Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29051) barm válasza vadkörte (#29049) üzenetére


barm
tag

Ok, köszi szépen!

(#29052) chris-v


chris-v
senior tag

Korábban kérdeztem usb otg hub ügyben. Próbáltam plusz tápot adni, de akkor sem volt működőképes a dolog, és mivel van a youtub-on olyan videó, ahol más fajta hub (bár külsőleg olyan amilyent én vettem, belsőleg más) minden gond nélkül működik, ezért úgy döntöttem, hogy rendelek egy újat, még pedig az amazon-ról, amit több helyen említenek a zero-hoz.

Volt egy másik kérdésem is, hogy hol lehet a legjobb áron venni pi3-at. Nos ezt is rövidre zártam, rendeltem egyet ali-ról. :) Nagyjából jó áron volt (37 dollár) és ha a képek (na meg a leírás) nem hazudik, akkor japán verzió lesz. :U

[ Szerkesztve ]

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29053) Fecogame


Fecogame
veterán

Aki Raspbian-t használ, meg tudná nekem nézni, hogy mi az alábbi fájl tartalma?

/sys/class/leds/led0/brightness

Elvileg szám(ok), valahol 1 és 255 között.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29054) Pulsar válasza Fecogame (#29053) üzenetére


Pulsar
veterán

nálam 0, szóval nem 1 és 255 közötti :D

(#29055) weiss válasza Fecogame (#29053) üzenetére


weiss
addikt

0

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29056) bacsomarton


bacsomarton
tag

Sziasztok!

Gyors segítség kellene. Egy iskolában dolgozom ahol több MálnaPC-t is használunk PPT, Internet és filmvetítés céljából. A gépeket pár T3 Airmouse-al irányítják a kollégák és már 1,5 éve minden a legnagyobb rendben megy 6 különböző teremben. Most azonban bővíteni szeretnénk, ezért a rendeltünk 15 darab új távirányítót, amiknek viszont a fele hol működik, hol nem a málnákkal.

- Az "udevadm monitor -p" parancs esetén látszik, hogy az USB pöcök csatlakoztatását érzékeli, azonban rögtön ki is dobja, mintha kihúztam volna (a log).
- Több alkalommal történő próbálkozás során egyszer-egyszer rendben megmarad a csatlakozás, de csak a következő indításig.
- Ha olyan pöcköt is csatlakoztatok a géphez, amivel minden rendben, akkor a rosszul működő távirányító is rendben működik.
- Windows alól minden rendben.

Mielőtt írok az eladónak (Aliexpress, de eddig is innen rendeltünk), szeretném kizárni, hogy én rontok el valamit, illetve hátha létezik egy szoftveres megoldás, ami megakadályozza, hogy a gép "leválassza" az eszközt.

Minden segítséget előre is köszönök!

Márton

(#29057) azbest válasza bacsomarton (#29056) üzenetére


azbest
félisten

ha jól értem, akkor ugyanaz a rendszer a pi-n, csak a távirányító usb donglet cserélgeted.
Mik az vendor és hardware id-k? Megegyeznek a régi és új eszközzel?
Ha nem egyeznek, akkor biztosan más a hardver és esetleg ezért van vele baj, mert másképp kellene kezelje a driver a kernelben. Egyébként általában ez az id segít a kereséseknél is.

Esetleg egy sima dmesg és lsusb is jó lenne, mert túl sok információ van a logodban.

[ Szerkesztve ]

(#29058) Fecogame válasza Pulsar (#29054) üzenetére


Fecogame
veterán

És terhelés alatt villog a zöld led? :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29059) bacsomarton válasza azbest (#29057) üzenetére


bacsomarton
tag

Köszönöm a gyors választ!

Igen, a rendszer minden teremben ugyanaz és a távirányítók is csak egy teremhez lesznek hozzárendelve. Az új eszközök pénteken érkeztek, ma végeztem a felcímkézéssel és arra gondoltam, hogy amíg az új gépek nincsenek felszerelve, addig egy régi teremben kipróbálom, hogy rendben működnek-e....

DMESG régi és új esetén

Tényleg más az ID. ilyenkor mit lehet tenni?

[ Szerkesztve ]

(#29060) Pulsar válasza Fecogame (#29058) üzenetére


Pulsar
veterán

mármint proci terhelés?
Minden led villog mint a karácsonyfa :D

(#29061) azbest válasza bacsomarton (#29059) üzenetére


azbest
félisten

vagy nagyon új a chip és még nincs rá linux driver vagy esetleg valamiért más id-t adtak hozzá.

25a7:2402 helyett 0c45:5012
de ahogy látom volt már 1d57:ad03 változat is.

esetleg nézd meg, hogy nincs-e eleve valami szabály megadva, odroidnál írtak még az előzőre olyat, hogy külön kellett megadni, ne joysticknak higyje [link] libreelec alatt. Pl [link]

De ha a meglévő pi-n régi kernel van, akkor esetleg egy kártyára érdemes friss oprendszert feltenni (bármi is az, a pi-hez rendszeresen jönnek ki kernel frissítések raspbianhoz, amit át szoktak venni a rá építő többi rendszerek is)

Ha könnyen szétszedhető, és látható a chipset is is adhat támpontot. Esetleg a raspi kernel githubon lehet ezekkel próbálni issuet nyitni, hogy esetleg betegyék a támogatását.

[ Szerkesztve ]

(#29062) bacsomarton válasza azbest (#29061) üzenetére


bacsomarton
tag

Ismételten köszönöm a választ! A KODI alatti joystick mizériáról tudok és az rendben is van.

A Raspian teljesen friss, azonban most lefuttattam egy rpi-update-et és úgy néz ki, hogy ha már a boot alatt az Ethernet felöli felső USB portban van az érzékelő, akkor a hibaüzenetet ugyan kiírja a dmesg, de rendben működik az eszköz. Ráraktam egy USB voltmérőt és érdekes módon ha cserélgetem az érzékelőket, akkor a réginél minden rendben, de az újnál reseteli magát (nem a Pi, hanem az USB mérő). Próbáltam külső tápegységes USB hubot is, de az nem segített.

(#29063) azbest válasza bacsomarton (#29062) üzenetére


azbest
félisten

nincs különbség a portok közt. Ha pi3, akkor, ha a tápegysége is bírja, úgy 1200mA-n osztozik a négy port. A pi2 és 1B+ esetén még külön config.txt-ben kellett 600-ról 1200-ra álltani (max_usb_current=1).

Esetleg próbáld meg több példánnyal is, hátha tényleg csak selejtes az ami épp a kezedben van.

[ Szerkesztve ]

(#29064) bacsomarton válasza azbest (#29063) üzenetére


bacsomarton
tag

Én is gondoltam rá, de 15-ből 6 csinálja ezt és mindnél az új ID jön elő.

Mindenesetre szétszedtem egy régit és egy újat. A nyáklapokon ugyan az a dátum (2016.08.25), azonban a hibás esetén v3.2 szerepel míg a régin v3.1. A chipeken pedig ez:

Régi:
BEKEN
BK2535
CH610KC

Új:
BEKEN
BK2535
DH7188S

Holnap megnézek egy szintén jót az új szériából (azokat bent hagytam), illetve írok az eladónak, hátha tud valamit. Köszönöm a segítséged.

(#29065) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

A mai Win 10 update után csak nekem tűnt el a Samba megosztásom? :) pi-hez nem volt nyúlva.

nmbd/smbd status OK, running! Reboot és barátai done.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29066) vadkörte


vadkörte
addikt

Pár hónapja találtam az egyik raktárunkban ezt a kivénhedt ~1972-es még teli mentődobozt. A szemeteszsákból "mentettem" ki, nem volt szívem kidobni.
Mekkora poén lenne egy "Vészhelyzeti kommunikációs és médialejátszó egységet" építeni belőle. :DDD
Hely van benne dögivel. Az alsó részen lehetne egy Pi (Pi Zero, Pi alternatíva, stb...) egy "integrált tapimotkányos" USB-s mini billentyűzettel, vagy joystick-okkal egy kis retro-s játszadozáshoz. Wi-Fi dongle-lal, egy (vagy két) nagy 20.000 mAh-s baterypack-kal. A felső részben egy 7"-os TFT panel (nem létkérdés az érintős) is elfét - az 5,5"-os telefonomat belepróbálva elveszett benne - alatta mini zajkeltőkkel. Elég kényelmetlen lenne a használata, de mégis mekkora poén lenne :D

Üdv. V. Körte

(#29067) petya220 válasza vadkörte (#29066) üzenetére


petya220
senior tag

Ha létre jön, akkor egy leírást róla! :R

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29068) vadkörte válasza petya220 (#29067) üzenetére


vadkörte
addikt

Sok a ha... Sajnos a keret is behatárolt. :U De ha létrejön, tuti lesz belőle leírás

Üdv. V. Körte

(#29069) Archttila válasza Archttila (#29065) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor csak nálam van gond? :R

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29070) Archttila válasza Archttila (#29069) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Közben sikerült kideríteni a hiba okát, íme:

A lényeg, hogy a frissítés kikapcsolhatja az SMB 1.0/CIFS Clinet szolgálatatást ami megakadályozza, hogy elérjük a Samba hálózaton lévő eszközöket.
Szóval nincs más dolgunk mint bemenni a control panel Turn windows features on or off menüpont alá, és visszakapcsolni a már fent említett szolgáltatást:

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29071) vadkörte válasza Archttila (#29070) üzenetére


vadkörte
addikt

Gondolom nem véletlenül kapcsolta ki a frissítés.
NFS-t még érdemes lehet kipróbálni.

Üdv. V. Körte

(#29072) azbest válasza Archttila (#29070) üzenetére


azbest
félisten

elérni? esetleg a tallózás mem megy csak?

Próbáld meg direktben beírni a címet, ahelyett, hogy a hálózatnál a munkacsoport nyitogatása alatt keresed.
\\ipcím\megosztás vagy ilyesmi

(#29073) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Kodi alatt szeretném kiiratni, hogy mennyi idő van vissza az aktuálisan lejátszott videófájlból. Melyik a legegyszerűbb kijelző amivel ez megoldható? RPi2-ről van szó, official házban.

Let the Zone take me if I am.

(#29074) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok.
Létezik a picamera v2.1 IMX219-nél jobb kamera pi-hez?
Sajnos nem csinál elég jó minőségű képet.
Olyan kellene mint a telefonom kamerája, ami nem túl jó kritikátkapott. De mégis sokkal jobb mint a v2.1 kamera

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#29075) Archttila válasza vadkörte (#29071) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Koszi meglesem! Az egyebkent gyorsabb is ha jol tudom.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29076) Gdi válasza Archttila (#29070) üzenetére


Gdi
senior tag

Konfigold fel a sambád, hogy 2es verziót (is) szolgálja ki. Én általában kényszerítem arra.
Az az 1.0 jó, hogy ki van kapcsolva. Windows XP-vel együtt szépen, nyugisan engedjük el :)

smb.conf-ba:
min protocol = SMB2
protocol = SMB2

minimum 3.6, de inkább 4.2es samba legyen.

#29075
Vagy igen, NFS.

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29077) doberman válasza Gdi (#29076) üzenetére


doberman
senior tag

azért bele lehet futni olyanba, hogy egy régebbi nagyobb MFP csak smb1-et ismer... bizony vissza kell kapcsolni a régebbiek támogatását is... pl xerox docucolor régebbi példányai.

8lnu

(#29078) Archttila válasza Gdi (#29076) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Huu koszi, amint bealudt a csalad megcsinalom!
Azt tudom majd valahogyan (mondjuk egy command-dal) ellenorizni, hogy melyik verzios SMB fut?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29079) toth_janika válasza vadkörte (#29071) üzenetére


toth_janika
őstag

Van valahol egy értelmes leírás az NFS-ről? Én sehol sem találok és érdekelne, mert az SMB nálam is kínlódik...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#29080) cattus


cattus
őstag

Sziasztok!

Linux-szal való ismerkedés, programozás céljából vennék ilyen gépet. Erre megfelelő lenne? Leginkább C++, python meg shell lenne az amit használnék (+git és antlr). Semmi komolyra nem kell gondolni, kisebb projekteket csinálnék csak (dual boot sajnos nem opció). Ha igen, melyik verziót lenne érdemes? Illetve van jó hazai bolt, vagy érdemesebb külföldről rendelni?

Do the thing!

(#29081) azbest válasza cattus (#29080) üzenetére


azbest
félisten

Alapvetően a pi egy linuxos mini számíytógép, szóval jó helyen jársz. Azért grafikus dolokat mértékkel, vagy x86 specifikus programokat nem igazán lehet rajta futtatni. Tehát egy régi laptopnál is gyatrább, mint desktop pécé (azért mégiscsak fél-1 GB ramból kell gazdálkodni és a linux desktop nem annyira pörgős rajta)
(a média lejátszás az más tészta, cél programokkal, cél oprendszerrel remekül megy fhd-ig, de az általános használathoz korlátozottak a lehetőségek)

De konzolos, esetleg ssh-val távolról belépéses mókákra remek lehet.
Ha tényleg nagyon kicsi a gépigényed, még akár a pi zero w is lehet, amire wifin távolról is fel tudsz csatlakozni és relative olcsóbb. Van sima zero, de azon nincs wifi sem, csak egy microusb (akkor meg ha már hub, meg usb -lan meg hasonlók kellenek, jobban megéri egy nagyobb pi). Zerokat talán a pimoroniról érdemes venni, de csupaszon, mert kiegészítős csomagban drága, 4gbp a szállítás általában. zero, zero w

Az első generációs B+ már nem feltétlen olyan jó üzlet, ha nagyobb kell. A pi2 már nem szempont, a pi 3B az aktuális nagy változat. Azon van 4 usb és lan is. Változatok [link]
Ezeket meg árban meg kell nézni hogy épp hol jobb. Van pár magyar bolt, esetleg fdh.hu is lehet, vagy akár pimironi is.

Amúgy, ha pécésebb irányból jobb lenne, akkor esetleg a pécéden egy virtuális gépben is futtathatsz pécés teljes értékű linuxot.

[ Szerkesztve ]

(#29082) Fecogame válasza Archttila (#29078) üzenetére


Fecogame
veterán

Én beállítottam SMB3-asat magamnak ( ha már erősítjük a security-t, akkor legyen az elérhető legjobb :) ).

Tesztelni Android-os telefonról az AndSMB nevű programmal csináltam.

smb.conf fáljba ezeket állítottam be a biztonság növelésére a [global] részhez:

server min protocol = SMB2
client min protocol = SMB3
only guest=no
public=no
LANMAN auth = no
NTLM auth = no
invalid users = root

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29083) drbubo0017


drbubo0017
kezdő

Sziasztok,
16x2 és 20x2 LCD után LCD Touch kijelzővel (jelen esetben 5") RPI3-ra épülő.
MPD, MPC alapú a lejátszó, tehát rendkívül könnyen tehető hozzá távirányító is és azzal is vezérelhető Internet Rádió.

[ Szerkesztve ]

(#29084) Janaboy válasza drbubo0017 (#29083) üzenetére


Janaboy
veterán

De jol nez ki..

Vajon regi dvd lejatszo kijelzojet ra lehetne kötni a rpi3ra? :)

Janaboy

(#29085) drbubo0017 válasza Janaboy (#29084) üzenetére


drbubo0017
kezdő

Szia,
Ha HD44780 vezerlos akkor igen.
A legutobbi ilyen szoveges LCDvel szereltben is ilyen volt.

[ Szerkesztve ]

(#29086) Janaboy válasza drbubo0017 (#29085) üzenetére


Janaboy
veterán

Nem ilyenre gondoltam, hanem hordozható dvdre,majd megnezem milyen kijelzo van benne.

Janaboy

(#29087) Rengete


Rengete
aktív tag

Sziasztok!

Nagyon szeretnék még MA vásárolni egy RPI3-at plex kliens futtatása céljából. Tudtok mondani nekem helyet ahol ma biztosan tudok vásárolni? A netet már nagyjából végig bújtam, de vagy nincs nyitva az üzlet, vagy nincs raktáron.

(#29088) drbubo0017 válasza Janaboy (#29086) üzenetére


drbubo0017
kezdő

Szia,
Grafikus lcd nem illesztheto hozza tetszolegesen. Kerdes a pontos tipus, a driver es a csatlakozas modja. Ha megis lehet oldani eleg sok kiserletezgetes, utanajaras

(#29089) Kicsirics77 válasza drbubo0017 (#29083) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Valami hasonlóban gondolkodom én is,minden megvan hozzá,priviben leírnád milyen alapon van és mi a konfig.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#29090) Archttila válasza Fecogame (#29082) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Putty-on keresztül beléptem a pi-re. Samba lelő, conf szerkeszt, samba restart de semmi, Win alatt TC-be nem látom a megosztást. :(

Mondjuk azt jó lenne tudni, hogy az új verziók is a régi portokon kommunikálnak, mert van egy bekonfigolt iptables is a pi-n.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29091) drbubo0017 válasza Kicsirics77 (#29089) üzenetére


drbubo0017
kezdő

Szia,
Csinaltam img fajlt amiben minden be van allitva. Majd felteszem vhova. Abban tud valaki segiteni hogyan lehet ugy imgt kesziteni hogy csak a tenylegesen foglalt hely legyen a merete?

(#29092) Archttila válasza Archttila (#29090) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Iptabels-ben az idevonatkozó rész kapott hash mark-kot, de akkor sem látja...

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29093) Gdi válasza Archttila (#29092) üzenetére


Gdi
senior tag

log mit ír smbd/nmbd-re?

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#29094) Archttila válasza Gdi (#29093) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#29095) Kicsirics77 válasza drbubo0017 (#29091) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Na az jó lenne.Majd oszd meg aztán leszedem és tesztelem.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#29096) doberman válasza drbubo0017 (#29083) üzenetére


doberman
senior tag

egy projekt ismertetőt írj... többeknek adna inspirációt... nekem is..

8lnu

(#29097) vadkörte válasza drbubo0017 (#29083) üzenetére


vadkörte
addikt

Csatlakozok doberman kartácshoz. Egy részletes projectleírás - Logout poszt? - jó lenne.
Neked meg nem ártana egy erősebb táp, mert a kiscsibe kevesli (villám a jobb felsőben)

Üdv. V. Körte

(#29098) drbubo0017 válasza doberman (#29096) üzenetére


drbubo0017
kezdő

Sziasztok,
Nem ekeskednek mas tollaval :-) Az eredeti projekt egy nemet oldalrol van. Azt megtudom adni majd. En annyit csinaltam hogy a magyaritottam a programot, meg kiszedtem a feleslegesen zavaro hatteret. Illetve kivinatoltam magamnak a telepites hosszadalmas menetet egy googledoc dokumentumban es legyartottam az img fajlt amit szivesen megosztok veletek ha gep elott leszek. A magyaritott allomanyt tervezem megkuldeni a nemet sracnak. Az img alapjaul a jessiet raktam fel mert az nekem stabilabb mint a strech (illetve ez alatt ismerem a lircet)

(#29099) drbubo0017 válasza vadkörte (#29097) üzenetére


drbubo0017
kezdő

Szia,
Igen a villam jel ott van, de stabilan megy igy is. Legalabbis en nem vettem eszre eddig semmi rendellenes viselkedest.

(#29100) Fecogame válasza Archttila (#29094) üzenetére


Fecogame
veterán

hozd létre a fájlt, amit hiányol:

touch /var/run/samba/smbd.pid

Majd próbáld meg újraindítani:

sudo service smbd restart

Utána pedig nézd meg a státuszát:

sudo service smbd status

Tesztelésként ki tudod úgy is próbálni, hogy adott sorokat kikommentelsz az smb.conf fájlban, majd restartolod a service-t. Én is így csinálom, ha gubanc van :)

Ha még mindig nem megy, akkor a legutolsó parancs (status) eredményét másold ide.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.