Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) Rufusz válasza Batman (#500) üzenetére


Rufusz
tag

Már megoldottam fat32-vel.
SuSe 9.3 live dvd-vel próbálkozom, de nem akar menni a net sajna. Wireless routeren keresztül csatlakozom, felismeri a kártyát is, de nincs kapcsolat. Nem kell jelszó se a routerhez, szal elvileg a legegyszerűbb eset. Biztos én vagyok béna:(

Lehet valahol SuSeban külön wireless kapcsolatot beállítani? Az opciók közül csak a dial-up volt ismerős.

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#502) Batman válasza Rufusz (#501) üzenetére


Batman
őstag

Hali!

Suse live-hoz sajnos nem értek van suse-s topic próbálkozz abban.


üdv
Batman

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#503) CsY válasza vati (#492) üzenetére


CsY
aktív tag

hat akkor rossz a billentyuzetkonfigod... probalj ki több fajtát

(#504) Szali


Szali
tag

Lécci valaki írjon olyan webcam-ot, ami megy Linux (különös tekintettel Fedora 4) alatt rendesen! És azt is, hogy hogyan sikerült működésre bírnia (programok). Most Gnome-ot használok.

Előr eis köszi a segítséget


Szali

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#505) Szali


Szali
tag

UP!

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#506) Szali


Szali
tag

Másik kérdésem: Egy teljesen tuszta vinyóra milyen sorrendben kell windowst és linuxot telepíteni? egészen pontosan Windows XP-t és Fedora 4-et grub-bal. Jól emléxek, hogy először a win-t kell felrakni egy NTFS pertícióra, aztán hagyni helyet a linux különböző partícióinka, és később a Lin telepítése során a grub majd felismeri a ''helyzetet'' és be lehet állítani, hogy olyan bootmenüt alakítson ki, amiből lehet választani, hogy melyik oprencer induljon?

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#507) dr_strange válasza Szali (#506) üzenetére


dr_strange
senior tag

Jól emlékszel, ez a jó eljárás. Particionálás, win, linux, grub/lilo telepítés.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#508) DM


DM
csendes tag

Hali
A problémám a következő lenne UHU linuxot használok és nem tudom beállítani a sambat mindent beálítást megadok neki és nem mükszik, a net az gondnélkül megy, a hálón mindenkit látok, szóval nem tudom mi lehet a baja.
-hallotam valami programról aminek az a neve hogy swat és ugyan azt tudja mint a samba ,ha valaki ilyet használ akkor megköszöném a segítségét.

(#509) Batman válasza DM (#508) üzenetére


Batman
őstag

Sajna a leírásobból nem jövök rá mi is a bajod.Lehetne egy kicsit részletesebben?
Nem megy a samba ez elég tág. Mit állítottál be? Mi nem megy, téged látnak a hálón lévő gépek...
Minden megy és csak a te megosztásod nem látják...

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#510) DM


DM
csendes tag

létrehozok egy megosztást ami csak olvasható
(egy egész partíciót) és publikus a felhasználó nobody, az alapértelmezett könyvtárakat hagytam változatlanul, gépnevet beállítotam, a munkacsoporthoz nem nyúltam, a tiltott felhasználóknál a root van tiltva, speciállis beállításoknál csak a tartományvezérlő nincs bekapcsolva.
Kapcsolódni probálok egy másik gépről és azt mondja hogy a kiszolgáló nem található.

(#511) Batman válasza DM (#510) üzenetére


Batman
őstag

A gép nevet látja a windows hálózat és mikor be akarsz lépni akkor írja ezt?

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#512) PWR válasza DM (#510) üzenetére


PWR
aktív tag

Hello a Swat az a Samba webes felületü konfiguraciojahoz valo, ha jol tudom, a sambaval együtt települ, csak engedelyezni kell. Soha nem hasznaltam, mert eleg 1xü es atlathato a samba config fajlja is.

Egy gepröl sem lehet latni a halozaton a megosztasokat? biztos megy a samba? nyitva vannak a portjai? nincs tüzfal, ami nem engedi ki a szolgaltatast?

Üdv

(#513) DM


DM
csendes tag


Sikerült ,már látni a hálón csak a megosztásba nem tudok belépni.

A gépnevet azt hol lehet átírnia mert amit a sambánál beállítok az csak a leírásnál jelenik meg, localhost-ot ír gépnévnek.

lama vok.

(#514) PWR válasza DM (#513) üzenetére


PWR
aktív tag

sethostname parancs vagy /etc/hostname-ban manualisan
es vedd fel az /etc/hosts-ba is a localhost melle a gepnevet, pl igy:

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
192.168.0.2 mybox.mydomain.dom mybox (ide ird az IP cimed es a gepnevet)

Üdv

(#515) Batman válasza DM (#513) üzenetére


Batman
őstag

Szia!

Ez uhu 1.2?
Mikor én ezt használtam nekem is az volt a problémám ,hogy nem tudtam megosztani fájlokat a hálón.Láttni látták a gépet de mappákba nem tudtak belépni.Az volt a baj ,hogy az uhu automatikusan a mediaba csatolja fel a vinyókat, ezek nem ''igazi'' mappák, és nem tudod őket megosztani.Fstab-ban beállítottam hogy az mnt-be csatolja fel őket és utána a megosztás tökéletesen ment.

Lehet nálad is ez a baj.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#516) anulu


anulu
félisten

sziasztok!

van egy kicsi gépem, netszervernek szeretném használni. debian minicd-ről fel is pakoltam a cuccokat + apache + proftpd.

kérdés:
- proftpd.conf-ban hogy kell megmondani, hogy melyik a default könyvtár?
- apache-ot hogy lehet rávenni, hogy megjelenjen az oldal? próbálból lynx alatt megnéztem, h egy adott oldal webserveren keresztül megy-e, és 404-et kaptam.
- van vmi default firewall debianben? ha van, akkor annak mi a neve, és hol van a conf fileja?

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#517) PWR válasza anulu (#516) üzenetére


PWR
aktív tag

az Apachenak van egy default oldala, telepites utan, ha fut a szerver, akkor ez nyilik meg. En megprobalnam a localhoston elerni (böngeszöben 127.0.0.1), ha onnan müxik, akkor valszeg tüzfal miatt nem latszik kivülröl vagy nincsen megadva szervernev vagy nem megy a nevfeloldas (de ekkor IP cimmel el kell tudni erni). Ha nem erhetö el localhoston sem, akkor nem fut az Apache. Inditsd el parancssorbol (Debianon nem tudom, hogy kell, talan ott is '/etc/init.d/apache2 start' vagy apache start vagy httpd start) es nezd meg, van-e indulaskor vmi hibaüzi, ami miatt esetleg el se indul.

jaaa, ha a default page megy csak felpakolt oldal nem megy, akkor nezd meg az oldal hozzaferesi jogait, apache:apache a tulaj es 0644 a jogosultsagok.


[Szerkesztve]

Üdv

(#518) Spirit


Spirit
őstag

Sziasztok!kaptam win xp-ben egy kedves vírust, és most sokalltam be. Feltettem életemben először egy Mandrake linux 10.1-et, de batojtam rendesen...a vinyóimat nem látom(mind ntfs), azt se tudom hol lehetne megnézni.exe-ket ugye nem tudok indítani, ahhoz win ''emulator'' kellene, de annak nem tudom a nevét.Gyors,meg minden, csak éppen 300gb cuccomat nem látom. Segítsetek, totál kezdő vagyopk..a c vinyóm helyén valami file:\ van, amin számomra kínai könyvtárnevek vannak.Ijesztő..valaki homályosítson már fel, sehol nem találtam ezekről semmit.

(#519) s0ulreaver válasza anulu (#516) üzenetére


s0ulreaver
tag

DefaultRoot opcióval állíthatod a homedir-t.
Tűzfalról meg nem tudok, illetve van egy, grafikus, de gondolom az kizárva netszerver miatt.
Érdemes premade scripeteket használni. (Amúgy itt a firewall nem más, mint scripthegyek, amik az iptables-el etetik meg a szabályokat. Ha kérdekel, tudok neked küldeni, jól bevált scriptet.)

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#520) dr_strange válasza Spirit (#518) üzenetére


dr_strange
senior tag

http://www.szabilinux.hu

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#521) PWR válasza Spirit (#518) üzenetére


PWR
aktív tag

Hello, a Mandrake telepiteskor eszre szokta venni, hogy vannak FAT men NTFS particiok. Ezeket telepites utan az /mnt könyvtar alatt talalhatod pl. olyan neveken, hogy win_c, win_d, stb. Az ntfs irasara ne szamits, viszont read only hozzaferesnek müködnie kell.

Az exe-ket nem fogod tudni olyan 1xüen futtatni. Win emulalasahoz a wine-t szoktak hasznalni, de ahhoz en nem ertek. Nem tudom, milyen progik kellenek neked, de inkabb nezz szejjel, hogy mire milyen Linuxos megoldas van, mint hogy a win emulaciojaval probalkozz - ez haladobb tema.

Üdv

(#522) doc válasza anulu (#516) üzenetére


doc
nagyúr

tuzfal minden Linuxban van, a neve iptables
MOD: regebbiekben (2.2/2.0 kernel) ipchains ill. ipfwadm, de olyat ne hasznalj :))
mindent tud, a legtutibb, de ha erteni is akarsz hozza akkor szakits magadnak par nap/het szabadidot...
Bővebben: link
vannak graf. elotetek is hozza, pl. firestarter ha jol emleXem

[Szerkesztve]

(#523) Lolek válasza doc (#522) üzenetére


Lolek
aktív tag

Suse 9.3-ból van full magyar?

(#524) doc válasza Lolek (#523) üzenetére


doc
nagyúr

ezt hogy érted? az ablakkezelők (pl. kde, gnome, stb) többnyire tudnak magyarul, az elterjedtebb programok (pl. firefox, openoffice) szintén, ez disztibtől függtelen

esetleg a telepítő az, ami nem biztos hogy tud magyarul, de egy install talán jobb és egyértelműbb is angolul, mint azon agyalni, vajon az elcseszett magyar fordítás mi lehetett eredetileg angolban :DD

[Szerkesztve]

(#525) TOM!K@


TOM!K@
tag

Sziasztok!

Az előbb telepítettem fel a másik particiómra a suse linux 9-et. Mindent királyul felismert, vagy amit nem azt nem vettem még észre :)
Egyetlen Fő problémám:
Nem ismeri fel a Linksys WMP11 tipusu W-lan kártyámat...
Bevallom , netezés szempontjából pedig elég fontos lenne :DDD
Kerestem a gúgléban drivert hozzá , de nemigazán találtam semmit...:(
Légyszi segitsetek, mondjatok egy cimet ahonnan le lehet szedni, és avassatok be hogy hogyan lehet feltetepiteni hozzá a drivert. Eléggé kezdő vagyok linuxból: Körülbelül úgy telejesen:O:U:B
Köszi a minél hamarabbi segitségeteket:R

(#526) 0519


0519
senior tag

Tudnátok vmi kétablakos, Total Commander szintű fájl kezelőt ajánlani?
KDE rendszert és Konquerort használok, de ez nagyon nehézkes.

Más:
Kérem jelentkezzen akinek sikerült mplayert telepíteni Suse 9.x alá.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#527) RAM válasza 0519 (#526) üzenetére


RAM
őstag

mc

Csak tisztán

(#528) eddie303 válasza 0519 (#526) üzenetére


eddie303
őstag

krusader is, mc mellé :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#529) tierbatyo válasza 0519 (#526) üzenetére


tierbatyo
senior tag

gnome-commander?

Take a look to the sky just before you die

(#530) s0ulreaver válasza tierbatyo (#529) üzenetére


s0ulreaver
tag

KDE-re gnome-commander? Ember, hol élsz.


KDE-re Krusader, ezerszer jobb mint gc.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#531) eddie303 válasza s0ulreaver (#530) üzenetére


eddie303
őstag

Nem kell eltúlozni. Én is tévedek, te is, õ is. Nekem nincs KDE-m, és talán a gnome-commander-t kedvelem jobban a krusader felett.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#532) tierbatyo válasza s0ulreaver (#530) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Ember miért is ne lehetne gnome-commander? Ezek szerint, ha fvwm-et használok, akkor nem is tudok se Gnome-commandert, se Krusadert?

Take a look to the sky just before you die

(#533) eddie303 válasza tierbatyo (#532) üzenetére


eddie303
őstag

Lehet, arra értette, hogy ha nincs gnome, vagy gnome-közeli libek, akkor nem fog menni a gnome-commander...

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#534) maniac


maniac
senior tag

filekezelőnek gentoo-t? nekem bevált :)

mod: itt a link is : Bővebben: link

[Szerkesztve]

(#535) tierbatyo válasza eddie303 (#533) üzenetére


tierbatyo
senior tag

OK. De szerintem felesleges mereven ragaszkodni a KDE-hez vagy Gnome-hoz. KDE alatt is fel lehet tenni gtk-t, meg gnome alatt qt-t.

Take a look to the sky just before you die

(#536) dr_strange válasza tierbatyo (#535) üzenetére


dr_strange
senior tag

emelfm2, és el is dőlt a vita:)

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#537) #34929152


#34929152
törölt tag

Szervusztok!

Extra sürgős kérdésem lenne, örülnék, ha tudnátok rá mihamarabb válaszolni.
Megoldható-e egy ''akármilyen Linux szerveres-Windows kliens gépes''-hálózat esetén az időszinkronizáció? Azaz, a kliensgépek a hálózatra való feljelentkezéskor kapják meg a szerveren beállított időt (TimeSync). Tudom, hogy Windows szerver esetén ez megoldható. Lehetséges-e Linux szerver esetén is? Ha igen, mit és hol kell beállítani hozzá?

Köszönöm szépen.

(#538) s0ulreaver válasza eddie303 (#531) üzenetére


s0ulreaver
tag

Bocs, arra akartam célozni hogy a Krusader a legjobb, és KDE-re mást feltenni az én szememben bűn. Bocs még1x nem leszólni akartalak.

Fogadjunk, hogy a monitort nézed?

(#539) jerry311


jerry311
nagyúr

Hello!

mondjatok nekem egy linux disztribet, ami windowsos egyszerűséggel felmegy a gépre grafikus felülettel meg minden szirrel-szarral (nem kell, hogy tudjon magyarul, sőt inkább angol kellene). Tegnap már felraktam egy debiant, de nem boldogulok vele, GUI-t sehogysem akarja megenni

A gép: P1 266MMX, 256 MB RAM, VIA chipset, S3 Trio VGA, 15 GB vinyó, 3com 905c hálókártya.

Hát ennyi.

Thx!

(#540) zLegolas válasza jerry311 (#539) üzenetére


zLegolas
őstag

A gép elég karcsú, de valami SuSE/Mandrake/UHU féleség kell neked. Lehetőleg a KDE-t mellőzd, a gyengusz gép miatt, bár az a csilli-villi ablakkezelők netovábbja. Esetleg régebbi kiadással próbálozz, ne pl. a SuSE 9.3-mal, hanem a 7.1-el...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#541) jerry311 válasza zLegolas (#540) üzenetére


jerry311
nagyúr

Neem olyan gyenge az ennyi memóval... :))
WinXP + viruskergető + tűzfal + chat + böngésző megy rajta nagyon kellemes sebességgel, nem kell perceket várni semmire. (na jó azért a flash-t, JAVA-t és egyéb finomságokat kerülni kell).

Szóval nem félek én attól, hogy lassú lesz :)
Akkor eldő körben megnézem az UHU-t, mágiscsak (valamilyen szinten) magyar fejlesztés :DDD

(#542) AlBundy válasza jerry311 (#539) üzenetére


AlBundy
aktív tag

Puppy Linux, 60 mega az egész Live cd, de van benne opció, hogy feltelepüljön akár vinyóra, akár pendrive-ra. Nekem egy PI 233 MMX / 256 MB / S3 Trio konfigon nagyon szépen futott.

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#543) zLegolas válasza jerry311 (#541) üzenetére


zLegolas
őstag

Hát tudom én tesó, én is dettó ilyennel nyomtam nem is olyan nagyon régen még! Ezért mondom, hogy oké, csak a KDE-t mellőzd, ha tudod!

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#544) zLegolas válasza AlBundy (#542) üzenetére


zLegolas
őstag

Én egy Feather-t hordok mindíg magamnál mini CD-n, az is ekkora, és valódi JollyJoker. Ajánlom még a DamnSmall-t esetleg.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#545) AlBundy válasza zLegolas (#544) üzenetére


AlBundy
aktív tag

Igen, azt én is próbáltam már, csak a Fluxbox nekem nagyon nem jött be, Meg ha live akkor UHU (Főleg hogy most jött ki az új verzió) Bővebben: link

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#546) bubusoft


bubusoft
csendes tag

Sziasztok!

Remélem vki találkozott a következő problémával és tudja a megoldást! Suse 9.3 alatt szeretnék dvd-t lejátszani 5.1-es hanggal! Meg is jön a hang frankón mindegyik hangszóróra csakhogy kb 5-7 másodpercenként van benne egy kis ''szünet''! (kb 1-1,5 másodperc) Olyan ez mintha ugrana a hang vagy kihagyna mert utána megint szól frankón 5-6 másodpercig! Már kipróbáltam mindenféle sound drivert, de nem igazán segített! (alsa, oss, arts... stb)! All Chanell Stereoba tökéletes minden, de akkor mindek 5.1 -es hang egy dvd-re! Please vki segítsen vagy adjon tippet mi lehet a hiba!


Előre is THX! Bubu :F :O

BubuSOFT INC.

(#547) Batman válasza zLegolas (#543) üzenetére


Batman
őstag

Szerintem ha bírja a gépe nyugodtan használhat Kde-t én is azt használok nekem bejön.
De próbáljon ki több ablakkezelőt és majd rájön neki melyik a legjobb.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#548) zLegolas válasza Batman (#547) üzenetére


zLegolas
őstag

''ha bírja a gépe'' - erről beszélek! Egy 3.3-as KDE-t nem hiszem, hogy bírni fogja. Egyébként jobbára én is azt használom!
;)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#549) Gyuri16


Gyuri16
senior tag

en is dontottem, linux ot rakok fel, meghozza Mandrake 10.1 lesz. Nos par kerdes..

most van 3 particio, 1 fat32-ezen van a winxp, masik ketto ntfs. Az egyik 40gigast kettevagom ket 20 gigasra, es igy ez lesz a linuxnak. Namarmost gondolom nem kell format a linuxnak, majd install kozben meg tudom mondani, hogy azt a 20gigat hasznalja..
aztan ugye kell neki egy root particio, ide 5-6 gigat gondoltam, swap- 512mega, maradek meg home..., igy ok?
Szeretnem ha utana mukodne egymas mellett a winxp es linux, bootolaskor lehessen valasztani, szoval hogyan kell bealitani (grub vagy lilo)?

koszi a valaszokat elore, nem tul surgos,mert meg kell varnom mire lejon a 3 cd, ami 64kbps-vel eltart egy darabig..

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#550) Gyuri16 válasza Gyuri16 (#549) üzenetére


Gyuri16
senior tag

kicsit utanaolvastam ,mar csak a lilo-s kerdes el, talaltam egy leirast, de nem nagyon boldogulok vele Bővebben: link
van 1db hdd, ami valami titkos okokbol kifolyolag slave-n van, installkor lesz
c-fat32 -winxp
d,e- ntfs -adatok
maradek meg uresen, ez lesz majd a linuxnak.
Hogy kell megcsinalni hogy mukodjon?

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.