Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) dr_strange válasza ptiboy (#146) üzenetére


dr_strange
senior tag

''Mo-on sajna alap h. mindenki inkább tölt, és ez főleg ugye nem a mi görénységünk oka hanem a hatalmas életszinvonalé, no meg az áraké
1000ft lenne egy zene CD és mondjuk 2-3e egy játék akkor negyedennyi töltögetés lenne, de így.....
tisztelet a kivétel!

:)''

Ha belegondolsz, ma már magazinmellékleteken 1-2 éves játékokat lehet megvenni 1500-2000 forintért. Nem mindig kell a legújabbat a megjelenés napja előtt 2 héttel már akarni...

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#152) Zimezoom válasza Sanya (#150) üzenetére


Zimezoom
tag

És milyen legyen szerinted? (abszolút kezdő vagyok Linuxban...)

Pay attention, or pay the price!

(#153) eddie303 válasza Zimezoom (#152) üzenetére


eddie303
őstag

Nem lesz könnyũ dolgod, ha kezdõ vagy. Slackware-t vagy DeLi-t ajánlanék olyan gépre, elvileg mivel van 128MB RAM menni kéne Mandrake/Fedora stb szép és könnyũ disztróknak is, de több lesz a baj vele, mint az élvezet a lassúság miatt.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#154) Beck18


Beck18
tag

Sziasztok!
Én is szeretnék megbarátkozni a linuxszal, és az UHU 1.1-re esett a választásom. Viszont a telepítés legelején kiakad.
2 HDD van, egyik SATA ezen XP van, a másik PATA ide jönne a linux
PQ Magickel megcsináltam a particiokat, bejön a pingvin, majd az UHU sárga háttere, menüből kiválasztom a telepítést, majd fekete képernyő bal sarokban vm. szöveg (linux és vm. számsor) majd alatt mennek fehér pontok, mintha töltene, de kis idő után megfagy itt...
Kipróbáltam h. biosban letiltom usb-t meg egyéb integrált dolgokat, lekapcsolom a sata hdd-t is, de semmi eredmény, ugyan itt mindig megfagy.
Gondoltam egyet, XP alatt Virtual Machinere telepítem, ide viszont gond nélkül felmászik, igaz, h. telepités után a kép totál ronda, gondolom nem jön be az Virtual Machine S3-as kártyája.. de a lényeg h. ide fel tudom rakni.
Normális esetben miért nem lehet?
köszi.
Beck

For Whom The Bell Tolls

(#155) Zimezoom válasza eddie303 (#153) üzenetére


Zimezoom
tag

Pedig valami nice&easy kellene így első próbálkozásra... :)
Ram-ot még tudok a gépbe pakolni, mennyi az ajánlott?
A lényeg, hogy a jelenleg rajta lévő Windows NT-t szeretném Linux-szal helyettesíteni, mert már tele van vele a tököm... :O

Pay attention, or pay the price!

(#156) Gabesz84 válasza Beck18 (#154) üzenetére


Gabesz84
őstag

probald meg egyszer nem pq magiccel csinalni a particiokat, hanem a linux telepitojevel. Nem biztos, de lehet hogy ezert fosta ossze magat:)
(teszem hozza en mar b@sztam el rendszert pq magiccel, azota nem szeretem:) bar lehet en vagyok a bena? :D )

(#157) Beck18 válasza Gabesz84 (#156) üzenetére


Beck18
tag

Az a gond, h. a telepítés már az előtt kifagy, hogy target disket válasszak neki...

For Whom The Bell Tolls

(#158) sirály12


sirály12
őstag

Kezdőknek, mint én is vók a legjobb szerintem a mandrake 10-es. Azé mondom ezt, mert kipróbáztam egy párat, és ez volt a legjobb. Grafikus telepítő, semmi hülye kérdés. Aztán már használod is. Minden bennevan.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#159) escie válasza Zimezoom (#155) üzenetére


escie
őstag

most lőttünk be Sianis haverral egy hasonló gépet, bár abban csak 16Mb mem volt.
az uhu telepítő búcsú nélkül távozozott közülünk, persze permanensen... :D
a választásunk végül a Slackware10-re esett, amit egy kicsit bajosabb kezdőnek telepíteni, bár én nem írnálak le, ha már egyszer linuxot akarsz, nem lehetsz egy elveszett júzer... ;)

de ahogy látom sok memóriád van, lehet felmenne valami csicsásabb disztró is, mint az uhu, fedora, ilyesmik...

én azt mondom, hogy próbálj meg egy uhut, aztán ha nem megy, nézd meg a Slackwaret, vagy a
Debiant.

esetleg gondod lehet a cdről bootolással ilyen régi gépen.
ez is megoldott, ha majd érdekel szólj, elmesélem.

I'm back, baby!

(#160) Zimezoom válasza escie (#159) üzenetére


Zimezoom
tag

Köszi a bizalmat! ;) (elvégre is informatikus az eredeti szakmám, de eddig még csak Windows-sal volt dolgom közelebbről...)

Megpróbálom ezt a Mandrake-t, remélem jó lesz!

Pay attention, or pay the price!

(#161) eddie303 válasza Zimezoom (#160) üzenetére


eddie303
őstag

Mandrake elég erõforrásigényes, nem lehetetlen feltenni, de megúnsz mellette álmodozni :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#162) Zimezoom válasza eddie303 (#161) üzenetére


Zimezoom
tag

Akkor szerinted melyik disztribúció nice&easy&resource-economical? :D

Pay attention, or pay the price!

(#163) Alex91 válasza Zimezoom (#162) üzenetére


Alex91
félisten

Keress egyet, es probald ki! Azt ha nem tetszik, akkor keresel masikat, vagy hagyod az egeszet...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#164) eddie303 válasza Zimezoom (#162) üzenetére


eddie303
őstag

akkor inkább UHU-t próbáld meg :) Az nem szívatja annyira.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#165) Zimezoom válasza Alex91 (#163) üzenetére


Zimezoom
tag

Az a baj, hogy nem kísérletezgethetek kedvemre, mert az a bizonyos gép nem ott üzemel, ahol lakom, és közben meg mások használnák is (szövegszerkesztésre, netezésre)...

Azért kérdem itt a Linux-láma topikban a nagyobb tapasztalattal rendelkező kollégákat, hogy mit javasolnak... :o

Pay attention, or pay the price!

(#166) sirály12 válasza Zimezoom (#165) üzenetére


sirály12
őstag

Mien teljesítményű az a masina?
Mert ha nem túl régi, akkor nem lassú rajta a mandrake 10-es. Viszont minden bennevan, és könnyű használni, ami gondolom nem baj.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#167) Alex91 válasza Zimezoom (#165) üzenetére


Alex91
félisten

Ha masok is hasznalnak, akkor inkabb maradjon az NT :). Kulonben tok mindegy a 200 MHz-en KDE-vel/GNOME-val lassu lesz mind...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#168) gerg0


gerg0
aktív tag

Sziasztok!
Uhu 1.0-t és XP-t használok megvannak együtt nagyon jól csak van egy idegesítő gondom. A linux a monitor pozícióját mindig eltolja 0,5cm-rel balra OK beállítom, müködik de utána XP-nél van eltolva balra 0,5 cm-t :(((. Van valami gyógyír létezik?
A monitor: LG 702B

(#169) Alex91 válasza gerg0 (#168) üzenetére


Alex91
félisten

Valahol bizta be lehet pozicionalni Linuxnal, vagy mas frekin hasznalod a ket OS alatt :).

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#170) gerg0 válasza Alex91 (#169) üzenetére


gerg0
aktív tag

mindkettőnél 85Hz.

(#171) Alex91 válasza gerg0 (#170) üzenetére


Alex91
félisten

Jo, egyik alatt vedd masra a Hz-t:). De Linux alatt be lehet pozicionalni, de disztribje valogatja, hogy mivel.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#172) gerg0 válasza Alex91 (#171) üzenetére


gerg0
aktív tag

Uhuban nemtudod hogy kell?
Az lehet gond, hogy nem raktam föl NV meghajtót és csak a VESA-t használom?

(#173) Alex91 válasza gerg0 (#172) üzenetére


Alex91
félisten

nem az a gond, de sajna uhu-t nem ismerem.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#174) gerg0 válasza Alex91 (#173) üzenetére


gerg0
aktív tag

na mindegy megpróbálok rájönni köszi a segítséget! :)

(#175) btotyi válasza gerg0 (#174) üzenetére


btotyi
tag

próbáld ki az xvidtune-t

[Szerkesztve]

(#176) gerg0 válasza btotyi (#175) üzenetére


gerg0
aktív tag

azt telepíteni kell? vagy alapból benne van?

(#177) eddie303 válasza gerg0 (#176) üzenetére


eddie303
őstag

alapban benne kell legyen

[Szerkesztve]

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#178) gerg0 válasza eddie303 (#177) üzenetére


gerg0
aktív tag

kösz! :C
beírtam a futtatásba egyből elindult, fél perc múlva már kész is volt nagyon király! :DD

(#179) eddie303 válasza gerg0 (#178) üzenetére


eddie303
őstag

Remélem az új xvidtune el tudja menteni rendesen a dolgokat, régen be kellett másolni a modeline-t az XF86Config-ba. Remélem, mostmár nem :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#180) n0_gAboR


n0_gAboR
őstag

sziasztok enis most ismerkedem a linuxal.
most eppen az UHU 1.1 van fent, bejon a GNOME, sokkal jobban tetszik mint a KDE a suse alatt, viszont az UHU vezerlopult sokkal kezdetlegesebb mint a suse-é.

pl hogy lehet megcsinalni UHU tarcsazojanal hogy automatikusan tarcsazzon minden inditaskor ADSL-t?
es hogy lehet vmi GUI-s modon beallitani az internet megosztast?

(#181) n0_gAboR


n0_gAboR
őstag

SuSe 9.1 vs UHU 1.1 vs Mandrake versenyben melyik a legjobb?

ertem ezalatt hogy GUI-bol a lekszeleskorubben lehessen beallitani mindent, es stabil legyen (ami suse-nel igy eloszor nem volt nekem, pl monitor pozicionalasat sem akarta megjegyezni)

(#182) eddie303 válasza n0_gAboR (#181) üzenetére


eddie303
őstag

Szerintem Mandrake. Aztán lehet rajta vitázni. Ott asszem beállíthatod az IP-Forward-ot GUI-san.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#183) n0_gAboR


n0_gAboR
őstag

tudnatok adni a mandrake.hez egy linket ahonnan le lehet tolteni?

letezik ebbol a disztrobol magyar verzio, vagy csak angol/mas vilagnyelv?:)

(#184) fbb^Deathjay


fbb^Deathjay
csendes tag

hogy lehet linuxra progit felrakni? TS servert és clintet akarok felrakni. SuSe linux 9.0-m van

(#185) Flashy válasza n0_gAboR (#183) üzenetére


Flashy
veterán

google-be ''mandrake''?

(#186) n0_gAboR válasza Flashy (#185) üzenetére


n0_gAboR
őstag

bittorrent lett belole:)

nemsokara lejon...nagyon remelem h megeri lecserelni az UHU 1.1-et, es hogy fog tudni magyarul.

[Szerkesztve]

(#187) meoindil válasza n0_gAboR (#180) üzenetére


meoindil
aktív tag

Megosztást nem tudom.

Automatikus ADSL indítás UHUnál:
konzol -> beírod: adsl-config
Megjelenik egy ablak, értelemszerűen kitöltöd.
Vezérlőpult --> szolgáltatások -->adsl szolgáltatás beljelölöd, hogy automatikusan induljon.

Nekem így működik.
Üdv


[Szerkesztve]

(#188) Torry


Torry
addikt

SUSE-ből van már 9.2-ő
UHU-Linux-ból is nemsokára lesz 1.2!!!

(#189) djtörök


djtörök
senior tag

nem tudja vki hogy lehet suse linux alatt beállítani 5.1-es hangot, sb live 5.1+creative 5300
nekem csak 2.1be sikerült:(

(#190) #57764352


#57764352
törölt tag

Hello!

A suli miatt és persze az érdeklődés miatt is felrakom ma a Linuxot. Kérdésem, hogy UHU 1.1-et rakjak fel, vagy egy Live CD-t??

Egy 20Gb-os vinyót hogy partícionáljak?

(#191) eddie303 válasza #57764352 (#190) üzenetére


eddie303
őstag

Szerintem nincs miért Live-CD-zni, rakj fel valami rendes disztrót, pl. Mandrake, ha kezdõ vagy. A partícionálásról: Csinálj annyi Swap-ot amennyi ramod van, vagy max kétszer annyit, s csinálj egy jó nagy home partíciót ReiserFS-el, s egy 5-6 gigás / partíciót. Én így szoktam, hogy a /home-ot külön mountoltatom, mert ha gond lesz, akkor megmaradnak a felhasználói dolgok.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#192) mkbla válasza #57764352 (#190) üzenetére


mkbla
senior tag

én is a Mandrake-t ajánlom (én is azt használom és tök jól megvagyok vele , mostanában raktam fel a 10.1-et) a SUSE-t nem ajánlom ,nekem nem jött be.... :(
root particionak kb 3-4 gigát szoktam, aztán a swap particiót az előbb irták, meg akkora home könyvtárat amekkorát gondolsz, végül is ha windows is lesz még rajta akor nem kell sok inkább a windowsos particiot csináld fat32-re ,de 1ébként ahogy érzed....

''Az Open Source és linuxos rendszereknél szakértelem kell ahhoz hogy sebezhetővé tegyük a rendszert, míg a Windows esetében ahhoz kell szaktudás hogy megszüntessük a veszélyhelyzetet.''

(#193) n0_gAboR válasza mkbla (#192) üzenetére


n0_gAboR
őstag

sztem meg inkabb suse. hardware konfig resze nagyon fasza.
es csomagok / frissitesek is ingyen mennek, mandrakeben meg csak elvileg hivatalos cuccok csak klubtagoknak.
szinte minden megtalalhato ra rpm-ben, igy meg forditgatni sem kell.

sebessegben meg sztem mndrk=suse=nem a leggyorsabb boot time:(

9.2pro nagyon fasza, kde 3.3 nagyon jol nez ki.

(#194) vicsuz


vicsuz
csendes tag

Rootnak 3-4 gigát :F Annak elég elég pár mega, aztán sudo. Inkább a home könyvtárad legyen nagyobb.

(#195) n0_gAboR válasza vicsuz (#194) üzenetére


n0_gAboR
őstag

rooton van a rendszer nem?

(#196) vicsuz válasza n0_gAboR (#195) üzenetére


vicsuz
csendes tag

Hát nem igazán. Minden a gyökérben van. A /root az a root könyvtára, semmi más, mint a home-ba a többi felhasználó fiókja.

(#197) n0_gAboR válasza vicsuz (#196) üzenetére


n0_gAboR
őstag

a root az egesz rendszer, csak van egy root konyvtar, ahova a root felhasznalo szemelyes cuccai vannak, meg a bealltasai a programoknak rejtett filekent (ugyanugy mint /home/user -ben)

(gyökér=root in inglis)


[Szerkesztve]

(#198) vicsuz


vicsuz
csendes tag

Ja valóban így van :) és félreértelmeztem a mondókád, ott a pont.

(#199) andorpapa


andorpapa
őstag

Én még a Fedora Core-t is tudom ajánlani, igen korrekt disztribúció, a legfontosabb dolgok, illetve szinte minden itt is beállítható GUI alól, pl. ADSL automatikus tárcsázása induláskor semmi trükköt nem igényel, pár kattintás, a netmegosztás szintén nem ördöngős projekt, amúgy meg Firestartert (Bővebben: link) érdemes használni a netosztáshoz, SuSE, Mandrake és Fedora alatt is gond nélkül megy, GUI-s cucc, a honlapján meg igen érthető a leírás.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#200) Barton válasza andorpapa (#199) üzenetére


Barton
senior tag

Ya !

TTF font import tudod, hogy a legegyszerűbb?

Így : Fájlböngésző => hely :fonts://

Ez nagyon atom !!!

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.