Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) ReJim


ReJim
őstag

ciki, de hogyan lehet órát átállítani parancssorból? téli-nyár átááláskor kellett kde vezpultért rohangélnom, mert nem jöttem rá :(

</end.?>

(#652) nixor válasza ReJim (#651) üzenetére


nixor
csendes tag

Hej!
A hardverórát beállítani a setclock paranccsal
vagy a hwclock -kal lehet még ügyeskedni.
A harmadik lehetőség a date parancs. Amelyikhez épp kedved van :)
BIOS-ban az időt UTC-re kell állítani. Ekkor a nyári időszámításra való áttérés
automatikusan meg fog történni.

[Szerkesztve]

06-70-5245469 ''Dühös Rocky4!''

(#653) ngabor2 válasza viny (#650) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Hmmm... mivel Uhuval már rég nem volt dolgom, ezért nem igazán ismerem a rendszerindító cuccainak az elhelyezkedését. Ha ismerném, egyszerűbb lenne.

/etc/init.d könyvtár van? ha igen, mik vannak benne? (ls kimenete)

(#654) ngabor2 válasza ReJim (#651) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Én nem mondanám magam kezdőnek, de én se tudom parancssorból beállítani, csak segédeszközzel.

Tévékártya esetén:

alevt-date -vbi /dev/v4l/vbi0 -set && hwclock --systohc



net esetén:

rdate time.kfki.hu

(#655) Jester01 válasza ngabor2 (#654) üzenetére


Jester01
veterán

MOD: mindegy nixor már megmondta.

[Szerkesztve]

Jester

(#656) ReJim


ReJim
őstag

:) köszönöm a válaszokat...
majd, ha megint időcsúszás (téli-nyár átváltás) lesz akkor fellapozom a topikot. :)

</end.?>

(#657) viny válasza ngabor2 (#653) üzenetére


viny
tag

Van /etc/init.d könyvtár. De nekem (egyLőre) még kínai. :)
Remélem neked többet mond:
[link]

(úgy látszik sehogy sem akar összejönni ez a nyamvadt Link, sorry! :(( )

[Szerkesztve]

Javítottam a linket.
[L]url[*/L] a csillag nem kell , így lehet linkelni. - Batman

Never underestimate the power of a sick mind!

(#658) ngabor2 válasza viny (#657) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Akkor szerintem a common nevezetű file lesz a te barátod. Annak a végére szúrd be a működő ifconfig sort.

Jester: már kiszerkesztetted a hsz-odat, de sejtem, hogy mit akartál írni. Én azért nem szoktam hwclock-kal, vagy date-tel csak úgy kézzel beállítani az időt, mert nem volt rá eddig szükségem.
- vagy a felvázolt hardverrel segített módon állítom be,
- vagy grafikus felületen.

A grafikus felületű (különösen KDE alatti) megoldást nem ajánlottam ReJimnek, ui tudom, hogy olyan nem igazán van nála, és le is írta, hogy parancssorból érdekli. Az én megoldásaim is parancssorosak, és alternatívát jelentenek ;)

(#659) Jester01 válasza ngabor2 (#658) üzenetére


Jester01
veterán

Csak azon csodálkoztam, hogy a date parancsot nem írtad mint lehetőség. De aztán láttam, hogy nixor kolléga már említette.

Jester

(#660) viny válasza ngabor2 (#658) üzenetére


viny
tag

Köszi ! Műxik!!! :DD
Van netem indulás után Linux alatt is. :DDD Nagyon köszönöm a hozzászólásokat, és a tanácsokat !

Never underestimate the power of a sick mind!

(#661) Roxy


Roxy
tag

Szasztok! Ez alapján feltettem az nvidia driverét [link]
Egy olyat kérdeznék, hogy a felbontást és a képfrissítést ebben nemtudom beállítani. Hol kell?
Mert 800*600-on és 60 Hz-n kifolyik a szemem.

(#662) _Petya_ válasza Roxy (#661) üzenetére


_Petya_
őstag

XF86Config vagy xorg.conf sttól függően, hogy melyiket használod.
(/etc/X11-ben találod)

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#663) Roxy válasza _Petya_ (#662) üzenetére


Roxy
tag

Csá!
Az xorg.conf-ot már megtaláltam, de nem tudom, hogy mit kellene átírni. Lécci írd meg nekem, mert 800*600 és 60 hz nem valami fain nekem. Köszi!

(#664) tierbatyo válasza Roxy (#663) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Nézz át a A ngy linux topikba is.

Take a look to the sky just before you die

(#665) Roxy válasza tierbatyo (#664) üzenetére


Roxy
tag

Csá! Megvolt. A problémám megoldódott már.

(#666) Roxy


Roxy
tag

Szasztok!
Lehet hogy tulságosan láma lesz a kérdés, de azért felteszem, mert kezdő vagyok:
Ubuntu 5.10 alatt a KDE-t kitudom próbálni, vagy csak GNOMEot tudok használni?

(#667) <Psycho>


<Psycho>
csendes tag

üdv mindenkinek

A minap sikerült belépni a Linux-osok táborába (egy Suse 9.3-mal). Próbálom megszokni az új környezetet, de van egy pár probléma vele.
Egy Fujitsu Siemens laptopon van a SUSE, amiben egy ATI Radeion XPress 200M nevezetű grafikus kártya van.
Végigböngésztem sok fórumot, (sajnos sehol sem találtam megoldást) az ATI oldalát is, szereztem hozzá drivert is, (ATI proprietary driver, fglrx 8.13.4=>állítólag ahhoz való) a YasT-tal fel is pakoltam, de továbbra sem látja a videokártyámat, csak a Vesa módot engedélyezi 1024X768-ban. Ez nekem (főleg a szememnek) nem igazán jó, mert a laptop kijelzőjének 1280X800 kéne...

Ha valaki tudna segíteni a konfigurálásban azt megköszönném.


Mindenki a a saját Cseresznyéjének a Pogácsa!

(#668) Benmartin válasza <Psycho> (#667) üzenetére


Benmartin
senior tag

angol remélem nem baj:[link]
[link]

[Szerkesztve]

(#669) <Psycho> válasza Benmartin (#668) üzenetére


<Psycho>
csendes tag

köszi szépen, az angollal nem lesz gond, majd a configos sorokkal inkább... :F

Mindenki a a saját Cseresznyéjének a Pogácsa!

(#670) Maximusz


Maximusz
aktív tag

Sziasztok!

Én is szeretnék megismerkedni a Linux-al, főleg azért, mert van egy gépem, és azt mondta az egyik haverom, hogy el tudná látni a feladatokat, amit most egy drágább windows xp-s géppel végeztetek, tehát a gép amire a linux menne:

-233MMX Intel
-32MB SD-Ram
-CD-RW
-jelenleg 545MB-os winyó, de jön bele januárba egy 40GB-os


a feladatok amiket kezelnie kellene :

-FTP szerver (1-2 felnasználós-tehát csak privát használatra)
-nyomtató szerver feladat (HP DeskJet 3420-as nyomtatóval, úgy hogy a többi (windowsos) gépről is menjen a nyomtatás, korrektűl
-illetve a nagyobb winyóval Torrent kliens futtatása


Most karakteres Debian van rajta - de ha van valakinek jobb ötlete , meghallgatom... egyáltalán el tudja látni a szerver feladatkörét a 233-as procival?

És valóban ki tudom váltani valamilyen linux-al az XP-s gépem? Ilyen jó a linux?

Köszi : Maximusz

(#671) PWR válasza Maximusz (#670) üzenetére


PWR
aktív tag

hello, graf. felület nélkül az ftp meg a nyomtatószerver böven Lmegy rajta. desktop pc-nek meg vmi nagyobb gépen graf. felülettel. kiváltás meg attól függ, hogy mire használod.

Üdv

(#672) MikySoft


MikySoft
tag

Sziasztok!

Jelenleg Windows XP Professionalt használok, és rengeteg gondom van vele.
Arra gondolltam, hogy kipróbálom a Linuxot hátha az jobb. Namost a kérdés az az lenne, hogy ha van 2 partícióm, akkor meg lehet e azt csinálni, hogy az egyiken Linux a másikon Windows?

-bocsi a láma kérésért.:)

a gépem a következő: PIII 1300 Mhz, 256 MB SD RAM, Nvidia GeForce 2 MX 200 (64mb),Fastfame 3vih alaplap, 80 GB Samsung winyó.
erre melyik Linux lenne jó? NAGYON KEZDŐ VAGYOK LINUXBA!!!:)
ezért valami olyat kéne ajánlani ami hasonlít nagyon az XP re.

amiket csinálom a gépen:

-Internet (Vezeték Nélküli hálózat) (Mozilla)---> megy rajt a Mozilla? Mennyire tudja kezelni a Wireless hálózatot?
-Zion++---->ez megy rajt?
-word/excel/power ponit
-X-HUB--->ez megy rajt?
-My IP Kliens
-MSN
-Webkamera

naggyából ennyi..

5 leteket előre is thx



[Szerkesztve]

(#673) Batman válasza MikySoft (#672) üzenetére


Batman
őstag

Én a legujabb Suse-t ajállanám , telepítés full egyszerű és egyből grafikus felületet kapsz mindennel beállítva.

-Internet (Vezeték Nélküli hálózat) (Mozilla)---> megy rajt a Mozilla? Mennyire tudja kezelni a Wireless hálózatot? - Ez menni fog.
-Zion++---->ez megy rajt? - Ez enm tudom mi :)
-word/excel/power ponit - Ez is menni fog.
-X-HUB--->ez megy rajt? - Igen.
-My IP Kliens - Igen.
-MSN - Igen.
-Webkamera - Ezzel lessz egy kis macera.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#674) blogos


blogos
tag

Én is meg szeretnék ismerkedni vele:) Teljesen amatőr vagyok.
Live cd-t próbáltam( uhu) de nem működik:( Videokártyával van vmi kompatibilitási probléma, ezért valószínűleg a cd-t elfelejthetem.
Viszont mi kell ahhoz, hogy feltelepítsek egy linux-ot a gépre? Nem értek a particiókhoz sem...Leírom, hogy mit tudok:
van 2 particióm: az egyik 10giga a windows-nak( minden progi ezen van )
másik 30 giga mindenféle dokumentumnak, tehát a netről ide töltök le..stb..
Ezen a második partición lehetne-e linuxot használni vagyis feltelepíteni?
Tehát a kérdésem az, hogy adott ez a felállás amit leírtam, ebből kiindulva mit kell tennem, hogy legyen linuxom?
Köszönöm a segítséget.

B.K.!

(#675) MikySoft válasza Batman (#673) üzenetére


MikySoft
tag

-ok, köszi, amúgy a Webkamera egy Genius GE111
-a Zion meg egy újabb fajta DC++
-Szóval: akkor azt nem lehet megcsinálni, hogy XP is meg Suse Linux is van rajt?
előre is thx

(#676) Maximusz válasza PWR (#671) üzenetére


Maximusz
aktív tag

Nekem bővel elég lenne a karakteres felület, mert a kiváltást arra értettem, hogy most szegény gépem éjjel nappal megy a szobámba, és a letöltések/feltöltések miatt nem tudok rajta normálisan ... játszani, meg használni - ezért szeretném úgymond kiváltani egy másik géppel, hogy átvegye a feladatait, amik a következőek lennének :

-ftp szerver futtatás (max 3 felhasználóval)
-nyomtató szerver futtatás (a másik 3 xp-s gép parancsait feldolgozva egy HP DeskJet 3420-as nyomtatóval <--XP-vel már megbírtam csinálni :) )
-karakteres torrent kliens futtatása

további feladatok :
-üzembiztos/stabil működés, lehetőleg gyakori fagyások nélkül
-24 órás üzem/elérhetőség (szünetmentesem van hozzá :) )

kb ennyi lenne... a grafikus felület tényleg nem érdekel, hanem az, hogy menjen, hibátlanul, leállások nélkül :)


''hello, graf. felület nélkül az ftp meg a nyomtatószerver böven Lmegy rajta''

és a torrent kliens (bittornado) ?

(#677) blogos válasza blogos (#674) üzenetére


blogos
tag

Esetleg valaki? A téma( probléma) adott.

B.K.!

(#678) morva001


morva001
csendes tag

Sziasztok!!

Feltettem a linuxot és azt szeretném megtudni hogy az msn-nek létezik linuxos változata?? és ha igen akkor honnan lehet letölteni??

(#679) _Petya_ válasza morva001 (#678) üzenetére


_Petya_
őstag

Ha KDE-t használsz, akkor abban van Kopete, ha GNOME-ot, akkor ott a GAIM. Esetleg van még az aMSN(amsn.sourceforge.net), vagy a Mercury(www.mercury.to)

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#680) ngabor2 válasza blogos (#677) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az azonnali kérdéseknél válaszoltam, mert itt nem vettem észre, ott gyakrabban vagyok.

de ha a géped paramétereit leírod, talán egyszerűbb (alaplap, proci, mem, videokártya).

(#681) ReJim válasza ngabor2 (#680) üzenetére


ReJim
őstag

egy fujitsu-szímensz laptop. valószínű azzal lesz a gond, hogy 60herzen üzemel a notebook tft-je, és az uhu-live ''beállítójában'' alapból nagyobbra van álítva. a vga-t már próbálta beállítani ,de nem jutott vele elöbbre.
kellene valaki olyan akinek megvan az uhu live, és le kellene írni, hogy milyen-hány bill-el lehet 60hz-re röffenteni.

</end.?>

(#682) ngabor2 válasza ReJim (#681) üzenetére


ngabor2
nagyúr

de milyen grafikus chip?
bár alapból svga-t kellene beállítani az X konfigjában (1024x768@60Hz).
(de asszem Sianis küzdött egy Albacomp notival, arra egyszerűen nem lehetett linuxot telepíteni, bár gyárilag az volt rajta... az is FuSi alapú)

Ja, Ctrl-Alt-Num+/Num- (bár notin van ilyen? :F) próbálgatás volt? elvileg ez vált üzemmódot.

[Szerkesztve]

(#683) blogos válasza ngabor2 (#682) üzenetére


blogos
tag

Rejim nekem nagyon sokat segít ebben a témában :R
Szóval próbálkoztunk az uhu live cd-jével, de nem működik, a fent említett probléma miatt.
Ezért arra gondoltam, hogy egyszerűbb lenn telepíteni.
Viszont particionálni nem tudok:(
Feltétel-e az adott körülmények között particionálni? Tehát ott van a 30 giga szabadon, windows nélkül.
Végülis az lenne a kérdés, hogy meg lehet-e úszni a particionálás?

B.K.!

(#684) Batman válasza blogos (#683) üzenetére


Batman
őstag

Igen a linuxnak mindenképpen szüksége van egy tiszta particióra vagyis, csinálnod kell neki eggyet , attól függ milyen disztrot raksz fel annyi hely kell, de szertintem 7-10Gb közt simán elég , attól függ mennyit fogod használni.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#685) blogos válasza Batman (#684) üzenetére


blogos
tag

Hát ha mindenképp csinálni kell egy particiót, akkor annak kell utána néznem, hogyan is kell végrehajtani...ennek nem örülök, mert nem értek a gépekhez:(
Köszönöm az eddigi segítségeket!

B.K.!

(#686) ngabor2 válasza blogos (#683) üzenetére


ngabor2
nagyúr

végülis meg lehet, ha beáldozod mind a 30gb-ot...
swap nélkül is mehet a rendszer, bár swappal gyorsabb.
viszont akkor minden törlődik arról a 30gb-ról. ha nem probléma, akkor mehet.

de előtte még konzolból egy

dpkg --reconfigure xserver-xfree86

-ot lenyomnék, hátha. bár nem tudom, hogy a módosított konfigot hova tenné live esetén...
(lehet, hogy a szintaxis nem jó, ilyet nagyon rég csináltam...)

Batman: partíció az van, csakhát nem ''illik'' egy 30gb-os /-re pakolni mindent. bár ez erősen ízlés dolga.



[Szerkesztve]

(#687) MikySoft válasza MikySoft (#675) üzenetére


MikySoft
tag

5let?:)

(#688) Batman válasza ngabor2 (#686) üzenetére


Batman
őstag

Hát nem is, az én taktikám.
Gentoo
''/'' 8-10 giga
home 3 giga
mnt-be rakom a többi partíciót

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#689) Batman válasza MikySoft (#675) üzenetére


Batman
őstag

Meg lehet.
A win és a Linux megfér egymás melelt csak a linuxnak csinál egy külön particiot!
Én a linuxdcpp-t ajállom dc++ kliensnek.
A webcamot nem azért nem lehet megcsinalni mert nem kezeli hanem mert , az msn valami saját wines szabványon megy a videoconf és ugye a microsoftnak nem érdeke hogy ezt a linuxos userek tudják használni.De ha mákod van menni fog.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#690) blogos válasza ngabor2 (#686) üzenetére


blogos
tag

Tulajdonképpen az a 30 giga felfogható ugy is mintha egy op. rendszer nélküli gép lenne, és egy ilyen gépre telepítünk egy linuxot? Vagyis vannak olyan gépek, ahol nincs particiókra osztva a hdd, hanem minden egy helyen van.

B.K.!

(#691) Batman válasza blogos (#690) üzenetére


Batman
őstag

Igen ,csak hogy is fejezzem ki, linux alatt nem ''szokás'' és egyáltalán nem is hasznos ha minden egy particion van.De majd használat közben ezt te is meglátod. ;]

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#692) ngabor2 válasza blogos (#690) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen,felfogható. itt mindössze szemléletbeli különbségek vannak, ugyan olyan jól fog működni, ha 30gb-os lesz a /, mintha 5gb-os lenne, és a többi a /home lenne.

tehát alényeg: ha van install-cd, nekikezdhetsz. arra vigyázz, hogy nehogy a win helyére tedd, mert valszeg azt meg akarod tartani. ;)

ha nem arról a gépről netezel, amire telepíteni akarod, és van msn-ed, akkor holnap tudok segíteni. bár uhut már rég telepítettem.

[Szerkesztve]

(#693) blogos válasza ngabor2 (#692) üzenetére


blogos
tag

Hát erről a gépről netezek, de mondjuk megoldható lenne az msn.
Viszont valószínűleg nem holnap lesz ez az akció, mert tele van a 30giga, el kell gondolkodnom, hogy mit csináljak:)
Sajnálom a live-t, mert próbának, ismerkedésnek jó lett volna, ez a telepítgetés dolog meg macerás egy kicsit.
Particionáláshoz is meg kell tisztítani az egész merevlemezt? Vagy csak elég annyi tiszta hely, amennyire szükség van?

B.K.!

(#694) blogos válasza Batman (#691) üzenetére


blogos
tag

Köszi, reméljük majd kiderül:)

B.K.!

(#695) blogos


blogos
tag

Esetleg vmi más live cd-vel kellene próbálkoznom, mint az uhu?
Ezzel tényleg nem tudok mit kezdeni:(

[Szerkesztve]

B.K.!

(#696) ngabor2 válasza blogos (#695) üzenetére


ngabor2
nagyúr

még az ubuntu live cd-t megpróbálnám a helyedben.

ha pedig a 30gb-ra akarod tenni, akkor arról minden el fog tűnni, hisz előtte formázni fogja.

(#697) blogos válasza ngabor2 (#696) üzenetére


blogos
tag

Tudnál linkelni egy ubunbtu live ''lelőhelyet''?:) Persze majd rákeresek én is.
Igazából, most hogy belegondoltam hosszú távon nem mehet a két op. rendszer egy gépen, ennyi helyen. Mert pazarlás..40-nek elveszik a felét...ez így nem életképes, viszont a linuxra kíváncsi vagyok:)
Egy live cd-vel meg gondolom vigan el lehet lenni..főleg netezésre használnám. Helyet sem foglalna el, és akkor linux-oznék, amikor csak akarok.

B.K.!

(#698) ngabor2 válasza blogos (#697) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egészen konkrét link: [link]
ha nézegetni akarsz róla valamit: [link], [link]

(nem tudom, merjem-e ajánlani ''olvanivalónak'' a következő oldalt: [link] tudom, kásahegy, nem könnyű átrágni, de van, amit érdemes elolvasni belőle. ráadásul már több, mint 2 éve volt utoljára frissítve, de az alapok nem változtak.)

[Szerkesztve]

(#699) blogos válasza ngabor2 (#698) üzenetére


blogos
tag

Köszi:)

B.K.!

(#700) MikySoft válasza Batman (#689) üzenetére


MikySoft
tag

értem,

az X-HUB helyett most YnHUB om van-->ez megy rajt?

amúgy a Linuxnak Milyen fájlrendszer kell? Mert lehet hogy lesz mégegy vinyóm és akor külön winyóról menne a Linux.

gondolom, NTFS FAT FAT32 kizárva, van a linuxnak valami külön fájlrendszere?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.