Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1901) Forest_roby


Forest_roby
őstag

újabb:

[link]

A jobb felső sarokban lévő proginak mi a neve? -telepíteni szeretném.

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1902) ngabor2 válasza Forest_roby (#1901) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem gkrellm, de az is hasonló.

(#1903) Forest_roby válasza ngabor2 (#1902) üzenetére


Forest_roby
őstag

Az nekem nem jött be.... :(

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1904) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Megen én....

Van pár kérdés, ami felmerült bennem, hát gondoltam most megkérdezem....
Az elöző két kérdésre még várom a válaszokat, a könyvtáras kérdésre, meg annyit, hogy nem a fökönyvtárban lévő mappákra gondoltam, azokat nagyából ismerem, sokkal inkább azok almappáira gondoltam, ugyhogy a megadott link elég kevés.

újabb:

Hallottam, hogy ha vmi ''elszáll'' akkor nem kell ujratelepíteni a linuxot, ugy mint a window$-t (persze a window$-t is le lehet menteni...), hanem le lehet vhogy menteni és abbol visszaálítani. kérdés: Meg lehet, azt csinálni vhogy, hogy egy fullra feltelepített rendszert dvd(k)re kimenteni és ha vmi történi, pl a winyó elszáll, akkor egy új winyóra visszarakni a mentett rendszert -minden beállítással, stb... (a particiós tábla nem feltétlenül egyezik meg a régivel.) ?

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1905) ngabor2 válasza Forest_roby (#1904) üzenetére


ngabor2
nagyúr

először is: a gkrellm, mint kinézet nem jön be, vagy nem hajlandó futni nálad?

ha leírod szép sorban, hogy mely alkönyvtárakra gondolsz, akkor megpróbálok segíteni. az összes (/etc, /usr, /lib, /var alkönyvtárait most inkább nem kezdeném el ecsetelni, mert az egy fél napomba telne szerintem... ). a legtöbbnek amúgy elég beszédes a neve.

és az elszállás-visszaállítást jól hallottad. nálam is volt egy rendszer (ki is van mentve), ami alatt kb. 4x cseréltem komplett vasat. apróbb dolgokat (saját kernel, graf. kártya cuccai, stb) persze váltás után kellett cserélni, de maga a rendszer rendesen ment tovább. ha a nagyon változó kt-kat különveszed, akkor pl. tar segítségével tudsz egy ''képet'' lementeni. linux esetén nem kell az, mint win esetén, hogy a partíció 1. szektorában legyen egy bizonyos file. itt a kernel helyét a boot manager találja meg, tehát arra kell csak vigyázni, vagy tudni kell, hogy lehet visszatenni. vissza lehet tenni pl. live cd-ről bootolva (ez is hamarosan megy az ubuntu 1. hsz-ába, mert arra kicsit ki van hegyezve... más disztribnél kicsit eltérhet, de az elv ugyan az).

(#1906) dr_strange válasza Forest_roby (#1901) üzenetére


dr_strange
senior tag

az alighanem conky

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1907) boszizsu


boszizsu
tag

Sürgős segítségre van szükségem! Nem tudom telepíteni a linuxra a real playert. RealPlayer10GOLD.bin file letöltve, de gőzöm nincs, hogy hogyan tovább. Tudnátok segíteni, hogy mit csináljak? Lehetőleg soronként elmagyarázva, mert nőből vagyok és szőkének születtem. :U Thanks.

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1908) Forest_roby válasza boszizsu (#1907) üzenetére


Forest_roby
őstag

Ez egy futatható file, nem kell telepíteni!

Terminálban belépsz oda, ahol van ez a file és beírod ezt:

./RealPlayer10GOLD.bin

elvileg el kell indulnia


mod:
ha Permission denied hibakódot kapsz, akkor:

su
sh RealPlayer10GOLD.bin v. sh ./RealPlayer10GOLD.bin

ha ezután is hibaüzenetet kapsz:

chmod +x RealPlayer10GOLD.bin

sh RealPlayer10GOLD.bin vagy ./RealPlayer10GOLD.bin

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1909) boszizsu válasza Forest_roby (#1908) üzenetére


boszizsu
tag

Oké, csak azt mondd még meg, hogy lépek át más könyvtárba, mert hogy a parancs soros izékkel nem nagyon boldogulok.

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1910) Forest_roby válasza boszizsu (#1909) üzenetére


Forest_roby
őstag

cd mappa parancsra a mappa mappába lépsz : )
cd .. parancsra vissza lépsz egy mappát
cd parancsra a főkönyvtáradba kerülsz.

ls parancsra listázod a mappa tartalmát

a tab gomb segít befejezni a sort amit elkezdesz írni... ( mappaneveket, fileneveket )

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1911) ngabor2 válasza Forest_roby (#1910) üzenetére


ngabor2
nagyúr

... vagy ha grafikus felületen vagy, és grafikus filekezelőd van, akkor duplán kattintassz a file nevére. ha futtatható, akkor elindul. ha nem, akkor jobb klikk rajta, és a file tulajdonságainál a jogosultságok között pipáld/ixeld be, hogy a tulajdonos számára futtatható.

(#1912) Forest_roby válasza ngabor2 (#1911) üzenetére


Forest_roby
őstag

IGAZ


mod:
először is: a gkrellm, mint kinézet nem jön be, vagy nem hajlandó futni nálad?

- kinézetre nem jött be

mod2:
boszizsu : #1911

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1913) boszizsu válasza Forest_roby (#1908) üzenetére


boszizsu
tag

Azt mondja, nincs ilyen file vagy könyvtár. Ez a szerencsétlenség az asztalra lett lementve.

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1914) ngabor2 válasza boszizsu (#1913) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor marad a grafikus megoldás.

de ha megírod, hogy
- melyik disztrib
- milyen ablakkezelővel, akkor könnyebb segíteni.

(ha kde, akkor a saját könyvtárban a Desktop mappában megtalálod.)

(#1915) boszizsu válasza ngabor2 (#1914) üzenetére


boszizsu
tag

Hát ez most nekem némileg kínaiul hangzik. A következő kifejezéseket nem értem: disztrib, milyen ablakkezelő, kde. A többi stimmel. :D Bocs

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1916) ngabor2 válasza boszizsu (#1915) üzenetére


ngabor2
nagyúr

:D oké, akkor majd otthonról szebben leírom. különösen, ha msn-re fel tudsz majd jönni (azt ugye tudod, hogy mi :D bocs, poén volt)

(#1917) boszizsu válasza ngabor2 (#1916) üzenetére


boszizsu
tag

msnem nincs, skype-on viszont fenn vagyok.

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1918) ngabor2 válasza boszizsu (#1917) üzenetére


ngabor2
nagyúr

én meg a skipe-ot vagyok lusta belőni... íj...

de mivel ez kezdő topik, ezért írok róla pár szót:
- disztibúció, disztró, kiadás, terjesztés: ezeket kb. azonos értelemben szoktuk használni. a magyar név elég beszédes. a linux maga mindössze a magot, a kernelt jelenti. e köré épülnek a programok. ezek a programok szükségesek lehetnek egymás számára (függhetnek egymástól), vagy csak egyszerűen egy bizonyos felhasználói csoport igényei szerint vannak összeválogatva. ezek az egyes disztribúciók, pl. ubuntu, debian, fedora, suse, stb.

- ablakkezelő: a linux grafikus felülete önmagában nem egy barátságos dolog. hogy kényelmesebb legyen használni, kell hozzá egy ''feladat-kezelő'' és egy ablakkezelő. az ablakkezelő segítségével látod, hogy mit is csinálsz, azzal tudod az ablakokat rakosgatni, az teszi ki az ikonokat az asztalra, stb. sokféle ablakkezelő létezik, a 2 legelterjedtebb a gnome és a kde (hozzáértők: tudom, hogy ez így nem 100%-ig igaz, de első közelítésben jó, ne menjünk bele feleslegesen a mélyvízbe). hogy hogyan lehet hozzá nem értőknek megkülönböztetni őket? jó kérdés. talán onnan, hogy az alsó menüsor (vagy ha úgy tetszik, tálca) bal alsó részén van egy menügomb általában (mint win esetén a start menü), és ha ott egy K betű van, akkor szinte biztos, hogy KDE.

(#1919) boszizsu válasza ngabor2 (#1918) üzenetére


boszizsu
tag

Oké, így világos. Akkor a disztribúció: fedora, ablakkezelő: gnome

Jó, ha ezzel számol, ki belép a körbe: lesz kölyök-órjásból komoly felnőtt törpe.

(#1920) ngabor2 válasza boszizsu (#1919) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mivel gnome-om már rég volt, ezért fejből meg nem mondom, hogy az hol tárolja a file-okat, amit az asztalon látsz. de ha kinn van az ikon, annál is erősen hasonló a futtathatóvá tétel.

(#1921) ballington


ballington
addikt

úgy látom azon kevés emberek közé tartozom, aki utána is olvasott a linux-nak, és csak utána kérdezett. :DDD

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1922) ngabor2 válasza ballington (#1921) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ami amúgy egy igen dícséretes dolog. a linuxnak ez egy nagy ''hátránya'', a kezdők ezért nem szeretik. de ha egysze valaki megismeri, akkor nem hagyja ott :D

(#1923) pisti666


pisti666
tag

honnan és mijen linuxot szerezzek le akarom cserélni a win emet linuxra elegem lett a lefagyásokbolmeg a stbstbstb :))

Debreceni páros (daa-raa és én) By:PindurAnna "Hajtsd végre a küldetésedet minden erőddel. Ne ess kétségbe az utolsó leheletedig. Érd el, hogy a halálod számítson!"

(#1924) ballington válasza pisti666 (#1923) üzenetére


ballington
addikt

mielött lecseréled, elötte ismerkedj meg vele.
az www.itport.hu-on van egy linux-al foglalkozó cikksorozat, tanácsos azt elolvasni.
Egyébként kezdőknek sokan itt az Ubuntu-t vagy Kubuntu-t ajánlották.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1925) cucka válasza pisti666 (#1923) üzenetére


cucka
addikt

elegem lett a lefagyásokbolmeg a stbstbstb
szerintem neked nem fog sok sikerélményt okozni a linux. valószínűsítem, hogy a win-el való problémáid nagy része a ''user error'' kategóriába tartozik..

(#1926) ngabor2 válasza pisti666 (#1923) üzenetére


ngabor2
nagyúr

valóban csak akkor kezdj neki a linuxnak, ha hajlandó vagy olvasni és tanulni. az első hetekben túl nagy sikert ne várj.[link] addig ezt töltsd le.

(#1927) ballington


ballington
addikt

tényleg...ha már live CD, akkor hova olvassa az adatokat? a memóriába?
mert ugye annak az a lényege, h ismerkedj vele telepítés nélkül.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1928) ngabor2 válasza ballington (#1927) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, a memóriában van neki a /, és a változó cuccok. ezért kell neki több memória.

(#1929) ballington válasza ngabor2 (#1928) üzenetére


ballington
addikt

ugye írtam, h a 6.06-os live cd sem indította el az x servert.
viszont csökkentett módban elindult. :F

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1930) pisti666


pisti666
tag

kössz mindenkinek igy már v mit sejtek rola :))

Debreceni páros (daa-raa és én) By:PindurAnna "Hajtsd végre a küldetésedet minden erőddel. Ne ess kétségbe az utolsó leheletedig. Érd el, hogy a halálod számítson!"

(#1931) Sianis válasza pisti666 (#1930) üzenetére


Sianis
addikt

Semmit se sejtesz! :( Amit MSN-en alkottál az nálam megér egy büntetőt... :(((

Sianis

(#1932) ngabor2 válasza pisti666 (#1930) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egy jótanács: Siant kezdő kérdéssel ne zaklasd, mert könnyen kiborul, aztán a komolyabbakban nem fog segíteni :D engem egy kicsit jobban ismersz, bár ritkábban vagyok fenn msn-en. aztán ha bedühödök, akkor legfeljebb paintballon jól lelőlek :P

no és 2 dologra próbálj odafigyelni: helyesírás és írásjelek. nomeg ezt a gurulós szmájlit kicsit hanyagolhatnád...

(#1933) ballington válasza ngabor2 (#1932) üzenetére


ballington
addikt

látom mindenkinek van egy negatív kedvenc szmájlija:
Vladimir-nek :C , neked meg: :))
:DDD



[Szerkesztve]

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1934) dr_strange válasza ngabor2 (#1932) üzenetére


dr_strange
senior tag

Én simán fel se raktam a szmájli-modult a portálomon... Tudod, ki fog ilyen tapsikoló-ugrándozó izéket nézni egész nap... egy-egy :-) meg ;-) még elmegy, de az is inkább ASCIIban.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1935) VladimirR válasza ballington (#1933) üzenetére


VladimirR
nagyúr

igazabol en minden szmajlit utalok

(#1936) Grafiqs válasza pisti666 (#1923) üzenetére


Grafiqs
őstag

Csak akkor válts linuxra, ha marha sok idôd van. És még több türelmed. Abból sosem elég. Ugyanis semmi sem m?ködik még az sem aminek kellene, mégha 86 helyen elolvasott módon csinálod, mert valami ami még kellene, de igazából mégsem az nincs meg.
Nagyon-nagyon sok utánaolvasást igényel. És mégtöbb türelmet. Szerintem mire egy m?ködô rendszert összetákolsz rámegy jó pár heted. És meg sem közelíti a használhatósága még akkor sem a win-ét.
Állandóan dolgoznod kell rajta, hogy m?ködjön, és bármilyen (alap) feladatot el tudjon látni. Mert önmagában semmi sem képes.
A linux és a win közt az az alapvetô különbség, hogy a win-t arra találták ki, hogy kiszolgáljon téged, a linux-ot pedig arra, hogy kiszolgáld. Mert önmagában életképtelen.

Szal, hajrá!

És ne feledd külön partícióra.

És még mindig nem fogja, vagy nem akarja felfogni. Hihetetlen. A Föld tényleg a Naprendszer elmegyógyintézete lenne?! by Bon3ss

(#1937) ngabor2 válasza ballington (#1933) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nekem speciel semmi bajom azzal a szmájlival, csak a 42 hsz-e közül 30-ban szerepel... értelem nélkül.

Grafi: vagy csak máshogy kell hozzáállni... engem itthon a linuxom maximálisan kiszolgál. nem mondom, hogy nincsenek hibái, mert vannak bőven, de azzal együtt is inkább ennél maradok itthon. sajnos a melóhelyen több okból is maradnom kell a win mellett.

(de én is attól tartok, hogy nála ez csak egy fellángolás, és nem tart soká.)

(#1938) dr_strange válasza Grafiqs (#1936) üzenetére


dr_strange
senior tag

FUD

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1939) VladimirR válasza dr_strange (#1938) üzenetére


VladimirR
nagyúr

na de ilyet mondani egy moderatornak?

(#1940) Sianis válasza ngabor2 (#1932) üzenetére


Sianis
addikt

Lehet engem zaklatni, csak ha valakinek azt mondom, hogy HUP Wiki Breezy Kalauz, akkor ne az legyen a válasz, hogy Ó de az hosszú. Nekem 5 napomba került lefordítani angolról, ettől függetlenül némelyeknek így is el kell magyarázni, hogy mc-t és stb-t hogyan kell telepíteni. Pedig van egy ''tanítványom'' aki megfogadta a tanácsomat és elolvasta legalább az első pár kérdést és választ. És érdekes módon neki nincsenek ilyen gondjai. Nem akarom én a kezdőket megbántani, de néha már nagyon fárasztó elmondani ugyanazt és ugyanazt. :(

Sianis

(#1941) ngabor2 válasza VladimirR (#1939) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mert? egy mod vagy hg szava (egy szakmai topikban) miért érne többet egy felhasználóétól (hozzáértőétől)? (nagyjából ezt kitől is hallottam? :U)

(#1942) Sipi válasza Grafiqs (#1936) üzenetére


Sipi
addikt

Khm... Ez azért így mégsem... Oké, frusztrált vagy, de ha majd megoldódik, rájössz, hogy valószínűleg valami apró marhaság miatt nem megy neked.
Nekem karbantartás nélkül is elfutna lazán. Sőt úgy, hogy direkt pengeélen táncolok, sem kell nagyon piszkálni.
Fura módon mindenem működik, amit használok. Sőt, anno azért váltottam, mert pont Win alatt nem ment.
A jelenlegi rendszerem használhatósági szintjét valószínűleg soha nem tudnád elérni a jelenlegi Windows-okkal...
Alapfeladat... Ezen mit értesz? Pl. automatikusan letölteni a heti tévéműsort, s azt kijelezni a tévénéző-programban futási időben, illetve pár kattintással beállítani, hogy felvegyem?
A Linuxot nem arra találták ki, hogy kiszolgáld. Pont arra való, hogy kiszolgáljon. Csak ehhez tudni kell, mit is akarsz. Magától nem sok mindent tol az ember feneke alá.

Mindazonáltal abban igazad van, hogy nem mindenkinek való.

Mod: mijaza FUD?

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1943) snowflake válasza Grafiqs (#1936) üzenetére


snowflake
tag

A linux és a win közt az az alapvetô különbség, hogy a win-t arra találták ki, hogy kiszolgáljon téged, a linux-ot pedig arra, hogy kiszolgáld. Mert önmagában életképtelen.

Ennek fuss neki majd mégegyszer...

mod: FUD= fear, uncertainty, and doubt


[Szerkesztve]

(#1944) ngabor2 válasza Sipi (#1942) üzenetére


ngabor2
nagyúr

google://define: fud
Fear, Uncertainty, and Doubt

(#1945) polip válasza Grafiqs (#1936) üzenetére


polip
addikt

semmivel sem tart tovább egy remekül működő linuxot ''összetákolni'', mint egy wininstall, ami után órákon át a registryt kell buherálni, hogy ne tegye be a sok fölös sz@rát...

ThinkPad X300 || Samsung Galaxy Nexus - JellyBean

(#1946) cucka válasza polip (#1945) üzenetére


cucka
addikt

linuxban is akad azért fölös szar, pl. ma szedtem le a kubuntu-ból 70 megányi távol-keleti betűtípust. (oké, tudom, hogy aki mongolul, khmer-ül, esetleg dzongkha nyelven szeretne írni, annak jól jön)

[Szerkesztve]

(#1947) Troy.


Troy.
addikt

sziasztok! tudnátok ajánlani egy olyan oprendszert ami XGL desktopot használ? Bocsánat ,de ősláma vagyok -e téren..Láttam egy videót, s most nagyon beleszerettem



[Szerkesztve]

.

(#1948) cucka válasza Troy. (#1947) üzenetére


cucka
addikt

elvileg bármi alá fel lehet rakni valahogy az xgl-t, egyébként meg tudtommal a suse desktop 10-ben található meg alapból (de ha jól olvastam, ott sem alapértelmezett).

(#1949) Sipi válasza Troy. (#1947) üzenetére


Sipi
addikt

Kororaa LiveCD. [link]

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1950) Grafiqs válasza ngabor2 (#1937) üzenetére


Grafiqs
őstag

Amikor elhataroztam, hogy megismerkedem a linuxal, meg nem tudtam mekkora faba vagyom a fejszemet. Neki altam nagyon minimalis tudassal. De ejszakankent (meg neha nappal) 8-10 orakat, foglalkoztam vele, ugy egy hetig. Elolvastam mindent amit csak talaltam. Ha volt egy megoldando feladat akkor 2-3-4 helyrol is informalodtam, hogy hogyan s merre lehet a megoldas.
Ennyit a hozzaallasomrol.


Sipi:
Igen valoban nagyon sok mindent, meg lehet oldatni vele. En azt mondom, hogy lehet (sot tan biztosan igy van), de olyan alapveto dolgokban kepes volt hibazni ami mar kiakaszto volt. (Egy pl. hibernalas utan, ugy gondolta, hogy nincs a gepben halokartya. De semmilyen. Restart, device manager etc., de semmi. Live cd-rol semmi gond.) Na, itt lett vele tele a tokom, ugy hajnali fel 6 fele. Ugyhogy igen, valszeg frusztralt vagyok. Nemkicsit.


snowflake:
Allitasom fenntartom. Wines (Mac-es) szemmel nezve igen. Eletkeptelen, barmilyen alapveto (kikapcs, bekapcs) muveletnel tobbre.

És még mindig nem fogja, vagy nem akarja felfogni. Hihetetlen. A Föld tényleg a Naprendszer elmegyógyintézete lenne?! by Bon3ss

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.