Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30501) cigam


cigam
félisten

llacee
Igen, csak a párásodásra, és minuszokra kell figyelni.

Kicsirics77
A link LED világít ha rádugod? Nincs valami spéci konfigurációja(mac szűrés, statikus IP, stb...)? A Network -» Switch menüben látszik hogy rádugtad, felépül a kapcsolat?

pavika
Elég a transmission-s részt végrehajtani, ilyen egyszerű.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30502) Kicsirics77 válasza cigam (#30501) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Itthon semmi,szerintem a 3600 lesz a ludas mert lehet fix ip van állítva mindennek,de őszinte leszek vagy 3 éve nem nyúltam a routerhez mert minden működött,1.1.7 openwrt-vel,majd holnap patkolom bent mert ma már nem foglalkozom vele,a franc aki megeszi,hogy ilyen kis semmiséggel szívat szerintem.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30503) pavika válasza cigam (#30501) üzenetére


pavika
tag

Köszönöm! Neki is látok a leírtaknak.

(#30504) llacee válasza cigam (#30501) üzenetére


llacee
őstag

Koszonom, akkor ha par cm nikecellel boritom a dobozt es belul passzivan mondjuk par szilikon golyos zacsko jo lehet?Minuszba meddig jo meg?

(#30505) CactuS válasza cigam (#30497) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Rendben, köszönöm szépen a tanácsokat, charger doctorom már van más okból kifolyólag, így azzal tudom majd ellenőrizni. :)

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#30506) cigam válasza llacee (#30504) üzenetére


cigam
félisten

Ez alapján nem lesz gond az itteni klímával ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30507) MaCS_70 válasza cigam (#30506) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én inkább a melegedéstől tartanék egy lezárt dobozban. Bármennyire is kevés hőt termel, a dobozban levegő van, műanyagba zárva, tehát nem túl hatékony a hőleadás. Így simán össze tud "gyűlni" a hő körülötte, ami nem túl egészséges a működés szempontjából.

A pingvineket is gyakran a hőguta kerülgeti, ezért emelgetik a szárnyukat!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30508) llacee válasza MaCS_70 (#30507) üzenetére


llacee
őstag

Igen ez is egy gond, nyáron 10<>19h között sütné a nap. SD kártyának is túl kéne élni. Kulturáltan nem tudnám árnyékba tenni...Pedig már az alkalmazások mennének, de az elhelyezés néha bonyolultabb és a szép megoldásokat jobban szeretem.
Akkor inkább mást találok ki. Köszönöm szépen az infókat.

(#30509) Egy-két válasza llacee (#30508) üzenetére


Egy-két
tag

Valami mikro kontrolleren nem gondolkoztál esetleg? NodMCU wi-fis, és szerintem az extrém időjárást is jobban bírhatja.

(#30510) Kicsirics77 válasza cigam (#30501) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Szia,na a helyzet az,hogy nyilván kifogtam egy hibás darabot mert mostmár eljutott a lap odáig,hogy nem is bootol.Megy vissza garis cserébe.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30511) PunkZoli válasza Asztee (#30494) üzenetére


PunkZoli
aktív tag

Ez alapból jobb sebességet biztosít mint a pi3 lanja? O.o
Lehetséges ez?

(#30512) llacee válasza Egy-két (#30509) üzenetére


llacee
őstag

Köszi, ki is próbálom, bár már az appok készek raspi-ra.

[link] találtam eladót, de itt mind azt látom, hogy wifi peer-to-peer
Akkor a belső hálózaton csüngő többi wifi eszközzel nem is tudom vezérleni, csak aki rácsatlakozott?

Kültéri megoldásként most mondta a kollégám, hogy nála két éve meg egy Zero egy terasz szerűségen Kerek hungarocell parfétorta dobozban + macska alom belül. :D

[ Szerkesztve ]

(#30513) cigam válasza PunkZoli (#30511) üzenetére


cigam
félisten

Elképzelhető, mivel csak a Pi 3 Model B+ tartalmaz Gigabites hálózati csatlakozót. Ha optimálisak a feltételek gyorsabb lehet a 100Mbps-os LAN csatlakozóhoz képest.

llacee
Pont írni akartam, hogy ne add fel ilyen gyorsan, nem lesz sok gond a kültéri használattal.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30514) PunkZoli válasza cigam (#30513) üzenetére


PunkZoli
aktív tag

Köszi.

Azért érdekel ez, mert a pi3b+nak szar konkrétan az usbs lan drivere, ami gigás ugye(300as na).
De a píknek van beépített wifi vevője, az viszont még lasabb is mint a lan... ezek szerint az nem n-es.

rendeltem egyet minden esetre, majd kiderül.

(#30515) Egy-két válasza llacee (#30512) üzenetére


Egy-két
tag

Bevallom, én csak ismerkedtem azzal a lappal, aztán más irányba terelődött az érdeklődésem.
Viszont az tuti hogy tudtam az otthoni wi-fire csatlakozni vele és webszerver is tudott futni rajta, így szabályozás és vezérlés megoldható más eszközről is (pl mobil).
Azt nézd még majd meg, hogy melyik node típus az újabb/jobb, mert ha jól tudom nem rég volt egy generáció váltás, hátha ez feature változást is jelent!
Esetleg kérhetsz még tanácsot arduino csoportokban, ott nagyon népszerű ez a lapka :)

[ Szerkesztve ]

(#30516) pavika


pavika
tag

Köszönök minden segítséget. Működik a pi3 raspbian alatt a transmission. Bár volt egy kis jogosultsági problémám, de sikerült megoldani. A külső hdd most ntfs-re van particionálva. Örülnék neki, ha inkább exfat-ra lenne. A pi kezel exfat-ot? Ha igen milyen paranccsal tudom telepíteni?

(#30517) vkp válasza llacee (#30500) üzenetére


vkp
aktív tag

IP-s relé panel.

(#30518) cigam válasza pavika (#30516) üzenetére


cigam
félisten

Elméletileg csak egy csomagot kell hozzá telepíteni: sudo apt-get install exfat-fuse

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30519) #peter válasza cigam (#30518) üzenetére


#peter
csendes tag

Sziasztok!Van egy raspberry pi 3-am.Tv-re rákötve szeretnék rajta online magyar filmeket nézni.Erre milyen megoldást tudtok?

(#30520) szpeti40


szpeti40
addikt

Raspbian gui-s változatában van valami alvás időzitő? Mert pi 3b-re volt rakva egy kis lcd tesztelni óra futott rajta, elmentem itthonról, és mire hazaértem, az lcd megakadt kb 30 perccel hogy elmentem, és a pi-t ssh-val nem értem el. Ez miért lehetett?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30521) Asztee válasza Noxy (#30493) üzenetére


Asztee
aktív tag

Jelentem ma megjött az új kütyü és ez(zel) működik is. :C :C :C

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#30522) namilegyen


namilegyen
tag

Két napja nyúzom a pít de a transmissionnel nem bírok. Egyszer sikerült elérni aztán újraindítás után már nem indult el a daemon. Le lehet valahogy az egész programcsomagot törölni vagy kezdhetem clean installal? Bocs a Láma kérdésért de teljesen béna vagyok linuxból.

(#30523) szpeti40 válasza namilegyen (#30522) üzenetére


szpeti40
addikt

apt-get purge transmission ha jól emlékszem

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30524) cigam válasza szpeti40 (#30523) üzenetére


cigam
félisten

A legvalószínűtlenebb eset, hogy a rosszul települt csomag okozza a problémát. Inkább azt kellene kideríteni, hogy pl. engedélyezve van-e a service:
sudo systemctl status transmission-daemon.service

Errre a parancsra jó esetben ezhasonló a válasz:
● transmission-daemon.service - Transmission BitTorrent Daemon
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/transmission-daemon.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (running) since Mon 2018-06-25 19:56:32 CEST; 1 day 14h ago
Main PID: 343 (transmission-da)
Status: "Uploading 32.48 KBps, Downloading 1.52 KBps."
CGroup: /system.slice/transmission-daemon.service
└─343 /usr/bin/transmission-daemon -f --log-error

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30525) mr.perfect válasza #peter (#30519) üzenetére


mr.perfect
tag

kodi + MS repo a legjobb megoldás szvsz.
További info a másik topikban: [link]

[ Szerkesztve ]

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#30526) DEGU83


DEGU83
tag

sziasztok,
van egy kis gondom, rapsbian alatt frissítés után a külső HDD elvesztette a jogosultságát. Nem tudok rá letölteni, új mappát készíteni stb... hogy tudom visszaállítani, hogy ne legyen írásvédett?

(#30527) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

le a kalappal a revolt kft előtt,ma reggel ért oda a gariztatásra küldött pi3b+,hívtak,hogy még ma feladják a csere lapot utánvéttel :C :R

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30528) cigam válasza DEGU83 (#30526) üzenetére


cigam
félisten

Elég valószínűtlen, hogy egy frissítéstől eltekerődnek a jogosultságok. Milyen fájlrendszer? Biztos fel van oda csatolva? Fájlkezelőből eléred, ott mit mutat az adott mappára?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30529) DEGU83 válasza cigam (#30528) üzenetére


DEGU83
tag

Hát érdekes ez az egész! Van három sd kártyám, a két 8 gigáson van egy raspbian és egy ubuntu mate, mind a kettővel kezelhető a külső hdd. Igazából pontosítok nem történt frissítés, csak annyi hogy az újonnan feltelepített 32 gigás kártyára a raspbian felismeri a külső HDD-t de írásvédettséget jelez. Nem tudok letölteni, mappát létrehozni stb.... valahogy csiribálni kellene de nem tudom hogy kell :-) elérem a fájlokat de nem tudok újat létrehozni illetve letölteni se rá

[ Szerkesztve ]

(#30530) Degeczi válasza DEGU83 (#30529) üzenetére


Degeczi
nagyúr

NTFS?

(#30531) DEGU83 válasza Degeczi (#30530) üzenetére


DEGU83
tag

igen, igen :K ha nem az lenne akkor az egyéb linuxos OS-ok sem ismernék fel, nem az a baj, valahogy állítani kellene rajta, de nem tudom hogy :(

[ Szerkesztve ]

(#30532) cigam válasza DEGU83 (#30531) üzenetére


cigam
félisten

sudo apt install ntfs-3g

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30533) Degeczi válasza DEGU83 (#30531) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Megsérült, azért read-only. A legegyszerűbb, ha van a környékeden Windows-os gép, arra csatold föl, ott futtass rajta javítást

(#30534) DEGU83 válasza cigam (#30532) üzenetére


DEGU83
tag

bocsi, de még egyszer kiemelem, hogy felismeri a HDD-t csak valami jogosultsági probléma van. Kizárlag raspbian alatt, más rendszernél nem jelentkezik az írásvédettség. Hogy lehetne kikapcsolni?

(#30535) DEGU83 válasza Degeczi (#30533) üzenetére


DEGU83
tag

nem sérült meg, windows nem talált benne hibát, jogosultsági probléma van

ezt írja ki ha akármit szeretnék:

Error creating directory /media/pi/Elements/mappa: Operation not permitted

[ Szerkesztve ]

(#30536) Degeczi válasza DEGU83 (#30534) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ja, a korábbiakból nem volt egyértelmű, h más rendszerek alatt írható!
Akkor arról lesz szó, h a beépített NTFS driver csak readonly: azt kell lecserélned arra a másikra, amit Cigam írt

(#30537) DEGU83 válasza Degeczi (#30536) üzenetére


DEGU83
tag

:K megörtént, de nem segített :(

(#30538) Degeczi válasza DEGU83 (#30537) üzenetére


Degeczi
nagyúr

valszeg az /etc/fstab-ban is be kell állítanod, h azt használja és ne az alapértelmezettet

(#30539) cigam válasza DEGU83 (#30537) üzenetére


cigam
félisten

dmesg mit ír mikor rádugod? Automatán oda csatolja, vagy fstab-ban meg van adva (mount mit ír rá)? Melyik felhasználóval szeretnél oda írni? Grafikus felületen, vagy valamelyik távoli elérést biztosító szolgáltatás segítségével(ssh, samba,...)
Ha nincs rádugva a lemez, akkor udsz abba a mappába írni? Mik a /media/pi/Elements/ mappa jogosultságai?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30540) DEGU83 válasza cigam (#30539) üzenetére


DEGU83
tag

Köszönöm mindenkinek, megoldódott: tényleg jót tett neki a sudo apt install ntfs-3g + egy update upgrade :R
működik :))

ha már itt vagyok akkor megkérdzem, hogy tudtok valamit mikor áll helyre a manjaro-arm csapat???

[ Szerkesztve ]

(#30541) cigam válasza DEGU83 (#30540) üzenetére


cigam
félisten

Szívesen.
Passz. Én azt se tudtam, hogy van nekik. Ezek szerint te azt (is) használod? Mindennapi Desktop rendszerként?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30542) onlybecool


onlybecool
újonc

Sziasztok egy rPI 3B+ hasznalataval van gondom, film lejatszasa kozben ha tolt a transmission a hatterben akkor par masopercenkent megakad a film. Egy 3TB-os vinyo van usb-n keresztul hozzakozve es osmc-t hasznalok. Amennyiben beállitok 1mb-os sebesseg korlatot, akkor nincs gond de 4mb/s sebessegnel mar azert szaggat egy 720p-s film. Valakinek mukodik igy megfeleloen??? Hasznalja valaki igy??

A vinyo siman mutat ~25mb-os irasi sebesseget teszt soran. iotop-al nezve latszik, hogy vannak irasi csucsok es akkor akad meg a lejatszas, ilyenkor a proci is boven negyed terhelesen van illetve tobb mint 500mb memoria van szabadon.

Amiket eddig kiprobaltam:
- smb fajlmegosztas kikapcsolas
- ntfs lecserelese ext4-re
- overclocking
- Transmission cache meret allitasa a config fajlban
- gpu memoria noveles 320mb-ra
- ionice level allitasa az adott processnek egeszen real-time-ra maximum prioritassal de semmi hatasa
- audio passtrough

Valakinek van otlete?? Az az igazsag, hogy igy terveztem hasznalni es most nagyon letort, hogy nem mukodik.

Helyesirasi hibakert elnezest, telorol nyomom

(#30543) cigam válasza onlybecool (#30542) üzenetére


cigam
félisten

A legegyszerűbbet nem próbáltad ki: Kodi-hoz van transmission plugin, ami képes leállítani a transmissiont arra az időre, amíg a Kodi lejátszik valamit.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30544) onlybecool válasza cigam (#30543) üzenetére


onlybecool
újonc

A cel pont az lenne, hogy tudjam a hatterben tolteni a kovetkezo filmet mikozben filmet nezek :)

(#30545) szpeti40 válasza onlybecool (#30544) üzenetére


szpeti40
addikt

A raspberry-n a wifi/ethernet és az usb adatfolyam egy csatornát használ ami 480Mb/s-os, ezért lehet a megakadás. Hiába bírja a hdd ha a pi nem a 2-t egyszerre. :(

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#30546) cigam válasza onlybecool (#30544) üzenetére


cigam
félisten

Egész nap (7/24) filmeket nézel? Mikor alszol/dolgozol/mást csinálsz nem ér rá letölteni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#30547) MaCS_70 válasza onlybecool (#30544) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor erre egy valódi NAS-t kell használnod. A RPI elég kompromisszumos erre a célra, multitaskban meg különösen.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30548) onlybecool válasza MaCS_70 (#30547) üzenetére


onlybecool
újonc

Halozaton keresztul le tud jatszani egy izmosabb 1080p-t?? Csak 100megabites a lan, van tapasztalat ezzel kapcsolatban??

(#30549) golya87 válasza onlybecool (#30542) üzenetére


golya87
őstag

Nekem csak a film magában be szokott akadni Kodinál. Pi3B+ LAN drivere sajna bugos.

(#30550) CactuS


CactuS
Arcképgyáros

Megjött a Pi3 B+. Fel is ment rá a pi-hole (bár elsőre volt valami nyűgje, mert telepítés után nem ment az update, upgrade), de néhány óra használat után elég meleg szerencsétlen (gyári piros-fehér házban van). Szeretnék rá tenni bordát + valami kisebb aktív hűtést. Nem bonyolultan, csak egyszerűen. Azt néztem, hogy a hát tetején pont ki lehet vágni egy 4x4 vagy egy 5x5-ös részt, így van helye a ventilátornak. Azt jól látom, hogy gpio portról húzzák hozzá az 5 Voltot? Alin-ebayen kb. ugyanazt a pici ventit árulják, de ha a lábakat átalakítom, hogy passzoljon a gpio lábaira, akkor azért nagyobb lesz a választék.

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.