Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76751) mefistofeles válasza gyulazsolti (#76750) üzenetére

Biztonságosabb ha először win alatt megcsinálod az üres helyet...

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76752) gyulazsolti válasza mefistofeles (#76749) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

És #76748 tiobe, Balerik

Tehetem egyébként a 250GB-os HDD-re is, de gondolom onnan is le kell menteni az adatokat, vagy helyet csinálni a Zorinnak.
Ha külön meghajtón lesz a 2 rendszer, induláskor akkor is felfogja ajánlani, hogy melyiket indítsam?

Pendrivere telepíthetném, és akkor mindig benne lenne a PC-ben, onnan működne?
Csak mert úton van egy 64GB pendrive.
Kiléptem a telepítőből, megint PC-ről írok. A win rendben van.

[ Szerkesztve ]

(#76753) Balerik válasza gyulazsolti (#76752) üzenetére


Balerik
aktív tag

Hát...HDD? Eléggé lassúcska szokott lenni. Nem, nem kell zsugorítás előtt lementeni az adatokat (de nem árt biztonság szempontjából), ha windows alatt csinálod a zsugorítást akkor elvileg nem lehet gond. Elég lesz kb 20-30GB ahogy @mefistofeles írta. Bár én inkább SSD-re telepítenék W 8.1- Linuxot.

Elmúlik.

(#76754) mefistofeles válasza gyulazsolti (#76752) üzenetére

Ha jól tudom 120 gigás az ssd-d. Én mindenképp az ssd-re raknám a linuxot. 80-90 gigának elégnek kell lennie a windowshoz. Amiket meg lementesz azok mehetnek majd a HDD-k re, de a rendszer több mint javasolt, hogy ssd-n legyen. A linuxod úgy is olyan takarékos, hogy ha adsz neki pl. 30 gigát akkor még jó sok fénykép, doksi sőt film is elfér mellette akár az ssd-n.

Lehet, hogy már írtad de megkérdezhetem, hogy miért akarsz dual rendszert?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76755) urandom0 válasza mefistofeles (#76749) üzenetére


urandom0
aktív tag

tiobe: nem kell külön Fat partició, a windowséra kell tenni a linuxét ...

Eddig egyik képen sem láttam, hogy lett volna EFI partíció, bár lehet, hogy csak vak vagyok...
Úgy néz ki a partíciós táblája, mintha egy BIOS/MBR-es gépen lett volna telepítve, és utána lett volna áttéve egy UEFI-s gépbe.

(#76756) gyulazsolti válasza Balerik (#76753) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Ezt a zsugorítós részt holnapra hagyom.
Ha gondom lesz jelentkezem. :)
Lehet veszek egy 240-es SSD, és mindent újra rakok. A Win 8.1 is majd 2 éves.

(#76757) gyulazsolti válasza urandom0 (#76755) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Na ezt meg nem tudom már hogy volt akkoriban.

(#76758) Balerik válasza gyulazsolti (#76756) üzenetére


Balerik
aktív tag

A windows 8.1 már régen nem támogatot a microsoft által. Meggondolnám helyedben a W10-Linux használatát.

Elmúlik.

(#76759) mefistofeles válasza urandom0 (#76755) üzenetére

Huh ezt nem is néztem, csak a Fat particiót olvastam. :R
Egyébként tök mindegy milyen gépbe rakta, ha nincs fat32-es efi partició akkor az nem lehet uefis semmiképp. Így értelemszerűen a linux sem lehet az. ...szerintem....

Kicsit már kiestem ebből a témából, mert mióta megjelent az uefi, azóta azt használok....

Balerik: Tudtommal a 7-es nem támogatott, a 8.1 még igen.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76760) gyulazsolti válasza mefistofeles (#76754) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Azért akarok dual rendszert mert néha járszok, / bár egyre ritkábban/ és azok megvannak a HDD-ken. Akkor a Wint indítanám.

Balerik

Nekem jó a 8.1 egyenlőre, a Win 10 nem is igazán tetszik. Had forrjon még kicsit.
Tudom előbb-utóbb válltani kell, de odázom.
Win 7-ről is akkor váltottam, mikor teljesen megszünt a támogatás.

[ Szerkesztve ]

(#76761) urandom0 válasza gyulazsolti (#76752) üzenetére


urandom0
aktív tag

Azt mondod, 53GB van szabadon az SSD-n. A Windowsnak is kell azért valamekkora hely, tehát nem használhatod fel ezt az egészet egy új partícióhoz. (Szerintem nem is tudnád, mert a lemezkezelő nem fog engedni ennyi leválasztani.)
Számoljunk mondjuk 50GB-tal. Az én Linux telepítésem most kb. 27 GB, ebben csak a telepített alkalmazások, libek és a globális configfájlok vannak benne. A ~/.config és a ~/.local mappákat nem számolom bele, ez a kettő önmagában 99,5GB (igaz, ebben benne van a trash is, egypár flatpak alkalmazás, stb) :D
Szóval csak azt akarom mondani, azon a 128GB-on osztozni a Windows-szal szerintem kicsit kevés lesz. Hosszútávra biztosan.

(#76762) gyulazsolti válasza urandom0 (#76761) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Ebből a képből gondolom. [kép]
De most látom annyi van használatban.
Kikapcsoltam a PC-t, de holnap pontosítok. :)

[ Szerkesztve ]

(#76763) urandom0 válasza mefistofeles (#76759) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ezt érdemes átnézni: Dual boot with Windows
Ebből nagyjából át lehet látni, UEFI vagy BIOS esetén milyen partíciós sémával melyik Windows hogyan bootol. Mondjuk az megint más téma, hogy UEFI-s gép simán bebootolja az MBR-es disken lévő Windowst úgy, hogy a Windows azt hiszi, BIOS-os gépen lett indítva :D
Egyébként ez a laptop, amiről írok, ez is UEFI-s, de a régi gépemből lett áttéve az SSD, ami viszont még MBR/BIOS-os volt, és minden további nélkül bebootol. Szóval UEFI-s gépben, BIOS-os gépből átszerelt MBR-es disk, miközben a /sys/firmware/efi könyvtár nem létezik, tehát a rendszer azt hiszi, hogy ez egy BIOS-os gép.

Windows 8.1 2023-ig kap security frissítéseket.

[ Szerkesztve ]

(#76764) urandom0 válasza urandom0 (#76763) üzenetére


urandom0
aktív tag

A kifejezés, amit kerestem, a Compatibility Support Module.

(#76765) csixy válasza urandom0 (#76763) üzenetére


csixy
addikt

A bios beállításait kellene megnézni, mert ez van a manualjában:
CSM SupportEnables or disables UEFI CSM (Compatibility Support Module) to support a legacy PC boot process.Always Enables UEFI CSM. (Default)Never  Disables UEFI CSM and supports UEFI BIOS boot process only.    This item is configurable only when OS Type is set to Windows 8.&Boot Mode SelectionAllows you to select which type of operating system to boot.UEFI and Legacy Allows booting from    operating systems that   support legacy option ROM    or  UEFI option ROM. (Default)Legacy Only       Allows booting from operating systems that only support legacy Option ROM.UEFI Only          Allows booting from operating systems that only support UEFI Option ROM.    This item is configurable only when CSM Support is set to Always.&LAN PXE Boot Option ROM    Allows you to select whether to enable the legacy option ROM for the LAN controller. (Default: Disabled)    This item is configurable only when CSM Support is set to Always.&Storage Boot Option Control    Allows you to select whether to enable the UEFI or legacy option ROM for the storage device controller.Disabled          Disables option ROM.Legacy Only       Enables legacy option ROM only. (Default)UEFI Only          Enables UEFI option ROM only.Legacy First       Enables legacy option ROM first.UEFI First          Enables UEFI option ROM first.    This item is configurable only when CSM Support is set to Always.&Other PCI Device ROM Priority    Allows you   to  select     whether to  enable the   UEFI    or  Legacy option ROM    for   the   PCI   device controller other than the LAN, storage device, and graphics controllers.Legacy OpROM     Enables legacy option ROM only.UEFI OpROM      Enables UEFI option ROM only. (Default)    This item is configurable only when CSM Support is set to Always.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#76766) csixy


csixy
addikt

A live zorint bebootolva meg kellene nézni Gparted segítségével a HDD-k és az SSD partíciós sémáját , hogy GPT, vagy MBR -e , és hogy nincs-e valamelyiken egy EFI System Partíció (ESP). Egyáltalán bootoláskor például a Zorin telepítőnek hány sora van. Lent szoktak lenni a Legacy és fent az UEFI sorok.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#76767) gyulazsolti


gyulazsolti
senior tag

Így van beállítva a Bios. [kép] [kép]
A rufus meg így lett csinálva. [kép],
Ez alapján csináltam. [link]
Annak idején, hogy lett csinálva a Win 8.1, azt nem tudom.
Hogy jobb csinálni a telepítőt rufussal?

[ Szerkesztve ]

(#76768) urandom0


urandom0
aktív tag

Így néz ki a Zorin telepítője, ha BIOS/CSM módban van indítva a gép:

És így, ha UEFI módban:

Mondom, szerintem nálad az van, hogy MBR partícióstruktúra, hagyományos Windows telepítés (nem UEFI-s), egy UEFI-s gépen.

[ Szerkesztve ]

(#76769) gyulazsolti válasza urandom0 (#76768) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

UEFI-s. Alul ot vannak a lehetőségek. [kép]
Rufussal lett csinálva a win 8.1 is csak nem tudom hogy.
Szerintem az is uefi-s volt.

De ha újra kezdem, mert már hajlok rá, akkor a Win telepítőt is úgy állítsam be mint a Zorinét?
MBR. Bios-Uefi?

[ Szerkesztve ]

(#76770) urandom0 válasza gyulazsolti (#76769) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, ha nem UEFI-s lenne, a telepítő nem is szólna az EFI partíció hiánya miatt.
Meg kéne nézni Zorin telepítő alól Gparteddel, hogy milyen a partíciós sémád. Rámész az SSD-re, és View -> Device information. Ha a partition table "msdos", akkor MBR, ha "gpt" akkor GPT. Én mérget mernék venni rá, hogy MBR lesz.
Megnézheted azt is, hogy nincs-e egy EFI partíciód, de az eddigi képeken én nem láttam.
szerk: ha MBR a partíciós séma, és a Windows bebootol, akkor nem kell EFI partíció a Linuxnak sem, be fog bootolni az is. A Zorin figyelmeztetését át lehet ugrani.

Ha újrakezdenéd az egészet, akkor Gparteddel csinálsz új, GPT partíciós sémát, utána ráengeded a Windows telepítőt, az kialakítja az EFI, az MSR, és a Windows partíciókat, utána pedig már Zorint is rá lehet tolni.

[ Szerkesztve ]

(#76771) gyulazsolti válasza urandom0 (#76770) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Akkor sorban.

Gparteddel "msdos"
C meghajtón 61 GB szabad van, 42 GB engedne zsugorítani, 35 GB-t csinálnék az elég lenne.
Ha ezt csinálom, akkor a 35 GB-tot, mire formázzam Ext4-re?

Tehát ha újra kezdeném, Windows, majd Zorin telepítéssel.
Windows telepítő legyen GPT , Zorin is GPT.

(#76772) Wolfskin


Wolfskin
őstag

Sziasztok,

feltettem haverom gépére egy MX linuxot, (MX19.3 32bit) mert nagyon régi fapados laptop, (tényleg olyan korból való, amikor még fából csinálták) de fut rajta
Viszont a kezelésével meg vagyok lőve, mintha egy ufo-t kéne elirányítanom.

Olyan kérdéseim lennének, hogy

1. hol tudom bekapcsolni a wifit? :F (tudom, hogy láma, de semmi nyomát nem találom)

2. hogy tudom átállítani magyarra? (telepítéskor sikerült valamit, hogy most hibrid lett, félig angol, félig magyar)

3. hogy lehet jelszót beállítani (hogy más ne használhassa náluk)

4. a mozilla állandóan lefagyasztja, megpróbálok feltenni egy másikat (ere rájöttem, hogy csomagkezelőben lehet az appokat bekapcsolni, kicsit olyan mint egy androidos telefon win után), de persze ehhez is kellene wifi.
szóval melyik böngészőt ajánljátok, melyik a legkisebb erőforrás igényű?

légyszi ha lehet szájbarágósan le tudná írni valaki, az olyan tutoriallal hogy "csak meg kell grimpelni a krempuszt " nem vagyok beljebb, életemben nem használtam linuxot és látni is csak messziről. mintha egy utasnak próbálnád elmagyarázni, hogyan kell leszállni a Boeinggel.

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76773) cigam válasza Wolfskin (#76772) üzenetére


cigam
félisten

Kezdjük azzal, hogy pontosan milyen laptop (CPU, chipset, ha tudod a Wifi chip pontos típusát)
Nyiss egy terminált és add ki az
lspci
parancsot. A listában látni kellene milyen wifi chippel szerelték. Esetleg a
dmesg
paranccsal megnézheted panaszkodik-e valamire a kernel.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76774) BigManus válasza Wolfskin (#76772) üzenetére


BigManus
addikt

2. Ez sajnos ilyen hibrid.
3. ???
4. Fakon

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76775) urandom0 válasza gyulazsolti (#76771) üzenetére


urandom0
aktív tag

Gparteddel "msdos"

Így legyen ötösöm a lottón :D

C meghajtón 61 GB szabad van, 42 GB engedne zsugorítani, 35 GB-t csinálnék az elég lenne.

Ja, ugye ezt írtam tegnap, nem fog annyit engedni, amennyi szabad hely van.
Nézd, a 35 GB azért nem kevés, ha meg úgy gondolod, hogy hosszútávon is megtartod a Zorint, akkor viszont célszerű lehet átteni másik diskre. De ez még a jövő zenéje.

Ha ezt csinálom, akkor a 35 GB-tot, mire formázzam Ext4-re?

Igen!

Tehát ha újra kezdeném, Windows, majd Zorin telepítéssel.
Windows telepítő legyen GPT , Zorin is GPT.

Így van!

szerk: ha újra csinálod és mindent jól csinálsz, akkor már lesz EFI partíciód is. Zorin telepítésnél, ha automatikusan nem ismeri fel, akkor meg kell mondani neki, hogy Az az EFI partíció. Így a Windows és a Linux megosztva, közösen fogja használni azt.

[ Szerkesztve ]

(#76776) gyulazsolti válasza urandom0 (#76775) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Na ami még eszembe jutott, és utána döntök, hogy legyen.
Ha veszek még egy 120 GB-os SSD-t, arra megy a Zorin.
Akkor is meg lesz a lehetőségem választani indításkor, hogy melyik op. rendszer legyen?
Vagy inkább egy 250-es SSD, és menjen mind a kettő rendszer?

Bios beállítás akkor így jó. [link]

Kívánom, hogy legyen ötösöd. :)

[ Szerkesztve ]

(#76777) mefistofeles válasza urandom0 (#76775) üzenetére

Tényleg időtlen idők óta uefi-s cagyok, GPT nél az nem okozhat még gebaszt, hogy csak 4 elsődleges particiód lehet? A windows csinál vagy hármat.

gyulazsolti: inkább legyen egy 250-es mint két 120-as.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76778) urandom0 válasza mefistofeles (#76777) üzenetére


urandom0
aktív tag

GPT-nél 128 elsődleges partíciód lehet :)

(#76779) mefistofeles válasza urandom0 (#76778) üzenetére

Akkor valamivel keverem.... :R

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76780) urandom0 válasza gyulazsolti (#76776) üzenetére


urandom0
aktív tag

Akkor is meg lesz a lehetőségem választani indításkor, hogy melyik op. rendszer legyen?

Igen. MBR esetén, ha a bootolásra beállított diszkre (a diszk elejére, az első 512 bájtba, nem az első partícióra!!) kerül a Grub indítókódja, akkor ő fel fogja ismerni, hogy már van egy Windows a gépen, így fel fogja ajánlani az oprendszerek listájában (a Grub képes a partíció elejére is települni, de ez nem egészséges, nem is szokás használni).
UEFI esetén elég, ha megvan az EFI partíció, a Grub ott megtalálja a Windows efi fájlát (\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi).

Ezért is kell először a Windowst telepíteni (mert egyébként a Windows telepítő kérdés nélkül legyalulja a Grubot), és ezért jó az, ha a telepítés idején bent van a Windows-t tartalmazó lemez (mert akkor a Grub felismeri, egyébként utólag kéne felismertetned vele, ami macerásabb).

Harmadik lehetőség, hogy mondjuk első lemezen van a Windows, másodikon a Linux, a Linux telepítés idején nem volt benn az első lemez, így a Grubnak nem volt lehetősége felismerni -> ekkor a gép boot menüjéből tudnád kiválasztani, hogy melyik rendszert indítod.

BIOS beállításaid így jók.

Vagy inkább egy 250-es SSD, és menjen mind a kettő rendszer?

A 250-es jobb abból a szempontból, hogy ha bármelyik rendszert el szeretnéd távolítani, akkor a másiknak kioszthatod neki a maradék helyet. Mondjuk ha azt mondod, hogy nem kell többé Windows, akkor az ő helyét átadhatod a Linuxnak :)
Vagy ha esetleg a jövőben át szeretnél állni Windows 10-re, annak is jobb, ha nem 120 GB-on kell szorongania.

[ Szerkesztve ]

(#76781) gyulazsolti válasza urandom0 (#76780) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Köszönöm neked, és a többieknek is a segítséget, és a türelmet.

(#76782) Wolfskin válasza cigam (#76773) üzenetére


Wolfskin
őstag

heló, köszi a segítséget!

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 notebook
Built-in 10/100/10002 Mbps SiS 196 LAN and Atheros BG WLAN network connection

Nyiss egy terminált... öööö... :F azt pontosan hogy is kell?
de amúgy volt már fönn neten, amikor telepítettem akkor valahogy felajánlotta, elvileg le is mentette a wifi jelszót, csak talán elfelejtette. és most nem dobja fül, hogy wifi. én meg nem tudom hol keressem. :F

@(#76774) laca026

Ez sajnos ilyen hibrid.ez azt jelenti, hogy az MX nem tud magyarul, nincs teljes magyarítása...? :(

??? : szeretné, ha csak jelszóval lehetne használni. gondolom a felsége miatt. passz. egy jelszót kellene beállítani, hogy más ne léphessen be. állítsam a biosban? az talán egyszeűbb

4. Fakon köszi, ha kimegy a netre, megpróbálom

ha le tudnám neki jelszavazni és tudnék rá tenni egy browsert, ami nem fagy, szerintem totál elégedett lenne vele. és én is magammal. de egyelőre elakadtam...

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76783) urandom0 válasza Wolfskin (#76772) üzenetére


urandom0
aktív tag

4. szóval melyik böngészőt ajánljátok, melyik a legkisebb erőforrás igényű?

Falkon a neve annak a böngészőnek, amire gondolt a kolléga, de szerintem ez nem jó választás. Egyrészt, mert Qt alapú, behúz magával egy rakat Qt-s függőséget, másrészt a motorja (a Qt WebView) a Blinkre épül, ugyanarra, amire a Chrome is. Szerintem gyenge gépen ezt nem kéne erőltetni. Mondom ezt tapasztalatból is, mert én is Falkont használok.
Inkább a Pale Moont kellene megpróbálni, ez a Goanna-ra épül, ami egy Gecko fork, de kissé lightweightebb. Vagy esetleg a Midorit, az legalább GTK-s.

[ Szerkesztve ]

(#76784) BigManus válasza urandom0 (#76783) üzenetére


BigManus
addikt

Nekem egy 2006-os egy magos 1,5 GB ramos gépen volt az MX, de ami jól működött böngésző és sebessége is volt, az a Falkon volt. Elírtam a nevét valóban. Falkon helyesen.

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76785) rin33 válasza Wolfskin (#76782) üzenetére


rin33
senior tag

Az MX ilyen, ha 32 bites a gép, akkor a Mint Xfce (szinte teljesen magyar) vagy a Sparky egy jó alternatíva.

(#76786) BigManus válasza Wolfskin (#76782) üzenetére


BigManus
addikt

Miként telepítetted? XFCE ablakkezelővel?
Menj a menübe, keress egy olyat, hogy terminal. Fekete ablak nyílik meg, villogó kurzorral. Oda írd be: lsusb majd nyomj entert.
De ha segítenék, újra tudnád telepíteni? Lehet segítséggel lenne telepítve, többre jutnál vele...

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76787) urandom0 válasza BigManus (#76784) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én úgy vettem észre, hogy processzorfüggő, régebbi procikon a Gecko alapú böngészők mennek jobban, újabbakon a Blink alapúak. A múltkor összeraktam egy Core 2 Duo E6400-as gépet, 4GB RAM-mal, azon a Firefox gyorsabb volt, aztán lecseréltem egy Core i3 530-ra, azon pedig a Chrome. Igaz, ez egy Windows-os gép volt.

(#76788) Wolfskin válasza urandom0 (#76783) üzenetére


Wolfskin
őstag

Falcon, palemoon, slimjet, ilyenek vannak a csomagtelepítőben, meg az ismert chrome klónok (opera, vivaldi, stb)
de hiába, ha azt írja k, hogy nincs internet. de nem ajánlja fül, hogy legyen. pedig van wifi. :W

a jelszóra tudtok valamit, hogy lehet jelszavas indulást beállítani?

akkor magyar nyelv MX-re nincs ugye?

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76789) BigManus válasza urandom0 (#76787) üzenetére


BigManus
addikt

"Igaz, ez egy Windows-os gép volt." Eretnek :DDD

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#76790) gyulazsolti válasza gyulazsolti (#76781) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Na csak sikerült valamit nem jól csinálni.
Csináltam helyet a Zorinnak az SSD-n 35GB.
De nincs lehetőségem választani.
A Zorin töltődik be PC indításkor.
Így néz ki az SSD. [kép]

(#76791) Wolfskin válasza BigManus (#76786) üzenetére


Wolfskin
őstag

úgy telepítettem, hogy eleinte csak live volt hajlandó indulni. aztán találtam egy gombot az asztalon és az arra utalt, hogy telepíti, és így is lett

később bootoláskor előjött egy menő, amiben kiválasztottam a magyar nyelven és nekem úgy is tűnt, hogy magyar. (lehet, csak a billentyűzetet állította magyarra? most van egy usa meg egy magyar zászló, de az csak billentyűzetet vált)
de mikor odaadtam a gazdájának, angolra panaszkodott. most visszakaptam, olyan fele ilyen fele olyan.

lsusb, ha mond valamit:

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76792) urandom0 válasza BigManus (#76789) üzenetére


urandom0
aktív tag

Tudom, szégyen és gyalázat. Mentségemre legyen mondva, nem nekem lett összerakva a gép :)

(#76793) urandom0 válasza Wolfskin (#76791) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem lspci lesz az, nem lsusb.
A Beállításkezelőt megtaláltad? Abban van az "Advanced Network Configuration", ha megnyitod, bal oldalt lent a + jel, ott tudsz hozzáadni új kapcsolatot. Nézd meg, hogy ha megpróbálsz hozzáadni egy wi-fi kapcsolatot, sikerül-e (az ablakban a Device mezőben kell lennie egy wifi interfésznek).

szerk: az automatikus kijelentkezés bekapcsolásához terminálozni kell.
Viszont telepítésnél megkérdezi, hogy autologin be legyen-e kapcsolva, úgyhogy ha újratelepíted és azt nem pipálod be, akkor kérni fog jelszót bejelentkezéskor.

[ Szerkesztve ]

(#76794) urandom0 válasza gyulazsolti (#76790) üzenetére


urandom0
aktív tag

A Zorin töltődik be PC indításkor.

Teljesen jó ez így, maradjon :D

Na, most jön az a rész, amiről azt írtam, hogy jobb elkerülni, mert macerás :)
Terminált tudsz indítani? Meg kéne próbálni kiadni a következő parancsot: sudo grub-install --target=i386-pc /dev/sdb

Ha szerencséd van, megúszod ennyivel. Úgyse fogod :D

(#76795) gyulazsolti válasza urandom0 (#76794) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

"Terminált tudsz indítani? "
Persze, ha megmondod, hogy kell. :)

[ Szerkesztve ]

(#76796) Wolfskin válasza urandom0 (#76793) üzenetére


Wolfskin
őstag

igen, lehetne hozzáadni, de fogalmam sincs mi az ssid meg hasonló paraméterei a szolgáltatónak

olyan nincs, mint windows alatt, hogy wifi bekapcs, és mutatja az elérhető hálózatokat? otthoni kiválaszt, jelszó és go, fenn van a neten

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#76797) gyulazsolti válasza gyulazsolti (#76795) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Közben meg van. [kép]

Itt nem tudom a chromot használni magyarul?

(#76798) májkimiki válasza Wolfskin (#76788) üzenetére


májkimiki
őstag

Nincs minden lefordítva az MX Linux-ban! A saját maguk által írt alkalmazások biztosan nem. Minden más ami a default Debian-hoz megtalálhatóak az igen.
Ajánlott csomagok telepítése a Synaptic segítségével:
manpages-hu
task-hungarian
task-hungarian-desktop

Meg minden más amit találsz hungarian néven.
Sajnos ez ilyen, pöpec kis disztró. De nem kezdőknek való.

[ Szerkesztve ]

(#76799) urandom0 válasza gyulazsolti (#76797) üzenetére


urandom0
aktív tag

Chrome-ot? Elméletileg a programon belül be tudod állítani a magyar nyelvet.

Még egy parancsot adj ki: grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Utána indíts újra a gépet, megvan-e a Windows?

szerk: esetleg kiadhatod az update-grub parancsot is, de ez igazából csak egy script, ami a grub-mkconfig-ra épül. Automatikusan megcsinálja a mkconfig-ot és az installt.

[ Szerkesztve ]

(#76800) urandom0 válasza Wolfskin (#76796) üzenetére


urandom0
aktív tag

olyan nincs, mint windows alatt, hogy wifi bekapcs, és mutatja az elérhető hálózatokat? otthoni kiválaszt, jelszó és go, fenn van a neten

Ez ugyanúgy működik, mint Windows alatt. Ha van driver, akkor mutatja a hálózatokat, ha nincs, akkor nem.
Terminált megtaláltad? lspci parancsot be tudod írni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.