Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76451) májkimiki válasza tordaitibi (#76449) üzenetére


májkimiki
őstag

Hála a jó égnek műkszik.
Pedig már arra gondoltam, hogy erre is valami egyedi scriptet kell fabrikálnod. :D
Végül is már agyaltam is rajta. Ilyen téren egy kicsit megfertőztél. :DD

(#76452) mefistofeles válasza tordaitibi (#76449) üzenetére


mefistofeles
addikt

Örülök, hogy sikerült. Én is eléggé kínlódtam a dologgal, igaz nem HDD volt az USB-re kötve hanem egy ledes füles. Majd megőrültem mikor kikapcsolt gép mellett szépen világított a fülesem. Ráadául az én lapomon a deep sleep opciónak van vagy négy féle kimenete.....

más....
Srácok egy linuxos topicban ne, hogy abból legyenek súrlódások, hogy melyik e jobb disztró....... Pont az (az egyik) nagy előnye a rendszernek a windowsal szemben, hogy nincs uniformizálva. Telepítés, csomagkezelés, felület, kinek, kinek ízlése szerint. Nyilván egy kezdőnek csak full grafikus felületű next-next rendszerű telepítő ajánlható nyugodt lelkiismerettel de ismerek keményvonalas ős linuxosokat is akiknek maga a GUI is egy istenkáromlás......
Szóval ízlések és pofonok.
Amúgy, kövezzetek meg de egy kezdőnek én is Linux Mint-et ajánlanék. Az első időkben ismerkedni fog a rendszer alapjaival és nem hiszem, hogy álmatlan éjszakákat okoz, ha egy programból, nem a full, full legújabb megy a gépén. Aztán ha már belelát a dologba akkor arra indul és úgy nehezíti meg a saját dolgát amennyire csak akarja! :)

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76453) lanszelot válasza ubyegon2 (#76450) üzenetére


lanszelot
addikt

A drierrel ott is írják, hogy gond van
"The driver won't work unless you provide non-free firmware by installing "
Ezért a debian alap se jó.
Hétvégén megpróbálom rágyúrni a Minth-et /a minth ubuntu alapú nem debian ha jól tudom/

vadkörte: ugyanarra használnám amire eddig, net, semmi több. Bár linux ad még pár extrát /zene hallgatás/, de semmi komoly dologra
Már szedtem darabokra, és könnyű szét kapni.
Nem akarom bővíteni, netre ennyi elég. Lehet, hogy usb-re /usb3/ dobom a linuxot, és akkor nem lassul be.

(#76454) májkimiki válasza lanszelot (#76453) üzenetére


májkimiki
őstag

Mint-Ubuntu-Debian egy kutya kölke, ha gondod van ezekkel. Manjaro-Arch vonal, vagy Fedora.

(#76455) mtomi95


mtomi95
senior tag

Üdv!
SMPlayerre kellene nekem egy olyan okosság, hogy görgetéssel lehessen hangerőt állítani, mint a VLC-ben!

Sajnos sem az alapméretezett lejátszó sem a VLC-t nem tudom használni, mert nagyon rossz képminőségük van egyes fájl formátumoknál, nyílt és zárt driverrel egyaránt!
Edit: RX 470

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#76456) Ueda válasza mtomi95 (#76455) üzenetére


Ueda
senior tag

SMPlayer / Opciók / Beállítások / Billentyűzet és egér / Egér fül / Görgő funkció

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#76457) tordaitibi válasza mtomi95 (#76455) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Beállítások-->Billentyúzet és egér-->Egérgörgő funkciók.

Nálam azért van több kipipálva mert az előző Egér lapon be lehet állítani hogy a középső gomb váltsa ezeket a funkciókat.
Vagyis váltogatni lehet a görgő kattintásokkal a tekerés, hangerő és méretezés között.

Mint szinte mindegyik mai modern mediaplayert, a végletekig lehet konfigolni, saját igény szerint testreszabni, gyorsgombozni, stb.

[ Szerkesztve ]

(#76458) mtomi95


mtomi95
senior tag

Köszönöm nektek! :R

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#76459) ubyegon2 válasza lanszelot (#76453) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem! Azt írják ott, hogy csak akkor fog működni, ha a non-free fw-t telepíted! Emiatt lényeges, hogy a non-free iso-t töltsd le és telepítsd! De kb ezt írtam először is. Persze biztosan egyszerűbb dolgod lesz egy kezdőbarát Mint XFCE-vel vagy akár Mint Mate változattal.

Csak halkan mondom, hogy kicsit figyelned kéne a kapott válaszok tartalmi részére, mert az elején még sok dolgon bukhat egy telepítés, de ez főleg a Debianra vonatkozik. ;)

a minth ubuntu alapú nem debian ha jól tudom

Félig tudod jól, de a kolléga írta is. Ubuntu Debian alapú, Mint pedig Ubuntu alapú és az LMDE változata Debian alapú. (csak a pontosság kedvéért, ja és ugyanezért Mint, nem minth)

[ Szerkesztve ]

(#76460) billencs válasza mefistofeles (#76452) üzenetére


billencs
csendes tag

"Amúgy, kövezzetek meg de egy kezdőnek én is Linux Mint-et ajánlanék. Az első időkben ismerkedni fog a rendszer alapjaival és nem hiszem, hogy álmatlan éjszakákat okoz, ha egy programból, nem a full, full legújabb megy a gépén. Aztán ha már belelát a dologba akkor arra indul és úgy nehezíti meg a saját dolgát amennyire csak akarja! :)"

Az eléggé problémás a kommunikációban, ha egyesek csal írni szeretnek olvasni és értelmezni
nem. Ez az állításod Mint-Arch viszonylatában igaz,
Mint-Manjaro összevetésében viszont nem.
Jó lenne tudomásul venni, hogy a Manjaro az archhal ellentétben nem a legfrissebb csomagokkal dolgozik.

Szerintem nagyon sokat ártanak a Linux elterjedésének akik tájékozatlanul ajánlgatnak bugos, rosszul felépített rendszereket.

Aligha kezdőbarát az a rendszer
amiben a programokat úgy kell összeollózni, terminálból és mindenféle egyéb helyekről, valamint
cinnamon alatt a panelen lévő ikonok nem vagy alig mozgathatóak és még sorolhatnám.



általános:
Nem akarok, soha nem is akartam rátukmálni a számomra szimpatikus rendszert senkire, de
objektív és szubjektív tapasztalatom és véleményem van ami úgy látom itt nem egyezik a betanult dogmákkal.
Jó lenne, ha akik másod, harmadkézből, hallomás
alapján terjesztik a hazugságokat, kizárólag
olyasmit irkálnának amit biztosan tudnak.
Kérdezni nem tilos én magam is szoktam, ha valamit nem tudok.
A topik egyes hozzászólásait olvasva olyan érzésem van, mintha redmondi beépített emberek terjesztenék a félinformációikat, tévedéseket, hazugságokat és akkor még a diszlexiásokat meg sem említettem, talán nem is érdemes.

(#76461) mefistofeles válasza billencs (#76460) üzenetére


mefistofeles
addikt

"Az eléggé problémás a kommunikációban, ha egyesek csal írni szeretnek olvasni és értelmezni
nem. "
Ez bizony így van! :K
Talán elkerülte a figyelmedet, hogy én általánosságban beszéltem a Mint-ről nem pedig neked címezve. Így nem tartom magamra nézve kötelező érvényűnek, hogy az általad képviselt véleményt figyelembe vegyem, saját tapasztalataim említésekor! A hőbörgésed okát meg végképp nem értem, szeretett manjarodat nem is említettem, így az összevetésük válaszodban nem logikus!

"Szerintem nagyon sokat ártanak a Linux elterjedésének akik tájékozatlanul ajánlgatnak bugos, rosszul felépített rendszereket."
Erre talán válaszolnom sem kéne de mégis. A Mint egy roppant stabil, jól összerakott rendszer. Amiket említesz azok egyszerűen nem felelnek meg a valóságnak!

"Aligha kezdőbarát az a rendszer
amiben a programokat úgy kell összeollózni, terminálból és mindenféle egyéb helyekről, valamint cinnamon alatt a panelen lévő ikonok nem vagy alig mozgathatóak és még sorolhatnám."
Semmiféle hasonlót nem tapasztaltam. Te utoljára mikor? Terminálra szinte egyáltalán nincs szükség a programválasztékkal kapcsolatban pedig töredelmesen be kell vallanom, hogy a számítógépeseknek abba a koca 90%-ba tartozok akik jó ha két tucat programot használnak. Ezek telepítése a legkisebb problémát sem okozta.

"Jó lenne, ha akik másod, harmadkézből, hallomás alapján terjesztik a hazugságokat, kizárólag olyasmit irkálnának amit biztosan tudnak."
Nos, had kérdezzelek meg téged mint a Manjaro felkent lovagját, hogy mikor használtál utoljára Mint-et? Ha tényleg annyira negatív a véleményed róla mint írod akkor logikusan úgy vélem nem mostanában! Márpedig ebben az esetben a fenti sorok éppen rád érvényesek! Én egy héttel ezelőttig használtam teljes megelégedéssel -és mielőtt még megfordulna a fejedben- nem, nem probléma miatt váltottam, hanem azért mert egy megrögzött és gyógyíthatatlan distro hopper vagyok.

Végezetül, szeretnélek megkérni arra, hogy képességeidhez mérten, olyan stílusban próbálj kommunikálni velem, ahogy ezt tőlem tapasztalod. Nick-ed alapján erős kötődésed lehet az építőiparhoz. Ha így van akkor részben megértelek. Abban a közegben a kultúrált emberi érintkezésnek és kapcsolattartásnak az elsajátítása és használata nem egyszerű, mégis arra ösztönözlek, hogy próbáld meg!
Amennyiben nem megy, akkor ezentúl ignorálni foglak. Köszönöm!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76462) billencs válasza mefistofeles (#76461) üzenetére


billencs
csendes tag

Több, mint egy évig használtam Mintet és ez idő alatt a külsőségeken kívül nem nagyon fejlődött.
Nem mintha egy jó rendszernek fejődnie kellene, de bugcsomókat sem javították.
Egyébként van Linux Mintnek magyar nyelvű weblapja,
bátran ajánlom mindenkinek, még az ottani hozzászólók közül is volt aki hiba miatt váltott más rendszerre.

A felhasználói szokásaimra utaló személyeskedő észrevételeidet visszautasítom!
Az meg különösen pikáns, hogy olyantól kapok stílusbeli tanácsokat, aki nicknév alapján próbálja behatárolni
mások foglalkozását.

(#76463) mefistofeles válasza billencs (#76462) üzenetére


mefistofeles
addikt

Nem az volt a kérdés, hogy használtál e valaha Mintet, hanem, hogy MIKOR?
Lehetséges, hogy egy régi verzióval szerzett tapasztalataidból általánosítasz!
Talán most meglepődsz de ismerem a magyar közösség Mint oldalát, sőt regisztrált tag is vagyok. Az ott felmerülő problémákkal kapcsolatban pedig csak annyit tudok mondani, hogy vagy direkt sározod a rendszert, vagy eléggé tapasztalatlan vagy a közösségi életben. MINDEN rendszerrel kapcsolatban vannak problémák. Ha nem lennél szemellenzős, képzeld itt is van olyan is aki pl. a Manjaróval nem boldogul! Ez nem minősíti az adott OS-t! Tökéletes rendszer nincs és nem is lesz soha. Olyan személyes preferenciák fordulhatnak elő amikre a fejlesztők nem is gondoltak. Ráadásul az egész borzasztóan szubjektív is, kinek ez tetszik, kinek az. Megfigyelhetted azt is, hogy ugyan kezdőknek a Linux Mint-et ajánlom, soha nem neveztem a legjobb disztrónak, mert ilyen nem létezik. Ja és képzeld úgy is tudok beszélni egy rendszerről, hogy közben nem sározok egy másikat! Érdekes mi?

Hozzászólásom vége nem a felhasználói szokásaidra vonatkozik (honnan a fenéből ismerném a felhasználói szokásaidat? :F ) hanem a minősíthetetlen stílusodra és szóhasználatodra. Ismeretlenül is laikusnak (" másod, harmadkézből, hallomás
alapján terjesztik...") sőt hazugnak nevezel valakit/valakiket csak azért mert egy általad nem preferált rendszerről nyilatkoznak pozitívan! Ez nem stílus, legalább is nálam nem!

Nem szeretnék (és nem is fogok) egy értelmetlen és végtelen vitába beleállni. Ha értelmes kérdésben nem tudsz megkeresni akkor kérlek hagyd el a nekem címzett üzenteket. A mocskolódás és a trágárság nem érint de nem is érdekel.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76464) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha mar errol megy az eszmecsere (khm, nevezzuk ennek a kibontakozo disztroforradalmat).
Valaki magyarazza al nekem, mert meg nem vilagos, hogy mi is az elteres a vezeto par valtozat kozott?
Mint laikus, ugy latom hogy a kernelek gyakorlatilag egyformak.
A kinezetet nem a disztro hanem a DE hatarozza meg, amig valaki nem inditja el a csomagkezelot vagy nem nezi a bootkepernyot vagy nem ker egy rendszerinfot, addig pl. egy Debian, Mint, Arch alapon futo KDE vagy Cinna, Xfc egy laikusnak megkulonboztethetetlen.

Amibe en az elterest latom, az a csomagkezeles es a frissitesi, szoftverforras lehetosegek.
Lehet rosszul latom, en igy latom.
Ha tevedek, tenyleg nagy koszonettel fogadnam a felvilagositast, miben is ternek el pregnansan a disztribuciok.

(#76465) mefistofeles válasza tordaitibi (#76464) üzenetére


mefistofeles
addikt

Sok eltérés lehet a disztribúciók között, felület, csomagkezelés, frissítési gyakoriság stb. és azért a kernekl verziók is elég nagy eltérésekkel vannak jelen án úgy gondolom, hogy nem is ezek a lényegesek. Egyrészt az egész disztróválasztás egy totálisan szubjektív dolog, másrészt -szerintem- az igazi eltérés ami súlyozhat is a rendszerek között, az a stabilitás és a felhasználó "keze alá dolgozás" de ez megint szubjektív. Gyakorlati értelemben tök mindegy melyik disztrót használod, amíg tetszik és nem futsz bele hibákba, problémákba.
Mindig is azt mondtam, hogy a jó operációs rendszer működését észre sem veszed a felhasználás közben.
Persze ez csak egy személyes vélemény......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76466) májkimiki válasza tordaitibi (#76464) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagyjából igen, de azért árnyalnám.
Mint Cinnamon & Debian Cinnamon vagy Arch Cinnamon:
-szemmel látható különbségek vannak
-a Mint-ben szépen be van állítva készre, míg a másik kettőn neked kell
Mint Xfce & Debian Xfce vagy Arch Xfce:
-szintén látható és drasztikusan nagyobb különbségek vannak
- a Mintben szintén beállítva készre, a másik kettőn neked kell
Manjaro KDE & Debian KDE vagy Arch KDE
- szintén, mint az előző két példában.
A többit jól látod.

A nem előre konfigolt asztalokra további csomagokat is le kell töltened. Témák, ikonok, betűkészletek. Ezek csak a default setuppal települnek.

[ Szerkesztve ]

(#76467) ubyegon2 válasza mefistofeles (#76463) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amiket a kolléga ír, nem lehet igazán komolyan venni, onnantól kezdve, hogy leírja, nem kezdőbarát a Mint. :D

Nem az volt a kérdés, hogy használtál e valaha Mintet, hanem, hogy MIKOR?

Ez a mikor is érdekes amúgy, mert én mikor dobtam a Win7-et, nagyon sok disztrót próbáltam felrakni és egy volt, ami teljesen barátságosan működött, az meg épp a Mint Maya volt, a Linux Mint 13. Abszolút nulla hozzáértéssel is elvoltam vele, persze mindent meg kellett tanulnom és pár nap alatt felszenvedtem mellé a Debiant is később, Ami tény még, hogy azóta elég sok közvetlen barát, ismerős és kolléga gépére raktam Mint-et és soha nem jött panasz rá. Biztosan nem kezdőbarát, ja.

Nem a legjobb disztró, de az, hogy ne lenne kezdőbarát, az konkrétan idióta kijelentés. Ezen vitatkozni sem lehet, mindenki ezt mondja, aki látott már néhány disztrót életében. Nem tudom mi a küldetése billencs ft-nek, de mivel a beköszönő stílusa ilyen türhőparaszt, így nem is próbálom vele megbeszélni a tapasztalatait. :(

Az se normális amúgy, hogy egy évig használta úgy a Mint-et, hogy most utólag ez róla a véleménye. Nekem ha nem jött be egy disztró, egy napig sem használtam, szóval teljesen hiteltelen így az emberünk.

[ Szerkesztve ]

(#76468) rin33 válasza tordaitibi (#76464) üzenetére


rin33
senior tag

Olyat nem mondanék hogy az egyik jobb mint a másik, igazából nem tudom melyik felel meg nekem :D ... Egy Arch alapú gyorsabban bootol, ha van Pamac abban mindent megtalálsz egy helyen, 1x kell telepíteni, utána az egész rendszer frissül, de pl. egy nyomtatót beállítani vagy Fstrim-et (vagy earlyoom, preload vagy bármilyen daemont) beállítani Debian alapon sokkal kényelmesebb, vagy be se kell, mert magától megy míg pl. egy Arch alapú disztrón gondoskodni kell erről is... én öreg pc-ken próbálgatok sokféle disztrót és pl. az MX az egyiken hasít, a másikon meg lomha míg egy másik Debian klón (Sparky) meg gyors. Nem mindegy mi a hardver. Ha ismerős megbíz hogy az öreg XP-s gépére rakjak Windows 10-et (de pl. nem lehet és nincs értelme a gyenge hw miatt) akkor végigpróbálom pl. az XFCE disztrókat és amelyik a legjobban fut arra rádobom a kali-undercover módot (ez egy progi ami automatikusan Win10 kinézetet csinál bámilyen xfce disztrón) és mivel laikus és csak böngészőt és office-t használ, kb. észre se veszi, hogy linux-ot használ :))
Aki meg ért hozzá az felrak egy vanilla Debian-t vagy Arch-ot és úgy állítja be ahogy csak akarja... én még messze vagyok ettől :)

(#76469) growler


growler
őstag

Szevasztok !
Live rendszerként indítva kóstolgatom a Cinnamon felületű Manjaro 20.2-őt.
Tetszik amit eddig láttam - lehet hogy telepítés lesz a vége. 2 kérdésem lenne (egyelőre)
Frissítettem a rendszert [link] de látszólag naprakész a rendszer - lehetséges ez?
A másik pedig: Ha minden igaz, telepítettem a magyar nyelvi fájlokat [link] de
az Ubuntu, Mint alatt szokásos ki-be jelentkezés után nem lehet kiválasztani a
magyar menüt.Lehet hogy Manjaro alatt kell ehhez egy újraindítás?

[ Szerkesztve ]

(#76470) májkimiki válasza growler (#76469) üzenetére


májkimiki
őstag

Mehet egybe is: sudo pacman -Syu
sudo free -m (egy ideje kell neki a sudo)

[ Szerkesztve ]

(#76471) vadkörte


vadkörte
addikt

Nem válaszként írom, mert az utolsó ~10-15 hsz-hoz mehetne.
Az első komolynak vehető linux-os próbálkozásom a Mint Mate (talán 15, a fene se tudja) volt. Win7 után komoly váltás volt, de az első perctől kezdve tudtam használni. Úgy kb. 1,5 évig használtam. Igaz sokat kellett szoknom és tanulnom (sosem leszek elég jó!) A felmerülő problémákat - akadt pár - vagy fórumos segítséggel, vagy Google barátommal de probléma mentesen meg tudtam oldani! Mi ez, ha nem kezdőbarátság?
Néhány alkalommal próbáltam összehaverkodni a Debian-nal, de eddig még minden alkalommal zajos volt az elválás. :DDD
Jelen pillanatban nem használok Mint-et, napi szinten Manjaro-zok. Remélem nem nagyképűség, de azért valamennyire ismerem a Mint-et. Friss húsoknak nem véletlenül szokom ajánlani (nem feltétlenül csak itt a fórumon) a Mint-et. Az én használati szokásaimnak az Arch vonal vált be, viszont VB-ban van Mint Cinnamon, Manjaro XFCE, OMV v5, OpenSUSE KDE, EndlessOS és MacOS Mojave (nem röhög!!!) is a gépeimen. Szóval nem lehet azt mondani, hogy elzárkózó lennék.

Májkimiki és Tordaitibi:
Az a gond, hogy a legtöbb egyszeri linux-os (is) magából indul ki. Az átlag felhasználót az OS annyiban érdekli, hogy fusson a gépén, "dolgozzon a keze alá", tudja használni azokat a programokat amire szüksége van és a gép ne problémázzon egyfolytában. Ja meg nézzen is ki valahogy.
Többek között ezért is szeretem a linux-okat, mivel nem csak az OS frissességére "ügyel", hanem a futtatott programjaiéra is. A redmond-i gyönyörűségen vagy te magad intézed a naprakészen tartást - ami valljuk be néhány tucat program mellett elég tökönszúrás tud lenni - vagy külön programot kell "fenntartani", erre.

Üdv. V. Körte

(#76472) growler válasza májkimiki (#76470) üzenetére


growler
őstag

Köszi ! ... Annyira kezdő vagyok Manjaro-ban, hogy ezeket a parancsokat is a
Distrowatch -> , Package Management-ből puskáztam ki. :)
A nyelvi beállítás érvénybe léptetéséről lenne ötleted?

(#76473) vadkörte válasza growler (#76472) üzenetére


vadkörte
addikt

Ismerkedés a Pacman csomagkezelővel
Nem vagyok 100%-ban meggyőződve róla, hogy a Manjaro Live-on tartósan megmarad a saját nyelvi beállítás.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#76474) growler válasza vadkörte (#76473) üzenetére


growler
őstag

Köszi a linket is, meg a választ is ! Természetesen nem várom el egy live rendszertől
hogy megmaradjanak rajta a nyelvi beállítások. Mint írtam csak ismerkedek a rendszerrel.
És arra még nem jöttem rá, hogy lehet a menüt is "magyarítani" live rendszer alatt -
hasonlóan az Ubuntuhoz/Minthez. (Amit egy új vagy újraindítás során természetesen
elfelejt.)

[ Szerkesztve ]

(#76475) májkimiki válasza growler (#76472) üzenetére


májkimiki
őstag

A nyelvet majd telepítés után lődd be.
A live indulásánál ki lehet választani a nyelvet és a bill.-t is magyarra.

[ Szerkesztve ]

(#76476) ubyegon2 válasza growler (#76469) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Live rendszerként indítva kóstolgatom a Cinnamon felületű Manjaro 20.2-őt.

Nem ezt próbálgatnám a helyedben, a Cinnamon felület egyrészt nem hivatalos kiadás a Manjaronál, másrészt meg sem közelíti a Mint Cinnamont, mert náluk minden saját fejlesztés, összehangolva a fájlkezelővel és az Xapps csomaggal. Csak a pucér DE egy kommunity kiadáson nem tudom, milyen lehet, bár lehet az is, hogy klassz! Manjaro szerintem KDE-vel a tuti, de eleinte XFCE-vel raktam fel, azzal is super, semmi fapados érzésed nem lesz. Tényleg két eset lehetséges, vagy minden jól superál és akkor nagyon fog tetszeni a Manjaro vagy belefutsz a jellemző hibáiba és akkor apt csomagkezeléshez szokott userként hamar dobni fogod. Sajnos a csomagkezelés eleinte elég nyűgös lesz. A Frissítéskezelőben meg nézz jól körül, célszerű a tükröket lecsekkolni meg pár engedélyezést bepipálni, KDE-n így volt, ha jól emlékszem.

(#76477) I02S3F válasza growler (#76474) üzenetére


I02S3F
őstag

Ízlés dolga, de Virtualbox-ban is telepítheted!

Szsrk. : Esetleg egy ki-/be jelentkezés lehet helyre teszi a menü nyelvét is.

ubyegon2 - Én hamar belejöttem a pacman kezelésébe. Nem gondolnám olyan bonyolultnak.

[ Szerkesztve ]

(#76478) ubyegon2 válasza I02S3F (#76477) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem gondolnám olyan bonyolultnak.

Nem bonyolult, de ha pár év alatt az apt csomagkezelés alap parancsait kapásból irkálod és hirtelen odakerülsz, hogy írnál be valami parancsot Manjaronál...... Ha sokáig Manjarot használsz és felraksz egy Fedora-t és terminalból akarsz valamit csinálni, az megy készségszinten? ;)

Nem hátrányként írtam ill annyiban, amennyiben hátrány bárkinek egy rutinnal kezelt package management után egy másikat használni.

(#76479) growler válasza ubyegon2 (#76476) üzenetére


growler
őstag

(Közben visszajöttem a telepített Mint Cinnamonra.)
Az a helyzet, hogy nekem a Cinnamon felület tetszik. Megszoktam/megkedveltem.
Beállítási/testre-szabhatósági lehetőségei kielégítenek.
A KDE sosem volt a szívem csücske - valahogy mindig túl soknak éreztem.
Mint az a férfi aki a karcsú temperamentumos latin típusú hölgyeket szereti,
nem valószínű hogy tűzbe jön egy nagydarab BBW-s szőke Brünhildától. :)

A tükröket meg jó hogy említed - mert tegnap este mikor először kipróbáltam,
nem tudtam frissíteni, mert a beállított tükör nem volt elérhető.
És nem is találtam hogy hol lehet újat/másikat beállítani.
De kialakul ez majd ! :)

(#76480) mefistofeles válasza growler (#76479) üzenetére


mefistofeles
addikt

Ez a kérdés is érdekes és teljesen felhasználó függő. Az elején XFCE fan voltam, minden disztrót ezzel a felülettel használtam. Azután befigyelt mellé a Cinnamon is és onnan hol ezt- hol azt. Amiben biztos voltam az, hogy a Gnome és a KDE elképzelhetetlen. Nem tetszett egyszerűen. Aztán kipróbáltam a 18-as BlackPanthert és ez a sokat vitatott disztró megszerettette velem a KDE-t. XFCE-t már rég használtam, az utóbbi idpőben kronológiai sorrendben KDE, Cinnamon és most DDE-t (Deepin desktop Environment) van soron. Igen, vonzanak a vitatott disztribúciók (is). Most a deepint használom és kurva jó!

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76481) májkimiki válasza mefistofeles (#76480) üzenetére


májkimiki
őstag

Ja tényleg! A 20-as Deepin-t használod? Beta korában néztem, azóta nem. A spéci mentési-visszaállítási rendszerük jól működik?

(#76482) ubyegon2 válasza growler (#76479) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a helyzet, hogy nekem a Cinnamon felület tetszik. Megszoktam/megkedveltem.

Ezt talán meg tudom érteni, 6 éve nyúzom, viszont más disztrón pont a leírtak miatt nem használom, nem nyújtja ugyanazt az élményt. Egyedül Debianon értem el jó pár hét alatt, hogy szinte tök ugyanúgy nézzen ki, mint a Mint Cinnamonnal. De akkor még nem volt az Xapps sem.
KDEt én sem birom megszokni, de például Chakra-n nincs is más, ott jó volt meg Manjaron is elviselhető. De túl sok nekem is, a Cinnamon az éppen jó mindenre, szép, nem fapados és jóval több minden beállítható benne, mint sokan gondolnák.

A tükröket meg jó hogy említed - mert tegnap este mikor először kipróbáltam,
nem tudtam frissíteni, mert a beállított tükör nem volt elérhető.

Ezt azért is említem, mert pár napja írta valaki, mennyivel jobb, hogy a Manjaron nem kell külön foglalkozni vele, mint a Mint-nél, hanem automatikusan a legjobbat használja a rendszer! Hát én nem ezt tapasztaltam, konkrétan a Mint telepítés után/közben eléd tolja a beállítási opciókat, míg máshol ha nem megy mégsem magától, akkor keresgélheted, hol lehet beállítani.

És nem is találtam hogy hol lehet újat/másikat beállítani.

Hátha valaki beírja a megoldást, bár Manjarot Cinnamonnal nem sokan használnak. Ezért mondom, hogy egy Cinnamon DE felrakása nem az az élmény lesz, mint egy Mint saját fejlesztéseinek összehangolása után kapott rendszer. De legalább felfedezgetsz újra! :K

(#76483) májkimiki válasza growler (#76479) üzenetére


májkimiki
őstag

Arch-on a tükrök optimalizálására van a reflector progi. Én mondjuk nem aggódok ezzel, mert ha valamelyik épp nem megy, amit elsőként szólít meg. Automatice fordul a következőhöz.
Arch-on én még nem láttam olyan téma felvetést, mint Minten a tükrök tutujgatásával kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

(#76484) mefistofeles válasza májkimiki (#76481) üzenetére


mefistofeles
addikt

Igen a 20-ast. Visszaállítanom még nem kellett, telepítés közben már létre is hoz egy recovery particiót utána meg kérdezés nélkül csinált egy rendszermentést (nagyon gyorsan végzett vele!) Minden simán flottul megy. Teljesen meg vagyok elégedve a cuccal!

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76485) májkimiki válasza mefistofeles (#76484) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen csak kell egy minimum méretű lemez neki. Azt a cuccot a kezdő barát disztrók nyugodtan megleshetnék. Az tényleg az egyszeri usert segíti.

(#76486) mefistofeles válasza májkimiki (#76485) üzenetére


mefistofeles
addikt

Azt nem tudom, hogy mekkora méretnél nyafogott volna, a 120-as SSD-met mind neki adtam. Az egész, nagyon barátságos és kezes. Nekem kicsit fura volt az elején de roppant gyorsan megszokható, gyors és fluid rendszer, egy tökéletesre csiszolt, egységes felülettel.
Nekem kicsit olyan mint ha a Cinnamon a Pantheon és az IOS- keveréke lenne.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76487) májkimiki válasza mefistofeles (#76486) üzenetére


májkimiki
őstag

Asszem' talán 60 vagy 80 GB-os szabad lemez kell neki. Anno egy 30GB-os virtuális lemezre akartam feltenni boxban és ott írta ezt a minimum méretet. Nyafogott a kis lemez miatt és talán akkor beta korában. Egy sikertelen frissítés után láttam is a folyamatot, amikor magától visszaállította az előző állapotra magát.

(#76488) growler válasza mefistofeles (#76484) üzenetére


growler
őstag

Csak úgy, félig-meddig viccesen kérdezem: nem tartasz tőle hogy "hazabeszél"?

(#76489) ubyegon2 válasza mefistofeles (#76484) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

telepítés közben már létre is hoz egy recovery particiót utána meg kérdezés nélkül csinált egy rendszermentést

Kérdezés nélkül? Az mán döfi, meg is van a kínai Winux. :D Amúgy használd csak egészséggel. Valahogy a kínai telemetriát is kell tesztelni, elvégre a legnagyobb supercomputereket ők építik.

[ Szerkesztve ]

(#76490) májkimiki válasza ubyegon2 (#76489) üzenetére


májkimiki
őstag

Most röhögsz ezen. De a Timeshift a nyomába sem ér ennek. Semmit nem kell konfigolni a user-nek, hogy működjön.

(#76491) ubyegon2 válasza májkimiki (#76490) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De a Timeshift a nyomába sem ér ennek.

Lehet, de ott halál pontosan azt történt, amit én szerettem volna. Sokan Winről is azért jönnek át, mert nem örülnek annyira, hogy a user tudta és beleegyezése nélkül történik szinte minden.

Ebben jobb a Timeshiftnél akkor? Hát deqrvajó! Most pont nem tudok hanyattesni, de később bepótolom. Tényleg ennyire odavagytok egy windózóssá visszafeljesztett kínai kémvalamitől? Nem bántásból mondom, de amit említesz, az nem a haladás, alapból nem akarom használni Mint-en sem a Timeshiftet, most a kérdezésem nélkül egy disztró úgy döntene, hogy kb 4x akkora tárhelyet felhasználva ő csinál egy mentés , mert szeretne? Nem is értem, ez miért tud tetszeni Linuxosoknak.... :U

Most röhögsz ezen.

Már nem. Sírok inkább. :O

(de nehogy megint besértődjetek ti is, mint a kezdők) ;]

[ Szerkesztve ]

(#76492) cigam válasza ubyegon2 (#76491) üzenetére


cigam
félisten

kínai kémvalami

Ezt pontosan mire alapozod? Miért zavar a kínai Linux, amikor kínai telefont használsz, és kínai eszközt ajánlasz(más topikonban)? Tipikus kettős mérce. :P

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76493) growler


growler
őstag

Nos ... Telepítettem a Manjaro 20.2 Cinnamont egy 2.5"-os USB3-as házba tett 7200RPM
500GB-os HDD-re. Az első indítás során már magyar nyelvű kezelőfelülettel indult.
Néhány felajánlott alkalmazáshoz (pl. Firefox) kellet utólag telepíteni nyelvi fájlokat.
Számomra furcsa hogy a sudo pacman -Syu nem talált frissíteni-valót - pedig offline
telepítés volt. ... Folytatom vele az ismerkedést.

(#76494) májkimiki válasza ubyegon2 (#76491) üzenetére


májkimiki
őstag

Én meg rajtad sírok, mintsem röhögök. Ilyen begyepesedett fejjel itt állsz az ajtóban és ráakarod mindenkire kényszeríteni a nézőpontod.
Szerinted pl. (privacygirl) hol jár már? Árkon bokron túl van, próbágatja a disztróit. A hülyeségeidet meg már el is felejtette.
Az hogy csak a Mint a Cinnamon a legjobb, az egy oltári buta kijelentés. Arch-on is ott van az xapps csomag mellé, ha éppen azt akarod.
Komolyan nem értem az ilyen begyökösödött szűk látó kört.

(#76495) májkimiki válasza growler (#76493) üzenetére


májkimiki
őstag

Mert a legfrissebb iso-ból tetted fel és leszinkronizált mindent telepítés közben.

(#76496) mefistofeles


mefistofeles
addikt

Csodálkoztam is, hogy eddig nem került terítékre, hogy a deepin kínai, meg ugye ott van a kémkedés fóbia.

A lényeges a kémkedés paranoia!

Akár csak a windows esetében, itt is marhaságnak tartom. Mit tud meg rólam? A bankkártya adataimat azt nem (legalább is nem használja fel) mert még nem szívta le senki a számlámat és mástól se igen hallottam effélét. Akkor mi a bánatot? Milyen wc papírt használok? Hányszor megyek fel a pornhubra? Még ha 007-es ügynök lennék vagy mondjuk a világ vezető atomtudósa akkor megérteném de az átlagember?
Amit meg akarnak tudni rólatok/rólunk azt gondoljátok, hogy nem tudják?

Megmondjam a dologról a véleményemet? Nem hiszek benne, de leszarom ha kémkednek. Mondhatnám úgy is, hogy nincsenek olyan titkaim amik valami "felső hatalom" számára érdekesek vagy hasznosak lennének. Egyenlőre semmiféle kézzelfogható károm nem keletkezett ebből és úgy is minden szinten, az élet minden területén szondázva és figyelve vagyunk.
Aki nem akar ne használjon deepint de akkor dobja gyorsan el a xiaomi telefonot és a fele PC-s társadalom az alaplapját és a VGA-t is. Mert bizony az is csúnya kínai! Vagy azt hiszitek, azokon nem lehet egy chip ami az adataitokban turkál...... Ja meg a Nike is kínában készül.
(érdemes lenne szétvágnotok, ezek tuti a talpába rejtettek valami nyomkövetőt......)

...természetesen, akinek nem inge az ne vegye magára..(főleg ha kínai az az ing.....)

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76497) BoB válasza mefistofeles (#76496) üzenetére


BoB
veterán

a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#76498) mefistofeles válasza BoB (#76497) üzenetére


mefistofeles
addikt

Nem jelentettem ki, kategorikusan, hogy nem létezik sőt
"az élet minden területén szondázva és figyelve vagyunk."
de az érvelésem lényege ebben az egy szóban benne van!
"leszarom"
Nem tagadom ez vulgáris de sok körmondattal sem tudnám jobban érzékeltetni mennyire izgat ez az egész......
Ha nem így lenne akkor nem használnék pl. most deepint!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76499) májkimiki válasza mefistofeles (#76496) üzenetére


májkimiki
őstag

Anno direkt ránéztem Wireshark-al a Deepin-re. Tulzottan nagy háttér forgalmat nem csinált, a tükör szerverekkel kommunikált csak. Ha meg tényleg van benne valami rejtőzködő "félelem", az úgy el van rejtve. Mint bármi másban.
Mit tudsz csinálni? Olyan számláról fizetsz, amin csak annyi összeg van, ami éppen fedezi az aktuális költésedet.
Én fenn tartok egy független rendszert, csak a számláim tutujgatására.
Az alusisakot csak az anyag vastagsága különböztetei meg.

(#76500) cigam válasza BoB (#76497) üzenetére


cigam
félisten

Nem azt írta, hogy nem létezik, mert nem hisz benne. Csak nem annyira paranoiás. Amúgy egyetértek vele. A Google, Amazon, Facebook többet tud rólad mint te magadról. Ugyanakkor Kína valamiért mumus. Ő nem kémkedhet, csak a fejlett nyugat? Plusz jó lenne konkretizálni hogy pontosan mit értünk kémkedés alatt.
A Deepin esetében is csak prekoncepció. Nincs bizonyítva. Addig amíg nincs bizonyítva, a másik fél állítása is - nevezetesen hogy kémkedik - csak "személyes kétely".

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.