Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) éN79 válasza doc (#1690) üzenetére


éN79
addikt

Köszi a tippet, megnézem mit tud, mert mindkettő elég régi (UHU 1.2 és a második meg simán nem fog eszembe jutni, de az még régebbi. Gyakorlatilag csak olyan Linux lemezeim vannak, amik anno a CP és a PCW mellékleteként látták meg a napvilágot, de lassan már ovisok lehetnének). :(

(#1702) Speederer


Speederer
senior tag

root@Ferke-kubuntu:~# apt-get install krusader
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez talán azt jelenti, hogy
egy lehetetlen állapotot kértél vagy ha az unstable disztribúciót
használod, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.

Mivel csak egyetlen műveletet kértél, ez nagy valószínűséggel arra utal
hogy a csomag egyszerűen nem telepíthető és egy hibajelentést kellene
kitölteni a csomaghoz.
A következő információ talán segít megoldani a helyzetet:

A következő csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
krusader: Függ ettől: kdelibs4c2 (>= 4:3.4.1) de az nincs telepítésre megjelölve
E: Törött csomagok
root@Ferke-kubuntu:~#


Itt most mi is nem oké?! :F

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#1703) Sianis válasza Speederer (#1702) üzenetére


Sianis
addikt

kdelibs4c2-et hiányolja!

[link]

Lehet, hogy nem elérhető azokból a tárolókból amit te használsz?

Sianis

[Szerkesztve]

(#1704) rene85 válasza doc (#1700) üzenetére


rene85
aktív tag

Hát ugyanaz a szitu mint eddig, hiába ezt írta ki. ha újraindítom a gépet, nuku hibaüzenet, csak írja hogy level 5 reached, az az uccsó sor, aztán meg nem grafikus hanem szöveges felületen akar bejelentkeztetni engem. még jó hogy fennhagytam az xp-t is mellette, különben most nagy szarban lennék.

(#1705) éN79 válasza doc (#1690) üzenetére


éN79
addikt

UHU LINUX 1.2 felmegy a gépre szépen, ha a parancssorra beírom a ''nodma'' parancsot. Ellenben az egeremet az istenért sem hajlandó felismerni már a telepítés elején, úgyhogy hiába települ fel, indul el, nem tudom használni, mert még olyan billentyűt se találtam, ami valami életet mutatott valna. Gyakorlatilag kikapcsolni se tudom, csak resettel. Ja, az egerem semmi különös, egy PS2 csatolású optikai.
Ami furcsa, hogy a Suse 9.1 és az UHU 1.1 simán felismeri az egerem, ellenben azok meg a HDD-ket nem látják sehogy. :(

(#1706) Sianis válasza éN79 (#1705) üzenetére


Sianis
addikt

Ubuntu és esetleg UHU 2.0 (testing) ?

Sianis

(#1707) éN79 válasza Sianis (#1706) üzenetére


éN79
addikt

Otthon (még) nincs netem, így csak az ujságmellékletként hozzám került SUSE 9.1, UHU 1.1 és UHU 1.2 áll rendelkezésemre. Az első kettő nem látja merevlemezeimet ab start (SATA II), az 1.2 látja, ha ''nodma'' parancs megy az installnál, ellenben az meg az egeremet nem ismeri fel.

(#1708) Sianis válasza éN79 (#1707) üzenetére


Sianis
addikt

Lehetséges, hogy mikor azok kikerültek, még nem volt kernelben SATA vinyó támogátás így érthető, hogy miért nem látszanak! UHU 1.2 nekem is csinált érdekes dolgokat, sőt egyik gépemre azóta sem tud települni ( mondjuk 2.0 se, pedig már jeleztem a gondot :() SATA vinyó mellé mindenképpen érdemes lenne beszerezned legalább egy Ubuntu 5.10-et, de megjobb lenne egy 6.06. Ez akár neten keresztül ingyen is megrendelhető, csak eltart egy ideig mire ideér. [link] Szóba jöhet a CD írás projekt is [link], egy CD és egy bélelt boríték áráért postán is megkaphatod akár tőlem is. Ezektől jobbat már tényleg nem tudok ajánlani! :)

Sianis

(#1709) éN79 válasza Sianis (#1708) üzenetére


éN79
addikt

Nekem gyakorlatilag net böngészésre kellene a Linux, és ismerkedni és szeretnék azért vele természetesen.
Amennyiben tudsz küldeni nekem egy általad jónak tartottat (gondolom ez az UBUNTU 6.06), akkor azt szívesen veszem, természetesen ellentételezéssel. Priviben küldheted, hogy hova menjen az utalás. :)

(#1710) doc válasza rene85 (#1704) üzenetére


doc
nagyúr

elég nehéz lesz segíteni ha nem csinálod amit kérek...
inditsd el az X-et!

(#1711) snowflake válasza ngabor2 (#1697) üzenetére


snowflake
tag

Valami ilyesmivel próbálkoznék:

A_gep: ahonnan
B_gep: ahova

B_gep-rol (azon a partíción, ami később a root lesz):
ssh A_gep sudo tar -czp --one-file-system / | sudo tar -xzp

a fenti feltétele, hogy A gépen fusson egy ssh démon és B gépről be lehessen lépni. Valószínüleg a tar -on kell még heggeszteni az igényeknek megfelelően, vagy esetleg a cp -aRf és pl. a gzip házasításával is lehetne barkácsolni....


(#1712) ngabor2 válasza snowflake (#1711) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi, majd utánanézek. mondjuk az scp-nek ha lehet ugyan azokat a kapcsolókat adni, mint a cp-nek, akkor nem kell a tar.

és mivel 100-as hálóval van összekötve a 2 gép (és az egyik egy 644-os celeron), ezért a gzip-nek nem sok értelmét látom ;)

(#1713) rene85 válasza doc (#1710) üzenetére


rene85
aktív tag

Naszóval. Mivel már letöltöttem a nagyobb disztrókat és mindet megpróbáltam feltenni, a következőre jutottam. A gép attól kavarodik meg, hogy van egy alaplapi integrált vidkártya is. de ez olyan szinten zavarja, hogy mikor újraindítom a gépet a telepítő dvd-vel benn, akkor is csak folyamatosan újrabootol. Az integrált kártyát valami nagyon trükkösen lehet csak letiltani, mivel a bios-ban csak olyan beállítás van, hogy ''init display first'' és ott van hogy onboard vagy pci-ex. na ja, de ez csak az hogy melyikre nyomja a képet, a másikat meg nem tiltja le. most nagy nehezen sikerült feltennem a suse 10.1-et úgy hogy letiltottam biosból a pci-e csatolót, és így csak az integrált kártyát használta ( egyébként a telepítés piszok hosszúnak tűnt nekem), de végzett. első indítás után újraindít, megyek biosba, beállítom, hogy a pci-e-t indítsa először. erre ugyanaz történik mindig, mint idáig: mikor a hardverfelismeréshez vagy az x indításához ér a suse indításában, újraindul a gép. már írtam a foxconn-nak is hogy hogy a mákba lehet letiltani az integrált kártyát, nem létezik hogy ennek így kell működnie. és az ő bios-manualjukban van is egy menüpont a biosban ami nálam nem jelenik meg, hogy melyik kártyát HASZNÁLJA és tiltsa le a másikat.... (persze a bios manual több alaplaphoz szól, olyanokhoz is amiken van x16 pci-e, az enyémen csak x4 van...) a legújabb biost is flasheltem, hátha attól van, de nem. Help, help, mit csináljak hogy tudjam használni a jó videókártyát?

(#1714) Cartman002


Cartman002
aktív tag

Szóval: letöltöttem, a Debian 3.1r2-es verziót. Fel is tettem. Viszont nem tudom hol találok hozzá Apache-ot, MySQL-t meg PHP-t. Tudna nekem valaki segíteni?
Előre is kössz mindent :R

(#1715) ngabor2 válasza Cartman002 (#1714) üzenetére


ngabor2
nagyúr

apt-cache search apache
apt-cache search mysql
apt-cache search php


válogatsz a listából, majd apt-get install <kiválasztott csomagok> ...

bár ennek előfeltétele, hogy legyen net (bár ha nem lenne, minek apache), meg egy jól beállított sources.list.

ha nem kezdő lista lenne, akkor azt mondanám, man apt-get...

(#1716) pweisz


pweisz
senior tag

Shell scriptet szeretnék végrehajtani, de sehogy se akar menni. Se úgy hogy sh file név, se úgy hogy bash filenév, azt írja hogy no input file specified, pedig a filenevet úgy másolom akkor csak látnia kéne, vagy kell még valami plussz?

(#1717) ngabor2 válasza pweisz (#1716) üzenetére


ngabor2
nagyúr

lehet, hogy a szkript vár valami filenevet?

(#1718) pweisz válasza ngabor2 (#1717) üzenetére


pweisz
senior tag

elméletileg install script, installálnia kén, nem tudom.
Viszont az hogy ls-el zölden jelenik meg és csillag van mögötte az mit jelent? A zöld jelzi gondolom hogy script, a csillag mi?

(#1719) ngabor2 válasza pweisz (#1718) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a jogai hogy néznek ki? -rwxr-xr-x? mert akkor azt jelenti, hogy futtatható. tehát ./szkriptneve módon is futtatható.

(#1720) pweisz válasza ngabor2 (#1719) üzenetére


pweisz
senior tag

Már csak jövőhéten foglalkozok vele tovább. De érlelődik bennem hogy valami más Disztrib kéne, nem pont emiatt amit írtam. De egyszerüen semmi nincs alapban fenn, ráadásul RPM-ek nem nagyon vannak az OS-hez, egyébbként a Mandriva 2005 Lite ról van szó. Viszont a flash player telepítő scriptje lefutott kár hogy 64bites oprendszerrre nem települ fel.

(#1721) ngabor2 válasza pweisz (#1720) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egyelőre nincs értelme 64-bitre áttérni. gyorsabb nem lesz a rendszer, és sok-sok inkompatibilitási probléma lehet. nekem is a64-em van, de 32-biten használom.

(disztribajánló: Ubuntu...)

(#1722) pweisz válasza ngabor2 (#1721) üzenetére


pweisz
senior tag

Jah csak úgy voltam vele ha már 64bites a proci akkor olyan oprendszert is teszek fel ami tudja kezelni. Ubuntunak a gnome az alapértelmezett ablak kezelője?

(#1723) doc válasza pweisz (#1722) üzenetére


doc
nagyúr

Ubuntunak igen, de létezik Kubuntu (KDE) és Xubuntu (XFCE) is

(#1724) Hero's


Hero's
csendes tag

Hello
Valaki tudna abban segíteni,hogy a lilo fájlt szeretném modósítani de nem engedi elmenteni.Már tudom hogy kell futtatni a lilo-t de menteni a modósításokat nem tudom :R

Már látom a mérlegen,hogy egyre okosabb vagyok:D:D:D:)

(#1725) doc válasza Hero's (#1724) üzenetére


doc
nagyúr

valószínűleg nem rootként próbálkozol, mezei usernek nem fogja engedni a lilo módosítását...
indíts shellt rootként (pl.: su - )
vagy ha benne vagy a sudo csoportban:
sudo vim /etc/lilo.conf (vagy ízlés szerint sudo mcedit /etc/lilo.conf)
vagy csak simán átváltasz konzolra (plt. ALT-F1) és belépsz rootként

(#1726) Pazo


Pazo
tag

sziasztok,
ubuntu alá szeretnék magyar firefoxot telepíteni, de nem tudom hogyan kell. a mozilla oldaláról már leszedtem a megfelelő tgz-t, csak nem tudom hová kell kitömöríteni. egyelőre a /tmp-be tettem, hogy lássam mi van benne. kerestem a gépen firefox mappákat és hármat is találtam:
/etc/firefox
/usr/lib/firefox
/usr/share/firefox
melyiket kell felülírni, hogy a jelenlegi angol verziót kicserélhessem egy magyarra? vagy ezt nem ilyen morbid módszerekkel szokás megoldani?

I'll tell you just how stupid Life Insurance is. You're sitting across from a guy. He's betting you you're gonna live, you're betting him you're gonna die! And you're hoping he wins!

(#1727) Hero's válasza doc (#1725) üzenetére


Hero's
csendes tag

Köszi :R De már sikerült menüből.Amúgy rootként voltam bejelentkezve.Csak elmenteni nem engedte :F

Már látom a mérlegen,hogy egyre okosabb vagyok:D:D:D:)

(#1728) Sianis válasza Pazo (#1726) üzenetére


Sianis
addikt

sudo apt-get install mozilla-firefox-locale-hu-hu

Sianis

(#1729) spl


spl
csendes tag

Sziasztok! Segitséget kérnék egy imagemagick telepitéséhez.
Red Hat Enterprise Linux ES release4 (Nahant) van fönt webszerverként. Ehhez kellene php-val. De azt se tudom mit töltsek le hozzá és honnan. Segitene valaki??? Előre is köszi!

spl

(#1730) vamzi


vamzi
őstag

Sziasztok.Én is szeretnék feltenni egy ien rendszert, mert betelt a pohár a winxp-vel.
Nekem a SuSE Linux 10.0 van meg.
A helyzetetm a következő:
Van a gépemen winxp, és fent is akarom hagyni(a C meghajtón még 30 giga hely van) meg van egy D meghajtó lomosnak(ez tele van), és egy 10 gigás üres.
Na már most, mindennek épnek kelle maradnia, mert például a d meghajtóm 100giga és nem szeretném ha elszálna.Szóval minden maradjon a régi, csak felkéne mellé lökni a linuxomat.Ez megoldható?Vagy ha nem, akkor hogy lehetne megoldani, h a D meghajtó elvesztése nélkül menjen(csak ez fontos nekem)
Előre is köszike a választ mindenkinek.

(#1731) doc válasza vamzi (#1730) üzenetére


doc
nagyúr

természetesen megoldható.
viszont a Linuxnak kell egy partíció ahova swappelhet, ez nem kell hogy túl nagy legyen, ha van elég RAMod, 256/512MB elég lesz.
a telepítésnél meg arra figyelj, hogy a megfelelő partícióra tedd fel a Linuxot, a többit nem fogja bántani (ha mind különböző méretű, a telepítésnél figyeld a partíciók méretét, abból el tudod dönteni hogy melyikről is van szó)

(#1732) PWR válasza spl (#1729) üzenetére


PWR
aktív tag

ne tölts le semmit, keress rá az imagemagick-ra a csomagkezelöben (nem használok Redhatot, nem tudom, pontosan melyik menü alatt van a csomagkezelö de elöször mindig a csomkez-el próbálkozz)

Üdv

(#1733) PWR válasza vamzi (#1730) üzenetére


PWR
aktív tag

én ezt tenném: vagy átméretezném a C-t, ahol van még hely vagy a 10 gigás üres területre tenném (ha jól értettem ez vagy üres partició vagy particionálatlan terület) - 10 giga elég a swap-nak (amit doc már emlitett) és a rencernek is böven.

Még valami:
A telepitésnél az MBR felüliródhat és ha nem teszi be a Linux telepitö a bootloader menüjébe a Windows-t, akkor neked kell manuálisan megtenned telepités után ahhoz, hogy a Win-t is tudjad bootolni. Ebben is biztos segit itt vki :)

Üdv

(#1734) vamzi


vamzi
őstag

köszi a válaszokat, végül is megkaptam a válaszomat a kérdésemre.
De sajnos még nagyon láma vagyok hozzá, úgyhogy valaki elmagyarázná h végül is mit csináljak amikor kikell választanom hova telepítsem.Meg hogy kell beállítani, h hova swappoljon?Mikor végeztem a partícionálásos részével, azt írja ki, h a kijelölt partíciókról minden adat elfog veszni.Meg mindegyik partícióra beállít valami izét(bocsi a kifejezésért, de nem nagyon emléxem csak ennyire: NTFS/....)Az ntfs-t tom mi, csak amit utánna ír(azok is betűk) azokat nem értem.

(#1735) ngabor2 válasza vamzi (#1734) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mikor kiválasztod, hogy hova telepítsen, akkor megadod neki, hogy hova telepítsen :) egy partíciót, ahol van annyi hely, amennyi kell neki. ehez létrehoz egy filerendszert (ext3, vagy reiserfs), tehát ami előtte volt, az elvész. win alatt ezt formázásnak hívják.
swap esetén hasonló.

a többi (nem formázott) partíció esetén valszeg a rajta található filerendszert írta ki. esetleg nem ntfs/hpfs akart lenni?

(#1736) vamzi válasza ngabor2 (#1735) üzenetére


vamzi
őstag

dede, azt írja ki!köszike.

(#1737) footy


footy
addikt

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, a linuxban, feltettem a fedora core 5-öt, csak az MSI PC54G2 wireless hálókártyámat nem látja, driver pedig nincs linux alá az msi oldalán.
A válaszokat köszi előre is.
Ja és sürgős lenne

(#1738) T. Almeida válasza footy (#1737) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Ha teljesen kezdő vagy, akkor ne Fedorával kezdj, hazánkban nem túl népszerű kiadás.
Szvsz kezdj UHU-val, nagyon jó a háttértámogatása (levelezőlista).

A kérdésedre sajna nem tok válaszolni.

(#1739) Sianis válasza footy (#1737) üzenetére


Sianis
addikt

Próbáld ki az Ubuntu disztribúciót. Ha az alatt sem látja, akkor megbeszéljük a dolgot, vagyis megoldjuk. :)

Sianis

(#1740) footy válasza T. Almeida (#1738) üzenetére


footy
addikt

Nekem épp azért ajánlották a fedora-t , mert nem túl bonyolult és lehet azért kezdeni vele valamit.Mit értessz ezen: ''Szvsz kezdj UHU-val, nagyon jó a háttértámogatása (levelezőlista).'' ?

(#1741) footy válasza Sianis (#1739) üzenetére


footy
addikt

Szia köszi a választ, csak nem akarok megint telepíteni. Ha nem lesz más akkor lehet, hogy bevállalom, hogy leszedek még1 3 gigás ISO-t.

(#1742) Sianis válasza footy (#1741) üzenetére


Sianis
addikt

Megkíméllek! + GB helyett szedj le csak 700 MB-ot!

Sianis

(#1743) footy válasza Sianis (#1742) üzenetére


footy
addikt

Honnan, mit?
A terméktámogatásban a hivatlos oldalon szerepel a kártya egyébként.
Felvettelek MSN-en

(#1744) ngabor2 válasza footy (#1743) üzenetére


ngabor2
nagyúr

direkt [link]
megtalálása: [link]

(#1745) Sianis válasza ngabor2 (#1744) üzenetére


Sianis
addikt

Ez is szóba jöhet még!

[link]

Sianis

(#1746) T. Almeida válasza footy (#1740) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Úgy értettem, van egy nagyon jó, nagyforgalmú levlistájuk, amit a fejlesztők üzemeltetnek...ott biztosan tudnak segíteni.

(#1747) footy válasza ngabor2 (#1744) üzenetére


footy
addikt

Az éjszaka már lejött :)
Azért köszi :C

(#1748) footy válasza Sianis (#1745) üzenetére


footy
addikt

Az éjszaka már lejött :)
Azért köszi neked is :C

(#1749) footy válasza T. Almeida (#1746) üzenetére


footy
addikt

Oda hogyan lehet feliratkozni? Esetleg magyar nyelvű levelező listák is vannak?

(#1750) Sianis válasza footy (#1749) üzenetére


Sianis
addikt

UHU-Levelező Lista: [link] ez magyar nyelvű

A legfontosabb persze a PH! Fórum (;]), kezdésnek ezt érdemes elolvasni:

[link]


Sianis

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.