Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29551) Janaboy válasza MaCS_70 (#29550) üzenetére


Janaboy
veterán

Most errol a régmúlt jutott eszembe, amikor 486dx2 80assal jatszottuk az elso mp3akat es az meg nem igazan bírta lejatszani szaggatas nelkul.
Meg parancssoros/dosos progi se :)

Janaboy

(#29552) Gyula84 válasza Zsírkrétamen (#29540) üzenetére


Gyula84
veterán

thermal padot csak úgy ne mert minek

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#29553) celf


celf
őstag

sziasztok!
most h egyszerűbben lehetitthon venni, én is fontoltatom, h. beszerzek egyet.

én médialejátszónak használnám a mostani chromcast helyett.

meg mivel a jelenlegi TV azt csinálja h le-mute-olja az audio out-ot, ha hdmi van csatlakoztatva rá, a hi-fivel sem tudtam összekötni eddig.

tehát youtube-ra, zenehallgatásra, screencast-re és videora használám.

szerintetk ez megoldható nagyon user-friendly módon? programozni, kódolni, parancssorokat írni sajnos nem tudok, és most időm sem lesz vele foglalkozni, hogy megtanuljam.

:R

(#29554) Zsírkrétamen válasza Gyula84 (#29552) üzenetére


Zsírkrétamen
senior tag

Végül bepasztáztam a thermal gap alatt, illetve 2db lapot tettem rá, és elég jótékony hatással van rá, olyan 50-60 fok körül mozog maximum :K

(#29555) Aryes válasza MaCS_70 (#29550) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az igazi geek-ek filmet is csak telneten néznek. :DDD

(#29556) azbest válasza Aryes (#29555) üzenetére


azbest
félisten

vlc tud ilyet :P

(#29557) szpeti40


szpeti40
addikt

Sziasztok!

Még sose volt raspberry-m, de szeretnék csinálni magamnak egy éjjeli órát, elsőnek csak időt mutatna, idővel meg majd még 1-2 dolog (pl hőmérséklet, meg még nemtudom mit tudhat), ilyesmi kijelzővel (nemtudom, hogy mi a hivatalos neve). Raspberry Pi Zero vagy Zero W-n gondolkoztam. A Zero-n és a kijelzőn kívül kéne nekem még valami?

Remélem jó helyen járok. Honnan érdemes beszerezni a dolgokat hozzá?
Bocsi, még nem nagyon ismerem az informatikának ezt az ágát :R

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29558) bbalint18


bbalint18
újonc

Hali
Közben lett egy ötletem, van nekem egy rc tankom aminek tönkrement az akksija ( már 3 éve), arra gondoltam, hogy ezt tudnám-e az rpi-vel automatizálni? áramellátásnak power banket gondoltam
nagyjából ilyen az enyém is : m41a3 walker bulldog

(#29559) válasza szpeti40 (#29557) üzenetére



senior tag

Egy zero meg egy i2c display kell hozzá meg egy pár soros python program. Ezt viszonylag könnyen lehet ébresztőórává fejleszteni később.

(#29560) janesz64


janesz64
csendes tag

Sziasztok,

Telepítettem a Transmission-daemon-t Cigam aprólékos leírása szerint.
Webes felületen belépve letöltést nem látok, csak feltöltést... arra is "hozzáférés megtagadva az üzenet"
A Pi felületéről indítva pedig hatalmas csend :) meg sem mozdul a letöltés, Win alatt ellenőrizve, a torrent él és virul, vagyis ez nem ok. Hibaüzenet semmi. (egy kicsi, 8Mb cucc letöltése tesztelésként)

Van ötletetek?

(#29561) s3toraph


s3toraph
senior tag

Sziasztok!

Van néhány hőmérsékleti grafikonom, amit rrd graph-al készítettem és ezek png kiterjesztésű képek. Ezeket egy html oldalon akarom megjeleníteni. Hogyan lehetne azt megoldani, hogy bérelek egy webtárhelyet webcímmel, és ide feltöltöm a html weblapom, mindig felülírva az előzőt, hogy frissüljenek a grafikonok, és így bárhonnan el lehessen érni a grafikonokat? Tehát csak kifelé történne kommunikáció a szerverrel.
(NOIP-vel próbálkoztam de a routeren nem tudom beállítani a port forwarding-ot hogy működjön, így ez lenne egy alternatív megoldás.)

[ Szerkesztve ]

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#29562) Fecogame válasza s3toraph (#29561) üzenetére


Fecogame
veterán

DDNS-t beállítasz a routerben (ez lesz a webcím), a RPi-n pedig apache-t futtatsz.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29563) s3toraph válasza Fecogame (#29562) üzenetére


s3toraph
senior tag

Már próbáltam, nem megy a portnyitás + összekapcsolás a noip "weboldalammal". Azért keresek más alternatívát. (Apache van fent, LAN-on be is jön szépen a kezdőoldala.)

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#29564) weiss válasza s3toraph (#29563) üzenetére


weiss
addikt

UPC-nél vagy? Ha igen, ott át kell magad kérni IPv4-re.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29565) sonar válasza Fecogame (#29562) üzenetére


sonar
addikt

Ha nem kellően szakavatott akkor inkább jobb, ha feltölti egy tárhelyre.
Kisebb valószínűséggel törik meg.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29566) s3toraph válasza weiss (#29564) üzenetére


s3toraph
senior tag

Nem, Digi a netszolgáltató.

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#29567) s3toraph válasza sonar (#29565) üzenetére


s3toraph
senior tag

Igen, a biztonság is szempont lenne. Nem vagyok jártas a témában.

Mindenkihez:

Python-hoz találtam egy ftplib csomagot. Ezt használta már valaki?

A tárhely szolgáltatóknál jellemző a bárhonnan történő ftp elérés engedélyezése alapból?

(Python3 programot írtam netbeans-ben, ezt futtatja a crontab, meg a grafikon készítő scripteket.)

A lényeg az lenne, hogy bárhonnan rá tudjak nézni a grafikonokra neten keresztül, és ezt megoldani a lehető legegyszerűbben, a lehető legkisebb háttérismeretet igénylően.

[ Szerkesztve ]

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#29568) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Én meg a hőmérsékleti adataim tárolására MySQL-tárhelyet keresek. Lehetőleg nagyon olcsót.

Az eddigi szolgáltatóm nagy örömömre a visszaélések miatt megszüntette.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29569) sonar válasza s3toraph (#29567) üzenetére


sonar
addikt

A honi tárhelyszolgálatóknál csak a klasszik régió limit szokott lenni.
Tehát USA-ból nem tudsz feltölteni, de MO-ról igen. (mondjuk régen foglalkoztam vele és akkor se mindegyiknél volt ilyen)
ftp-hez minta: [link], de egyébként ennyi. És érdemes a hivatalos doksikat nézegetni: [link]
A kész scriptet berakod a cron-ba és akkor periódikusan feltölti neked.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29570) sonar válasza MaCS_70 (#29568) üzenetére


sonar
addikt

Google: mysql hosting
Aztán lehet válogatni az igényeknek megfelelően.
Kicsit túl általános a kérdés, így nehéz bármit is javasolni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29571) r0by válasza MaCS_70 (#29568) üzenetére


r0by
addikt

Telepítsd fel a pi-re a mysql-t, annál olcsóbbat nem igazán fogsz találni :)

(#29572) válasza MaCS_70 (#29568) üzenetére



senior tag

sqlite nem elég ? az végülis csak pár file

(#29573) mamusz11


mamusz11
tag

Sziasztok!

Jövőhéten érkezik egy Pi3 :)
Media szerverként és torrent futtatásra szeretném használni.
Mivel kezdjek? Utánna tudok olvasni tudom de saját tapasztalatra lennék kíváncsi.Ti mit hasznaltok? Nem szeretnék felesleges köröket futni vele hogy ki próbálgassak mindent.

Learning never exhausts the mind!

(#29574) s3toraph válasza sonar (#29569) üzenetére


s3toraph
senior tag

Köszi. :) Ezt én is nézegettem. Tényleg ennyi volna az ftp elérés?
Mert akkor elvileg felrakom az ftplib-dev és ftplib3 csomagot, a scriptet megírom és felparaméterezem az én szolgáltatói adataimmal, crontab-ba berakom és kész, ahogy írtad. (És akkor már csak egy szolgáltató kell. :) )
Ilyenkor, gondolom van egy home mappa a szerveren, ahova berakom az index.html-t és a png képeket, majd ide csatlakozok be feltölteni a képeket.
Kérdés, ha az újabb feltöltött képeknek megegyezik a neve az előzőekkel, akkor felül fogja írni, illetve van joga felülírni? Ez lenne a cél, mindig ugyanannyi kép legyen fent a távoli szerveren, változatlanul hagyva a képek neveit és mindig a legfrissebbek, 5 percenkénti frissítési periódussal.

[ Szerkesztve ]

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#29575) MaCS_70 válasza (#29572) üzenetére


MaCS_70
félisten

pé, r0by, Sonar!

Köszönöm a válaszokat!

A helyzet nagyjából a következő: A RPI begyűjtene pár adatot, főleg hőmérsékletieket, de lenne még pár.
Nem igazán sok, számításaim szerint kb. nettó 2 kB naponta.
Mondjuk 10-féle adat produkálna napi egyenként 100 rekordot, tehát napi 1000 rekord keletkezne.

Az viszont nagyon jó lenne, ha ezeket egyből meg is osztanám, tehát valami neten elérhető adatbázis kéne.

Adatbázisokkal viszont egészen pontosan NULLA tapasztalatom van.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29576) doberman válasza MaCS_70 (#29575) üzenetére


doberman
senior tag

nézted a múltkor általam ajánlott megoldást? ez a weewx nagyon sokoldalú... van benne mysql, apache2. python-ban íródott, nyílt forráskód, teljes doksi... mindez elszaladgál a pi-n. sőt nálam zero-n. egy picit beleásod magad az input részbe és mindent megcsinál, grafikont,táblázatot... kávét.. Nálam az adatbázis mérete 3 és fél év alatt 21 mega most. (hőmérséklet bent-kint tizedes, légnyomás, szélirány,szélsebesség, csapadék, páratartalom.) 5 perces mentésekkel.

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#29577) MaCS_70 válasza doberman (#29576) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

A RPI-oldali rész szerintem megoldott a Node-RED MySQL node-jával. Csak a tárolásra kéne egy hely.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29578) Zsírkrétamen


Zsírkrétamen
senior tag

Valami történt a pi-mel. Megvétel után felraktam rá a raspbian-t és beállítottam mindent ahogy ajánlottatok. Tök jó volt, lehetett fullhd youtube-ozni, nem szaggatott, használható volt. Azt a rendszert elcsesztem egy retropie felrakásával (működött de a kontroller nem), így legyalultam az sd kártyám, és felraktam ismét egy tiszta raspbian-t. Mindent ugyan úgy beállítottam, de már 480p-ben sem viszi a videót, a sima böngészés is szaggat, viszont az eszköz fullhd küzdés közben is csak 40-60%-os terheltségű. Mi lehet a gond?

(#29579) bacsomarton válasza Zsírkrétamen (#29578) üzenetére


bacsomarton
tag

Nézd meg, hogy mennyi memóriával gazdálkodhat a GPU. Akár a windows alól is szerkeszthető config.txt-ben, akár Raspbian alatt (beállítások menü, Raspberry config, Performance fül). Én 384Mb-al használom, ami lehet túlzás, de a gyári értéket mindenképpen érdemes feljebb állítani.

A RetroPie nekem sem ment, azonban a kevésbé testreszabható, de szerintem felhasználóbarátabb Recalbox rendben megy. A több telepítőt tartalmazó Noobs csomaggal egymás mellé is telepítheted őket és a bekapcsolás után választhatsz, hogy melyiket indítod el.

(#29580) Aryes válasza MaCS_70 (#29577) üzenetére


Aryes
nagyúr

Regisztrálj egy bármilyen ingyenes tárhelyet, ahol van php és mysql, és oda töltsd fel egy php scripten keresztül az adatokat, sima post/get adatküldéssel. A megjelenítést is ugyanott meg tudod oldani.

[ Szerkesztve ]

(#29581) MaCS_70 válasza Aryes (#29580) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát éppen ez az! Pont ilyen tárhelyre kérnék tanácsot.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29582) Fecogame válasza bacsomarton (#29579) üzenetére


Fecogame
veterán

160MB elég a FullHD mkv fájlokhoz :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29583) Aryes válasza MaCS_70 (#29581) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem, mert Te mysql adatbázist kerestél, de az ingyenes tárhelyeken az adatbé szervert nem lehet kívülről elérni, csak a tárhelyen futtatott scriptből. Erre mondtam, hogy komplett php szervert csinálj hozzá. Esetleg félreértettem.
Pl. ATW.HU szerintem megfelel a célnak.

(#29584) Aryes válasza Aryes (#29583) üzenetére


Aryes
nagyúr

(#29585) cigam


cigam
félisten

Nem csak a RaspberryPi frissült, hanem a raspbian is. Ennek megfelelően frissült a cikkem is. Bármi problémát, hibát találtok benne, légyszi jelezzétek!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29586) cigam válasza janesz64 (#29560) üzenetére


cigam
félisten

Mi a kijelölt mappa jogosultsága, ki a tulajdonos? Pl. ls -al /ide/mentenék parancs mit mond?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29587) bizi990


bizi990
senior tag

Szellőztető vezérlést szeretnék csinálni rpi zeroból vagy orangepi zeroból. Programozással talán nem lenne gond, de elektronikával már igen.
12V-os (0,5-1A) 12cm-es ventit akarok meghajtani 2-3 különböző fokozatban (kb min, max és egy köztes - nincs szükség pontos értékekre) és nem hőmérséklet függvényében. Ezt lehetne PWM-mel vagy feszültség változtatással. Az a baj, hogy azt se tudom hogyan induljak el, milyen lehetőségek vannak. Forrasztani tranzisztorokat, diódákat nem nagyon szeretnék, de megoldom. Nem tudom van-e olcsó, kész cuccok erre.
Linkkel vagy tanáccsal tudnátok segíteni az indulásban, PWM vagy feszültség osztó, relé vagy forrasztás vagy kész kütyű.

[ Szerkesztve ]

(#29588) MaCS_70 válasza Aryes (#29583) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem Te értetted félre: én nem értek hozzá.
Amikor felvetettem a kérdést, többen is egyből azt vágták rá, hogy MySQL, hiszen azt ismeri a Node-RED és könnyű ingyen szolgáltatást találni hozzá. Nekem ugyan volt (van) fizetős szolgáltatásom, de éppen akkor tiltották le a külsős elérést -- ezért vetettem fel a kérdést.
Mivel nem értek hozzá, azt hittem, erre van egy csomó triviális válasz -- de látom, hogy ennél összetettebb a helyzet.

Köszönöm a segítséget -- most rajtam a sor, hogy műveljem magam!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29589) vadkörte válasza MaCS_70 (#29588) üzenetére


vadkörte
addikt

Helyi szerveren - pl. NAS-on - futtatni SQL szervert? Kivitelezhetetlen, vagy nem megfelelő?

Üdv. V. Körte

(#29590) MaCS_70 válasza vadkörte (#29589) üzenetére


MaCS_70
félisten

Két okból szeretném valahol a neten kezelni az adatokat, mert:

1. Több földrajzi hely adatait vezetném össze.
2. 15 percenként frissítenék, a NAS HDD-i pedig a nap kb. 20 órájában alszanak, nem szeretném ébren tartani őket.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29591) #54625216 válasza bizi990 (#29587) üzenetére


#54625216
törölt tag

Szerintem a hobbielektronika.hu fórumban keress rá a "ventilátor vezérlés" szavakra.

(#29592) doberman válasza MaCS_70 (#29590) üzenetére


doberman
senior tag

hüle ötlet: de ha egy usb-s CF olvasót kötnél a nas-ra akkor a hdd-k aludhatnának a "komoly" feladatig, míg a CF-re meg mehetne az adatbázis. 24 óránként pedig rsync... az adatbázis külső elérését pedig vpn-el biztonságossá tehető... - de mondom: hüle ötlet.. ;]

8lnu

(#29593) Aryes válasza MaCS_70 (#29590) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezt egy kb. 5 soros php scripttel meg lehet oldani. Az adatok megjelenítése persze már más kérdés.

(#29594) MaCS_70 válasza doberman (#29592) üzenetére


MaCS_70
félisten

doberman, ayres!

Köszönöm!

Eredetileg pendrive-ra gondoltam, abból van egy halom (sic transit...). Egy ideig bírnia kell az írogatást, gondolom.

De nem akarom itt szétoffolni a topicot. Azt hittem, nagyon triviálisat kérdezek triviális válasszal amit azonnal meg is valósítok.

Most viszont jön egy rakás ZH, úgyhogy szűk két hétig más problémák fognak foglalkoztatni.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29595) bizi990 válasza #54625216 (#29591) üzenetére


bizi990
senior tag

Köszi!
Annyit találtam hirtelen, hogy 4pines ventit kell vegyek és azt lehet hajtani PWM-mel közvetlenül (3,3-5V-os jellell).

(#29596) golya87


golya87
őstag

Arról ti találtatok már valami infót, hogy az RPi 3B+ kompatibilis-e a "régi" fém házakkal? A chipmagasság, elhelyezkedés változott vajon?

(#29597) weiss válasza golya87 (#29596) üzenetére


weiss
addikt

A chip magasabb a heatspreader miatt, ezt egy videóban mondták.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29598) golya87 válasza weiss (#29597) üzenetére


golya87
őstag

Kedden lemérem tolómérővel, ha megérkezik a B+.

(#29599) lord.lakli


lord.lakli
őstag

RPi 2 OSMC legfrissebb alatt egy hete elkezdte, hogy filmnézés közben el-el megy a hang, ritkán teljesen fekete lesz a képernyő, vagy zöld pöttyök (rengeteg, össze-vissza) jelennek meg. Kezdetben új tartalomra gyanakodtam, de egyre többször csinálja és régi, már sokszor megnézett tartalommal is eljátssza a fentebbi hibákat. A zöld pöttyök ráadásul egyszer-egyszer már a menüben is megjelentek.
A rendszer megjelenése óta megvan és megy mindig. Hőmérsékletet néztem és 42-54 °C fok között mozgott.

Találkozott valaki ilyesmivel?

[ Szerkesztve ]

(#29600) Egy-két válasza lord.lakli (#29599) üzenetére


Egy-két
tag

Én a ram elosztást okolnám, nem volt esetleg mostanság osmc frissítés? Mert az tudja esetleg néha visszaállítani alacsonyabb értékre. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.