Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29251) Teagol válasza RAiN91 (#29249) üzenetére


Teagol
aktív tag

Nem pont az, amit te kérdezel, de van egy Alfred nevű app telefonra, ami nagyjából ezt tudja.
Kell hozzá egy régi okostelefon, amit már nem használsz.
Nekem egyszerűen működik, amikor használom.

Ha jól tudom, most próbálkoznak valamit vele rpi-re is.

[ Szerkesztve ]

(#29252) Sztaff


Sztaff
csendes tag

Sziasztok!

Van egy régi 40"-os Samsung HD tv-nk, amit szeretnék lecserélni, de nem akarnám eladni, hanem a lakásban lenne egy nagy falfelület, ahová el tudnám képzelni digitális képkeret gyanánt.

Mivel elég régi a TV, képnézegető funkciók nem nagyon vannak benne, ezért a képlejátszást mindenképp külső forrásból kellene megoldanom.

Aktuális lenne egy NAS vásárlás is, úgyhogy az én fejemben valami ilyesmi állna össze a képek visszajátszására:

NAS -> Raspberry Pi -> TV

Azért is lenne jó valami miniPC, mint a Raspberry, mert akkor lehet még valami igényes keretbe is belefoglalnám az LCD-t a Raspberryvel.

Mivel sosem volt sem NAS-om, sem Raspberry-m, segítséget szeretnék kérni, hogy ez így a gyakorlatban kivitelezhető-e, esetleg van-e egyszerűbb/olcsóbb módja (NAS-t mindenképp vennék). A Chromecast-es backdrop nem érdekel, ha lehet szeretnék egy Windows alapú, kifejezetten erre a célra dedikált progit használni.

[ Szerkesztve ]

(#29253) hpeti2 válasza Sztaff (#29252) üzenetére


hpeti2
aktív tag

RPI-re kötöd a vinyót és megspórolod a NAS árát is.
Nálam az RPI3 NAS, Libreeleccel és még torrent szerver is. Hiba nélkül fut 7/24-ben kis kompromisszummal.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#29254) Egy-két válasza Sztaff (#29252) üzenetére


Egy-két
tag

Az előttem szólóhoz csatlakoznék, én is használtam jó sok ideig így a rendszeremet.
Már csak azt kell ügyesen megoldanod, hogy szépen elhelyezd a winyót a magic mirror mögött ha ez az irány vonz téged.
Vagy akar médiacenterrel egybekötött nas-od is lehet, persze akkor könnyebb az elhelyezés is. :)
Ha van még valami kérdésed akkor szívesen segítünk!

(#29255) Patice válasza Sztaff (#29252) üzenetére


Patice
nagyúr

Erre a funkcióra akár egy Raspberry Pi Zero is elég.

És NAS-nak valami combosabb hardvert beszerezni.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29256) drdre


drdre
csendes újonc

Sziasztok!

Kezdő vagyok még a témában és most próbálom összerakni (megvenni) a konfigot. :)

Olvasgattam a topikot, de nem egyértelmű számomra, hogy ha van elfekvőben egy pendrive-om, akkor lehetséges arra is telepíteni az op. rendszert vagy mindenképpen kell vennem egy mikro SD kártyát?

Ha kell az SD kártya tudtok javasolni valami jó ár/érték aránynak megfelelőt?

Köszi!

(#29257) sztanozs válasza RAiN91 (#29249) üzenetére


sztanozs
veterán

Viszonylag egyszerű, ha fizikailag össze tudod rakni.
1) Kell hozzá valami mozgásérzékelő (ezek általában sima kapcsolóként működnek egy GPIO jelet kell ellenőrizned)
2) kell valami, ahonnan hívást tudsz kezdeményezni:
a) egy telefon (vagy soros portra köthető modem), vagy
b) egy SIP előfizetés

Kb itt le van írva, csak nem riasztóra, hanem árvíz (csőtörés) érzékelésre: [link]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#29258) apezka válasza drdre (#29256) üzenetére


apezka
tag

Hali! Ha kezdő vagy akkor mindenképpen SD kártyát használj! Meg lehet oldani USB-ről is de sokkal egyszerűbb a kártya.
Kártya típus meg kb. olyan vita, mint az Intel vs. AMD, kinek mi vált be figyelj a sebességre (minimum Class 10)! A kártya mérete meg inkább csak attól függ mire akarod használni a PI-t.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#29259) drdre válasza apezka (#29258) üzenetére


drdre
csendes újonc

Köszi! :)

(#29260) apezka válasza RAiN91 (#29249) üzenetére


apezka
tag

Hali!

Elég sok leírást találsz hozzá a fórumokon, ha az angol megy akkor nem lesz gond. Én csináltam hasonlót, nem mozgás érzékelővel hanem mágneses ablak/ajtó nyitás érzékelővel (azóta már "kicsit" tovább is turbóztam). De alapjába véve nekem nem hívást indít, hanem SMS-t küld (szerencsére eddig még nem volt rá szükség), de a tesztelésen kívül eddig még nem kaptam SMS-t.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#29261) Savageboy válasza drdre (#29256) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Itt nézz szét.

(#29262) wassermann válasza Sztaff (#29252) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha olyan régi a TV-d, hogy a digitális adást sem tudja fogni, a Raspberry-re köthetsz a külső vinyón kívül egy USB-s DVB-T(C) vevőt és a lejátszón kívül okosTV-ként és videomagnóként is menni fog a KODI-ból. (én így mentettem már meg több kidobásra itélt TV-t : )

[ Szerkesztve ]

(#29263) RAiN91 válasza sztanozs (#29257) üzenetére


RAiN91
őstag

Köszönöm, így nem tűnik bonyolultnak. A programozás részéhez pedig biztos találok majd leírásokat, nem lehet bonyolult a program egy ilyennél. (VBA-ban nap mint nap tevékenykedek, de csak az egyszerűbb dolgokat, amiket már Excel képlettel nem tudok megoldani)
Én GSM modullal gondoltam, de utána nézek a SIP-nek (még nem tudom mi az), vagy egy régi 3310-est rákötök, abból van itthon pár darab.

apezka: garázsba lenne, naponta többször nyitva-zárva van, ezért az SMS-t el akarom felejteni az anyagiak miatt, elég ha megcsörget, bár a teknika ugyan az :)

(#29264) sonar válasza RAiN91 (#29263) üzenetére


sonar
addikt

3310 pont nem a legjobb... régi siemensek, ericssonok, sonyericssonok voltak a tutik. Azok támogatták az ún AT parancsokat. Kvázi soros porton keresztül lehetett sokmindent megcsinálni velük. Ami szívás volt, hogy az SMS-eket kódolni kellett PDU formátumba. De ma már ez nem nagy ügy, vannak rá online progik, meg rengeteg minta. Csörgetni is lehetett ha jól emlékszem.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29265) RAiN91 válasza sonar (#29264) üzenetére


RAiN91
őstag

Csak a billentyűzet mikrokapcsolóira gondoltam rákötni, adott sorrendben küldeni rájuk jelet.

(#29266) Sztaff


Sztaff
csendes tag

Köszönöm az infókat!
Akkor ezek szerint ebből jóval többet is ki lehet hozni!

Viszont annyira nem vágom ezt az egész RPI, meg Linux témát, hogy most ezt kéne rendbe tennem.
Tudva valaki abban segíteni, hogy miképp induljak el ebben az egész témában?

Akkor venni kellene egy RPI-t, abból milyet érdemes ilyesmi célra? Még akár, hogy az általatok említett többi feladatot is elbírja (pl. NAS, torrent szerver...)

Olvastam erről a Windows 10 IoT Core-ról. Van annak létjogosultsága? Már csak azért, mert lenne egy jól bevált windows-os progim a képek vagy videók visszajátszásához. Vagy csak a Linux?

(#29267) sonar válasza RAiN91 (#29265) üzenetére


sonar
addikt

Az is egy megoldás, de azok a felületek nem éppen forrasztásra valók. Ettől még meg lehet csinálni, csak az nem elegáns, meg nem igazán kontrollálható. (értsd, nem kapsz visszajelzést, hogy tutira az történt amit szerettél volna)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29268) lehella


lehella
senior tag

OpenElec-Ambilight használókhoz kérdésem lenne. Megkergült a világításom és próbáltam újratelepíteni a Hyperiont a málnán, de az alábbi logot kapom. A siker elmaradt, valakinek esetleg van rá ötlete?

curl: (60) SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate
ssh out: More details here: https://curl.haxx.se/docs/sslcerts.html
ssh out: curl performs SSL certificate verification by default, using a "bundle"
ssh out: of Certificate Authority (CA) public keys (CA certs). If the default
ssh out: bundle file isn't adequate, you can specify an alternate file
ssh out: using the --cacert option.
ssh out: If this HTTPS server uses a certificate signed by a CA represented in
ssh out: the bundle, the certificate verification probably failed due to a
ssh out: problem with the certificate (it might be expired, or the name might
ssh out: not match the domain name in the URL).
ssh out: If you'd like to turn off curl's verification of the certificate, use
ssh out: the -k (or --insecure) option.
ssh in: ---> Downloading Hyperion OpenELEC/LibreELEC dependencies
ssh out: tar: invalid magic
ssh out: tar: short read
ssh out: tar: can't change directory to '/storage/hyperion/bin': No such file or directory
ssh out: curl: (60) SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate
ssh out: More details here: https://curl.haxx.se/docs/sslcerts.html
ssh out: curl performs SSL certificate verification by default, using a "bundle"
ssh out: of Certificate Authority (CA) public keys (CA certs). If the default
ssh out: bundle file isn't adequate, you can specify an alternate file
ssh out: using the --cacert option.
ssh out: If this HTTPS server uses a certificate signed by a CA represented in
ssh out: the bundle, the certificate verification probably failed due to a
ssh out: problem with the certificate (it might be expired, or the name might
ssh out: not match the domain name in the URL).
ssh out: If you'd like to turn off curl's verification of the certificate, use
ssh out: the -k (or --insecure) option.
ssh out: chmod: /storage/hyperion/bin: No such file or directory
ssh in: ---> Adding Hyperion to OpenELEC/LibreELEC autostart.sh
ssh out: rm: can't remove '/storage/hyperion/services': No such file or directory
ssh in: ---> Starting Hyperion
ssh in: *******************************************************************************
ssh in: Hyperion Installation/Update finished!
ssh in: Please download the latest HyperCon version to benefit from new features!
ssh in: To create a config, follow the HyperCon Guide at our Wiki (EN/DE)!
ssh in: Wiki: wiki.hyperion-project.org Webpage: www.hyperion-project.org
ssh in: *******************************************************************************

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#29269) lehella válasza lehella (#29268) üzenetére


lehella
senior tag

Ugye az a bibi, hogy nem tudja letölteni a hyperiont, annak ellenére amit a végén ír. Esetleg még az is segíthet, valaki megtudná osztani velem a Pi-n a storage/hyperion mappa tartalmát, vagy ha esetleg az /opt-ban van valami, azt is :R

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#29270) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Melyik FTP ajánlanátok hétköznapi műveletekhez, mondjuk heti 2-3 alkalommal kisebb mennyiségű képek, zenék másolásához?

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29271) vadkörte válasza Sztaff (#29266) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem ne keverd a feladatokat, még akkor sem, ha maga az eszköz amúgy képes lenne rá.
Vedd figyelembe, hogy a Pi egy fejlesztői board, ami azért jött létre, - Pi project - hogy iskolások "játékos" keretek között ismerkedjenek meg a programozás és a fejlesztés alapjaival.
Az, hogy kellő képzelőerővel megálldott emberkék a Pi-ből miket hoznak ki, ettől teljesen mellékes.
A Pi NEM képes kiváltani egy asztali PC-t, sem egy NAS-t és még a mediaplayer-t sem.
- a Raspbian-on lehet böngészni, de 2-3 tab után leolvad az agyad...
- befoghatod NASocskának, de a LAN és az USB-k ugyanazt a buszt használják, sebességet ne várj tőle...
- mediaplayer-ként is "csak" h264/fHD-ig boldogul egy 4K-ba vagy h265-be beletörik az erőforrása...

NAS kell? Vegyél/építs NAS-t... Én személy szerint építenék. Miért? Egy slap Syno ugyanúgy ARM architektúrát használ, mint a Pi, az egyetlen előnye a SATA bay(ek) és a DSM. Egy normális teljesítményű meg drága, az árrából sokkal többet lehet kihozni épített NAS-sal.
Ha néma és viszonylag elegáns NAS-t szeretnél, de kellően kompromisszumkész vagy, egy Friendyelec NanoPI NEO2 + egy 1 lemezes NAS kit jó lehet. Esetleg egy Odorid HC1, vagy egy Odroid HC2 Előbbi 2,5"-es, utóbbi 2,5"/3,5" HDD-t fogad.
Mindegyiknél megkötés, hogy csak 1db HDD-t kezel (illetve USB-n még rá lehet csatlakoztatni, de az csak szívás)
Bár a linkelt eszközök SATA-n kommunikál a lemezzel, de ez nem (feltétlenül) jelent natív SATA-t.
Ha nem kell az eszköznek transzkódolni, akkor a teljesítményük elég lehet. A letöltés és média stream-elés 2-3 TV + PC(k) + mobil eszközök + laptop felé, állománykiszolgálás (filmek, zenék, dokumentumok) egyiknek sem jelent nagy kihívást. DE ezeknek azért vannak korlátaik!

Nem kötelező rám hallgatni, ez is csak egy vélemény a sokból.

Üdv. V. Körte

(#29272) Polllen válasza vadkörte (#29271) üzenetére


Polllen
nagyúr

A nanopi (meg a többi) éppen ugyanolyan board, mint az rpi. Annyival tud többet, hogy van ratja gigabit-s LAN, így a limit az usb 2.0 lesz a file transfernél. Tehát nem azért jobb, mert nem fejlesztői board, hanem azért, mert a HW kicsit jobb. SW oldalon egyikkel sincs gond. Sőt, az rpi támogatása sokkal jobb.

Amúgy van olyan egybe eszköz, ami lehet kiszolgálná az igényeit. Pl. egy S905-s dobozon van gigabit LAN és médialejátszónak is megfelel. (4K, H265, 10-bit, 60fps)

Szerintem igényhez érdemes eszközt választani. Szóval ha elég neki az rpi 100-s nete meg a fullhd tartalom, akár az is jó lehet.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#29273) MaCS_70 válasza vadkörte (#29271) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez azért egy kicsit sarkosra sikeredett.

Nálam a RPi tökéletes médialejátszó, történetesen sokkal jobb, mint egy karácsony előtt vett "mediaplayer" feliratú darab, ami szintén nem boldogul a h265-tel.

Egy barátom évek óta tökéletes elégedettséggel használja a PI-t NAS-ként.

Ezeknek a használati módoknak a funkciói kiválóan működnek, az igények változóak.

Ezen az alapon egy olcsóbb NAS-ra, médialejátszóra is rá lehet mondani, hogy az nem is igazi, mert vannak nála erősebbek, jobbak.

Az pedig sosem értettem, hogy miért érv az, hogy a RPI megalkotásának mi volt az eredeti célja. Sok más célra is bevált -- miért ne használnánk arra, mire nekünk az adott helyzetben pont jó????

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29274) vadkörte válasza Polllen (#29272) üzenetére


vadkörte
addikt

Feltett egy kérdést és kapott egy választ, ami arra vonatkozott, hogy ÉN hogy látom az Ő problémáját.
A válaszokból (remélhetőleg) leszűri a lényeget (=konklúzió) és elindul arra, ami NEKI szimpatikus.

Én semmiképp sem bíznék egy eszközre ennyi feladatot. A médialejátszó legyen egy eszköz, a NAS egy másik.
Igen ugyanolyan boar-ok, mint a Pi, de az mindennképp előgy, hogy a LAN-t külön chip vezérli és gigás.
File transfernél a közös busz és a 100-as LAN komolyan vissza tudja fogni a sebességet. NAS SW-nek meg a linkelt eszközöknél is - és a Pi-nél is - az OMV-t ajánlják. Az meg mindegyiknél ugyanolyan, minimális linux ismerettel is el lehet vele boldogulni.

Az Android-os médiabox-okat szándékosan hagytam ki, mert az eredeti hsz-ban nem volt ilyenről szó. Amúgy médiaplayer-nek valószínűleg inkább olyat választanék és nem Pi-t (függetlenül attól, hogy én is Pi-t használok rá)

(#29273) MaCS_70:
"Ez azért egy kicsit sarkosra sikeredett."
Lehetséges, ez van... Nem szórok hamut a fejemre ez miatt.

"Nálam a RPi tökéletes médialejátszó, ..."
Médiaplayer-nek használom én is a Pi2-m és teljes mértékben elégedett vagyok vele, H264-es fHD MKV-ket döcögés nélkül játsza a 10/100-as LAN-on át a "NAS"-ról.

"Egy barátom évek óta tökéletes elégedettséggel használja a PI-t NAS-ként."
A NAS-részt fenntartom. Próbáltam NAS-nak használni a Pi2-t, OMV-vel, 1TB-os HDD volt rjat USB-s házban. A SAMBA megosztásból 3MB/s másolási sebességtől nem estem hanyatt, ez számomra vállalhatatlan volt. A mostani sem sokkal gyorsabb (10-12MB/s) de itt legalább már nem a gp a szűk keresztmetszet, hanem a router.

"Ezen az alapon egy olcsóbb NAS-ra, médialejátszóra is rá lehet mondani, hogy az nem is igazi, mert vannak nála erősebbek, jobbak."
Így van. Szebben én sem tudtam volna megfogalmazni.

"Az pedig sosem értettem, hogy miért érv az, hogy a RPI megalkotásának mi volt az eredeti célja. Sok más célra is bevált -- miért ne használnánk arra, mire nekünk az adott helyzetben pont jó????"
Talán mert arra alkották meg. Az, hogy másra is jó nem hátrány, csak ne várjunk tőle csodát. Egy késse is lehet vezetéket csupaszolni, mégis jobb rá a blankoló, lehet vele csavart behajtani mégis jobb rá a csavarhúzó...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#29275) Egy-két válasza vadkörte (#29274) üzenetére


Egy-két
tag

Hát ha neked 3 Mb/s volt a samba masolasi sebességed, akkor valamit nagyon elcsesztél!
10-11 Mb/s között szépen tud fel és le is adatot másolni, ami szerintem tökéletes belépő a nas világba.
A média lejátszásra nyilván van jobb, de out of the box szerintem a Pi a legjobb, androidos médiaplayer nekem hányingert okoz. Szerencsére a h265 és 4K egyáltalán nincs még elterjedve, így emiatt a kérdezőnek nem nagyon kell aggódnia.
És a másik anyagi oldal, bakfitty ha 7200 Ft-ból megoldódik a nas, médialejátszó vagy Smart mirror, akkor hol a gond ? Ha meg a kompromisszumos sebességre gondolsz nas szempontjából, akkor is van hova tovább lépni, ha szükséges! De egyáltalán nem szükséges mindenkinek.
Te se úgy születtél hogy gigabites nas-ért sírtál, hanem amikor már jó ideje használtál egy adott konfigot, akkor jött a gondolat, hogy miért is ne legyen a hálózati másolási sebesség 110 Mb/sec környékén ~ Gbit és winyó határ sebessége. Cserébe viszont nem 7200 hanem alap hangon 30-40 és egy nagyobb doboz, mert a Mini itx se ér a pi közelébe :)
Uff!

(#29276) hpeti2 válasza Egy-két (#29275) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Gondolom a Mb/s-ed végig MB/s akart lenni, mert a valóságban (nálam) simán megy a torrent mellett a kb. 100 Mb/s-es másolás, ami a hálókártya limitációja.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#29277) azbest


azbest
félisten

a pi-re azt lehet mondani, hogy nagyon sok területen lehetséges használni. A több éves folyamatos támogatás maitt egészen jó a szoftveres támogatás (avagy, nagyjából vannak kész megoldások is, nem kell kernel hekkeléssel életre kelteni, hogy valamennyire működjön, mint némelyik másik eszközt)

Szóval, szinte mindenfélre területen van egy stabil, nem kiemelkedő szintje. De éppen ezért egyiken sem milliós csúcs eszközök kiváltására való :)

(#29278) Egy-két válasza hpeti2 (#29276) üzenetére


Egy-két
tag

Azt! :D hopsz

(#29279) Ammonita6


Ammonita6
csendes tag

Sziasztok !
Próbált már valaki zéróval olcsó (5$) USB-s DAC-t ? Felismeri, kezeli ?

(#29280) vadkörte válasza Egy-két (#29275) üzenetére


vadkörte
addikt

10/100-as hálózat RPi2 + OMV v3 + 1TB Seagate 2,5" HDD USB2.0 házban, Samba megosztással. Az egyetlen eltérés az a jelenlegi felálláshoz képest, hogy akkor a vinyó még NTFS-re volt formázva. Egyszerűbb volt csatlakoztatni a PC-hez a másolásokhoz. A másolási sebesség ~3MB/s-nél nem volt gyorsabb

Ugyanazon a hálózaton egy DELL OptiPlex 160 van beállítva NAS-nak, SSD+HDD kombóval, a HDD-ről (ugyanaz a Seagate 2,5"-os) 10-13 MB/s-t produkál.

7.200 Ft-ból ha fejre állsz és ketyegsz, akkor sem fogsz kihozni Pi-vel NAS-t.
Egy 2,5"-es 1TB-os lemez HA-n is legalább 8-10.000 Ft. Hozzá egy USB-s ház 1.500-3.000 Ft. Ide már kevés a mobiltöltő, tehát vagy normális tápot teszel a Pi elé, vagy akítv HUB-ot használsz. Ha nincs azt is meg kell venned, ismét néhány ezez Ft kiadás. A hideg kiráz attól, hogy kábelek végein lógnak érzékeny eszközök, így kell valami házféle is. Egy megfelelő méretű műszerdoboz elegendő lehet, el is fér benne minden, de ez sincs ingyen (hacsak nem fekszik el épp egy otthon a sufniban) de akkor meg barkácsolnod kell.
Egy nagyobb négyszög profilos bekötődobozzal spórolhatsz nem kevés pénzt, de ismét csak barkácsolhatsz.

Mellesleg nem sírok gigás NAS-ért és nem is volt 30-40E a "NAS"-om. Az alapgép Jófogásról postával együtt ~5.000 Ft volt (gép házban, 50W-os passzív táppal, HDD/RAM nélkül) SSD-t a HA-ról vettem, ~6.000 Ft-ért (60GB A-DATA) 1TB-os HDD-t szintén HA-ról, 10.000 Ft-ért. RAM-ot (2x2GB DDR2/800) meg VESA tartót havertól "kukáztam" két zacskó dohányért (szó szerint).
Tudtam, hogy "építek" valamit, a Pi-s NAS eleve ideiglenes volt és leginkább tapasztalatszerzésre használtam.

Üdv. V. Körte

(#29281) Egy-két válasza vadkörte (#29280) üzenetére


Egy-két
tag

Nyilván a 7200 az Rpi 3-ra vonatkozott.
Feltételezem hogy lakást nem kell venned hogy legyen hol tárolnod a nas-t, tehát így a hdd-t se számoltam hozzá. Ha félre akarod érteni akkor csak tessék.
Szerintem mindenki másnak világos volt hogyan értettem.

Amúgy valószínűleg a mounolást szúrtad el, mert nekem könnyedén ment Debian alatt, Rpi 3, 10 MB/s samba másolásnál.
Internetes keresés hogy raspberry pi samba speed igazolja amit mondunk! :)

[ Szerkesztve ]

(#29282) Fecogame válasza Egy-két (#29281) üzenetére


Fecogame
veterán

Nálam is megy a samba másolás ( igaz, ext4-re van formázva a HDD ) ~12MB/s-el átlagban LAN-LAN kapcsolatnál, RPi3-al.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29283) vadkörte válasza Egy-két (#29281) üzenetére


vadkörte
addikt

Jelenleg a legkedvezőbb árú RPi3 HA-n 12.000 (volt, mert jegelt a státusza) 7.000 Ft körül Pi B+-t árulnak.
Hivatalos boltban a Pi3 még drágább, Kínából meg azért had ne.
Sok sikert egy táp/memóriakártya és HDD nélküli gép NAS-kénti használatához!

Egyéb valami, bármi, amibe bele szeretnél még kötni???
Ne fogd vissza magad!

Egyébként meg a srác felőlem azt csinál amit akar. Nyugodtan verje el a pénzét úgy, ahogy Neki jól esik. Csak aztán ne panaszkodjon, hogy vékonyra sikerült a mutatvány!

Amúgy nem szúrtam el a mount-olással semmit. Web-GUI-n keresztül elég nehéz lenne. Ugyanúgy van beállítva most is és vígan menetelnek rajt a megabyte-ok cirka 3x sebesseggel, mint előtte.

Üdv. V. Körte

(#29284) Egy-két válasza vadkörte (#29283) üzenetére


Egy-két
tag

Ez nem kötekedés, tényből írom hogy olcsóbb (igen Kínából ennyi az eredeti ára) és kompromisszumokkal is de egy jó belépő ebbe a világba.

Valamit amúgy mégis rosszul csináltál anno, mert Pi2, Samba, és NTFS formázással nekem is ez adódott sőt mint itt látható másoknak is:

[ Szerkesztve ]

(#29285) wassermann válasza vadkörte (#29271) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha a Pi3-n netezni akarsz,már korábban írtuk: két dologgal fel lehet turbózni a Chrómium-ot teljesen megfelelő szintre.

1. gyors SD-kártyához hozzáállítani a kártyavezérlő órajelét: [link]
2. ZRAM engedélyezése és beállítása: [link]

Most már napi szinten használom így a Raspbian-ra telepített Chromium-ot (több hónapja, gond nélkül).

(#29286) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Nem akarok az Rpi NAS témában komolyabban beleszólni, de mivel van itthon BananaPI és Rpi is, van tapasztalatom.
Mindkét eszközön Openwrt-t használok, vinyók ext4-re formáza.
BananPI-re SATA portra kötött vinyóra olyan 30 mega körül másolok, Rpire 11 megával.
Kipróbáltam, torrent olyan 5 megabájtal jön az Rpire, DLNA-n az FHD filmeket szakadás nélkül streamingeli. Régebben "NAS" gyanánt egy TPlink WDR4300-at is használtam. Kompromisszumokkal símán használható mindegyik. Persze a versenyt nem veszik fel a 100k-s szuper nasokkal, vagy az épített cuccokkal, de otthoni használatra, ha tisztában vagyunk a korlátokkal, teljesen megfelelnek.
Mindenzek előtt NAS-nak egy Asrock ION330-at használtam, nem sírom vissza, nem adott annyi plusszt, hogy megérje a zúgást hallgatnom.
Az egész cuccot be lehet egy olyan TV álványba rakni, aminek van ajtaja, akkor nem látszódik semmi.
Házakat, aktív HUBokat, kábeleket Aliról rendeltem, kicsi pénzért jó minőségűeket, vinyókat HA-ról.

[ Szerkesztve ]

(#29287) chris-v válasza chris-v (#29052) üzenetére


chris-v
senior tag

Megérkezett ali-ról a PI3 japán verzió, minden probléma nélkül. :DD :))

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29288) Egy-két válasza chris-v (#29287) üzenetére


Egy-két
tag

Ha már külföldi Rpi beszerzés a téma, akkor Gearbest- english version Rpi 3. Tökéletesen működik, haveromnak rendeltem, 26$ volt kuponnal. És beszéljenek innen a képek :)

[ Szerkesztve ]

(#29289) Pulsar


Pulsar
veterán

sziasztok,

van egy Pi Zero W-m. Arra keresem a megoldást, hogy első boot-kor csatlakozzon fel a wifi-re a pi.
A wpa_supplicant.conf fájlos megoldás (boot meghajtóra kitöltött file) nekem valamiért nem megy.
Más megoldás, vagy ötlet, hogy ez miért nem megy nálam valakinek?

(#29290) azbest válasza Pulsar (#29289) üzenetére


azbest
félisten

ha rejtett a wifi, akkor talán bssid is meg kell legyen adva

(#29291) wassermann válasza Egy-két (#29288) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha Pesten veszed meg, akkor is ugyanígy kapod...

(#29292) Pulsar válasza azbest (#29290) üzenetére


Pulsar
veterán

Nem rejtett, latszik rendesen. Es már a jelszot is sikerült jót megadnom de akkor sem semmi :D

(#29293) azbest válasza Pulsar (#29292) üzenetére


azbest
félisten

biztos nem ment fel? Az ssh-hoz is kell létrehozni egy "ssh" nevű fájlt, különben nem enged csatlakozni. Bár a routeren gondolom láttad, hogy felment-e. vagy ha van rákötve monitor, akkor lehet átszalad és létszik az ip ha kapott.

[ Szerkesztve ]

(#29294) Pulsar válasza azbest (#29293) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, tudom, azt is megcsjnaltam.
Tuti nem ment fel, arp-scan-el kerestem a halozaton, de semmi.

(#29295) MaCS_70 válasza wassermann (#29291) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hol kapni 7000 forintért RPI-t??? Indulok is venni!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29296) azbest válasza Pulsar (#29294) üzenetére


azbest
félisten

ha noobos multiboot vagy régebbi rendszer, nem up-to-date, akkor lehet nem támogatja azt, hogy bemozgassa a másik particióra.

Ha más nem, akkor linux alól (akár live ubuntu pendriveről) meg tudod szerkeszteni a kártya rendszer részén az etc -ben, ahogy egyébként is csinálnád gép előtt ülve.

Gondolom nem olyan amatőr hiba, hogy valójában wpa_supplicant.conf.txt csak elrejti a kiterjesztését a rendszer ;]

(#29295) MaCS_70
nem azt mondta, hogy ugyanannyiért, hanem, hogy ugyanígy (avagy megegyezik vele a csomag) :D

(#29287) chris-v
nocsak, nem is tudtam, hogy japánban is gyártatják. Az tudtam, hogy a brit gyár sony, de lehet akkor hazai pályán is tolják.
Amúgy mind kb egyforma, mind egyformán támogatott szoftverileg. Ha valami új ram fajtát kezdenek el használni, vagy ilyesmi, akkor kellhet friss oprendszer kép (vagy csak a boot tartalmát kézzel frissíteni hozzá, ha régebbi rendszer). A kínai is legfeljebb annyiból más, hogy esetleg nincs raja fcc és ce, de csak annyiban lehet más az olyan is, hogy nem kell utána fizetni a nyugati licenszdíjat a gyártónak. Bár nem is tudom van e még ilyen fajta kínai változat, vagy az is nemzetközi csak kínában készült. Piros nyákosról rég hallottam.

[ Szerkesztve ]

(#29297) Pulsar válasza azbest (#29296) üzenetére


Pulsar
veterán

Neeeem, de tuti valami user error lesz :D
A legujabb raspbian a rendszer.
Valahil kallodik itthon egy otg átalakito telcsihez. Az jo lehet nekem? (Van usb to lan adapterem)

(#29298) azbest válasza Pulsar (#29297) üzenetére


azbest
félisten

persze, hogy jó az otg adapter [link]

elvileg a zero tápbemente direktben össze van kötve az igazi usb porttal, semmi cica, mint a nagyoknál. Szóval tápellátás is sima.

(#29299) Pulsar válasza azbest (#29298) üzenetére


Pulsar
veterán

Na ez erdekes. Pi zero w-nek vettem, és a panelen is 1.3Versio van. Megsem W?

(#29300) azbest válasza Pulsar (#29299) üzenetére


azbest
félisten

Nagyon egyszerű megállapítani. Van rajta W? Van rajta wifi/Bt chip?

Három generáció van már zeroból:
sima, kamerás és wifis bővülés volt [link]

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.