Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77051) anorche1


anorche1
őstag

Mar szerettem volna irni, hogy az arch ujratelepitese megoldotta a gondot, es a gepem mar lassan 9 napja megy ujrainditas nelkul. Erre megint lefagyott. Ugyanugy ahogy eddig. Azt kiprobaltam, hogy lecsuktam a gepet, lemegy e alvoba. Es lement. Szepen reagalat, arra is, ha repulobe tettem, vagy ha kihuztam a netkabelt, szepen reagalt, mutatta az ertesitest, valtozott a talcan az ikon.
De mikor kihuztam a toltot akkor hangot is adott.
Tty valtas, vagy barmilyen gyors billenty most sem mukodott. Power gombre sem reagalt.

En arra tudok gondolni, hogy a vmware horizon bugos, es ilyenkor milden billentyu parancs amit nyomok, azt a vmware kapja el, de valahogy az van lefagyva, ezert semmi reakcio.
Vagy nem tudom, de krva idegesito.

Pastebin: [link]
Lefagyas utan megint lehuztam a kulso winyot, egeret, billentyuezetet, habot, internetet, tapot, stb, nem ezzekkel van a gond.

Swap nincs, de kizart, hogy akar 5GB folott lett volna a memoriahasznalat. Legkozelebb megint konzolbol inditotam a horizont, kint hagyom masodlagos kijelzon, megnezuk ott ilyenkor mit ir ki.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#77052) Aksomatic válasza Aksomatic (#76976) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Esetleg erre valaki? :( elveszlik a NAS külső HDD témában, de nekem nem boot-ol a rendszerem, neten keresve live-cdn újramountolást olvastam hasonló problémára, de nem pontosan ilyenre

(#77053) cappa72 válasza Aksomatic (#77052) üzenetére


cappa72
nagyúr

Én ugyan nem értek hozzá, de egy live cd-ről grub újratelepítés esetleg segíthet?
pl. [link]
(én a legacy grub-ot jobban csípem, egyszerűbbnek tartom)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#77054) Aksomatic válasza cappa72 (#77053) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Dualboot-om van nem tudom ez miben változtat bármit

(#77055) cappa72 válasza Aksomatic (#77054) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ha már egyszer elindult, és bebútol legalább, utána már az update-grub2 (ha grub2-t raksz fel) frissíti az elérhető indítható operációs rendszereket, így mindegyik benne lesz a listában.
(nekem 3 ssd van a gépben - nem röhög (!), így hozta a sors - és mindegyik ssd mindegyik partíciójáról belovasta az oprendszereket, így van vagy 10 menüpont idításkor)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#77056) Aksomatic válasza cappa72 (#77055) üzenetére


Aksomatic
senior tag

És hogyan tudom meg hogy mi az útvonala a rendszernek? Attól tartok, hogy összekutyulja a Windows dolgait, esetleg az adatokat

(#77057) cappa72 válasza Aksomatic (#77056) üzenetére


cappa72
nagyúr

Melyik útvonalra gondolsz?
/dev/xyz -re?
Ha igen, akkor egy
dfisk -l parancs megmondja (rendszergazdaként), hogy melyik lemezazonosító melyik partíciója milyen fájlrendszerű. Ebből már lehet tudni, hogy melyik partíciót kell megadni egy grub-nak, illetve melyiket/melyikeket kell elkerülni (az ntfs-t ugye, nehogy bármi is sérüljön a Windows rendszernél)
pl.:

Amúgy nem hinném, hogy hozzányúl a Windows dolgaihoz. Ilyet még sosem tapasztaltam, pedig 2005 óta nem kevés telepítésen vagyok túl (nem azt jelenti, hogy értek hozzá, csak kisérletezgettem már nagyon sokat), csak saját hibából eredően okoztam "kárt" (akkor is csak az mbr-t csaptam agyon, amit fixmbr-rel helyretettem).

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#77058) Aksomatic válasza cappa72 (#77057) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Erre gondoltam így már világos :R köszönöm, megpróbálkozom vele

(#77059) 0519


0519
senior tag

Sziasztok!

Egy bosszantó probléma megoldásához kérek segítséget.

Van egy partícióm, amin van kb 10GiB adat (373 kisebb-nagyobb fájl, legnagyobb kb 50mb). Tegnap futtattam rajta e2fsck-t és az eredmény egy lesújtó '33.8% non-contiguous'.
Gondoltam lementek róla mindent rsynccel, leformázom mkfs.ext4-el és visszamásolok mindent rsynccel.
Megcsináltam, utána umount, e2fsck és kaptam egy '40.8% non-contiguous' eredményt.
Zavar a dolog, rontja az elérési sebességet.

Hogyan tudnék javítani a helyzeten?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#77060) K0zm0 válasza 0519 (#77059) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Hát így első nekifutásra én a tárolóegységre gyanakodnék. Hibás szektorok, vagy valami egyéb probléma. Meg kellene nézni, hogy milyen a meghajtó állapota. Legalább is ebben az irányban indulék el a hibaelhárítással.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#77061) 0519 válasza K0zm0 (#77060) üzenetére


0519
senior tag

ha a meghajtó hibás lenne, azt nem jelezné a formatálás során?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#77062) tordaitibi válasza Aksomatic (#77056) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nekem most éppen 4 meghajtó és ezeken 12 partíció van csatolva.
Mindegyikről tudom mi mi és mi van rajtuk, melyik a fix, a sata, a msata, az usb pendrive.
Nálad nem tudom, valami olyan csak van a partíciókon amiről be tudod azonosítani, mi micsoda.
Live pen vagy cd is beszédes,
a partíciók mérete, neve, pl. windows reserved partition, a fájlrendszer, Win az ntfs, Linux ext, belenézel a partíciókba, jellegzetes a win és a linux mappaszerkezet stb.stb.
Olyan nincs hogy nem lehet azonostani, melyik is kell épp most neked.

(#77063) CPT.Pirk válasza 0519 (#77061) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Smart adatokat kell nézni, csak abból lehet megmondani. Pl. szektorhibák esetén van tartalék tárterület, ami használatba kerül a hibásnak bélyegzett szektorok helyett.
Van egy hdd-m amin van 120 hibás szektor, de áthelyezte őket magában és azóta is vígan megy...
Azt nem tudom, hogy egy ilyen áthelyezésnek van-e kihatása a konzisztenciára.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77064) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#77063) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én elképzelhetőnek tartom:
Pl. az X mennyiségű szektor nem egy helyen van, hanem szétszórva mondjuk egy 5GB-os területen. Lényegében ha át is helyezi, a használható területben lyukak keletkeznek, ami fölött állandóan át kell ugrania, mivel ugye hibás.
De értem mire gondolsz, viszont azt én sem tudom, hogy ez ilyen formán biztosan meglátszódik-e a konzisztencián. :F

(Ez csak mint mellékes sztori: volt egy 320GB-os donor vinyóm amin mindig hanyatt vágta magát a rendszer. Ellenőrzés után kiderítettem, hogy az első 30GB-ban van hiba. Leformáztam az egészet, létrehozam egy 30GB-os partíciót, majd utána a többit. Majd amikor minden kész volt, azt a particiót egyszerűen töröltem. Ott maradt mint fel nem használt terület, és az OS így ugye 290GB-nak ismerte fel. Az a vinyó azóta is ott pörög a tartalék laptopban minden gond nékül. Szerencsére semmi komolyra nincs használva, így ha elfingja magát hát istenem. :P )

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#77065) I02S3F válasza K0zm0 (#77064) üzenetére


I02S3F
őstag

"Az a vinyó azóta is ott pörög a tartalék laptopban minden gond nékül." - Hát nem egy életbiztosítás :)!

(#77066) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Linux alatt lehet valahogy fájlt és mappát csak jelszóval olvashatóvá tenni?
VeraCrypt konténert használok pár kényesebb adat titkosítására, ha van külső szoftver mentes megoldás, az kényelmesebb, praktikusabb és sokkal gyorsabb lenne nekem.

(#77067) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#77066) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, add át a fájl tulajdonjogát másik usernek chown-al. Talán ez a legegyszerűbb megoldás. :)

K0zm0: ügyes trükk! :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77068) K0zm0 válasza I02S3F (#77065) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Azért írtam, hogy az se lesz gond ha elfingja magát, mert nem tárolok rajta semmit. Ha minden igaz amúgy is vindóz van rajta.
Meg hát tudod, kell egy kis izgalom... :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#77069) I02S3F válasza tordaitibi (#77066) üzenetére


I02S3F
őstag

"A biztonság és a kényelem sosem jár kéz a kézben" - Tartja a mondás :).

(#77070) growler válasza tordaitibi (#77066) üzenetére


growler
őstag

Jobb katt. a fájlra/mappára -> Tömörítés -> kiválasztasz olyan algoritmust
melyiknél jelszót lehet megadni -> "Kibontás ide" - csak a jelszó megadása után.
?

(#77071) #05413120 válasza 0519 (#77059) üzenetére


#05413120
törölt tag

Ne rsync-kel csináld, csak simán másold a fájlokat!

(#77072) I02S3F válasza #05413120 (#77071) üzenetére


I02S3F
őstag

Miért? Nem ekvivalens a kettő végeredményét tekintve? Miben különbözik?

(#77073) urandom0 válasza tordaitibi (#77066) üzenetére


urandom0
aktív tag

Lehet, a legegyszerűbb talán az eCryptfs használata, ehhez van egy script, az ecryptfs-mount-private illetve az ecryptfs-umount-private, amikkel nagyon egyszerűen lehet fel/le csatolni titkosított fájlrendszert.

Ezenkívül a CryFS ajánlható jó szívvel, ha rákeresel arra, hogy "cryfs gui", akkor grafikus felületű programot is találsz hozzá. Ezt a titkosítást használja a KDE Vaults is, amiről ítt írtam egy kis útmutató féleséget.

Ott a gpg is, ez nagyjából minden disztró alaptartozéka, paranccsorból megy, de lehet, hogy talállsz hozzá GUI-t.

Végső esetre ott az EncFs, aminek a biztonsága jelen pillanatban problémás, de a semminél ez is több.

Külső szoftveres megoldás, max a lentebb ajánlott jelszavas tömörítés lehet, azt gyakorlatilag bárhol ki tudod tömöríteni, amelyik rendszeren van tömörítő.

[ Szerkesztve ]

(#77074) I02S3F válasza urandom0 (#77073) üzenetére


I02S3F
őstag

"Külső szoftveres megoldás, max a lentebb ajánlott jelszavas tömörítés lehet, azt gyakorlatilag bárhol ki tudod tömöríteni, amelyik rendszeren van tömörítő." - Sajnos a tar nem támogat jelszót, pedig még idő se menne el sok a tömörítéssel, mivel csak "összefogja" a fájlokat.

Alternatíva a zip "csak tárol" módban, ha a gyors, fájlonkénti hozzáférés a cél.

(#77075) Aksomatic válasza cappa72 (#77053) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Ehhez az kell legyen a live-cd amilyen rendszerem van? Vagy bármi minimal Linux jó?

(#77076) I02S3F válasza Aksomatic (#77075) üzenetére


I02S3F
őstag

Előbbi.

(#77077) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Estét! Technikai kérdésem lenne. Olyan ingyenes PC Bench progi kellene ami van Linux-ra is és Windows-ra is.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77078) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!
Virtuális környezetben szeretnék már feltelepített Linux disztrókat klónozni, hogy ne kelljen mindig végigzongoráznom a telepítés menetét. Afelől érdeklődnék, hogy kell-e valamire figyelnem ilyenkor? Olyanra gondolok, mint mondjuk windows alatt a sysprep. Ahogy utána néztem, azt láttam, hogy pl. debian alapú disztróknál figyelni kell arra, hogy a mac cím mindig más legyen (ez pipa, mindig változik), változzon a machine-id, illetve, hogy változzon az ssh kulcs is. Van-e esetleg még valami amire figyelni kellene?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#77079) growler válasza st3v3np3t3r (#77077) üzenetére


growler
őstag

[link] ?

(#77080) st3v3np3t3r válasza growler (#77079) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Köszi

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77081) cappa72 válasza Aksomatic (#77075) üzenetére


cappa72
nagyúr

Célszerű u.a-t a rendszert használni, de én csináltam számtalanszor már nem egyező disztribúció esetén.
(jellemzően Mandriva live cd-t használtam)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#77082) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Nagyon megszívtam :DDD Ki akartam próbálni a laptopomon az ubuntu 20.04-et, de az AMD GPU meghajtót nem tudom telepíteni, az amdgpu-hwe és az amdgpu-pro-hwe csomag nem létezik, így a meghajtó nem települ e csomag hiánya nélkül. Így rendszer teljesítmény tesztet sem tudok csinálni.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77083) leviske válasza st3v3np3t3r (#77082) üzenetére


leviske
veterán

Az AMD repoja nem segít?

(#77084) CPT.Pirk válasza st3v3np3t3r (#77082) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Öhm, miért van szükséged a gyári AMD driverre? Mi nem megy a nyílt driverrel amit alapból kapsz?

Milyen hardver?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77085) st3v3np3t3r válasza CPT.Pirk (#77084) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

3D. A Passmark BurnInTest is csak 2D graphics-ot tesztel. A 3D meg kellene egyes linux alatt is futó játékokhoz.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77086) lev258 válasza st3v3np3t3r (#77085) üzenetére


lev258
veterán

Ahhoz is inkább frissebb Mesa kellene, nem a gyári. Milyen videókártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77087) CPT.Pirk válasza st3v3np3t3r (#77085) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha nincs fent, tedd fel az inxi programot, aztán add ki kérlek ezt a parancsot:

inxi -Gxxx

Aztán a kimenetét megnézném, mert a nyílt drivernek prímán kell mennie, azzal játszunk Linuxon. Nagyon ritka, hogy valakinek tényleg kellene az AMD zárt drivere, nem is minden disztrón elérhető.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77088) I02S3F válasza CPT.Pirk (#77087) üzenetére


I02S3F
őstag

"Nagyon ritka, hogy valakinek tényleg kellene az AMD zárt drivere, nem is minden disztrón elérhető." st3v3np3t3r: Ugye a Quadro meg hasonló professzionális kártyákhoz lehet szükséges.

(#77089) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#77087) üzenetére

:K AMD APU, kiválóan teljesít nyílt driverrel Linux Mint alatt!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#77090) st3v3np3t3r válasza I02S3F (#77088) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Arra nem gondoltál, hogy lecseréltem a laptopom? :DDD A 12 éves Quadro-s HP-t lecseréltem egy 2020-as kiadású Matebook-re :))

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77091) I02S3F válasza st3v3np3t3r (#77090) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem emlékeztem a hardveredre. De használd egészséggel az újat :)!

(#77092) st3v3np3t3r válasza I02S3F (#77091) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Igazából tesztre kellene egy működő zárt forrású meghajtó.
Kíváncsi lennék mennyi a difi a Win10 és a Linux között. A nyílt forrásúval az a baj, hogy nincs 3D támogatás és a mz 1GB VRAM-ból csak 256MB-ot kezel a nyílt meghajtó. Azért nem mind1.

Esetleg az Ubuntu helyett egy Debian esélyesebb lehet?

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77093) I02S3F válasza st3v3np3t3r (#77092) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem Debian alatt csak nehezebb belőni.

Utána kéne nézni, hogy miért csak 256mb-ot foglal le magának. A 3d-nek - ahogy előttem írták - mennie kellene a nyíltal is. Szerintem kezdd el megvizsgálni az esetet! Például azt, hogy hol allokálható több memória a vga-nak.

[ Szerkesztve ]

(#77094) lev258 válasza st3v3np3t3r (#77092) üzenetére


lev258
veterán

Először is állj meg.
De igen, a nyílttal is van 3D. Nézd meg, a glxgears fut-e.
A videómemória vagy állítható a BIOS-ban, vagy a felhasználástól függően állítja az operációs rendszer, menet közben.
Az eddigiek alapján Debian-on még kevésbé boldogulnál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77095) Rimuru válasza st3v3np3t3r (#77092) üzenetére


Rimuru
veterán

De van, max rosszat nezel (opencl? :))).

Vigyázat, csalok!

(#77096) CPT.Pirk válasza st3v3np3t3r (#77092) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérlek másold be az inxi kimenetet amit írtam. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77097) lev258 válasza CPT.Pirk (#77096) üzenetére


lev258
veterán

Ha lehet hinni az infónak, a prociba épített Vega videókártyáról van szó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77098) ubyegon2 válasza st3v3np3t3r (#77092) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akár ezt is kipróbálhatod: Phoronix test suite

(#77099) st3v3np3t3r válasza ubyegon2 (#77098) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Még nem. De igazából amíg nincs 3D, addig nem tudom reális tesztet csinálni.

Geekbench szerint Linux alatt jobban teljesít a proci, de GPU terén nincs eredmény

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#77100) lev258 válasza st3v3np3t3r (#77099) üzenetére


lev258
veterán

Azért az ilyen teszteknél nagyon lényeges a kernel, Mesa, ... komponensek. Nem mellesleg a Windows-os driverek verziói is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.