Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77151) growler válasza peterattila (#77150) üzenetére


growler
őstag

A régebbi (4.x-es) és a jelenlegi (5.x-es) Geekbench teszt által mutatott eredményeket
nem igazán lehet összehasonlítani egymással.
Az 5-ös verzióval kezdve, a fejlesztő az i3-8100-as CPU-t vette referenciának 1000-es
értékkel - a kapott eredményeket ehhez kell viszonyítani.
"A Geekbench 5 pontszámokat az alapérték 1000-hez viszonyítva kalibrálják (ez az Intel Core i3-8100 pontszáma). A magasabb pontszámok jobbak, a kettős pontszám kettős teljesítményt jelent."

(#77152) peterattila válasza growler (#77151) üzenetére


peterattila
aktív tag

Ha megfigyeled, akkor mindkét teszt ugyanazzal a verzióval készült. A linux és a windows így összehasonlítható.

(#77153) peterattila


peterattila
aktív tag

Transmission-qt telepítve kde plasma alá, nem hoz létre indító ikont. Konzolból elindul. Ezt hogyan tudom orvosolni?

(#77154) I02S3F válasza peterattila (#77153) üzenetére


I02S3F
őstag

Milyen disztró? Fogsz egy .desktop fájlt és a mintájára létrehozol egyet.

(#77155) peterattila válasza I02S3F (#77154) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, Manjaro egyébként. Próbaképpen újratelepítést csináltam a programra és így már rendbe jött.

(#77156) I02S3F válasza peterattila (#77155) üzenetére


I02S3F
őstag

Igen! Ez is egy jó ötlet! :)

(#77157) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Az elképzelhető, hogy van olyan konfig fájl amit csak root felhasználóval lehetséges szerkeszteni? Elasticsearch-öt próbálom feltelepíteni, Ennek van egy konfig fájlja az /etc/elasticsearch/elasticsearch.yml. Ezt kellene módosítanom, de sudo-val nem engedi (permission denied), csak akkor tudom szerkeszteni, ha sudo su-val átváltok root felhasználóra. Sudo-nak nem pont az lenne a lényege, hogy root jogot adok a felhasználónak?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#77158) I02S3F válasza Véreshurka (#77157) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem-e Elasticsearch csoport tagok szerkeszthetik-e a config fájlokat?

(#77159) anorche1


anorche1
őstag

Valahogyan a kimeneti hangot tudom tovabbitani bementi hangkent?
Azt kellene megoldanom, hogy egy skype beszelgetes nalam kimeneti hangot (tehat amit a pertnerem mond), azt egy az egyben azonnal tovabbitom discordon. Igen, puskazashoz kell, tudom, nem szabad, de neha muszaj :O

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#77160) Véreshurka válasza I02S3F (#77158) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R Valóban ez volt a gond... Mindig elfelejtem a jogosultságkezelést :B . De akkor ezek szerint nem jól értelmeztem az eddig olvasottakat. Eddig azt hittem, hogy a sudo az root jogot ad, és ha sudo nélkül szeretnék valami hasonlót csinálni csak akkor kell csoporthoz adnom a felhasználót. De ezek szernt valamit igen csak félreértettem, mert most megy sudo-val a fájl szerkesztése. Egyébként debian-on vagyok ahol telepítéskor nem adtam meg root jelszót, ha jól olvastam ez azt eredményezi, hogy a telepítéskor létrehozott felhasználó lesz szuperjogokkal felruházott.

El Psy Kongroo

(#77161) I02S3F válasza Véreshurka (#77160) üzenetére


I02S3F
őstag

Pusztán arra a tényre alapoztam az állításomat, hogy ha egy csoportból pl. : cdrom kiveszem a felhasználót, akkor azon jogai is megszűnnek, amit a csoport biztosít számára.

Király!

(#77162) májkimiki válasza I02S3F (#77161) üzenetére


májkimiki
őstag

Pontosan.

(#77163) Véreshurka válasza Véreshurka (#77160) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Amiért nem teljesen világos a dolog: az elasticsearch-öt is telepítenem kellett ahhoz, hogy a graylog-ot fel tudjam telepíteni. Viszont ugyanúgy, mint az elasticsearch-nél, a graylog-nál is kellett egy konfig fájlt módosítanom: /etc/graylog/server/server.conf. Itt ugyanúgy nem vettem fel a felhasználómat a graylog csoportba, viszont mégis tudtam módosítani. Ezért is zavaros kicsit még a linux jogosultság kezelése.

El Psy Kongroo

(#77164) I02S3F válasza Véreshurka (#77163) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem az ok nem a Linuxban keresendő, hanem abban, hogy hogyan van megírva a két alkalmazás, de ez csak vélemény. Lehet téves is!

Szerk. : De az ajánlott, hogy olvass utána a Linux jogosultság kezelésének. Így nem fogod törni a fejed akkor, ha valami olyasmit akarsz végrehajtani, amihez nincs jogod.

[ Szerkesztve ]

(#77165) Véreshurka válasza I02S3F (#77164) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Igen, közben kiderült az elasticsearch-nél, hogy a root:elasticsearch csoportnak van joga kizárólag a konfig fájlt szerkeszteni. De olvasás lesz a témában a vége... :R

El Psy Kongroo

(#77166) I02S3F válasza Véreshurka (#77165) üzenetére


I02S3F
őstag

Leírást találsz magyarul is. Illetve kezdésnek barátod a chown, chmod manpage-k.

(#77167) tordaitibi válasza májkimiki (#77124) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igazad van, tulajdonképpen ennyi is elég lenne.
Így is tettem.



(#77168) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem szorosan vett Linux téma.

Szereztem egy jó bluetooth füles, van benne mikrofon is.
2 lehetőség van,
vagy valami iszonyat borzasztóan szól és működik mint headset, azaz a mikrofon is,
vagy gyönyörűen szól A2DP módban de ilyenkor meg nincs mikrofon.
Létezik erre valami beállítás hogy szépen is szóljon és a mikrofon is működjön, csak nem találom?
Át lehet állítani az audio beállításokba, de mivel ezt használnám a pc-hez zenére, és Viber beszélgetésekre is, nem paraktikus egy bejövő hívásnál fél percig katingatni hogy átállítsam headset módba, aztán meg vissza.

(#77169) Balerik


Balerik
aktív tag

Sziasztok!
Tudom, hogy nem ide tartozik, de Linux Mint szeretnék telepíteni régi gépre. DE sajnos USB ről nem tud bootolni, CD írom meg nincs. Hogyan tudnék erre a gépre telepíteni Linuxot?

Elmúlik.

(#77170) cappa72 válasza Balerik (#77169) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ilyesmi megoldás lehetséges. Igaz ubu, de talán mint-re is lehet ilyen, ha már ubu-leszámazott fork.
Persze csak akkor, ha van a gépen windows.
Ha nincs, akkor kell kérni valakitől egyí írt dvd-t, ha van benne legalább dvd olvasó.
(ha csak cd olvasós, akkor az már másik kérdés, az újabbak már nem nagyon férnek el egy cd-n)

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#77171) Rimuru válasza Balerik (#77169) üzenetére


Rimuru
veterán

Network boot? (PXE)

Vigyázat, csalok!

(#77172) CPT.Pirk válasza Balerik (#77169) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kiveszed a hdd-t, átteszed valamilyen gépbe, ott feltelepíted rá, majd vissza a régi gépbe. Valszeg menni fog utána.

De ha annyira régi, hogy nem tud USB-ről bootolni, akkor elég erős egy Mint futtatásához?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77173) K0zm0 válasza Balerik (#77169) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Esetleg valami "lightweight" verzió, ami rámegy egy CD-re. Sajnos nem tudom, hogy létezik-e még olyan alap distro ami ráfér.
A legesélyesebb talán az amit CPT.Pirk kolléga ajánlott! (HDD swap)

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#77174) CPT.Pirk válasza K0zm0 (#77173) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A puppy linuxokból sok ráfér még egy CD-re: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77175) K0zm0 válasza CPT.Pirk (#77174) üzenetére


K0zm0
aktív tag

A lehetőségek adottak! :D

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#77176) Rimuru válasza K0zm0 (#77175) üzenetére


Rimuru
veterán

Tejlesen mindegy ha "CD írom meg nincs.". ;)

Vigyázat, csalok!

(#77177) cattus


cattus
őstag

Hali!

Kb. másfél hete kezdődött az a problémám, hogy használat közben a gépem (adatlapomon lévő laptop, EndeavourOS és i3 fut rajta) egyszerűen lefagy, és nem reagál se egérre se billentyűzetre, csak restart oldja meg ideiglenesen. Ez terheléstől teljesen független, van hogy játék közben, vagy hogy egyszerű böngészés közben adja meg magát, a hőfokok is rendben vannak.

Eközben ha a háttérben megy YouTube videó vagy Spotify, az folytatódik, a spotit még telefonról is tudom vezérelni.
Emiatt arra gyanakszom, hogy a window manager-rel lehet valami, de utánakeresve nem nagyon találtam megoldást. Maga a rendszer amúgy kb. két éves, frissen van tartva, nincs szétgányolva. smartctl nem talált hibát

Do the thing!

(#77178) CPT.Pirk válasza cattus (#77177) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valakinél már láttam ilyet amit leírsz itt a topikban ha minden igaz. Azt hiszem kiderült nála, hogy nem a rendszer halt le nála, hanem csak a perifériákkal volt valami...

Valamilyen külső USB-s egeret vagy billentyűzetet ilyenkor próbáltál rádugni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77179) lev258 válasza cattus (#77177) üzenetére


lev258
veterán

Használd Live alól egy darabig, hátha ott nem jelentkezik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77180) anorche1 válasza CPT.Pirk (#77178) üzenetére


anorche1
őstag

En voltam az, es meg mindig nem lehet tudni mi okozza, de nem a periferiak, azokat csak probakent lehuztam, es megjelentek emiatt a logban.

De az uptime -nak lehet koze van hozza. 4-5 bekapcsolt nap utan jon elo nagyobb esellyel.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#77181) CPT.Pirk válasza anorche1 (#77180) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Te mit használsz? Mármint oprendszert, nem a szerekre gondoltam. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77182) Balerik válasza CPT.Pirk (#77172) üzenetére


Balerik
aktív tag

Hát...talán. :F
AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+ proci van benne 6GB DDR2 dual ram és egy 128GB SSD, Nvidia 1060 1GB.

[ Szerkesztve ]

Elmúlik.

(#77183) Balerik válasza Balerik (#77182) üzenetére


Balerik
aktív tag

Lehet, hogy a videokártyára rosszul emlékszem, de a többi jó.

Elmúlik.

(#77184) anorche1 válasza CPT.Pirk (#77181) üzenetére


anorche1
őstag

Pure arch + kde, dell e6440

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#77185) cattus válasza CPT.Pirk (#77178) üzenetére


cattus
őstag

Külső billentyűzet + egér van rákötve kb. konstans, ezeket ki-bedugva sincs változás, de megnézem majd ha pendrive-ot csatlakoztatok attól megjavul-e.

lev258: sajnos ez nem megoldás, mivel munkára is használom, ahhoz meg kellenek a programjaim.

Egyébként 1-2-szer előfordult, hogy Start+Shift+R-rel újra tudtam indítani az i3-at, de ez a kivételes esetek közé tartozik.

[ Szerkesztve ]

Do the thing!

(#77186) lev258 válasza cattus (#77185) üzenetére


lev258
veterán

Nem megoldásnak szántam, hanem tesztelésnek. Kernel, driver dolgokat lehet így kizárni. Ha Live alatt is (lehetőleg másik rendszer, verzió) jelentkezik, akkor egyértelműen hardver eredetű dolog.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77187) I02S3F válasza cattus (#77185) üzenetére


I02S3F
őstag

Esetleg link?

(#77188) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Alapvetően az az egészségesebb, ha a /home egy külön partíción van amit telepítésenként csak becsatolunk, vagy az, ha a Documents/Pictures/etc utólag kerül linkelésre a /home könyvtárba? Mert az tapasztaltam (1 alkalommal), hogy licencelt szoftverek esetében mintha jobb lenne a /home könyvtárban tárolt dolgaiktól megszabadulni újratelepítés esetén. Viszont felmerült bennem, hogy az Ubuntun a linkelős megoldásom miatt állogat esetleg le a Nautilus.

[ Szerkesztve ]

(#77189) I02S3F válasza leviske (#77188) üzenetére


I02S3F
őstag

Logokban semmi nyomot nem hagy a Nautilus neked?

(#77190) Rimuru válasza leviske (#77188) üzenetére


Rimuru
veterán

Mindegy(nek kellene lennie).
Jelenleg a linkelos megoldast preferalom (mert pl van amit nfs-rol szedek, config lehet ssd-n de downloads mehet hdd-re, stb)

Vigyázat, csalok!

(#77191) tordaitibi válasza Rimuru (#77190) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ahogy mondod.
Nálam évek óta szinte nincs is használva a home, minden linkelve van a data ssd-re.
Ami ráadásul ntfs (dualboot Win) és egy szót se szól hozzá, teszi a dolgát.

(#77192) tordaitibi válasza cattus (#77177) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem vagy ezzel egyedül, énnálam napi rendszerességgel jelentkezett ugyanez Mint, Debian, és Manjaro alatt.
Érdekes, Ubuntun 8 hónap alatt 1x se.
Volt hogy friss telepítés után az elsőő bootnál 2 perc múlva fagyott meg.
Az egész megjelenítés fagy meg.
Én kifigyeltem, hogyha épp a mediaplayerem ment, az ha kicsire van téve akkor mindig a bal alsó sarokba van, saccra odavittem az egeret vakon és fókuszba hozva, működtek a billentyűparancsok, stop, play, hangerő stb.
Ilyenkor elértem az smb megosztásokat, szólt a zene.
Vagyis él az egész rendszer csak kimerevedett a megjelenítés.

Okára sose jöttem rá pedig nagyon idegesítő.
Ilyenkor kiléptem konzolra bill.paranccsal és kapott egy rebootot vagy egy poweroff-t hogy mégse a konnektorból kihúzással állítsam le.

Ha ilyenkor ki tudsz lépmi konzolra, asszem ctrl+alt+ F1 vagyF2, vagy F3-? valamelyik, akkor megy a billentyűzeted is.
Szerintem megy az egered is csak azzal nehéz vakon.

(#77193) cattus válasza tordaitibi (#77192) üzenetére


cattus
őstag

Ha ilyenkor ki tudsz lépmi konzolra, asszem ctrl+alt+ F1 vagyF2, vagy F3-? valamelyik, akkor megy a billentyűzeted is.

Próbáltam ezt is, de nem tudtam átlépni sehova sajnos.

Do the thing!

(#77194) urandom0 válasza leviske (#77188) üzenetére


urandom0
aktív tag

HA a rendszer SSD-n van, a /home mappa pedig symlinkelve HDD-ről, akkor a rendszer és a programok indítása egy csöppet lassabb lesz, mivel szinte minden program program használja ~/.config, ~/.local/share és a többi, hasonló mappát.
Ha a /home az SSD-n van, de a ~/Documents, ~/Pictures, stb. symlinkelve HDD-ről, akkor ez a lassulás nem áll fenn, viszont egy újratelepítés esetén manuálisan kell gondoskodnod a konfig fájlok (és az esetleges témák, ikonok, stb.) lementéséről.

Viszont felmerült bennem, hogy az Ubuntun a linkelős megoldásom miatt állogat esetleg le a Nautilus.

Én nézegetném a logokat, illetve meg lehet próbálni terminálból indítani, hátha kidob valami hasznosat.

(#77195) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Rájöttem, hogy nem tudom biztosan, hogyan is van Linux alatt a secure service-ek port használata.

1. Web S a 80 helyett alapértelmezetten 443-at használ. Csak azt, vagy tanúsítvány miatt más is kell?

2. Ftp S 20/21 helyett alapértelmezetten 989/990-et használ - használ mást is?

3. OpenSSH csak a 22-t használja?

4. SMTP-re van bármi változás? Vagy az csak default 25, és semmi más?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#77196) Rimuru válasza coco2 (#77195) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem teljesen ertem a kerdest. Technikailag olyan portot hasznalsz amit szeretnel.
De facto standardokat megtalalod pl itt: $ cat /etc/services

Vigyázat, csalok!

(#77197) urandom0 válasza coco2 (#77195) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én sem értem pontosan, mit szeretnél kérdezni. Ez nem oprendszerfüggő, a well known portok gyakorlatilag szabványosak, de el is lehet térni tőlük.
A 80-as a http port, a 443-as a https. Az FTP kapcsolat 21, az adat 20-as port, az FTPS kapcsolat 990, adat 989. OpenSSH 22, SMTP 25, SMTP TLS 587, SMTP SSL 465. De mondom, ezek szolgáltatásonként állíthatók.

(#77198) Gabengocia


Gabengocia
tag

Sziasztok! Lenne egy Acer one 10 s1002 csoda erre szeretnék nem windowst. 32 bites minden féle fajta linux ISOval próbáltam(rufus, lilo-val). Egyszer véletlenül a steamos ment fel rá, de az offline használhatatlan. Vissza tettem a win10-et biost frissítettem, de nem jutottam előrébb. Linux Zorin lenne a cél. Valami ötlet?

(#77199) CPT.Pirk válasza Gabengocia (#77198) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv.
Mi volt a probléma a többi disztróval?

Btw, a ZorinOS csak 64 biten létezik, de a Z3735F proci az tudja. Nagy élmény nem lesz, de azért elmegy rajta.

UEFI miatt fontos a 32 bit?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77200) Gabengocia válasza CPT.Pirk (#77199) üzenetére


Gabengocia
tag

64 bites kiirta hogy nem tudja a proci. Emiatt régebbi verziót próbáltam. Amúgy az hogy nem akar boot-olni valami oknál fogva. Már próbáltam usb CD-ről is sd kártyáról. Azt olvastam hogy 64 bites uefi kell 32 bites telepitovel. Kb 4 napja szenvedek ezzel. Véletlen volt a steamos azóta se tudtam reprodukálni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.