Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29851) CHIPman válasza sonar (#29850) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Erre nincs nagyon lehetőségem. Nincs valami bombabiztos megoldás, amivel plain rendszeren az elvileg default (SD kártyára ssh fájl) megoldás valóban működik?

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#29852) fpeter84 válasza CHIPman (#29851) üzenetére


fpeter84
senior tag

Működnie kellene... Nézz dmesg, logread logokat mert valami nem normális. Pl szakadozó USB eszközök, stb...

(#29853) Beri78


Beri78
őstag

Sziasztok!

Segítséget kérnék.

Adott egy otthoni hálózat. Asus RTn18U router – aminek a két usb csatiján 1-1 külső vinyó lóg, tele a családi videókkal. Kábelen rá van kötve a routerre a raspberry pi 3. Ezen már van egy kodi is.

A gondom az, hogy kodiban smb-vel próbáltam betallózni a 2 vinyó mappáit, de mindig user/pass-t kér, amit ha helyesen megadok, akkor se történik semmi – mindig újra kéri, és kéri….illetve a többi hozzáadás módszer se működik – pedig a user/pass helyes, mivel másik eszközön is van kodi (android tv), és ott pikk-pakk működött a dolog.

Amennyiben van valamilyen egyszerű megoldás, amit pi laikusként is megtudnék tenni az ügy érdekében, pls segítsetek :)

Köszi

"...a valósággal az a gáz hogy nincsen hozzá háttérzene..."

(#29854) DIEGO15


DIEGO15
őstag

Szerintetek kb mekkora összteljesítményű táp kellene egy RPi 3 és egy 3,5" HDD egyidejű meghajtásához?
Azt találtam ki, hogy egy 12v-os tápot fogok felhasználni a NAS megtáplálására. Egy ipszilon elágazást közbeiktatva, egyik ágon rádugom a 3,5" HDD-t, a másik ágon pedig leredukálom 5V/5A-re és arról megy majd a Pi.

Elméletben, ha specifikációkat nézem, akkor egy RPi 5V/2,5A-t kér, egy 3,5" HDD pedig 12V/2A-t.
Ez összegezve 36,5W. Elég lenne nekem egy 36W-os táp, vagy érdemes lenne egy 50W-osat beszereznem?

Tisztában vagyok vele, hogy a megadottak maximális fogyasztások és ha nem fullon pörög minden, akkor felét, harmadát sem fogyasztja egyik eszköz sem, de az elsődleges cél a biztonságos üzemeltetés. (Plusz később egy 2,5" HDD-t is meg kell majd hajtania a rendszernek)

[ Szerkesztve ]

(#29855) fpeter84 válasza DIEGO15 (#29854) üzenetére


fpeter84
senior tag

Esetleg nézz körbe pc bontókban, hardveraprón és szerezz valami régi márkás apró P2/P3 gépházat és abból termeld ki a tápot! 75-90W-os Delta táp pl, és egyből adott az 5 és 12V ág is...

(#29856) Aryes válasza fpeter84 (#29855) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vargáné és társa? ;]

(#29857) gambeca


gambeca
tag

Sziasztok!

Vettem egy ilyen tápegységet az rpi 3 masinámhoz.
[link]

Biztos ami biztos alapon meg kérdezem tőletek...
A 3 ampertől ugye nem lesz baja a raspberry pi 3 alaplapnak?

Köszönet.

Milyen media player szoftvert ajánlotok?
Van egy popcorn hour távom, azt esetleg tudom használni az rpi-vel?

[ Szerkesztve ]

Az ott hagymás bab? -Nem, krumplis hal...

(#29858) Pulsar válasza gambeca (#29857) üzenetére


Pulsar
veterán

3A azt jelenti, hogy maximálisan mekkora áramot tudsz a tápból kinyerni. Nem pedig azt, hogy ha kell ha nem, ő tolja rád az ampereket :)
Szóval nem lesz baja. Én is ehhez hasonló táppal használom (5V 10A) :)

(#29859) Keef_Lee válasza gambeca (#29857) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Nem lesz baja. Több lehet, csak a kevesebbel dadog :)

Én Kodit ajánlok.

[ Szerkesztve ]

(#29860) Titmouse09 válasza Beri78 (#29853) üzenetére


Titmouse09
aktív tag

Nem tudom hol próbálod tallózni, talán grafikus felületen? Én parancssorból csatoltam fel őket, a gond valószínűleg az, hogy az ASUS nagyon régi SMB verziót használ, amit már a biztonsági kockázatok miatt nem szeret a linux.
A megoldás, hogy a mount parancs opciói között legyen egy vers=1.0.
Ha ez nem elég akkor van még egy dolog: [link]. A végén ír 2 sort, amire szükség van. Ha LibreElec-et használsz, akkor ezt a fájlt nem tudod szerkeszteni, máshová kell kimásolni és ott módosítani. [link]

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi 3, Samsung Galaxy Tab S2 9.7 VE

(#29861) gambeca


gambeca
tag

Köszönön a gyors választ.
Azt megtudjátok mondani nekem, hogy osmc alatt miért nem megy az airplay?
Vagy egyáltalán hogy lehetne működésre bírni?

Apple tabletről használnám a spotify-t, de nem megy...
Van egy hifiberry dac-om, azt sikerül be állítanom, megy.

Upnp/dlna működik.

Az ott hagymás bab? -Nem, krumplis hal...

(#29862) vadkörte válasza gambeca (#29857) üzenetére


vadkörte
addikt

Médiaplayer:
Attól függ, hogy berhelni is szeretnéd és szeretnél alá + dolgokat is telepíteni?
Ha igen OSMC, ha nem LibreELEC

Kodi mindegyik, csak más az alap. A LE alatt minimál Debian van, az OSMC alatt nem.

Üdv. V. Körte

(#29863) Patice válasza gambeca (#29861) üzenetére


Patice
nagyúr

Ha Spotify-t szeretnél OSMC alá, akkor nem az AirPlay a megoldás.

raspotify kell neked. :K

Ha ezt felrakod az OSMC alá, akkor a Spotify alkalmazásból tudod közvetlenül a Raspi-ra irányítani a streamet Spotify Connect-en keresztül.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29864) MaCS_70


MaCS_70
félisten

A Kodi saját vagy külsős DLNA-szervert használ?

Azért kérdem, mert ez pl. a MiniDLNA-val és más, általam próbált programokkal ellentétben képes helyesen, névelőmentesen kezelni a neveket (pl. The Beatles a B-betűnél van, nem a T-nél).

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29865) Patice válasza MaCS_70 (#29864) üzenetére


Patice
nagyúr

Én nem értem ezt a kérdést... :F

A Kodi egy frontend, ami a DLNA szervereket (backend) éri el és ezekből tud magának adatbázist építeni, filmekből, zenékből, képekből.
Ha kész az adatbázis, akkor lehet benne keresni, bizonyos szempontok szerint megjeleníteni pl. a filmekhez leszedett borítóképeket.
A Kodi beállításaiban van az a kapcsoló, amivel a "the" kikerülhető. Ez nem a DLNA szervertől függ.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#29866) vargalex válasza Patice (#29865) üzenetére


vargalex
félisten

A Kodi DLNA-n kiajánlott tartalomból nem épít saját library-t. A DLNA szerver által szolgáltatott adatokat jeleníti meg.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29867) szpeti40


szpeti40
addikt

Sziasztok!

Amerikában (Floridában) nem tudtok véletlen boltot ahol lehet kapni Pi Model B+ -t 35$-ért?
Én csak online rendelőset találtam :/

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29868) azbest válasza szpeti40 (#29867) üzenetére


azbest
félisten

a 35 az nettó ár. A sales tax még rákerül.

(#29869) szpeti40 válasza azbest (#29868) üzenetére


szpeti40
addikt

Akkor Amerikában a boltban sem 35$?
(Ismerős megy ki vele gondoltam hozatni)
Lényegében majdnem ott vagyok mint itthonról.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29870) Ben4444


Ben4444
tag

Sziasztok!
Vettem egy pi 3 B+-ot és van egy érdekes problémám, nem tudom valaki találkozott-e ilyennel.
Ha 1000-es routerbe dugom, akkor csak 40mb/s-el tudok letölteni, ha közéjük teszek egy 10/100-as switch-et akkor 80-85mb/s? :W
(120-as letöltésem van)

Hogy lehet ez? Hibás a pi?

Érdekes, hogy iperf-el belsőhálón, 140-et mértem gigabiten (ezt is keveslem), 10/100-ason meg 90. :F

gigabit

10/100

[ Szerkesztve ]

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29871) Ben4444


Ben4444
tag

Ha nyomok egy rpi-update-t akkor meg az rj-n világít és villog a link led, de a rendszer meg azt jelzi, hogy nincs csatlakoztatva kábel és nincs net. :F :F :F :F :(((

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29872) MaCS_70 válasza Patice (#29865) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor nem értem a DLNA-rendszert.

A RPI/Kodi a NAS-omon tárolt zenéket éri el SMB-n, a NAS-on nincs DLNA telepítve/engedélyezve.

A lejátszó a RPI-t látja DLNA-forrásként.

Amint írtad, a Kodiban be van állítva a "the" kezelése.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29873) dew28 válasza Ben4444 (#29870) üzenetére


dew28
aktív tag

speedtest screenshoton az egyik telenor a a masik telekom, nemhiszem hogy switch problema.

[ Szerkesztve ]

(#29874) Ben4444 válasza dew28 (#29873) üzenetére


Ben4444
tag

Az nem sokat számít, de itt egy másik teszt, szintén gigabuten, de ez most az antenna hungária szervere és szintén csak 40.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29875) fpeter84 válasza szpeti40 (#29867) üzenetére


fpeter84
senior tag

Adóval+utána mászkálással szerintem nem jársz ennél sokkal jobban, cserébe garanciád se lesz rá...

(#29876) szpeti40 válasza fpeter84 (#29875) üzenetére


szpeti40
addikt

Uhh, köszi! :R ez tényleg elég jó.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#29877) doberman válasza Ben4444 (#29870) üzenetére


doberman
senior tag

szia.
ellenőrizni kellene a kábeleket, a sima cat5 az lassú. min cat5e kellene a belső utp hálózathoz, hogy azt az 6-700 megabitet elérd - bár az ajánlott az bizony a cat6-os kábel.
egy nem régi kaland egy ismerősnél: a szolgáltatói eszköz és a saját router egy 4(!) eresen bekötött cat5-el volt összekötve - ezt a kábelt a szolgáltató szakembere adta, mondván : itt jön ki azinternet... ezért nem is nyúltak hozzá évekig. persze, ahogy emelgették évek alatt a csomagokat (mondván, hogy még mindig lassú) egyre inkább nem ment...

8lnu

(#29878) Ben4444 válasza doberman (#29877) üzenetére


Ben4444
tag

Próbáltam több kábelle (cat5e vel is) de mindig gyorsabb volt a 10/100 as.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29879) Fecogame válasza Ben4444 (#29878) üzenetére


Fecogame
veterán

Router default beállításokkal megy? Nincs benne valami korlátozás? Onnan is IPv4-es címet kapsz?

Mindig csak és kizárólag cat5e (vagy jobb) kábellel teszteld.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29880) Ben4444


Ben4444
tag

Nincs, gépem is ugyarra van dugva éd ott lazán megy a 120, és ha lenne is akkor 10/100 on is ugyanolyan sebességű lenne. :/ Én valami hardveres hibára gyanakszom. De remélem nem az, mert nehéz lenne gariztatni.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29881) vargalex válasza Ben4444 (#29878) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Azt nézted, hogy gigabites routerrel milyen link sebességgel kapcsolódik össze, esetleg nincs-e túl sok retransmit? Másik gigabites routerrel ki tudod próbálni? Akár csak egy gigabites switch-el a router és a Pi között?

Alex

(#29882) Ben4444


Ben4444
tag

Gigabitesen csatlakozik, pi azt jelzi. (Ha gigabites akkor a narancs led villog, ha 100 as akkor a sárga) és iperf-el kimértem 130 at de szeritem az is kevés kicsit.

Azt sajnos most nem tudom kivitelezni.

[ Szerkesztve ]

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29883) djcsabii


djcsabii
csendes újonc

Sziasztok!

Raspberry pi 3-ra szeretnék egy NAS servert csinálni "raspbian desktop" programból, a gondom az vele, hogy látom a megosztott mappát, de nem tudok belépni a mappába tudna valaki segítni?

(#29884) doberman válasza Ben4444 (#29882) üzenetére


doberman
senior tag

nem tudom milyen lehetőségeid vannak, de a következőket csinálnám meg sebességmérésből:
- rpi -> router
- rpi -> router -> pc
- rpi -> pc (keresztkábel)
- rpi -> switch -> router

iperf-el mérve, lehetőleg több kábelt használva... jó lenne ha a routerre is tudnál tenni iperf-et.

8lnu

(#29885) Ben4444 válasza doberman (#29884) üzenetére


Ben4444
tag

Rendben, Routerre nem nagyon tudok :/ szolgáltatói hgw.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29886) Ben4444 válasza doberman (#29884) üzenetére


Ben4444
tag

HA semmi akkor valszeg tényleg hardveres hiba lesz, megpróbalom cseréltetni, csak nem örülök a visszapostának.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29887) doberman válasza Ben4444 (#29886) üzenetére


doberman
senior tag

lehet, hogy hüle ötlet: indítsd újra a szolgáltatói eszközt...

8lnu

(#29888) Ben4444 válasza doberman (#29887) üzenetére


Ben4444
tag

Próbáltam, mindent újraindítottam.

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29889) sonar válasza djcsabii (#29883) üzenetére


sonar
addikt

ajánlom figyelmedbe cigam leírását.
De így ránézésre klasszik jogosultság probléma.
A user akivel kapcsolódni akarsz nincs írási és olvasási joga /media/pi -hez
Az elmúlt hetekben több oldalon keresztül ment erről az írogatás.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#29890) doberman válasza Ben4444 (#29888) üzenetére


doberman
senior tag

még egy dolog "ugrott" be: esetleg másik disztrót próbálj ki... bármit - úgy is linux lesz csak más verziót... ki tudja... ezután kifogytam az ötletből...
:U

8lnu

(#29891) Beri78 válasza Titmouse09 (#29860) üzenetére


Beri78
őstag

Köszi a segítséget. Majd próbálkozom.
Igen, a grafikus felületen próbáltam.
Most sógorom valamit csinált, (valami fileba beleírt valamit :) ) és sudo mount -a, és sudo kodi paranccsal betallozza. De ezt minden újraindítás után be kell írni...ami nekem még nem is bonyolult, de a család többi tagját nem terhelném vele...

"...a valósággal az a gáz hogy nincsen hozzá háttérzene..."

(#29892) Ben4444 válasza doberman (#29890) üzenetére


Ben4444
tag

Rendben, köszönöm a segítséget!

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29893) mr.perfect


mr.perfect
tag

A raspberry SD kártyáról csinálnék full backup-ot amit egy az egyben vissza lehet tölteni.. Mit ajánlotok erre?

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#29894) Ben4444 válasza mr.perfect (#29893) üzenetére


Ben4444
tag

Én a win32 Disk Imagert használom.

[ Szerkesztve ]

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29895) mr.perfect válasza Ben4444 (#29894) üzenetére


mr.perfect
tag

köszi.. eddig ezt csak írásra használtam de akkor kipróbálom. esetleg olyan megoldás nincs ami onilne működhet, tehát nem kell kivenni a kártyát?

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#29896) mr.perfect


mr.perfect
tag

igazából a legjobb megoldás lenne valami olyan progi ami a win32 disk imager-el kompatibilis file-t készítene online a rasbian alól.. nem kéne kivenni az SD kártyát és ha gond van akkor Win alól vissza lehetne tölteni a backup-ot.

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

(#29897) cigam válasza mr.perfect (#29896) üzenetére


cigam
félisten

Anno linkeltem ide is azt a szkriptet, amit CPT.Pirk készített, és én kicsit tovább faragtam. Az umount környékén hibát dob, de az image fájl létrejön. Néha előveszem, de nincs időm(és tudásom) faragni, és hibásan nem akarom beletenni a cikkembe.(+ más tollával ...)

Amúgy ez pont azt csinálja amit szeretnél. A Pi-n fut, készít egy image fájlt, amit bárhova elmenthetsz, és ha visszaírod egy kártyára, a mentéskori állapot áll vissza.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#29898) doberman válasza Ben4444 (#29892) üzenetére


doberman
senior tag

de ha előkerül a megoldás, oszt meg velünk... :R

8lnu

(#29899) Ben4444 válasza doberman (#29898) üzenetére


Ben4444
tag

Rendben, megpróbálok mindent, de valszeg., gari lesz :/

"Nothing is true, everything is permitted."

(#29900) mr.perfect válasza cigam (#29897) üzenetére


mr.perfect
tag

köszi.. ez frankó :R :R

az élet egy elég szar játék de kurva jó a grafikája...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.