Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) nak0n


nak0n
aktív tag

Hala!

Tegnap felment SuSE, nem indult el grafikus felülettel. Ma felment az ubuntu, nem indult el grafikus felülettel. Előfordulhat, hogy valami miatt nem szeretik a linuxok a laptopomat? Asus A6R-B002, ATi X300-as vidikari, X200-as chipset. Vagy valami más hiba lehet a háttérben?

(#1202) dr_strange válasza T. Almeida (#1198) üzenetére


dr_strange
senior tag

előnyök:

- USE flagek (fordításidőben beállítható feature-ök)
- magasfokú konfigurálhatóság
- kevés az ''alapértelmezett'' feature, a felhasználó dönti el, milyen rendszert épít
- stable és unstable csomagok tetszés szerinti keverése
- a világ (szvsz) legjobb fóruma
- remek dokumentáció
- a MaGenTa:))

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1203) escie válasza Sianis (#1200) üzenetére


escie
őstag

mikor friss Gentoo-s voltam, azt hittem, hogy az agyonoptimalizált, a saját processzromra fordított csomagok a nagy a előny.

ma már inkább úgy gondolom, a gentoo legütőképesebb fegyvere a portage, és néhány adminisztrációra kitalált apparátus, mint például az eselect.

óriási választékot ad a portage, könnyedén használható, nincs szükség külső forrás használatára, a rendszer összepiszkolására saját forgatású programokkal, hisz az emerge prorgam mindent elintéz. csak beírod, emerge valamiprogi, és a valamiprogi fent lesz, az emerge minden automatizálható és kötelező beállítást elvégez, a júzernek már csak azzal kell foglalkoznia, amiről csak ő tud dönteni.
jól átgondolt, jól működő rendszer.

persze, ha az ember belevág az instabil ágba, akkor akadhatnak gubancok, dehát ez teszi izgalmassá az életet, és a gentoo topikot. ;]


[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#1204) Sianis válasza escie (#1203) üzenetére


Sianis
addikt

Én is a portage-ben látom az egyik legnagyobb előnyt, meg abban, hogy saját magam rakom össze a rendszert, még véletlenül sem kerül ven nem kellő program...

[Szerkesztve]

(#1205) ragazzo válasza nak0n (#1201) üzenetére


ragazzo
őstag

Meg kellene nézned az ubuntu honlapján a támogatott eszközöket.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1206) zsoi


zsoi
senior tag

Suse Linux Ep 9, 2 hálókártya van a gépben.
VNC-vel szeretném elérni a gépet.
Az Asztal Megosztás viszont nem arra a kártyára hozza létre amelyre szeretném.
Hogyan tudom megadni hogy a vnc-megosztás melyik kártyára vonatkozzon?
Köszi előre is.

A PC olyan mint a nő: nem lehet kiszámitani hogy reagál 5 perc múlva... :)

(#1207) nak0n


nak0n
aktív tag

Megint én.
A KDE és a Gnome fenn lehetnek egyszerre? Merthogy Gnome-mal (most már végre) jól elfut minden, és elvileg felraktam a KDE-t, csak éppen használni nem tudom, mert nincsenek ikonok. Csak gyönyörű, kék háttér...

(#1208) dr_strange válasza nak0n (#1207) üzenetére


dr_strange
senior tag

már hogyne lehetne, annyi van fenn egyszerre, amennyit akarsz

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1209) ngabor2 válasza escie (#1203) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ejj, annyira ajánlgatjátok a gentoo-t, hogy ha sok időm (és végre netem) lesz, én is kipróbálom :D

(de azért a biztonság kedvéért: a64-en ezzel is ''csak'' 32-bitesen fordítva megy az mplayer?)

(#1210) Jester01 válasza ngabor2 (#1209) üzenetére


Jester01
veterán

Gondolom némelyik bináris codec 32bites. Ha azokat nem használod, semmi akadálya, hogy 64 bites mplayert fordíts. Nekem is az van :C

Jester

(#1211) ragazzo válasza ngabor2 (#1209) üzenetére


ragazzo
őstag

Gondolom a te tudásoddal nem lesz vele gond. :DDD

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1212) svili


svili
tag

Sziasztok!

Ismeri valaki a Puppy linux disztrót?
Megpróbáltam elindítani, ment minden, mint a karikacsapás, még arra is rákérdezett, hogy ps2, USB-s vagy soros egerem van, én bejelöltem a sorost, erre bejön a grafikus képernyő, mozdíthatalan egérkurzorral... :Y
Sajnos a monitorom jelenleg 640 x 480 felbontású, lehet, hogy ezt sem ''szereti'' a linux? :(
Pedig jópofa lehet - 60 Mb a CD ISO file, és ebben még alkalmazások is vannak.
Az ''őskövület'' 2gombos egerem annyira kézreálló, hogy nem szívesen mondanék le róla.. :U

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#1213) ngabor2 válasza ragazzo (#1211) üzenetére


ngabor2
nagyúr

lehet, hogy nem is a tudással lenne gond, hanem az idővel... alig van időm akármihez fogni, aminek értelme is van.
most, hogy nincs épp netem, kezdenek kiderülni, hogy milyen alapprogramokat nem tettem fel ubuntu alá. :D

(#1214) ragazzo válasza svili (#1212) üzenetére


ragazzo
őstag

Szerintem ezt a disztrót nem sokan használják.Nekem is van a pendrive-on egy,de csak vészhelyzetre.Lehet hogy nem támogatná az egered?Bár ez baromság lenne.Próbáld ki a damnsmallt helyette.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1215) tierbatyo válasza ragazzo (#1211) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Érdekes módon mindenki azt hiszi, hogy a Gentoo baromi bonyolult. Na hát az elején lehet, hogy annak tűnik, de nekem később viszont sokkal átláthatóbb lett, mint egy Debian mondjuk. Ráadásul a mostani grafikus telepítő már valami csudaszép, csili-vili, könnyebb használni, mint egy XP telepítőt. :D [link]

Take a look to the sky just before you die

(#1216) escie válasza ngabor2 (#1209) üzenetére


escie
őstag

az mplayer az ugyanúgy megy/nem megy mint bárhol máshol. nem itt van a probléma.
egyre kevesbé szeretem, nagy gondok vannak a fejlesztőknél, meg is látszik a legfrissebb release-en. (aki olvasgat hup-ot, az tudja, miről beszélek)

szívesen látunk a gentoo topikban, ha belevágnál. :)

többiek:
gentoo-hoz kell némi plusz tudás, a desktop-rutinokon kívül, de nem nagy cucc. remek doksi van, csak olvasni kell. lépésről-lépésre leír mindent, fogják a kezed...

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#1217) ngabor2 válasza escie (#1216) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no, akkor megvárom, míg lesz netem, aztán csinálok neki helyet. asszem van valahol elfekvőben egy 10gb-os partícióm, épp ilyen célokra :D tegnap ubuntu alatt próbáltam újraforgatni az mplayert, mert a deb alól áthozott dob egy hátast a végén glibc miatt, aztán kiderült, hogy az x-es fejlesztőcuccok sincsenek fenn... hát igen, új a rendszerem :D

(#1218) ragazzo válasza tierbatyo (#1215) üzenetére


ragazzo
őstag

Lehet hogy igazad van,de beszéltem egy olyan ismerősömmel, aki magas fokon űzi a linuxot.Ő teljesen lebeszélt arról, hogy kezdőként belevágjak.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1219) Sianis válasza ragazzo (#1218) üzenetére


Sianis
addikt

Arról én islebeszéllek! :) Amikor rájössz a dolgokra már nem nehéz, de azért tudnak keletkezni érdekes dolgok, na ás akkor meglepődik ám az ember

(#1220) ragazzo válasza Sianis (#1219) üzenetére


ragazzo
őstag

Hát,igen.Ezt már egyszer megbeszéltük. Jó nekem az ubuntu. Azzal is megcsinálok minden amire szükség van. Egy dolog nem megy. Hogyan kell állandóra tenni a windows mountolását? Van egy leírás az egyszerire,de hogy válik állandóvá?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1221) dr_strange válasza ragazzo (#1220) üzenetére


dr_strange
senior tag

/etc/fstab

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1222) Donor


Donor
tag

HAli mindenkinek
Lenne egy problémám suse 10.0 alatt nem mükszik a hangkártyám . Ami hoontech dsp24 value . A driver működik nem ír ki hibaüzenetet . Több mixerrel próbálkoztam de azzal sem hajlandó egyszer megszólalt de baromi hangossan és mintha a mintavételi freki nem lenne jó lelassulva. Eléggé tanácstalan vagyok. :F

(#1223) Sianis válasza dr_strange (#1221) üzenetére


Sianis
addikt

Hi-hi! Ez neki lehet kicsit kevés lesz...

Bővebb válasz : [link]

(#1224) dr_strange válasza Sianis (#1223) üzenetére


dr_strange
senior tag

bocs... gondoltam, hónapok óta linuxozik...

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1225) Sianis válasza dr_strange (#1224) üzenetére


Sianis
addikt

Szerintem Linux - abszolút kezdőknek! című topicban beszéljünk csak nyugodtan szájbarágósan! :) Nekik nem árt, nekem meg nyugodtabb a lelkem, hogy nem riadnak meg attól, hogy címszavakban beszélünk. Nem okoskodni akarok, csak szerintem így mindenkinek jobb, de szólj ha tévedek!

(#1226) dr_strange válasza Sianis (#1225) üzenetére


dr_strange
senior tag

ok

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1227) ragazzo válasza Sianis (#1223) üzenetére


ragazzo
őstag

Mennyire ismersz. ;) Amúgy valami ilyesmit beírtam, és egy alkalommal működött is.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1228) Sianis válasza ragazzo (#1227) üzenetére


Sianis
addikt

:P Könnyű leellenőrizni, hogy működik-e amit beírtál. mount -a, persze root-ként, és ha felcsatolja és megy minden szépen, akkor biztos lehetsz, hogy jól csináltad és minden indítás után felfogja csatolni.

(#1229) cortez25


cortez25
aktív tag

na gyerekek, hova a búbánatba kell írni ezeket a parancsokat, mert akármit beírok ennek a xar-nak állandóan ismeretlen könyvtár hibaüzenetet dob. suse9.1

A konzol és a grafikus felület köztött tudok lépegetni. De van amikor nem jön be a grafikus felület, csa a login miért?


Ez nem is fontos még...inkább hogy tudok adsl kapcsolatot létesíteni, hogy mondjuk max frissíteni tudja a linuxot?

Azért hajtunk, hogy öregségünkre legyen miből visszaállítani az egészségünket, ami ebbe ment tönkre.

(#1230) Sianis válasza cortez25 (#1229) üzenetére


Sianis
addikt

Suse bizony egészen más felépítésű, mint amiről mi beszélünk itt általában. Amúgy neked Terminál-t kell nyitni, grafikus felület alatt így nevezik, meg amúgy is. :) Suse 9.1 nekem nem igazán jött be, próbálkoztam vele anno...de mára már tudom, hogy hol a jó irány...mármint ami nekem megfelel.

(#1231) ragazzo válasza cortez25 (#1229) üzenetére


ragazzo
őstag

Lehet hogy neked is váltani kellene ubuntura,nem?Persze nem akarlak átcsábítani a vilgárt sem. ;]

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1232) T. Almeida válasza ragazzo (#1231) üzenetére


T. Almeida
senior tag

:)
Én úgy látom, hogy a SUSE kezdőknek csupa szívás...pedig elég csillivilli.

(#1233) ngabor2 válasza cortez25 (#1229) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a suse egy egészen más világ... és sajnos mostanában nem a jó értelemben. elindult egy úton, egy cég felkarolta, használni úgy lehet, mint bármelyik linuxot, de beállítani... inkább tényleg tegyél fel egy ''embereknek való'' linuxot.

(#1234) Sianis válasza T. Almeida (#1232) üzenetére


Sianis
addikt

Csak egy KDE! :( Ez még nem csillivilli, azt inkább magadnak hozod össze. Maga a belseje nem az igazi. Szerintem egy Ubuntu-val, hamarabb megbarátkozik az ember...

(#1235) cortez25 válasza Sianis (#1230) üzenetére


cortez25
aktív tag

Esetleg nekem is megmutatnád a jó irányt? :)

Azért hajtunk, hogy öregségünkre legyen miből visszaállítani az egészségünket, ami ebbe ment tönkre.

(#1236) Sianis válasza cortez25 (#1235) üzenetére


Sianis
addikt

Ha gondolod! Ubuntu letölt, sima persze, semmi Kubuntu, meg Xubuntu... :DDD Maradunk a jó öreg Gnome-nál, bizony! Aztán felteszed, és ha gondod van, jelentkezel a helyi Ubuntu Fórumon és megkapod a választ!

(#1237) ragazzo válasza T. Almeida (#1232) üzenetére


ragazzo
őstag

Én is sokat rágódtam a suse-n,mert sokan dícsérték, meg könyv is van róla.Aztán valahogy itt ragadtam az ubuntunál, és nem bántam meg.Az biztos, hogy nagyon szép lehet, meg csak kattingatni kell,de akkor elvész a felfedezés öröme, ami a többinél megvan.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1238) Sianis válasza ragazzo (#1237) üzenetére


Sianis
addikt

Na meg az az idegesítő tudat, hogy minden megy azonnal..holott persze nem is.

Jah: Meg elveszik az idegeskedés, és a kúltúrádat növelő manual olvasás! :)

(#1239) ragazzo


ragazzo
őstag

Már kérdeztem, de elfelejtettem.Ha van egy akármi.deb file-om, akkor milyen parancssal telepítem fel?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1240) cucka válasza Sianis (#1238) üzenetére


cucka
addikt

suse manuál nem rossz, de minden apróságra nem térhet ki, a suse júzer community pedig nem az igazi, nincsenek olyan jó fórumok/leírások, mint az ubuntuhoz (legalábbis én még nem találtam)
ami nagyon jó a suse-ban, az a yast. ergonómiailag katasztrófa, de működik, és bizony eléggé leegyszerüsít pár feladatot.

(#1241) Sianis válasza cucka (#1240) üzenetére


Sianis
addikt

JAJA Yast az nem rossz. Mióta van Open SUSE reménykedem, hogy majd valakik átemelik más disztróba is...

(#1242) .:MIKe:.


.:MIKe:.
csendes tag

én már elég sok linuxot kipróbáltam de a legjobb akkor is az Ubuntu... vagyis a Gentoo, de ahhoz még fejlődnöm kell 1 kicsit ;) nem akarok mindent könyvből olvasni...

Most nálam KDEs felülettel van, mert megbízhatóbbnak tartom mint a Gnome-ot, bár mindenki másra esküszik... a Fluxbox is jó :) de nem kezdőknek...

SuSe nekem túl egyszerű... tisztára mint a win ;) élvezetesebb terminálba dolgozni ...

| powered by Linux | - because life is too short for reboot

(#1243) .:MIKe:. válasza ragazzo (#1239) üzenetére


.:MIKe:.
csendes tag

ragazzo...

dpgk -i ;)

| powered by Linux | - because life is too short for reboot

(#1244) ngabor2 válasza .:MIKe:. (#1242) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nekem is jobban tetszik a kde, mint a gnome, legalábbis összeszedettebbnek. erről Sianissal késhegyig menő vallási vitákat folytattunk :DDD aztán abban maradtunk, hogy mindenki azt használja, amit jobban szeret/ismer. mondjuk nekem a régebbi kde jobban tetszett, ott a usernek is a szokásos fa struktúrában hozta ki a kcontol-t, de ez apróság. A gnome-ot is nagyon jól testre lehet szabni, de mivel az kevésbé kötött, ezért a nagyobb szabadság mellé több beavatkozás szükséges. a kde alatt a sessionmanager és a winmanager össze van kapcsolva, tehát ennek a kötése csaknem fix. gnome alatt ilyen nincs, és a winről átálló emberkék ezzel nem igazán boldogulnak alapból (oké, próbálkoznak, és ha rájönnek, akkor megy is).

terminálban dolgozni meg annyi, hogy legyen nyitva egy xterm/gnome-terminal/rxvt/akármi, és dolgozhatsz benne.

(#1245) Ferger


Ferger
tag

Sziasztok!

HP DJ 3845 USB-s nyomtatóm van, UHU 1.2 az OS. Az UHU vezérlőpult látja, felismeri, kiírja a helyét korrektül, csak éppen nem nyomtat. :F
Már kipróbáltam az összes nyomtató meghajtót, az összes 38-al kezdődő tipust, de nem működik :(
Van valakinek tapasztalata?

Ha Isten a harmadik napon teremtette a Napot, a Holdat és a csillagokat, hogyan mérték az első két napot?

(#1246) ragazzo válasza Ferger (#1245) üzenetére


ragazzo
őstag

Én is próbáltam UHU alatt nyomtatni egy HP3650 Deskjettel.Nekem is látta hogy van,de nem csinált semmit.Talán vált disztrót, mondjuk ubuntura, és próbáld meg újra.Ha segítség kell, akkor a topicjában megkapod. Addig is töltsd le innen[link]

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1247) T. Almeida válasza Ferger (#1245) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Böngészőben nyisd meg:
http://localhost:631/

Mit ír a nyomtatónál? Nem ''stopped'' véletlenül? Anno én is szívtam ezzel a graf. felületen állítottam be a nyomtatót, látszólag ok is volt, de ezen a ''hivatalos'' admin felületen valamiért ''stopped'' maradt a státusza...

(#1248) Sianis válasza ragazzo (#1246) üzenetére


Sianis
addikt

Don't ask! Just change to Ubuntu and try after... :P

(#1249) Ferger válasza T. Almeida (#1247) üzenetére


Ferger
tag

Az admin felületen fut, a nyomtatási sorból is kiszedegetem ami nem nyomtatódik, de semmi.
ha nem muszály, nem váltanék ubuntu-ra...

Ha Isten a harmadik napon teremtette a Napot, a Holdat és a csillagokat, hogyan mérték az első két napot?

(#1250) T. Almeida válasza Ferger (#1249) üzenetére


T. Almeida
senior tag

> ha nem muszály, nem váltanék ubuntu-ra...

Te tudod :P
Bár ha a tapasztalabbak azt mondják, hogy válts, mert ezzel is ugyanolyan könnyen elboldogulsz, és pl. sokkal több csomag elérhető ez alá, meg szvsz stabilabb is...nekem végüli 600.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.