Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54351) cappa72 válasza peter1998 (#54349) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ez lehet számodra a megoldás alapja: How to add text at the end of each line in unix
illetve az elejére

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#54352) cigam válasza tvamos (#54348) üzenetére


cigam
félisten

Inkább az kell (nagytóval) keresni, amelyiken nem működik a samba kliens, nfs-t még soha nem használtam.
Itt találsz pár debian live ISO-t.

---

Hogyan tudom csekkolni, hogy a videók lejátszásakor használja-e VGA hw-es dekóderét? Pl. egy böngészőben, online stream lejátszásakor.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54353) peter1998 válasza cappa72 (#54351) üzenetére


peter1998
tag

Köszönöm, sikerült megcsinálnom.

(#54354) Rimuru válasza cigam (#54352) üzenetére


Rimuru
veterán

Bongeszo:
chromuim alapuak: about://gpu/
FF: about:support

Vigyázat, csalok!

(#54355) cappa72 válasza ubyegon2 (#54325) üzenetére


cappa72
nagyúr

& @(#54324) lev258
Köszönöm a támogatást.
A vége aztán az lett, hogy kipróbáltam live módon az Ubu 16.04 és Mint 18 verziókat.
Ami fontos volt azt sikerült kipróbálgatni, és azt tapasztaltam, hogy az Ubuntu pörgősebb volt live módban.
Persze a Cinnamon-t ki sem próbáltam, egyszerűen nem vitt rá a lélek. A Gnome után fájdalommentesebb lesz (marad) a Mate.

Még nem döntöttem el, hogy ténylegesen melyik lesz, még másik gépeken is megpróbálom (mert az asztali PC-n van a sok felhasználó a régi Ubi-val, a régi p4-es laptop az csak zenehallgatásra van, a saját laptopon meg a Mint 13 volt a javasolt MTK alapú telefonok flesseléséhez), melyi hogy muzsikál, melyiket egyszerűbb/gyorsabb... de ez már ugye szájíz kérdése).

Lev258: igen ettől a konfig fájlok rejtelmeitől azért kicsit tartottam, szerintem a tiszta telepítés és user létrehozások után csak a levelezés, játétok dolgait fogom csak átmenteni mást nem. Remélem újra bejön.
Aztán ha lesz gondom, és nem tudom megoldani, akkor a megfelelő (Mint vagy Ubuntu) topikba írok.
Úgy néz ki, hogy mintha még elérhető lenne a legacy grub. Azzal is teszek egy próbát, mert kicsit könnyebb egy régi emléket felfrissíteni, mint idő hiányában az újat megtanulni.

@(#54320) metaxx
:C

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#54356) ubyegon2 válasza Rimuru (#54354) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

about:performance se rossz

(#54355) cappa72

Aztán ha lesz gondom, és nem tudom megoldani, akkor a megfelelő (Mint vagy Ubuntu) topikba írok.

Neeee!!! Itt tökéletes helye van, bármelyik disztrót is fogod használni! Minek széttöredeztetni a thread-et!?
(mi amúgy is egybe akartuk vonatni a 3 kezdő topikot, mert totálisan átfedik egymást, sajnos nagybetűsök Win alól jobban értettek hozzá)

Örülök, hogy alakul a helyzet a gépeiddel, várjuk a jelentést az eredményről! :)
.............................

Úgy néz ki, hogy mintha még elérhető lenne a legacy grub.

Nem biztos, hogy jó ötlet, nem ismerem annyira, de a normál grub2-t használd inkább, valami konfig vagy bármi összeakadhat a régi grub használatával, ezek az új Ubi variánsok és derativák nem Debianok, kényesebbek mindenre!

[ Szerkesztve ]

(#54357) tvamos válasza cigam (#54352) üzenetére


tvamos
nagyúr

Köszi! A próféta szóljon belőled!
(Tegnap pont az utolsó ubuntu reklamált, amikor mountolni akartam, hogy telepítsek valamit... cifs talán?)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54358) Rimuru válasza ubyegon2 (#54356) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez az oldal hol ir barmit HW gyorsitasrol? :) Kovetkeztessek a CPU hasznalatbol? :DDD

mi amúgy is egybe akartuk vonatni a 3 kezdő topikot, mert totálisan átfedik egymást, sajnos nagybetűsök Win alól jobban értettek hozzá - amugy erre tudok egy megoldast, lehet a rendszer ellen menni. :DDD a tobbi topicba nem valaszol senki, vagy max atkuldi ide, elobb utobb eltunnenek a sullyesztoben.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#54359) ubyegon2 válasza Rimuru (#54358) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez az oldal hol ir barmit HW gyorsitasrol? :) Kovetkeztessek a CPU hasznalatbol?

Egyébként nem is akkora marhaság, amit kérdeztél, pont ez volt téma valahol, hogy nem a gpu dolgozza lef a videomegjelenítőket, hanem a cpu. :D

Amúgy én úgy értettem, folyamatot akar látni a kolléga, nem azt, hogy van opengl vagy nincs. Mindegy, egy helyen volt az összes ilyen info a FF-nél.

a tobbi topicba nem valaszol senki, vagy max atkuldi ide, elobb utobb eltunnenek a sullyesztoben.

Ez volt az eredeti reakcióterv, de már itt az állandó beírogatok sem értettek egyet az összevonással, még bambano is beledumált, aki persze kiemelte, hogy amúgy be se teszi a lábát kezdő topikokba.

(#54360) cigam válasza Rimuru (#54354) üzenetére


cigam
félisten

Köszi a tippeket!

Valamiért azt írja, hogy az intel-en (GMA965) nem támogatott a videó lejátszás gyorsítása. :(

A kérdés azért volt, mert a múlt héten jópár disztrót felraktam a Fedora-tól kezdve az opensuse-n át volt ott ghostbsd,freebsd, és ma(tegnap?) éjjel 2-3 óra környékén röffent be az arch+xfce.

Rengeteget tanultam, még többet káromkodtam, és sok mindent még mindég nem értek.

Pl. A BSD-k, és az arch elég lassan indulnak, de ha már beröffent, nem érezni lassúnak, olyan mint a többi distro a gépemen. Ugyanakkor egy régebbi (talán 14-es, 12-es?) Lubuntu meg úgy sertepertélt, hogy csak pislogtam, pedig a többi rendszeren is xfce meg mate futott (talán abba még olyan régi kernel volt ami nem rottyant maga alá a 965-ös VGA-tól?)
WEB-es videó lejátszásakor volt, hogy 90% felett tekert mindkét mag, és volt olyan distro is amin ugyanazt a videót 50% alatti terheléssel játszotta. Ezt pedig nem tudom hova tenni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54361) ubyegon2 válasza cigam (#54360) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Minden i965-ös drivert kipróbáltál már? Az intel oldaláról is a stack-okat? Bár azt nem tudom használnak-e.
Ezeket nézegetted?

Én a Toshiba-hoz szedtem le erről a 01.org-ról driverokat, de nálam nem ez volt a probléma, hanem valami processzor hypertreading vagy mi a fene. Próbálkozni érdemes lenne itt.

A community/vaapi Inteles oldalt láttad már?

[ Szerkesztve ]

(#54362) cigam válasza ubyegon2 (#54361) üzenetére


cigam
félisten

Nem szoktam csereberélni a drivert, lövésem nincs hogyan kell, de gyorsan tanulok. Még nem láttam ezt az oldalt, köszi!

Átfutottam, de nem lettem okosabb. (Nem tudok külföldiül) Azért mért keresgélek...

Esetleg olyan distro amiben gyárilag benne van?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54363) ubyegon2 válasza cigam (#54362) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp itt írta le bob, hogyan lehet ellenőrizni, melyik driver hogyan terheli a processzort.

Én se tudok angolul, de azért eligazodom már ezeken a helyeken. :)

Legjobb, ha a synapticban keresgélsz, a Mint-nél fenn van ez a i965-va-driver, de keress rá úgy is, hogy va és előhozza az intelhez szükséges dolgokat, a vaapi az az intel fejlesztés a vdpau az nvidiás. Sok vaapi driver van fenn, ha a linkelt módszerrel ellenőrzöd a lejátszást, rátalálhatsz a megfelelőre. Azt nem értem, ha a kernel tökéletesen felismeri a hardwereket a gépben, miért nem települnek ezek a szükséges driverek, ha fenn vannak a tárolókban amúgy.

Van ilyen metacsomag is, de először az előbbieket próbáld ki. va-driver-all

A mesa-va-driver-t is ellenőrizd, annak fenn kéne lennie.

Itt tudod a vlc-ben állítgatni a hardveres gyorsítást:

Közben a top-pal nézegeted a rendszert:

[ Szerkesztve ]

(#54364) Vladi válasza cigam (#54360) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez laptop? Mert ha nem, akkor pár ezresért vehetsz vga, nvidia, amd, ami már csinál neked hardveres gyorsítást. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#54365) BoB válasza ubyegon2 (#54363) üzenetére


BoB
veterán

Pont ma töltöttem le :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#54366) cigam válasza Vladi (#54364) üzenetére


cigam
félisten

laptop

A pacman -S xf86-video-intel után az lsmod | grep "kms\|drm"
drm_kms_helper 126976 1 i915
drm 299008 6 i915,drm_kms_helper
syscopyarea 16384 1 drm_kms_helper
sysfillrect 16384 1 drm_kms_helper
sysimgblt 16384 1 drm_kms_helper
fb_sys_fops 16384 1 drm_kms_helper

ill a grep LoadModule /var/log/Xorg.0.log
[ 4.698] (II) LoadModule: "glx"
[ 4.733] (II) LoadModule: "intel"
[ 4.742] (II) LoadModule: "modesetting"
[ 4.743] (II) LoadModule: "fbdev"
[ 4.744] (II) LoadModule: "vesa"
[ 14.979] (II) LoadModule: "dri3"
[ 14.979] (II) LoadModule: "dri2"
[ 14.980] (II) LoadModule: "present"
[ 15.175] (II) LoadModule: "libinput"

Látszólag semmi változás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54367) cigam válasza cigam (#54366) üzenetére


cigam
félisten

Miután Rs-el levettem, majdnem ugyanaz:
grep LoadModule /var/log/Xorg.0.log
[ 18.762] (II) LoadModule: "glx"
[ 18.780] (II) LoadModule: "intel"
[ 18.781] (II) LoadModule: "modesetting"
[ 18.782] (II) LoadModule: "fbdev"
[ 18.782] (II) LoadModule: "vesa"
[ 18.806] (II) LoadModule: "glamoregl"
[ 39.760] (II) LoadModule: "fb"
[ 40.020] (II) LoadModule: "libinput"

Vagy máshol kell megnézni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54368) tvamos válasza cigam (#54352) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tipikus felhasznaloi hiba volt. :(
Kosz a segitseget!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54369) cappa72 válasza ubyegon2 (#54356) üzenetére


cappa72
nagyúr

Neeee!!! Itt tökéletes helye van, bármelyik disztrót is fogod használni! Minek széttöredeztetni a thread-et!?
&
Örülök, hogy alakul a helyzet a gépeiddel, várjuk a jelentést az eredményről!
OK, akkor majd ide "posztolok". szerk.: vagy a blogout-ra írok...

Nem biztos, hogy jó ötlet, nem ismerem annyira, de a normál grub2-t használd inkább, valami konfig vagy bármi összeakadhat a régi grub használatával, ezek az új Ubi variánsok és derativák nem Debianok, kényesebbek mindenre!
Van egy régi kivénhedt 60Gb-os hdd-m, na akkor majd azon kisérletezek még egy kicsit, hogy a 16.04 bírja-e legacy grub-bal a multi oprendszer indításokat (1 redmindi, meg két linux elég lesz a kisérlethez szerintem).
(Amúgy az asztali gében több hdd van, és több disztibúció - tegnap megnéztem. Az egyiken még Debian Lenny van... Találtam egy Mageia 2-t is. Asszem ráférne az egész gépre egy nagytakarítás. :B )

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#54370) lev258 válasza cappa72 (#54369) üzenetére


lev258
veterán

Álljunk meg és vegyünk egy nagy levegőt.
Az az érzésem, hogy a legacy-UEFI, valamint a Grub1-Grub2 fogalmak keverednek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54371) cappa72 válasza lev258 (#54370) üzenetére


cappa72
nagyúr

Az az érzésem, hogy a legacy-UEFI, valamint a Grub1-Grub2 fogalmak keverednek.
Remélem nem.
Vélhetően a régi grub a grub1, amit a synaptic-ban legacy grub-ként találok meg (10.04 esetén valami 0.9x verzióval), a grub2 a mostanság használatos grub.
Ami az uefi-t illeti, azt sem tudom mi az, nem hogy legacy-uefi :B , így vélhetően nem keverem össze semmivel. Ha igen, akkor úgyis kijavítasz.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#54372) lev258 válasza cappa72 (#54371) üzenetére


lev258
veterán

Ebben az esetben rendben van, számomra kicsit megtévesztő volt.
Azt viszont nem értem, miért kellene ragaszkodni a régi Grub-hoz. Másrészt akkor már a telepítésnél ki kell "erőszakolni" ezt valahogy.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54373) cappa72 válasza lev258 (#54372) üzenetére


cappa72
nagyúr

Huh... azér megnyugodtam, hogy nem kavarodtam el.

Azt viszont nem értem, miért kellene ragaszkodni a régi Grub-hoz. Másrészt akkor már a telepítésnél ki kell "erőszakolni" ezt valahogy.
Hát én ilyen őskövület vagyok, szeretem a fapados/egyszerű dolgokat.
Amikor megérkezett az új grub valamelyik disztribúcióval, akkor csak lestem mint a luki nyúl, nem értettem, hogy miért nem tudom indítgatni saját szájíz szerint a különböző partíciókról a linuxokat, meg módosítani a menu.lst-t... aztán visszaraktam a régi grub1-et, és megkönnyebbültem. Mivel csak júzer vagyok, néhány dolgot meg tudok oldani, de a grub2 megértése a torkomon akadt. Szimplán ennyi. Esetleg még az időhiányt tudnám felemlegetni, de az már kifogás lenne. ;)
Hétvégén qrva meleg lesz, nem nagyon akarok majd kimenni a hűvös házból, és akkor majd nekilátok.

Másrészt akkor már a telepítésnél ki kell "erőszakolni" ezt valahogy
Elméletileg nem, legalábbis régebben simán telepítettem a grub2, amivel jött a distr., majd csináltam egy komplett frissítést, hogy minél inkább aktuális legyen, és utána raktam fel a grub1-et. A menu.lst-t meg régről lementettem, így csak be kell másolni a megfelelő helyre, és átírni olyanra, amilyenre akarom.

Más:
Ha jól néztem, akkor mindkét LTS-ben a supertuxkart 9.x van. :D Ez fontos azért , mert kölkeim nagyon szeretik.

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#54374) lev258 válasza cappa72 (#54373) üzenetére


lev258
veterán

A Grub2 egyáltalán nem olyan bonyolult, amilyennek tűnik. Annak idején számomra is sima volt a váltás. Mindössze utána kell olvasni, ugyanis az változott meg, mely fájlokat piszkálja az ember. Ezután pedig hagyni kell, hogy legenerálja a grub.cfg, ... egyéb fájlokat (melyek a Grub1 idején szerkeszthetőek voltak).
Röviden, a Grub működése nem változott, csak a szerkesztendő fájlok. De te tudod.
A Supertuxkart remélhetőleg hamarosan multiplayer is lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54375) cigam válasza lev258 (#54374) üzenetére


cigam
félisten

Pedig pont az ilyenektől megyek a falnak.
Nehogy kézzel belenyúlj a konfig fájlba! Szerkessz át egy _másik_konfigfájlt, hogy abból + paraméterezett paranccsal legeneráld azt, amit eddig kézzel is tudtál piszkálni.

Ez pontosan miért jó?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54376) lev258 válasza cigam (#54375) üzenetére


lev258
veterán

Pár előnyről itt olvashatsz: [link]
Emellett a moduláris felépítése is nagyon hasznos, valamint a legacy-grub már nem karbantartott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54377) cigam válasza lev258 (#54376) üzenetére


cigam
félisten

Értem én hogy csilivili meg hókuszpók, de nem magyarázza meg, hogy miért kell ehhez egy konfig fájlt értelmező konfig fájl generátor.

Persze nem is konkrétan neked címeztem a kérdést, csak a példád kapcsán beugrott.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#54378) Rimuru válasza cigam (#54377) üzenetére


Rimuru
veterán

Felraksz egy aktivan fejlesztett bootloader ami nem grub, meg van oldva (pl syslinux).
Amugy megertem mind a ketto oldalt, viszont itt van valasztasi lehetoseged, ez a linux vilaga. ;)

Vigyázat, csalok!

(#54379) lev258 válasza cigam (#54377) üzenetére


lev258
veterán

Ha jól értelmezem, akkor pont a moduláris felépítés miatt, ami új tulajdonság.
A legacy-nál közvetlenül szerkesztettél minden fájlt (2-3-at), egyetlen nagy egész volt a program. A Grub2-nél viszont kisebb egységekből áll (ezekből olvassa be a dolgokat induláskor). Így célszerűbb, ha külön beállításfájl van, amiből az egyes egységek részére legenerálódik a szükséges változtatás. Hasra ütök: egy helyen kell átírnod, de ennek hatására 6 modul változik meg. Kényelmesebb így, mint mind a 6 modulhoz tartozó fájlokat egyenként átírni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#54380) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Sziasztok!

Mate DE-t még csak egy két belenézés alkalmával használtam, de a Toshiba Satelliten szerintem egész jól muzsikálna, ezért a Mint 18.2 XFCE-re felraktam a Mate csomagokat, XFCE beállitásokkal ezen a laptopon nem sok kedvem van nyüglődni, a Mate teljesen jó erre. Minden működik szerintem, ahogyan kell, de azt kérdezem, hogy a felső panel helyét vissza lehet-e szerezni, ha csak alsó panelt fogok használni, gondolom ezt utóbbit csak megoldom valahogy.

A másik gondom, hogy ez a laptop Cinnamonnal és XFCE-vel is alapból kikapcsolt minden fogyasztót, ha lecsuktam, gondolom ez az alvó állapot, ne röhögjetek, laptopot csak ritkán használgatok. Amióta a Mate van fenn, azóta, ha lecsukom, semmi nem változik, kinyitva nem kezd el újra a netre felkapcsolódni, hanem a képernyőkímélő fogad. Akkor vettem ezt észre, amikor lecsukva is hallottam pörögni a ventijét, ráadásul ha felnyitom, utána még lejjebb is megy a hőfoka. A TLP fenn van, talán újra kéne Mate alatt is kalibrálni? Bár igazából nem akkuról üzemel, de ebben a melegben, ha lecsukom, akkor kapcsolja már le, amiket az előbb említett két DE esetén meg is tesz!

itt a hálózatos beállítás:

Lehet ezt állítgatni ill. érdemes vagy inkább telepítsek fel egy tiszta Mate verziót? Mate esetén nincs ellenemre az Ubuntu Mate sem, melyik lenne jobb erre az öreg laptopra? Előre is köszi!

System: Host: mintxfce-Satellite-L305 Kernel: 4.8.0-53-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: MATE 1.18.0 Distro: Linux Mint 18.2 Sonya

Ha itt a laptopon megbarátkozom vele, még akár a desktopon is lecserélem a cinmanót, mert az minél több memóriát talál, annál többet eszik! :(

A többi infó:
ubyegon@mintxfce-Satellite-L305 ~ $ inxi -F
System: Host: mintxfce-Satellite-L305 Kernel: 4.8.0-53-generic x86_64 (64 bit) Desktop: MATE 1.18.0
Distro: Linux Mint 18.2 Sonya
Machine: System: TOSHIBA (portable) product: Satellite L305 v: PSLB8U-04X02F
Mobo: TOSHIBA model: Portable PC Bios: INSYDE v: 2.20 date: 12/09/2009
CPU: Dual core Intel Pentium Dual T3200 (-MCP-) cache: 1024 KB
clock speeds: max: 2000 MHz 1: 1333 MHz 2: 1333 MHz
Graphics: Card: Intel Mobile 4 Series Integrated Graphics Controller
Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x800@59.98hz
GLX Renderer: Mesa DRI Mobile Intel GM45 Express GLX Version: 2.1 Mesa 17.0.7
Audio: Card Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller driver: snd_hda_intel
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.8.0-53-generic
Network: Card-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller driver: r8169
IF: enp2s0 state: down mac: 00:1e:33:6e:c6:e4
Card-2: Qualcomm Atheros AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) driver: ath9k
IF: wlp3s0 state: up mac: 00:21:63:86:90:63
Drives: HDD Total Size: 1000.2GB (1.3% used) ID-1: /dev/sda model: ST1000LM024_HN size: 1000.2GB
Partition: ID-1: / size: 20G used: 8.0G (43%) fs: ext4 dev: /dev/sda7
ID-2: swap-1 size: 4.29GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda1
RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors: System Temperatures: cpu: 48.0C mobo: N/A
Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info: Processes: 168 Uptime: 4:05 Memory: 1923.0/3821.4MB Client: Shell (bash) inxi: 2.2.35

[ Szerkesztve ]

(#54381) freaghill


freaghill
őstag

Sziasztok!

Korábban ubuntu-t használtam, azon pedig a byobut.
Ott megszerettem, hogy átlátszó volt, így láttam a mögötte lévő ablakot is.

Feltelepítettem a Debian Jessie-t és most sajnos ezt nem tudom beállítani. Tudtok segíteni ezzel?

(#54382) ubyegon2 válasza freaghill (#54381) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Kicsit még részletezd, mi az amit használtál és főleg most mit használsz! Az, hogy Debian, nagyon kevés, de ha így felteszed a kérdést, megkérdezem, miért akarsz Debiant használni? Elég noob-nak tűnsz hozzá.

-mi az a byobut?
-mi volt átlátszó?

Miért nem volt jó az az Ubuntu, amit még meg is szerettél ráadásul? Komolyan nem értem én ezeket a dolgokat................

(#54383) Rimuru válasza ubyegon2 (#54380) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem rakj fel frissen mate-t, ott a panel is ugy van beallitva ahogy szeretned (pont van lent mate iso igy tudom :P), utana terjunk vissza ra ha nem mukodnek a dolgok.

(#54381) freaghill: az atlagszosagot a terminal emulatorban kell beallitani, ahogy nezem a byobut az csak egy multiplexer, ehhez nincs koze.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#54384) freaghill válasza ubyegon2 (#54382) üzenetére


freaghill
őstag

1. [link]
2. az ablak.

(#54385) freaghill válasza Rimuru (#54383) üzenetére


freaghill
őstag

Ha jól emlékszem, akkor Edit -> Preferences -> Profiles -> Colors, és ott volt, hogy ki lehetett pipálni, itt viszont nem látok ilyet, ezért írok :)

De persze lehet hurrogni is, ha ekkora szívfájdalom, hogy debianra váltottam. Topikgazdától nem elvárt, de hát ez van :)

[ Szerkesztve ]

(#54386) Rimuru válasza freaghill (#54385) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezert nem mindegy mennyi infot adsz meg.. Azt irod debian, az alapbol gnome desktopot tartalmaz amin gnome terminal van, abban pedig ugy kell beallitani ahogy irod, tehat debian alatt is ugy kell ha gnome terminal van fent (es mivel csak debiant irsz ugy feltetelezem hogy igy van, tehat a megoldast is leirtad).

Nem tudunk segiteni ha kerdezo nem is akarja. ;)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#54387) ubyegon2 válasza Rimuru (#54383) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez lesz, megfogadom a tanácsodat, ha nem működik valami úgyis előkerülök. Ha más nem barátkozni a hisztiző kezdőkkel! :)

(#54385) freaghill

Nem kell megsértődni, egyértelműen bebizonyosodott, hogy neked korai még a Debian, hidd el, én is végigmentem ezeken a stációkon. Ha még azt sem tudod, hogy a DE-ktől függenek ezek a vizuális effektek, akkor miért nem maradsz a neked való noob disztrónál? Komolyan jóindulatból kérdeztem, de felőlem akkor LFS-t is felrakhatsz. Mivel sért, hogy ennyire kezdőnek nézlek és Debiant használsz, akkor viszont át is fáradhatsz a Debian saját topikjába! Örülök, hogy emelted a topik fényét kicsit itt is! :R

[ Szerkesztve ]

(#54389) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Üdv!

Egy kis segítségre lenne szükségem.

Adott egy friss, ropogós notebook, WIN10, egyetlen meghajtó (SSD). Az oprendszerhez nem nyúlhatok hozzá, mármint nem telepíthetem újra, minden másra van lehetőségem. A WIN partíció mögött létrehoztam 50GB helyet, amire egy Linuxot (Mint vagy Ubuntu) szánnék. Egyébként az asztali gépemen jó ideje Mint van.

Pendrive (Mint 18.1) gyönyörűen elindul a notebookon, első ránézésre az összes hardver azonnal működik. Viszont amikor telepíteni szeretném, nem látja, csak a pendrive-ot. Feltételezem GPT partíciós tábla miatt láthatatlan számára az SSD.

Van olyan módszer, amivel a WIN újratelepítése nélkül feltehetek egy Linuxot egy GPT-s meghajtóra?

Köszi!

Szerk: köben látom, hogy a témaindítóban van hasonló téma. Elolvasom. De ha nem erről szól, továbbra is várom a segítséget. :)

[ Szerkesztve ]

(#54390) ubyegon2 válasza freaghill (#54388) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mielőtt becsuknád az ajtót, olvasd el a Téma összefoglalót légy oly kedves! Várnak már a Debian topikban, de ha kérdezel, ott is informáld őket egész bátran! ;)

Nem csak neked szól:

Innentől kezdve kicsit jobban rámegyünk erre a Téma összefoglaló dologra! Ha valaki arra sem veszi a fáradtságot, hogy az összefoglaló még lenyitás előtti részét sem olvassa el és úgy kérdez vagy olvasta, de nem érdekli, az a segítőkkel szembeni tiszteletlenség, mivel nem 24/7 support van a fórumon, hanem mindenki saját szabadidejében segít. Még egyszer ne próbálja meghatározni senki, hogy hogyan tegye ezt!

Köszönöm a lankadt figyelmet!

Erre a bekezdésre nem kérek semmilyen reagálást!

---------------------------------------------------------------

Senki ne értse félre, nyugodtan lehet kérdezni bármit, de legalább a jelét lássuk már annak, hogy a kérdező is megteszi, ami tőle elvárható. Ha abszolút kezdő, akkor evidens, hogy el kell olvasnia az összefoglalót, ha meg régebbi motoros és nem olvassa el, az nem probléma, de attól még be kell tartania!

Ezt azoknak írom most, akik először tévednek ide, ne ijedezzenek, csak már napok óta megy a hiszti, hogy miért nem értjük meg amit kérdeznek, ráadásul számonkérő és pikirt stílusban!

A teljesen nokedli kezdőkkel barátságosak vagyunk ám. Nemi vicc! :)

[ Szerkesztve ]

(#54391) ubyegon2 válasza ROBOTER (#54389) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindenképpen az UEFI-s telepítésekkel kapcsolatos írásokat nézegesd meg, aztán úgyis vissza fogsz jönni, mert elsőre nem lesz tiszta teljesen minden!

Ezen nehogy megsértődj te is, azért vagyok benne biztos, mert még én se telepítettem UEFI-s módon, nem volt rá szükségem úgy, ahogyan neked a Winx miatt, így nekem se teljesen tiszta, de itt azért már elég sokan rutinosak a témában.

A kérdésed jó helyen van amúgy és eléggé jól is informáltál minket. :)

Pendrive (Mint 18.1) gyönyörűen elindul a notebookon, első ránézésre az összes hardver azonnal működik. Viszont amikor telepíteni szeretném, nem látja, csak a pendrive-ot. Feltételezem GPT partíciós tábla miatt láthatatlan számára az SSD.

Ez valahogy nem kerek, látnia kéne azért, akármilyen filesystem is van rajta.
Azt hiszem ilyenkor szoktak gdisk -l terminal kimenete kérni a hozzáértők.

Az oprendszerhez nem nyúlhatok hozzá, mármint nem telepíthetem újra

Ezt egyébként hogy érted, hogy nem nyúlhatsz hozzá? :F Neked van rá szükséged vagy mi? Ilyen garanciális dolgok nem vonatkoznak az oprendszerre, ha ilyesmiről van szó!

[ Szerkesztve ]

(#54392) dni


dni
őstag

Sziasztok,

Kezdő Mint user vagyok egy smb megosztás felcsatolási problémával. Ubi wiki alapján szerettem volna fstab-ba felvenni egy Synology DSM 6.1.3 Samba megosztását. De az alábbi hibaüzentet kapom. (Nehezítő körülményként a jelszavam felkijáltó jelet tartalmaz. )

mount error(95): Operation not supported
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

fstab tartalma:
//192.168.0.7/documents /home/daniel/NAS1 cifs credentials=/home/daniel/.smbcredentials,iocharset=utf8,dir_mode=0777,gid=1000,uid=1000,sec=ntlm 0 0

ha csak ideiglenesen szeretném felvenni:
sudo mount -t cifs -o credentials=/home/daniel/.smbcredentials //192.168.0.7/documents /home/daniel/NAS1 --verbose
mount.cifs kernel mount options: ip=192.168.0.7,unc=\\192.168.0.7\documents,user=daniel.bokori,pass=********

Mi lehet a hiba?

Válaszaitokat, ötleteiteket előr eis köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#54393) King Unique válasza ROBOTER (#54389) üzenetére


King Unique
titán

Mielőtt nekiállsz telepíteni, kapcsold ki W10 alatt a fast startup funkciót! A GPT partíciós tábla pedig nyilván nem gond Linux alatt sem. Másrészt az ISO-t megfelelően írtad ki a pendrive-ra, a boot beállítások (UEFI) rendben vannak, illetve a megfelelő boot eszköz lett kiválasztva?

Egyébként itt van egy leírás, ami alapján könnyen meg lehet csinálni az UEFI-s telepítést:

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Ha már annyira fontos, hogy a gépen lévő eredeti OS ne legyen szétcseszve, akkor lehet nem ártana biztos, ami biztos alapon még a Linux telepítése előtt lementeni. A népszerű Macrium Reflect programmal lehetne másik fizikai meghajtóra egy lemezképfájlt készíteni a rendszerről, illetve a szükséges partíciókról. Ha netán mégis gond lenne, akkor ebből a mentésből simán vissza lehetne állítani az eredeti állapotot. ;)

Vagy másik megoldás, ha másik háttártárra telepíted a Linuxot. Ha nincs a laptopban másik HDD / SSD, akkor lehet USB-s háttértárra is telepíteni és onnan futtatni. Az összefoglalóban vannak leírások erre is, bár azok még Legacy (BIOS-MBR) mód szerint készültek. De amúgy kb. nagyjából ugyanaz az UEFI is, max. pl. erre érdemes odafigyelni.

[ Szerkesztve ]

(#54394) #21078528 válasza dni (#54392) üzenetére


#21078528
törölt tag

Hmmm, elvileg mennie kéne, esetleg próbáld meg a csatolási opciókhoz adni: vers=3.0

(#54395) ROBOTER válasza King Unique (#54393) üzenetére


ROBOTER
addikt

Lehet nem megfelelően írtam le a problémát.

Pendrive a gépben, indításkor kiválasztom, hogy az USB-ről bootoljon, el is indul. Linux Mint bejön, hang, touchpad (még a többujjas érintés is), WiFi, Bluetooth működik elsőre. Ikon a képernyőn, hogy "Linux Mint Installálása". Rákattintok, elindul a telepítési folyamat, és kiírja, hogy ezen a meghajtón nincs elég hely, és megjeleníti a Pendrive méretét. A gépben lévő SSD-t nem ismeri fel, nem látja.

A mentést meg fogom tenni, nagyon köszönöm!

(#54396) ubyegon2 válasza ROBOTER (#54395) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt hiszem ilyenkor szoktak gdisk -l terminal kimenete kérni a hozzáértők. (#54391)

Míg ide nem ér a szaki, azért ezt a kimenetet gondolom berakod ide, ha csak nem ugrottál át ezen az ötletemen.
fdisk -l is jó lehet, nem tudom az gpt-ről ad-e valamit. (érdemes-e ötletelnünk, ha a kérdező figyelembe se veszi, amit javaslunk?)Volt a fenti hsz végén egy kérdés is......

Hogy tetszetős legyen a kép, a gparted-del is megnézhetnéd a live-val, hogy az mit lát! Live-ban van gparted, ha nincs tudod telepíteni hamar.

King Unique jön valamikor, én kiszálltam a thread-ból. Amit viszont ő fog javasolni, nem ártana, ha meg is csinálnád.

[ Szerkesztve ]

(#54397) Rimuru válasza ubyegon2 (#54396) üzenetére


Rimuru
veterán

lsblk -f lemaradt
plusz ez: [ -d /sys/firmware/efi ] && echo UEFI || echo BIOS

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#54398) ubyegon2 válasza Rimuru (#54397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem akartam túl sok parancsot beírni, a kolléga ezt is ..... no mindegy, UEFI nekem meg kínai! De már ez az egész rendszer is, ami itt mostanában van, vagy le akarják tépni a fejem, mert nem vagyok látóasszony vagy simán lesza.. bocs ignorálják, amit írok! ......................

Ennek a lsblk -f- nek sokkal szebb a kimenete, mint a blkid-nek.

[ Szerkesztve ]

(#54399) King Unique válasza ROBOTER (#54395) üzenetére


King Unique
titán

Először is a Mint boot képernyő milyen, fekete, vagy színes? Ha előbbi, akkor UEFI módban, ha utóbbi, akkor Legacy módban fut a telepítő. Esetedben nyilván az előbbi kell! Már, ha valóban UEFI boot van és aszerint lett telepítve a Windows.

Az előbbi képernyőn a legelső opciót választva betölt a Live rendszer, majd ott a megfelelő ikonra kattintva elindul a telepítő. Ahol célszerű az előző válaszban linkelt leírás szerint a Valami más opciót választani a particionálásnál, majd ott meg kellene jelennie normál esetben az SSD (sda) partícióinak is. Nálad talán nem így van, illetve pontosan mit is csináltál?

[ Szerkesztve ]

(#54400) ROBOTER válasza King Unique (#54399) üzenetére


ROBOTER
addikt

Fekete-fehér a boot képernyő. (Mint és Ubuntu alatt is)

Nem jutok el "valami más" választása szintig.

Megkérdezi a nyelvet, utána kapcsolódik az internethez a WiFi-vel (sikeresen) a következő ablak: "Legalább 8.6GB szabad helyre van szükség, az Ubuntu/Linux Mint telepítéséhez", következő sor: "Ezen a számítógépen pedig csak 8.1 GB van". Ez a Pendrive mérete.

Nincs tovább.

gparted sem lát SSD-t, csak "CDROM" azonosítóval látja a Pendrive-ot.

A gép XPS 15 (2017)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.