Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76801) Wolfskin válasza májkimiki (#76798) üzenetére


Wolfskin
őstag

De nem kezdőknek való.
na, ez a kis video meg épp azt magyarázza, hogy kezdőknek milyen jó, mert (szinte) minden grafikus felülete kapott, nem kell terminálban programozni, ha lejjebb akarod venni a hangerőt pl.

telepítése a Synaptic segítségével a Synaptic az pontosan mi is? és hogyan tud segíteni? :U :B

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76802) gyulazsolti válasza urandom0 (#76799) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Rendszergazdaként kellene futtatni.
Hogyan, nem találom.

(#76803) mefistofeles válasza Wolfskin (#76801) üzenetére

Nem egy nehéz rendszer az MX de bőven vannak kezdőbarátabbak is!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76804) májkimiki válasza Wolfskin (#76801) üzenetére


májkimiki
őstag

Na látod, aki nem ismeri a Synaptic-ot. Nem tudja hogyan kell használni. Nem tudja beizzítani benne az interaktív keresőt, az Ubuntun is kezdő. meg Debianon is, meg MX Linux-on is. A MX csomagtelepítője is felkínál három féle telepítési csatornát. Azon eligazodik egy kezdő?
Én szoktam ajánlani göthösebb régi gépekre az MX-et, de az nem egyenlő azzal, hogy kezdő R1 user adminiszrálja is magának.

(#76805) cigam válasza Wolfskin (#76801) üzenetére


cigam
félisten

Ne is törődj vele. Amíg nincs hálózatod(internet), úgy sem tudsz semmit telepíteni. Ne ugorjunk annyira előre.
Még mindég várjuk az lspci kimenetét! Az Atheros chippekeket nem komálja a linux(meg a SIS-t se). A gépen van egy fizikai retesz a wifi kikapcsolására. Ugye az nincs kikapcsolva?
A live rendszerről indítva a gépet, felismeri a hálózatot, tud csatlakozni?

májkimiki
Majd ha működni fog az internetelérés, automatice lefrissíti magát, lesz színes szagos nyelvválasztó/programtelepítő is. De addig...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76806) urandom0 válasza gyulazsolti (#76802) üzenetére


urandom0
aktív tag

Erre valo a sudo.
Ha a parancs elé írod, akkor root-ként (rendszergazdaként) fut le: sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Ha folyamatosan rendszergazda akarsz lenni, akkor használhatod a sudo -i formát.
Illetve a su programot is, ha telepítve van.

(#76807) urandom0 válasza cigam (#76805) üzenetére


urandom0
aktív tag

A live rendszerről indítva a gépet, felismeri a hálózatot, tud csatlakozni?

Volt neki, írta, hogy még a jelszót is beírta.

(#76808) cigam válasza urandom0 (#76807) üzenetére


cigam
félisten

Ez kimaradt. Elég zajos lett a fórum...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76809) májkimiki válasza cigam (#76805) üzenetére


májkimiki
őstag

Ismerem az MX-et, kb. a 16-os kiadás óta használom. Nem is értem az itt felhozott problémákat. Soha nem volt baj a magyar nyelvvel benne.
MBR/BIOS bootnál F2 a live indításakor és kiválasztod a magyar nyelvet.
UEFI/GPT bootnál meg a telepítő legelső lapján kell beállítani a bill. és nyelv beállítást.

(#76810) BigManus válasza urandom0 (#76793) üzenetére


BigManus
addikt

Az hát! Már én is meg vagyok zavarodva, mint Ádám anyák napján :D

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76811) Wolfskin válasza cigam (#76805) üzenetére


Wolfskin
őstag

lspci:

korábban volt már neten, és a gazdája szerint is csak egyszer csinálta, hogy nem ment fel a netre, de akkor újraindítás segített. most nem.

viszont nem lett magyarabb tőle, sőt inkább angolabb. bár nem emlékszem pontosan, telepítéskor mennyire volt magyar, annyira mélyen nem mentem bele

a telepítésről tényleg csak annyit tudok mondani, hogy amikor sokadik live indulás után találtam egy gombot, ami telepítette, nagyon megörültem, hogy nem kell odaadnom vele a pendriveomat. ilyen módon lett telepítve, erről semmi mást nem tudok mondani.

én tényleg csak lesek a linux láttán, mint nagymama a Boeing pilótafülkékéjében, amikor keresi, hogy melyik gombbal jön be a barátok közt. kényszermegoldás volt a linux, ezen a vason más nem futna el. és a tulaj ehhez képest is teljesen láma, a példánál maradva ugyanaz, csak süket és vak nagymamával :U

úgyhogy minden segítség jól jön... :R

viszont nekem tetszik, ha lesz időm és igényem új kihívásokra, teszek virtuális gépre egyet, hogy megismerjem.

(#76809) májkimiki

valamikor a telepítés utáni első indulások körül volt egy ilyen menü, ahol kiválasztottam, hogy magyar, és utána (részben?) az is lett, és van is magyar és usa billentyűzete zászlóval, de a menük már mindenhol angolok és azt a felületet sem tudtam soha többet reprodukálni
de az angol nyelv a legkisebb gond, a képeket már tudta nézegetni a gazdája, és ha netezni is tud, soha többé nem nyúl rajta semmihez.

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76812) BigManus válasza Wolfskin (#76811) üzenetére


BigManus
addikt

Alulról a harmadik sor mutatja a wifi modult.
A tálca jobb oldalán milyen ikonok vannak?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76813) Wolfskin válasza BigManus (#76812) üzenetére


Wolfskin
őstag

nincs tálca, bal oldali menü van csak

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76814) BigManus válasza Wolfskin (#76813) üzenetére


BigManus
addikt

Fúúú, ez nehéz szülés lesz :DDD
Akkor arról adnál egy fotót?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76815) mefistofeles

Továbbra is azt mondom, hogy ilyen kevés "rálátással" hiba az MX. Főleg úgy, hogy a gép tulaja totálisan nem ért hozzá... Egy lubuntu pl. sokkal egyszerűbb lehetett volna....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76816) Wolfskin válasza BigManus (#76814) üzenetére


Wolfskin
őstag

:B

@(#76815) mefistofeles

lehetséges, de ilyen vasra, ahol 1gb ram figyel, a legkarcsúbb oprendszer kellett, és egyöntetűen ezt javasolták.

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76817) fanti


fanti
addikt

Sziasztok Linux guruk!

Telepítettem egy Ubuntu-t, a 20.04-est.
Szépen föl is ment, de az a gondom, hogy nincs internet kapcsolatom, mert az alaplapomon (Gigabyte B550 Aorus Pro) levő 2.5Gb-es Realtek LAN vezérlőt ugye nem ismeri fel. (RTL8125 2.5GbE Controller)

Sajnos a Live módú futtatásnál is ugyanez volt, és a legfrissebb Mint-el is kipróbáltam live módban, és dettó ugyanaz az eredmény, azaz nem ismerte fel az sem.

Mit lehetne tenni ebben az ügyben, mert sajnos én lennék a totálkezdő Linuxal...

Tudnátok ebben segíteni?

Köszönöm előre is!

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#76818) májkimiki válasza mefistofeles (#76815) üzenetére


májkimiki
őstag

Ezt árnyalnám egy picit. Unokanővéremnek egy régi PC-jét tettem használhatóvá MX-el. Full nem ért hozzá, felraktam neki a dolgokat amire szüksége volt. Ez 1 éve történt, a minap kérdeztem tőle mi a helyzet. Azt mondta minden okés, tökéletes. Kérdeztem, frissíted is? Ja persze.
Rákattint az ikonra az a tálcán, beírja a jelszavát és csókolom.
Nem buzerálja, csak használja.
Buzerálni csak hozzáértéssel lehet az MX-et.
Kell egy Ubuntus és Debianos előélet hozzá.
Összességében egyetértek veled.
Az eddigi problémák amik itt a fórumban előjöttek MX-el kapcsolatban az mind tapasztalatlanság.
Hiba keresés, hiba feltárás, driver keresés, stb.....

(#76819) BigManus válasza Wolfskin (#76816) üzenetére


BigManus
addikt

A telepítés net nélkül történt?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76820) urandom0 válasza Wolfskin (#76791) üzenetére


urandom0
aktív tag

Fn+F11 gombokra mit reagál a gép?

Jó lenne még egy inxi -N kimenet is, és egy iwconfig kimenet is.
Esetleg megpróbálhatod a modprobe ath5k parancsot is, hogy utána mi történik.

A Lubuntu tényleg jobb lenne.

[ Szerkesztve ]

(#76821) májkimiki válasza Wolfskin (#76816) üzenetére


májkimiki
őstag

1GB memóriával sajtreszelés netezni. Hiába akarja a tulaj ezt okosan megoldani, vagy Te önzetlenül segíteni.
Egyszerüen hardveres kritériumai vannak.
Én bármilyen rozsdabogjával tudok netezni, de szomszéd jóskabátyám nem.

(#76822) BigManus válasza fanti (#76817) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Mit ír egy uname -r parancsra?

Itt nézd meg az Unix (Linux) résznél a drivert.

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76823) Wolfskin válasza BigManus (#76819) üzenetére


Wolfskin
őstag

nem vagyok benne biztos, de párszor indítottam live, és akkor feltételezem nyomkodtam, tehát felengedtem a netre, úgyhogy valószínűbb, hogy igen, mint nem, de nem volt benne tudatosság.

de ha feltételezzük, hogy nem volt net, utólag nem pótolható?

@(#76821) májkimiki

ez igaz, csak nincs pénze újra, és megcsinálja a kocsim/motorom, próbálok visszasegíteni. de lehet jobban jövök ki, ha veszek neki egy laptopot, amire felmegy a w10 és majd ledolgozza.

kicsit volt bennem egy olyan illúzió, hogy a linuxon majd 3 gombot megtanul nyomogatni: képnézegetés, netezés, kikapcsolás, de hát az élet ne mindig egyszerű...

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76824) BigManus válasza Wolfskin (#76823) üzenetére


BigManus
addikt

Azt próbáljuk, de így, hogy alap szintem sem értesz hozzá, nagyon nehéz segíteni.
Ha gondolod, privátban add meg a számodat, felhívlak és megpróbálok segíteni.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76825) májkimiki válasza Wolfskin (#76823) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagyszerű a gondolat. Vegyél neki egy kicsit modernebb használt notit 4GB memóriával, 120-as SSD-vel. 3-4 gen intel procis integrált grafikával.
Dobsz rá egy linuxot, amit te is jól ismersz. Mindenki örülni fog, te is és az ismerósöd is. Komolyan. :K

Innen pl. valamit:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#76826) mefistofeles válasza májkimiki (#76818) üzenetére

Azt Te raktad fel......... kb. ennyi a különbség. Ennyi erővel egy pure arch is keveset fogyaszt, szóval érted......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76827) májkimiki válasza mefistofeles (#76826) üzenetére


májkimiki
őstag

Semmi extra nem volt a telepítésben.
Minimális különbség van szinte elhanyagolható.
MX-Xfce vs. Arch-Xfce között.
Annyi, hogy az Arch Xfce-t az a 0-ról kell kezdeni csinosítani. Az meg nekem nem gond, mert Xfce fan vagyok. :K

(#76828) Tim82 válasza cigam (#76805) üzenetére


Tim82
nagyúr

Az Atheros chippekeket nem komálja a linux(meg a SIS-t se)

Az Atheros rész ilyen formában nem egészen igaz. A régebbi Atheros wifimodulok Linux alatt pont jobban voltak támogatva, mint akár az Intel wifik.

Úgy 9-10 éve azonban a Qualcomm felvásárolta az Atherost, azóta ilyen szempontból rosszabb a helyzet.

Önmagában az ebben a gépben meglévő Atheros wifinek nem kellene problémát jelentenie a Linux szempontjából, de ha mégis, egyszerű cserélni (Fujitsuék amúgy se alkalmaztak wifi whitelist-et, ami problémát jelentene). Az mondjuk egy külön dolog, hogy max. 802.11B/G szabványt ismerő wifi modullal mennyire is lesz jó az a netsebesség wifin...

Az Esprimo V5535 alján van egy szervizajtó, azt kell levenni és máris hozzá lehet férni a memóriához (amit 2x1 GB-ra érdemes is lenne bővíteni) meg a wifimodulhoz. Kb. mint itt, kb. 3 perctől.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#76829) mefistofeles válasza májkimiki (#76827) üzenetére

Ne mond, hogy nem érted mit írok......
van akinek soronként telepíteni egy Archot semmi, van aki egy Mint-en is elakad......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76830) májkimiki válasza mefistofeles (#76829) üzenetére


májkimiki
őstag

De, de értelek. Csak a két rendszer közt nincs akkora nagy különbség.
Az MX-et igen karcsúra faragták a fejlesztői, ami nem ment a felhasználói élmény rovására. De ettől függetlenül viszonylag könnyen telepíthető disztro.
Egyértelmű, aki egy Mint-el nem boldogul az az MX-el sem fog.

(#76831) urandom0 válasza Tim82 (#76828) üzenetére


urandom0
aktív tag

Telepítéskor még ment nála a wifi.

(#76832) Wolfskin


Wolfskin
őstag

HEURÉKA!!!

megtaláltam! a gémkapocs jel fölött van egy négyzet,. a jobb alsó sarkában kereszt, olyan mint egy kijelölés ikon, na az alatt volt a wifi :C :C :C

már telepszik is a falcon... remélem szárnyalni fog :D

köszi mindenki!!! :R

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76833) Tim82 válasza urandom0 (#76831) üzenetére


Tim82
nagyúr

Cigam konkrét megjegyzésére írtam (amit idéztem is), inkább kiegészítésnek.

Én mindenesetre jobb (újabb szabványokat ismerő) wifi modulokra már-már rutinból cserélem ezeket a saját és szűkebb családi környezetemben használatos notiknál.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#76834) vadkörte válasza Wolfskin (#76816) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha DDR2-es RAM-mal működik a gép, van egy felesleges - 30 perces használattal tesztelt amúgy egy alaplaphibás ASUS laposból kipottyant - So-DIMM RAM-om és egy AzureWave PCI-e-es Wi-Fi kártya is (antennákkal együtt). Nézz utána, ha gondolod és jó abba a kövületbe, megbeszéljük, én nem tudom használni semmihez, kidobni meg sajnálom. De az az 1GB nagyon vékony. Az előző laptopomban 2GB volt - ennyit kezelt a lap - de még ez is erősen határeset volt.

#76828 Tim82:
Előző laptopomban B/G-s Atehros Wi-Fi kártya volt. Mint alatt szívtam is vele mire működésre bírtam. Sebességre nem volt egy eszelős versenycsiga, de használható volt.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#76835) Tim82 válasza vadkörte (#76834) üzenetére


Tim82
nagyúr

Én Realtek chipsetes wifin kívül mással nem szívtam még Linux alatt. Igaz, Broadcom és újabb fajta (Qualcomm-érás) Atheros wifikkel nem volt eddig tapasztalatom.

Egyébként ami már mini PCI-e, azt általában idővel Intel 7260HMW-re (annak AC-s változatára) szoktam cserélni, ha van rá lehetőség. Annak nagyon ellene vagyok, hogy még használható gépet lecserélni, inkább felbővítem, amit lehet (RAM, háttértár és a wifi kártya is).

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#76836) gyulazsolti válasza urandom0 (#76806) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Na megcsináltam. [kép]
Újraindítottam, lett is betöltő képernyő. Win 8.1 elindítva. És az "S" meghajtón keresi.

Az "S" meghajtóról eltünt minden, pegig ott van, és Win 8.1 intézőből nem férek hozzá.
TC látja és be is enged, de nincsenek ott a mappák, pedig foglalt a hely, ahol lennének az adatok.

Az megoldható, hogy a Win 8.1 legyen az elsődleges.
Amikor visszaváltok Win8.1-re, / a telepítőknél is igaz volt/ az óra visszaállítódik 1 órával.
A routerben sem látom a gépet Zorin alatt, viszont a NAS-t, és a lányom gépét, elérem a hálózaton.

[ Szerkesztve ]

(#76837) Véreshurka válasza Rimuru (#76705) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R

Az általad linkelt manualt is felhasználva jutottam el oda, hogy talán ezek kellenek nekem. Most ott tartok, hogy szerintem sikerült a dolog. Végül csak a nut.conf-ot átírva MODE=netclient-re, és az upsmon.conf-ban megadva a szervert: MONITOR UPS_neve@UPS_IP_címe 1 upsd.users-ben_megadott_felhasználó_név upsd.users-ben_megadott_jelszó slave
újraindítottam a gépet, és most a systemctl status nut-client.status parancsot beírva látom, hogy:
loaded
active
dátum és idő amikor beállítottam gépnév upsmon[766]: Communication with UPS ups_neve@ups.ip.címe established.
Szóval szerintem ebből kiindulva sikeres lett a kommunikáció a gép és a ups között. Azt esetleg meg tudom valahol nézni, hogy a net-client service elindul-e újraindítás után?

El Psy Kongroo

(#76838) urandom0 válasza gyulazsolti (#76836) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az megoldható, hogy a Win 8.1 legyen az elsődleges.

Tölsd le a Grub Customizer nevű programot, azzal be tudod állítani, melyik legyen az alapértelmezett op rendszer a listában.

Ezzel az S: meghajtóval én nem nagyon tudok mit kezdeni... ez az egyik HDD? Próbáldj meg lemezellenőrzést futtatni rajta Windowsból.

Amikor visszaváltok Win8.1-re, / a telepítőknél is igaz volt/ az óra visszaállítódik 1 órával.

Igen, mert a Windows helyi időként tárolja az időt, a Windows pedig UTC szerint, és mivel mi UTC+1 időzónában vagyunk, lesz egy óra eltérés a kettő közt.
Windowsban ezt csak regedit szerkesztéssel lehet állítani, ha a HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation alatt létrehozol egy DWORD (duplaszó) típusú értéket RealTimeIsUniversal néven, és beállítod az értékét 1-re, Linux alatt viszont a timedatectl set-local-rtc 1 --adjust-system-clock paranccsal át tudod állítani.

A routerben sem látom a gépet Zorin alatt, viszont a NAS-t, és a lányom gépét, elérem a hálózaton.

Hogyhogy nem látod? DHCP kliensként nem látod, vagy a hálózaton megosztott mappákat nem látod?

[ Szerkesztve ]

(#76839) gyulazsolti válasza urandom0 (#76838) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Grub Customizer progit mire töltsem le? Win, Zorin.
Most egyébként a Zorint használom.
Az "S" meghajtó a 250 GB HDD. Minden eltünt róla, vagy zárolva lett, mert Zorin alatt sem látom. Itt beszéltünk róla. [link] [link]
Már a meghajtót sem tudom felcsatolni. [kép]

"Hogyhogy nem látod? "
Úgy látom, mint Wines elnevezés, nem pedig a zorin alatt adott névvel.
Ugyan az a gép, LAN-on. Ugyanazon belső IP-n. Így Látom wines névvel.

[ Szerkesztve ]

(#76840) urandom0 válasza gyulazsolti (#76839) üzenetére


urandom0
aktív tag

Grub Customizer progit mire töltsem le? Win, Zorin.

Zorin.

Most egyébként a Zorint használom.

Isten tartsa meg a jó szokásod :D

Már a meghajtót sem tudom felcsatolni.

Nem tudsz rajta hibaellenőrzést futtatni Windows alatt?

Úgy látom, mint Wines elnevezés, nem pedig a zorin alatt adott névvel.

Szerintem nem is fogod látni a Zorinos névvel, mert amikor a kliens (a géped) IP címet kér, akkor egyúttal elküldi a MAC címét és a hosztnevét a hálózatnak. A DHCP szerver (a router) pedig regisztrálja a MAC címet, a hosztnevet, társít hozzá egy IP címet és azt visszaküldi a gépnek, a gép hálózati interfésze pedig felveszi ezt az IP-t.
Mivel a géped még Windows alatt kapott IP-t, a router a Windowsos hosztnevet társította hozzá, és szerintem ez nem is fog változni, amíg a DHCP lease time le nem jár (ez általában 8 nap), vagy amíg a rendszer meg nem próbálja újítani az IP címét (ez általában 4 nap). Ha a géped éppen Zorinnal megy, amikor új IP-t kap, akkor van esély, hogy megváltozik a hosztnév.
Esetleg meg lehet próbálni, hogy Zorin alatt a DHCP klienssel megújítani az IP-t, bár szerintem nem lesz hatása.

(#76841) gyulazsolti válasza urandom0 (#76840) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Az óránál itt elakadtam. [kép]
A hibakereső meg ennyit mond. [kép]
Továbbra sem érem el intéző alatt a meghajtót, csak TC alatt, de ott meg a tartalmat nem látom. [kép]

(#76842) cigam válasza gyulazsolti (#76841) üzenetére


cigam
félisten

Mert nem egy dword "mappát" kell létrehozni, hanem a TimeZoneInformation-on jobbklikk, új, duplaszó:

Nem lenne egyszerűbb a linux-on kiadni azt a parancsot?!

Ha a TC látja, mint S: meghajtó, akkor az intézőnek is látnia kell.

Szerintem ő a partíció fájlrendszerének(S: meghajtó ) ellenőrzésére gondolt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76843) urandom0 válasza gyulazsolti (#76841) üzenetére


urandom0
aktív tag

Rámész a TimeZoneInformation kulcsra, jobb oldali ablakban jobbklikk -> Új -> Duplaszó.
Az azonosítója RealTimeIsUniversal legyen, az értékét pedig írd át 1-re.
De tényleg egyszerűbb lett volna az az egy sort bemásolni terminálba és ütni egy entert.

A hibakereső meg ennyit mond.

Bocs, itt arra gondoltam, hogy a meghajtó Tulajdonságainál, az Eszközök fül alatt, a Hibaellenőrzés mezőben elindítasz egy ellenőrzést.

(#76844) urandom0 válasza gyulazsolti (#76841) üzenetére


urandom0
aktív tag

A hozzáférés megtagadva hibaüzenet arra utal, hogy nincs jogosultságod hozzáférni a meghajtóhoz. Szerintem a TC azért fér hozzá, mert az adminként fut.
Meg kellene nézni az S: meghajtó Tulajdonságok -> Biztonság alatt, hogy milyen felhasználóknak van hozzáférése. Aztán klikk a Speciálisra, és ott nézd meg, ki a meghajtó tulajdonosa.

MIUTÁN a lemezellenőrzés lefutott, meg lehetne próbálni lemezkezelőben (Futtatás -> diskmgmt.msc) másik betűjelet adni a meghajtónak (jobb klikk a meghajtón lévő partícióra -> Meghajtó betűjel és elérési út módosítása).

(#76845) gyulazsolti válasza urandom0 (#76843) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Intézőből nézve. Nem enged.
TC enged. [kép] [kép]
Másik betű nem segített.
Órát megcsináltam win alatt.

Lassan falnak megyek. :)

(#76846) fanti válasza BigManus (#76822) üzenetére


fanti
addikt

Szia!

Eddig jutottam :

uname -r
5.4.0-26-generic

lspci -v
07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8125 2.5GbE Controller (rev 05)
DeviceName: RTL8111E Giga LAN
Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd RTL8125 2.5GbE Controller
Flags: fast devsel, IRQ 34
I/O ports at f000 [size=256]
Memory at fca00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=64K]
Memory at fca10000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>
Kernel modules: r8169
WARNING: you should run this program as super-user.

*-network UNCLAIMED
description: Ethernet controller
product: RTL8125 2.5GbE Controller
vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
physical id: 0
bus info: pci@0000:07:00.0
version: 05
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: cap_list
configuration: latency=0
resources: ioport:f000(size=256) memory:fca00000-fca0ffff memory:fca10000-fca13fff
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

[ Szerkesztve ]

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#76847) urandom0 válasza gyulazsolti (#76845) üzenetére


urandom0
aktív tag

Indíts el egy paranccsort rendszergazdaként Windows alatt, és írd be: chkdsk S: /X /F
Az eseménynapló bejegyzése valami J: meghajtót ír, az micsoda??
Arra azért még kíváncsi lennék, hogy ki a tulajdonosa az S: meghajtónak, és kinek van hozzáférési jogosultsága.

[ Szerkesztve ]

(#76848) gyulazsolti válasza urandom0 (#76847) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

[kép]
A J meghajtó az 1TB HDD.
S meghajtó 250 GB HDD.
C meghajtó 120 GB SSD.
TC rendszergazdaként megy.
Jogosultság, és már csak annyit lát a meghajtón. Közben 32GB foglalt terület.

[ Szerkesztve ]

(#76849) urandom0 válasza gyulazsolti (#76848) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az S: meghajtódon nincs hiba a chkdsk szerint. Akkor már csak az marad, hogy meg kellene nézni, kik férnek hozzá és kik a tulajdonosa.
A jogosultsági ablakban Szerkesztés -> Hozzáadás... -> Speciális -> Keresés most -> válaszd ki a listából a saját felhasználódat és add hozzá úgy, hogy minden jogosultság előtt legyen pipa.

Nem tudom, mi van nálad, de a Windows automatikusan futtatta a chkdsk-t a J: és az S: meghajtón is, miközben a Zorin telepítő elméletileg egyikhez sem nyúlt hozzá. Ezt magyarázza meg valaki...

[ Szerkesztve ]

(#76850) gyulazsolti válasza urandom0 (#76849) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Erre gondolsz? [kép]
Itt mutattam a TC. [kép] Abban a kettő mappában meg ez van. [kép]
Meg itt mutattam, hogy a zorin sem tudta felcsatolni. [kép]

Ezért gondoltam, hogy csak az SSD legyen telepítéskor, hátha nem kavarodott volna meg.
A windows is úgy szoktam telepíteni, hogy a HDD-k le vannak húzva.

Nagy kár nem ért, ha elveszne, mert ezt a meghajtót mentem, 2 helyre is, csak 2 hete mentettem. Az utóbbi 2 hét nincs meg.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.