Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76301) I02S3F válasza ubyegon2 (#76300) üzenetére


I02S3F
őstag

"Ami érezhetően dob a gyorsaságon, az valóban Frawly koma pálcikaWM-je, egyszóval a DE-k kb egyformák, a WM-ek jóval gyorsabbak lesznek. szerintem" - Mire olyan szintre hozok egy wm-et, mint egy DE-t, ugyanott vagyok. Azt szerintem másképpen szükséges használni. Pl. : több bill.kombót érdemes alkalmazni rajtuk. Szerintem.

(#76302) rin33 válasza m165le3 (#76291) üzenetére


rin33
senior tag

Most én a Sparky-t raktam fel öreg laptopra és sokkal fürgébb mint az MX (vagy az Antix), a Debian és az XFCE közös, a különbség hogy az MX-ben nincs (inaktív alapból) a systemd. Nem gondoltam, hogy ez ennyire meglátszik a sebességben.
Eddig nálam az Endeavour OS (xfce) a leggyorsabb öreg PC-ken, gyorsabban bootol mint a Manjaro. De gondolom az adott hardvertől is nagyban függ a sebesség.

(#76303) #26097408 válasza I02S3F (#76299) üzenetére


#26097408
törölt tag

Persze en csak laikuskent irtam. Lehet ha teszteknen vetnenk ala a kettot akkor mas lenne a helyzet.

(#76304) ubyegon2 válasza I02S3F (#76301) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mire olyan szintre hozok egy wm-et, mint egy DE-t, ugyanott vagyok.

Dehogy, azt nem tudod ugyanolyan szintre hozni, eleve minimalista és ahogy mondod, billkombókkal lehet elég gyorsan dolgozni rajta. Nem véletlen neveztem ám pálcikaWM-nek.

Egyébként pár hónap gyakorlás, állítgatás, manuális konfig után talán használható egy ilyen is home userként. ;)

(#76305) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megakadtam.
Telepítenék egy Linuxot, arra az ssd-re amin már több is volt, és a telepítő a partíció létrehozásánál hibaüzenettel kilép.
Kisebb (másfél órai) fejtöréssel rájöttem hogy a telepítőnek igaza van mert a partíciós tábla MSDOS, azaz MBR, és valahonnan keveredett rá egy 1Mb partíció, így én most az 5. partíciót akartam létrehozni elsődlegesként, azt meg ugye nem lehet csak négyet.
Hogy honnan keveredett oda az 1MB unallocated partíció, arról halvány fogalmam sincs, az sda1 és az sda2 közé, de így el se lehet tüntetni, nem engedi törölni.
A lemezről kb. 6-7 hónapja töröltem az akkori Debiant, a partíció törlésével és azóta nem volt piszkálva csak a W10 van róla indítva, ahogy évek óta.
Az Ubuntu az egy másik ssd-n van és grub sincs, bios F11-el választok a win és az Ubuntu között.
Ilyenkor hogyan tovább?

(#76306) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Telepítenék egy Linuxot, arra az ssd-re amin már több is volt, és a telepítő a partíció létrehozásánál hibaüzenettel kilép.

Ismert okok miatt nem akarok belevauzni a thread-be, csak annyit segítek a későbbi segítőknek, hogy megkérlek ezt a hibaüzenetet legalább a Látüasszonyok topikjába írd meg! Csak az érne valamit, az összes többi, amit írsz csak rizsa. Azok az 1MB közbeékelt helyek kellenek, a rendszer csinálja őket SSD-re, ha nem tenné, nem lenne jó az alignálás. Ezért célszerű manuálisan megsszabni a tól-ig méretet. De amiről szó van, az nem partició! Már csak látod Te is, hogy ha az lenne, akkor már most 5 darab lenne a lehetséges 4-ből. ;]

(#76307) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76306) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Oké.
Akkor eddig hogyan tudtam az ssd végén lévő unallocate helyre vagy 5 Linuxot telepíteni eddig?
Elsődleges, nem logikai partíciót csináltam nekik az biztos.
Eddig hogyen sikerült, ha az 1MB az nem számít bele a 4-be?
Vagy, máshogyan fogalmazva, akkor a mostani, délután megkísérelt telepítés mi miatt ment hibára? Csak amiatt hogy nem lehet mégegy elsődleges partícit csinálni az ssd-re.
Nem tudom találok-e 1 évvel ezelőtti mentett képet, szerinem nem, de azon biztos hogy nem volt az sda1 és az sda2 közöztt egy unallocated.
Az zavar be, meg is tudom formázni mint elsődleges partíciót, most próbáltam ki.
De törölni nem tudom.

(#76308) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76307) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor eddig hogyan tudtam az ssd végén lévő unallocate helyre vagy 5 Linuxot telepíteni eddig?

Úgy, hogy igen kitartó vagy. :DD Mer'ugye unallocate helyre még senkinek nem sikerült egyet se telepíteni. Szerintem ezt sem olvastad még, anno az új összevont topikhoz készült nagyon konyhanyelven íródott szöveggel. Meghajtók, partíciók

Amíg az alapvető ismereteid nincsenek meg, kár vitázni azon, mit hogyan nem csinálhattál.

unallocated helyet értelemszerűen tudsz particionálni, kb olyan, mint a földet tudod szántani, arra van! Törölni nem tudod, mert unallocated. Picit bele kéne mélyedned a témakörbe szerintem. Én is laikus vagyok, de kénytelen voltam pár infót összeszedni a témában.

(#76309) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76308) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha rosszul fogalmazok, és Te is tudod hogy mit szeretnék mondani, akkor...,
Az unallocated helyet megformáztattam a telepítővel ext4-re, így jó?
Miért azonnal a "nics ismereted" szavakat kell használni?
Tényleg nincs, 20 éve partícionálok lemezeket, a hőskorba xp alá alignáltam is egy rakás ssd-t, mert az nem nem ismerte fel még hogy ssd és a szokásos 32 256 byte helyet hagyta az mbr-nek. Az meg ssd-n minden csak nem jó a blokkok mérete miatt.
igen tudom mi az partíció eltolás és kb. tisztába vagyok a partíció és a fájlrendszer kifejezésekkel, sőt nem átallottam belemélyedni az efi és a gpt rejtelneibe sem.

Most bebootoltam az Ubuntuba és a az alól a Gparted szó nélkül megcsinálta a maradék helyet exr4 elsődleges prtícióra.
A Manjaro telepítője meg belehal.
Ez a dilemmám.
A képernyőképen látszik hogy elsődleges, nem logikai. Win kiírja.
Visont ez meg nem mutatja a 1-2 közötti 1MB prtíciót.
Azt tudok csináltatni a Manjaro teleepítőjével, elsődlegest meg nem.

[ Szerkesztve ]

(#76310) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha rosszul fogalmazok, és Te is tudod hogy mit szeretnék mondani, akkor...,

Azért próbállak javítani, mert particionálásnál pontosan kell fogalmazni, nem bántani akarlak ezzel.

Miért azonnal a "nics ismereted" szavakat kell használni?

Ez is csak tény, nekem milliónyi dologról nincs ismeretem, ez se bántás. :N

Az unallocated helyet megformáztattam a telepítővel ext4-re, így jó?

Jó, de az 1MB helyet azt ne bántsd, csak ami utolsó helyen van.

igen tudom mi az partíció eltolás és kb. tisztába vagyok a partíció és a fájlrendszer kifejezésekkel, sőt nem átallottam belemélyedni az efi és a gpt rejtelneibe sem.

Akkor bocsi, előző hsz-ed nem utalt erre. Azt viszont nem értem, a Manjaro telepítője miért nem boldogul vele, nincs ott is a telepítés particionálójánál olyan opció, amivel a külön particionáló indítható? Mert annak ugyanúgy kell működnie mindenütt, az install helper meg lehet hibás valamiért. Ilyen Archklónoknál valamiért gyakori.

A képernyőképen látszik hogy elsődleges, nem logikai. Win kiírja.

Nem is lehet logikai, mert előbb kiterjesztett particiót kéne csinálnod és abban logikait. Akkor így particionálva már megy a telepítés?

(#76311) cigam válasza ubyegon2 (#76310) üzenetére


cigam
félisten

Az unallocated helyet megformáztattam a telepítővel ext4-re, így jó?
Jó, de az 1MB helyet azt ne bántsd, csak ami utolsó helyen van.

Nem, nem jó. Az üres területen (unalocated) nem tudsz fájlrendszert létrehozni csak partíción. Az az 1MB egy lyuk(fel nem használt, unalocated terület) a két partíció között.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76312) ubyegon2 válasza cigam (#76311) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az üres területen (unalocated) nem tudsz fájlrendszert létrehozni csak partíción.

Szerintem ugyanarról beszélünk. Gondolom, ha kolléga meg tudja formázni ext4-re, akkor már particionálta is előtte, ez evidens. Vagy mi nem jó neked?

Amúgy az sda3 utáni unallocated helyről van szó most.

[ Szerkesztve ]

(#76313) #26097408


#26097408
törölt tag

Hasznal ittt valaki kozuletek Yubikey-t Linux-al?

[ Szerkesztve ]

(#76314) I02S3F válasza #26097408 (#76313) üzenetére


I02S3F
őstag

A HUP-on egész terjedelmes topic van róla!

(#76315) #26097408 válasza I02S3F (#76314) üzenetére


#26097408
törölt tag

HUP?
Semmi, google segitett.
:B

[ Szerkesztve ]

(#76316) I02S3F válasza #26097408 (#76315) üzenetére


I02S3F
őstag

Link. Természetesen ha konkrét kérdésed van, azt regisztráció nélkül nem tudod feltenni.

Szerk. : Úgy látom ph topic nincs ilyen.
Szerk2. : 2019-es a legutolsó hsz.

[ Szerkesztve ]

(#76317) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76310) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az Ubuntu alól létrehozott partícióra szépen simán települt a Manjaro, és az első bootnál kernel pánikkal szépen meg is halt szegényke.
Nincs kizárva hogy én rontottam el valamit, több helyen olvastam hogy a Manjaro grub nem szereti a másik grubokat, ezért a
"Ne telepítsen rendszerbetöltőt" opciót választottam.
Telepítés szépen lefutott, Ubuntuba bebootol,
os-prober majd update-grub, meg is találta és be is tette a sorba a Manjarot.
Majd az indításnál kernel panic.
Ha rosszul csináltam, ne toljatok le nagyon, valahogy biztos ki lehet korrigálni.

Ma már nem molyolok vele, holnap meg jön a Mikulás :) majd hétfőn nekifutok a segítségetekkel. Egyedül úgyse menne.

Nem mazochizmusból akartam felpakolni egy Manjarot,
2 ismerősömnek is ajánlottam és hoszú ideje használják csak néha megakadnak és akkor jó lenne ha a konkrét OS előttem lenne, könnyebben menne a távsegítség.
Alap rendszernek mard a betonstabil ubuntu, mindennapi használatra.
Valamint izgat hogy a sok-sok szívás után atomstabilan működő Ubuntu a csodaszer, vagy történt valami a gépemmel és a Manjaro is stabil lesz. Bár ez tényleg érdekes lenne a kalandjaim után.
De kíváncsi vagyok, komolyan.

[ Szerkesztve ]

(#76318) I02S3F válasza tordaitibi (#76317) üzenetére


I02S3F
őstag

Virtualbox nem opció?

(#76319) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kivételesen nem csináltál semmit rosszul, lassan 4 éve ezt eljátssza nálam is a Manjaro GRUB, tényleg nem értem, miért nem javítják. Ebben megtalálod a megoldást, jegyezd is meg, mert később is kelleni fog. :K

2 ismerősömnek is ajánlottam és hoszú ideje használják csak néha megakadnak és akkor jó lenne ha a konkrét OS előttem lenne, könnyebben menne a távsegítség.

Én már meguntam a javítgatását, ha nagy ritkán kell Manjaro, akkor fallback-ból indítom. Az a jó, ha csak Manjarot raksz fel másnak, mivel így sosem találkozhatnak ezzel a buggal.

[ Szerkesztve ]

(#76320) growler válasza tordaitibi (#76317) üzenetére


growler
őstag

És mi lehet a helyzet olyankor, ha a Manjaro grub-ját nem az eszközre,
hanem a partíciójára telepíted?
sudo chattr -i /boot/grub/i386-pc/core.img
sudo grub-install --target=i386-pc --debug --force /dev/sdxy
sudo chattr +i /boot/grub/i386-pc/core.img

[link]

(#76321) ubyegon2 válasza growler (#76320) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az jó megoldás elméletileg, én nem próbáltam, nem is említettem, mivel a boot-nál kiválasztott fallback opcióval indítás is bőven elég, ha távsegítségként néha be akar bootolni rá. Azért köszi, hogy beraktad ezt a megoldást is, el is mentem, jól jöhet még. :K

(#76322) gregory91 válasza tordaitibi (#76317) üzenetére


gregory91
senior tag

Először azt kéne tudni hogy konkrétan mit takar az a bizonyos "kernel panic",mert nem biztos hogy a update-grub igen szépen betette a grub.cfg-jébe.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#76323) cigam válasza ubyegon2 (#76312) üzenetére


cigam
félisten

Mivel ez a kezdő kopik, nem evidencia. Ezért is írtam hozzá, amolyan kiegészítés/pontosítás képpen. Érdemes pontosan fogalmazni, hogy aki nincs tisztában vele, az jól tanulja/értse meg. Függetlenül attól hogy pontosan hol van.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76324) ubyegon2 válasza cigam (#76323) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdemes pontosan fogalmazni, hogy aki nincs tisztában vele, az jól tanulja/értse meg.

Nyilván így van, csak itt mi már benne voltunk egy thread közepén és már az is kiderült, hogy a kolléga érti is a témát, ilyenkor már felesleges az alapokat újra leírni. Tordaitibi kolléga így is rossz néven vette, hogy úgy írok neki, mint ha fogalma se lenne az egészről. ;)

(#76317) tordaitibi

Mindenképp számolj be róla, mit sikerült a Manjaro GRUB-bal csinálni! 99%-ban amúgy ugyanaz a gond lesz, ami nálam is elő szokott fordulni. :K

[ Szerkesztve ]

(#76325) cigam válasza ubyegon2 (#76324) üzenetére


cigam
félisten

Senki sem szereti ha ítélkeznek felette. Ugyanakkor ha valóban tisztában van az MBR felépítésével, stb, akkor tudja, miért ír butaságot.

Kisebb (másfél órai) fejtöréssel rájöttem hogy a telepítőnek igaza van mert a partíciós tábla MSDOS, azaz MBR, és valahonnan keveredett rá egy 1Mb partíció, így én most az 5. partíciót akartam létrehozni elsődlegesként, azt meg ugye nem lehet csak négyet.

A fényképe alapján viszont az csak egy 1MiB-es unalocated rész van az sda1 és az sda2 között. Ezt pedig hiba partíciónak nevezni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76326) ubyegon2 válasza cigam (#76325) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ugyanakkor ha valóban tisztában van az MBR felépítésével, stb, akkor tudja, miért ír butaságot.

Bennem is felmerült hasonló, ezért is írtam reflexból az alábbit, de tényleg ez volt az érzésem a kérdése alapján:

"Amíg az alapvető ismereteid nincsenek meg, kár vitázni azon, mit hogyan nem csinálhattál."

Az is lehet, hogy már rég UEFI-zik tordaitibi kollégánk és hirtelen nem ugrott be neki az MBR/legacy..... :K Az viszont nekem is homályos, mi volt a gond a Manjaro particionálása során, mert a kép alapján az alsó szabad helyre simán mennie kellett volna. Sokan szeretik itt a Manjarot, nem is írnék így véleményt, tényleg super disztró, ha párszáz gyakori és működést gátló hibájától eltekintünk. ;]

[ Szerkesztve ]

(#76327) tordaitibi válasza cigam (#76325) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ebben igazad van, viszont ami engem megzavart, vagyis affelé terelt hogy az sda1-sda2 közötti "valami" is beleszámíthat a partíciók számába az az hogy a Manjaro telepítő nem tudott létrehozni elsődlegest, és ezután átmentem Winbe és annak a lemezkezelője sem.
Az csakis logikait csinált a végén lévő 41,95 gigára, elsődlegest nem volt hajlandó.
Miután ezek affelé vezették amatőr gondolataimat hogy akkor ezekszerint az 1MiB is valamiféle partíciónak számíthat.
Majd ezt elvetettem mert az Ubuntu alól a Gparted meg simán megcsinálta az elsődlegest, amire ezekután már települt a Manjaro.

Viszont a mai napig nem értem hogy a Manjaro telepítő (nem tudom csak tippelem hogy az is Gpartedet használ..? ) és a Windows is csakis kizárólag kiterjesztett partíciót és azon egy logikait akart, az Ubi meg a primaryt meg tudta csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#76328) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76327) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére :F a konkrét hibaüzenettől folyamatosan megkímélsz bennünket és helyette saját következtetéseket írod csak le, de ezek jó eséllyel lehetnek tévesek akár. Mi van ha az elsődleges partició készítése előtt csak egy Warning-ot dobott fel a rendszer, amit tudomásul véve, figyelmen kívül lehetett volna hagyni?

A particionálás eléggé kötött rendszerű platformfüggetlen művelet, ezért is írtam, hogy használj particionálót, ne az install segédet használd particionálásra. Ezek veszedelmesek, nekem anno Chakra alatt az install helper simán felcserélte a meghajtók betűjelét! :( Szerinted boot után mennyire volt ez gáz?

[ Szerkesztve ]

(#76329) cigam válasza tordaitibi (#76327) üzenetére


cigam
félisten

Itt írnak problémás partíció létrehozásról, és esetleges megoldásáról, de a konkrét üzenetek, napló fáj részletek nélkül tippem sincs.
Itt pedig hibásan/rosszul kiírt telepítőt okolják, és megemlítik, hogy a
thus -dv
paranccsal frankón látható a telepítő minden (hiba)üzenete.

Nem is kötözködni szerettem volna, csak a nem pontos megfogalmazások félrevezet(het)nek.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76330) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76328) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Szerencsére :F a konkrét hibaüzenettől folyamatosan megkímélsz bennünket és helyette saját következtetéseket írod csak le,"

Teljesen igazad van, annyi a mentségem hogy a szóbanforgó pc-től 3 napja 21 kilométerre tartózkodok fizikailag, így nehéz :) ,
ezt le is írtam hogy hétfőn, azaz ma este leszek a pc-vel egy légtérben.
Este tudom nektek mutatni a konkrét hibaüzenetet, és este tudom kipróbálni az ajánlott megoldást, a grub telepítését a Manjaro partíciójára.

Elvi síkú érdeklődésem, amit nem értek.
A telepítő ugye felajánl 3 opciót.
Rendszerindító telepítése a meghajtó gyökerébe,
rendszerindító telepítése a linuxos partícióra,
és ne telepítsen rendszerindítót.
Én ez utóbbit választottam.
Ez utóbbi esetben hogyan indul el a telepített rendszer?
Nem vagyok teljesen tisztába egy Linux rendszer bootolásánál lezajló folyamatokkal (win és android alatt igen), megköszönném ha valaki felvilágosítna erről.

(#76331) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76330) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen igazad van, annyi a mentségem hogy a szóbanforgó pc-től 3 napja 21 kilométerre tartózkodok fizikailag, így nehéz

Ja értem, most nem tudsz a gépben perzekútorkodni, távolról sem. Ez elkerülte akkor a figyelmem, bocs. :B

A telepítő ugye felajánl 3 opciót.

Rendszerindító telepítése a meghajtó gyökerébe,

Ez az amikor simán választod mondjuk az sda-t, ekkor felrakja a GRUB-ot és végigtallózza a meghajtót* más rendszereket találva, azokat berakja az indítóba.

*helyesen a gépben lévő összes elérhető meghajtót

rendszerindító telepítése a linuxos partícióra,

Ez az amikor külön, a rendszer által foglalt particióra rakod a GRUB-ot, mondjuk sda1-re, ha arra került a /. Ebben az esetben más rendszer sda-n lévő GRUB-ja nem fogja ennek az sda1-en lévő rendszernek a GRUB-ját felülírni. (ez lehet hasznos esetedben, mert a Manjaro GRUB nem íródik felül)

és ne telepítsen rendszerindítót.
Én ez utóbbit választottam
Ez utóbbi esetben hogyan indul el a telepített rendszer?

Ebben az esetben nincs rendszerindító, értelemszerűen semmi nem fogja indítani a rendszert! Ha viszont más meglévő rendszert indítva annak a GRUB-ja frissítésre kerül, akkor betallózza ezt a rendszert is és onnan már fog indulni.

röviden ennyi

[ Szerkesztve ]

(#76332) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76331) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Ebben az esetben nincs rendszerindító, értelemszerűen semmi nem fogja indítani a rendszert! Ha viszont más meglévő rendszert indítva annak a GRUB-ja frissítésre kerül, akkor betallózza ezt a rendszert is és onnan már fog indulni"

Pontosan ezt tettem, és utána a már meglévő Ubuntut indítva, terminálba lefuttatva az os-prober parancsot, meg is találta a Manjarot,
"Megtalált Manjaro Linux sda4"
Ezután update-grub, reboot, máris megjelent a Manjaro az indító választóképernyőbe.
Manjaro indít, és kernel panic.

Ennek lehet semmi köze a rendszerindítóhoz, mivel az elindítja a Manjarot.
Este befotózom a kernel panic üzenetet.

(#76333) Rimuru válasza tordaitibi (#76332) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kovetem a threadet, ezt csak ugy itt hagyom.

Vigyázat, csalok!

(#76334) májkimiki válasza Rimuru (#76333) üzenetére


májkimiki
őstag

:K

(#76335) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76332) üzenetére


ubyegon2
nagyúr


Kb ezt fogod látni majd és akkor jöhet is az ebben javasolt megoldás. Illetve az, amit archklóner kollégák imént javasoltak. (én mindössze csak arra utalok, hogy mi lehet a probléma 99%-os valószínűséggel)

Ennek a boot.cfg részletnek az utolsó sorában láthatod az átírt részt:

submenu 'Speciális beállítások ehhez: Manjaro Linux' $menuentry_id_option 'gnulinux-advanced-69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1' {
menuentry 'Manjaro Linux (Kernel: 5.6.16-1-MANJARO x64)' --class manjaro --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-5.6.16-1-MANJARO x64-advanced-69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1' {
savedefault
load_video
set gfxpayload=keep
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos4'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-ieee1275='ieee1275//disk@0,msdos4' --hint-bios=hd0,msdos4 --hint-efi=hd0,msdos4 --hint-baremetal=ahci0,msdos4 69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1
fi
linux /boot/vmlinuz-5.6-x86_64 root=UUID=69b76d76-242c-4066-b268-b7b087f607e1 rw quiet apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.6-x86_64.img

[ Szerkesztve ]

(#76336) neophyte79


neophyte79
tag

Sziasztok.
Adott egy hiba, a képen látható, bekapcsolás után jelentkezik. Mi a teendő ezzel?

(#76337) lev258 válasza neophyte79 (#76336) üzenetére


lev258
veterán

Fájlrendszer és/vagy lemezhiba. Előbbi esetén Live alól fsck, utóbbi esetén az adatok gyors mentése, aztán kuka.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76338) neophyte79 válasza lev258 (#76337) üzenetére


neophyte79
tag

Nem az enyém a gép, csak továbbítom a hibát, abszolút nem értek a Linux-hoz.

Kizárt, hogy ezt a tulajdonosa meg tudja csinálni (Live és/vagy adatmentés).

(#76339) I02S3F válasza neophyte79 (#76338) üzenetére


I02S3F
őstag

A teendőt kérdezted. Kaptál rá választ!

(#76340) lev258 válasza neophyte79 (#76338) üzenetére


lev258
veterán

Akkor nincs mese, el kell vinni valakihez, aki ért hozzá. Ha másért nem, hogy a fontos adatok visszanyerésére legyen esély. Addig viszont kerülném a bekapcsolást is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76341) neophyte79 válasza I02S3F (#76339) üzenetére


neophyte79
tag

Meg is kaptam, köszönöm. Nem erről van szó, csak magamnak írtam le. :B :)

Lev258, köszönöm, ennyi elég is.

(#76342) I02S3F válasza neophyte79 (#76341) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem is tudom min csesztem fel magam! Ne vedd magadra!

Sajnos ezt távolról (tehát ssh, rdp) nem lehet megcsinálni.

(#76343) Wolfskin


Wolfskin
őstag

sziasztok,

itteni segítséggel feltettem egy linux MX x82 rendszer egy 20 éves laptopra a haveromnak
Amit sikerült elérnem:
• telepedett, nem csak pendriveról indult
• magyar nyelvű lett

elvitte a gépet, és most teljesen össze van omolva, mert neki már angolul indul: először indult magyarul, aztán fele magyar, de a menük már angol, végül teljesen angol...

mennyire emlékszem bootoláskor volt egy nyelvválasztó, és nálam az marad is magyar. ezt hogyan lehet visszacsinálni, hogy magyarul menjen minden? :F

a másik, amit szeretne, hogy jelszóval védett legyen a gép.
valami lakatot bepipált, de nem lett jelszóval védett a gép.

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76344) mefistofeles válasza Wolfskin (#76343) üzenetére

Hát az ilyen "mond el mit mondjak a haveromnak mit csináljon" dolog nagyon nehézkes és a siker is igen csak bizonytalan. Én már azt is rossz megközelítésnek gondolom, hogy össze rakok egy tuti rendszert és átadom egy olyan laikusnak aki még csak a telepítési folyamatot sem látta. A linux az linux. Ugyanúgy elő fordulhatnak gebaszok mint a windowsban. Első körben neki kéne utána járnia a dolognak, mert az elég macerás dolog, hogy ha gondja van akkor fut hozzád, te meg ide...... Ezt ne vedd bántásnak de így nem nagyon fog hosszútávon működni.
Amúgy meg nem tudok segíteni, nekem még sosem fordult elő olyan, hogy random váltogatta a nyelveket egy rendszer. Biztos vannak itt guruk akik tudnak ezzel mit kezdeni.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76345) cigam válasza Wolfskin (#76343) üzenetére


cigam
félisten

Induláskor ott van a menüben, hogy F2 nyelv(választás).

Egyébként meg előbb olvasni kellene, nem pedig kattintatni, és várni hogy majd valami történik. Ha nem ért hozzá akkor meg pláne.

Elindítja az mxtools-t azon belül pedig a System locales

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76346) I02S3F válasza mefistofeles (#76344) üzenetére


I02S3F
őstag

Mit gondoltok Wolfskin egy Anydesk-el nem tudna segíteni az ismerősének? Mig meg segítünk neki!

Wolfskin : A fluxbox-os verzió ment fel? sajnos csak terminálos megoldást tudok javasolni, mert a Fluxbox-ot nem ismerem. A passwd paranccsal tud magának jelszót megadni a terminálban.

Én azt találtam, hogy a sudo dpkg-reconfigure locales paranccsal módosíthatod és a hu_HU. utf8 at keresed.

@többiek: Ez a ui nyelvét is átírja? Vagy csak a régió, pénznem, stb. -t?

(#76347) lev258 válasza Wolfskin (#76343) üzenetére


lev258
veterán

A félmagyar állapot normális, a telepített rendszeren kell felrakni a hiányzó nyelvi csomagokat (netről). Sok disztrónál felajánlja, ha a Nyelvi beállítások menüre kattint az ember.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76348) mefistofeles válasza lev258 (#76347) üzenetére

AZ MX-et spec nem ismerem de azt azért tegyük hozzá, hogy sok mai disztró már a telepítés elején beállított régióval települ és már első indításnál full magyar...

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76349) tordaitibi válasza ubyegon2 (#76335) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tökéletes!

Ez volt a megoldás,
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.6-x86_64.img
Köszönöm mindenkinek a segítségeket.

Még egy kérdés, csak úgy kíváncsiságból.
Bebootolt a Manjaro, semmi net nem volt neki, még be sem pötyögtem a wireless passwordot, lankábelnek a közelébe se volt és máris közölte hogy 457 csomag vár frissítésre:
Ezt netkepcsolat nélkül honnan tudta ilyen pontosan...? :F

(#76350) ubyegon2 válasza tordaitibi (#76349) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! :K A módszert ne feledd, mert másik disztró GRUB frissítése újra előidézi ugyanezt az állapotot.

Ezt netkepcsolat nélkül honnan tudta ilyen pontosan...?

Ne hülyülj már, ez Manjaro! :D Mondtam neked, ha ez működik, akkor csodákra képes. Amúgy meg fene tudja, nekem wifit is rohadt nehezen hozta össze mindig, kivéve az utolsó verziót, de ha tényleg nem volt net vagy nem emlékezett live beállításokra véletlenül, akkor beépített látóasszonnyal is rendelkezik. Ha a csomagszámot eltalálta, akkor kellett, hogy legyen valami.... :K

(egyébként tényleg el tud tárolni infókat telepítés előtti állapotból több disztró, nálad is valami ilyesmi lehetett ez, legutóbbi disztró telepítésénél első boot után már el volt mentve a wifi jelszava)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.