Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) ngabor2 válasza ballington (#1848) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ajánlani egyértelműen az ubuntut ajánlom.

az 1GB swap nem kell, hogy pontosan 1048576kB legyen. kb. 1GB, partícionáló progitól függ, hogy miben kéri. mondj neki 1024MB-ot, legfeljebb nem annyit ad... nekem is valami 985MB van.

és itt egy kicsit vitatkoznék Batmannel: 6GB elég. sőt, ha az adatok (vagy akár a teljes /home az adatokkal) másik partíció, akkor 6gb bőven elég. én is 7 GB-on vagyok úgy, hogy ha nekiállnék a felesleget leszedni, még 2 GB felszabadulna.

az uhu azért nem, mert nagyon kicsi disztrib, kevés háttértámogatással. egyetlen előnye, hogy magyar.

az ubuntunak majdnem akkora a támogatottsága, mint a debiannak, tehát meglehetősen nagy a linuxok között. jó eséllyel szinte minden linuxos progit megtalálsz rá.

(#1852) koenig válasza ballington (#1848) üzenetére


koenig
aktív tag

Szia!

Ha szeretnél win alól írni-olvasni ext2/3 - reiserfs-t akkor használd ezt:
[link]
Linux alól meg az ntfs-3g programot.
[link]

(#1853) Batman válasza ballington (#1850) üzenetére


Batman
őstag

Nekem ő túl ''integrált'' a fejlesztők szépen felépítettek eg cd-ről telepíthető rendszert ami működik rendesen, de amint valami mást is kezdeni szerettem volna nem igazán tudtam megoldani vagy csak nehezen.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1854) Batman válasza ngabor2 (#1851) üzenetére


Batman
őstag

Nekem szinte minden külön particion van kivéve a home , mert ott max doksikat tárolok semmi mást és lassan elérem a 8Gb-ot.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1855) ballington válasza koenig (#1852) üzenetére


ballington
addikt

köszi.

ngabor2: akkor valszeg lesz az ubuntu. itt látok ilyet,h processzortámogatás: amd64, i386, ppc. az amd64 a 64 bitet jelzi? érdemes egyáltalán 64-bitest felrakni?

látom, h az ablakkezelője GNOME, ez tudja a KDE-t is? máshogy kérdezve telepítésnél felajánlja a KDE-t?
csomagkezelés DEB. erről még nem olvastam semmit.
ja és ami a legfontosabb: melyik verziót töltsem le? vannak itt ilyenek, h snapshot, 6.06 dapper, 5.10 breezy, 5.04 hoary, 4.10 warty.
gondolom a dappert vagy a snapshot-t érdemes. melyiket a kettő közül? vagy ilyen kérdésekkel menjek már át az ubuntu topicba?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1856) cucka válasza ballington (#1855) üzenetére


cucka
addikt

6.06 dapper-t töltsd, snapshot-ot inkább ne.
ubuntu alapesetben gnome-ot használ, kubuntu pedig kde-t, utólag feltelepíthető bármelyikre a másik környezet is (ubuntu-desktop ill. kubuntu-desktop csomagok). más különbség nem nagyon van az ubuntu és a kubuntu között, szóval ajánlott azt tölteni, amelyiknek jobban tetszik az alapértelmezett desktopja.

(#1857) ballington


ballington
addikt

közben olvastam, h a linux még nem nagyon szereti az ati kártyákat. :(

driver ugyan van hozzá, de a 3d részét már nem igazán támogatja.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1858) cucka válasza ballington (#1857) üzenetére


cucka
addikt

érdekes, nálam teljesen jól működik az ati kártya, linux alatt. (3d támogatással, ofkorz)

(#1859) ballington


ballington
addikt

egyébként mennyire más kinézetre a kde és a gnome?
sok különbség van a kettő között?

cucka: milyen kártyád van?

[Szerkesztve]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1860) Batman válasza ballington (#1859) üzenetére


Batman
őstag

egyébként mennyire más kinézetre a kde és a gnome?

Erre szokták mondani hogy ég és föld.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1861) cucka válasza ballington (#1859) üzenetére


cucka
addikt

igen, elég sok. kde talán jobban hasonlít a windows-os grafikus felületre, mint a gnome. mindkettő jó, ízlés kérdése, kinek mi tetszik.
most egy 9800 pro-m van, de az előző 9600xt-vel is teljesen jól működött a 3d támogatás, némi állítgatás után.

(megjegyzem, azért messze nem tökéletes az ati driver sem, fórumokban láttam, hogy egyes mobil ati chip-ekkel lehetnek gondok. )

[Szerkesztve]

(#1862) ngabor2 válasza cucka (#1861) üzenetére


ngabor2
nagyúr

én pl. a kde-t használom, de a gnome-mal sincs bajom. nekem valahogy jobban ''egyben levőnek'' tűnik a kde, mint a gnome. a gnome viszont sokkal rugalmasabb. teljes mértékben ízlések és pofonok.

(#1863) dr_strange válasza ballington (#1859) üzenetére


dr_strange
senior tag

mi lenne, ha megnéznéd?...

kde-look.org
gnome-look.org

de a kinézet csak egy dolog

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1864) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Szervizesem itt szopik egy wifi hálókártyával nem tudja felrakni:D

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#1865) ballington válasza dr_strange (#1863) üzenetére


ballington
addikt

nézegettem, de a gnome honlapján nincsenek sajna screenshotok. és a kde-n sincsenek. :(
az hogy wallpapers, azzal nem vagyok kisegítve.

[Szerkesztve]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1866) cucka válasza dr_strange (#1863) üzenetére


cucka
addikt

screenshot-okból nem igazán jön le a különbség, mert nagyjából ugyanaz látszik mindkettőnél, ablakok, fejlécek, gombok, stb.

egyébként screenshot-okért ezt az oldalt érdemes nézegetni: [link].

[Szerkesztve]

(#1867) Forest_roby válasza ngabor2 (#1862) üzenetére


Forest_roby
őstag

ubuntun kde?!

hogyan?

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1868) cucka válasza Forest_roby (#1867) üzenetére


cucka
addikt

kubuntu-desktop nevű dummy package. telepítheted apt-get-el, vagy amivel tetszik.

(#1869) dr_strange válasza cucka (#1866) üzenetére


dr_strange
senior tag

tudom, de ő a kinézetét kérdezte

amúgy legegyszerűbb feltenni mindkettőt, nem? aztán majd elválik, melyik marad

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1870) Forest_roby válasza cucka (#1868) üzenetére


Forest_roby
őstag

Lehet választani indításnál melyik induljon? kde v. gnome?

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1871) Batman válasza Forest_roby (#1870) üzenetére


Batman
őstag

Igen lehet, mint a gdm-ben mint a kdm-ben.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1872) cucka válasza Forest_roby (#1870) üzenetére


cucka
addikt

pár napja felraktam a kubuntu-ra egy gnome-ot, lehetett. (azóta nagy részét letöröltem, nem jött be, tehát most már nem lehet :) ).

mod: egyetlen zavaró dolog az volt, hogy néhány gnome-os program ikonja bekerült a kde start menüjébe.


[Szerkesztve]

(#1873) ballington


ballington
addikt

a tököm se nézegeti, bele kell jönni és kész. a gnome-t is lehet csinosítani.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1874) Forest_roby válasza cucka (#1872) üzenetére


Forest_roby
őstag

156Mb letöltés és 4xx -re lesz kitömörítve....

Ez nálam most nem megoldható!

Nem lehet letölteni ezeket a csoma gokat egy másik gépen, kiírni egy cd-rw -re és a repó-ban megadni a cd-t?
/korlátozott netem van és nem akarom tullépni a keretet.

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1875) cucka válasza Forest_roby (#1874) üzenetére


cucka
addikt

apt-get proginak van egy -d kapcsolója, amivel letölti a csomagot, de nem telepíti fel. sosem használtam, de elvileg jó kell legyen.

(#1876) Forest_roby válasza cucka (#1875) üzenetére


Forest_roby
őstag

okay, megnézem a man lapban.

De ezt a repós dolgot vki elmagyarázhatná!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1877) Forest_roby válasza cucka (#1875) üzenetére


Forest_roby
őstag

Sikerült letöltenem az mc-t, de nem tudom hogy hova töltötte le.... :(((

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1878) cucka válasza Forest_roby (#1877) üzenetére


cucka
addikt

alapesetben /var/cache/apt/archives . itt van az összes csomag, amit leszedtél apt-get-el, elég sok helyet tud foglalni. (apt-get clean paranccsal törölhető a könyvtár tartalma)

[Szerkesztve]

(#1879) ngabor2 válasza Forest_roby (#1874) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nekem még érdekesebb dolgaim voltak: otthon modem, az egyetemen meg win. mégis megoldottam a dist-upgradet is :D

otthon: apt-get update (ezt macerásabb lett volna elkerülni, de ki lehetne)
apt-get dist-upgrade --print-uris -qq | cut -d''''' -f2 > dl.txt
(a cut -d után két '' között egy ' van)
a dl.txt-ben vannak a letöltendő csomagok, teljes elérési úttal. ezt tetszőleges letöltéskezelővel megeteted, és a leszedett csomagokat hazaviszed.
otthon bemásolod a /var/cache/apt/archives kt-ba, majd mehet az apt-get dist-upgrade.

dist-upgrade helyett install <csomag> is mehet, a lényeg a --print-uris. ha több cuccot is fel akarsz tenni, akkor egy darabig ismételgeted változó csomagnevekkel, > helyett >>-t alkalmazva, hogy hozzáfűzze, a végén
cat dl.txt | sort | uniq > dl2.txt

[aki beleköt, hogy cat nélkül is meg lehet csinálni, vagy van más út... meg lehet, van más út, de ez is működik, és azt adja, amit akarunk.]

(#1880) Forest_roby


Forest_roby
őstag

no, megen net közelben vagyok(, csak nem otthon).

sudo apt-get install kubuntu-desktop --print-uris -qq | cut -d''''' -f2 > dl.txt

parancsra kiírná s dl.txt -be, hogy mit kell letölteni ahhoz, hogy telepíthessem a kubuntu-desktop-ot? ( > ez a jel nyilván a szabvány kimenetet állítja át)

Vegyük, hogy sikerült letöltenem és kiírtam egy cd-rw-re. Mi a köv lépés?

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1881) vamzi


vamzi
őstag

A tar.gz kiterjesztésű fájlokat hogyan telepítsem??
Az rpm-re már rájöttem.
Ja és ajánlanátok valami jó mp3 lejátszót,dvd lejátszót?Ami fent van, valamiért nagyon beszaggat, filmet meg nem is tudok nézni.

(#1882) ngabor2 válasza Forest_roby (#1880) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen a > átirányítás. és pontosan azt csinálja, amit mondassz, függőségekkel együtt megadja a letöltendő cuccokat.

a további menet is le van írva, olvasd tovább (/var/cache/apt/packages-be másolás, és apt-get install kubuntu-desktop). ott nem volt szerecsés a <> jeleket zárójelként alkalmazni, oda a feltelepítendő csomag neve megy. ekkor kiírja, hogy le kell töltenie 0B-ot a x MB-ból, és megy tovább a telepítés.

vamzi:
a tar.gz-t először le kell fordítani, amihez fordítóproginak is kell lenni a gépen. nem tudom, hogy a suse pakol-e fel alapból. majd ha komolyabb gép előtt leszek, megnézem.
mp3-ra az xmms-t, dvd-re az ogle-t ajánlom. az ogle alapból karakteres, de van hozzá graf. frontend (okle a neve, ha jól tudom). ezt kell telepíteni. hogy suse alatt hogy megy a csomagból telepítés... talán a yast2-ben megtalálod, nagyon rég foglalkoztam vele (és nem tetszett... de ez magánvélemény).

(#1883) Forest_roby válasza ngabor2 (#1882) üzenetére


Forest_roby
őstag

pont a folytatás volt gázos, ezt nem igazán értem:

'' ha több cuccot is fel akarsz tenni, akkor egy darabig ismételgeted változó csomagnevekkel, > helyett >>-t alkalmazva, hogy hozzáfűzze, a végén
cat dl.txt | sort | uniq > dl2.txt''

odáig értem, hogy >> -el nem írja felül a dl.txt, hanem folytatja, de utánna nem tudom, hogy mire jó az a cat.
----------------------------------------------------------
mindegy. Letöltöm, felmásolom az adott mappába és nyomok egy apt-get install program -ot és kész, ha jól vettem ki.

mod: az nem cut?

mod2: a wget -tel meg lehet etetni ezt a dl.txt valahogy?

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1884) vamzi válasza ngabor2 (#1882) üzenetére


vamzi
őstag

Köszönöm a segítségeket!

(#1885) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Fedora hoz hogy a fészkesbe kell felrakni egy vezeték nélküli 1771(amd) hálókártyát:D , már a driver is megvan , csak nem emlékszem hogy hogy hogyan is kell telepíteni:)

Most barátkozom ujra alinux világával, anno pár év kihagyás után , vagy lehet hogy nem a legegyszerűbb linuxal kinlódok:)


egyszerűen nem emlékszem:(

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#1886) Vangelis


Vangelis
nagyúr

:O

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#1887) ngabor2 válasza Forest_roby (#1883) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem, a cat az cat, kiírja a stdout-ra a paraméterként kapott file tartalmát. amiatt kell, hogyha több cuccot szedsz le, akkor lesz, ami 2x van a listában. ezt rendezni kell, majd egyelni, hogy egy file-t 1x töltsön le. (man cat, man sort, man uniq.)

a telepítés pedig igen, annyi, hogy apt-get install program.

(#1888) ballington


ballington
addikt

na, hátha itt jobban tudják, ez mégiscsak egy általános probléma:
[link]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1889) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Most olvasgattam át az egész readme-t de még csak hülyébb lettem tőle:)
Soha nem fog ez nekem menni:(


@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#1890) ngabor2


ngabor2
nagyúr

segítsünk egymásnak könnyebben eligazodni. szedjük össze azokat a hsz-okat, vagy forrásokat, amik sokszor előkerülnek, és olymértékben alapvetőek, hogy az 1. hsz-ben a helyük. egy rövid szösszenetet a partíciókról már betettem oda, egyéb, disztribfüggetlen dolgok is jöhetnek.

(#1891) ballington


ballington
addikt

Szóval felment az 5.10 ubuntu, csak mikor be kellett volna tölteni az X servert, nem tette. Kiírta, h az X kiszolg.-t nem tudta elindítani....Valószínűleg nincs helyesen beállítva. Szeretné megtekinteni az X kiszolg. kimenetelét a probléma..(na innen már nem látszott a szöveg)

Igen Nem


ATI kártyám van, lehet ez a baj?
egyébként a 6.06-os live cd-s ubuntuval sem töltődött be.

aztán írták, hogy nézem meg, mi van /var/log/Xorg.0.log után.
hát ez: [link]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1892) uratti


uratti
tag

Sziasztok
lenne egy olyan kérdésem
meg szereztem a Suse Linux 10.0-ás verziót 5 cd-s változatban
csak ahogy berakom az első cd-t nem akar bootolni rólla a gép és nem tudom elinditani a telepitést iso ban volt meg mind az 5cd és kiirtam lemezre és nem tud bootolnipedig az irás is megfelelően volt. :F

Aláírtam

(#1893) dr_strange válasza ballington (#1891) üzenetére


dr_strange
senior tag

nem a ''log után'', hanem a logban: nézd meg, milyen hibaüzenetet tartalmaz ez a fájl

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1894) dr_strange válasza uratti (#1892) üzenetére


dr_strange
senior tag

lehetséges, hogy

- hibás az iso (sérült a letöltéskor/másoláskor)
- mégis adatként írtad ki és nem képfájlként


Próbáld meg egy másik számítógépen, hogy ott bootol-e. Ha filekezelővel megnézed a cd tartalmát, mit látsz rajta?

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1895) uratti válasza dr_strange (#1894) üzenetére


uratti
tag

[link]
itt van hogy mi található a cd-n be mountoltam az eredeti iso fájlt

Aláírtam

(#1896) dr_strange válasza uratti (#1895) üzenetére


dr_strange
senior tag

ez jónak tűnik

hülye kérdés: BIOSban be van állítva, hogy tudjon cdről bootolni?

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1897) uratti válasza dr_strange (#1896) üzenetére


uratti
tag

xp cd meg más cd-k minden bootolnak
még egy régebbi linux is csak ez nem
de meg próbálom egy másik gépen hátha

Aláírtam

(#1898) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hi!

Írnátok pár sort a fontosabb linux mappákról? Hova kerüknek ezak a dolgok, hova azok? Hol található ez, hol az? stb... Fontosabb mappákra lennék kiváncsi, amiről érdemes tudni!
pl.: /etc/alternativs/.... - itt mik vannak?

Előre is köszi! :R

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1899) ballington válasza Forest_roby (#1898) üzenetére


ballington
addikt

[link]

nem éppen az amire kíváncsi vagy, de sok hasznos dolog van itt is.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1900) ngabor2 válasza Forest_roby (#1898) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az /etc/alternatives-ben azok vannak, amit a neve mutat: alternatív progik közül az ''alapőrtelmezett''. ezáltal lehet a gépeden 3-féle c-fordító, 2-féle java környezet, meg hasonlók, hogy melyik indul alapból, ez határozza meg.

ha megnézed pl. a /usr/bin/gcc-t, az mutat az /etc/alternatives/gcc-re, ami viszont mutat pl. a /usr/bin/gcc-3.3 binárisra.

tehát ha futtatod a gcc-t, akkor valójában a 3.3-as gcc fog futni.

ennek a módszernek előnye, hogy elég egy helyen, az /etc/alternatives-ben megváltoztatni a linket, és akkor minden át van állítva.

az első kérdésedre a válasz pedig valóban az előbbi link, legalábbis egy nagyon jó alap.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.