Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77301) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Szóval futtatom
sudo fdisk -l
megkeresem a /mnt-t és az /efi/boot elérési útjait. Ezeket hogyan mountolom? mount /dev/sda5 /mnt ?
Ezután mehetne is a:
sudo manjaro-chroot -a
sudo pacman -Syyu
sudo update-grub

[ Szerkesztve ]

(#77302) tordaitibi válasza Aksomatic (#77301) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha nincs, nem működik a ctrl+alt+F..valamelyik, akkor marad a chroot.
Ezt mint írtam sose csináltam, ezért csak linkelni tudok a menetéről, ha érzel magadba affinitást vágj bele.
[Részletes leírás magyarul]

(#77303) growler válasza Aksomatic (#77301) üzenetére


growler
őstag

A chrootolás egyszerűsíthető a "chroot rescue scan" segítségével. [link]
Egy másik telepített rendszerről, ill. live alól indítva is működik. [link]
(Manjaro alól a Mint 18.3-ba chrootoltam)

[ Szerkesztve ]

(#77304) Aksomatic válasza growler (#77303) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Ezt követően ezzel:
sudo pacman -Syyu
sudo update-grub
Eredményt kéne elernem ugye? Ez nem fogja a Dualboot-om szétcseszni?

(#77305) growler válasza Aksomatic (#77304) üzenetére


growler
őstag

Ha ez az eredeti probléma,: [link] akkor szerintem jobban jársz egy új telepítéssel.

(#77306) tordaitibi válasza growler (#77305) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez olyan mintha nem ismerne az ext fajrendszert. Ami elegge furcsa...
Exfatnal volt nalam olyan hogy utolag kellett telepiteni az exfat tamogatast, exfat-utils telepitese megoldotta.
De mi tortenhetett hogy a sajat fajlrendszere ismeretlen?
Chroottal telepitheto az ext-utils? Vagy nem jo uton jarok.
Egyebkent en is mar reg ujratelepitettem volna.

[ Szerkesztve ]

(#77307) tordaitibi válasza Aksomatic (#77304) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Dualbootod jelenleg amugy sincs, mivel a Manjaro meghalt.
Mi a masik rendszered?
Azt az se bantja ha a sda5, ha jol emlekszek, a Manjaro particiojat torlod, gyalulod.

(#77308) growler válasza tordaitibi (#77306) üzenetére


growler
őstag

Ha van régebbi telepített kernel verziója, akkor még meg lehetne próbálni azzal bootolni.

[ Szerkesztve ]

(#77309) Aksomatic válasza growler (#77308) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Nem szívesen telepíteném újra, ezt honnan tudom meg van-e régebbi kernel?

(#77310) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Információ Windows alóli ISO kiíráshoz, a Rufus 3.13 már nem kérdez, hogy DD vagy iso módban írja-e ki a képfájlt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77311) Cirbolya_sen válasza CPT.Pirk (#77310) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Melyikkel csinálja alapból?

Cirbolya_sentinel

(#77312) tordaitibi válasza Aksomatic (#77309) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

(#77313) CPT.Pirk válasza Cirbolya_sen (#77311) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom, de amit kiírtam vele Manjaro ISO-t, azzal simán be tudtam bootolni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77314) Aksomatic válasza tordaitibi (#77312) üzenetére


Aksomatic
senior tag

:C :R
Siker, köszönöm szépen.
Bebootoltam régebbi kernel alól, újratelepítettem a kernelt és most működik úgy tűnik :)

(#77315) tordaitibi válasza Aksomatic (#77314) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Óóó szuper!
örülök hogy sikerült.

(#77316) Aksomatic válasza tordaitibi (#77315) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Azért sem akartam újratelepíteni, mert az az egyszerűbb út. Szeretnék tényleg beletanulni a Linuxba, és ezért igyekszem nem megfutamodni ezen dolgok elől :)

(#77317) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Virtuális Debian szerver-hez szeretnék plussz tárhelyet adni, ebben kérném a segítségeteket. Template-ként szeretném használni a debian telepítést, így minimálon teltepítettem a rendszert ami az erőforrásokat illeti: 1 mag, 512MB RAM, 2GB hely. A 2GB helyet szeretném növelni.

Innen indul a dolog:
df -h [link]
fdisk -l [link]
Megnövelve a diszk méret: fdisk -l [link]

És ezekre gondoltam:
1. kikapcsolnám a swap partíciót: swapoff -a
2. törölném az összes partíciót (sda1, sda2, sda5), majd létrehoznám az sda1-et újra: [link]
3. kikommentelném a swap partíciót az /etc/fstab-ban
4. újraindítás --> Annyit vettem észre, hogy mintha egy kicsit lassabban boot-olna be a rendszer és nem csak az első boot. Nem sokkal, de észrevehető.
5. megnövelném az sda1 partíciót: resize2fs /dev/sda1

Itt érne véget:
df -h [link]
fdisk -l [link]

Esetlegesen új swap létrehozása, de az egy másik téma lenne.

Azt megtudnátok mondani, hogy jó-e az elgondolás, vagy valamit máshogyan csinálnátok?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#77318) Rimuru válasza Véreshurka (#77317) üzenetére


Rimuru
veterán

Jo az elgondolas.

Live/masik rendszer alol csinald, nem amin fut (igy a 4. pont sem kell - max partx)

Vigyázat, csalok!

(#77319) Véreshurka válasza Rimuru (#77318) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R

A live rendszer alóli működés jó ötletnek tűnik, meg is próbálom majd...

El Psy Kongroo

(#77321) májkimiki válasza headhunter (#77320) üzenetére


májkimiki
őstag

Esetleg ez? [link]

(#77322) lck válasza májkimiki (#77321) üzenetére


lck
senior tag

:DD :C :))

(#77323) BigManus válasza lck (#77322) üzenetére


BigManus
addikt

A igazat megvallva, nemrég rá szántam magam, hogy kipróbáljam. Nem rossz az a rendszer, sőt! De azok a korlátozások, hogy csak akkor tudsz tartalmakat nézni az oldalon, ha a rendszerük alól teszed, az vicc. Vicc még az, hogy a rendszerük alól próbálsz regisztrálni, elzavar, mondván fizess azért, ha regisztráció után valami komolyabban érdekel. Ha nem regisztrálsz, akkor az ingyeneshez nem jár support, egy Facebookos csoportba irányítanak, ott segítenek. Hozzá teszem, ott valóban egy segítőkész csapat van, nem igaz, hogy flegmák és nem segítenek.
De a többi tényleg vicc kategória!

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#77324) májkimiki válasza lck (#77322) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez engem inkább elszomorít. Lassan eljutunk oda, hogy még normális módon sem lehet beszélni erről a rendszerről, mert betalálnak valamivel.
Értem ezt úgy, hogy összehasonlítani sem lehet mással egy diszkurzusban nyílvánosan. :(

(#77325) lck válasza májkimiki (#77324) üzenetére


lck
senior tag

Annakidején - természetesen - ezt is kipróbáltam. Nem tetszett. Se a megjelenés, sem a készítők stílusa.

(#77326) májkimiki válasza lck (#77325) üzenetére


májkimiki
őstag

Szerinted én nem? Tovább léptem valamiért, pedig közvetlen a fejlesztővel is diskuráltam.
Semmi negatívum nem ért, tök normális volt. Akkoriban útkereső voltam és mást is próbáltam mellette. Másban jobban megtaláltam az igényeimet.

(#77327) tordaitibi válasza májkimiki (#77326) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szerintem gyoker banda, peldaul az oldalukon okostelefonrol semmi nem elerheto. Nem tamogatott OS.
Congratula, igy kell felhasznaloi tabort toborozni!
Meg az egesz olyan zartkoru mint a dubai golfklub.
En is beprobaltam nemregen de a kotelezo reg. mizerianal mar fordultam is ki az oldalrol.

(#77328) vadkörte válasza tordaitibi (#77327) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem előbb utóbb a legtöbb útkereső beléjük botlik. Hisz
-magyar
-linux
-okkal feltételezhetik, hogy ez egy speciálisan a magyar igényekre szabott disztró.
Eddig még elégedett próbálkozóról - a fanatikus hívőket leszámítva - nem hallottam. Én is próbálkoztam vele, többször is. A legtovább az egyik legelső - talán az 1.2, 1.5? - húzta. Cirka 2 hét volt. Pedig próbáltam megszeretni.

#77320 headhunter:
Pedig nem tévedett sokat...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#77329) headhunter válasza májkimiki (#77321) üzenetére


headhunter
addikt

Majdnem leköptem a monitort... :Y
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Facebookon botlottam bele ebbe a bocsánatkérő postba. "mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa" [link]

Megnyerhette a pert?

"...Ugy fenyegetőzik, mint a terhes felhő..."

(#77330) tordaitibi válasza headhunter (#77329) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egyébként minden más szituba is van az a pont amikor elkattan valamiért az ember agya, ez a komplett weboldal ennek ékes bizonyítéka.
Hogy valaki ennyi energiát beleöljön annak igen komoly oka és motivációja van a háttérben.

(#77331) ubyegon2 válasza BigManus (#77323) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hozzá teszem, ott valóban egy segítőkész csapat van, nem igaz, hogy flegmák és nem segítenek.

Tényleg nem flegmák, inkább suttyó rüparasztok nyilvánosan, de ha nekik tetsző kérdést teszel fel, akkor szeretnek. Anno án is kérdeztem tőlük, mitől ennyire nagymagyar ez a disztró, ha nemzetközi komponensekből épül fel ugyanúgy, mint a többi, valamint ha ennyire büszkén hirdetve magyar, miért éppen fekete párduc a neve, az is angol nyelven. Szóval pár ilyen érdeklődés a nyilvánosan úgy elhajtanak női felmenődbe, hogy ihaj. Nincs mit beszélni egyébként erről a képződményről.

Ja igen, anno megkérdeztük, miért csak 32bites verzió van, a válasz az volt a fejlesztő részéről:- mert nekem így tetszik.

Aki akarja használja, de a fejlesztők stílusa miatt a PH forum topikjaiban nem sűrűn szokott téma lenni, ha igen, akkor is a bunkó arroganciájuk okán.

(az őstörténeteket ne is említsük, ahol bizonygatják, hogy a fekete párduc valójában ősmagyar állat)

[ Szerkesztve ]

(#77332) BigManus válasza ubyegon2 (#77331) üzenetére


BigManus
addikt

Na, megyek és kipróbálom :DDD
Kérdezek tőlük pár egyszerű dolgot :D

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#77333) ubyegon2 válasza BigManus (#77332) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeretni fognak! Próbáld leírni, hogy szerinted az Ubuntu is van olyan jó és ugyanannyira magyar nyelvű és a csomagok is ugyanazok, mint a Mandriva fork kesePuliban. :D

(#77334) I02S3F válasza BigManus (#77332) üzenetére


I02S3F
őstag

És lőn! Trollkodási vágy betriggerelve :D.

(#77335) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77333) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Uby bocsi,
leírtad vagy itt, vagy az Ubuntu topikba hogy hogyan kell átírni a grubomat hogy indítson egy Arch Manjarot. És írtad hogy némely frissítés ezt el is fogja kaszálni.
Na most pont ez van, a Manjaro nem indítható, de a válaszodat se itt se a másik topikba nem találom (rosszul keresek ez tuti...) amibe a megoldást leírtad.
Valami dereng, intel ucode meg kernel valamit de már nem tudom pontosan.
Segítenél?

[ Szerkesztve ]

(#77336) BigManus válasza I02S3F (#77334) üzenetére


BigManus
addikt

:DDD
És lőn... Nem kellett volna Ubuntut említenem... Nem szerették :DDD

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#77337) Rimuru válasza BigManus (#77336) üzenetére


Rimuru
veterán

Surprise, surprise. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#77338) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77335) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D Látod? Ezért írtam, hogy ne feledd el a megoldást! Viszont megtaláltam a hsz-t, mondjuk linkeken végig kell menned, de hamar eljutsz a lényeghez. :K

Intel ucode-ra jól emlékeztél.

# Manjaro grub kampeca

[ Szerkesztve ]

(#77339) csixy válasza ubyegon2 (#77338) üzenetére


csixy
addikt

Na ezért dobtam a manjaro-t.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77340) Rimuru válasza csixy (#77339) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezert legyen minden rendszernek sajat bootloadere.

Vigyázat, csalok!

(#77341) ubyegon2 válasza csixy (#77339) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hasonlóképpen vagyok én is ezzel, párszor javítgattam a GRUB-ját, de beleuntam, sajna ha utolsónak volt telepítve, a többi kernel frissítés akkor is kinyírta. Amit nem értek, hogy kb 3 éve megvan ez a probléma és nem javítják. :(

(#77340) Rimuru

Ezert legyen minden rendszernek sajat bootloadere.

Eddig kizárólag a Manjaro csinálta ezt, emiatt felesleges particiókra bootloaderezni, bár biztosan van előnye akkor is, ha sok disztró van fenn egymás mellett.

[ Szerkesztve ]

(#77342) csixy válasza Rimuru (#77340) üzenetére


csixy
addikt

Ha jól sejtem, az UEFI Grub már ilyen. Minden rendszer beveszi a menüjébe a többit is, de mindegyik külön-külön indítható a "BIOS"-os főmenüből, vagy végszükségből az efi-ből bóklászva.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77343) Rimuru válasza csixy (#77342) üzenetére


Rimuru
veterán

Abbol a szempontbol igazad van hogy efi-n konnyebb (lehet) valasztani milyen bootloader toltson be, de chroot ugyan ugy mukodik bioson is.

Az hogy grubban az automatikus felismeresben van-e kulonbseg... fogalmam sincs, ez nalam nem szempont.

Vigyázat, csalok!

(#77344) lypen99


lypen99
aktív tag

Azért nekem pozitív változást hozott az XFCE Manjaro.

Gyors, takarékos (46%-s az akksi) és még így is 2 órát kicsikar magából, pedig nem mai gép és állt egy pár hónapot.

(#77345) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
Adva van egy gép, két HDD-vel.
Egyiken Win10 van, a másikon linux (blackpanther).

Az utóbbi időkben csak a panthert használtam mert szeretném elfelejteni a windowst.
10 napra elutaztam. Előtte kikapcsoltam a gépet, majd áramtalanítottam is.

Tegnap értem haza.
Kapcsolnám be a gépet de mindig a win-t akarja elindíani.
Mintha a másik HDD-n nem lenne semmi.
A boot menüben régen ott volt mindkét HDD meg a black panther opció is, most viszont csak a két HDD van de hiába választom ki azt, amin a linux van, mindig a win-t indítja.

Win-en belül megnézve ott van minden a másik HDD-n (tehát nem tűntek el az adatok), mégsem tud bebootolni róla.

Nem tudom mi lehet a gond.
A gépnek (asrock Q1900-itx) UEFI bios-a van de átnézve nem találtam benne semmi gondot.

Találkozott már valaki ilyen hibával?
Meg lehet valahogy javítani?
Nincs kedvem újratenni a panther-t, már elég jól belaktam...

(#77346) CPT.Pirk válasza Kenderice (#77345) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

UEFi... nagyobb Windows frissítés bele szokott keverni az UEFI boot sorrendbe, azt nézd meg szerintem.

Ha ott rendben van, akkor jó kérdés mi történt, de megpróbálhatsz live rendszer alól chroot-tal belépni, majd pedig kiadni egy grub frissítés parancsot. A chroot leírását megtalálod az összefoglaló elején.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77347) Kenderice válasza CPT.Pirk (#77346) üzenetére


Kenderice
senior tag

" megpróbálhatsz live rendszer alól chroot-tal belépni, majd pedig kiadni egy grub frissítés parancsot. "
Ezzel már próbálkoztam, nem történt változás.
E szerint csináltam:
https://hu.blackpanther.hu/tudasbazis/serult-rendszer-inditasa/

Most leszedtem egy boot repair ISO-t, de az sem talált hibát sem a linuxos, sem a windows-os HDD-n boot szempontból.
A hiba keletkezése előtt csak a linuxot használtam, ergo a win-n nem is frissíthette magát.

[ Szerkesztve ]

(#77348) I02S3F válasza Kenderice (#77347) üzenetére


I02S3F
őstag

A hdd mikori? Milyenek a kondíciói? Smart adatok nem mondanak semmit?

A logokban (blackpanther) is érdemes szétnézni! Hátha van előzmény!

Esetleg a wines hdd-t ki lehet húzni próbaképpen.

(#77349) CPT.Pirk válasza Kenderice (#77347) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, a leírás pedig jó amit csináltál. Mi történik, ha csak az a hdd van a gépben, amin a Linux van?

Ha úgy sem tudsz bootolni, akkor megcsinálnám a chrootos grub telepítős dolgot azon a HDD-n, majd ha már az működik, akkor tenném csak vissza a wines hdd-t, majd pedig linux alól csinálnék egy update-grub -ot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77350) rin33 válasza lypen99 (#77344) üzenetére


rin33
senior tag

Nálam is, régi gépekre nagyon jó alternatíva ahol a Win10 instabil vagy nem frissül vagy lassú stb, gyorsabb, gyorsabban is bootol, a több linuxhoz képest is, viszont a fentebb említett hibákat jó lenne ha javítanák, pl. most a grub customizert nem tudom felrakni a legújabb update után.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.