Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30651) Salex1


Salex1
senior tag

Van valami liberec-hez hasonló program raspbian alá?
És be lehet állítani a raspbiant hogy induláskor automatikusan elinduljon ez?
A gyerekek már tudják használni a Liberec-et, és nem szereném megbonyolítani, viszont én szeretném használni mellette a raspbiant.
Ha lehetséges el szeretném kerülni a két rendszer egyszeri telepítését, mert ott nem lehet egyszerűen lépkedni az egyikből a másikba.

Ha nincs ilyen, akkor tudtok ajánlani valami lejátszót amit egy 4 éves is tud kezelni?

Még az jutott eszembe, hogy most a Liberec-en a TV távirányítóját használjuk (HDMI SIMPLINK) ez menni fog raspbian alatt is?

(#30652) Savageboy válasza Salex1 (#30651) üzenetére


Savageboy
aktív tag

A LibreELEC nem egy program, hanem egy disztribúció. A program amit keresel a Kodi, be lehet állítani úgy is, hogy bootolás után elinduljon.

(#30653) joysefke válasza Salex1 (#30651) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Még az jutott eszembe, hogy most a Liberec-en a TV távirányítóját használjuk (HDMI SIMPLINK) ez menni fog raspbian alatt is?

Nálam ez amit szeretnél Raspbian+Kodi kombival működik: A TV HDMI-CEC-en keresztül elküldi a Pi-nek (és ezzel a Kodi-nak) a távirányító jeleit. Play, Pause, Stop, Fwd, Rwd, Info ezek működnek.

(#30654) Salex1 válasza joysefke (#30653) üzenetére


Salex1
senior tag

Köszönöm!
Még annyit meg tudnátok írni, hogy hol lehet az automatikus indítást beállítani?

(#30655) Aryes válasza Salex1 (#30654) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha OSMC-t telepítesz, akkor az pont az lesz, amire szükséged van: teljes értékű Raspbian rendszer, ahol a desktop helyett a kodi indul bekapcsoláskor. Bár ott meg az asztalt előhívni lehet kihívás. :)

(#30656) Csicsóka válasza Aryes (#30655) üzenetére


Csicsóka
őstag

LXDE + Chromium telepítése sem nagy kihívás, és minden igény megoldva. KODI addonok közül egy kattintással indul. S905 Tv boxon (T95m 2 GB RAM) használtam, 10 nyitott fület még simán vitt a chromium.

(#30657) joysefke válasza Salex1 (#30654) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Én is mára terveztem ezt megcsinálni, de a Pi máshogy akarta, ismét fájlrendszer hibával indult, most ezzel vagyok elfoglalva.

Én tegnap ezt találtam a Kodi autostartról:

Hi,
As far as I can understand, Debian Jessie and Debian Stretch (and the derivated Raspbian ones) use the new init system systemd, not the old one sysvInit. So the use of the start/stop script /etc/init.d/kodi and relative /etc/default/kodi configuration file, should be discouraged.
We should instead create a systemd unit file. I ended with this functional solution, running on 2017-11-29-raspbian-stretch-lite. I did not install the xerver.xorg system, the kodi-standalone program is run by the kodi user, which I created.
This is the /etc/systemd/system/kodi.service unit file:

[Unit]
Description = Kodi Media Center

# if you don't need the MySQL DB backend, this should be sufficient
After = systemd-user-sessions.service network.target sound.target

# if you need the MySQL DB backend, use this block instead of the previous
# After = systemd-user-sessions.service network.target sound.target mysql.service
# Wants = mysql.service

[Service]
User = kodi
Group = kodi
Type = simple
ExecStart = /usr/bin/kodi-standalone
Restart = always
RestartSec = 15

[Install]
WantedBy = multi-user.target

To install, enable and run the service:

systemctl daemon-reload
systemctl enable kodi.service
systemctl start kodi.service

The kodi user was created witht the following commands:

adduser --disabled-password --gecos "User to run Kodi Media Center" kodi
adduser kodi audio
adduser kodi video
adduser kodi plugdev
adduser kodi input

(#30658) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ezt dobta bootolás után autómatikus fsck futtatáskor:

Power on/off reseteltem (ctrl+alt+del nem működött) utána hiba nélkül ment.

Következő boot utánra kényszerítettem egy fájlrendszer ellenőrzést a sudo touch /forcefsck paranccsal és pontosan ugyanaz a hibaüzenet fogadott mint alább látszik.

Ismert jelenség?

(#30659) Salex1


Salex1
senior tag

Köszönöm mindenkinek. El akartam kezdeni szórakozni vele,de nincs itthon billentyűzet (csak bt, de azt nem ismeri fel indulásnál)... Szóval majd máskor. A chromium-ot addig megpróbálom a liberec alatt.

(#30660) namilegyen válasza Csicsóka (#30656) üzenetére


namilegyen
tag

Chromium alá van torrent kliens?

(#30661) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Tudnátok mondani egy jelenleg használható DVB-T konfigurálási leírást LibreELEC-hez?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30662) Salex1 válasza Salex1 (#30659) üzenetére


Salex1
senior tag

Tudnátok mondani egy repot amiben benne van a chromium?

(#30663) Salex1 válasza Salex1 (#30662) üzenetére


Salex1
senior tag

Egyszerűen nem tudom feltenni. Szenvedtem vele egy csomót. A Chrome launchert sikerült felrakni, de csak annyit ír ki, hogy a Chrome nem található :(

(#30664) Csicsóka válasza namilegyen (#30660) üzenetére


Csicsóka
őstag

Én az OSMC-ről írtam, hogy arra lehet feltenni egyszerű módszerrel X server-t, és LXDE desktop-ot, majd rá a Chrome böngészőt. A böngészőhöz semmi sem kell, hogy elérje az OSMC app store-ból, vagy egyszerűen apt install paranccsal telepíthető transmission-daemon-t, ami letölt. A címsorból elérhető, localhost:9091 után.

(#30665) Csicsóka válasza Salex1 (#30663) üzenetére


Csicsóka
őstag

LE alatt, nem fogsz tudni Chrome-ot futtatni ARM platformon, csak x86 alá lehet telepíteni.
ARM alá, kell hozzá X server, az pedig az LE alatt nincs, csak framebuffer van. Ilyen mutatványt csak az OSMC tud.

(#30666) Salex1 válasza Aryes (#30655) üzenetére


Salex1
senior tag

És ott hogy lehet az asztalt előhozni?

(#30667) joysefke válasza Savageboy (#30636) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Hmm, akkor vagy tényleg az lesz, amit korábban írtak Neked (az RPi-k valamiért nincsenek oda a Samsung memóriakártyákért), vagy pedig hibás a kártya. Windows alatt tesztelted H2testw-vel?

A memóriakártyát tesztelt az általad ajánlott és egy másik programmal is, mindkettő tökéletesnek mutatta. A másik program a blokkok elérési idejét is mérte és ez az egész memóriakártyán keresztül konzisztensen jó volt.

Tehát arra tudok gondolni, hogy a Pi nem szereti a Samsung EVO 32GB HS1 kártyákat, ami elég szomorú, mert máshol pont ajánlják ezt is hozzá a Sandisk mellett.

Pár napig még tesztelem, de könnyen lehet, hogy visszaviszem a Pi-t (elállás), túl sok így a szopás (memóriakártyára, tápra válogatós mellette lassú a másolási/hálózati sebesség és még ház sincsen hozzá alapból)

J.

[ Szerkesztve ]

(#30668) cigam válasza borsodika (#30650) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Pontosan mire gondolsz, milyen rendszerre?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30669) cigam válasza joysefke (#30667) üzenetére


cigam
félisten

Nem a Samungal van problémája. Anno az SD kártyák 3.3V-os adatbuszt használtak, aztán jöttek az UHS kártyák amik már csak 1.8V-ot használnak. A Pi még a "régi" "HighSpeed"(SDR50) (25MB/s-os) kapcsolatot használja. A BCM2835 adatlapja szerint átkapcsolható SDR104 (104MB/s-os) vagy DDR50 (50MB/s-os) módra, de nincs letesztelve a működése. Ezek már az UHS szabványhoz köthető értékek, ami a fizikai interface-el szemben is nagyobb elvárásokat támaszt. Ilyen pl. az 3.3V-os adatbusz átkapcsolhatósága 1.8V-osra. Na ezt nem tudja a Pi, ezért a visszafelé nem kompatibilis kártyák a legváltozatosabb hibákat produkálhatják.
Ezért felesleges drága, gyors kártyát belevenni. Nem tudom mennyire karbantartott lista, de jó kiindulópont lehet.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30670) cigam válasza Salex1 (#30666) üzenetére


cigam
félisten

Libreelec alatt ne akarj asztalt, meg chromiumot,.... Egy mediajátszóra lebutított/kihegyezett rendszerben ez nem fog menni. Persze el lehet legózni vele, hogy visszategyed azokat a szolgáltatásokat, programokat, amiket szorgos kezek kigyomláltak belőle, de van ennek értelme?
Telepítsd fel a raspbian-t grafikus felülettel, és lesz minden. Chromium, torrent, kodi, meg amit akarsz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30671) joysefke válasza cigam (#30669) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nem hiszek ezekben a mindenki által karbantartott tesztelési listákban. Ki garantálja, hogy mindenki egyformán akkurátusan tesztel és tényleg olyasmivel tesztel ami kihozza a hibát? Ha megnézed majdnem az összes Samsung kártya zöld, Sandisk pedig elég vegyes. Ez elég rendesen szembemegy azzal amit ebből a fórumból leszűrtem...

Az én kártyám:
SAMSUNG Evo 32GB MicroSDHC UHS-I MB-MP32DA/EU

A táblázatban pedig ilyenek vannak:

ok Samsung microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0
Tested on Pi 2 Model B with Raspbian via NOOBS 1.4;

nok Samsung microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0
Tested on Pi 2 Model B with Raspbian (Release date:2015-02-16 kernel 3.18) sd-card image. Corruption of ext4 filesystem after apt-get upgrade reboot (2 times)

ok Samsung EVO microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU Tested on B+ model - Runs Raspbian and Xbian without a problem with over 48 hours of uptime

ok Samsung EVO microSDHC 32 10 UHS-1 MB-MP32DU2/EU (w/ USB2.0 adapter) man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0 - works well with Raspbian 2014-12-24 and Asterisk 2014-07-31 images. Max. tested speed with SD cards adapter on PC: writing 20.3 MByte/s, reading 35.4 MByte/s.

Én konzisztensen elő tudok 3-4 féle képpen hozni hibát (100% eséllyel) újraformázott friss rendszeren.

[ Szerkesztve ]

(#30672) joysefke válasza cigam (#30670) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Akkor már inkább bízom hosszú távú fórumos tapasztalatokban, minthogy "felment a rendszer probléma nélkül, tehát jó", "ment 24h-t full idle, tehát jó" tesztlistákban.

/RANT OFF

Te ezek közül melyiket vennéd tapasztalataid fényében?
https://ipon.hu/shop/csoport/szamitogep-tartozek-szoftver/memoriakartya?817=32-32&brand=1000091&sort=olcso&page=1

[ Szerkesztve ]

(#30673) vkp válasza joysefke (#30672) üzenetére


vkp
aktív tag

(#30674) azbest válasza cigam (#30669) üzenetére


azbest
félisten

régen nézegettem ezt jobban, amikor még a pi2 kijövetelekor voltak kezdeti inkompatibilitás problémák. Ha jól emlélkszem talán azért vannak bajok némelyik kártyával, mert túlhajtják a régi fajta kapcsolatot. Ezért is lehet, hogy 25 feletti sebességeket írnak némelyik esetben. Mintha 100MHzre lenne túlhúzva, de mintha beszéltek volna valami osztóról is valahol, szóval zavaros, hogy valójában mennyivel megy, főleg, hogy ezen változtattak is többször a firmwareben.

Ez is olyan dolog lehet, hogy a hardveres részlegük nem tartja fontosnak az ilyen fejlesztés, pedig lehet csak pár egyszerű alkatrész és pár cent költség lenne. A szoftveresek meg csodát akarnak tenni :)
A tápellátásnál nem értem például máig sem, hogy miért nem tesznek fel a microusb-re valami minimális plusz alkatrészt, hogy az okostöltők érzékelhessék, több mint 500mA tápot igényel, pár ellenállás javítaná azt is. Igaz, akkor lehet kevesebben vennének pi logós "eredeti" butatápot ;)

[ Szerkesztve ]

(#30675) namilegyen válasza azbest (#30674) üzenetére


namilegyen
tag

Ubuntu mate-t használ valaki pi 3 b plusszon? Raspbian alatt nem boldogulok a torrenttel. Mate alatt lehet torrentezni egyszerűen?

(#30676) cigam válasza joysefke (#30671) üzenetére


cigam
félisten

Nem kell hinni benne, de mi garantálja, hogy a más kapacitású, máskor készült kártya is ugyanazt az eredményt produkálja?
pl. MB-MP16DA/EU azonosítóval 4 találat van 2014-15 környékéről, és már ott is probléma volt az egyikkel.
Vagyis relatív régi infók(változatlan elektronika, gyártástechnológia?), és 25%(?) esély van rá hogy nem fog menni. A te példád is megerősíti, hogy van esély a bizonytalan működésre.
Nem mellesleg ha beküldöd nekik az infót, máris egy tapasztalattal több lesz a listán.

Én általában bemegyek a boltba, és leemelek valami olcsót a polcról. Ha nem jön be, vagy kicseréltetetem másikra, vagy elhasználom máshova. Volt mát Kingston, Sony, Samsung,... Nem is emlékszem most éppen milyen van benne.
Viszont a táblázat alapján 2018-ban 2 kártya került fel az ok listára:
Samsung PRO MB-MG16D/EU; MB-MG16D/RU (kifutott, már nem kapható nálunk)
SanDisk Ultra (UHS-I A1) SDSQUAR-032G-GN6MA
Vagy pl. nézd meg a pi boltok milyen kártyákat árulnak. A málnapc (a kínálata alapján) a Sandisk-re esküszik, vagy csak azzal a nagykerrel szerződött. Ellenpélda a pibolt, ahol Samsung EVO-t is árulnak.

namilegyen
Az, hogy kik, és milyen szempontrendszer mentén raktak össze egy linux distro-t, vagy hogy éppen milyen ablakkezelőt használ, nem befolyásolja, a torrent működését.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30677) joysefke válasza azbest (#30674) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Egy hete van meg, de ezek miatt a hardveres problémák miatt egyelőre egyáltalán nem vagyok elégedett a Pi-vel. Mondjuk eddig még nem volt SBC-m, lehet irreálisak voltak az elvárásaim, mindenesetre az alacsony sebesség tudatában/ellenére is azért vettem Pi-t, mert úgy voltam vele, hogy itt a legjobb a szupport másrészt meg ez a legkiforrottabb platform. Az első nyilván így van, a másodikban viszont masszívan csalódtam:

1,
A Pi a többiekhez képest csak látszólag olcsó: se ház, se táp, se háttértár, memóriakártyára pedig finnyás, illetve videólejátszás terén bizonyos minőségi szinthez már fizetős kodekekre van szükség hogy legyen hardveres dekódolás.

2,
A mikró-USB-s tápellátást a P3+ -nál kvázi becsapásnak érzem. Alig van 2.5A leadására képes töltő a piacon, ami van az is extrém túlárazott a sima 2.0A-es töltőkhöz képest, ráadásul a kábel is szűk keresztmetszet lehet. 2.5A-hez már nem külön kábeles uUSB adapter kéne, hanem egy rendes tűs 5V-os táp fix vezetékkel, ahogy a konkurencia is csinálja.

Itt most vagy megveszem további 4E forintért a 2.5A-es brand tápot, vagy hibakeresetek és sosem tudom biztosra, hogy elég-e a 2A-es Xiaomi töltőm a legvastagabb USB kábellel kombinálva ami itthon volt.

3,
Ha a Pi ennyire finnyás a memóriakártyára, akkor talán fel kéne erre hívni a user figyelmét és egy hivatalos listát vezetni a kompatibilis kártyákról.

Ha most veszek egy raspberry tápot meg a néggyel feljebb ajánlott SanDisk kártyát, az valamivel többe fog kerülni mint amennyiért a Pi-t vettem. Az hogy házat, kodeket is kell vennem hozzá, azt nem tudom felróni, mert ezekkel már a vásárlás pillanatában tisztában voltam.

vkp : köszi!

[ Szerkesztve ]

(#30678) Vodike válasza namilegyen (#30675) üzenetére


Vodike
tag

Mi ebben a nehez? Felraksz raspbian altt egy deluge-t es megy szepen. Nekem domoticz + torrent megy egy pi vagy 2 eve kifogastalanul.

exTiga

(#30679) vkp válasza joysefke (#30677) üzenetére


vkp
aktív tag

Ha mediaplayernek veszed/vennéd, akkor el kell azon gondolkozni, hogy jobban jársz-e valami boxal, ami erre van kitalálva.
Én zömében beépített rendszerben (beléptető, házvezérlés, akármi) használom őket, általában nem házban, hanem riasztós dobozban vagy szekrényben, nem bedugós táppal, hanem a rendszert egyébként is ellátó tápról tüskesoron keresztül tápolva, így ezek nem plusz költségek. Kártyából meg azért veszem meg a drágát, mert elég cifrán tudok káromkodni, ha emiatt elő kell szedni a nagy létrát vagy az ollós emelőt, hogy kicseréljem.

[ Szerkesztve ]

(#30680) Vodike válasza joysefke (#30677) üzenetére


Vodike
tag

Szerintem a pi egyaltalan nem draga a vilag szebbik felen elok penztarcajahoz kepest (hozzateszem itthon is jo aron van) arra a celra amire szantak. Az, hogy itthon sokan szuperamitogepet akarnak belole varazsolni, az mas kerdes. Amire ki van talalva, arra tokeletes.

[ Szerkesztve ]

exTiga

(#30681) vargalex válasza joysefke (#30677) üzenetére


vargalex
félisten

1. Csak annyit tennék hozzá, hogy nem bizonyos minőségi szinthez, hanem hardware-os MPEG-2, illetve VC-1 dekódoláshoz szükséges. Amivel egyébként a Pi2-től software-osan is megbírkózik és egyébként is jellemzően H264-et néznek a felhasználók, ami hardware-ból megy minden licensz nélkül.

Alex

(#30682) azbest válasza joysefke (#30677) üzenetére


azbest
félisten

A támogatás és kiforrottság terén valóban legelöl van a pi. Friss kernel, a legtöbb dolog működik vele, ha valami komolyabb bug van, akkor foglalkoznak vele, bár ez inkább új model kapcsán szokott előkerülni, ami már régebb óta piacon van, ott kikúrálták már a szokásos betegségeket.

1. más boardhoz sem jár semmi az alapárért, legfeljebb van fedélzeti flash, de az olcsóbbakhoz legfeljebb emmc bővító csatlakozó az extra ott is. Pont a kiegészítők azok, amin a leginkább keresni lehet, ezért sem adják fillérekért a teljes készleteket. A board, csak a belépő. Aki türelmes, az sokmindent fillérekért meg tud rendelni kínából hozzájuk.

Videójátszás terén nincs semmilyen minőségfokozó felár. A ritkán használt mpeg2 és vc1 codec amit külön meg lehet venni, a h264 benne van az alapárban, a rögzítés is.

Videólejátszás terén ma már a vp9 és h265 is egyre inkább teret nyer. Ezekre nem képes a pi, prociból lehet valamit kiköhög, de ilyen lejátszáshoz már számtalan amlogic chipsetes doboz van, a hozzájuk való libreelec-kel, saját topicja is van. De 18eft-ért cserében már van mi box is, ami hivatalos androidtv rendeszerű, 4k netflix is megy vele, chromecast módbot is tud és magyar szervizpartneres helyről vehető. Bár most épp az oreo update miatt úgy jövő hónaptól simulnak ki a ráncok, de azért annyira nem vészes.

2. A tápra valóban figyelni kell, de a telefonok kapcsán is éppúgy fontos a minőségi kábel és gyári vagy jó minőségű töltő. Azokból kínából is csak minőségit érdemes venni. Azért pedig jogosan kérnek el pár ezrest. A 2.5A-ben azért pár rákötött dolog ellátása is benne van, 2 körülivel már jól kell működjön, ha nincs rákötve nagy fogyasztó, ami egyébként is problémás minden platformon. Az okostöltőknél nem az erő, hanem az igény detektálása a problémás, mert a pi nem jelzi, hogy neki milyen igénye van. Csodálkozom, a kínaiak még nem árulnak 1 dolláros toldót, amiben ellenállásokkal jeleznék a dugó végén, hogy 2 amper kell.

3. annyira azért nem válogatós a pi. Legalábbis a korábbi generációsok simán elmennek a feltörekvő kínai márkákkal is. A jobb kártyákat is olcsón kapni ebayes bevált eladótól ( sinceritytrading - courtesytrading). Van, hogy pont az újabb, pi által nem kihasznált gyorsabb sebességre is képes kártyákkal van baja, legalábbis ezt olvastam.

Szóval, a lényeg, hogy ha valami állatorvosó ló kell, amin sokféle dolgot ki tudsz próbálni és jó eséllyel működni fog rajta, akkor arra a pi remek választás. Kb minden megy rajta, de egyik sem különösebben kiemelkedő teljesítménnyel. Ha valami konkrét, kifejezetten egycélú felhasználásra kell valami, akkor valószínűleg találni arra jobb teljesítményű alternatívát. Aztán árban vagy hasonló vagy drágább. De ha mást is akarsz az alternatívával, akkor hamar beleütközhetsz olyan hiányosságokba, ami azt megakadályozza (régi kernel, driverek hiánya, támogatás hiánya). Amihez már jobb a támogatás, ott az árcédula szokott megszaladni, simán $100as vagy feletti is lehet.

Egyébként én is kb ezeket a lépcsőket jártam be, a ph aktivitásomon is látszik :B Sokat voltam a itt a pi topicban, de aztán, amikor kiforrotta magát és szinte már egy átlagos linuxos pécé szintjét közelítette (némi hardveres korláttal), csak használtam és azóta is használom (pl házi média szerver, régebben lejátszó is). Ezért is írok ide ritkán, mert általában átlalános linuxos ismeretekre van szüksége a kérdezőknek, nem pi specifikus segítségre.
Aztán volt amlogic boxos korszakom is, amikor azt használtam lejátszónak már. Végül mi box és chromecast lett az előfizetős szolgáltatások miatt az amit napi szinten lejátszónak használok. :)
Szívtam egy keveset orange pi pc-vel is, azóta sem használom tartósan... néha körülnézek miket lehet kapni, de általában rendre utasítom magamat, hogy valóban szükségem van-e rá vagy a mostani board és box mennyiség is képes arra. Igazi nasom is van, azt sem erőltetem boardokra :)

[ Szerkesztve ]

(#30683) cigam válasza joysefke (#30677) üzenetére


cigam
félisten

Milyen többiek? Ez nem egy médialejátszó kit, mint pl. a Khadas VIM2

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30684) joysefke válasza cigam (#30683) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Pont annak a kistestvérével (Khadas VIM - S905X, 2GB + eMMC) amit linkeltél szemezek én is :)
Az S912-ről nem olvastam az itteni topikban jókat

A többiek alatt a Kadasra illetve az Odroid C2-re gondoltam. Mindkettőhöz van táp. Van tapasztalatod arról, hogy ezeken az S905-ös boxokon mennyire problémamentes a Linux, Kodi?

[ Szerkesztve ]

(#30685) cigam válasza joysefke (#30684) üzenetére


cigam
félisten

Személyes nincs, de az Amlogic S905, S912 processzoros készülékek összefoglalója, és az ottani topiklakók megválaszolhatják a kérdéseidet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30686) joysefke válasza azbest (#30682) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Köszi!

(#30687) doberman válasza azbest (#30682) üzenetére


doberman
senior tag

:R
:C
hogy mennyire igazad van...

8lnu

(#30688) namilegyen


namilegyen
tag

Deluged-del sikeresen feléledt a pi alapú házi média box. Transmission valamiért nem akart működni. Köszönöm a segítséget és a türelmet mindenkinek. :)

(#30689) powerray


powerray
tag

Sziasztok!

A "Baobab" nevű packaget miért nem találja apt-get-el a raspberry? Nagyon örülnék egy disk analyzerért, és ezt javasolták, de nincs ilyen csomag. :(

Köszi,

Imi

(#30690) Aryes válasza powerray (#30689) üzenetére


Aryes
nagyúr

Lehet külső repo kell hozzá.

(#30691) cigam


cigam
félisten

A 32GB-os Sony (SR-32UY2
) kártya is elesett :(

2015 decemberében vettem.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30692) joysefke válasza cigam (#30691) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

részvétem...

RPi-n élsz olyan trükkökkel, mint a logfájlok és egyéb ideiglenes fájlok írásának letiltása ahol lehet?
Egyáltalán a hivatalos RPi disztró figyelembe veszi a memóriakártyák esendőségét?

(#30693) cigam válasza joysefke (#30692) üzenetére


cigam
félisten

Nem, semmi kimélő trükk. Had pusztuljon ;] Elméletileg 5 év gari van rá, majd kicseréltetem, ha megtalálom a papírjait.
Ha jól tudom egyedül a libreelec működik úgy, hogy bemásol mindent egy RAMdisk-be, és onnan fut, így szinte soha nem ír a kártyára. Gondolom ezért is van úgy lecsupaszítva, hisz 1GB-ba bele kell férni mindennek, és a videó memória is lecsíp belőle ...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30694) vargalex válasza cigam (#30693) üzenetére


vargalex
félisten

Elmegy az 512 MB-os Pi 1-en is...

Az alap config-tól eltérően persze kézzel a /var/log-ot rakhatod tmpfs-re is.

Alex

(#30695) cigam válasza vargalex (#30694) üzenetére


cigam
félisten

Oh.. ez igazán rendes tőlük (bár lehet ahhoz is köze van, hogy a Zero-n is csak 512MB van).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30696) Csicsóka válasza cigam (#30695) üzenetére


Csicsóka
őstag

Nem ramdiskből fut az LE, ezért elég a fél giga. Az egész rootfs tömörített ro squash fájlrendszer loop mountolva.
Az SD-t azért nem nyírja úgy mint az raspbian, mert a /tmp /var /run alá tesz egy ramdisket.

OpenPHT-Embedded:~ # df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
devtmpfs 305.5M 130.7M 174.8M 43% /dev
/dev/sda1 511.7M 138.3M 373.4M 27% /flash
/dev/sda2 6.6G 4.3M 6.6G 0% /storage
/dev/loop0 130.8M 130.8M 0 100% /
tmpfs 407.0M 0 407.0M 0% /dev/shm
tmpfs 407.0M 7.9M 399.0M 2% /run
tmpfs 407.0M 0 407.0M 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 407.0M 1.9M 405.1M 0% /var
tmpfs 407.0M 8.0K 407.0M 0% /tmp

(#30697) Csicsóka válasza cigam (#30693) üzenetére


Csicsóka
őstag

Az OMV-nél már gondoltak erre, és használják a folder2ram megoldását. Egy halom helyre tesznek ramdisket, így nem az SD-t éri a legtöbb írás művelet.

#PROTIP: to make /var/lock or /tmp available as ram filesystems,
# it is preferable to set the variables RAMTMP, RAMLOCK
# in /etc/default/tmpfs.
#
#FILE SYSTEM: does nothing, will be implemented in the future. (everything goes to tmpfs for now)
#OPTIONS: does nothing, will be implemented in the future.
#
#<file system> <mount point> <options>
#tmpfs /var/cache #this folder will be activated later after testing is completed
tmpfs /var/log
tmpfs /var/tmp
tmpfs /var/lib/openmediavault/rrd
tmpfs /var/spool
tmpfs /var/lib/rrdcached/
tmpfs /var/lib/monit
tmpfs /var/lib/php #keep_folder_structure folder2ram does not have an equivalent yet
tmpfs /var/lib/netatalk/CNID
tmpfs /var/cache/samba

Ezt lehetne használni sima raspbian alatt is akár.

[ Szerkesztve ]

(#30698) joysefke válasza Csicsóka (#30697) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

kicsit off, de van tapasztalatod vele, hogy az eMMC háttértárakat mennyire viseli meg a Linuxos használat?

[ Szerkesztve ]

(#30699) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az SD hátttértárral rendelkező rendszereken a torrent kliens (pld: transmission-daemon) mennyire veszi figyelembe az SD háttértár sajátosságait?

Torrent letöltésnél ugye az egyes fájlokat szeletkékre osztva tölti le a kliens. Feltételezem, hogy mikor egy szeletke teljes egészében letöltődött (vagy mikor a buffer megtelik), a torrent kliens a letöltött szeletet a bufferből a háttértárra kiírja, ezáltal a bufferben felszabadul egy szeletnyi kapacitás, tehát elkezdődhet egy másik szeletke letöltése. Nem értek mélyebben a torrent lelkivilágához, de én így implementálnám...

Az SD kártyák limitált újraírhatóságát figyelembe véve az ideális nyilván az lenne, ha a félkész szeletek addig semmi esetre nem kerülnének a háttértárra, míg a memóriába teljes egészében le nem töltődtek, elkerülendő, hogy egy szelet változó tartalommal többször újra legyen írva a háttértáron.

Ehhez a szeletek mértetét, az egyidejűleg letöltött szeletek számát, a buffer méretét illetve az SD kártya blokkméretét (a szeletmérethez allignálva kell legyen) a torrent kliensnek egyszerre figyelembe kell vennie.

Megvan ez a populáris torrent kliensek (pld: transmission-daemon) esetében?

Ha ez megvan akkor az adatok torrent protokollal való letöltése a hátttértáron csak annyi írást fog eredményezni, amekkora a letöltött adatok mennyisége. Ha a fenti működési mód nem teljesül, akkor a ténylegesen háttértárra írt adatmennyiség akár többszöröse is lehet a letöltött adatmennyiségnek.

Az SD kártya élettartama szempontjából ez nyilván nem mindegy...

[ Szerkesztve ]

(#30700) vargalex válasza joysefke (#30699) üzenetére


vargalex
félisten

A háttértár típusát a torrent kliens nem tudja, hiszen az néhány réteggel alatta van, így az operációs rendszer elfedi előle. Legfeljebb a cache mérettel, stb. tudsz te, mint felhasználó "játszani".

De nem hinném, hogy jellemző lenne, hogy SD kártyára torrentezne valaki. Persze, nem lehetetlen...

Alex

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.