Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1401) ngabor2


ngabor2
nagyúr

kipróbáltam a gphoto2-t. azt hittem, van hozzá graf frontend. lényegében működik, csak kissé macerás.

(#1402) zLegolas válasza ragazzo (#1400) üzenetére


zLegolas
őstag

Valaki agyonvissza dícsérte valahol a mldonkey -t. Hátha. ;)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1403) ragazzo válasza zLegolas (#1402) üzenetére


ragazzo
őstag

És van valami topicja?Vagy betudod linkelni a hsz-t?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1404) zLegolas válasza ragazzo (#1403) üzenetére


zLegolas
őstag

Bocs, nem emléxem. Tán a www.linuxforum.hu volt a lelőhely, szal csak feljegyeztem az infót, hátha jó valamire. Mint említém vala, én nem foglalkozom fájlcsereberélősdivel, ergo tapasztalatom sincs.

Szerintem keress screenshot-okat pl. a honlapján, hátha nem is érdemes vele foglalkozni.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1405) dr_strange válasza zLegolas (#1404) üzenetére


dr_strange
senior tag

mldonkey jó, sok mindent megtalálsz vele, csak kissé lassúcska a letöltés sokszor
van webes kezelőfelülete, gtks meg parancssoros is, a webes eléggé adja magát; kell neki adni portot az iptablesben, aztán mehet a dolog

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1406) Sipi válasza zLegolas (#1395) üzenetére


Sipi
addikt

A Canonok jó része nem ismeri az USB Mass Storage-t. Nem a Linux nem tudja kezelni, hanem nem is lehet. PTP-vel kommunikálnak az újabbak, a régebbiek pedig spéci Canon protokollal.

Az más kérdés, hogy pl. megfelelően beállított KDE a bedugott USB-s eszközt a kernel jelzése, majd a dbus-hal ''okítása'' után a libgphoto2-vel kezdi kezelni, kvázi háttértárként ''emulálja'' a Konquerorban.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1407) LuiT


LuiT
tag

Összeraktam a minap egy kis gépet amiben egy Voodoo 3 3000 PCI-s vga van és feltelepítettem a Suse 10.0-t.
Megpróbáltam frissiteni a vga driverét, ami látszólag sikerült is, de úgy tűnik mégsem, mert amint elindítom a GL-117 nevű alap játékot kidobja hogy nincs 3D támogatás vagy nincs beállítva a vga.

Eléggé láma vagyok még ehhez a Linuxhoz. :)
Jó volna, ha valaki felhomályosítana hogyan telepítsek valamit és egyáltalán hol kell beállítani a vga-t.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#1408) Cathfaern válasza ngabor2 (#1401) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hmmm...nem tudom nekem Mandrake mit rakott fel annó gphoto2 néven, de ott szép grafikus felület volt, konzolt még csak nem is láttam használata közben.

(#1409) zLegolas válasza LuiT (#1407) üzenetére


zLegolas
őstag

Valszeg nagyon felesleges volt a frissítés, a Voodoo karik az egyik alapból legjobban támogatott cuccok Linux alatt, szal simán mennek driverezdetés nélkül is. Szerintem menj be az /etc könyvtárba, ott találsz egy pár XF86 -tal kezdődő fájlt - ezekről legelébb is csinálj egy biztonsági mentést (+ tedd hozzá az fstab fájlt is!)

Ezután nézz körül és keress XF86config fájlokat. A sima XF86config az éles, a többi másolat (ha van ilyen). Ha találtál, akkor ezet a másolatot nevezd át XF86config-ra.
Ha szerencséd van, akkor ezzel visszaállítottad a frissítés előtti állapotot.

Ha így nem megy, akkor lehet, hogy komolyabb bűvészkedésre lesz szükség.

Így hirtelen ez jutott az eszembe.

Ja, nem mondtam, de a 3D-t nem ártana ha ellenőriznéd előtte, lehet, hogy nincs is semmi bajod, csak a game esik hasra a változtatások miatt. Esetleg game leszed + game visszarak... ;)




[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1410) ngabor2 válasza Cathfaern (#1408) üzenetére


ngabor2
nagyúr

most már engem is érdekelne, hogy mi a neve annak a frontendnek. amúgy manual sehítségével igen egyszerű paraméterezni, de azért a graf felületen kevesebbet kell gondolkodni, és ez este 10 magasságában határozott előny ;)

(#1411) dr_strange válasza ngabor2 (#1410) üzenetére


dr_strange
senior tag

gtkam talán

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1412) ngabor2 válasza dr_strange (#1411) üzenetére


ngabor2
nagyúr

kösz, majd leszedem, kipróbálom. mert (mindennemű programozási ismeret nélkül) nekem úgy tűnik, nagyon egyszerű és egyértelmű a használata, tehát egy normális frontendet nem nagy munka megírni hozzá annak, aki ért valamelyik grafikát jól kezelő programnyelvhez.

(#1413) b@ndi


b@ndi
tag

Sziasztok!

Már régen gondolkodom azon, hogy lecserélem a kicsi puhát a laptopon, mert nem használok semmilyen windows-hoz kötött alkalmazást (directX vagy .net).

Ami visszatart, hogy excell-ben elég gyakran kell visual basic kódokat írnom, és úgy hallottam, hogy ez open officeban illetve linux alatt ez nem megoldott. Tudtok erről valamit? (eloszlatni vagy megerősíteni a kételyt?)

(#1414) Jester01 válasza b@ndi (#1413) üzenetére


Jester01
veterán

Megoldott, csak nem kompatibilis. Legalábbis mikor legutóbb néztem.
MOD: De pakolj fel a windózodra egy OOt és nézd meg.

[Szerkesztve]

Jester

(#1415) country


country
csendes tag

sziasztok

most a következőt produkálja /vagy én inkább/ a gedit parancsot nem ismeri a terminálban. ott került elő a dolog hogy a kolegához hasonlóan próbáltam láthatóvá tenni az ntfs partíciómat és miközben az ubuntus oldal tanácsait próbálgattam ezzel kellett szembesüljek. megtalálom a hda1partíciót de egy jó nagy lakat van rajta mintha nem lenne hozzá jogosultságom.

(#1416) Sipi válasza Jester01 (#1414) üzenetére


Sipi
addikt

Az OpenOffice nem kezeli a Visual Basic makrókat. Szerintem más program méginkább nem. A fizetős StarOffice-hoz jár egy konverter, amivel - némi programozási gyakorlattal - át lehet őket írni. Az OOo saját makrónyelve ugyanis nem kompatibilis a Visuallal.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1417) b@ndi válasza Sipi (#1416) üzenetére


b@ndi
tag

Köszi :O
Sajnos akkor még várnom kell a linux-szal.

(#1418) dr_strange válasza Sipi (#1416) üzenetére


dr_strange
senior tag

további lehetőség: Crossover Office vagy wmware alatt futtatni a hőn áhított Excelt

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1419) dr_strange válasza country (#1415) üzenetére


dr_strange
senior tag

a gedit (Gnome Editor) az csak egy text editor a száz közül, tetszés szerint behelyettesíthető egy másikkal, amit ismersz és fenn van a rendszereden, ha a gedit nincs

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1420) Sipi válasza dr_strange (#1418) üzenetére


Sipi
addikt

Még egy: wine-nal futtatni. :)
Úgy emlékszem, az Office2000 elfut wine-nal.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1421) viny


viny
tag

Sziasztok!

Vki tudna nekem UHU alatt ajánlani egy jó JAVA grafikus fejlesztői környezetet (olyasmit, mint pl az anjuta, csak nem C/C++ra hanem JAVAra)? Létezik 1általán ilyen?

Sorry ha túl láma kérdés, de elég sügér vok a Linux-hoz... :(
És thx a segítségért előre is! :R

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1422) dr_strange válasza viny (#1421) üzenetére


dr_strange
senior tag

[link]

UHU-t nem használok, de ha a freshmeaten megtetszik valami, utána már gondolom könnyedén meg tudod nézni, van-e belőle csomag UHUra

[Szerkesztve]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1423) viny válasza dr_strange (#1422) üzenetére


viny
tag

:R Köszi a tippet :R , már találtam is egy jókis csomagot (Eclipse)!

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1424) rollins válasza viny (#1423) üzenetére


rollins
őstag

Vagy a FreeJava (magyar). Egyszerű, de kezdőknek az is jó.

(#1425) viny válasza rollins (#1424) üzenetére


viny
tag

Köszi a tippet :R , de azt hiszem mégiscsak maradok az Eclipse-nél.
Ezt már ismerem valamennyire; régen ezzel nyomtam majd 1 évig, csak akkor win alól. Nem tudtam h Linux alatt is van. :B

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1426) viny


viny
tag

Viszont még 1 kis probléma:
Írtam egy script-et, és azt szeretném h minden indításnál lefusson. Vki tudja h UHU-ban hová kellene ezt bemásolnom / melyik fájlba kéne beírnom h ok legyen??? :F :F :F

Mod:
Ja! Az /etc/init.d/common kilőve. Sajna az túl korán fut le a boot során, még a nekem szükséges modulok inícializálása előtt... :(((

[Szerkesztve]

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1427) svili


svili
tag

Hi,
Pár napja használom a SuSe 8.0 LiveEval változatát, ami egy ''öszvér'' dolog, mert részben feltelepedett a winchesterre, de a CD is szükséges a futtatásához, sőt erről indul el.
Sajnos webböngészőből csak a Konqueror áll a rendelkezésre, de ez sajnos gyakran lefagy - azt hittem, hogy ez csak a windowsos progik tulajdonsága... :U
Persze érdemes lenne a ''rendes'' SuSe disztrót telepíteni - ha már a Live változat minden hardvert élből felismert, kivéve a nyomtatóportra kötött Agfa szkennert, de biztosan erre is van gyógyír.. :U
Egy láma kérdés: valamelyik SuSe felmegy 1,5 Mb-os vinyóra? persze grafikus felülettel és a gyakran használt progikkal (böngésző, OOo, Gimp, Acrobat Reader) :R

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#1428) ngabor2 válasza svili (#1427) üzenetére


ngabor2
nagyúr

gondolom az a 1.5mb inkább 1.5gb...
ezesetben is nehezen fog felmenni rá. hacsak nem valami kizáró ok van, inkább egy ubuntut dobj fel, az nagyobb valószínűséggel felmegy. különösen, ha csak a gnome-ot teszed fel, és utána okosan válogatsz a programok között. az OOo magában vagy 150mb, úgyhogy az fogja a legtöbbet elfoglalni.

(#1429) ngabor2 válasza viny (#1426) üzenetére


ngabor2
nagyúr

/etc/init.d/boot.misc van? ha nincs, akkor csinálj, és csinálj rá egy linket a /etc/rc2.d-be, S99zboot néven. a z csak azért van benne, hogy biztos utolsóként fusson le. ha az /etc/inittab-ban az alapértelmezett futási szint a 3 lenne, akkor értelemszerűen az /etc/rc3.d kt-ba csináld a linket. vagy mindkettőbe, az a legegyszerűbb.

(#1430) svili válasza ngabor2 (#1428) üzenetére


svili
tag

Igen, valójában 1,5 Gb, sikerült elgépelni... :(
Köszönöm a tippet - az Ubunturól már olvastam a weboldalán, remélem ez is olyan fitten felismeri a hardverelemeket mint a SuSe.
Persze ideje lenne egy normális méretű winchestert beszerezni, akkor semmi gond nem lenne - de most ennyivel kell gazdálkodnom... :((
Nem feltétlenül ragaszkodnék az OOo-hoz, gondolom az Ubuntu-ban is van valamilyen Word-höz hasonló szövegszerkesztő, az Acrobat Reader meg biztosan szériatartozék. ;)

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#1431) zLegolas válasza svili (#1427) üzenetére


zLegolas
őstag

Határozottan nem megy fel. Egy 4GB-os a minyimum, amivel használható (kb. 2,5GB cucc, meg egy kis maradék hely...)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1432) LuiT válasza zLegolas (#1409) üzenetére


LuiT
tag

A 3D game az alapból benne van a SUSE 10-ben, valami GL-117 a neve.
Amikor még nem telepítetem fel a voodoo drivert azt írta ki a játék indításakor, hogy nincs 3D vga a gépben, és miután feltelepítettem a drivert akkor is ugyanez az üzenet fogadott.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#1433) ragazzo válasza svili (#1430) üzenetére


ragazzo
őstag

Minden megvan az ubuntuban ami kell, és a vasakat is egészen jól ismeri. :DD

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1434) cucka válasza svili (#1427) üzenetére


cucka
addikt

suse 9 alaphangon 1.4 gigát foglal, ebben benne van az ooo, nincs viszont gimp. némi bűvészkedéssel talán le lehet szorítani 1.2-1.3 gigára. suse 8 gondolom valamivel kevesebbet, kérdés, megéri-e ennyire régi verziót feltelepíteni.

(#1435) svili válasza ragazzo (#1433) üzenetére


svili
tag

Most a SuSe LiveEval-ban KDE grafikus felületem van - sokban különbözik tőle a Gnome?
Persze az ubuntuból is van KDE-s.. :U
Ja még egy kérdés: egy nyomtatóportra csatlakoztatott Agfa szkennerem van, ezt is felismeri az ''afrikai'' linux? Sajnos a SuSe csak az usb-s vagy scsi szkennert ''szereti''.. :(
(Nem akarodzik újratelepíteni a WIndows-t - ha már belekóstoltam a linuxba és viszonylag könnyen ment az ''ismerkedés'' - nem fordultam sarkon az első randevú után... :B )

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#1436) svili válasza cucka (#1434) üzenetére


svili
tag

Akkor a SuSe-val meg kell várnom az új winchester megvételét - a Gimp-re talán még nagyobb szükségem lenne, mint az OOo-ra... :U

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#1437) zLegolas válasza svili (#1435) üzenetére


zLegolas
őstag

Kábé reménytelen a Párhuzamos scannerek használata Linux-on. Felejtsd el.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1438) ragazzo válasza svili (#1435) üzenetére


ragazzo
őstag

Itt már sokan késremenő vitákat folytattak a gnome és a kde felület közötti különbségek ecsetelésében.Természetesen a kde sokban különbözik a gnome-tól, de mindkét ablakkezelő elég jó.A kde sokkal színesebb és csili-vilibb, míg a gnome letisztultabb.Itt [link] találsz hozzá cuccot a szépítgetéshez.

[Szerkesztve]

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1439) viny válasza ngabor2 (#1429) üzenetére


viny
tag

Köszönöm a segítséget, működik a script!!! :DD
/etc/init.d/rc.boot (rc2.d - rc3.d sajna nincs) lett a nyerő. Belinkeltem ide, és minden tuti! :DDD Még 1* köszi a segítséget! :R :R :R

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1440) ngabor2 válasza viny (#1439) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nincs mit, nekem is eltartott annak idején egy darabig, mire ezt kitapasztaltam. azóta néhányszor belenyúltam az /etc mélyebb lelkébe, ennek hatására van egy félig megborult Sid-em :D

(#1441) viny válasza ngabor2 (#1440) üzenetére


viny
tag

:)

Never underestimate the power of a sick mind!

(#1442) emitter


emitter
őstag

miért nem tudom indítani ezt az sh-fájlt?

emitter@LAPTOP:~/Letoltesek/SDL_mixer-1.2.5$ sh install-sh
install: no input file specified

??? ha átnevezem .sh kiterjesztésűre, akkor is ugyanezt dobja

persze lehet, h vmit rosszul csinálok, ez a cucc ugyanis egy SDL-lib, ezt kén etelepítenem. Vagy nem az install-sh-t kell indítanom?

(#1443) ngabor2 válasza emitter (#1442) üzenetére


ngabor2
nagyúr

install: no input file specified

talán valami paramétert vár.

(#1444) zLegolas válasza emitter (#1442) üzenetére


zLegolas
őstag

Valkami readme, vagy install vagy todo vagy ilyesmi nem mesél róla valamit? Le sokták írni, mit érdemes csinálni telepítéskor. (pl. root jog, paraméter, stb...)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#1445) sanyixXx


sanyixXx
senior tag

hi

szeretnék elkezdeni ismerkedni a linuxszal :)
igazából netezgetnék, szöveget szerkesztenék, dc-zgetnék, esetleg photoshoppolnék, meg filmeznék, zenét hallgatnék és képeket nézegetnék rajta (kb. ennyi)
eccerű home felhasználói progik, egyszerű home felhasználói szinten :)
pár kérdés akkor:

1. milyen klienssel érdemes elszórakozni tök kezdőként?
2. hol tudok hozzáférni ilyenekhez?
3. kellenek-e majd új driverek, szoftverek vagy a windowsosok is jók?

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#1446) sanyixXx válasza sanyixXx (#1445) üzenetére


sanyixXx
senior tag

jah... és mekkora partíció kell egy linuxnak?

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#1447) ragazzo válasza sanyixXx (#1445) üzenetére


ragazzo
őstag

Itt az egyik[link] vagy a másik[link]. Mindkettő magyar nyelvű, és kezdőknek is való.Szerintem elég 10Gb-is a disztribnek.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1448) sanyixXx válasza ragazzo (#1447) üzenetére


sanyixXx
senior tag

köszike
ubuntut teszek majd fel, az szimpibb, meg ingyen van :DDD én kisebb partícióra gondoltam, de asszem jobb lesz a nagy. inkább maradjon hely, semmint hiányozzon :)

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#1449) sanyixXx


sanyixXx
senior tag

ha leválasztok egy partíciót a linuxnak, akkor az windows alól hogy fog kinézni? látja majd egyáltalán? ha monnyuk rájövök, hogy nem kell nekem a linux, akkor vissza tudom windózosra formázni az egész vinyót?
barátom járt úgy, hogy linux után nem tudták visszacsinálni a particionálást :F

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#1450) Cathfaern válasza sanyixXx (#1449) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Windows nem fogja látni, totalcommanderhez van egy plugin amivel igen. Partícionálás Partition Magic-el tökéletesen menni fog visszafele.

Driverek, szoftverek:
WIndowsosok nem jók, driverek 99%-a bennt van alapból a linuxban, szoftverek már kicsit nehezebb kérdés, de egy disztrib elég sok mindent felpakol alapból, szóval az elindulás miatt nem kell aggódnod

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.