztve ]

(#29935) szpeti40 válasza DIEGO15 (#29934) üzenetére


szpeti40
addikt

Igen tudom, hogy nettó árat ír. Amit linkeltem az az új Model B+ gigabit lan-nal.

11.664 ft lesz, mert 2db-ot vennék (haveromnak is) és úgy ingyenes a szállítás.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29936) DIEGO15 válasza szpeti40 (#29935) üzenetére


DIEGO15
őstag

Ne értsd félre, nem lebeszélni akarlak. (300Mbps nem egyenlő 1Gbps ;] )

(#29937) azbest válasza szpeti40 (#29935) üzenetére


azbest
félisten

A pi 3B+ gigabitje az usb2 miatt 300 megabit körüli elméleti sebességre van korlátozódva. De ezen az usb kapcsolaton osztozik a wifi, a lan és az összes usb port is, mert egy port van a hub chippel megtöbbszörözve.

Szóval, ha hálózatról/hálózatra másolnál a merevlemezt használva, akkor az a 300 már csak 150, ha testvériesen osztoznak a sávszélességen. Szóval ilyen célra nem várható látványos hálózat gyorsulás a korábbi 100-as pi2 és 3 változathoz képest. Persze, mivel egy árban vannak, így az apró javításokkal, fejlesztésekkel is jó választás a 3B+ a pi-k között. Ha valami célirányos feladatra kell, akkor lehet, hogy van más céleszköz, ami jobb. Ha sokféle dolgot próbálgatnál, akkor is jó a pi, mert ha nem is kimagasló, de mindenféle területen elfogadható szintet hoz.

[ Szerkesztve ]

(#29938) szpeti40 válasza DIEGO15 (#29936) üzenetére


szpeti40
addikt

jajaja, hogy úgy gigabitest, azt tudom, hogy a 300 mbp/s-es buszon osztoznak az usb-vel, így nem igazi gigabit a gigabit.

azbest: igazából csak "játszogatni" kéne a pi, meg érdekel a dolog és ki szeretném próbálni, vagy kis omv-s "nasnak" is jó lehet akár, kisebb dolgokra (pl vpn szerver, webszerver, kis torrenteknek).

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29939) DIEGO15 válasza szpeti40 (#29938) üzenetére


DIEGO15
őstag

Ha OMV-s NAS-t akarsz, akkor vegyél egy Orange Pi PC2-t ~6300Ft szállítással. Szórakozni tökéletes, low budget kategória. A különbözetből vehetsz egy SD kártyát, egy minőségi USB-SATA átalakítót, hűtőbordát.

(#29940) azbest válasza szpeti40 (#29938) üzenetére


azbest
félisten

Igen, mindenfélét próbálgatni jó a raspberry pi. Mert friss kernele van (több újabb usb kütyüt kezel) és nem kell sokat kókányolni a legtöbb dologhoz. Sok leírás van hozzá.

Más boardokbál, ha célfeladathoz kell, akkor lehet nem gond, hogyha nincs friss kernel azokon, ott csak egy dologhoz elég érteni. Kifejezetten nasnak orange pi pc2 és rock64 is jó lehet akár, bár nem próbáltam.

(#29941) vadkörte válasza szpeti40 (#29938) üzenetére


vadkörte
addikt

Imádom a Pi-m, de szerintem kicsit kevés lesz .Egyelőre csak SD-be transzkódolnál. Eleve a transzkódolást nem tudom mennyire bírná a Pi. Rákapsz az ízére és jön a HD-fHD. Pikk-pakk elfogy a Pi ereje.
Én a Rock64 mellett döntenék. Azon sincs SATA, de van hely eMMC modulnak, így nem kell SD-vel bajlódni, OMV-ből van eMMC-s verzió arra elég egy 16GB-os modul (belakott x64-es OMV-m 2,5GB) illetve az SD így lehet tárhely is (pl. torrentnek). A 2db USB 3.0 csatolójával adatátviteli problémák se nagyon lenének.
Ha 2,5"-on maradsz 2x1TB tárhellyel (+64-128GB mSD) az ember el tud lenni egy darabig.

Üdv. V. Körte

(#29942) zsopu válasza szpeti40 (#29933) üzenetére


zsopu
tag

Én plexet használok már pár éve...
helyi hálózaton transzkódolás nélkül gond nélkül viszi, (akár több kiszolgálót is.)
Transzkódolással nálam a h.265 HD filmet vitte. többre nem képes.

(#29943) szpeti40


szpeti40
addikt

Már van egy omv szerverem, csak az egy Intel q9550-es procival van, csak kicsit többet fogyaszt meg "hangos is". A pi-vel csak tesztelgetnék játszogatnék, még magam sem tudom pontosan mire kéne, de kéne :D

Igazából a "nagy" nasról olyan dolgokat migrálnék át ami nem olyan erőforrás igényes és mehet 7/24-ben is akár, amit mondtam pl openvpn, lamp, kicsi torrent. Majd egy 2.5-ös hdd lenne alá.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29944) Gdi válasza szpeti40 (#29943) üzenetére


Gdi
senior tag

Egy x86, ITX cucc nem lenne rá jobb? AMD E vagy intel J/N-nel?
Q9550nél messzemenően halkabb és kisebb fogyasztású, ARMhez képest meg jelentősen több a mozgástered.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29945) szpeti40 válasza Gdi (#29944) üzenetére


szpeti40
addikt

Igen, ilyen integrált procis lapon is gondolkodtam. A hangnál nem a proci hangos, hanem a 3db merevlemez. :/ Amit lehet ésszerübb lenne kicserélni egy kis ssd-re a rendszernek, meg egy nagy hdd a többinek.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29946) chris-v


chris-v
senior tag

Sziasztok!

Raspberry pi zero w nem látja a wifi-t. Találkozott valaki már ilyen problémával? Bluetooth (úgy tűnik) és minden egyéb jól működik, de ha wifi hálózathoz szeretnék kapcsolódni, akkor ezt dobja:

[ Szerkesztve ]

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29947) Patice válasza chris-v (#29946) üzenetére


Patice
nagyúr

Biztos w?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29948) chris-v válasza Patice (#29947) üzenetére


chris-v
senior tag

Igen biztos :)
Eddig működött, most egyszercsak nem :W

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29949) fpeter84 válasza chris-v (#29948) üzenetére


fpeter84
senior tag

dmesg-ben nézelődj hogy van e nyoma az inicializálásnak / hibának

(#29950) fpeter84


fpeter84
senior tag

Tudom hogy nem közvetlenül RPi, de mivel sokan használhatják a vasat ilyen célra talán el tudtok igazítani... Lehetséges e valahogyan egy Kodi tvheadend plugin-el 2 tvheadend szerverről is fogadni az adásokat? Nyaralóban letennék egy DVB-T vevős RPi-t tvheadend-el és kodi-val MindigTV-re, de jó lenne ha mobilneten keresztül az otthon futó Digi-s DVB-C-s tvheadend szerverem adásait is lehetne nézni alkalomadtán... Van e rá valami módszer hogy mindkét forrást fogadja, vagy valami külső szoftver ami összefésüli őket? Vagy marad az hogy 2 user profil a két forrásra?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.