Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) escie válasza Szali (#449) üzenetére


escie
őstag

kisbetűvel írd, hogy ntfs.

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#452) Szali válasza escie (#451) üzenetére


Szali
tag

áhh, úgy is próbáltam, akkor is ugyanez van.
néhány fórumot olvasva én is arra gondolok, hogy az elején qrtam el, csak nem tudom hol.
Azt mondjátok meg lécci, ha legközelebb telepítem a fedorát, akkor mit és hol bütyköljek rajta, hogy legyen ntfs támogatásom. Kernelt még nem, fordítottam soha, bár ha valaki mutat egy linket, ahol le van írva emberi nyelven, megpróbálom, ha ez kell az ntfs támogatáshoz.:U

Ja és még egy: xmms nem olvassa az ogg fájlokat, pedig tudtommal tudnia kéne alapból. vagy nem?

előre is köszi:R

Szali

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#453) tildy válasza AlBundy (#447) üzenetére


tildy
nagyúr

próbáltam:
smb://zenit/CanonS200

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#454) dr_strange válasza Szali (#452) üzenetére


dr_strange
senior tag

tárolja a fedora az aktuális kernel configját? próbáld meg azt, hogy
su -
root jelszó

aztán

cat /boot/.config | grep ntfs

lehet, hogy fedora alatt más a konfigfájl neve, ezt neked kell tudni

esetleg egy modprobe ntfs

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#455) operator10


operator10
aktív tag

Jóreggelt
Suse 9.3-at mini install-al szeretném telepíteni. Namost. Sajna kéri a http, vagy ftp server ip-címét.Nemtudja véletlenül valaki, milyen, minek, melyik címet, ip-t, érdemes megadni ahonnan gyorsan és zökkenőmentesen működhetne a dolog?
Köszi

"Hogy nem vagyok magyar?Azért 1990-ben már a "te"hazád határát őriztem" -SVÉDORSZÁG- ngelbreksgatan 16 , 211 33 Malmö

(#456) Szali


Szali
tag

nah sikerült fedorához ntfs modult bányászni, elsőre felment, sima rpm csomi, nagyon babán működik, van minden RH és Fedora verzióhoz, sőt más disztribekhez is.
itt találtam: Bővebben: link
itt baloldalt ->search, majd a keresőszó: kernel-module-ntfs-kerneled_verziószáma (pl. 2.6.11)
majd kiad egy szép hosszú listát, ott lehet válogatni, mi szem-szájnak ingere:P

ja valaki le tudná írni részletesen, parancsokkal, hogy telepítsek A Firefox alá Java plugint, mert a Sun oldaláról le is töltöttem, követtem betűről-beteűre a telepítési utast, hibaüzi nélkül feltelepült oda ahova a leírás szerint lennie kellene, de mikor pl. be akarom tölteni a chat.hu-t ami full Javás oldal, akkor megintcsak hiányzó plugin, és az oldal nem jelenik meg... :O

Valami 5let?

[Szerkesztve]

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#457) Szali


Szali
tag

Gnome-banmeg lehet azt csinálni, hogy az ablakok tartalma egy ablakban jelenjen meg (mint a Windowsban) és ne többen?

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#458) AlBundy válasza Szali (#457) üzenetére


AlBundy
aktív tag

GConf szerkesztő -> apps -> nautilus -> preferences -> always_use_browser (Pipa)

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#459) init0 válasza Szali (#456) üzenetére


init0
csendes tag

Bővebben: link

[Szerkesztve]

killall -9 system

(#460) Zsu_


Zsu_
senior tag

Van egy WinXP és egy Suse Linux a gépemen.
A Suse csinált egy indítómenüt, hogy melyik oprendszert szeretném.
Alapértelmezettben a Suse indul...
Szeretém a bootprioritást átállítani, hogy alapértelmezettben a win induljon el.
Hogyan tudom ezt megcsinálni?

(#461) escie válasza Szali (#456) üzenetére


escie
őstag

ha fel van telepítve a java -szerintem csomagolva is van Fedorához-, akkor már csak be kell szimlinkelni a firefox pliginkönyvtárába a java plugint.

java plugin: /usr/lib/java/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

I'm back, baby!

(#462) escie válasza Zsu_ (#460) üzenetére


escie
őstag

a /boot/grub/menu1st, vagy legalábbis hasonló nevű fájlt keress.
itt cseréld fel a SuSE és win bejegyzését.

I'm back, baby!

(#463) Zsu_ válasza escie (#462) üzenetére


Zsu_
senior tag

Nem találok ilyet :U
Esetelg pontosabban nem tudnád leírni?

(#464) Zsu_ válasza Zsu_ (#463) üzenetére


Zsu_
senior tag

Bocsi, már megvan a file.
Mivel tudom megnyitni és szerkeszteni?
mert KWrite megnyitja, de mintha üres lenne a file... :F
parancssorból milyen paranccsal tudom megnyitni?

(#465) Zsu_ válasza Zsu_ (#464) üzenetére


Zsu_
senior tag

Sorry, hogy ilyen láma voltam :(
Már sikerült megoldanom. Rájöttem, hogy rootként kell bejelentkezni :U

(#466) ReJim


ReJim
őstag

:C kész!
vissza olvastam, és sikerült feldobni a kedvemet!
escie, steveetm ti nem értetek a linuxhoz, hát ejnye.. ;)
megyek felrakom a red hotot, aztán bekonfigolok minden x nélkül, mert kezdő vagyok, és a kezdő ugyebár kezdjen olyannal, amin a rendes parancsok vannak, mert ezek a linuxok, amik használnak xet, azok csak mű szVarok és nem jók, lámának valók...
[--- moderáció...]
kész vjannusz -> :R királyvagy!

</end.?>

(#467) escie válasza ReJim (#466) üzenetére


escie
őstag

nem kevés időbe telt, mire rájöttem, miről beszélsz. :))
a lényeg, hogy hagyjuk ezt a témát, mert megint fel*aszom az agyam rajta. :DDD
--
(Zsu, sikerült megoldani? )
most olvasom, hogy sikerült. éljen! :)

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#468) #57764352


#57764352
törölt tag

Sziasztok!

UHU linuxot használok és szeretnék rá egy SAMBA szervert.
Tudom a win-es kliensről böngészni a linuxos publikus megosztást, de a home könyvtáramat nem érem el.

Egyáltalán hogyan írjam be a winbe, hogy a home megosztást elérjem?

(#469) Batman válasza #57764352 (#468) üzenetére


Batman
őstag

Hali!

Na most mi a problema?Akkor winrol latod azt amit linuxon megosztottál, csak a home mappadat nem?

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#470) Szali


Szali
tag

A Java-s dolgot sikerült megoldanom, másodjára felment simán, csak biztos elnéztem egy mappát azelőtt:B

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#471) Szali válasza AlBundy (#458) üzenetére


Szali
tag

AlBundy, Allah csókolja meg a lábad nyomát...:R:R:R

Köszönöm;)

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#472) #57764352 válasza Batman (#469) üzenetére


#57764352
törölt tag

Jaja!
Van egy timurlenk felhasználóm, akinek szeretném látni a home mappáját.

(#473) Batman válasza #57764352 (#472) üzenetére


Batman
őstag

uhu vezerlopultban van fajlmegosztas ott mar turkaltal?

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#474) #57764352 válasza Batman (#473) üzenetére


#57764352
törölt tag

jaja

Minden fasza, kivéve 2 dolgot:
- Nem érek home megosztásokat, bár még smbpasswd-vel be kell őket titkosítani
- Néha elfelejti az ip címet és az ehhez kapcsolódó cuccokat. A gépnevet is!

MOD: A Samba-t megoldottam!!

Most már kéri a win a user/pass párost!

[Szerkesztve]

(#475) Gao182


Gao182
tag

Hogyan tudok hangot varázsolni linuxban a filmekhez?

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#476) ReJim válasza Gao182 (#475) üzenetére


ReJim
őstag

Csak a filmeknél nincs hangod vagy abszolút nincs?
xmms be rendesen megy?
és mivel nézed a filmeket? mplayerrel?:U

escie: ok, hagyjuk :)

[Szerkesztve]

</end.?>

(#477) Gao182


Gao182
tag

Mindenhol van csak a filmeknél nincs...

Kaffeine a lejáccó

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#478) escie válasza Gao182 (#477) üzenetére


escie
őstag

ajánlom figyelmedbe az mplayer-t. szerintem sokkal jobb lejátszó. biztos van csomagolva is a disztródhoz.

I'm back, baby!

(#479) Gao182


Gao182
tag

Köszi szépen, letesztelem... :)

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#480) PetX


PetX
aktív tag

Hali mindenkinek!
Elolvastam ~250hsz-ig a topicot, andorpapa ajánlotta ottan a Fedora Core 3-ast. (tovább most nincs időm sajna)

Kérdésem az lenne, hogy a Fedora-nál (Red Hat) hogyan müxik a csomag kezelés és a régebbi RedHat csomagok felmennek-e ?
Wine vagy winex megy-e alatta ugyanis eddig csak az tántorított el a 100%os Linux használattól, hogy nem tudtam belőni se SuSe 8.2 sem UHU alatt a WarCraft 3-at és a CS-t :O
Na persze a vga (nVidia) 3d támogatása is kicsit durva linux alatt, de ez már ment.
Ha leszedem xy.akármi.mégvalami program forrását azt hogyan tudom használatra bírni, mert ez még nem világos (valami configure+make+make install rémlik de pontosan hogyan?).


Amúgy UHU alatt mostmár megy a neptun(távoli aztali kapcsolat) és az msn is igy már veri-heppi vagyok. Linux powa! :R

Minek iszol és vezetsz, ha szívhatsz és repülhetsz!?

(#481) l_umpy


l_umpy
csendes tag

Üdv!

A filmeknél csak hangom van....
pedig tettem fel divx -et és codec -et is, amit a www.mplayerhq.hu ról töltöttem.

Szóval hang van kép nincs...

Kéne valami 5let :)

(#482) ReJim válasza PetX (#480) üzenetére


ReJim
őstag

''Ha leszedem xy.akármi.mégvalami program forrását azt hogyan tudom használatra bírni, mert ez még nem világos (valami configure+make+make install rémlik de pontosan hogyan?).''
ez írva vagyon a program, program forrás readme-jében..., vagy az install-jában...
szóval belekuksizol, és le van írva hogy hogyan kell...

ezt fordításnak hívják, amikor a forrásból csinálsz egy indítható állományt, állományokat...
ehhez szükséges a g++
asziszem(:

</end.?>

(#483) ReJim válasza l_umpy (#481) üzenetére


ReJim
őstag

hát, esetleg nem lehet hogy az mplayer nem az alsa-t használja, ezért nincs hang??:U
de ezt majd a nagyok megmondják:)

</end.?>

(#484) escie válasza ReJim (#483) üzenetére


escie
őstag

hangja van, képe nincs, azt írja.
esetleg nem a megfelelő ''vo''-t választotta? ki kell próbálgatni, melyik jó, és azt kell használni. esetleg nem jól telepítette a kodekeket.

I'm back, baby!

(#485) escie válasza ReJim (#482) üzenetére


escie
őstag

jól mondod, de annyit még hozzátennék, hogy a ''make install''-t root csinálja...
én mindent rootként szoktam, a configure-t is, biztos ami bizonytalan alapon. :)

de tényleg, a rídmí leír mindent, nem is hinné az ember, de lépésről-lépésre benne van minden. ;]

I'm back, baby!

(#486) #57764352


#57764352
törölt tag

Nekem az lenne a kérdésem, hogy miért felejti el a gépnevet az UHU-Linuxom?
Emellett a beállított IP-címet is cseszik használni, ha benyomom dhcp-re, lelokézom, majd kiszedem a pipát a checkboxból utána megy.

Az ifconfig először csak lo-t mutatja, majd a fent említett procedúra után a hálókártyát is normálisan.

A /etc/sysconfig/network/ethernet/MAC-cím/ könyvtárban azok az értékek vannak bootoláskor is amiket előzőleg megadtam, de cseszik működni. Mit lehetne tenni???

(#487) ReJim válasza escie (#484) üzenetére


ReJim
őstag

hupsz :B elnéztem.. :(
valóban akkor lehet, hogy a videó kimenet lehet hibás, bár szerintem azt észrevenné, ha pl gif-be pakolja át a filmet.. :)
most aszem feltelepítem a szerverre a slakit! (a telepítés megy, cask a konfiggal fogok bajlódni)

</end.?>

(#488) #57764352


#57764352
törölt tag

Újra igénybe venném a segítségeteket.
Fel akartam rakni a realvnc-t, de azt írja, hogy nem találja a libstdc++-libc6.2-2.so.3 fájlt.

Rákerestem a neten, egy csomó oldalt ki is dob, de azokon mindenki azzal problémával küzd / küzdött amivel én, de cseszett leírni, hogy honnan szedte le a fájlt vagy oldotta meg a problémáját.

próbáltam symlinket csinálni a /usr/lib/libstdc++-libc.so.5.0.5 -re, de nem jó. Megjegyzem, hogy névügyileg ez áll hozzá a legközelebb.

(#489) eddie303 válasza l_umpy (#481) üzenetére


eddie303
őstag

Mplayer GUI-n jobb gomb -> preferences - > video s próbáld valami másra állítva is. Indítsd újra a filmet, addig meg se lövi. Esetleg xine?

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#490) Szali


Szali
tag

most már csak két bajom van:)
1. Voltam olyan hülye, hogy a Fedora 4-hez feltettem egy Fedora 1-hez készült xmms-rpm-et, mert akkor még nem tudtam, hogyan telepítsek tarból:). Nem tudom hogy azért van-e, de azóta a zenék úgy szólnak, mintha két konzervdoboz csörömpölne hangfalak helyett. hogyan tudom leszedni az xmms-t?
A jó - FC4-hez való - xmms-t leszedtem, ez nem rpm-ben, hanem .tar.gz-ben volt. ./configure, ahogy a lkeírásban van, de hiányol néhány fájlt, ami függőségben van a lejaátszóval, és make már el se indul. Ha mondjuk letöltögetem netről a fájlokat, akkor mit csináljak, hogy folytathassam a telepítést?
2. mplayer parancssorból indul. hogyan lehet grafukus módban indítani? Ja és lejátszáskor a kép elég rossz minőségű, mintha nem lenne jó a kodek hozzá. mit tudok tenni, hogy javuljon a képminőség?

előre is köszi

[Szerkesztve]

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#491) dr_strange válasza Szali (#490) üzenetére


dr_strange
senior tag

Szerintem man rpm megmondja neked, meyik kapcsolóval lehet csomagot eltávolítani.

Mplayer grafikus felülettel: gmplayer

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#492) vati


vati
senior tag

Feltelepítettem a SuSE 9.3-at. Vasakat felismerte, minden frankó, 2. vinyóra feltelepült, XP boot menüből indítható a grub, pompás.
Újraindítás, feljön az X, a zöld logon képernyő, beírnám hogy ''root'' aztán csak hülyén nézek.
NEM LEHET beütni az e,r,t,o,p,a,h betűket a klaviatúráról. A többi betű jön, még magyar ''ő'' is beírható usernévbe, de ''r'' gomb lenyomására nem történik semmi.
A klaviatúra hardverileg tökéletes, telepítéskor a standard 102-gomboson hagytam, csak annyit customizáltam, hogy a nyelvek, kiosztások közé az angolt is felvettem.

Lomolok egy másik billentyűzetet, ugyanaz.
F10, jobbegérgombos menü, akármit akárhogy állítok nincs ''r'' betűm.
Setup disk1, reboot, Rescue... Itt eljutottam addig, hogy rescue konzol módban van egy # prompt, és itt minden betű működik.
Azt gondolnám, rövidtávon létre kellene hozni egy olyan nevű/jelszavú usert amihez minden betűm megvan, és root jogot adni neki. Ehhez nem tudom a varázsigéket.
5 éve láttam unixot, de sohasem adminisztráltam, lövésem sincs hozzá.

Leírná nekem valaki, lépésre-lépésre, hogyan kell ebben a konzol módban létrehozni egy új usert, és root jogúvá tennem? (talán runlevel 3)

Tegyük fel, sikerül egy új userrel betámadni a grafikus felületre, és ott minden OK. (vagy úgy lesz OK, hogy az égvilágon mindent visszaállítok angolra)
Hogyan, hol keressem a hiba okát? Alacsonyszintű (X-beli) problémának tűnik...
Telepítsem újra az egészet? Mit szúrhattam el?

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#493) Cat0606 válasza vati (#492) üzenetére


Cat0606
csendes tag

adduser, vagy useradd
rakd bele a user-t a sudoers file-ba

Is There Anybody Out There?

(#494) Rufusz


Rufusz
tag

Hali!

Most szeretnék feltenni egy linuxot, SuSe vagy Ubuntu, a meglévő XPm mellé. Jelenleg van egy külön partíció az XPnek, egy a doksiknak, egy a megosztásnak. Csinálok még 1gb swapot, meg 15-20gb ext2-t a linuxnak. (elég ennyi, egyáltalán ext2 kell nekije? Vagy bízzam a telepítőre a partícionálást?)

A másik kérdésem: Kezeli a SuSe vagy az ubuntu az NTFS-t? Ha nem, akkor van olyan filerendszer, amit az XP és a linux is kezel?

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#495) Batman válasza Rufusz (#494) üzenetére


Batman
őstag

Szia!

Nem kell 1gb swap felesleges annyi, 512 bőven elég de még az is sok.
Ha csak azért akarsz linux-ot hogy kiprobáld , nem akakrsz nagyon adatokat tárolni rajta , akkor 5-6 gb elég a rendszernek, ha jól tudom a suse inkább az ext3-at vagy reisefs-t komálja.
A linux-ok látják az ntfs-t és tudják is olvasni, de írni nem , viszont a fat32-t írni és olvasni is tudják, de mint ismeretes a fat32-nel egy fájl max 4gb-t lehet.


üdv
Batman

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#496) mkbla válasza #57764352 (#486) üzenetére


mkbla
senior tag

nekem a mandrake-nél volt ilyen gondom h nem akarta megjegyezni a gépnevet, de csak annyi volt a gond h újra kell indítani a grafikus felületet ,és akkor megjegyezte a dhcp beállítást is, és emellett a hálózetot is megpróbálhatod újreindítani.

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#497) Rufusz válasza Batman (#495) üzenetére


Rufusz
tag

Köszi, lenne még 1 láma kérdés...
Szal a fat 32 nem gáz a vindóznak?
A system persze marad ntfs, csak az adatok lesznek fat32-ben.

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#498) Batman válasza Rufusz (#497) üzenetére


Batman
őstag

Nem gáz, de fat32 nem tud 4 gb-nal nagyobb fájlokat kezelni, szal a dvd isok felejtősek. De ha ez egy külön gép akkor egyszerübb lenne ha beállítanád a sambat(hálózatot) mert akkor mind1 ,milyen fájlrendszer van a hdd, írni és olvasni is fogod tudni mint windows-al mint linuxal.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#499) Rufusz válasza Batman (#498) üzenetére


Rufusz
tag

A Samba linuxos program? Csak mert FULL analfabéta vagyok linuxból, nemtom be tudnám e állítani...:F

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#500) Batman válasza Rufusz (#499) üzenetére


Batman
őstag

Igen linuxos.
De az is jo ha azon a gépen amelyikben van ez a hdd, rendesen belövöd a win-es hálot mert akkor arra a linux is és a win is tud csatlakozni.
Amugy milyen disztrot akarsz használni?

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.